STADSNIEUWS WOENSDAG 4 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 RAADSOVERZICHT. Dank zij de meer en meer gebruikelijke methode van het opschuiven is Maandag een avondzitting van den raad vermeden. Het voorstel inzake het verleenen van vergunning tot het maken van een 'ucht- brug aan de Textielfabriek voorheen Gebr. van Wijk en Co., werd voor de zoo- veelste maal uitgesteld omdat de onder handelingen met de maatschappij uog niet geëindigd waren. De voorstellen inzake de reorganisatie van het bewaarschoolondsrwijs gingen denzelfden weg op, op verzoek van de A. R.-fractie, omdat de heer v. Es die in deze materie de woordvoerder der fractie zou zijn en zich in de zaak had ihgewerkt, we gens familie-omstandigheden niet aanwe zig kon zijn. Evenzoo ging het met de drie laatste voorsteilen der agenda, die verschoven werden wegens het late uur. „Das Unzulangliche hier wird 's Er- eignis".... aldus waren wij om even zes uur door de agenda heen. Wij gelooven niet. dat iemand het be treurde. want cr heerschte, naar ons ge voelen, een min of meer zeurige stemming in de middagzitting. Een voorstel van B. en W. om een ver zekering op premier-risque-voorwaarden van de in de Lakenhal aanwezige of nog te plaatsen schilderijen en andere kost baarheden tot een maximum van 200.000 te sluiten en ging er zonder slag of stoot door. Het post de gemeente C50 per jaar. Maar bij de behandeling van het afwij zend prae-advies op een verzoek, om als nog kindertoeslag uit te keeren aan een juffrouw, die vroeger als dienstbode in gemeentedienst was geweest-, begon het gezeur. Het is te respecteeren, wanneer men opkomt voor iemand, aan wien, naar men meent, geen recht is godaan, doch men moet daarbij de realiteit niet uit het oog verliezen en niet trachten met alle ge weld z'n zin door te drijven, wanneer het duidelijk is, dat B. en W. aan het verzoek niet kunnen voldoen. Wethouder Goslinga stond op formeele grondeq. zeer vast. Het is een geval, waarin gehandeld is volgens den tekst van de verordening (doch naar bleek waarschijnlijk niet volgens de bedoe ling van sommigen der raadsleden, die in dertijd deze verordening voorstelden en steunden). Bovendien is de beslissing in geval van moeilijkheid door den Raad in handen van B. en W. gelegd. Nu wilde de heer Schril ler (S. D. A. P.) den Raad als hoogcr be- roep-instantie laten fungeeren, wat allerlei ongewenschte consequenties met zich mee zou hebben gebracht. De Raad had het recht gehad zichzelf de uitspraak in hoog ste instantie voor te behouden; de Raad heeft ook het recht de eindbeslissing aan het college van B. en W. te ontnemen; maar nu de Raad eenmaal de beslissing aan B. en W. heeft gegeven en deze be voegdheid niet heeft ingetrokken, behoort het tot een goeden gang van zaken in een incidenteel geval van deze beslissing niet af te wijken. Iets anders is, de vraag, of deze discus sie geen aanleiding kan zijn om een hiaat, waarop nu licht is gevallen, in de bestaan de kindertoeslagregeling aan te vullen. Aangenomen werden vervolgens een bij drage van 40.000 als steun bij de oprich ting van een kortsliiithuis en hoogspan ningslaboratorium te Arnhem, welke in stallatie van groot nut wordt geacht, om dat het mogelijk zal zijn allerlei electri- sche apparaten, zooals transformatoren e. d. in „eigen huis" te meien, waardoor het feitelijke monopolie van Fransche ;n Duitsche maatschappijen wordt gebroken hetgeen een belangrijke besparing moet geven o.a. voor dc Lichtfabrieken. Wij kunnen de mérites van dit plan evenmin beoordeelen als B. en W. en de Raad, en kunnen de financieele bezwaren van den heer Bosman ook niet meevoelen. Ten slotte werd aan mevr. Braggaar-de Does