"pent Rekening-Courant WOENSDAG 11 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BUrTENL BERICHTEN DE AARDBEVING OP DEN BALKAN. Het aantal slachtoffers valt mee. Volgens de laatste berichten uit het door de aardbeving geteisterde gebied schijnt het, dat het aantal slachtoffers niet zoo groot is als de aanvankelijke berichten de den veronderstellen. De bevolking begint weder bot kalmte te komen. Zij kampeert voor het grootste ge deelte in legertenten, die ter beschikking zijn gesteld. Het ongunstige weer maakt het treffen van hulpmaatregelen moeilijk, doch met in spanning van alle knachen wordt er aan gewerkt, om het lijden van de bevolking zooveel mogelijk te verlichten. In Japan geen slachtoffers. De aardbeving in het Noorden van Japan heeft, volgens de tot nu toe bekend gewor den berichten, wel veel mateneele schade veroorzaakt, doch geen verliezen aan men- schenlevens tengevolge gehad. Ook te To kio zijn de schokken gevoeld, doch daar is verder geen schade aangericht. Zeven personen vermist. Sedert veertien dagen wordt te Recklin- ha-usen een zevental personen, een 24-jarig meisje, vijf jonge mannen en een 57-jarige invalide, vermist. Tot heden zijn alle na sporingen der politie vruchteloos gebleven. Overvallen op kolentreinen in den Pool- schen corridor. Uit Danzig wordt gemeld: In den laat- sten tijd worden in den Corridor steeds meer overvallen gepleegd op goederentrei nen door bewapende benden, die tot 50 man groot zijn. Dezer dagen is in de buurt wan Dirschau een rijdende kolentrein tot stilstand ge bracht en twee ton kolen buit gemaakt. Eenige uren later werd op hetzelfde tra ject een andere trein aangehouden Ook ditmaal werd een hoeveelheid kolen buit- gemaakts terwijl bovendien eenige kisten met stukgoederen den roovers in handen vielen. De politie heeft eenige arrestaties ver richt en een gedeele van den buit opge- spoord. Dubbele moord in een café. Gisternacht wilde te Rudolstadt de briga dier Holz het restaurant „Zum Klause"' bin nen gegaan, daar dit na het sluitingsuur nog open was. Toen de politiebeambte in het restaurant was, loste een der gasten ver scheiden re vov er schoten, die de politiebe ambten en de eigenares van het restaurant in Je borst troffen. Toen schoot hij op de kellnerin, die door twee scheten licht werd gewowl. De brigadier en de eigenares stier ven in het ziekenhuis. De dader bracht zich zelf zwl"<! verwondingen toe. De motieven vaai zijn ózsd zijn nog niet opgehelderd. Een burgemeister in Mexico vermoord. Uit Durango (Mexico) wordt gemeld, dat de burgemeester, zijn secretaris en nog een persoon zijn vermoord. Een afdeeling sol daten zoekt de moordenaars, die onbekend zijn gebleven. Winterhanden/ I PUROL Wintervoeten Doos 30 cent. Winterteenen BijApoth en Drogist 280t; GR00TE ELLENDE OP MAURITIUS. De gouverneur van Mauritius heeft be treffende den cycloon, die het eiland ge teisterd heeft, nadere bijzonderheden ge seind aan den Britschen minister van Kolo niën. Bij een voorloopige inspectie, aldus dit telegram, bleek de aangerichte schade zeer groot te zijn en heerscht er groote el lende onder de bevolking. Zeer vele kleine woningen zijn vernield, zoodat duizenden dakloos zijn. Het totale aantal dakloozen bedraagt naar schatting tienduizend. De zwaarste schade is aangericht te Moka en in de Westelijke buitenwijken van Port Louis. Het ziekenhuis te Moka is zoo zwaar beschadigd, dat het waarschijnlijk ontruimd zal moeten worden. Voorloopige maatrege len zijn genomen voor de voedselvoorzie ning en het huisvesten der dakloozen. Voor zoover tot dusver