BUITENL. BERICHTEN UIT DE PERS VRUDAG 6 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE ERFGENAMEN VAN JOB GORDIJN Hij liet millioenen na. Te Delft is opgrioht de Bond van Job Gordijn, welke thans 300 leden telt. Omtrent het doel van deze oprichting le zen wij in de „Delftsche Crt.": In de zaal van Koot, aan de Beesten markt-, hebben de „erfgenamen" van Job Gcrdijn de hoofden weer eens bijeen ge stoken om over hun belangen te beraad slagen. Wie was Job Gordijn? Iemand uit Delft, die' naar de Oost trok. Wat hij daar deed 1 Hij word schatrijk. Hij keerde naar Delft terug. En stierf daar in den jare En liet millioenen na.... En een nog immer groeiend aantal erf genamen Job Gordijn zou op 13 April 1797 in het Gasthuis te Delft zijn overleden en hier zou ook zijn testament zijn gemaakt. De familie meent, de bewijzen in handen te hebben, dat Gordijn inderdaad in dit jaar overleed, doc-h de boekeu van overlijden uit bet gasthuis afkomstig en in net ge meentearchief bewaard, geven als jaar van overlijden aan 1787. He; regis»er van overledenen van het Gasthuis is vermoe delijk omstreeks het jaar 1S19 geschreven aan de hand van losse bladen, met namen van afgestorvenen. Op 9 November 1845, een halve eeuw dus wel na den dood van Job Gordijn, heeft de vader van het Gast huis in dat register een los briefje ge plakt, waarop te lezen staat: Op 13 April 1787 is in het gasthuis overleden Job Gor dijn. Het vreemde is nu, dat de vader van het Gasthuis dit briefje niet plakte bij de de andere overledenen van het jaar 17S7, doch bij 1795, terwijl er bij hetzelfde blad van het register nog een los briefje ligt, •waarop te lezen staat: Een vobedige acte van overlijden van Joseph Gordijn overle den te Delft in 1797. Maar volgens het re gister van het Gasthuis is daar in 1797 geen Job Gordijn overleden. Dit is zoowat alles wat omtrent Job Gordijn bekend is. Van de raeestgerechtig- de erflaters worden vooral genoemd zekere Kocleman, Gordijn, Van der Spek, Rem- melswaal, Parlevliet e.a., aan wie belang rijke sommen zouden zijn nagelaten. Sinds het verhaal van de millioenen van Job Gordijn de ronde begonnen te doen, zijn de „erfgenamen" van den Delftschen rijk aard op diens nalatenschap komen afvlie gen als vogels op een vuurtorenlicht, met het gevolg, dat er nu al zooveel zijn, dat kis de duiten nog eens loskwamen het re sultaat voor ieder afzonderlijk de moeite misschien niet eens meer loonen zou. Dezer dagen schreef in ..Het Volk" een medewerker nog over de geruchtmaken de geschiedenis, die over de kwestie voor het eerst iets hoorde uit den mond van een 80-jarigen grijsaard, 'n gepensionneer- den stoker van de Delftsche. Gasfabriek. Wiens moeder zou in het bezit zijn ge weest van een paar stukken, die veel geld konden opleveren. Een Kamerlid van veel invloed, bij wien de vrouw min was ge weest, heeft drie waardevolle documenten van baar in bezit gehad, één in t- I-a- tijn en twee in 't Hollandsch. Op on goe den dag meldden zich zeven familieleden van de vrouw afkomstig uit Wassenaar, bij het Kamerlid aan en die maakten zooveel kabaal, dat het Kamerlid de stukken voor de voeten van de zeven heeren wierp, die de stukken toen meenomen. Van die hee ren worden genoemd Koeleman, Gordijn, Van der Spek, Parlevliet. Do Vogel en Van Bergen, welke laatste twee de rente van het geld, dat op een bank te Rotterdam stond, zouden hebben afgehaald. Hot Ka merlid zou tegen de moeder van den Delft schen grijsaard hebben gezegd: .,Je bent rijker dan ik, je kunt wel met een rijtuig met vier paarden rijden" Zoo is de overlevering van het testa ment van Job Gordijn van familie op fa milie,geslacht op geslacht overgegaan. Het resultaat is 'n enorme „familie-vereeni- ging", die de zaak wil pogen op te lossen. Of de legendarische millioenen bun ooit nog in den schoot zullen vallen? ONGELUKKEN. ENGELSCH SCHIP IN NOOD. 35 passagiers aan boord. Naar uit Halifax wordt gemeld, verkeert het Engelsche stoomschip „Rosalind", me tende 230 ton, met 35 passagiers aan boord op ongeveer 160 K.M. Zuid-Oostelijk van Halifax in nood. Het schip verloor de schroef ten gevolge van een orkaan- achtigen storm en zendt onafgebroken B.O.S.