gelegenheid gegeven haar voorstel inzake de instelling van een gemeentelijke commissie voor de blindenzorg te verdedi gen. Wethouder Goslinga verklaarde kort en goed, dat B. en W. er niet aan dachten een gemeenteliike commissie voor te stel len, ook al zou de bestaande Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden hear werkzaamheid niet kunnen voort zetten. Het heeft er wel eenige schijn van alsof de animo in deze toch zoo mooie ver eeniging gaat kwijnen juist door de belang stelling, welke zij van zekeere zijde onder vindt. Aan het slot van de zitting las wethou der Goslinga een verklaring voor, waarin ontkend werd, dat het voltage van de elec- trische centrale in het lichtnet 140 zou be dragen, zooals de heer Coster in een vorige vergadering had aangetoond. De voitmeter van den heer Coster zou onbetrouwbaar zijn geweest. Wij vermoeden, dat de heer Coster op deze kwestie nog wel eens terug zal komen. DE BURGERLIJKE ARMENZORG. In dezen tijd van malaise is het begrij pelijk, dat meer nog dan anders vele men- schen in zoodanige omstandigheden komen te verkeeren, dat zij als 't ware aangewe zen zijn op ondersteuning van anderen. Zoolang de behoeftige bloed- of aanver wanten heeft, die ingevolge de wet tot on- ondersleuning verplicht en daartoe ook in slaat zijn, kan er van steun vanwege he? burgerlijk armbestuur of vanwege de ge meente geen sprake zijn. Evenmin mag er van gemeentewege of vanwege het burger lijk armbestuur ondersteuning verleend worden, wanneer een behoeftige door een kerkelijke of particuliere instelling van wel daigheid reeds wordt ondersteund. De Armenwet, zooals die in 1929 is ge wijzigd, bepaalt zeer duidelijk, dat de bur gerlijke armenzorg slechts aan hen onder steuning mag verleeneu, die zich het nood zakelijk levensonderhoud niet kunnen ver schaffen en het, hoewel een verzoek daar toe gedaan is, niet ontvangen van andere onderhoudsplichtigen of van kerkelijke of bijzondere instellingen. Vóórdat een bur gerlijk armbestuur of een gemeentebe stuur mag heluen, moet dus vas:staan, dat de arrae, die hulp gevraagd heeft, geen hulp ontvangt van onderhoudsplichtigen als ouders, kinderen, werkgever, verzeke ringsinstelling, noch van werkelijke of bij zondere instellingen. Alleen in geval van gevaar voor leven of gezondheid kan ter stond voorloopig geholpen worden, dus in spoedeischende gevallen. De ondersteuning, indien zij wordt ver leend, moet verstrekt worden in zoodani gen vorm en in zoodanige mate, als mét het oog op de behoeften en de persoon lijke eigenschappen in verband met de omstandigheden van den arme het meest gewenscht is, om hem wederom in staat te stellen, in het onderhoud van zich en zijn gezin te voorzien. Om een voorbeeld te noemenals een timmerman door ziekte is achteruit gegaan en zijn gereedschap ver pand heeft, dan is de aangewezen hulp, die hem weer in staat zal stellen in het on derhoud van zich en zijn gezin te voor zien, niet bedeeling als wekelijksche on dersteuning, maar het teruggeven van zijn gereedschap, waarmee hij weer aan den slag kan komen. Voor de ijverige weduwe, die ban naaien, is een naaimachine de aan gewezen hulp. Beiden kunnen geholpen worden desnoods onder verplichting tot terugbetaling. Een daarvoor geschikte per soon (er moet gelet worden op de persoon lijke eigenschappen en op de. omstandighe den van den arme) kan beter geholpen worden door hem aan een nerinkje te hel pen, waarvoor hij een (terug te betalen) voorschot krijgt, dan door hem wekelijksch karig te bèdeelen. Aan armen, die tot arbeiden in staat zijn, moet ondersteuning zooveel mogelijk worden gegeven, in den vorm van loon voor arbeid. Alleen wanneer een heffing uit den toe