RECHTZAKEN NED OOST-INDIE Schoonmaak MAANDAG 16 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 De handel in schorseneeren. In de maand Maart is de handel in schorseneeren veelail niet onibedniden. Ook in de afgeloo- pen week kwam dit goed nog flink af, dooh de prijs was aan groote sohommelingeoi on derhevig; ran een stabielen prijs was geen sprake. Voor beslist eerste kwaliteit wordt een zeer goede prijs betaald, doch er komt nu tamelijk veel tweede soort. De aardappelen in Maart. De aa<rda<p- pelvoorraad begint trans sterk te slinken. De noteeringen kwamen in de week van 1 tot 7 Maart dan ook in een stijgende lijn, Door het publiek wordt er over de smaak geklaagd. Het oude goed is momenteel veel te veel gekiemd, iets, dat sterk op de smaak inwerkt-. Voor de nieuwe teelt wordt het product ter kieming op drooge en warme plaatsen uitgezet. Bevroren planten. Tijdens de zeer strenge nachtvorst der laatste nachten, zijn op enkele tuinen jonge komkommer- planten in de plantenrijen totaal bevroren. Belangrijke verbouwing Nijmeegsche vei ling. In de laatste 10 jaren i« de aanroer van groenten, fruit, potplanten aan de vei ling te Nijmegen zeer sterk toegenomen. Deze week werd het nieuwe gedeelte van bet gebouw, in gebruik genomen, waardoor ook deze veiling aan alle moderne eisohen •voldoet. Bloembollen-zwendel. De koopman C. L. Sch., te 's-Graven- hage, is door de rechtbank te 's-tiraven- liage veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf, wegens oplichting. S. heeft in verschillende Engelsche dagbladen en tijdschriften annonces geplaatst, waarin tegen opzending van 'n postwissel ad 1 shilling 0.60) gratis' bloembollen wer den aangeboden. Zoowel de Officier van Justitie, als verdachte waren van dit vonnis in hoo- ger beroep gekomen. De procureur-generaal bij het Haag- fiche Gerechtshof had bevestiging van het gewezen vonnis geëischt. Het Hof vernie tigde het vonnis der rechtbank, ten aan zien van de straf en veroordeelde S. tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. De doodelijke aanrijding onder Zwijndrecht. In hooger beroep heeft Zaterdag voor het Haagsch Gerechtshof terecht gestaan de 31-jarige chauffeur A. J. A. Kuiters uit Dordrecht, die door de Rechtbank aldaar ie veroordeeld tot zes weken hechtenis, en 6 maanden intrekking van het rijbe wijs, wegens het feit, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn dat op 21 Juli 1930 de 23-jarige student van het Groot seminarie te Warmond Leo Kraakman, uit. Haarlem, die zioh met een collega nabij de pont te Zwijndrecht bevond op een rijwiel, met een door verd. bestuur de auto is aangereden, tengevolge waar van K. bijna onmiddellijk is overleden. De procureur-generaal rar. de Visser meent na getuigenverhoor dat de schuld van den verd. door de Dordtsche Recht bank terecht is aanvaard en hij vraagt bevestiging van het vonnis. Vol eens den verdediger staat verd.'s fohuld geenszins vast en zal hij moeten worden vrijgesproken. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Wielrijder door tram gegrepen en gedood. Mej. K. te A'dam wilde in de van Wou- straat nog juist voor de tram de rails over steken. Zij werd echter gegrepen en op straat geslingerd. