BINNENLAND ZATERDAG 14 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EERSTE KAMER. DE BEGROOTING VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN. De Eerste Ka-mer lieeffc de Begrooting van Buitenlandsohe Zaken gisteren af gehandeld en aangenomen. Minister Beelaerts kon zich over de onderhandelingen met België, waarover vele senatoren hun meening hadden gegeven, niet nader uitlaten. Een scherpe terechtwijzing kreeg de heer Lohxnan, die den Minister in deze een aantal vragen had gesteld. De heer Lehman, zoo zeide de Minis ter heel scherp, is geen diplomaat, maar ook de niet meest bekwame leerling van Talleyrand moet begrijpen dat de beant woording der vragen door den heer Lob man gesteld, alleen de onderhandelingen met België bemoeilijken kan. Als de Re geering den heer Lohman zoo ging de Minister even scherp voort eens uitnoodigt de onderhandelingen met Bel- eië te voeren, zal 'zij hem precies- zeggen hoever ze gaan wil en welke concessies zij wil doen. Maar zoolang de heer Loh man niet tot die taak geroepen wordt, moet hij volstaan met al of niet zijn vertrouwen aan de Regeering te schen ken. Dit kan ik den heer Lohman wel mee deden, zoo besloot de Minister, dat de belangen van ons land bij de Regeering even veilig zijn als bij hem. Ook kreeg Prof. v. Embden een beurt, die te hooren kreeg dat de Minister de illusie voor goed heeft prijs gegeven met den he her v. Embden het nogmaals eens te worden. Ad rem wees de Minister op het wisselend standpunt dat de Vrij zinnig-Democraten de laatste jaren in nemen tegenover den Volkenbond en de ontwapening. TWEEDE KAMER DE OCTROOIWET. Gisteren is de wijziging der Octrooi- wet in behandeling gekomen. Het wetsontwerp beoogt een verlen ging van den octrooiduur van 15 tot 18 jaar, omdat de geldende duur van 15 jaar veelal niet lang genoeg is om door onbeconeurreerde eploitatie van veelal heel dure uitvindingen de exploitatie ren dabel te maken. Bij de vaststelling vanden octrooiduur spreken, naar men weet, twee factoren mee: eenerzijds moet de duur niet te kort zijn, opdat de uitvinder gedurende behoorlijken tijd geheel alleen de vruch ten van zijne uitvinding plukken kan en op deze wijze de wet een stimulans scheppe, om naar nieuwe uitvindingen te streven en daartoe vaak kostbare proe ven in dure laboratoria te ondernemen, anderzijds moet de duur van 't octrooi en 't exploitatie-monopolie ook weer niet te lang zijn, opdat ook de gemeenschap niet te veel geduld behoeve te oefenen en te lang verstoken blijve van de voor- deelen, aan het nieuw uitgevonden pro cédé verbonden. Gisteren zijn voor- en tegenstanders van de verlenging van tijdsduur aan het woord gekomen. Van katholieke zijde is het door dr. Ivortenhorst verdedigd en door dr. v. Hellemberg Hubar bestreden. Minister Verschuur is nog aan het woord geko men, om zijn standpunt uit een te zet ten. Tot een stemming is men niet ge komen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ENKHUIZEN. Bij Kon. besl. van 13 Maart 1931 is be noemd tot burgemeester der gemeente Enkhuizen D. baron Mackay, burgemeester der gemeente Medan (N. O.-L). ARBEIDSWET 1919. Werktijden in wasscherijen en strijkinrichtingen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergunning ver leend, dat gedurende de tijdvakken van 7 tot en met 10 April 1931, van 11 tot en met 15 Mei 1931 en van 26 tot en met 29 Mei 1931 en op 11 April, 16 Mei en 30 Mei 1931 in hunne onderneming door de aldaar werk zame arbeiders in afwijking van het be paalde in de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919 arbeid wordt verricht als volgt: op 7, 8, 9 en 10 April, op 11, 12, 13 en 15 Mei en op 26, 27, 2S en 29 Mei 1931 gedu rende ten hoogste 6 uren per dag. OPCENTEN TABAKSACCIJNS OP SIGARETTEN. Wijziging van het wetsont werp. Opplakken van Aan vullingszegels. Verschenen is het verslag der vaste com missie inzake het het wetsontwerp tot hef fing van 30 opcenten op den tabaksaccijns voorzoover die wordt geheven op sigaret ten, waarin tevens het regeeringsantwoovd is opgenomen. Bij verscheidene leden der commissie be stond ernstige twijfel aan de noodzakelijk heid van de invoering eener