-seinen uit. Verscheiden schepen zijn ter assistentie uitgevaren. Op de Amerikaansche kust van Canada tot Florida woeden de laatste twee dagen zware stormen, zoodat de scheepvaart met groote moeite voortgang kan vinden. Spoorweglorrie door sneltrein gegrepen. In het banton Wallis heeft tusschen de stations Brieg en St. Maurice op het Sim- plon traject een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een lorrie, waarop zich vier Zwitsersche spoorwegbeambten bevonden, kwam nabij St. Maurice in botsing met den sneltrein uit Milaan, die met een snelheid van 75 K.M. naderde. Twee beamten kon den nog tijdig van de lorrie afspringen, doch de beide anderen werden door den trein gegrepen en medegesleurd. Hun ver minkte lijken zijn later teruggevonden. Deensche badplaats door springvloed verwoest. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is de badplaats Juelsminde aan het Katte gat door een krachtigen springvloed vol komen geisoleerd. In de plaats zelf zijn vreeselijke verwoestingen aangericht. Schepen, welke in de haven werden losge slagen liggen in de straten van de stad. Gedeelten- van zomerverblijven werden ver het land ingespoeld. De bewoners moesten zich in veiligheid brengen op de hoogste verdiepingen van hun huizen, soms zelfs op de daken, vanwaar zij later be vrijd en met booten weggeevoerd werden. Cycloon in den Cook-archipel. Gisteravond heeft opnieuw een hevige cycloon gewoed op het eiland Niue, van den Cook-archipel. Men gelooft, dat er geen belangrijke schade is aangericht. Mauritius door cycloon geteisterd. Sinds Woensdagavond woedt een he vige cycloon boven Mauritius, waardoor enorme schade is aangericht. Men vreest, dat de oogst is vernield. Verscheidene schepen zijn in de haven op den wal gc- loopen. Tot dusver is geen melding ge maakt van persoonlijke ongevallen. Sneeuwstorm op de Zwarte Zee. Op de Zwarte Zee heerscht een hevige sneeuwstorm, waardoor de schepen ge dwongen worden in de havens te blijven. Dichte mist op de Elbe. De dichte mist op de Beneden-Elbe heeft het zeescheepvaartverkeer geheel ge stremd. Sedert Woensdagavond is geen schip meer in de haven aangekomen. Gis teravond lagen reeds 35 zeeschepen van al lerlei grootte en nationaliteit voor anker, wachtend op de mogelijkheid de haven binnen te komen. Een kouderecord voor dit jaar. Te Nattavaara (Lapland) is Woensdag de grootste koude van dit jaar geconsta teerd. De thermometer, daalde n.l. tot 48 graden onder nul. HET LUBECKSCHE INENTINGS SCHANDAAL. Ouders der gestorven kinderen kunnen 300 Mark krijgen. De senaat van Lubeck heeft, naar de „Bezet" meldt, aan de „Bürgerschaft" van Lubeck een arbi;rage-overeenkomst ter goedkeuring voorgelegd, waarin de staat den plicht, om de personen, die bij de toe passing van een middel tegen tuberculose benadeeld werden, schadeloos te stellen, ten volle erkent, en het aan een scheids gerecht wordt overgelaten, deze schade vast to stellen. De uitspraken daarvan zul len, met uitsluiting van de gewone rech terlijke procedure, beslissend zijn. Tegelijkertijd stelde de senaat voor, om, tot dekking van de verplegingskosten van de volgens het Calmette-procédé behan delde kinderen, een bedrag van 200.000 Mark voor het begrootiugsjaar 1930 en een gelijk bedrag voor bet jaar 1931 op de begrooting te plaatsen. Ouders, wier kinderen door de behande ling met het Calmeite vaccin gestorven zijn, ontvangen op verzoek zonder een speciaal bewijs 300 Mark voor eenmaal. Een reddende inval. De eigenares van een banketbakkers winkel te Parijs zat dezer dagen met de moeilijkheid, een groote zwerm insecten, die haar winkei onveilig maakten en zich brutaalweg op de uitgestalde zoetigheid wierpen, onschadelijk te maken. Voor den winkel had zich een groote menigte menBchen verzameld, die de sma kelijkste bespiegelingen hielden over wat een