BINNENLAND Agenda SPORT ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS WOENSDAG 4 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 DE ARBEIDSDWANG IN RUSLAND. De Sovjel-regeering heeft last gegeven tot een algemeen onderzoek in alle fabrie ken en ondernemingen met de bedoeling de overtollige arbeiders onder te brengen bij andore ondernemingen, die behoefte aan arbeidskrachten hebben. Deze arbei ders hebben evenmin als de werkloozen een stem in het kapittel en hebben slechts te gehoorzamen op straffe van intrekking der voedselkaarten, hetgeen verhongering zou beteekenen. In Leningrad heeft men de campagne met groote energie ingezet door een spe ciaal triumviraat er voor te benoemen. Dit heeft in de laatste paar dagen reeds meer dan 4000 Leningradsche arbeiders als overtollig aangewezen. Zij hebben op dracht gekregen zich te begeven naar be paalde industrieele bedrijven in verder af- ge'egen streken, waar men arbeidskrachten tekort komt. BRITSCH-IND1E ACC00RD TUSSCHEN GHANDI EN LORD IRWIN. Hedennacht bereikt. De onderhandelingen tussehen don on derkoning lord Irwin en Gandhi, die he dennacht om half twee eindigden, hebben tot een algemeene overeenkomst geleid, die hedenmiddag mi twaalf uur bekrach tigd en onderteekend zal worden. Reeds gisteravond, was de stemming in congrc^kringen beslist optimistisch en werden door de leiders al besprekingen gevoerd over de deelneming van de con- giespartij aan de voortgezette ronde-tafel conferentie. Gistermiddag had Gandhi opnieuw een onderhoud met den onderkoning, nadat hij het grootste gedeelte van den morgen had doorgebracht bij den minister van fi nanciën ter bespreking van de kwestie der zoutbelaatingen, terwijl hij bovendien tal van gesprekken voerde met andere leden der regeering. Het 's middags tan paleize gevoerde onderhoud duurde bijna 4% uur. Mirabhai, de trouwe volgelinge van den Mahatma, die vóór haar bekeering tot rle congespartij miss Slade heete en een doch ter is van een Engelsch generaal, bracht Gandhi zijn avondmaal, bestaande uit 40 dadels en een glas geuemelk. Bij zijn terug keer in het huis, waar de congresleiders verblijf houden, werd onmiddellijk de werk- commissie van het congies bijeengeroepen, terwijl er tegelijkertijd ten paleize een confeientie plaats vond %-an den executie ven regeeringsraad. AMERIKA DE WOELINGEN OP DE PHILIPPIJNEN. Een omwentelingspoging verhinderd. De Amerikaansche bezettings-autoritci- ten te Manilla zijn, volgens een bericht uit New-York, er in geslaagd, door snel ingrij pen een poging tot omwenteling, onderno men door een nationale religieuse secte der Colorums in dc kiem te smoren. De aanhangers dezer secte waren voor nemens, het Amerikaansche garnizoen op het sterk beveiligde eiland Corregidor aan den ingang van de baai van Manilla ie overweldigen en het geschut op de stad- Manilla te richten. Dan zou de onafhankelijkheid der Phi- lippijnen worden uitgeroepen. Zeven civiele ambtenaren van het garni zoen, die in contact met de secte stonden, zijn gedeporteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. TWEEDE KAMER DE INDISCHE BEGROOTING. De Voorzitter deelt mede, dat hij hgden niet de centrale sectie overleg zal plegen omtrent de behandeling in de af- deelingen op Vrijdagmorgen a.s. van hot wetsontwerp betreffende den steun aan de suikerbietencultuur. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de begrooting van het departement van Jus titie Do heer K u p e r s (S. D. A. P.) be spreekt de plannen der regeering ta.v. de afschaffing van de poenale sanctie. Op de jongste koelie-ordonnantie kan de Kamer geen invloed meer uitoefenen. Met de ver tegenwoordigers der werkgevers is voort- duvend overleg gepleegd, doch niet met de assistenten noch met de vertegenwoordi gers der koelies. Op volledige afschaffing moet worden aangestuurd. Spr. acht het thans, in den tijd der malaise, het oogen- blik om de arbeidstoestanden te sanee- ren. Naar veler raeening bestaat er voorts verband tussehen de poenale sanctie en de aanslagen op de assistenten. Deze zijn lang niet altijd te wijten aan de assisten ten, die evenals dc koelies steeds onder druk staan, om uit de koelies te halen wat er uitgehaald kan worden. De assis tenten kunnen evenmin hun mecning vrij uitspreken als de koelies. Het ontslag hangt altijd boven hun hoofd. Spr. heeft in den afgeloopen tijd tal van brieven ge- kregen van assistenten over misstanden bij de cultures. Een spreekt er van, dat ook de administraturs en hoofdadministra teurs onder druk staan van hun directies, die slechts hoo'ge dividenden beoogen. De heer F e b e r (R.-K.) betoogt, dat de rotianstraf geen aanleiding behoeft te ge ven tot inhumaan optreden. Spr. beschouwt als oorzaken van vele wanverhoudingen het gebrek aan perio dieke rustdagen es dee «Lrak waaronder de assistenten staan, ook uit Holland van de zijde der directies. Veel verbetering is te verwachten van de invoering van den wekelijkschen rust dag. De regeering zorge er echter voor, dat dit geen bepaling op papier zal blijken te zijn. De koelie ordonnantie moest pas sen zoowel voor het heden als voor de naaste toekomst en in dat opzicht lijkt spr. die ordonnantie geslaagd. De poenale sanctie is in zichzelf niet onzedelijk of onrechtvaardig, maar zij is voor abnormale omstandigheden noodzake lijk. De koelio-ordonnantie is het resul taat van onderhandelingen. Iets anders is het natuurlijk, dat het gewenscht ware geweest, als ook vertegenwoordigers van werknemers in de onderhandelingen waren gekend. Spr. acht een flinke uitbreiding van het corps arbeids inspecteurs dringend noodig. De heer v. Kempen (V. B.) komt te rug op de woorden van den heer Van Boetzelaer over ongelijke toepassing --an strafmaat, vooral op de buitenbezittingen. Hij wijst er op, dat de vonnissen der in- landscbe rechters niet in gewijsde gaan voordat zij bij een revisierechter in exami- natie zijn geweest. Ten aanzien van de koelie-ordonnan tie en de poenale sanctie, merkt spr. op, dat de wijziging met groote meerderheid in den volksraad is aangenomen. Wat het verband tussohen de poenale sanctie on de aanslagen op assistenten be treft, meent spr., dat men hier niet kan spreken van een causaal verband. Spr. is het met den heer Feber eens, dat ons ko loniaal beleid in dat opzicht niet slecht afsteekt bij hetgeen men in andere kolo niën aantreft. Spr. meent dat de arbeids inspectie, zonder vooraf het bezoek aan te kondigen, moet optreden, indien gebleken is, dat er op een of andere onderneming iets niet pluis is. Uitbreiding van de ar beidsinspectie acht spr. eveneens urgent. De heer Engels (R.-K.) is dankbaar voor de plannen voor de uitbreiding van do arbeidsinspectie en de opleiding, al kan in dit opzicht verder worden gegaan. Spr. wijst op misstanden in sommige batik bedrijven, in de eerste plaats op de verre gaande vervulling, zelfs te Batavia. In het gaande vervulling, zelfs te Batavia. In het ring hier dier.en op te treden. Voorts vraagt spr. of de regeering de inlandsche nijverheid niet kan steunen, opdat b.v. de producten der batik-nijverheid geëxpor teerd zouden kunnen worden. Do zaak van de nieuwo koelie-ordon nantie kan volgens spr. als afgedaan wor den beschouwd, indien niet het initiatief tot de herziening van de Tweede Kamer was uitgegaan. De nieuwe