bekend, zijn twaalf personen omgekomen, doch de berichten zijn nog steeds niet volledig, daar de wegen door puinhoopen onbegaanbaar zijn ge maakt. De schade aan den suikeroogst. die schitterend beloofde te worden, is zeer zwaar. EUROPA ONDER HET SNEEUWDEK. Het verkeer ontredderd; tal van ongelukken. Uit alle kanten van Europa en ook van overzee komen er nu berichten over de witte invasie, waarmee de wintersche Maart ons zoo plotseling verrast heeft. Uit Engeland wordt nog nader gemeld, dat er gisteren tengevolge van de koude S personen om het leven zijn gekomen. De sneeuwval van gisteren was de zwaarste, die sedert jaren voorgekomen is. In het midden en het Noorden van En geland ligt de sneeuw op vele plaatsen 8 voet hoog. In Londen kwamen gisteren tal van verkeersongelukken voor, daar aanvanke lijk dooi intrad, waarop vorst volgde, zoo- dat de straten spiegelglad werden. Uit alle deelen van Engeland komen berichten van groote verkeersstcringen. In geheel Zwitserland, met uitzonde- „Mg ^eri iu (Reclame) 2793 ring van het kanton Tessino, is buitenge woon veel sneeuw gevallen, evenzoo in het Zwarte Woud en in de Rijnvlakte. Op vele lijnen van de Zwitsersche staats- en van de particuliere spoorwegen moest het verkeer worden gestaakt, ook omdat het gevaar voor lawines zeer groot is. De verkeeistoestanden. ook in de steden worden steeds meer kritiek. De internatio nale treinen komen te Bazel met een ver traging van 2 uur en meer aan. De sneeuwploegen zijn voortdurend in de weer om de wegen vrij te maken, doch er worden slechts weinig vorderingen ge maakt, daar steeds nieuwe sneeuw valt. De tandradspoorweg van Arth naar de Rigi heeft het bedrijf moeten staken. De locomotief vau de reizigerstrein, die gisterenmiddag tegen 5 uur te Zürich moest aankomen, botste tegen een sneeuwmassa op en werd uit de rails geworpen. Het autoverkeer is in Zwitserland en in het Zwarte Woud onmogelijk geworden. Tengevolge van de opwaaiende sneeuw is, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Ingolstadt de personentrein uit Riedenburg in de nabijheid van het Noor derstation ontspoord. Locomotief, tender en bagagewagen sprongen uit de rails en vielen van de glooiing, terwijl de personen wagens op de rails bleven staan. Van het centraalstation was spoedig een hulptrein aanwezig. Do reizigers werden met auto's naar de aansluitende treinen gebracht. Ook in Oostelijk Polen zijn tengevolge van den zwaren sneeuwval belangrijke ver- keersstoringen opgetreden. De internatio nale treinen uit Rusland en Roemenië hebben belangrijke vertrakingen. N00RSCHE OVERVLOED AAN WITTE STEENKOOL. Een jaar of tien geleden werden, na langdurige onderhandelingen tusschen de betreffende regeeringen een Deensche, Noorsche en Zweedsche commissie ge vormd ter bestudeering van het vraagstuk hoe voor de energie van Nqorwegens „wit te steenkool" ruimer afzet zou kunnen worden gevonden. Daarbij werd gedacht aan de mogelijkheid Noorsche waterkracht in den vorm van clectrische energie naar Denemarken te exploiteeren, zooals thans reeds Zweedsche watervallen een deel van Denemarken van stroom voorzien. Het resultaat waartoe genoemde com missies kwamen, was, dat het leveren van electriciteit van. Noorwegen naar Dene marken technisch wel uitvoerbaar was, maar dat het electriciteitsverbruik in De nemarken niet groot genoeg was, om de geweldige onderneming loonend te ma ken. En aan Zweden behoefde men in het geheel niet te denken, daar dat land over vloed aan watervallen heeft. Sindsdien is de mogelijkheid om elec triciteit over grooten afstand te