mensch, die van lekkernijen houdt, zoo- al in z'n maag kan krijgen. Plotseling kreeg de eigenares der zaak een schitterenden inval. Zij nam een elec- trisch^n stofzuiger en probeerde daarmee de insecten op te zuigen. Het raeerendeel der indringers vluchtte nu heen en in enkele minuten was de win kel van den heelen zwerm verlost. MOETEN WE DEN GRAANBOUW PRIJSGEVEN? Het Huisgezin schrijft: Waarvoor doen wij sedert jaren ijverig aan ontginningen en trachten we van slech ten grond goeden te: maken? Waarvoor leggen we eigenlijk de Zui derzee droog en zijn we op het winnen van een nieuwe provincie uit? Toch niet, vermoedelijk, om al dien vruchtbaren grond renteloos te laten lig gen? Maar dien kant gaan we uit als het Ka merlid Ebels gelijk krijgt dat we ons met het denkbeeld hebben te verzoenen, dar de graanbouw ons gaat ontvallen. Er loopt in Nederland geen pessimisti scher agronoom rond dan dit Kamerlid. Hij ziet een redelijke kans dat, wat den tuinbouw en de veehouderij betieft, aan de tegenwoordige moeilijkheden het hocid kan worden geboden. Een belangitjk onderdeel van den akker bouw, de bietenteelt, zal misschien door nieuwe internationale productieregelingen den noodigen steun verkrijgen. Maar wat den verbouw van granen be treft, zullen wij de concurrentie met de groote exportgebieden niet kunnen volh m- den en zullen wij tijdig de bagens moeten verzetten. Hoe verzetten? Want hier gaat het juist om, daar cok de heer Ebels er natuurlijk niet aan denkt, den verlaten grond improductief te laten liggen. Ue graanbouw, zegt hij, moet in andere bedrijlstakken als veehouderij en tuinbouw worden omgezet. Nu moet men niet uit het oog verliezen, dat de heer Ebels erkent, dat tuinbouw en veehouderij nu al een zwaren strijd heb ben te voeren en bij hun slechts een rede lijke kans geeft om, bij krachtige samen werking van regeering en landbouworgani saties, het hoofd boven water te houden. Wat zal het dan zijn, als tuinbiuw f.n veehouderij nog meer intensief gevoerd en gedreven gaan worden? De tuinbouw hangt voor een aanzienlijk deel van het vaak zeer onwelwillende bui tenland af: wie durft de verantwoordelijk heid aan om nog meer op het spel te zet ten Watfrbij in het oog moet worden gehou den, dat de heer Ebels van een onderban delingstarief, waardoor we althans een wapen in de hand krijgen om weerspanni ge n tot rede te brengen, niets wil weten. Weerloos wil hij den landbouw overladen aan de genade of ongenade van Duitsch- land c.s. Wat de veehouderij betreft, ondervinden we nu reeds een geduchte concurrentie van Denemarken, dat zijn vleesoh hier met reusachtige kwantums op de markt werpt. Ook daar doen wij, met een beroep op ons vrijhandelsbfeginsel, niets tegen. Het is gauw gezegd: ruim den graanbouw op en vervang dien door tuinbouw en vee houder ijy ma durft;men daar betere voor uitzichten van verwachten? En dan blijft nog altijd dit- kapitale punt over, of wij verantwoord zijn met de graan- teelt op te geven en ons, niet in tijden van oorlogsgevaar alleen, weerloos over te le veren aan vreemden. De perioden 19141918 heeft ons geleerd, wat de gevolgen zijn van een ontoereiken de voorziening in de broodbehoefte, koe wij toen aan de grens van den hongersnood stonden. Wat de heer Ebels- wil, althans bereid is wind van de propellers het vuur te kee- ren. De vliegtuigen werden in orde ge maakt, de motoren sloegen aan en de propellers draaiden hun grootst aantal toeren. Dientengevolge ontstond zoo'n ge weldigen luchtstroom dat het vuur dat reeds op 6 meter afstand genaderd was tot staan gebracht werd. Gelukkig keerde na eenigen tijd de wind en zoo geluk'e het de vlammenzee te blusschen. De Grieksch-geuineerde Kerk in Tsjecho. Slowakije. In den laatste tijd is tc Praag het ge lukkig verschijnsel waar te nemen dat het aantal priesterroepingen in de Grieksch geünieerde kerk aanmerkeliik toeneemt, ondanks het feit dat de Grieksch geunieer- den door de Orthodoxen heftig bestreden worden. Aan de Theologische faculteit der Grieksch geunieerden in Uzhurod (Karpa- then-Rusland-Tsjecho-»Slowakije) studeeren op het oogenblik ook tien jonge theologan ten uit Amerika. Zy zijn Amerikaansche staatsburgers en zij studeeren op kosten van de talrijke Grieksch-geimieerde ker ken 'van den Slavisrhen Ritu.