stand van armlastigheid niet mogelijk is, d.w.z. indien blijvend ondersteuning gege ven moet worden, dan mag die de grens van het voor het levensonderhoud noodza kelijke niet overschreden worden. Een voorschot voor een nering is veel meer dan wat oogenblikkelijk voor het levens onderhoud noodzakelijk is. Hoever dat be grip „voor hel levensonderhoud noodzake lijke" reikt, is niet voor alle gevallen te bepalen. Wat voor den zeer weinig ont wikkelde met weinig behoeften voldoende is, kan voor den meer ontwikkelde een doodelijke marteling zijn, ook indien wordt vastgehouden aan den gevonden regel, dat wie door derden geholpen wordt, zijn be hoeften moet inkrimpen. Het burgerlijk armbestuur of bij ge breke daarvan burgemeester en wethou ders -van de gemeente waar de arme zich bevindt beslissen volgens de Armenwet zonder beroep op het verzoek om ondersteuning. Het doet er niet toe, waar 'iemand woont of z'n brood verdient. De wetgever heeft ten volle de consequen tie van de vrijheid van verkeer aanvaardt, in de gemeente waar iemand, wie ook en van waar ook gekomen, zich bevindt op het oogenblik, dat de behoefte aan onder stand optreedt, moet beslist worden. Iemand, die door particulieren wordt ondersteund, staat tot de gemeente, waar hij verblijft, niet in de verhouding van een armlastige tot zijn ondersteuner. Armlastig voor de toepassing der Armenwet wordt iemand op het oogenblik, waarop hij bij de burgerlijke overheid om sieun vraagt en in de gemeente, waar hij opdat oogenblik is, moet op het verzoek om steun beslist worden, ook al werd hij te voren elders door een particulier ondersteund. Een minderjarige, waar hij zich ook bevindt, moet, indien hij door zijn vader niet kan worden onderhouden, ondersteund worden door de gemeente of het armbe stuur van de gemeente waar de vader ver- bli.ft. Tegen weigering van ondersteuning heeft de verzoeker geen beroep. De Ar menwet sluit dat nadrukkelijk uit. Beroep doet ook licht denken aan 'n recht op on dersteuning en van zoodanig recht wilde de wetgever terecht niets weten. Toch is er in sommige gevallen een uitweg noo- dig. Het is voorgekomen, dat een ge meente of burgerlijk armbestuur armen van de eene of andere godsdienstige ge zindte kortweg uitsloot van alle hulp. Het kwam dan ook veelvuldig voor, dat door die weigering armen, die van elders hulp gevraagd hadden maar niet konden krij gen, onverzorgd bleven. Zoo iets is in strijd met de taak van de burgerlijke armen zorg. Daarom bepaalt de wet thans dat, in dien ondersteuning wordt geweigerd met de kennelijke bedoeling om armen van ondersteuning uit te sluitën op gronden, niet overeenkomende met de bestemming van de burgerlijke armenverzorging, door do Kroon kan worden beslist, dat onder steuning moet worden toegekend. De bedoeling behoeft dus niet uitge sproken te zijn als zij maar kenlijk, dat is: uit de handelingen kenbaar is, kan de Kroon tusschenbeide komen. De arme kan zelf de aandacht van hooger autoriteit op het geval vestigen, maar anderen kunnen het ook doen. Hier is geen beroep er is ook geen plicht om bij Koninklijk Besluit een uitspraak te geven. Wordt beslist, dat ondersteuning moet worden gegeven, dan moet he; burgerlijk armbestuur of het ge meentebestuur die beslissing uitvoeren. Weigert het burgerlijk armbestuur die uit voering. dan zijn burgemeester en wethou ders daartoe voor rekening der burgerlijke instelling gebonden. Bij de wijziging van de Armenwet in 1929 is het verhaal geheel opnieuw gere geld. De kosten van verzorging kunnen ver haald worden op den ondersteunde indien hij tot teruggave daarvan in staat is en na overlijden op zijn nalatenschap, als mede op de wettelijke onderhoudsplichti