leveren nog grooter geworden; de technische vooi*- uitgang op dit gebied heeft nieuwe pers pectieven geopend, zoowel wat betreft de bovengrondsche hoogspanningslijnen, als de onderzeesche stroomkabels. Dit gaf aanleiding de zaak opnieuw on der de oogen te zien. De Noren meenen, dat het mogelijk is de Noorsche electrici teit naar Duitschland te leiden waar de groote steden in het Noorden, naar men aanneemt-, haar wel zullen kunnen verbrui ken. De stroom zou dan of over Zweden en Denemarken, of rechtstreeks langs kabels op den bodem van het Skagerrak naar De nemarken en vandaar naar Duitschland worden gevoerd. Het resu'taat der Noorsche overwegin gen is voorloopig een voorstel tot het vor men van een maatschappij Ier bestudee ring van het probleem. Het aandeelenka pitaal is voorloopig op 133.000 kronen vast gesteld en het ministerie van Openbare Werken in Noorwegen moet zich steeds bereid hebben verklaard, een deel der aan- deelen op te nemen. Er is bovendien een ministerieele commissie gevormd die het probleem in studie heeft gencmen en die met bovengenoemde maatschappij in nauw contact zal treden. Uit de Landbouwwereld Voedselgebrek bij Aardappels en Haver. De kunstme-stpakhuizen kunnen het zeer goed merken, dart er malaise *in den lan- bouw heerschtde afname is vrij wat min der, over 't algemeen, dan in andere jaren, omdat et- door den boer weinig geld ge maakt is en wordt. Toch mag ook bij de be mesting de zuinigheid niet bedriegen, en is het raadzaam straks op de gewassen te vel de te letten, of verschijnselen zijn waar te nemen, die wijzen op voedselgebrek. Wel ke zijn die verschijnselen? zult ge vragen. Prof. Elema heeft er eenige genoemd bij de gewassen aardappels en haver. Stikstofgebrek bij aardappels. Licht groen van tint. Bij het afsterven wordt het groen eerst geel, des te lichter naarmate het S'tikstofgebrek grooter is. De vorm der bla deren blijft normaal, zonder abnormale om krulling. Stikstofgebrek bij haver. Kleine plan ten met lichtgroene bladeren. Geringe uiit- stoeling. Verhouding van korrel tot stroo normaal, of zelfs nog beter dan bij volledige bemesting. Halm en bladeren krijgen bij de rijping do normale, mooie strookkleur. DE LEIPZIGER MESSE. Over het algemeen gunstig verloopen. De handel van Nederland met Rusland in vergelijking met dien met andere landen. De speciale medewerker van het Pers bureau Vaz Dias te Leipzig meldt: De voorjaarsmesse te Leipzig 1931 be hoort weer tot het verleden. Wel zal de Technische Messe nog eenige dagen ge opend zijn, doch het groote Messe-ver- keer is achter den rug en de vele tiendui zenden vreemdelingen, die uit alle oorden der wereld naar Leipzig waren gekomen, zijn weer vertrokken. Velen van hen bezoe ken in Duitschland nog fabrieken, die dc gegeven orders zullen uitvoeren, anderen brengen nog een paar dagen in Berlijn of in het Duitsche wintersportgebied door. Doch Leipzig is weer de vrij rustige stad geworden die het buiten Messe-tijd is. Nu 's werelds grootste jaarmarkt weer achter den rug is, mogen wij wel vermel den, dat men in bevoegde kringen te Leip zig deze Voorjaarsmesse tot enkele weken voor de opening met groot pessimisme heeft tegemoet gezien. Doch ongeveer veer tien dagen voor den aanvang aldus deel de de lieer Direktor Paul Voss ons mede kwam de opleving, werd het plotseling druk en werden de verwachtingen hoopvoller. Bij het opmaken van de balans van deze Messe moet worden geconcludeerd, dat zij meer heeft gebracht, dan verwacht was. In het kort samengevat, kan men zeggen, dat 'naar verhouding het buitenland meer dan