Feest-Aanbieding ter gelegenheid van de Openstelling onzer nieuwe Etalage Galerij WAALS Haarlemmerstraat II4-I30-I32-I34-I36 WAALS ZATERDAG 14 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Kïü Tot Zaterdag 21 Maart verstrekken wij bij de betaling aan elk onzer cassa's, van 5 GULDEN of meer, een WAARDEBON, welke U recht DEZE BONNEN HEBBEN DE VOLGENDE WAARDE: Bij aankoop van Fl. 5.— waarde TT TT I! 10* 25r TT TT TT 5i. SJ SS SJ Fl. I.- 2. 5. Sö. geeft om gratis uit te kiezen in onze magazijnen. Bij aankoop van Fl. 100.— waarde FE, 20. 250- 500.— ss SS 50.- IOO.- Een eenige gelegenheid voor hen, die voor het a.s. voorjaar zich iets nieuws wenschen aan te schaffen; een heel bijzonder buitenkansje voor die gaan trouwen of verhuizen. Door 100 Gulden te besteden koopt men een waarde Van 120 Gulden, door 500 Gld. te besteden ontvangt men een waarde van niet minder dan 600 Gulden Deze waardebonnen zijn inwisselbaar de gebeele maand April. Ook voor aanknopen in onze Speciale Dames Confectie Zaak, Haarlemmerstraat 111, is deze Feestreclame geldig Voor grootere aankoopen, welke per kwitantie betaald worden, wordt de waardebon per post toegezonden. G Stenfert Kroessc, Advocaat en Procureur, Zwolle; Dr. M. Sschoengen, Rijksarchivaris, Zwolle; Mr. A. H. Servatius, Subst. Off. v. JusL, Assen; Prof. Dr. K. Sneyders de Vo gel, Groningen; Prof. Dr. W. van der Scheer, Groningen; Mevr. van der ScheerLe Poole, Groningen; Mr. W. van Traa, Officier van Jus- titei, Zwolle; Mr. P. G. van Tienhoven, Am sterdam; Prof. Mr. M. W. F. Treub, oud- Minister, Den Haag; Prof. Dr. G. J. Thierry, Leiden; W. B. Tholen, Kunstschilder, Den Haag; Prof. Dr N. Ph. Tendeloo, Oegstgeest; A. M. Touw, Leiden; Maurits Uyldert, Too- rieelcriticus, Amsterdam; Cornelis Veth, Kunstcriticus, Voorburg; Eduard Verkade, Tooneelspeler, Amsterdam; W. F. Verhey van Wijk, Leiden; A. D. Vygh, Notaris, Leiden; Prof. Dr. S. G. <le Vries, Leiden; Mevr. S. C. de VriesDe Vries, Leiden; Mr. J. W. Ver- burgt, adj, archivaria. Leiden; Mr. M. B. Vos., Advoc. bij den Hoogen Raad der Ned., Leiden; Mr. Dr. Vos, Advoc. bij den Hoogen Raad der Ned., Leiden; Mr. Egbert de Vries, Leiden; Jhr. O. B. van Vierssen Trip, Bank directeur, Groningen; Dr. A. de Vries Lam, Groningen; Mr. G. L. de Vries Feyens, Advo caat en Procureur, Blaricum; M. W. Vieweg, Directeur Friesch Museum, Leeuwarden: Mr. Dr. W. M. Westerman, Chef Kabinet v. d. Burgemeester, red. Haagsch Maandblad, den Haag; Prof. Dr. J. W. van Wijhe, Groningen; Just Werumeus Buning, Letterkundige, Am sterdam; Dr. S. A. Waller Zeper, Rijksarchi varis, Leeuwarden; J. Windemuller, Notaris, Zwolle; J. H. van Wensen, Notaris, Leiden; Mevr. Annie van WageningenSalomons, Let terkundige, Utrecht; Jo Zwaartendijk, Kunst schilderes, Rotterdam; Prof. Dr. J. H.. Zaayer, Leiden; L. Zijl, Beeldhouwer, Bussum. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Dagenlang reeds hebben onze lezers kun nen zien, dat er weer een nieuwe zaak zou geopend worden in perceel Donkersteeg 5. „St. Antoine", is de naam dezer zaak en de wijze, waarop reclame wordt gemaakt ves tigt al aanstonds den indruk, dat er een goede basis deze zaak ten grondslag ligt. „St. Antoine" de Leidsche zaak schaart zich in de rij der vele zaken in het land bedoelt te zijn een goede volkszaak, niets meer, niets minder. De groote voorraad goederen tegen con- curreerende prijzen is daarvan wel het besrte bewijs. Een blik in de etalage kan eenieder daarvan overtuigen. We kunnen een bezoek dan ook wel aanbevelen. Hedenmiddag te 2 uur heeft de opening plaats gehad van ..De Kleine Winst", welke zaak verplaatst is van Janvossensteeg 3 naar Haarlemmerstraat 51. Velen zullen deze zaak reeds kennen, wij schreven er reeds eerder over, het laatst bij de ver bouwing en uitbreiding in de Janvossen steeg. ..De Kleine