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Knaapje door autobus aange reden en gedood. Te Nieuwerkerk a-. d. IJssel is het elfja rig zoontje van den vrachtrijder A. Vermeu len door een autobus aangereden en ge dood. Brievenbesteller aangereden en ernstig gewond. Zaterdagmiddag ongeveer twee uur reed een Citroënauto, waarin twee personen waren gezeten, onder Ten Boer (Gr.) met groote snelheid over den Rijksweg in de richting' Delfzijl. Even voorbij de brug over het Damsterdiep reed de brievenbesteller Jan Broeksema, die met de post uit Gro ningen teruggekomen, zich naar huis be gaf. Bij het "uitwijken voor een kruiwagen met pulp, werd de brievenbestelelr, vlak voor zijn woning, door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Zwaar gewond aan de borst, werd hij in zijn woning bin nengedragen, waar dr. v. d. Meer de eerste hulp verleende. De gewonde werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht. De bestuurder van de auto, P., radio handelaar, en de mede-inzittenden werden in het geheel niet gewond. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder reed met een snelheid in 7080 K.M. en trachtte nog door krach- tig remmen een aanrijding te voorkomeo. De politie stélt een onderzoek io. Ernstig ongeluk bij oefen wedstrijden. Vijf gewonden. Gistermorgen heeft op den Spaarn- wouderweg tusschen den Aalsmeejderweg en den Sloterweg in de gemeente Haar lemmermeer een ernstig ongeval plaats ge had. Op dezen weg werden door motorrijders wedstrijden, of althans oefenwedstrijden gehouden. Óp zeker moment, toen drie mo torrijders met zeer groote snelheid over den weg reden, komende uit de richting Schiphol, raakte de voorste motorrijder, doordat iemand uit het vrij talrijke publiek langs den weg, plotseling den weg over stak, zijn stuur kwijt. Hij kwam te vallen en werd ernstig gewond. De tweede mo torrijder kwam over hem heen en sloeg in zijn val tegen een motorrijder met duo, die langs den weg stilstond. Ook deze mo torrijder werd gewond, evenals de man, die met zijn motorrijwiel langs den weg stond en de jongen, die op de duo zat. De derde motorrijder kon niet tijdig genoeg zijn vaart inhouden en kwam op zijn beurt te vallen over de verongelukte motorrij wielen heen. Ook deze derde motorrijder werd ernstig gewond. Een der ernstige gewonden werd door een particuliere auto, die passeerde, naar 't Wilhelminagasthuis te Amsterdam overge bracht. Intusschen werd de G.G. en G.D. te Am sterdam gewaarschuwd, die, hoewel het ongeval buiten de gemeente plaats had, onmiddellijk een brancardwagen zond. Hiermede werden twee der andere gewon den naar Amsterdam overgebracht. Onder weg werd door dr. Faber, die aan den Slo terweg woont, de eerste hulp verleend. Beide gewonden werden naar het Tessel- schadeziekenhuis overgebracht. De toestand der drie naar de ziekenhui zen te Amsterdam overgebracht gewon den was bij aankomst in het ziekenhuis vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Een van de gewonden, de 24-jarige J. Fransen, kon na geholpen te zijn, naar huis worden vervoerd. De 23-jarige A. Philips s ter verpleging in het Tesselschadeziekenhuis opgenomen. Ook de gewonde die naar het Wilhelmi nagasthuis overgebracht is, de 26-jarige A. v. d. Werken, moest worden opgenomen. Motorrijder geslipt. Gisteravond om half zeven is de onge veer 18-jarige H. Mulder, wonende te Ha ren, op den Verlengde Heerenweg te Gro ningen met zijn motorrijwiel geslipt. Hij werd eraf geslingerd en met een ernstige hoofdwonde naar het Academisch Zieken huis le Groningen vervoerd. Vermoedelijk heeft hij ook een hersenschudding. Motorfiets botst tegen auto. Gistermiddag reed de motorrijder W. W. wonende aan de Vondelkade te Heemstede met zijn broer C. W., die op de duo had plaats genomen uit de Zandvoortsche Laan in de richting Bennebroek. Den Heeren weg willende nemen, raakte hij vermoede lijk zijn stuur kwijt en reed tegen een juist van den richting Bennebroek komende auto. De gebroeders W. werden van het mo torrijwiel geslingerd W.W. kreeg een ern stige beenkwetsuur, terwijl