BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 11 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 EERSTE KAMER. CREOIET AARDAPPELMEEl- INDUSTRIE. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Ve Hoofdstuk van 1930 (ciediet ten behoeve van cle aardappelmeelinduEtrie in de veenkoloniën). De heer' Diepenhorst (A. R.) acht het voorstel van de regeering niet meer dan een sombere noodpenning. Deze be scheiden hulp, hoe dankbaar ook aan vaard, zou alleen dan leed kunnen ver zachten, als de regeling soepel wordt uitgevoerd en rekening wordt gehouden ui et. noodige aanvulling. De heer Gelderman (V. B.) betoogt dat Uier de zaak geheel anders staat dan bij de Tanvewet. Hier is werkelijk een noodtoestand. Vele fabrieken hebben de in 1929 geleverde aaidappclen nog niet afgerekend; het bedrijfskapitaal der boe ren is voor een groot deel geblokkeerd door de onverkochte voorraden, die on geveer 1 million balen bedragen. Spr. is bereid zijn stem aan het ontwerp te geven, doch twijfelt of men op deze wijze weer spoedig tot normale toestanden zal komen. Het komt spr. voor, dat ook het oog moet worden gevestigd gehouden op de mogelijkheid van verwerking van aard appelmeel voor andere doeleinden. De heer Wibaut (S. D. A. P.) vraagt nadere inlichtingen over de wijze waarop de Regeering staat tegenover de wen- schen van den heer Diepenhorst. Wan neer dc Regeering den heer Diepenhorst allerlei toezeggingen zou doen, die niet uit het ontwerp voortvloeien, zouden spr. en zijn vrienden zioh nog móeten bera den. De Minister van Binnenlandsohe Za ken en Landbouw, de heer R u y s de Beerenbrouck, dankt voor den on- dervoriden steun. Hoewel het ontwerp niet is aangevallen, wil spr. nog iets zeg gen over den nood in de veenkoloniën on de wijze waarop het ontwerp zal wor den uitgevoerd. De nood is groot en de Regeering zal doen wat zij kan om dien te lenigen. Zonder twijfel zal moeten worden on derzocht of inkrimping der productie noodzakelijk is. Voorts zal, zonder dat spr. eenige toezegging aan den heer Die penhorst doet, een onderzoek moeten worden ingesteld naar de invloeden van het buitenland op hetgeen in de veen koloniën geschiedt. Naar de mogelijkheid van bevordering van den afzet in het bin nenland wordt door een ander departe ment dan dat. van spr. nader een onder zoek ingesteld. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. RIJKSBEGROOTING 1931. Aan de orde is hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid) van de Rijksbe- grooting voor 1931. De heer D a n z (S. D. A. P.) bespreekt de samenstelling van het departement, waarin de drie daarin vereenigde groe pen weieens tegen elkaar botsen. Spr. verlangt een ononderbroken voortgang der sociale wetgeving in het belang van de arbeiders en van de industrie. Er zijn nog abnormaal lange werktijden waaraan een eind moet komen. Honderdduizenden zijn werkloos; beperking van den ar beidstijd is in dezen tijd meer dan ooit noodzakelijk. Een wettelijke vacantieregeling is ook oen eisoh van de R. K. Staatspartij. Ken de Minister er zich dan maar zoo aan onttrekken? Hij is zelfs niet genegen, voorbereidende maatregelen te treffen en merkt op, dat de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling geens-zins vaststaat. Andere landen zijn ons land in deze reeds voorgegaan. De heer Van der Lande (R. K.) spreekt naar aanleiding van een uit spraak van den kantonrechter te Am sterdam, die een hoteldirecteur, die zijn gasten des morgens versch brood voor wette cn deswege vervolgd werd, tot vpr.'s voldoening vrijsprak. Spr. hoopt, Jat de minister zal zorgen, dat het ge- hcele Nederlandsche volk des morgens versch brood zal krijgen. De vergadering wordt te 4.55 verdaagd tit Woensdag elf uur. TWEEDE KAMER In de gisteren voortgezette vergadering van de Tweede Kamer zijn aan de orde ge komen de wetsontwerpen betreffende mach» tiging tot het sluiten van overeenkomsten als bedoeld in art. Va der Indische Mijn wet met de N.V. Nederlandsche Koloniale Petroleummij. en met de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. betreffende de opsporing en ontginning van aardolie enz. in verschil lende streken. Een motie van den heer J o e k e s (V.D.) dienaangaande werd ver worpen met 50 tegen 22 stemmen'. De wets- ontwerpen worden met dezelfde stemmen verhouding aangenomen. Enkele conclusies van de commissie op verzoekschriften van ambtenaren worden goedgekeurd. