22ste Jaargang DONDERDAG 12 MAART 1931 No. 6844 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN IDEËELE OVERWEGINGEN. BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt heb dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen De candida-atstelling voor de Provin ciale Staten heeft thans - haar officieel De lijsten van tal van partijen en met een overgroot getal van candidaten wor den den kiezer voorgelegd, opdat hij daaruit op den stemmingsdag van 22 April aanstaande zijn keus zal doen, waarmee naar gewonen loop van zaken een beslissing voor 4 jaren genomen zal rijn. Of er belangstelling zal zijn? Nog is ze er niet, maar ze zal komen, omdat ze gewekt zal worden. De kiezers zullen door woord en geschrift, op ver gaderingen en door strooi- en plakbiljet- ten, in de pers aangemaand worden, ze zullen worden opgewekt, voortgestuwd en men zal ze bezweren toch te stemmen. Iedere partij zal op hare wijze trachten de kiezers te bewegen haar lijst te kie zen. En de kiezers zelf? Zij allen zijn thans bevangen door en gevangen in de neerdrukkende gedachte over den moeilijken tijd moeilijk vooral om den economischen druk maar moei lijk ook om den geestelijken strijd. De landbouwer, die de producten van zijn arbeid, gegroeid op .zijn akkers en weiden, niet voldoende loonend afzetten kan en nog niet afdoende hulp van oyer- heidswege vindt, de bloembollenkweekev. de tuinder die evenzeer den eoonomischen neergang lijdt, de arbeider, die gegrepen is door het spook der werkloosheid, de industrieel, die nog steeds geen uit komst ziet voor zijn bedrijf, de ambte naar, die met zorg de bedreiging van zijn positie gadeslaat, de vrouw, de moe der aan wie de ongunst der tijden even min voorbijgaat, zij allen zijn niet in mil de verkiezingsstemming. Zij allen koesteren het verlangen naar beteren tijd, zij allen houden het oog ge richt op materieel herstel. Het zou misleidend zijn t;© ontkennen, dat ook onder de Katholieke kiezers de „malaise" haar vermaterialiseerenden in vloed doet gevoelen. Maar dat juist is een krachtige aan sporing voor de Katholieken om 't hoofd koel te houden en te luisteren uaar den warmen harteklop voor de Katholieke zaak. Er zal rondom de Statenverkiezing een itraffe strijd gestreden worden en de ma te rieele belangen zullen als lokkende troeven op tafel worden gelegd. Dan is het zaak, dat wij Katholieken ons herinneren onze levensbeschouwing, waaruit wij geestelijke kracht putten. Die levens-beschouwing wijst ons den juisten weg in het politieke en maatschappelijke leven, toont ons wat wij op het gebied van den Staat hebben te belijden en te verdedigen. Zij leert ms er naar te stre ven, dat ieder gemeenebest naar den geest van 't Christendom worde inge richt" (Kath. Beginselprogram van 1896). Die geest van 't Christendom omvat ook de bevordering der materieels be langen, maar hij stelt de groote begin selen van liefde en vrede en rechtvaar digheid als grondslagen voor een goede maatschappij. Wij mogen en moeten medewerken aan een goede oplossing van de belang rijke economische vragen, waarvoor de wereld thans is gesteld. Maar hoe we ook arbeiden, dan alleen als de Katholieke principes over staat en maatschappij volledig kunnen door werken, zal een blijvend goede oplossing benaderd kunnen worden. We zullen dus arbeiden aan het eco nomisch herstel en hebben ook daarvoor goede candidaten, maar we zullen vooral werken aan de ideëele belangen. Als- wij ook door de politiek de maat schappelijke welvaart willen bevorderen, dan kunnen we dat niet doen zonder godsdienst, huisgezin en eigendom als DE GEMEENTERAAD VAN TILBURG heeft zijn bestuur ge machtigd