Winst" biedt een heel mooie collectie karpetten, loopers, gordij nen, bontfcvellen, vosesn enz., welke goe deren nog weer uitgebreid zijn, nu over meerdere ruimte kon worden beschikt. De zaak werd gTondig gerestaureerd, waartoe de schilder Schrijvers uit Oegstgeest niet weinig heeft bijgedragen. De nieuwe R.K. H. B. S. Reeds geruimen tijd geleden deelde men ons mede, dal de architect ir. H. J. W. Thunnis- sen uit Den Haag de architectuur zal voeren bij den bouw van de nieuwe R.K. H. B. S. Toen wij naar de juistheid van deze mede- deeling informeerden, verzocht de directeur der H. B. S. ons dringend, dit bericht nog niet te publiceeren, daar het voorbarig was. Nu heeft echter deze mededeeling blijkbaar ook een ander blad bereikt, en is zij gepubli ceerd geworden, Als de plannen worden goedgekeurd de vereischte goedkeuring is echter nog niet verkregen zal ir. Thunissen de architect van den nieuwen bouw worden. De heer Thunnissen woont te 's Graven- hage, is Katholiek en verscheidene groote werken zijn en worden onder zijn leiding ge bouwd, o.ra. het katholiek Meisjes-lyceum te 's Gravenhage, het katholiek psychopathen- asyl te Heiloo, de nieuwbouw van het St. Ja- cobus-gesticht te Wassenaar. Van verschillende zijden hebben wij de vraag hooren stellen, of de kapel, die bij de nieuwe R.K. H. B. S. aan de Mariapoelstraat zal worden gebouwd, een openbare kapel zal zijn. Wij "kunnen mededeelen, dat hierom- tient nog niets vaststaat. 1 DE STILLE OMGANG. Het aantal deelnemers dat hedenavond uit Leiden en Omgeving naar Amsterdam zal vertrekken tot deelneming aan den Stil len Omgang, bedraagt, naar men ons mede deelt, meer dan 1600. Een zelfde aantal dus als verleden jaar, wat met de thans heer- schend e malaise en werkloosheid tot ver heugenis stemt-. Hoewel wij de regeling der Stille Om gang voor Leiden en omgeving reeds heb ben medegedeeld, vermelden, wij voor de goede orde nog eens, dat hedenavond om half tien in de Hartebrugskerk een korte godsdienstoefening plaats heeft, waarna de deelnemers zich naar het station begeven. Er zullen twee extra-treinen rijden van Leiden naar Amsterdam, evenals Zondag morgen terug van Amsterdam naar Lei den. De eerste trein is een sneltrein, de tweede een locaaltrein voor de tusschenlig- gende plaatsen. De uren van vertrek en aankomst zijn als volgt: Zaterdagavond: Vertrek Leiden eerste 23.02, tweede 23.47; vertrek Warmond 23,50, vertrek Voorhout 0.04, vertrek Noordwijkef- hout 0.12. Aank. Amsterdam C.S.: eerste 23.45, tweede 0.48. Zondagochtendvertrek Amsterdam O-S. eerste 5.30, tweede 6.27, ank. Noordwijker- hcat 7.06, aank. Voorhout 7.13, aank. War mond 7.22, aank. Leiden eerste 6.13, tweede 7.28. DE HUURKOOP-PRACTIJKEN. A. J. R., los werkman te Leiden, heeft tegen de N.V. Husqvarna Holl. Handel Mij. een proces ingesteld, welke hoofdzakelijk loopt over de vraag of R. verplicht is de huur koopsom van een verduisterde naaimachine te betalen. De Amsterdamsche Kantonrechter, tyr. L. S. G. de Hartog, heeft, zooals wij reeds in het kort meldden, in deze zaak een belangrijk in terlocutoir vonnis gewezen, waaraan wij het navolgende ontleenen: R. heeft gesteld dat de reiziger van ge noemde maatschappij herhaaldelijk heeft ver zekerd, dat de machine gerust kon worden beleend en dat deze zelfs had aangeboden zijn medewerking daarbij te verleenen. Hij poneerde verder, dat hij na de door hem ge pleegde verduistering op uitdrukkelijk verlan gen van zijn wederpartij het lombardbriefje aan haar gemachtigde bad ter hand gesteld, roet de afspraak dat dit briefje weder tot zijn beschikking zou worden gesteld, zoodra hij een bedrag bijeen had gekregen om de ma chine in te lossen. Hierbij zou zijn overeen gekomen dat een van de reizigers van H. te zamen met R. het onderpand zouden afhalen en brengen ten woonhuize van R. De maat