gen. Er bestond twijfel of de eene echtge noot tegenover den andere tot de onder houdsplichtigen moest worden gerekend. Thans worden de echtgenooten nadrukke lijk onder de onderhoudsplichtigen betrok ken. Ieder onderhoudsplichtige zal een deel moeien betalen, dat overeenstemt met zijn draagvermogen. De gewijzigde Armenwet doet scherp uit komen het subsidiair karakter van het ver haal op onderhoudsplichtigen, doordat de onderhoudsplichtigen slechts mogen wor den aangesproken „voorzoover mag wor den aangenomen, dat verhaal op den on dersteunde zelf, of indien hij reeds ia over leden, niet tot het doel zou leiden". Ton slotte is-opnieuw geregeld wat ver haald mag worden n.l. alle kosten van armenverzorging, uitgezonderd loon voor arbeid, gemaakt ten las'e van een instel ling van weldadigheid of van een gemeen te. Ondersleuning kan ook geschieden in den vorm van een renteloos voorschot. Het verhaal-reeht is hier niet buitengesloten, zoodot ook hiervoor de onderhoudsplichti gen kunnen worden aangesproken. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Oude rran van tramwagen ge sprongen. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is de 71-jarige J. M. Klin kenberg in de Oranjeboomstraat van een rijdende tramwagen gesprongen. Hij is ge vallen en met een gebroken rechterknie en een hoofdwonde overgebracht naar het zie kenhuis Coo!sin,gel, waar hij korten tijd la- teT aan de bekomen verwondingen is over leden. Achter het stuur doodgebleven. Toen gistermiddag de garagehouder D. B. uit Arnhem met zijn auto uil de rich ting Enschedé naderde, bleef hij op den weg GoorDiepenheim nabij de rent meester swoning plotseling dood achter het E'tuur zitten. Zijn echtgenoote had nog de tegenwoordigheid van geest de remmen aan te halen en daardoor erger te voorkomen. Een geneesheer uit Die- penheim constateerde hartvei lamming. Na voorloopig naar het wijkgebouw te Goor te zijn getransporteerd, werd het lijk later naar de woning overgebracht. INSTORTING TE KERKRADE. Jeugdige arbeider gedood. Maandagmiddag heeft bij de riolerings werken in de Paassiraat te Schaesbeng een instorting plaats gehad, waardoor de drie- en-twintrg-jarige ongehuwde Duitsche arbei der H. H. door een kleimassa werd bedol ven. Toen men hem na geruimen tijd had be- rijp, hetgeen door een buurman van de G. ken. Men vermoedt, dat de grond door den dooi aan het verschuiven is geraakt. DE SCHEEPSRAMP AAN DE SCH0TSCHE KUST. Nog geen bevestiging bij de reederij. In aansluiting op het bericht uit Lon den, waann het vermoeden wordt uitge sproken, dat het bij Rosehearty aan de Schotsche kust gestrande schip de Ne- derlandscho trawler „Noordpool" YM. 132 is, vernemen wij, dat de „Noordpool" be hoort aan de Visscherijmaatsohappij „Noordpool" te IJ muiden. Het schip is op 19 Februari j.l. ter visohvangst in de Noordzee uit IJmuiden uitgevaren met een equipage van 11 man aan boord. Ge woonlijk blijven de trawleis 10 k 14 da gen weg. Sedert het vertrek op 19 Fe bruari heeft de reederij niets meer van den trawler, die slechts eene radio-ont vangtoestel, doch geen zendinstallatie aan boord had, vernomen. Ook is van het schip geen enkel praairapport ont vangen. De reederij heeft nog geen bevestiging kunnen krijgen van het bericht, dat het op de Schotsche kust gestrande BOhip in- derdaad* de „Noordpool" is. Dinsdagmiddag werd aan JHR. V. YREDENBURCH, voormalig Nederlandsen ge zant aan het Belgische Hof, al6 lid van de Utrechtsche studentenvereniging T. R. E. S., ter gelegenheid van zijn voorgenomen huwelijk, door zijn vrienden een aubade gebracht te Rijswijk. Tijdens de aubade. NEDERLANDSCHE ST00MTREILER AANGEHOUDEN. Netten van Schotsche visschers