het binnenland als kooper is opgetreden Terwijl gewoonlijk de eerste dagen der Messe de drukste zijn en de meeste zaken tot stanrl komen omdat de bezoekers in het in Messetijd vrij dure Leipzig liever niet langer blijven dan noodig is werd het ditmaal eerst na eenige dagen druk ker. Men heeft over het algemeen het prijs verloop, dat zich in dalende lijn bewoog, afgewacht en eerst in de tweede helft van de week zaken gedaan Deze zaken betrof fen over het algemeen geen groote orders, ook al omdat men de ontwikkeling van den toestand in de naaste toekomst wenscht af te wachten. Op vroegere Mes sen te Leipzig gebeurde het, dat sommige exposanten na eenige dagen hun stands sloten omdat zij voldoende orders voor een jaar of langer hadden en verder verkoopen geen doel had omdat zij niet leveren kon den. Ook hierdoor kwam het, dat vele koopers vooral uit de Yereenigde Sta ten zich snoedig dekten. Thans is dit laatste niet noodie, daar er veel meer aanbod dan vraag is en dit is mede weer oorzaak, dat geen groote opdrachten gegeven worden. Ondanks dit alle* kunnen de exposanten dit jaar tevreden zijn, al zijn er natuurliik uitzonderingen. Ook van de zijde van .Ne- derlandsche exposanten vernamen wii, dat zelfs op deze Messe nog nieuwe relaties, zoowel met Duitsche als met buitenland- sche koopers, konden worden aange knoopt. De uitzonderingen betroffen voorname lijk de verkoopers van minderwaardige of althans in kwaliteit minder goede produc ten. Met den drang naar prijsverlaging ging gepaard een vraag naar goede kwali teiten. In het Russische Paviljoen op de Tech nische Messe te Leipzig waarvan dit jaar voor het eerst een gedeelte was af gestaan aan de Duitsche industrie, het geen op bezuiniging ook bij de Russen zou wijzen bestond voor de Russische pro ducten vooral dit maal groote belangstel ling en wij hebben ons de moeite genomen ons op de hoogte te stellen van hetgeen de Unie van Sovjetrepublieken thans naar het buitenland exporteert. Een rijke ver scheidenheid van artikelen, zoowel grond stoffen en fabrikaten als producten van land-, tuin- en boschbouw, wordt geëxpo seerd. Ongetwijfeld maakt de zeer zakelijk ge houden exoositie een goeden indruk, doch van meer belang is te weten wat Rusland thans nu algemeen* over den Russischen uitvoer wordt gesproken exporteert. Aan de officieele cüfers, die ons op ons verzoek werden verstrekt, ontleenen wij dat tot het einde van het economisch jaar 1929-'30 dat ongeveer een millioen ton graan uitvoer uit den oogst 1930 en een deel van den verhoogden uitvoer uit den oogst 1930 omvat, 2.3 millioen - ton graan Fosforzuurgebrek bij aardappels. Het blad heeft een donkergroene tink iets rood achtig. Bij het afsterven wordt het groen, zonder overgang tot geeil, direct donker tot zwartbruin. De donkerbruine plekken op de bladeren verschijnen onregelmatig, zoowel aan de randen als op het midden. De afzon derlijke blaadjes en het geheele blad krul den iets naar boven om, dikwijls zelfs scherp. De afzonderlijke blaadjes rollen zich dikwijls iets naar voren op. Fosforzuurgebrek bij haver. Ook hier blijft de plant klein, kleur donkergroen. Ge ringe uitsifcoeling. Vóór het afsterven krij gen de bladeren, vanaf de punt beginnend een, eigenaardige rood-paarse tint (evenals bij vorstbeschadigingen). Het gewa-s wordt ijioeilijk rijp. Halirn cn bladeren verdrogen ten slotte met een meer donkerbruine kleur. Wanneer niet spitten? Daar zijn van die ijverige mensehen. die hun grond, hoe het weer ook zij en of de grond ook met sneeuw bedekt is, niet niet rust kunnen la ten: zij moeten