> uit de Yer- een igde Staten van Noord-Amerika. te aanvaarden, zou ons reeds na een weak den hongersnood brengen. Zijn we, ook daarom, verantwoord, het prijsgeven van den graanbouw met fa»a- listische berusting als een onvermijdelijk heid onder het oog te zien? KATHOLIEKE POLITIEKE ORGANISATIE. De Nieuwe Koerier schrijftEr zijn nog altijd menschen, die een katholieke organisatie op politiek gebied als iets on- noodigs, iets overbodigs, zelfs iets afkeu renswaardigs beschouwen. „Godsdienst heeft met de politiek niets te maken," was hier vroeger do hooge po litieke wijsheid, waarmede velen zich naar het liberalisme wendden en waarmede sommigen rioh nog van de katholieke pur- ty afzijdig houden. Men kon hun voorhouden, dat men ook in de openbare lichamen zijn beginselen toch niet kon afwerpen b.v. in Frankrijk en Portugal de anti-clericalen hun politieke macht tegen den ^bdsdienst aanwendden, 't bleef er bij, zij wisten het beter. En de gebeurtenissen later in Mexico zullen alle overblijvende ook wel niet de oogen ge opend hebben. De Katholieke Staatspartij heeft tot taak, den invloed van de christelijke begin selen in hot openbare leven te versterken, en ook om het kathoieke erf tegen de aan slagen van politieke vijanden te verdedi gen. Dat er voor ons alles aan gelegen is, om een krachtige katholieke par tij te bezitten, bewijst de strijd, die nog altijd wordt ge voerd op het terrein van onderwijs en op voeding, op sociaal gebied en waar al niet.. Het bezit van een sterke politieke or ganisatie is zeer zeker een krachtig ver weermiddel. Wat thans in Lithauen voorvalt is op nieuw het bewijs, 't Ie een land, dat voer 86 percent katholiek is.. Men zal zich afvragen, hoe daar een katholiekenvervolging mogelijk is. Hetzelfde heeft men zich vroeger afge vraagd, toen in Frankrijk, Portugal, en Mexico de katholieken op de grofste wyze vervolgd werden. De oorzaak ligt voor een groot deel in een gebrek aan degelijke organisatie der katholieken op politiek gebied, in een ont breken van politieke eensgezindheid. Daardoor is het mogelijk, dat in Li thauen maatregelen kunnen worden geno men, inzake het burgelijk huwelijk, waar tegen de bisschoppen moeten opkomen, dat politie naar de kerken gestuurd wordt om de preeken der priesters te controleeren, dat vergaderingen van katholieke jeugd, vereenigingen uit elkaar worden gejaagd, het verlof voor het houden daarvan gewei gerd wordt, dat daar elf leden der katho lieke studentenvereenigiug in de gevange nis zitten, dat katholieke priesters voor de rechtbank worden gedaagd, dat het recht inzake het onderwijs aan de Kerk ontno men wordt, dat katholieken worden ver bannen, dat ter wille eener z.g. „cultuur" allerlei maatregelen genomen worden, welke een felle vijandigheid tegen de katho lieke Kerk maar kan ingeven. Krachtig verzetten de Lithausche katho lieken zich onder leiding van hun bisschop pen tegen de schandelijke daden van de regeering. De katholieken zijn daar door de anticlericalen overrompeld, omdat zij op politiek terrein geen voldoende organi satie hadden. Voor de Nederlandsche katholieken is dit een aansporing om te zorgen, dat zij in Kat-h. Staatspartij eensgezind vereenigd blijven en onderlinge twisten vermijden, welke die eenheid kunnen bedreigen. Ruwe Huid m Ruwe Houden Pij ROL Ruwe Lippen Doos 30 «?ut Ï647 slechts inwisselen tegen de beloofde klee- ren. Men zou toch aannemen, dat men voor zien van een bon wel een overjas kon koo- p'1: absoluut onjtiis" Al zou men oen bon hebben, waarmee men meent uit den nood te zijn, dan moet er ook nog een verjas zijn, die past.. Inde „Rabotschaja Mos- kwa" 'stond dezer dagen te lezen: Iemand die groote van gestalte is heeft al in geen drie maanden in Moscou