vernield. Naar „The Fishing" bericht, heeft een vi&scherijkruiser van het Schotsche vissche- rijbestuur een Nederlandsche stoomtreiler aangehouden, we ke zich schuldig gemaakt zou hebben aan het vernielen van kabel- jauwneltcn van Schotsche visschers in de Moray Firth. Toen het vaartuig, dat verdacht werd zich I aan dit feit te hebben schuldig gemaakt, gepraaid werd, veer het, zonder antwoord j te geven, verder. De kruiser zelte het hier op na en slaagde er in het in te halen. Bij het onderzoek, dat teen aan boord van den j stoomtreiler werd ingesteld, werden een j aarntal kabeljauw netten gevonden, welke I onder in het ruim verstopt bleken te zijn en door de besinningen van een ca ar Briit- sche stoomdrifters herkend werden als te behooren tot hun vleeten. EEN TREURIGE GESCHIEDENIS. De malaise in het boerenbedrijf. Maanidagmidag speelde zich te Vijfhui zen een zeer droevige gebeurtenis af, meldt „De Tijd". Het was reeds geruimen tijd bekend, dat de landbouwer M., wonende aan den Spie ringweg, slachtoffer was van den slechten tijden van zijn boerderij, welke hij een reeks van jaren met noesten vlijt en ijver had bewerkt, af moest. Hij had door de malaise, niet aan zijn verplichtingen kumnen voldoen, wat tenge volge had, dat de boerderij aan een ander werd verhuurd en dat hij deze binnen een bepaalden tijd moest ontruimen. Doch waarheen meest hij met zijn gezin; vrouw en negen jeugdige kinderen, van wie de jongste nauweijks twee maanden is? Waar een woning gevonden, geschikt voor zoo'n gezin? M. had neg een stille hoop, gezien de treurige omstandigheden, dat de landheer geduld zou hebben. Hij deed zijn uiterste best, om wat anders te krijgen. Vol zorgen en angst wachtte het echtpaar de toekomst af, een klein sprankje hoop hebbende, dat ter elfder ure nog redding zou komen. Veel hadden deze merschen reeds gele den, want hun vee en landbouwgereedschap waren al van de boerderij gehaald. Maandagmiddag is het vonnis voltrok ken. De deurwaarder met zijn hei-pers, als uitvoerders der strenge wet, zijn gekomen en hebben den boedel op straat gezet. Een treurig gezicht: en hoezeer wij ook begaan waren met dit ouderpaar, moesten wij hen toch bewonderen om hun gelaten heid en berusting, waarmee zij hun lot droe gen. Een ieder was zeer begaan met hun toe stand en met ware ede'moedigheid werd door de buren bijgesprongen, om dit zware leed te,helpen dragen. De uitgedragen huisboedel werd opge laden en bij de buren o-ndergc-bracht.^ter wijl M., zijn echtgenoote en kinderen bij fa milie en kennissen gastvrijheid vonden. Drie inbrekers te Henge'o in arrest. Maandagnacht hebben inbrekers getracht hun sla-g te slaan in het magazijn der Co- op. Verb.uiksvereeniging „Samenwerking" te Hengelo. Omwonenden bemerkten onraad en waar schuwden de politie die de inbrekers bij hun werk overviel en naar het dak opjoeg. Twee indringers werden hier gevangen; een derde, die zijn achtervolgers op revol verschoten onthaalde, zag kans te ontvluch ten, maar meldde zich later aan. De brandkast bleek geforceerd. De in houd, ongeveer 1000, wordt vermist. Op heeterdaad betrapt. Zaterdagavond zag een rechercheur, die voor het ziekenhuis op den Gooi singel te Rotterdam stond, hoe een hem bekende zakkenrol er, L., een dame die op de tram wachtte, trachtte te berooven. Toen hij den rechercheur in do gaten kreeg, koos hij hei hazenpad tussohen twee passeerende trams. De politieman bleef rustig wachten en ontdekte L. a-1 spoedig, toen hij uit de ondergrondsche toi-'etinrich- ting op het Calandplein opdook. Hij werd aangehouden en naar het politiebureau aan dc Groote Pauwensteeg overgebracht. On derweg zag hij kans iets weg te werpen. Bij fouilleering