spitten. Dat is een schade lijke ijver. Als er een laag sneeuw op den grond ligt, of de sneeuw pas is ontdooid, dan moet men niet spitten, vooral niet op klei grond. Dikwijls ziet men ook, als het 's nachts gevroren heeft en het in d-en mor gen begint te dooien, dat de ijverige tui robe - zi'tter, zoodra de vorst uit den grond is. maar deze nog na>t en papperig is. direct be gint te spitten. Ook dit is vooral voor onzen (met inbegrip van peulviuchten) werden uit gevoerd tegen slechts 0.1 mill, ton in het voorafgaande jaar. Hieronder 923.000 ton tarwe, 323.000 ton rogge, 769.000 ton gerst, 138.000 ton ha ver. Van den graanuitvoer gingen 310.000 ton naar Engeland, 143.000 ton naar Duitschland, 150.000 ton naar Italië en de rest naar een groot aantal kleinere landen. De uitvoer van vlas steeg van 40 000 tot 72.000 ton, van hennep van 8000 tot 9000 ton. De totale uitvoer aan landbouwproduc ten is in 1930 gestegen tot 195 millioen roe bel tegen 83 millioen in 1929. Van eenige producten is de uitvoer ver minderd en wel van eieren van 477.000 tot 198 000 kisten, van boter van 28.000 tot 10.000 ton, van ba<jon van 16.000 tot 6000 ton en van andere vleeschproducten van 11.000 tot 4700 ton. Daartegenover staat echter weer een stijging van den uitvoer van gevogelte van 23.000 tot 25.000 ton, van huiden van 5800 tot 9000 ton, enz. De bo ter en bacon gingen voornamelijk naar En geland de eieren in hoofdzaak naar Duitschland. Terwijl de vischuitvoer steeg van 28.000 tot 35.000 ton, had de export van zwarte caviar ernstig onder den crisis te lijden. Deze daalde door gebrek aan afzetgebied van 831 tot 553 ton. De uitvoer van de goedkoopere roode caviar steeg van 1465 tot 1556 ton. Belang wekkend voor Nederland is voornamelijk de uitvoev van hout uit Rusland. De totale uitvoer van hout steeg van 4.8 millioen ton in 1929 tot 7.4 millioen ton in 1930. In waarde steeg de houtuitvoer van 137 tot 192 millioen roebel. In 1930 was Nederland de tweede afnemer van hout van Rusland, na Engeland, terwijl Duitschland op de derde plaats komt Ons land kocht in 1925 13.5 pet. van den Russischen houtexport, in 1927 12.1 pet. in 1929 13.3 pet-, en in 1930 14.7 pet. Enge land kocht in 1927 60.8 pet. en in 1930 38.6 pet. van den Russischen houtuitvoer. De totale uitvoer van aardolieproducten be droeg in 1930 4.6 millioen ton tegen 3.6 mil lioen ton in 1929. De algeheele uitvoer uit Rusland (zon der platina) steeg van 877.6 tot 1002.2 mil lioen roebel of met 14.1 pet. Daartegenover staat echter een sterker verhoogden in voer, n.l. van 936.3 millioen roebel tot 106S.7 millioen roebel (27.8 ""pet.). Was de handelsbalans in 1929 met 41 3 millioen roe bel actief, over 1930 bedraagt het passief G6.5 millioen roebel Van dezen invoer be draagt de verhooging voor de groep meta len en metaalproducten alleen 97 pet., n.l. van 294 tot 584 millioen roebel. De invoer hiervan bedroeg in 1930 55 pet. van den to talen invoer tegen 35 pet. in 19*29. De in voer van machines, hieronder begrepen, steeg van 149 tot 345 millioen roebel of met niet minder dan 131 pet. Duitschland treedt hier in de eerste plaats als export land op, terwijl deze producten verder af komstig zijn uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Italië en Oostenrijk. Vermelden wij ten slotte nog, dat de invoer van automobielen is gestegen van 12 tot 25 millioen roebel. De invoer van grondstoffen voor de Russische textielindustrie zoowel als van textielgoederen is belangrijk gedaald en wel van 257 tot 162 millioen roebel. Behalve houtuitvoer naar Nederland kon den