een overjas kun nen koopenIn de afdeeling confectie ,",-n een winkel te Moskou werpt de verkoo- per een zeer kri ischen blik op de „bon": TT heeft "en overjas noodic. maat 52". De bon kan niet liegen. „Ja. geef u mij maat 52." Maar in deze zaak heeft men alleen overjassen van maat 42 voorhanden. „Gaat u eens ergens anders, in een andere zaak kijken", zegt hem de verkooper. En de „gelukkige" bezitter van een bon voor kle dingstukken stevent verder van de eene winkel naar de andere. Overal echter hetzelfde resultaat„Voor uw postuur zijn geen passende overjassen voorradig!" Het is gebleken dat de groote regeeringsff»brieken slecht een mant over jassen nr ken. Eerst moeten deze artike len uitverkocht zijn anders worden er geen andere maten afgeleverd; want de regee ring heeft het volgende plan ontworpen: Van Januari lot Maart worden er overjas sen verkocht voor kleine menschen. Van April tot Juni voor menschen van miJdel- matig postuur, van Juli tot September voor menschen die groot van gestalte zijn en van October tot December kunnen de zeer groote menschen een overjas koopen. Met de abnormaal groote menschen wordt geen rekening gehouden. Er gaat. toch maar niets boven een dergelijk uitstekend door dacht plan voor de voorziening in de so ciale nooden en behoeften van een volk. Èen Missiecongres voor hot Oosten. In Syracuse zaJ van 26 April tot 3 Me<i een missiewee-k worden gehouden voor de Christenen van het Oosten. Dit congres wordt geleid door Mgr. d'Herbigny, de voorbereiding is toever trouwd aan het bestuur van de verschillen de vereenigingen die het vraagstuk van d® missie in het Oosten be6tudeeren- De eerste dagen van het Congres zullen besteed worden aan het geven van een theoretische en praktische cursus over de Oostersche Liturgie. Gedurende de tweede helft, van dit Congres zullen er door de ver schillende studieclubs w etensohappel ijke rapporten worden uitgebracht en belang rijke mededeelingen worden gedaan, ter wijl verschillende liturgische plechtigheden zullen plaats hebben volgens den Romaan- schen, Griekschen en Slavischen Ritus. De studiekringen in Zuid Italië besfcudee- ren de Oostersche kweedie en zij voeren een gebedsactie voor het welslagen van de her een igiug van de afgescheiden Orthodoxen met Ktome. Het hoofdbestuur heeft zijn zetel in het Katholieke Albaneesohe Seminarie van Pa lermo onder voorzitterschap van kardinaal Lavitrano, Aartsbisschop van Syracuse. Het Concordaat van Oostenrijk met den H. Stoel. De Oostenrij'ksche ministerraad heef be sloten om zich in' verbinding te stellen met den H. Stoel, met de bedoeling om een Concordaat met het Vatica'au te sluiten. Dit bes-luit vindt haar oorsprong in de ge voelens van de groote meerderheid van de leden van het parlement, die een definitie ve regeling wildbn met den H. Stoel in ver band met de gewijzigde omstandigheden die zich in Oostenrijk na den oorlog hebben voorgedaan. De verwaarloosde kinderen in Sovjet Rusland. De „Is-westia" bevatte dezer dagen het bericht, dat de Volkscommissaris voor Op voeding en Onderwijs Bu-bnow te kennen had gegeven, dat het vraagstuk van de verwaarloosde kinderen, dat in den laats-ten tijd op den achtergrond geschoven was, nog geenszins was opgelost. De Volkscommis saris eisohte dat er strenge maatregelen zouden genomen worden tegen de kinderen die als vagebonden rondzwerven, en die heel goed in werkplaat® en fabrieken te werk gesteld kunnen worden. Wanneer er Sovjet-autoriteiten zouden zijn die zouden verzuimen om aan de oplossing van dit vraagstuk mede tewerken, dan zou dit „als opportunism e beschouwd moeten worden." Zooals men weet is dit sinds jaren de ge bruikelijke term voor tegen-revolutionaire of Sovjet-vijandige gezindheid. De Jeanne d'Arc-feesten in Orleans. De stad Orleans maakt zioh gereed om op plechtige wij.ze de 502e verjaardag te herdenken van haar bevrijding door Jeanne d'Arc. Kardinaal Verdier. Aartsbisschop van Pa rijs zal de godsdienstige plechtigheden lei den. daarbij geassisteerd door