nieuwe heffing ter gedeeltelijke dekking van de bijzondese uitgaven welke de huidige crisis met zich brengt. In antwoord hierop zegt de minister, dat het zijn ernstige overtuiging is, dat de nieuwe heffing niet achterwege mag blij ven. De Regeering meent reeds thans te mo gen aannemen, dat de jaarlijksche crisis- uitgaven stellig niet beneden de 10 12 millioen gulden zullen blijven. De minister is bereid, ook na verschil lende belanghebbenden te hebben gehoord, gevolg te geven aan het denkbeeld, de op centen te laten voldoen door opplakking van aanvullingszegels, vermeldende het wegens opcenten verschuldigde bedrag. In verband hiermee wordt een wijziging in het ontwerp voorgesteld.. RERUM NOVARUM-HERDENKING Audiënties van Z. H. den Paus. Men schrijft uiit Rtome aan de„ Msbd.": Omtrent de feestelijkheden ter gelegen heid van de Rerum-No va-urm herdenking, valt nog t.e melden, dat op 15 Mei de alge- meene plechtige - audiëntie voor alile pel grims zal plaats hebben, dde behooren tot bedevaarten, georganiseerd door of iin op dracht van R.K. Sociale vereenigingen. Op dize audiëntie, 'welke op den Cortile dd San Dainaso in liet Vaticaan zal plaats hebben, zaïl de H. Vader een zeer gewichtige toe spraak houden. Verder zal de H. Vader de pelgrims allerwaarschijnlijkst nog ontvan gen in nationale groepen. De Nederlandsche groep zou dan waar schijnlijk ontvangen worden op den morgen van den 16en Mei den dag der plechtige in wijding van het Nederlandsch Priester-col lege. HERMAN MULLER, de vroegere Duitsche rijkskanselier, die zeer ernstig ziek is. NEDERLANDSCH PRIESTERCOLLEGE TE ROME. De bouw bijna gereed. Men schrijft uit 'R'ome aan de „Msbd.": Naar wij vernemen, nadert het Neder- landsch priestercollege eterk zijn voltooi ing. Men is reeds aan den bouw van den omheiningsmuur begonnen. Tegen 1 Mei zul len de Nederlandsche priester-studenten die nu reeds te Rome studeeren er hun intrek nemen. Bij gelegenheid der Re rum-No varum her denkingsfeesten, wanneer Hunne Hóóg- waardige Excellenties mgr. Jansen, aarts bisschop van Utrecht, mgr. Diepen en mgr. Aengenent te Rome zullen vertoeven met vele landgenooten, zal de plechtige inwij ding plaats hebben, n.l. op Zaterdag 16 Mei. „DE KATHOLIEKE VERKENNERS." Prof. Dr. Alphons Steger voorzitter. Het Doorluchtig Episcopaat van Neder land heeft benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur van „De Katholieke Verken ners" prof. dr. Alphons Steger te Heem stede. Dr. MEULEMAN. De „Tijd" van giétoren schreef: Vandaag bereikt dr. 01. Meulemam, de bekende directeur va-n de R.K. Vroedvrou wenschool te Heerlen, zijn zestigsten ver jaardag. Als organisator en leider van het groote werk op Hoog Hees, als redacteur van het maandschrift- ..Moedersehapszoxg" en verdediger van de katholieke beginselen op medisch en hygiënisch gebied heeft dr. Me-uleman zich alom in den lande vrien den en vereerders verworven, die hem van daag in het bijzonder zullen gedenken. In het bijzonder de katholieke vrouwen en moeders zullen daartoe behooren, in wier leven hij licht en blijdschap heeft ge dragen, en van wie velen met hun licha melijk behoud ook hun moreele redding aan hem te danken hebben. In stilte en be scheidenheid verricht, deze bekwame ge neesheer en warm voelende sociale mensoh zijn goed en wak moeilijk werk. Hij moge weten, hoe hoog het Katholieke. Nederland hem waardeert, ad multos aminos Vernietigend deskundig oordeel over spiritisme. De directeur van den Amsterdamse-hen G. G. D. dr. L. Heijennans geeft in de door hem verzorgde medische kroniek van het .,Volk" ols volgt, kort en bondig, zijn mee ning weer over de z.g. spiritistische séan ces: „Spiritistische séances zijn uit medisch oogpunt uit den booze omdat hiervan vaak zenuwpatiënten het- slachtoffer wor den. Zij behooren, als zij in het openbaar worden gehouden, verboden te worden. Een verstandig mensch blijft uit de gesleten kringen weg. Ik moet- dus de bijwoning ont raden." Dat is dam nog maar het oordeel van, la ten we zeggen, „neutraal" standpunt. De godsdienstige bezwaren zijn mog niet mee gerekend. En toch reeds zulk een vernieti gend oordeel GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Ketelontploffing te Woltersum. Te Woltersum (Gr.) had Vrijdagmiddag te vier uur een ketelontploffing plaats, wel ke wonder boven wonder vrij goed is af- geloopen. De grofsmid D. K. was met een knecht bezig een onbruikbaar geworden ketel te vernietigen. Toen de knecht met een beitel den ketelwaud trachtte in te slaan, explodeerden eensklaps de gassen, die zich blijkbaar in den ketel hadden op gehoopt. De ketel vloog uit elkaar en de knecht werd licht gewond. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig auto-ongeval nabij Goor. Twee personen om het leven gekomen. Vrijdagavond te omstreeks zes uur had op den Rijksweg Goor-Diepenheim een ernstig auto-ongeluk plaats, dat aan tweo personen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd reeds op den Rijks weg nabij de rentmeesterswoning van hot landgoed Weldam een vrachtauto van de firma Kreycnveld uit Hengelo, waarin ge zeten waren de chauffeur en een werk man, die van hun werk te Nijmegen kwa men. Vermoedelijk door de gladheid van den weg kon de chauffeur de bocht niet goed nemen, waardoor de wagen in een langs den weg loopende sioot terecht kwam en daar over den kop sloeg. Vrij spoedig was hulp ter plaatse. Men liet den wagen eerst weer kantelen en haalde daarna de beide inzittenden uit de cabine. Inmiddels was dr. Kwitser uit Goor ter plaatse, die kunstmatige ademhaling toepaste. Ten slotte kon men slechts den dood bij beide slachtoffers constateren^ De lijken werden per auto naar de mar." "kazerne te Goor overgebracht, waar bleek, dat de slachtoffers waren de ongeveer zeven en veertigjarige werkman H. Hassink en de ongeveer veertigjarige chauffeur G. Bon- gers, beiden woonachtig te Hengelo. H was gehuwd en vader van eenige kinde ren. De auto was zwaar beschadigd. De ma rechaussee te Goor steit een onderzoek in. Door de tram gegrepen. In de Van Woustraat te Amsterdam is gisteravond te 10 uur mej. K. door de tram gegrepen en gedood. Tegen de tram geloopen. Vrijdag, omstreeks twaalf uur, was te Nijmegen op den Berg en Dalschenweg tusschen Dommer v. Poldersveldtweg en Jozef Israëlstraat een groep schoolkinde ren aan 't sneeuwballengooien. Bij het vroolijke winterspel letten de meesten er niet op, dat de electrische tram in aantocht was. Plots liep ean der meisjes op de rails en voor de tram. De wagenbestuurder L. J. zag onmiddel lijk het gevaar, remde uit alle macht en slaagde er in de tram, welke de helling opging, op twee meter afstand tot stilstand tot stilstand te brengen. Het meisje, een dochtertje van de fa milie v. d. B., werd opgevangen op den baanruimer. Gelukkig waren de gevolgen minder ernstig dan aanvankelijk gevreesd werd. Het kind kreeg een hoofdwonde en een kneuzing aan den arm. Met de tram werd het meegenomen en kon naar de ouderlijke woning gebracht worden. DE SMOKKELHANDEL LANGS DE GRENS. Een bloeiend bedrijf. Deze week werd langs onze grens in de buurt van Aken aangehouden een smokkelbende bestaande uit zes perso nen, die 140 pond kofl'ie en 140 pond ca- cai frauduleus naar Duitschland had ge bracht; een smokkelbende, drie personen tellende, die 2200 sigaretten, 1000 sigaren en 24 pond koffie had gesmokkeld; een bende van drie personen, die 40 pond kof fie en 6000 sigaretten had uitgevoerd. Op een vrachtauto, die groote quanta koffie, 4400 sigaren en 300 sigaretten ver voerde, werd beslag gelegd. Een smokkel bende, aeht man sterk, die 170 pond kof fie, 38 pond tabak en 1400 sigaretben had geladen, werd eveneens in verzekerde be waring gesteld. Voorts werden nog in beslag genomen: 1600 pond meel, 100 pond mais en tarwe. Donderdagnacht werd geconfisceerd een Belgische vrachtauto. De buit be stond uit meer dan 500.000 sigaretten en 300 pond koffie. De chauffeur ontkwam in de duisternis. HAAGSCHE INBREKERS OPGESLOTEN. Een serie misdrijven ontdekt. Te 's-Gravènhage is in den nacht van 2i op 22 Februari ingebroken iu do kleeding zaak van J. S. op het Spui 277. .Daarbij werd een schrijfmachine geslo len en als verdacht daarvan werd den vol genden dag gearresteerd de glazenwas- scher H. M. S., die door de recherche op heeterdaud werd betrapt, toen hij