HflRTEVfLT S 1ENEVER Om Honderd Duizend Dollar! VRIJDAG 6 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Van den wanen gevallen. Een man gedood. Gisteren zijn tusschen Ommen en Balk brug de paarden voor een wagen van den landbouwer Paarhuis op hol gesla gen. Op den wagen zat de 20-jarige zwa ger van P., zekere Schuiling, die er af gevallen is en gedood. Men vond zijn lijk aan den weg. Botsing tusschen twee auto's. Gistermorgen is bij de lichtmis tusschen Staphorst en Zwolle een luxe auto nit Friesland, tengevolge van den rook, wel ke door een tram van de Dedemsvaart- sche Stoomtram Maatschappij op den weg werd geblazen, in botsing gekomen met een houttranspertauto van de firma Eind hoven te Zwolle. De 'uxe auto werd op de rails geworpen, waardoor de traendienst stagnatie ondervond. De passagiers van de tram werden met een autobus van dezelfde maatschappij vervoerd. Onder een wagen geraakt. Te Breezand sloegen twee voor een kar gespannen paarden op hol. De fietser H- van den Berg, kon zich niet bijtijds red den, waardoor de kar over hem heen ging en hij een trap van een der paarden op den schedel kreeg. In hoogst ern3tigen toe stand is hij in het ziekenhuis te Den Hel- der opgenomen. Gisterenavond was hij nog niet tot be wustzijn gekomen. Men vreest het ergste voor den ongelukkige, die vader van 14 kinderen is. Dronken chauffeur achter het stuur. Gisteravond reed de chauffeur van Z., afkomstig uit Hukelom, met zijn vracht auto even buiten Gorinchem nabij Paar- dewater een fietser aan, die tegen den grond werd gesmakt en wiens kleeren da nig gehavend werden. Daarna reed van Z. een anderen fietser aan, zekeren van T. die ernstig gewond werd en een hersen schudding bekwam. Daarna botste de vrachtauto tegen een rijtuig op, dat ge heel in elkaar gereden werd. De chauffeur scheen zich om een en ander niet te be kommeren en reed door. Nog gisteravond werd hij te Leerlam aangehouden. Bij on derzoek bleek, dat van Z. onder invloed van sterken drank achter het stuur had gezeten, waardoor de verschillende aanrij dingen hadden plaats gevonden. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. DE RAMP AAN DE SCHOTSCHE KUST. Wederom twee lijken geborgen. Uit Londen wordt gemeld, dat opnieuw twee lijken zijn geborgen «an de vissc'ners, die bij de ramp aan de Schotsche kust om het leven zijn gekomen. In totaal zijn thans tien lijken gebor gen. Namens de Reedersvereeniging te IJmuiden wordt medegedeeld, dat het thans zeker is, dat de treiler Noordpool IJM. 132 met man en muis ter hoogte van de Schotsche kust is vergaan. Een nadèr bericht meldt, dat gisteren te IJmuiden in tegenwoordigheid van autoriteiten en vele belangstellenden twee der eerst geborgen slachtoffers van de IJM. 132 Noordpool ter aarde zijn Van een trap dood gevallen. In Kohlscheid bij Kerkrade viel de mijn werker G. in zijn woning van de trap. Hij bekwam een schedelbreuk en is overle den. Verdronken^ Het lijk van de sinds Zaterdagmorgen vermiste mej. K., aan de Ccrcsstraat te Breda, is uit den Oranjesingel aldaar opge- dregd. Te Valthermond is de 63-jarigo vrouw van den heer C. v. V., die aan toevallen leed, in een sloot geraakt en verdronken. Te Dokkum is de ruim 70-jarige kaas- koopnvin S. Bruin van Valorn met zijn hondenkar te water geraakt en verdron ken. DE GRIEP. Ouders uit hun gezin weggerukt. In een huisgezin te Stanudaarbuiten, bestaande uit vader, moeder, en zes kinde ren, deed de griep haar intrede, met het treurig gevolg, dat vader en moeder