ordonnantie brengt vele belangrijke verbeteringen voor de arbeiders gelijk spr. in bijzonderheden aangeeft. Spr. had gaarne gezien, dat niet van „koelie"-ordonnantie maar van „ar- beids"-ordonnantie was gesproken. Koelie geeft den indruk van iets minderwaardigs evenals vroeger een „koloniaal" hier te lande iets minderwaardigs was. De zich zelf respes:eerende Javaan word' niet gaarne als koelie naar de buitenbezittin gen gezond-en. Spr. betoogt verder, dat de mspeetie der bedrijven onbelemmerd en onaange diend moet geschieden. De heer J o e k e s (V. D.) zegt, dat op het gebied der rechtspraak ac-nterstand heerscht. Men is in Indië ten opzichte van de opheffing der poenale sanctie wel wat te voorzichtig te werk gegaan. De heer W ij n k o o p (C.P.) diendo een tweetal moties in die niet worden onder steund. Antwoord van den minister. De Min. v. K o 1 o n i n, de heer D e G ra a ff, is het met mevr. BakkerNort eens, dat de rechtspositie van de Europee- sche vrouw, die met een inlander huwt, te wer.schen laai. Ingrijpen van den wetgever vereisoht hier echter de grootst mogelijke voorzich tigheid. De rechtsgelijkheid van Chioeezen en Europeanen is een zeer "ngewikkelde kwestie, waarover het eindoordeel nog niet is gevestigd. De omzetting van het Kantoor van Ar beid in een dep. van arbeid zou zeker voordeelen opleveren, doch de groote kos ten daarvan zijn in de tegenwoordige om standigheden niet te rechtvaardigen. Aan de beperking van den arbeidstijd voor jeugdige personen wordt in Indië de aandacht geschonken. De arbeidsbemid deling wordt zooveel mogelijk uitgebreid, ook tot bestrijding der werkloosheid onder de inlanders. Er is daarvoor te Batavia voorts een centraal steuncomité opgericht, dat door de regeering zal .reiden ge steund met een maximum-bedrag van 100.000 gulden. Spr. geeft op zichzelf in het algemeen de voorkeur aan niet-aangekondigde be zoeken van arbeids-in8peclcurs. De rottanstraf kan voorloopig riet wor den gemist; zij wordt alleen toegpast in gevangenissen waar geen gelegenheid voo» eenzame opsluiting is. Dat in de buitengewesten zulke zware straffen worden opgelegd, is moeilijk te be- oordeelen zónder grondige kennis van de feiten. Terecht wees de heer Van Kempen op de revisie van de vonnissen der in landsche rechtscolleges. Met instemming hoorde spr. de opmer kingen van den heer Van Boetzelaer over de bevordering van de Zondagsrust. Ook bij de Regeering bestaat de over tuiging, dat de poenale sanctie zoo spoe dig mogelijk moet verdwijnen. Het is zéér wel mogelijk, dat de poenale sanctie zich zelf op den duur zal opheffen. Een gunstig verschijnsel is het steeds grooter worden van de aantallen vrije ar beiders. Dat zou. de mooiste oplossing zijn die mogelijk is. Klapzakken zijn dikwijls het gevolg van het optredeu van jonge, onervaren assis tenten, die de koelies niet verstaan. Behoorlijk optreden tegenover^ de koe lies tal gunstig werken, evenals verbete ring van woningtoestanden en andere so ciale maatregelen. Noodig is het zeker dat aan de gebleken misstanden in het batikbedrijf een einde kome. Wat de kwestie „koelie" of „arbei der" betreft, meent spr. dat er geen enkel woord is aan te geven, ook niet. in de in- laudsche taal, dat het woord „koelie" zou kunnen vervancren. Dat dit woord een on gunstige beteekenis zou hebben, gelooft spr. niet. De beraadslaging wordt gesloten. Het wetsontwerp komt Woensdag in stemming. De vergadering wordt te 5 uur 25 ver daagd tot Woensdagmiddag één uur. BEGROOTING VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. PLANNEN VAN DEN MINISTER. Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting van Arbeid, Handel en Nij verheid voor 1931 is het volgende ont leend Sinds jaren wordt reeds beseft, dat de sociale wetgeving in het eene land zich noodzakelijk rekenschap moet geven of an dere landen mee opmarcheeren. Wat de tijdsomstandigheden, waarin wij thans leven, aangaat, zij toonen een aller ernstigste inzinking, welke men geen be letsel moge noemen foor de toedoening van krachtige sociale geneesmiddelen doch welke de minister bij de doseering der ge neesmiddelen noodzakelijk in het oog moet houden. Tot stopzetting van de sociale maatregelen zou de minister ook nu niet willen overgaan; wel echter is aanpassing aan de economische depressie geboden. Uitvoering der Arbeidswet. De meerderheid van de in het Neder- landsche bedrijfsleven werkzame arbeiders werkt reeds thans niet langer dan 48 uren per week. Binnenkort volgt thans de inwerking treding van de bepalingen omtrent de ar beids- en rusttijden voor het volwassen kantoorpersoneel, daarna die voor de ar beiders in apotheken en in koffiehuizen en hotels. Indien men waarborgen wil hebben dat de wet behoorlijk wordt nageleefd is de verdere invoering daarvan in sneller tempo dan uit 's ministers programma volgt, onmogelijk. Een wettelijke regeling van den land- bouwarbeid welke betrekking heeft op kin deren, jeugdige personen en vrouwen, zal worden aanhangig gemaakt, zoodra de om standigheden zulks toelaten. Bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden van vol wassen mannelijke' landbouwarbeiders ko men aan de orde wanneer deze regeling eenigen tijd zal hebben gewerkt en het be drijf zich aan het wettelijk toezicht zal hebben aangepast. De minister is van meening, dat het be staande vervoer- en verkoopverbod van versch brood ter voorkoming van ernstige nadeelen voor het bedrijf en de arbeiders en van verhooging der distributiekostcn dient te worden gehandhaafd. Huisindustrie. De indiening van een wetsontwerp be treffende de huisindustrie kan dit jaar wellicht zelfs binnenkort, worden tege- moetgezien. Vacantie voor arbeiders. De toeneming der vacantieregelingen, welke ook weer blijkt uit het laatste over zicht van den omvang en den voornaam- sten inhoud der collectieve arbeidsovereen komsten, is van dien aard, dat de minis ter niet kan toegeven dat hier urgentie voor het ihgrijpen van den wetgever zou bestaan. Bescherming der land verhuizers. Het ontwerp voor een nieuwe landver- huizingswet is, wat het departement van den minister aangaat, gereed. Echter heb ben nog niet alle door hem ter zake ge raadpleegde ambtgenooten hun oordeel over dit ontwerp uitgesproken. Tandtechnici. Aan de verlangens en de belangen der tandtechnici is tot de uiterste grens van hetgeen de wet toeliet, tegemoetgekomen. De minister zou zonder nadere wettelijke voorziening niet bevoegd zijn, een her-exa men te doen houden of den krachtens de wet bepaalden fatalen dag te verschuiven. Voor een dergelijke herziening acht de mi nister geen termen aanwezig, omdat hij" van gevoelen is, dat de Regeering ge brek aan coulance jegens de tandheel tech nici niet mag worden verweten. MINISTER REYMERS AETHER. POLITIEK. De V. A. R. A. deelt aan het Volk mede, dat zij van den minister van Waterstaat antwoord heeft ontvangen op haar door tallooze moties van V. A. R. A.-vergaderin- gen ondersteund verzoek, ora door dezen bewindsman een conferentie te doen bij eenroepen van de vier algemeene om roepverenigingen ter oplossing van het zendervraagstuk. Dit antwoord luidt: 1. Het in do motie van uw hoofdbestuur tot uitdruking gebrachte verzoek om mij nerzijds een conferentie bijeen te roepen van de vier algemeene omroepverenigin gen, ten einde in onderling overleg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goéde oplossing te brengen, heb ik zeer ernstig overwogen. 