onderhandelingen te voeren met 3 Duitsche vorsten huizen, die nog een servituut hebben op het voormalige paleis van Willem II. Men verwacht, dat de onderhandelingen weldra tot een gunstig resultaat zullen leiden en dan zal het laatste stukje Duitsch eigendom in Nederlandsche handen overgegaan. Het fraaie gebouw. door God gewilde maatschappelijke grond slagen te helpen beschermen, door te be vorderen dat ook in 't openbare leven, zooals in 't individueele, liefde en recht vaardigheid beleefd worden. Bij alles wat in dezen verkiezingstijd tot ons koimt, dienen we vast te houden op de allereerste plaats en alleen aan deze ideëele overwegingen. Daarnaast vergeten we niet op dien grondslag de behartiging der materieele belangen in 'fc oog te houden. Het bestuur der provincie, de afvaar diging naar de Provinciale Staten heeft als ieder overheidsbestuur met die ideëele en met die stoffelijke dingen, met beide, van noode. Om wille van onze hoogste beginselen vooral moeten we ons gaan interesseeren voor de Statenverkiezing. Alleen die overweging reeds moet ons stimulans zijn er toe mede te werken, dat geen enkele, maar dan ook geen enkele Katholieke stem niet uitgebracht zou worden op de Katholieke lijst. Daartoe bestaan intusschen nog vele andere redenen, waarover te schrijven wellicht op deze plaats nog nader gele genheid zal bestaan. Voorhout. G. BULTEN. INTERNAT. CONFERENTIES De strijd om de plaats van samenkomst. Betreffende de plaats van samenkomst der ontwapeningsconferentie, welke in het jaar 1932 zal worden gehouden, is thans een heftige strijd ontbrand. Zooals men weet, zijn te Genève verte genwoordigers van het stadsbestuur van Barcelona aangekomen, teneinde met de bevoegde instanties van het volkenbonds secretariaat besprekingen in Barcelona te doen houden. Aan deze onderhandelingen ligt .n grootsch opgezet aanbod van de stad Bar celona ten grondslag, waarbij behalve dat, zooals gemeld, de tentoonstellingsgebou wen van Barcelona kosteloos ter beschik king zullen worden gesteld ook kostelooze overtocht en logies aan alle ambtenaren van het volkenbondssecretariaat, zoomede gratis bezoeken aan de Balearen worden in het vooruitzicht gesteld. Behalve Barcelona hebben intusschen ook Lausanne, Biarritz, Cannes en Weenen verzocht in aanmerking te kunnen komen als conferentiestad. De definitieve beslissing zal genomen worden tijdens de bijeenkomst van den raad van den volkenbond, welke in Mei a.s. zal worden gehouden. BELGIE RUMOERIGE ZITTING DER BELGISCHE KAMER. Devèze contra VanderVelde. De zitting der Belgische Kamer is gister middag zeer rumoerig geweest. De debat ten liepen over de begrooting van Buiten- landsche Zaken. De eerste spreker was Car ton de Wiart. Deze zeide zonder reserve de interpretatie te aanvaarden van de ver dragen van Locarno, welke door minister Hymans is gegeven, maar 1914 heeft bewe zen, dat België behoefte had aan een mili tair accoord. Ongetwijfeld, zoo zeide hij, hebben wij redenen om naar een militair accoord met Nederland en Luxemburg te streven. De verklaringen van Vander Velde aangaande herziening der verdragen, met name het verdrag van Versailles, achtte spreker zeer gevaarlijk, evenals die aan gaande de verantwoordelijkheid, voor den oorlog. België overdrijft de waarde, die men aan zekere agressieve manifestaties der Duitschers wil toekennen, niet, maar als Duitschland al zijn pogingen concentreert op dat artikal van het verdrag van Versail les, waarin zijn schuld aan den oorlog wordt vastgelegd, dan is dit omdat het op groD-d van die verantwoordelijkheid het aange richte kwaad moet herstellen. Daarna was het woord aan den libera- lenleider