bin nen enkele dagen daaraan overleden, zoo meldt de „Msb." Roodvonk. Het Juvenaat van de priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom is voor den duur van een week gesloten wegens het heerschen van roodvonk. HET AMSTERDAMSCHE TOREN DRAMA. Het slachtoffer met een hamer neergeslagen. Het onderzoek in het bekende drama in den toren der Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein, zou, naar de „Avond post" meldt, zeer bezwarende feiten aan het licht gebracht hebben tegen den in voorarrest ziltenden leidekkerspatroon M., die er van verdacht wordt zijn compagnon L. Arkenhout van het leven te hebben be roofd. Onder leiding van den deskundige, dr. Hulst, heeft een onderzoek op het opge graven lijk van het slachtoffer Arkenhout plaats gehad. Dit onderzoek heeft tengevolge gehad, dat de deskundigen tot de conclusie zijn gekomen, dat er inderdaad sprake is van moord. Onomstootelijk is vast komen te staan, dat Arkenhout is neergeslagen door een goedgerichten slag met een leidekkers hamer. Of het slachtoffer hierdoor onmid dellijk gedood werd, is niet zeker. Wel staat vast, dat de wond afkomstig is van een leidekkershamer, daar de spit se punt duidelijk uit den vorm van de wond was te herkennen mede door de zeer eigenaardige wond zelf. Slechts twee personen zouden als daders van dezen moord in aanmerking kunnen komen. Een er van is de leidekkerspa troon M., die alle schuld ontkent. De an der is de vroegere meesterknecht van M., n.l. W., te Vught, die tegen zijn vroegeren patroon zeer bezwarende verklaringen heeft afgelegd. Wie van beiden de werkelijke schuldige is, zal het onderzoek ter openbare terecht zitting moeten uitmaken. Deze zitting heeft vermoedelijk reeds in April a.s. plaats. DE BRUGBOUW TE ZALT-BOMMEL. Een dam weggeschoven. Tot de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van de brug nabij Zalt- Bommel, behoorde o.m. het maken van een dam, dwars door een vrij diepe plas gele gen tusschen den strekdam langs de Waal op Jen Noordelijken oever van de Zomer- kade. Deze dam, circa 120 M. lang, waarover later alle bouwmaterialen zullen moeten worden vervoerd, kwam de vorige wepk Donderdag gereed, nadat daaraan ruim 3000 M.3 zand was verwerkt en nadat er Vrij dag voor de veiligheid een dikke houten vloer overheen was gelegd, om zooveel mo gelijk een gelijkmatig verdeelde belasting in Literflesschen f 3.49 in V2 Literfl. f 1.75 exclusief glas 2638 ALOM VERKRIJGBAAR! UIT DE RADIO-WERELD te krijgen, werd er Zaterdagmorgen een der hijschkranen van 45.000 K.G. zonder stoornis over heen gevoerd. Woensdagmorgen werd de tweede kraan ook onder eigen kracht over den opge worpen dam heengevoerd en juist op tijd, want het wassende rivierwaier (sinds Za terdagmiddag ongeveer 1.30 M) begon al flink aan den dam te knagen. Ci.ca een uur nadat de tweede kraan den vasten val had bereikt, was een groot deel van den dam in de diepte verdwenen. Was die dam iets eerder weggezakt, dan zou de zware rupskraan mee in liet water geschoven zijn on het een heel werk ge weest zijn, het gevaarte weer op het droge te brengen. Goede vangst. Toen de heer A. Dinsdagavond zich even naar zijn kantoor in de Spinschool- straat te Arnhem begaf, vluchtten plot seling twee mannen uit het gebouw weg, die er hadden ingebroken. Voorbijgan gers snelden hen na, doch vergeefs. Een van hen had echter een paar schoenen verloren en hierdoor kwam de politie beiden op het spoor. Zij kon de daders vatten, die bekenden in het kantoor te hebben