C. W. een lich te hersenschudding en inwendige kneuzin gen bekwam. Beiden werden per autobrancard naar het ziekenhuis in Haarlem vervoerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. De inzit tenden van den wagen bleven ongedeerd. Auto te water. Zaterdagavond is te Amsterdam een auto m den O. Z. Achterburgwal bij den Korten Niezel gereden. De eigenaar, de heer F. Kerkhoven, zat in den wagen. Op het laatste oogenbük kon hij zich nog uit de Auburn laten vallen. Hij bleef bewus teloos op den wal liggen. Door den G.G. en G.D. is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Een paar uur later kon hij weer huiswaarts keeren. De auto is in den loop van den nacht door de brandweer op den wal gebracht. Aan de gevolgen bezweken. Een elfjarig jongetje, dat Donderdag te Groede door eigen onvoorzichtigheid op het spatbord van een auto viel en werd aan gereden, is Vrijdagmorgen vroeg, na een operatie, in het ziekenhuis te Oostbuig overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Oude man gedood. Zaterdagmiddag is op den onbewaakten overweg nabij de spoorbrug over de ha ven van Beverwijk de 79-jarige K. G. F. door een uit de richting Uitgeest naderen den trein overreden en gedood. De machinist, die het ongeval zag aan komen, bracht den trein onmiddellijk tot stilstand, maar het was reeds te laat. Jongen in een hakmes gevallen. De 12-jarige zoon van zekere S. te Groen- lo had Zaterdagmiddag het ongeluk thuis achteruitloopende te vallen in een in het landbouwbedrijf gebruikt wordend IiaK- mes. Het mes drong diep in de kuit van het benedenbeen door zoodat het de pezen stuk sneed. De knaap werd naar het St. Vincentius-Gasthuis te Groenlo vervoerd waar hij onder behandeling van den chirurg Dr. Huyt uit Arnhem moest gesteld wor den. De jongen maakt het naar omstandig heden vrij goed. Trap van een koe. Te Waspik kreeg G. K. een trap van een koe en is aan de gevolgen overleden. Jongen in brand. Bij het koken van lijm geraakten Vrijdag middag de kleeren van den 16-jarigen be hangersknecht B. de H., aan den Amstel- dijk, te Nieuwer Amstei, in brand. Alhoe wel het vuur spoedig gedoofd werd, be kwam de jongen toch nog dusdanige brand wonden, dat hij in ernstigen toestand per ziekenauto naar een gasthuis te Amster dam moest worden overgebracht. BRANDEN. Felle brand te Woensel. In de Van Brakelstraat 20 te Woensel brak in den nacht van Zaterdag op Zon dag door onbekende oorzaak brand uit in het achtergedeelte van de woning van den heer A. Koedam. De bewoners lagen op bed en toen zij den brand bemerkten za gen zij geen anderen uitweg dan langs een raam naar beneden te glijden. Zij lieten zich langs aan elkaar gebonden beddenla kens van de zolderkamer naar beneden glijden en stelden zich aldus in veiligheid. Het heele huis en de inboedel is ver brand. Alleen de winkel-inventaris met den winkel aan het huis verbonden kon door de brandweer gespaard worden. Verzekering dekt de schade. COCAïNE-HANDELAARS GEPAKT. Op heeterdaad te Maastricht gepakt. De Maastrichtsche recherche' heeft het geluk gehad Vrijdag, te zamen met. de Duitsche politie een goeden slag te slaan. Men was te weten gekomen, dat dien dag in een café te Maastricht een partij co caïne zou verhandeld worden tusschen een Rotterdamme- S. en een Maastrichtsche dame K. genaamd. Als kooper van de cocaïne verscheen echter een.... Duitsche politieman. De on derhandeling zou plaats hebben in een ho telkamer, terwijl de politiein een kamer ernaast plaats nam. Op het beslissende oogenblik, dat de transactie tot stand zou komen hoestte de politiebeambte, waarna de politie een in- va in de kamer deed Mej. K. werd