Devèze. Deze zeide het Fransch- Belgisch accoord een kostbaar bewijs te achten van Let doorzicht der Belgische buitenlandsche politiek na den wapenstil stand, want dit accoord wilde een veilig heidsgarantie tot stand brengen, welke Locarno eerst vijf jaar later heeft ge bracht. Daarom moeten wij aan het accooid met Frankrijk vasthouden. Algemeene ont wapening is een pracht ideaal, doch bij do vermindering der bewapening moet reke ning worden gehouden met de veiligheid en met de gevaarlijke geografische ligging van het land. Toen daarop Devèze Vandervelde aan viel ontstond er rumoer in het Huis. Hij zeide dat Vandervelde ontwapening eischt omdat de socialistische internationale dat doet, maar de Duitsche socialisten keuren een zware oorlogsbegrooting goed. Als Van- dervelde's advies werd opgevolgd zou Bel gië zich alleen ontwapenen, terwijl de an dere landen van Europa zich op enkele uit zonderingen na bewapenen. Zij die in an dere landen spreken als Vandervelde wor den niet gehoord of handelen zooals in Duitschland in strijd met hun woorden. Deze woorden lokten hevige protesten uit van de socialisten terwijl liberalen en katholieken applaudiseerden. Een tumult ontstond; de socialisten verweten Devèze de woorden van Vandervelde te verdraaien. Toen de rust een weinig was hersteld hervatte Devèze zijn rede. H'j vroeg hoe Vandervelde dacht te komen tot herziening der verdragen. Spreker achtt^ een derge lijke herziening een groot gevaar. Toen De vice zeide dat Vandervelde wel edelmoe dige gebaren maakt, doch aan anderen de zorgen en verantwoordelijkheid overlaat, ontstond een nog heviger tumult dan te vo ren. Het rumoer was zoo groot, dat de voor zitter de zitting een kwartier moest schor sen. Na de hervatting zette Devèze zijn aan val op de socialist voort. De liberale partij wil eerst nationale veiligheid en wil slechts een ontwapening, die geleidelijk en alge meen is en gegrond is op internationale verdragen. Ten slotte riep hij nogmaals uit, dat Duitschland de schuldige was aan den wereldoorlog. Zijn rede werd herhaaldelijk door vinnige interrupties van de socialisten onderbroken en den geheelen namiddag bleef een ner veuze stemming in de Kamer waarneem baar. Minister Hymans, die de verschillende sprekers beantwoordde, zeide, dat de soci alisten een zekere mystieke liefde voor Rusland hebben, zelfs wanneer zij het bol sjewisme veroordee'.en. Over de binnen- landsche aangelegenheden van een andor land wilde hij echter niet discussioeren. De betrekkingen met Rusland wil hij niet hervatten, omdat de Sovjet-Unie niet de verplichtingen wil nakommen, die door rige regeeringen zijn aangegaan. Hymans zeide verder geen lust te hebben om te pro- beeren, wat Vandervelde niet is gelukt. De begrooting werd ten slotte aange- FRANKRIJK Briand 25 jaar minister. De F ransche minister va ai Buitenland sche Zaken, Aristdde Briand, viert aa Za terdag zijn 25-jarig ministerju'bileum. Vijf en twintig jaer geleden zag Briand zich voor de eerste maal met een minoisteriportefeuüle belast. Briand, die tibans 69 jaar oud is, is elf maal ministerpresident Mijnwerkersstaking in Frankrijk? Volgens een bericht uit St. Et-ienme heb ben de mijndirecties van het Loire-bekken de op 16 Februari aangekondigde loonsver laging gisteren ingevoerd. De communisten roepen thans de arbeiders op tot een sta king op 16 Maart. De arbeiders, die bij den C. G. T. zijn aangesloten, willen echter het besluit afwaohten van de gedelegeerden- welke heden plaats vindt. ENGELAND 's Werelds grootste oorlogsschip. De Britsche slagkruiser „Hood", het grootste oorlogsschip ter wereld, dat te Portsmouth in het dok heeft gelegen om eenige wijzigiinen te ondergaan, is thans ge reed gekomen. De kosten dezer wijzigingen beliepen niet minder dan 687.000 pond ster ling. Het schip heeft thans een catapult voor het doen starten van vliegtuigen. Op 12 Mei, wanneer zij eenige proeftochten ge maakt heeft, wordt de „Hood" het vlagge- schip van het eskader slagkruisers. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rumoerige zitting van de Belgische Kamer. Slecht weer in Frankrijk. (Buitend. Be richten 2e blad.) BINNENLAND. Begrooting van Arbeid, Handel en Nij verheid in de Eerste Kamer. Het versche kadetje. De minister aan het woord. (lste blad). Diocesane Vereeniging voor Kinderwit- zending in het Bisdom Haarlem. (2de blad) Het oordeel van de Tweede Kamer over steun aan bietenteelt. (2de blad). OMGEVING. De nieuwe Kerk te Hoogmade. (2de blad). BRITSCH-IND1E DE POLITIEKE TOESTAND. Gandhi's rumoerige ontvangst te Ahmedabad. De ontvangst van Gandhi te Ahmedabad is, zooals reeds gemeld- met wanordelijkhe den gepaard gegaan. Een groote menigte was aanwezig om den maihatma te begroe ten en toen deze verscheen, ontstond een wild gedrang, waarbij vijf vrouwen en drie kinderen werden gewond. De voorzitter van het oomaté van ont vangst bood Gandhi 70.000 roepij en 400 pond garen aan, dat zooab Gandlhi propa geert thuis met het spinnewiel werd ver vaardigd. Gandhi sprak de groote menigte toe en onderstreepte de noodzakelijkheid van de voortzetting van den boycot der buitenland sche weefsels en van likeur. Gezien do wan ordelijkheden die hadden plaats gevonden, verzocht de mahatma de menigte uiteen te gaan. Teen Gandhi wegging drong de me- nigt, ondanks het sterke cordon va-n vrij willigers op, om te trachten een stuk van Gandhi's kleed als souvenir te bemachtigen. CHINA TWEE MISSIONARISSEN IN CHINA MISHANDELD. Bandieten eischen een losgeld. Nog steeds worden er berichten ontvan gen omtrent het martelen van missaormaris- sen door Ghineesche bandieten. 7>oo zijn de Amerikaan Nelson en de Noor Kristofer Vedt door Chineesohe roovers aan palen gebonden en met bamboestokken afgeran seld. De Amerikaansche oonsulgeneraal te Hankau heeft van het hoofd der bandieten bericht ontvangen, dat den missionarissen een erger lot wacht, wanneer geen losgeld voor hen wordt betaald. Nelson werd op 5 October in Honan door de bandieten ge vangen genomen, Vedt onderging op 16 Oc tober in Losjan hetzelfde lot. Beiden be vinden zich thans in gevangenschap te Hwangan. Zeven en twintig Bri'lsche, Aïiie- ri'kaansche, Italiaanse he, F ramsehe, Zwit- sersohe, Noor&che en Spaansche missiona rissen bevinden zich thans in verschillende deeCen van China in handen van bandieten. TWEEDE KAMER WIJZIGING NIJVERHEIDS ONDERWIJSWET. De discussies over de wijziging der Nij verheids-onderwijswet zijn gisteren voort gezet. Wij willen er hier even aan herinneren, dat het ontwerp beoogt de intrekking van het stopartikel, dat in 1924 vrijwel radicaal een einde maakte aan den Rijks- steun voor de stichting van nieuwe scho len. Het ontwerp beteekent niet het auto matisch herstel der regeling van 1Ö19, welke regeling een zoo goed als onbe perkte vrijheid liet inzake stichting van nijverheidsscholen; er zijn meer voor waarden en voorschriften voor de op richting van nijverheidsscholen, maar het stopartikel is verdwenen. Dat het ontwerp gewenscht en billijk is, werd vrij algemeen erkend; de discus sies- liepen over details. Nadat gisteren Minister Terp stra de verschillende sprekers had be antwoord en er was gerepliceerd, werd begonnen met de behandeling der artike len waarbij eenige amendementen werden voorgesteld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1