ingebroken. De politie heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan, want in hun weningen, waar huiszoeking werd gedaan, werd een groote hoeveel heid voorwerpen gevonden, welke afkom stig bleken van een reeks niet opgehel derde diefstallen, als kachels, kunstvoor werpen, spek enz. Werkloozenrelletjes te Amsterdam. Gistermiddag stroomde de tribune van de rechtszaal te Amsterdam vol met werkloozen, om te hooren naar de uit spraak van de rechtbank tegen een man, die wegens opruiing had terecht geslaan. Toen de rechtbank hem veroordeeld had tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopive hechtenis, verliet men de tribune. In de Leidsehe- stra-at vormde men een optocht, welke ging in de richting Koningsnlein. Op den hoek Keizersgracht en Leidschestraat werd door de politie gelast uit elkaar te gaan. Toen dit niet dadelijk gebeurde, is de stoet door de politie verspreid. Op de Keizersgracht vielen eenige klaopen. De politie achtervolgde de on ruststokers door de Spiegelstraat en over de Heerengracht naar de Vijzelstraat. Op de Munt, waar men weer bijeen- groepte is de politie nogmaals onge- treden. Een bruidje, dat als man te boek stond. Een zeer onprettge gewaarwording be leefde een dezer dagen een jong paaitjo in een Friesche gemeente, dat. opgewekt aan het loket van het gemeentehuis ver scheen, om zich te laten aanteekenen, vertelt ,.Het Volk". De ambtenaar keek in de boeken, sloeg de groote perkamenten voorzichtig om en scheen teen opeens een zeer onaangename ontdekking te doen. Ahhans hij maakte geluiden, die op de hoogste verwondering wezen. Zijn collega's legden snel de pen Programma's voor Zaterdag 7 Maart. H u i z e n, 298 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonplaten. 10.00—11.25 Lnstrum. Kwartet (Gramo foonplaten). 10.2510.45 Saxofoon-soli (Gramofoon platen). 10.-1511.00 Kinderzang (Gramofooncl.) 11.00—11.30 Krontjongmuziek (Gramofoon platen). 11.3012.00 Godsd. Causerie Pastoor Perquin. F» pp.1 30 Concert K. R. O. Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.30°.?0 Grnmnfoonnlaten. 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.00—4.30 Kinderuurtje. 4.45—5.00 Technisch kwartiertje. 5.006 00 Grainofoonnlaten. 6.000.15 S. P. J. Horsen: „Sporiover- zichf fid5fi.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. fi.35fi.45 Gramofoonplaten. fi.457.15 Esperanto-cursns P. Tfeilker. 7d57 30 Gramofoonplaten. 7.307.45 Tresoreak door Z. D. H. Mon- sei?ro»r J. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht. 7.45—8.15 Ponulair Cnnce't K. R. O.- Salon-orkes} o. 1. v. M van 'i Woud. 8.15—8.45 Jan Crev^hton: „Kuns'eraar- schap en prartisrhe zin". 8.45—10.45 Vervolg Concert, ca. 9.00 Vaz Dias. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Uits>l. VARA-Uitzending. 9.00 G-emofoonnlaten. 10.00 Morgenwijding V. P R. O. 10.15 Uitzending voor Arbeiders in de Cortinu-be'1riiven. 1200 Politieberichten. 21.15 Concert V. A. R. A.-Septet. 9.15 G-^m'-fnonolaten. 2.30 P. Voogd: Arbeid-ontwikkeling of neutrale ontwikkelingsarbeid". 2.45 Paedagncisch concert. 4.15 Cursus Duitsch. 4.45 G'-amofoonnlaten. 5.0.0 Otto van Tussenbroek „Populaire Kerkbeschouwingen". 5.30 Gramnfoonplelen. 5.35 T. Lardré. ..Ons huis een tehuis". 6.05 Vrage"halfimrtjp voor kind°rcn. fi.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Henri Hartoe: „De Februari-actie". 7.?o Politieberichten. 7.45 Grpmofoonpla'en. 8.00 Uitzending vanuit hot Concertge bouw te Utrecht. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestconcert. 4.30 Verslag van de voetbalmatch Arse- nal-Huddersfield. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Sport verslag. 6.35 Berichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Pianospel door Elsa Karen. 7.20 Lezingen. 7.50 „Rich 'Girl-Poor Gorl", Naar het Duitsch van A. Schutz, P. Herz en B. Granichstaedlen. 9.20 Berichten. 9.40 „The Scoop". VIII. 10.05 Dansmuziek. Variété-uitzending. 11.0512.20 Dansmuziek. Brussel 508.5 en 338.2 M. 5 08.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Zang. 9.20 Dansmuziek. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek. fi.05 Concert. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Operette-uitzending. „Radio Pari s". 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Orkestconcert. 9.05 Radio-concert. „Een avond te Mont- martre". Langenberg 473 M. 6.20 Gramofoonplaten. 9.35 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12 25 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 7.05 Vroolijke Avond met de kanel Ey soldt. Hierna tot 10.50 Avondconcert. 10.5012.20 Dansmuziek (Gramofoonpla ten). Kalundborg 1153 M. 12.05 Gramofoonplaten. 2.50 Concert. Radio-orkest. Anker Ole- sen (zang) en F. Jansen (piano). 7.20 Anecdoten. 7.4010.20 Theateruitzending m. m. van Orkest. 10.351.20 Kopenhaagsch orkestfeest ten behoeve van werklooze musici. Z e e s e n 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Berichten. 1.202.15 Gramofoonplaten. 2.153.50 Voordrachten. 3.504.50 Concert. 4.507.15 Lezingen. 7.20 Concert. 8.20 Berichten, daarna „Was bringt a.~ Abendzeitung" vroolijke avond. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek. neer en kwamen bij hun collega van den burgcrlkijen stand rondom de folianten slaan. Deze wees naar een naam van een lid van het mannelijk ges'acht en het wa* duidelijk: er was oen abuis, wart het had een meisicsnaam moc'en zijn. Met looden schoenen toog de ambtenaar naar het lolet en deelde hot zeei pijn lijke nieu vs aan de twee gelievon mee: hel bruidje stond als behoorende tot het man nelijk geslacht ingeschreven!' Teleurgesteld ging het paartje naar huis cn tersluiks heeft de jonge man zijn aan staande even aangekeken. Maar zij, dap per meisje, berustte nietzij vloog letter lijk naar een advocaat en die zette do bureaucratische machine in werking. Ten slot-e gelukte het: de jon/.ohii on.len tiorwen, nadat in de boei.cn de fout wa.: hersteld: nadat dc fout nut de stukken in .le hand als beslaande was bewezen. M::ar hel onbemiddelde tweetal had in dezen ge tekend op d<> mildheid van he' gemeente besiuur: dat achtbare college zou toch wel de pnkosten van deze vcrtocning vv>r z:jn •el ening nemen Niet aldus. Het paartje kreeg er nog een ïeleningetje bij en mo3«l, twintig pop dokken voor de gemaak'e onkosten. Nu zi.in zij. ongeacht die som, den huwclijk- schen r.taat binnengetreden. Toch ragen nu de gemeentenaren hoe zulk een komi sche vergissing mogelijk was. Onveilig strand. Het strand te Soheveningen is onveilig tot de Wassenaarsc-he Slag op Maandag 9, Dinsdag lo en Woensdag 11 ïfiiart, telkens van 10 uur tot 14 30 uur, wegens het schieten met mortieren. Do aandacht van hei publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegankelijk is, wanneer de roede vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. FEUILLETON Uil het Amerikaansch van KRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 43) Ik begrijp hetik begrijp het volko men, zei hij. U behoeft u niet