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijver heidsonderwijswet. De heer V. Rappard (V.B.) acht de voorgestelde waarborgen bij de oprichting voor Nijverheidsscholen noodeloos omslach- lig. De heer Gerhard (S.D.A.P.) acht het overbodig, dat nu de minister van finan ciën wordt ingeschakeld, üp deze wijze-be slist de financieele toestand van het land over de oprichting van een school. De heer Z ij 1 s t r a (A.R.) constateert, fiat gelukkig de stopzetting nooit abso1 f is geweest. Spr. is niet van meening, er nu, bij het vervallen van het stoparu^^ kei, heelemaal geen beperkende bepalingen hadden moeten worden gesteld. Spr. ziet niet in, dat tekort wordt ge daan aan de verantwoordelijkheid van den minister als de Onderwijsraad ingeschakeld wordt. Dit college geeft immers alleen maar advies en dit advies waarborgt juist, dat het niet enkel administratief is. Mej. Westerman (V.B.) vraagt of de minister wel eens heeft overwogen een al- geheele wijziging en vereenvoudiging van de Nijverheidsonderwijswet. Daar bij zou ook kunnen worden berecht een betere ver deeling van de Nijverheidsscholen óver het land. Spreker juicht overigens het ontwerp toe, al betreurt zij, dat voor 1931 de toe stand dezelfde blijft. De heer Van Wijnbergen (R.K.) dankt den minister voor dit ontwerp. Door de waarborgen, die gesteld zijn, moet men zioh niet laten afschrikken. De Onderwijs raad is een objectief onpartijdig lichaam, dat juist bij uitstek geschikt is om adviezen uit te brengen, beter dan een politiek lichaam. De heer T i 1 a n u s (C.II.) zegt dat het stopartikel niet verdwijnt, het wordt onder eenige administratieve fraaiigheden ver borgen. De minister kan goedkeuring wei geren uit financieele overweging en houdt dus de teugels in handen. Waarom moet bij een Nijverheidsschool zooveel omhaal? Aanvaardt men het hier, dan dient men het ook te aanvaarden voor middelbaar- engymnasiaal onderwijs. De minister dient te beslissen zonder al de adviezen die hier worden ingeschakeld, evenals dit geschiedt bij de lagere land- en tuinbouwscholen, die ouder Binnenl. Zaken ressorteeren. Mej. Groene weg (S.D.A.P.) heeft bezwaren tegen het ontwerp. Dc heer Ketelaar (V.D.) kan mec- geen bezwaren tegen het ontwerp, artikelen nog eenige opmerkingen maken. Onjuist aohfc spr. hetgeen de heer Tilanus zeide, n.l. dat er feitelijk niets veranderd. Do M in i s t e r zal Woensdag antwoor den. De vergadering wordt verdaagd. DE PROV. STATENVERKIEZINGEN. Candidaatstelling. Gister heeft in de verschillende provin cies de caaididaat'S'f el'limg plaats gehad voor de Prov. Staten. Gelijk gemeld, zaJ de stem ming plaats hebben. Op 15 April in Groningen, Noordbrabant en Limburg. Op 22 April in Friesland. Drenthe, Over ijssel, Gelderland, Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland- Op 23 April in Uk echt. Zooals de lezer begrijpt, kunnen we niet de ingediende Candida ten-lij sten van alle provincies en van alle kieskringen in de elf provincies publiceeren. Daartoe is cle ruimte van a-de kanten te beperkt Wij hebben gister vermeld de in de kies kring Leiden ingediende candidaten- lijsten; (enkele rectificaties vindt men el ders); wij zullen morgen die van den Kies kring Gouda opnemen- Hier volgen nog eenige in de groote ste den door de R. K. Staatspartij ingediende lijsten. Amsterdam: 1. P. J. M. Verschure; 2. L. H. v. Rooyen; 3. dr. N. P. v. Spanje; 4. C. F. J. Verbeek; 5. H. A. Vuiikj 6. mej. dr. M. J. W. Hillen; 7. mr. C. P. M. Romme; 8. J. C. Evers; 9. ir. J. H. A. M. Engeler; 10. mr. A. J. M. Hendrix; 11. W. J. Hesse- laars; 12. J. F. Luycx. Rotterdam: 1. H. G. M. van der Vijver; 2. J. M. J. A. Meijer; 3. E. van Duin; 4. J. Hendriks; 5. W. F. C. Baars; 6. J J. Bloe men; 7. H. J. Belleman; 8. W. G. A. van der Lugt; 9. P. M. Vismans; 10. J. Th. F. van Abbevé; 11. P. B. Janeen. 