schappij zou echter in gebreke gebleven zijn die regeling uit te voeren, niettegenstaande R. herhaaldeelijk te kennen had gegeven dat hij over voldoende geld beschikte. In het vonnis wordt overwogen dat de Kantonrechter het ten eenenmale uitgesloten acht, dat R. geloof geslagen heeft aan de me dedeeling van den reiziger,- omdat een leder behoort te weten dat men huurkoopgoederen niet mag beleenen. De Kantonrechter nam voorts aan dat een transactie, waarbij ver duistering zou worden toegelaten, zeker in strijd zou zijn met de goede zeden, doch voeg de hieraan onmiddellijk toe, dat een derge lijke transactie tusschen partijen niet tot stand is gekomen, omdat R. zeer goed wist dal de reiziger niet bevoegd was verduistering te veroorloven. Ten aanzien van de door Husqvarna inge stelde vordering besliste de Rechter dat in dien R. inderdaad met een expresselijk uit 's Gravenhage overgekomen gevolmachtigde v^n Husqvarna de door R. geponeerde rege ling had getroffen zij aan die regeling gebon den was. De regeling bracht voor de maat schappij de verplichting mede het briefje ter beschikikng van R. te stellen. Door die ver plichting niet na te komen heeft zij den huur- kooper van de naaimachine ontroofd en zou zij naar de regelen van de goede trouw niet gerechtigd zijn van den verduisteraar een schadevergoeeding te vorderen, gelijk staande aan het op de huurkoopovereenkomst nog on betaalde bedrag. De Kantonrechter heeft R. toegelaten het door hem aangeboden bewijs t.a.v. van het lombardbriefje enz. door getuigen te leveren. Het verhoor van de getuigen zal plaats vin den op 25 dezer, des nam. te 3 uur te Am sterdam. Interpellatie spanning electrisch lichtnet. Het Raadslid, de beer E. J. Cosher is voornemens aan B. en W. de volgende vra gen te stellen: 1. Moet het College van B. en W. niet erkennen, dat de stroomspanning van het electrisch lichtnet te dezer stede, althans in verschillende wijken, gedurende gerui men tijd hooger is geweest, dan de normale spanning van 125 volt1? 2. Indien de vorenbedoelde vraag be vestigend moet worden beantwoord, waar aan moet dan dit verschijnsel worden toe geschreven? 3. Indien dit verschijnsel moet worden toegeschreven aan een fout bij de techni sche verrichting van de EleclrischeCen trale van de Stedelijke fabrieken van gas en elèctriciteit, is dan het College niet van oordeel, dat deze fout ten spoedigste most worden hersteld? 4. Acht het College het niet raadzaam, mede gezien hetgeen omtrent de onderwev- pelijko aangelegenheid in de plaatselijke pers is verschenen, dat omtrent deze aan gelegenheid een onderzoek wordt ingesteld, door een onpartijdige commissie, althans door de raadscommissie voor de Stedelijke fabrieken van gas en electriciteiti? Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 2949. A. van Dam-van der Wijk (f.). Leiden,-Donkersteeg 1315, Hoofdz.Haarlem, Gr. Houtstraat 12, han del in manufacturen. Dc handelszaak wordt tevens gedreven onder den naam: Firma A. van Dam's Couponmagazijnen. 28. O. den Duik, Katwijk, Mr. Fockstraat 43, Haringhandel en Reed er ij. Bovenge noemde handelszaak is met ingang van 1 Maart 1931 opgenomen in de Naamlooze Venóotschap: N.V. v.-h. C. den Duik. 5350.- Naamlooze Vennootschap Algemeen Technisch Handels- en Ingenieursbureau „A.T.H.I.B.U.", Leiden, Johan de Wittstr. •43. Uittr. Comm.: K. Wernert, Mülheim. N. Comm.: Chr. W. Zandwijk, Aalst. Het bewaarschoolonderwijs. De Anli-Rev. Kiesvereeniging heeft gis teravond inzake 't bewaarschool-onderwijs met alg. stemmen de volgende motie aan genomen De Anti-Rev. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Leiden in vergadering bijeen op 13 Maart 1931, gehoord de uiteen zetting ever de bij den Raad dezer ge meente aanhangige Bewaarschoolvoorstel- len, betreurt, dat een der tot de rechterzijde be.hoorende wethouders, daarbij klaarblij kelijk door zijn (de R.