ongerust te maken. Ik neem geen gastenbehalve behalvehij maakte een veelzeggend gebaar.... als ik een vriend zooals Cunny smeeks een pleizier kan doen. Anders zou ik zeker niet de eer hebben gehad u een kamer te kunnen aanbieden, begrijpt u Dus er is niemand, behalvehij wees met zijn duim naar de deur aan den over kant van het portaal,.... mijn nichtje, van wie u geen last zult hebben en in de kamer naast de hare logeert een goede vriend van mijvan wien u evenmin last hebben zult. Anders is er niemand. Ik geef u mijn woord, dat u zich niet ongerust behoeft te maken. Bookie Skarvan knikte. Dat is dan in orde, zei hij opgewekt Maar ik kan niet voorzichtig genueg zijn. Hij drukte Dago George hartelijk de hand en deze laatste ging naar beneden Bookie deed de deur achter hem op slot, ging zitten en grijnsde. Een nichtje, hè, mompelde hij triomfan telijk. In de kamer hier vlak tegenover 1 Ik geloof dat ik maar niet naar bed sa, ten minste niet direct. Maar het licht zal ik voor alle zekerheid uit doen De kamer op de tweede verdieping. Het was pikdonker. Dave Henderson opende met moeite de oogeneen oogenblik bleef hij stil liggen hij had er geen flauw idee van waar hij zich bevond. Toen kwam langzamerhand zijn herinnc ring terug wist weer dat hij geheel go- kleed op het bed was gaan liggen.... en in slaap moest zijn gevallen Hij begon zich onrustig te bewegen het drong tot hem door dat hij buitenge woon ongemakkelijk lag. Iets hards scheen m zijn zijde te priemen, hij tastte er naar met zijn hand en hij glimlachte vaag: het was zijn revolver! Terwijl hij zich in zijn slaap had omgekeerd was hel wapen blijk baar omgedraaid in zijn zak en verwron gen gaan zitten, zoodat het hem pijn ver oorzaakte. Anders had hij misschien den heelen nacht zoo heelemaal gekleed door geslapen, dacht hij. Hij stak zijn hand in de zak om de re volver in een minder hinderlijke positie te brengen. De aanraking van het metaal scheen zijn geest weer helder te maken en hem weg te voeren van de grens van dom melen en wakker-zijn, waarop hij zich be vond. Hij dacht opeens weer aan Millman... de revolver en Millman waren in zijn hei- sens ten nauwste met elkaar geassocieerd. Maar hij had hei wapen niet noodig ge hadneen. Millman had hem het geld teruggegeven. Dat was het wonderbaarlijke en onver wachte geweest.... Millman had het geld teruggegeven Dave dacht aan zijn onderhoud met Millman en terwijl zijn hersens weer aan 't werk gingen, merkte hij dat hij hoofdpijn of eigenlijk een dof gevoel in het hoofd had. Weer bewoog bij zich onrustig op het bed. Nu wist hij het weer! Hei was Mill man met zijn duivelsche, krankzinnige er: lijkheid, die hem. dwars zat. Het onaange naam gesprek met Millman, het vijandige afscheid.... ze waren het gevolg van het feit dat zijn vroegere medegevangene een fatsoenlijk en eerlijk man was! Hij zat rechtop en klemde de hancten ineen. Wees eerlijk, tenminste tegen je zelfzei een stem binnen in hem. Mill man was even eerlijk tegenover jou als te genover zijn eigen ziel. Hij toonde zich trouw tegenover jouw en trouw tegenover zichzelf Dave Henderson zat een oogenblik roer loos en toen woedde de maalstroom vati zijn wild-bewogen gedachten weer verder. Ja; dat was het! Nu wist hij het mei een zekerheid, die hem grimmig de tan den op elkaar deed klemmen. Daar op de i grond, in den handkoffer, was het geld. maar het was niet bet geld waarvoor hij, Dave, gevaar en gevangenisstraf had ge trotseerdwaarvoor hij als een dolle tijger