's-Gravenhage: 1. H. J. Borghols; 2. W. C. J. J. baron ran ^Voorst tot Voorst3. mr. H. W. J. M. de Jong; 4. M. A. Ooms; 5. S J. Rbbitsch; 6. W. J. v. Dijok; 7. J. C. de Zwart; S. S. Bruy&ten; 9. mr. L. Niemöller; 10. G. P. Bon; 11. mej. D. Goeborgh; 12. mr. D. J. I. v. d. Oever. Haarlem: 1. Mr. J. B. Bomans, Haarlem; 2. Th. G. C. Hooy, Haarlem; 3. J. G. van Kessel, Haarlem; 4. J. W. Roozen Hzrn., Haarlem; 5. C. S-tegers, Zand voort; 6. Mr. Th. J. M. A. West er wondt, Bloem en daal. Delft: 1. W. Mooijman; 2. J. D. KoJc, bei den Den Haag; 3. H. Stuilemeijer, Schiedam; 4. A. J. van Rest, Monster; 5. Th. P. J. Ei sen, Naaldwijk; 6. mr. G. J. Bevers, Delft; 7. W. F. J. van Reij, Vlaardingen; 8. A. A. Regge, Overschie; 9. M. Zomerdijk, Delf'; 10. H. J. Steens, Schiedam. FRUITSODA Mineraalwater met v r u c h t e nsrnaak Alleen echt met dit merk LIMONADEFABRIEK TE LEIDEN DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Te Haarlem. Zoo langzamerhand komen al de defini tieve candidalenlijsten voor de a. s. ge meenteraadsverkiezingen gereed. De stemming over de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen te Haarlem had het volgend resultaat (overeenkomstig het politiek advies): 1. W. J. B. van Liemt; 2. M. L. A. Klein; 3. L. Loerakker: 4. J. Ph. Castricum; 5. mr. dr. F. A. Bijvoet; 6. H. J. L. Klein Schiphorst; 7. Ch. C. Welf; 8. G. H. Weus- tink9. J. G. van Kessel; 10. P. J."M. van Tetering; 11. mevr. J. A. HoekstraZet- hof; 12. mr. dr. A. F. H. Schreurs; 13. H. J. Kuiper; 14. P. de Rooij; 15. Th. G. C. Hooij; 16. J. H. A. Benders; 17. dr. H. J. M. Jan- zen; 18. H. J. Nelissen; 19. mevr. H. We ber— Strick; 20. J. A. A. van Duren; 21. J. W. M. Rijbroek; 22. J. J. van Schie. Voor de R.-K. werkloozen te Rotterdam. De Zondag in de verschillende kerken •an Rotterdam gehouden collecten ten bate van de R.-K. werkloozen hebben opge bracht een bedrag van 16.200. AMSTERDAM'S STILLE OMGANG. Jubileum-uitgave. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van Amsterdam's Stille Omgang is een boekje verschenen en bij den hoekhandel verkrijgbaar, dat én om zijn inhoud èn om zijn illustratie door ie deren belangstellen den Katholiek gaarne zal worden gelezen en bekeken. Wij vinden daar cle Geschiedenis van het H. Sacrament van Mirakel en van de H. Stede, enz.; verscheidene gravures en foto's uit ouden en nieuwen tijd. 't Is inderdaad een heel keurig en zeer interessant werkje, dat voor luttelen prijs verkrijgbaar is; als men het heeft ge kocht, zal men het zeker waardeerèn. DE RERUM NOVARUM-HERDENKING TE ROME. De officieele Nederlandsche spreker. Gelijk bekend, zal in de op 14 Mei a.s. in den Binnenhof der Pauselijke Kanselarij van het Vaticaan te houden officieele her denking van de uitvaardiging van Paus Leo XIIII's zendbiief „Rerum Novarum', namens elk der vertegenwoordigde landen een toespraak worden gehouden. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft overleg tusschen de leiding onzer vier na tionale katholieke centrale organisaties van werkgevers, boeren, middenstanders en arbeiders geleid tot een aan den oud-minis ter van Arbeid mr. P. J. Aalberse gericht verzoek in bedoelde illustre bijeenkomst na mens katholiek Nederland het woord te voeren. DE HAARLEMSCHE HANZE Voorjaarsvergadering te Den Haag. De Voorjaars-Centrale Raadsvergadering van den R.