-K.) fractie gesteund in de gepubliceerde minderheidsvoorstellen de sedert vele jaren door de rechterzijde gevolgde gedragslijn in onderwijszaken heeft verlaten, en, g e h e.e 1 naar de be ginselen die ter linker- zijde gehuldigd worden, aan het neutrale onderwijs de sanctie en de voor rechten van overheidsbemoeiing en over- heidsverzorging geeft. dat deze zwenking niet wordt goedge maakt door het aanbieden van een soort gelijkstelling aan het bijzonder onderwijs daar dit de afwijking in priucipieelen zin niet goedmaakt en bovendien die gelijk stelling, zonder steun van hooger gezag, slechts een uiterst gebrekkige toepassing zal kunnen hebben, verklaart zich van harte voor de voor stellen der meerderheid van B. en W. waarin de traditioneele politiek der rech terzijde de vrije school voor heel de na tie is belichaamd en gaat over'tot de orde van den dag. Wij kunnen op den inhoud van deze mo tie die wij pas ontvingen nu niet in den breede in gaan. Alléén dit: Wij begrijpen niet, hoe een res pectabele organisatie al s d e A. R. K i e s v e r. er toe is kunnen komen, om de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs op het gebied van het bewaarschool-onderwijs (door de R.-K. Raadsfractie voorgestaan) zóó te beoordeelen, daardoor geheel af wijkend van de politiek van alle recht- sche partijen, gevolgd bij het gewoon lager onderwijs Wij komen hierop natuurlijk volgende week nader terug. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. In de gisteravond gehouden vergadering van de A.-R. Kiesvereeniging zijn op de groslijst geplaatst voor de gemeenteraads verkiezing de volgende personen in alpha- betiscbe volgorde: mr. C. Beekenkamp, P. Boot. Jr., H. van Citiert, F. Eikerbout, dr. J. G. van Es, T. S Goslinga, B. Huurman, J. Karstens, mr. H. D. M. Knol, G. Kuperus, C. Mulder, J. P. Mulder, G. Nust, D. Parmentier, A. J. Schoneveld, mr. F. H. v. d. Tas, G. Visser. VEREENIGING OOST EN WEST. Gistermiddag had in liet Ihstiuut Kern de jaarvergadering plaats van de vereeni- ging „Oost cn West". De notulen werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag van mr. E. Rijken, waaruit bleek, dat het le dental gedaald was van 51 tot 49. De reke- nig en verantwoording van den penning meester, den heer H. T. Damsté, werd goed gekeurd, sluitende met een batig saldo van 294.10. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren mr. E. Rijken en J. A. van Hamel., In de vacature van het bestuurslid, vertegenwoordigende de Studentenleden werd benoemd da heer De la Fuente. Tot afgevaardigden naar de aleem. -ver gadering- werden benoemd de heeren .mr. Rijken en Brouwer, tot plaatsvervanger prof. v. Ron kei. Bij de rondvraag werd nog besloten bet eetal bestuursleden met 2 uit te breiden. Tot bestuursleden werden nog gekozen de heeren mr. W. W. Brouwer en H. C. H. Gooszen. Medegedeeld werd ten slotte, dat de heer H. Martin, secretaris van de K. L. M., binnenkort een lezing zal komen houden. K.R.O.-avond. Op Vrijdag 10 April zal het K.R.O.-or- kest hier in Leiden een uitvoering geven in de Gehoorzaal, door bemiddeling van de propagandaclub „Dr. Schaepman". Nadere mededcelingen volgen. Eenige honden zijn gisternacht en van nacht aan het jagen geweest achter de schapen, die geweid worden op het land naast „Zomerzorg". Drie schapen werden gedood, een zwaar gewond en een in een sloot aangetroffen. De politie doet na sporing naar de eigenaars der honden. Hedenmorgen omstreeks 7 uur had de 38-jarige uiej. J. K. in de Poelgeeststraat het ongeluk te dicht bij een brandend gascomfoor te komen. Haar kleeren ge raakten in vlam. Op haar hulpgeroep kwam haar echtgenoot aansnellen, die met een deken de vlammen doofde, daar bij zelf brandwonden aan de handen op loopend. De vrouw werd met ernstige verwondingen