den Kaq-di- naal-Aartsbis-schop van Toledo. De feest- predicatie over do H. -Jeanne d'Arc zal ge houden worden door Mgr. Fillon, bisschop van La-nigxes, Aan de plechtige optocht die op 8 Mei zal uittrekken zal ook het muziekcorps van de Republikeiivsohe garde deelnemen, die ook voor het standbeeld op de Marktplaats het eeresa-luut met de vlag zal brengen. De nieuwe Pinacotheek. De werkzaamheden aan de nieuwe Pina cotheek van het Vaticaan zijn thans zoover gevorderd dat men reeds begonnen is om de uitwendige, versiering aan te brengen, die in Rcnaissance-stijl is uitgevoerd. Deze versie ring zal voor het grootste gedeelte worden vervaardigd van veelkleurige mozaïek. Dit nieuwe gebouw zal een van de prachtigste monumenten zijn waaraan de Vaticaansohe Stad zoo rijk i6. De Paus heeft te kennen gegeven dat het werk zoo snel mogelijk moet worden gereedgemaakt, zoodat de in wijding va-n de nieuwe Pinacotheek zal kun nen pla ats hebben in de ma and Mei 1932. Communisten overvallen een katholiek Priester, Toen de kapelaan der St. Jozefsparochie tc Gelsenkirohen tusschen morgens 7 en 8 uur de H. Communie ging brengen naar de zieken, werd hij in de buurt van de kerk overvallen. De priester was reeds bij een zieke geweest en hij droeg nog op zijn borst de pyxis met twee H. Hosties: de geestelijke was in toog en een gedeelte va-u de witte stola was duidelijk zichtbaar. Aan den an deren kant van de straat riep een man: „Wij he-bben honger." Plotseling haalde de man een dikken stok voor den dag, kwam op den priester toegeloopen en riep: ..Maak dat je wegkomt Pastoor!" en tegelijkertijd gaf hij den priester een he-ftigen slag met den knuppel op den rug, zoodat de priester moest vluchten naar de trappen van de kerk. De dader werd in den loop van den dag door de politie gearresteerd. Daag® te voren had er ook reeds een op tocht plaats gehad waarbij telkens de kre ten weerklonken: „Wij hebben honger", en na afloop van dezen optocht hadden de Communisten de kerk en de priesters de schuld gegeven van al de ellende. Deze gebeurtenis is een uitvloeisel van de actie der Communisten tegen Kerk en Priesters. Een dergelijk geval heeft zich ook voor gedaan in Engeland, waar de Communisten onder het roepen van „Leve Moscou" een Dcminicaner-pater overvielen die'een zieke ging bezoeken. De communisten wilden den priester een pa-k slaag geven, hetgeen ech ter door toegesnelde voorbijgangers werd verhinderd. Een prairiebrand door vliegmachines gebluscht. Het vliegveld van het Amerikaansche leger te March-Field in Californië werd dezer dagen in gevaar gebracht door een felle prairiebrand die zich met groote snel heid in de richting van het vliegveld uit breidde. Op het critieke moment kwam een leerling-vliegenier op het gelukige idee om den vlammen den weg te versperren met behulp van de propellers. Niemand kon vooruit zeggen of de vliegmachines in den strijd tegen de woedende elementen zouden zegevieren. Het vuur vond gretig voedsel in het droge gras en in de koren velden en met groote srelheid naderde het vuur het terrein waar de vliegmachines stonden geparkeerd. Toen men vreesde dat het vuur het vliegveld zou aantasten onderbrak de leeraar zijn les om te trachten om niet den Hoe men in Moskou kleeren koopt. U moet niet donken dat men in Moskou zoo maar in de eerste de beste zaak een overjas kan koopen. Ook njet al is men staatsburger van de vereenigae Sov;et Re publieken. Daarvoor is noodig. dat men een „bon" heeft en die wordt alleen gege ven aan arbeiders en bedienden in ce re- geeringsbedrijven en in de communistische coöperaties. Dat de arbeiders op de eerste plaats komen, dat is voor een land waar de arbeiders hans zijn vanzelfsprekend, ofschoon er in de Vereenigde Sovjet repu blieken op de totale bevolking slechts een gering percentage arbeiders voorkomt, maar ook de 'eden van de crVle-tivistische landbouwbedrijven kunnen een „bon" voor kleeren krijgen,'maar die bon kan men

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10