gevochten had, het was Millman geld Natuurlijk kon hij het nemen, het was onder bereik van zijn hand, natuurlijk kon hij er mee doen en laten wat hij wilde er de wijde wereld mee intrekken en een leven gaan leiden van een man in goeden doen.... wie kon hem beletten zich te ver rijken met den prijs van eens anders on kreukbare eerlijkheid Een andere s em sprak in zijn hart. een bittere stem. Wat is er met jou aan de hand, Dave? Waarom ga je je niet uitkleden en naai bed? Waarom ga je niet rustig slapen na al die vermoeiende dagen? Je hebt het geld nu immers en je bent voor de rest van je leven onderdak? Wat kan Millman je schelen laat hij opdokken als hij mei alle geweld wil..., hij is immers rijk ge noeg1 Je hebt voor dat geld vijf zure einrleloozen jaren in de cel gezeten... Esn visioen van het leven in de gevan genis doemde voor hem op, maar een an der visioen verdrong het... een ovaal ge zichtje van zuivere schoonheid, waaruit twee zwarte, sprei.ende oogen hem ernstig en gestadig aankeken Wat zou Teresa zeggen? Geef het terugwaarschuwde de ééne stem in zijn binnenste. Néén, zei de andere stem, de harde en bittere. Ik heb er te veel voor geleden ik heb de pijnen van de hel er voor ver duurdhet is van mij.... ik gééf het niet terug Weet je dat zeker?, vroeg de eerste stem weer Zou het misschien mogelijk zijn. Da ve, dat er iets bestaat, laten we het trots op eigen eerlijkheid noemen, gevoel van tevredenheid over je zelf, iets dat meer waard is dan geld. Dave? Rusteloos sprong hij van het bed en tast- te zijn weg door de kamer naar den scha keiaar van het electrische licht. Hij had een vaag voorgevoel dat dit een slapeloo ze nacht zou worden, maar hij zou zich toch maar uitkleeden, besloot hij als zijn geest dan al geen rust kon vinden, dan kon hij tenminste zijn moede lichaam behaag lijk uitstrekLen. Hij draaide het licht aan en het moment dat hij dat deed, herinnerde hij zich op eens, dat hij het niet had uitgedraaid Het licht had gebrand toen Dago George de kamer was uitgegaan en hij op het bed was gaan liggenHij liet zijn blikken de kamer rondgaan.... zijn oog viel op den handkoffer. Hoe kwamen die sloten los te zitten? Met een sprong was hij bij den koffer en rukte het deksel omhoog. Het geld was weg. Een halve bondgenoot. Dave Henderson bleef onbeweeglijk staan, alleen zijn mond vertrok enuwachtig. Toen balden zich zijn handen tot vuisten. Het geld was weg. WegWegWaar was het? Wannéér was het verdwenen en hoe? Hij had immers maar kort geslapen! Met een ruk trok hij zijn horloge uit zijn vestzak. Drie uurDus had hij vijf uur ge slapen en blijkbaar vastgeslapen ook! Want hij had niemand de kamer hooren binnenkomen. Hij liep naar de deur; die was nog geslo ten. Hij liet zijn blik door de kamer glij den, en die bleef rusten op het venster! Hoe was het daarmee gesteld? Plotseling terwijl hij de kamer doorliep, dacht hij aan zijn geldgordelmaar die was er nog. Natuurlijk om dat beetje geld dat daar in zat, was het niet te doen geweest. Het venster was eveneens gesloten Da was eigenaardige Zonder zich te bedenker opende hij het venster en leunde naar bui ten. Hij zag het platvorm van een brand ladder, die zoowel langs zijn venster liet als dat van de aangrenzende kamer. Hij keerde zich om, ging weer een paai stappen de kamer in en bleef toen opeen staan. Wat was dat? Daar hoorde hij hc' weer een zwak geritsel. En het kwa? uit de richting van het ijzeren platvorm. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9