wij in de ons verstrekte' gegevens geen andere producten, die tusschen Nederland en koloniën en dc Unie van Sovjet-Repu blieken uitgewisseld werden, vinden. Toch heeft er zelfs uit Nederland nog invoer in Rusland plaats. In de periode van 1 Octo ber 1929 tot. 30 September 1930 bedroeg de uitvoer uit Rusland naar en de invoer uit Nederland 34.3 millioen roebel en 3.8 mil lioen roebel, tegen resp. 26,2 en 1.8 millioen roebel in 1928-'29. In laatstgenoemde periode voerde Rus land uit Java in voor 1.1 millioen roebel. Uit Nederandsch-Indië (buiten Java en Su matra) imjiorteerde Rusland verder in 1929 -'30 voor 1,3 millioen roebel tegen 1.6 mil lioen roebele in 1928-'29. Uit andere Ne- derlandsche koloniën bedroeg de invoer in 1929-'30 nog 0.9 millioen roebel tegen nihil in het jaar te voren. Welke koloniën hier bedoeld zijn, staat niet aangegeven, noch welke producten deze invoer betreft. De voornaamste landen, met welke Rusland, handel drijft, zijn Engeland, Duitschland, Letland, Perzië en de Vereenigde Staten. Nederland komt wat den uitvoer betreft op de achtste plaats, voor den invoer (met 3,8 millioen roebel) op de 31ste plaats. kleigrond beslist te ontraden en voor vroe ge gronden zelfs zeer slecht. De op deze wijze behandelde grond zal veel langer koud blijven, en het water doorlatend vermogen zeer veel verminderen, omdat dat bovenste Laagje veel te nat is, en dais in elkaaa* ge trapt wordt. Boonenstokken. Het- heeft den tijd neg wel, maar toch is het goed bijtijd® uw boo nenstokken al va.st na te zien, vooral als ge ook boon-erwten verbouwt, die immers vroeger gelegd worden dan sla- en soijboo- n>en. Het onderste gedeelte eens goed be- keken, óf de stok onder vastgehouden, en er een weinig mee geschud, dan zal wel blij ken of deze neg stevig genceg is. Zijn de stokken flink lang, dan kan men ze nog eens weer opnieuw aanounten, waarvoor we, evenals dat door bloemstukken gedaan wordt, 'n 3-hoekige punt maken. Esschen- stokken kunnen wel 6 tot 10 jaar gebruikt worden en daarom is het ook aan te bevelen steec!® dit hout, Indien men 't bekomen kan, te gebruiken, o-mdat zulke stekken ook veel gladder zijn dan ander hout, waarom het stmo, de ranken, er in 't najaar veel gemak kelijker afgaan. Resultaten van een Pluimvee-fokstation. De resultaten zijn gepubliceerd, verkre gen in 't eerste jaar op het bedrijf van den lieer C. te Kolstee op Buig ers, Mteterweg, Winterswijk. In 't geheel werden daar van 15 Oot. '29 tot 13 Oct. '30: 104 jonge witte Leghornbennen volledig op den leg gecon troleerd met valnesten, waarbij in totaal werden gelegd 20856 eieren, fcet een gewicht van 1165.008 gram, dus niet een gemiddeld ei-gewicht van 53.6 gram. Van deze 104 die nen legden 8 hennen meer daai 250 eieren, 45 meer dan 200 eieren, 39 meer dan 150 eie ren cn 12 minder dan 150 eieren. Meer dan de helft der hennen kwam des boven eoii lege ij f er va n 200 eie ren, hetgeen een zeer tevredenstellend resi'utaat is. 't Gemiddeld Legcijfer van alle 104 hen nen is 198 eieren en 't gemiddeld gewicht 1.202 gram. Uit deze cijfers van het rapport blijkt,, dat het niet noodzakelijk is voor het verkrijgen van winst, dat juist het grootste aantal eieren wordt geproduceerd, doch dat een groot ei-gewicht, dat tevens in den handel zeer gewild is, bfl een flink legcijfer nog het voordeeli'gst is. De 41 eieren, die de eei^te kip méér legde dan de vierde hen, hebben in 't'geheel geen winst rvgekeverd, integendeel; evenzoo het verschil van 47 eieren tusschen de derde en de zesde kip. De Kievit. In Maart komt de kievit ons opzoeken