-K. Middenstandsbond „De Hanze" in het bisdom Haarlem zal in „Amicitia" te 's-Gravenhage, gehouden worden op Woensdag 29 April. O.a. zal worden uitgebracht het rapport der Coöperatie-commissie. Behandeld wordt o.m. de inwerkingtreding van het wederzijdsch verplichte lidmaatschap. Het hoofdbestuur zal voorstellen, om te beginnen met dit jaar, het jaarverslag te doen uitbrengen. In overleg is een korte, maar treffende herdenking van Paus Leo's „Rerum Nova- Prof. H. Kaag, hoogleeraar aan de ka tholieke Handelshoogeschool te Tilburg, zal een redo houden over: „De Midden stand en de Crisis". DE A. R. K. A. jaarvergadering van groep III. In Hotel Café Restaurant „Victoria" te Eindhoven werd Maandagmorgen de jaar vergadering van de A. R. K. A. groep III begonnen. De opkomst, vooral uit Limburg, was groot. Verschillende punten werden behandeld, waarna ten slotte het bestuursbeleid werd goedgekeurd. In het bestuur werden gekozen de hee- ren C. A. Rockx, aftr., N. C. Heynsbergen, aftr., en Benttage. Ais afgevaardigde naar het hoofdbestuur werd benoemd de voorzitter, de heer A G. van Luxemburg, als plv. de heer N. C. Heynsbergen. De heer Clement werd geadviseerd als afgevaardigde voor het hoofdbestuur. Utrecht werd aangewezen als plaats waar in 1931 de jaarvergadering zal wor den gehouden. TRAMPASSAGIER DOODGEREDEN. Automobielbestuurder veroordeeld. De dertigjarige J. P. te Nijmegen stond voor de Arnhemsche rechtbank terecht, omdat hij als bestuurder van een auto, daarmede zoo onverantwoordelijk had ge reden, dat een meisje, dat. te Malden uit een stilstaande tram van den Maa6buurr- spoorweg stapte, werd overreden en gedood. De Rechtbank, heden uitspraak doende, veroordeelde verdachte conform den eisch van het O.M. tot drie maanden gevange nisstraf. SCHENDING VAN FABRIEKS- GEHEIMEN. Verdachte vrijgesproken. J. v. D., technicus te Arnhem, vroeger in dienst der Kunstzijdefabriek, moest voor de Arnhemsche Rechtbank terecht staan, wegens schending van fabrieksgeheimen der AKU. De Officier van Justitie eischte zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. De Rechtbank sprak verdachte heden vrij en verklaarde tevens een civiele vordering door schadeloosstelling niet ontvankelijk. DE ZWENDEL IN DEty NAAIMACHINEHANDEL. Een adres aan den Minister van Justitie. Wij vernemen, dat de Commissie ter bestrij ding van de misstanden bij het afbetalings- stelsel in den naaimachinehandel te Leiden, het navolgende schrijven heeft gericht aan Zijne Excelentie den Minister van Justitie te 's Gravenhage: Excellentie. In verband o.a. met de in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer en in de Memorie van Antwoord op de Justitie-begrooting 1931 gemaakte opmerkingen, veroorlooft de Com missie tot bestrijding van het afbetalingsslelsel bij den naaimachinehandel te Leiden zich met verscbuldigden eerbied Uwe Excellentie hier bij aan te bieden een rapport, betreffende de uitwassen van het volkscredietwezen in den naaimachinehandel te Leiden, hetwelk o.a. is toegezonden aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken, Armenraden, Diensten voor So ciale Zaken, Gemeentelijke Banken van Lee ning en Reclasseerings-ambtenaren in Neder land. Naast de klachten vanuit den bona-fidehandel, was ook een der redenen om tot vorming der Commissie te komen de hulp welke door ge dupeerden bij de verschillende maatschappe lijke instellingen hier ter stede werd gezocht, toen door een der verkoopers strafvervolgin gen werden uitgelokt. Het zij de Commissie vergund Uw bijzondere aandacht er op te vestigen, dat de feitelijke grondslag van de in de bijlage dezes ge wraakte huurkoopovereenkomsten niet kan gevonden worden in consumptieve behoelten van het publiek, doch dat die transacties groo- tendeels practisch zijn gebouwd op den door werkloosheid en andere moeilijke omstandig heden veroorzaakten geldnood. De Commissie meent zulks met stelligheid te mogen afleiden niet alleen uit het gecon stateerde feit, dat men aan absoluut oncrediet- waardige lieden dure artikelen in huurkoop heeft toevertrouwd, doch ook uit de te harer overstaan van haar afgelegde verklaringen, waaruit is gebleken, dat vele naaimachines reeds onmiddellijk na de levering aan soms door