in het bezit van een K.G. cocaïne bevonden, over tien fleeschjes verdeeld. De dame en dc Rotterdammer werden gearresteerd. Bij een huiszoeking ten hui ze van eerstgenoemde werd niets verdachts gevonden. Toch hoopt men door deze arrestatie op het spoor te komen van een bende die ver moedelijk sinds geruimen tijd en op breeden schaal opereert. De waarde van de in beslag genomen cocaine is drie duizend gulden. De oude truc! Zaterdagavond werd de banketbakker v. L. te Delft opgebeld, om aan het 'adres van een zijner klanten voor ongeveer ƒ3.50 aan lekkernijen te bezorgen. Tevens werd verzocht om den loopknecht voor onge veer 60 gulden wisselgeld mee te geven. Ondanks de waarschuwing van zijn pa troon, gaf de knecht, aan een individu die ter plaatse stond te wachten, geld en waar af, onder het voorwendsel dat het voor een vergunning was in een nabijzijnd café. Het geld zou hij daar halen en direct brengen. De gauwdief moet echter nog terug komen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. BUITENL. BERICHTEN GROOTE OVERSTROOMINGEN IN J0EG0-SLAVIE. Zestig dorpen onder water. Door de hevige regens der laatste dagen zijn bijna alle rivieren in Joego-Slavië sterk gezwollen, terwijl vooral in de laag gelegen gebieden groote overstroomingen langs den Donau en in Zuid-Servië hebben plaats gehad. Zestig dorpen zijn langs den Donau en zijrivieren overstroomd, in het bijzonder nabij Prod. De rivier de Una, de Ferbas en andere stroomen in Bosnië hebben een groot gedeelte van het land onder water gezet. Nabij Gradisjka staat een gebied van meer dan -10 K M. lengte onder water. Het spoorwegverkeer is niet onderbroken en dank zij den maatregelen van de overheid konden de gebieden, die bij de voorgaande overstroomingen het meest geleden hebben, dit keer voor ver dere nadeelen gevrijwaard blijven. Aardverschuiving op een Grieksch eiland. Op het eiland Leukas is bij het dorp Hagios Petros aarde over een oppervlakte van 6000 vierk. meter omlaag gestort. De aardverschuiving duurt nog steeds voort en bedreigt ook het gebied van andere dorpen. EEN RAMP VOOR DE MISSIE IN CHINA. Het Apostolisch Vicariaat Yenchowfoe in China is volgens een „K.W.P."-beric-ht door een zware'ramp getroffen. Het St. Franeiscus Xaverius-College te Tsining is n.l. door brand verwoest-. Het gebouw was pas in 1914 tot stand gekomen en bood plaats voor 300 leerlin gen, waaronder er uit verschillende provin cies en de beste families waren. Amerika wil werklooze vreemdelingen kwijt. Aan alle vreemdelingen, die sedert min der dan drie jaar zonder middelen van be staan in Amerika- rondzwerven, zullen gra tis passagebiljetten derde klas naar hun land van herkomst worden verstrekt. De immigratie-autoriteiten hebben reeds des betreffende instructies ontvangen. DE D00DENDE MIST IN HET MAASDAL. De conclusie der enquête-commissie. De officieele commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaak der geheimzin nige sterfgevallen in het Maasdal in Bel gië, is tot resultaat gekomen, dat sommi ge fabrieken in het- Maasdal groote hoe veelheden gevaarlijke gassen laten ontsnap pen zonder voldoende voorzorgsmaatrege len te nemen. Men acht het mogelijk, dat de regee ring de betrokken fabrieken voor de recht bank ter verantwoording zal roepen. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. Een aanklacht tegen de betrokken artsen. In de kwestie der zuigelingensterfte te T "beek is, na het voor-onderzoek is afge- •n, een aanklacht ingediend tegen de «okken artsen wegens het veroorzaken van dood door nalatigheid en het toebren gen van lichamelijk letsel. De aanklacht is gericht tegen „Oberme- dizinalrat", Altstedt, prof. dr. Deycke en prof. dr. Klotz. Een doodelijk vergif. Uit Kaapstad wordt de ontdekking ge meld van het doodelijkste vergif, dat tot dusver bekend is. De ontdekking werd ge daan door dr. H. H. Green en hij noemt het vergif Adenia. Het is gevonden in een knolgewas, dat in Transvaal groeit. Het laat geen sporen na in de organen van het slachtoffer en naar verluidt is een kleine hoeveelheid reeds voldoende om een vol wassen mensch te dooden. Arbeiders, die aan het werk waren bij de Pienaar-rivier, aten van ten daar ge vonden knol. Allen werden ernstig ziek en een hunner stierf. Dr. Green hoorde daar van en liet zicheenige van die knollen toezenden. Zijn assistenten werden na het opensnijden van den knol ernstig ziek. Bisschop stervende gevonden. Bij aankomst van een trein uit Calais aan de gare du Nord te Parijs vond men in een compartiment een reiziger uitge strekt op een bank liggen. Naar het nabij- zijnde ziekenhuis Lariboissiére overge bracht. gaf de stervende weldra den geest. Uit de gevonden papieren heeft men kunnen vaststellen, dat de reiziger bisschop Robert Miller van Cashell in Ierland was, die Waterford had verlaten, om zich tot herstel van gezondheid naar Nice te bege ven. Oude vrouw brutaal beroofd. Zondagnacht is te Stolzenfels een al leenwonende 70-jarige vrouw in haar win kel door 'n roover overvallen. Deze sleurde haar naar de woonkamer, waar hij haar mishandelde. Daarop knevelde hij de vrouw, at haar avondeten op, stal in den winkel 90 mark en vulde zijn rugzak met koopwaar. Daarop begaf hij zich naar de eerste verdieping, waar hem nog 200 mark in handen viel. ïntusschen slaagde de oude vrouw er in, zich van haar banden te be vrijden en de straat op te snellen. Op haar hulpgeroep vluchtte de roover. Hij slaag de er in, niet herkend te ontsnappen. Gebruik van alcohol door kinderen. Na uitvoerige discussies heeft de Pool- sche Sjem in den afgeloopen nacht de re- geeringsvoorstellen inzake de nieuwe drankwet in tweede lezing aangenomen. Bij de discussies kwamen eigenaardige toe standen aan het licht. Met statistisch ma teriaal werd aangetoond, dat van de school jeugd te Warschau 62 pet. van de meisjes en 70 pet. van de jongens alcohol gebruik ten. Op een gymnasium te Warschau ge bruikte slechts vijf procent der leerlingen geen alcohol. De geheele oppositie en ook de vrouwen groep van het regeeringsblok verzetten zich tegen het regeeringsvoorstel en trachtten door amendementen de strekking er van te verzwakken en meer beperkende bepalin gen te verkrijgen. Het- r'egeeringsontwerp bevat bepalingen, die naar de meening der oppositie ongetwijfeld tot een stijging van het drankverbod aanleiding kunnen geven. De strafbepalingen op den verkoop van al cohol aan personen beneden de 20 jaar zijn in het nieuwe ontwerp verscherpt. Rakettoestcl door vloeistof gedreven. Zaterdagmiddag heeft op het exercitie- terrein te Dessau een proef met een door vloeistof gedreven rakettoestel plaats ge vonden. De proef is uitstekend geslaagd; het toe stel steeg eenige honderden meters en daal de vlot. Het ongeveer 70 c.M. lange proef-toe- stel wordt gedreven door zuurstof en brandgas, beiden in vloeibaren toestand. Kijk eens wat- gek, dat korte dikke boompje naast die lange populier. DE EERSTE ZON. De zon brak nu voor 't eerst weer door, De lente was de winter vóór, De heele wereld was paraat En dronk de lente in op straat. Ze waren wat verbaasd en blij, Nu was de winter dan voorbij. Daar liepen er al zonder jas, De zon wierp glinstering in 't gras En kleurde al de hemel rood, Al lag het ijs nog in de sloot. Zij speeld' op bosch en wei en heg En