en in Maart zoo luidt het oude zeggen legt de kievit, al wa.re het op het ijs. Het is maar jammer, dat de eie ren dezer vogels zao gaarne gezocht wor den, cn 't is zeer verstandig, dat de wet dezen vogel tot op zekere hoogte in be scherming heeft genomen. Het kievitsei is een mode-artikelde mode beet geld, zoo is 't ook hier. Wamt eilk gekocht kievitsei kest den kooper ervan te veel in verhouding van de werkelijke waarde. En daarmee is er voor den landman weer één der meest nuttige voge's minder. Groot is het getal der wormen en larven, welke in het greenland door deze vogels worden gevanren, en waa-r ze zich soms in 't najaar bij groote vluch ten hier en daar op den bouw akker neerzet ten, daar kan men er veilig op rekenen, dait in korten tijd een massa schadelijke wor men den dood vinden, Mos in gazons. Vaak zal men de gras randen of grasperken in bloementuinen met mes begroeid zien, wat steeds wijst op min der goeden voedingstcestand van den grond. Krachtig mesten doet na verloop van kor ten tijd het mes verdwijnen. Vaak worden grasperken alleen met gier bemest, wat na tuurlijk zeer bevorderlijk is voor den gras- groei; maar wanneer men niet beschikken kan over een genoegzame hoeveelheid van deze meststof, en dus bij gedeelten bemest, zal de ontwikkeling van het gras ook onge lijkmatig zijn. Daarom zijn kunstmest cn vooral kaïniet en slakkemneel, in dit geval vaak te verkiezen. Men ziet met een gewo nen tuinhark zooveel mogelijk het mes weg te krijgen, strooit daarna wat goed. verrot ten, maar fijn verdeelden stalmest over 't veld, en bemest tenslotte met 150 K.G. kai- niet en evenveel Thcmasslakkenmeei pea* Are. Waar, trots rijke bemesting, het mes niet wil verdwijnen, daar is de oorzaak ran liet kwaad mee es tal te zoeken in den bo dem, die dan óf te koud, óf te slecht van structuur is. In dit geval is grondverbete ring een eerste vereischte, waarna opnieuw graszaad wordt uitgestrooid. Kaligebrek bij aardappels en haver. In ons vorig artikel wezen we op de kenmerken van phosphorzuur- en stikstofgebrek bij haver en aardappels, zooals die door prof. Elema te Assen zijn beschreven. Als verschijnselen, wij zende op gebrek aan kali bij diezelfde gewas sen, vermeldt die Rijkslandbouwconsulent het volgende: Kaligebrek bij aardappels. -- Ook hier !ie«»ft hel blad een donkergoene tint, evenals bij gebrek aan phosphorzuur. De tint is dof, niet normaal glanzend. Bij het afsterven wordt het groen direct zonder overgang bruin. De bruine plekken treden op tusschen de blad nerven, welke laatste zelf groen blijven. De afzonderlijke blaadjes zitten abnormaal dicht op den bladsteel bijeen. Alles krult naar on deren om. Tusschen de nerven opgebold, waar door deze diep komen te liggen (en er veel stuivende zandkorrels op blijven liggen). Aan vankelijk sterven alleen de oudste bladeren af, later meerdere bladeren tegelijk. Overigens houdt de plant het langer vol dan bij stikstof- of phosphorzuurgebrek. Selderij. Zaaien in vochtigen, vetten grond vanaf Maart tot midden Juni. Te gebrui ken in soepen. Thijm. Zaaien April tot Mei. Tijdig uit dunnen op 2 decimeter. De bladeren zijn wel riekend en dienen al toekruid bij verschillende gerechten. Br. Korte wenken. Een goed wieder roeit ook de wartels uit. Bevroren eieren kunnen niet als broedeieren gebruikt wor den, de levenskiem is door de voo st geiood. Goed uitgerijpt en best uien/zaad geeft een knetterend geruis oh, a'ls men er met de hand in grijpt. Br. ginnen; de vrauw zonder hoofd is nog bij den kapper.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10