werden esnige guldens en een tramkaart op hem bevonden, welke aan een dienstbode bleken toe te behooren. Hotel te Amsterdam opgelicht. Do directeur van een hotel aan het Rem- branaiplein te Amsterdam heeft, naar „het Volk" meldt, bij de politie daar ter stede aangifte gedaan van een vermoedelijk ge pleegde oplichting tot een bedrag van 3292.50. Men vermoedt, dat de dader een inwoner va-n Den Haag is, die meerma len in bedoeld hotel logeerde. Merkwaardig is, dat de vermoedelijke dader, die hei ver trouwen der hoteldirectie wist te winnen, reeds 74 jaar oud moet zijn. Hij wist den hoteldirecteur over te halen, deel te ne men in een diamant-affaire, welke, naar hij voorgaf, groote winsten kon afwerpen. De directeur verleende zijn gast cre-diet betref fende de hotelrekening over ongeveer twee maanden en stelde hem bovendien ten be hoeve der „zaken" enkele malen niet onbe langrijke sommen ter hand. Sedert een goede week is echter de ho telgast spoorloos verdweden, met het geïn casseerde gelden de onbetaalde rekeningen. Berooving? Men schrijft uit Amersfoort aan hei „Vad.": In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft R. v. B. aangifte gedaan, dat hij van zijn fiets was gevallen en boen door twee personen weer op de been was geholpen, welke personen hein vermoedelijk van 0 4 7 bankbiljetten van 100 guden hebben be roofd. Aangezien van B. in ken nel ij ken staat van dronkenschap verkeerde, is het niet- onmogelijk dat het verhaal door hem is verzonnen. Verdacht van brandstichting. Zaterdagavond ontstond een begin van brand in de kamer van S. de Graaf te Ga rijp, hetgeen door een burman van de G. werd opgemerkt. De bewoners waren afwe zig. Van Lunsen trapte de deur in en wist den brand te blusschen. Er was reeds een groot gat door den zolder gebrand. Des nachts is De Graaf door de politie uit zijn bed gelicht, aangezien er in de wo ning sporen van brandstichting aanwezig waren. De inboedel was slechts korten tijd geleden verzekerd. Maandag zijn als verdacht van brand stichting de gebr. S. en R. M. te Oosterzee in verzekerde bewaring gesteld wegens het afbranden van een boerderijtje van eerst genoemde. Engelsch schip in quarantaine. Gistermorgen is te 'Rotterdam aangeko men het Engelsche stoomschip Clan Mac accard, dat in de Maashaven Noordzijde ligplaats heeft gekozen. In verband met het feit dat zich op de laatste reis onder dc Britsch Indische leden der bemanning een zevental gevallen van pokken heeft voor gedaan, welke patiënten van boord gezet zijn te Madcenss, Algiers en Gibraltar, wordt het schip in quarantoine gehouden. Een vaste post van de rivierpolitie ver hindert communicatie met den wal, terwijl de geneeskundige dienst de voor deze ge vallen noodige maatregelen heeft genomen- Diamanten hanger spoorloos verdwenen. Een bewoner van de Stadhouderskade te j Amsterdam was tc-t voor ruim een week on- geveer in het bezit van een platina hanger welke bezet was met- 50 kleine diamantjes. Zoowel hij als zijn echtgenoote, die het sieraad droeg, waren cr zeer voorzichtig mede en wilden zelfs niet de risico van een inbraak aanvaarden. Vandaar dat, als de dame het des avonds gedragen had, de echtgenoot het den volgenden morgen da delijk naar de safe bracht. Tientallen malen was dat al gebeurd en plotseling is de dia manten hanger spoorloos verdwenen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij ver loren is of dat hij op een andere plaats i* opgeborgen. Er werd overal gezocht, doch toen hij niet gevonden werd, volgde aangif- te bij de politie. Deze stelt thans eon on- I derzoek in. De waarde van het sieraad be draagt ruim 1400. „Tel.'

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5