opnieuw zijn slag wilde slaan. Daarna volgde de arrestatie van den medeplichtige J. A. de K., terwijl als he ler van de schrijfmachine werd gearres teerd de koopman J. K. Het onderzoek in deze zaak heeft nog meerdere feilen aan het licht gebracht- Zoo kreeg de recherche een spoor van dc inbraak, welke in den nacht van 20 op 21 Februari is gepleegd in de confectiezaak van v. D- aan de Bierkade, en waarbij door middel van overklimming en braak voor pl.rn. ƒ3000 aan heerenstoffen werd gesto len Deze stoffen waren opgeslagen in een huis in de richting van Rijswijk, teneinde vandaar weder te worden vervoord. Dit vervoer zou in den nacht van 23 op 24 Februari plaats hebben, doch de recher che kwam juist op tijd, toen de auto reeds voor de deur stond. Zij kon daarbij den dief, zekeren L. H., tegelijkertijd arrestee ren, terwijl de stoffen in beslag werdén ge nomen. Verder kwam aan het licht, dat de mon teur J. T. zich ten nadeele van de firma Rouppe van de Voort had schuldig ge maakt aan oplichting van 2 electrische handboormachines. Deze machines konden in beslag worden genomen, terwijl de da der werd gearresteerd. Voorts werden gedurende do laatste maanden verschillende goederen als tafel- kleeden, hangkleeden, kindergoed en jas sen uit étalages van winkels ontvreemd. Thans is gebleken, dat de daders van deze diefstallen zijn de glazenwasschers S. en de K., die van hun beroep als glazenwas- scher gebruik maakten, 's morgens vroeg ruiten te wasschen. Tegelijkertijd benut ten zij deze gelegenheid, om, wanneer er nog geen personeel in den winkel aanwe zig was, door het tuimelraam heen hun slag te slaan. Ten slotte is door de politie een diefstal van japonnen, gummistoffen, damesmantels zijden kousen en heerendassen voor een waarde van ongeveer 500 ontdekt. Deze diefstal is gepleegd uit den faillieten boe del van het magazijn „du Printemps". Als verdacht van dezen diefstal is ge arresteerd de glazenwasscher J. v. K., ter wijl een gedeelte van het gestolene be reids in beslag is genomen. In verband met bovenstaande diefstal len zijn H. M. S., J. A. de K., L. H., J. K. en J. T. in het Huis van Bewaring ingeslo ten. Heistelling omgevallen. Gistermiddag heeft op den AiAstel- veenschen weg bij de Overtoom te Am sterdam. een ongeluk plaats gehad door dat een heistelling is omgevallen. Twee personen werden zoodanig verwond, dat zij naar het Wilhelmina Gasthuis moes ten worden overgebracht. De balkon?' van een tweetal huizen cn een lantaarnpaal werden ernstig bescha digd, terwijl de draden Mn de tram af knapten. Op de lijnen 6, 23 en 1 ontstond dien tengevolge een groote vertraging. Het terrein is door de politie afgezet. Naar men vermoedt is het ongeluk te wijten aan het losschieten van een tui. Reclame verwijderd. Een bioscoop te Rotterdam heeft voor de door haar te vertoonen film een militaire klucht een reclame gemaakt, die nogal opschudding te weeg heeft ge bracht. Er zijn in de stad n.l. biljetten opgehangen, welke bedriegelijk veel leken op openbare kennisgevingen. Op deze biljetten werd een groot aantal lichtin gen met spoed opgeroepen voor het ma ken van inspectie. Hoewel voor wie de biljetten nauwkeurig las, duidelijk moest zijn, dat het hier een of andere reclame gold, heeft 't gisteren op het bureau voor Militaire Zaken niet stil gestaan, van wege de vele ongeruste mensohen, die inlichtingen wilden hebben. Op last van de politie zijn de biljetten verwijderd. ARISTIDE BRIAND, de grijze Fransche staatsman, viert heden (Zaterdag) een merkwaardig jubileum. Hij herdenkt n.l. het feit, dat hij 25 jaar geleden voor het eerst tot minister werd benoemd. Sinds is hij 36 maal minister geweest, waarvan 11 maal minister president. Een snapshot uit het particuliere leven van den staats man. Briand in gesprek tijdens een jachtpartij met den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk. RUN OP DE TABAK. De jaarlijksche groote tabaks veiling had Vrijdag in Frascati te Amsterdam plaats. Deze veilingen vormen ieder jaar het hoogtepunt in de tabakswereld en ze gaan met druk beweeg gepaard. Een kijkje tijdens de veiling

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9