joeg de witte winter weg, Terwijl zij door den nevel zond Haar gouden stralen op den grond. En in het daglicht, lenteklaar, Liep reeds een zeer aanminnig paar, Dat plotseling de aandacht trok, Hij: met een dikke wandelstok En open jas. Zij: luchtig, licht, Een lentelachend aangezicht. Het water, dat bevroor nog pas, Vertelde, dat het winter was. Maar 't paartje, dat wat liefde deè, Dat schudde met het hoofd van nee; Daar overvloedig zonlicht viel Zoo uit de hemel in hun ziel. Dat maakte hen zoo rijk, zoo rijk, 't Was lent' en winter tegelijk. De zon scheen en het had gedouwd En.... ook de poes had gemiauwd. TROUBADOUR. FELLE BRAND OP ARNHEMIA IN DE LI. Schade van drie ton. Vrijdagmiddag brak brand uit op de on derneming Arnhemia van de Deli Maat schappij, gelegen in de afdeeling Deli van het gouvernement Oostkust van Sumatra. Tachtig pintoes en drie pasarloodsen bene vens een bioscoopgebouw, -T°rden ver woest. De schade wordt geschat op 300.000. Koelies hakten een gesloten goe- dang van de Bataafsche Petroleum Maat schappij open, waarin groot», benzinevoor raden aanwezig waren, welke in veiligheid konden worden gebracht. De belendende kedehs werden ontruimd. Ei hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Twee Ba taks en een Chinees werden op vermoeden van brandstichting gearresteerd. Ondanks vuil en stof, dat Uw handen met de schoonmaak opdoen, blijven ze zacht en mooi door ze vooral 's avonds in te wrijven metPurol Doos 30 on 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2966 LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND. AFD. LEIDEN. (Secretariaat Leliestraat 7). Maandag. Rechtskundig Bureau van 6.30 —8 uur voor de leden van de afd. Leiden en Omstreken. Bondsgebouw Steenschuur no. 15. Zij die gebruik maken van het Rechts kundig Bureau worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. Voor leden van buiten de stad rijwiel- sta l'ing in het Bondsgebouw. Maandag. Cursus van den heer Tobé, 8 uur. Dinsdag zitting van het bestuur R. K. Bouwvakarbeiders „St. Josef" 7 tot 8 uur, kantoor boven. Dinsdag. Bestuursvergadering „St. Pau- lus", 8 uur. Woensdag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag. Vergadering propagandisten 8 uur, opkomst noodzakelijk. Woensdag. Opening van het Triduum voor de werkloozen, in de Lodewijkskerk, 's morgens te 9 uur H. Mis met predikatie 's middags te vier uur Lof met toespraak. Donderdag. Ledenvergadering Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" 8.30 uur. Donderdag. Tweede dag van het Tri duum H. Mis te 9 uur en 's middags te 4 uur Lof in de Lodewijkskerk. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Overheidspersoneel „St. Paulus" 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Bouwvakarbeiders „St. Josef", 8 uur, groo te zaal. v Vrijdag. Derde dag van het Triduum, H. Mis en Lof als vorige dagen, in de Lode wijkskerk. De drie dagen van het Triduum worden alle R. K. werkloozen 's morgens en des middags in de Lodewijkskerk verwacht. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging Pulchri Studio 8 uur, tevens aan melden van nieuwe leden. Zaterdag S- p-• en —^Wbank 7 uur. Sluiting kantoor precies 8 nur. Sparen voor de Reiskas van 78 uur. Bibliotheek van 7.308.30 uur. vsr» 7 8 uur m het kantoor. Zondag, 22 Maart. Plechtige sluiting van het Triduum met H. Mis in de Lodewijks kerk te 9 uur, en algemeene H. Communie, na afloop gemeenschappelijk ontbijt in het gebouw R. K. Volksbond. De oefeningen van het Triduum worden gereven door den weleerw. Pater H. Mul der, O.F.M., oud-adviseur R. K. Volks bond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10