de provisie-reizigers zelf genoemde opkoopers worden verkocht. Aan den momen- teelen geldnood werd daardoor wel op zeer noodlottige wijze tegemoet gekomen. De Commissie heeft echter gemeend te mo gen constateeren, dat door de gevoerde actie hier ter stede aan de gewraakte praktijken vrijwel een einde is gekomen. Hieruit mag vol gens de Commissie de meer algemeene conclu sie worden getrokken, dat het mogelijk is om aan vele uitwassen van het volkscredietwezen, die bij en door het afbetalingsstelsel kunnen ontstaan, een einde te maken. De Commissie meent hierbij nog te mogen opmerken, dat, volgens de onder het op afbe taling koopend publiek bestaande opvattingen, geen strafvervolging kan worden ingesteld zoolang de afbetalingen geregeld geschieden. Deze opvattingen werken uiteraard verduiste ringen zeer in de hand. Voorts is het van we:nig belang voor den minder scrupuleuzen verkooper of de kooper de machine al of niet verduistert, daar bij ver duistering de kooper eerst recht in de macht van den verkooper en van diens vaak minder waardige agenten geraakt, waardoor niet al leen de betalingen verzekerd worden, maar ook bepaald ernstige misbruiken ontstaan. Ten slotte veroorlooft de Commissie zich U er beleefd op te wijzen, dat het haar bekend is, dat ook in de onderwerpelijke huurkoopcon tracten de z.g. cessie-clausule voorkomt, waar bij de huurkooper reeds bij voorbaat zijn toe komstig recht op loon van den werkgever ce deert. De koopers hebben evenwel in 't alge meen weinig begrip tot welke gevolgen een dergelijke clausule kan leiden, te meer daar gewoonlijk beweerd werd, dat van deze be voegdheid minder gebruik werd gemaakt. De Commissie neemt met verschuldigde ge voelens van hoogachting, de vrijheid het rap port in Uw belangstelling aan te bevelen, (w.g.) P. G. KNIBBE, Voorzitter, (w.g.) TH. J. v. d. HEIJDEN. R. K. KIESVEREENIGING. Wij herinneren er aan, dat morgen avond de,-R. K. Kiesverceniging haar jaarvergadering houdt in ,,Den Burcht" te CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN. "Wij hebben gisteren een candidatenlijst vermeld, aanvangende: T. Perdok, J. A. Wijtenburg, enz., waarboven stond: De mocratische Partij. Deze candidatenlijs' is van de Democratische Partij èn R. T\ Volkspartij. Zooals reeds bekend was, heb ben deze partijen besloten, bij de Staten verkiezingen samen te werken (In de kiec kring 's-Gravenhage staat de heer C D. Wesseüng no. 2). In een gedeelte onzer oplace zijn dr laatste zeven namen van de A. R. lijst ge plaatst onder die van de Herv. Ger. Staat partij. Weggevallen zijn de laatste name1" van de Middenstandspartij5. H. F. P. >S: monis; 6. W. F. C. Dors, 's-Gravenhage: 7 Mej. C. M. BermVan Haagen, Rotte" dam: 8. R. van Opstal.Rotterdam9. J. Hoevenaar. Rotterdam; 10. W. dr Zeeuw, Den Haag. Stille Omgang. De Directie van de Antobus-onderne ming „Stadsverkeer" heeft aan het be stuur van de Stille Omgang medegedeeld dat het haar voornemen is als proef - op Zondagmorgen 15 Maart a.s. bij aan komst van den trein om 6.13 uur, ten ge rieve van de Leidsche deelnemers aan dc Omgang bussen te laten rijden, en wel i drie richtingen elk 2 bussen: name!i: richting Heerenstraat, Hooae Rijndijk r Lage Rijndijk, tegen het tarief a 0.20 pe persoon. Gemeentelijke Aankondigingen UtTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op 17 Maart 1931 des voormiddags 11 uur. in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot uitloting van de achter de navolgende obligatielenin gen ve-melde bedragen: 3 pet. geldleening van 1896, groot 1 069.00.— is 16.000.— 3.5 pet. geïdleening van 1904, groot 500.000.— is 10.000.— 3.5 pet. geïdleening van 1906, groot 890.000.— is 23.000.—; - 4 pet. geïdleening van 1911, groot 2.00.000.— is 50.000.— 4.5 net. ge'dleening van 191-1, groot 2.200.000.— is 55.000.— 4.5 pet. geïdleening van 1917, groot 800.000.— is 20.000.— A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Maart 1931. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7 30—8.30 uur. Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wagenma- kerspatroonsver., kring I eiden, Concordia, 5 uur. Woensdag. R. K. Metaalbewerkcrsbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Jaarvergadering R. K. Kiesver. Den Burcht, 8.15 uur. Zondag. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", TI. Mis met Alg. H. Com munie, Mon Pèrekerk, 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Maart a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 18, tel. 552. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Conferentie van den Moderator. Maandagavond hield in het Eigen Huis van P. K. de moderator, de wel- eerw. heer Gudde, een conferentie over: „De Kerk en de huwelijkswetgeving". Kap. Grtdde begon met de opmerking dezen avond geen sensatie-artikel te ver- koopen. Jlij wilde alleen enkele beschou wingen geven over het herhaaldelijk be weerde schipperen van de Kerk ten op zichte van het huwelijk. Spr. stelde a priori vast, dat de Kerk nog nooit een ge!dig gesloten huwelijk heeft ontbonden, om de eenvoudige reden, dat niemand hier op aarde, ook de Paus niet, de be voegdheid hiertoe heeft. Men moet echter een groot onderscheid maken tusschen vernietiging en nietig verklaring. Het niet goed onderscheiden van deze twee zeer belangrijke punten, is de oorzaak van de tallooze fabeltjes, die dc anti-katholieke pers sinds jaar en dag bewust of onbewust rondstrooit, ten gerieve van haar lezers, die dan door de onjuiste manier van voors'-dling in hun waan versterkt worden, dat de Kerk van Rome een huwelijk wel ontbinden wil mits er het noodige voor betaeld wordt. Immers, de meeste gevallen, die in d< wereldpers opgang maken, zijn die van mensohen, welke in het maatschappelijk leven een plaats innemen, die vooral dooi hun geldelijken rijkdom bepaald wordt Van de huwelijken aangegaan tusschen doodgewone menschen en nietig ver klaard door het speciale Kerkelijke ge rechtshof in Rome. de Rota, soreek' deze pers niet, omdat dergelijke feiten in haar kraam niet te pas komen. De moderator memoreerde, alvorens op deze kwestie dieper in te gaan, nog even, wat wij onder het huwelijk hebben te verstaan, leder weet natuurlijk, dat het huwelijk een Sacrament is, maar lang niet iedereen zal antwoord weten te ge ven op de vraag: wie dient dat Sacra ment toe? Niet de priester dient het Sacrament van het huwelijk toe, maar de beide par tijen, v aartussehen het huwelijk gesloten worden dienen het elkaar toe. De pas toor in wiens tegenwoordigheid de echi verbintenis aaneegaan moet worden, rt slechts de officieele getuige, die niet an ders doet, dan de verbintenis inzegenen, maar tevens heeft de Kerk te zorgen, dat de wetten van God 111 dit opzicht liet overtreden worden. De voornaamste vet ia: Wat God gebonden, heeft, zal de 'verk niet scheiden. Hiervan is zij nu inoit in het minste of geringste afgewc- ';en. En tochkijk maar eens in de krant. 'det staat er duidelijk te lezen, da-f Rome veer eens een huwelijk van die of die oorname mijnheer ontbonden heeft! Toe kan dat nu? Het antwoord is heel eenvoudig. Bij ct aangaan van een huwelijksverbintenis an het gebeuren, dat. een huwelijk om 'c een of andere reden „ongeldig" is ge laten, welke ongeldigheidsredon pas la- er, soms na jaren, aan het. licht komi. Vanneer dit voor de Kerkeliike recht - -ank in Rome. de Rota. wordt aange- --ond cle bewijsvoering moet in alle 1 zich ten ontwiife'baar juist zijn! in verklaart de Rota zoon huwelijk uotig, omdat het in werkelijkheid nooit ipstaan heeft. Dit is de praktijk, die de Kerk door '!!e eeuwen heen heeft gevolgd. Dc moderator toonde dit aan door v - "billende voorbeelden aan te halen uit et verleden van Koningen en Ke^e""* 'ie steunende op hun groote wereldlijke 'acht-, den Paus meenden te kun-en vingen hun geldig huwelijk voor ont öonden te verklaren. Keizer Lothariu» II

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2