in het Diaconessenhuis op genomen. Wij vestigen de aandacht op een adver tentie in dit nummer van de Mode Vak school E. N. S. A. I. D. betreffende het knippen van patronen en cursussen daar omtrent. BIOSCOPEN. Casino. „Vermist" is de titel van een der films, die deze week in Casino gaan. Ze voert ons naar de woestijn, waar we zien, hoe een patrouille van tien man verdwaalt. Deze mannen komen zwervensmoede in een oase. De een na den ander vindt hier den dood. Het is eèn trieste film, schril teekenend het lot van deze menschen. Een paar tek sten zijn evenwel van dien aard, dat ze aanstoot moeten geven aan geloovige be zoekers, terwijl ook een visioen, dat een der mannen heeft, ons nopen deze film niet goed te keuren. Trianon. De hoofdfilm van deze week is het zeer mooie filmwerk „Hearts in exile" (Harten in ballingschap) die geheel speelt in de oneindige, witte steppen van Rusland en in Siberië en waarin Dolores Castello de hoofdrol vervult. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester eu Wethouders van Lei den; gezien het verzoek van: a. de wed. G. L. J. KloosGaastra om vergunning tot het oprichten van een smederij in het per ceel 6e Groenésleeg No. 93, kadastraal be kende gemeente Leiden, Sectie S. No. 325: b. J. Owel om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine, met bovengrondscbe aftappomp in het perceel Maredijk No. 36, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sec tie L. No. 1447 c. de firma J. P. A. van Cleef om ver gunning tot het oprichten van een smede rij in het perceel Haarlemmerstraat No 202, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. No. 2253. Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag 2S Mrt. e.k. des voormiddags te half elf uur in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Agenda LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.308.30 uur. Zondag. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", H. Mis met Alg. H. Com munie, Mon Pèrekerk, 7.30 uur. Woensdag. Vergadering R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe- dienden, Huize „Maria", Pieters- kerkkoorsteeg, aanvang 8.15 uur. Woensdag. Excursie A.R.K.A. Sterrewacht, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de "dokteren Bruining, Niemer en Starck. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen cloor dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst cler apotheken wordt van M a a n d a g 9 tot en met Zondag 15 Maart a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 18, tel. 552. Het spijt ons daarom, dat wij om de bij film dit programma niet kunnen aanbeve len. Déze bij-film is „De terugkeer van de Rat", een Parijsche apachenfilm, die niet alleen om zijn ruwe tooneelen, maar vooral om z'n moraal of beter om de totale absen tie van iedere moraal, moet worden ont raden. Luxor. Na de zooveel bezoekers trekkende film „lm Westen nichts Neues" biedt de directie van het Luxor Theater haar bezoekers deze week eenige uurtjes van vroolijk amuse ment in de film „Das Lied ist aus", welke door Liane Haid en Willy Forst tot een zeer bijzondere film worden gemaakt door de voortreffelijke wijze, waarop zij hun rol weten te spelen.Een bijzondere film is 't ook om de strekking, die eraan ten grondslag ligt. Immers in deze film raakt de aperette- ster.Tilla Morland verliefd op haar privé- secretaris, die ook bijzondere genegenheid voor haar koestert. Desondanks blijft hij ondergeschikte, privè-secretaris. En niet als in alle andeer films, waar niettegen staande en ondanks alles de geliefden elkaar toch vinden, blijft het hier cheffin en secretaris. De film is bovendien ver lucht door tal van bekende melodietjes, als „Frag nicht warum" en „Adieu meiu kleiner Garde-offizier", die het wonderbaar doen. Voor volwassenen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2