2. De wen schel ijkheid van samenwerking zoowel op technisch als op ander gebied en zulks op voet van gelijkheid-is en wordt door mij ten volle erkend en werd door mij herhaaldelijk geuit. 3. Zoo lang echter één der omroeporga nisaties zich op het standpunt blijft stel len tot samenwerking op dien voet niet bereid te zijn en van die ongeneigdheid tot samenwerking in vergaderingen en in de pers telkenmale blijk geeft, is m. i. van eeu vruchtbare poging als door u bedoeld, althans voorloopig, geen resultaaat to ver wachten. 4. In verband hiermede kan ik voors hands aan het in uwe motie gedane ver zoek niet voldoen. 5. Ik voeg hieraan toe, dat ik in staat hoop te zijn binnen niet al to langen tijd oen beslissing in zake hel zendervraag stuk te kunnen nemen. DE FORDFABRIEKEN TE AMSTERDAM. In het gemeenteblad van Amsterdam van gisteravond wordt de voordracht ge- publieeerd betreffende de overeenkomst met de N.V. Nederlandsche Ford Automo biel Fabriek. Het Gemeentebestuur is er nood gedron gen toe overgegaan om de gronden door deze N.V. gevraagd te verkoopen. Het meende, gezien de buitengewone omstan digheden, om hier ter stede een belang rijke industrie gevestigd te krijgen, die aan een groot aantal werklieden werk zal ver schaffen, af te moeten wijken van den regel om industrie terreinen uit te geven in erf pacht. Voor het stichten van industrieën zijn o.m. bestemd de gronden gelegen tussohen den spoorweg naar Zaandam en de gepro jecteerde havens West ter grootte van rond 126 hectaren. Deze terreinen zullen voor de industrie in het algemeen in ge reedheid moeten worden gebracht. De kos ten daarvan worden geraamd op 6.300.000 of op 5 per M2. De Fordfabriek heeft haar oog laten vallen op een gedeelte van déze terreinen, groot rond 16 hectaren, en is bereid 5 per M2. te betalen op onge veer 800.000. Bij de onderhandelingen hebben B. en W. zich op het standpunt gesteld, dat de voordeelen, welke uitgifte in erfpacht voor de gemeente mede brengt, ook bij den vor- koop zooveel mogelijk behouden dienen te blijven; met name moot worden voorko men, dat de grond een object van specu latie wordt. B. en W. hebben daarom als voorwaarde gesteld, dat de gemeente be voegd is, den grond tegen inkoopprijs te rug te koopen indien de daarop gestichte opstallen gedurende vijf jaren niet meer vpor een automobielfabriek of een andere ter plaatse passende industrie worden ge bruikt. Voorts bestaat nog een andere mogelijk heid, dat de eigendom van het terrein aan de gemeente terugkeert. In het koopcon tract wordt n.l. een bepaling opgenomen, volgens welke de gemeente, zoo de koop stor biertoe de wensch te kennen geeft, verplicht is, de grond, -ndien deze langer dan vijf jaren niet meer voor de automo bielnijverheid maar wel voor een andere ter plaatse passende industrie wordt ge^ bruikt, terug te koopen tegen den prijs van vijf gulden per M2. Indien de koop ster van de haar toegekende bevoegdheid gebruik maakt is de gemeente gehouden haar het terrein t.ot 1 Januari 1982 tegen een jaarlijksche canon van 25 cent per M2. in erfpacht af te staan, onder de voor erf pacht van industrieterrein gebruikelijke voorwaarden. De te verkoopen terreinen komen de ge meente op 875.000 te staan. De inkomsten en uitgaven houden elkaar dus nagenoeg in evenwicht; dat er een kleine afwijking bestaat, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat thans een betrek kelijk klein gedeelte in gereedheid wordt gebracht Zooals uit het vorengaande volgt, zal thans een bedrag van 920.000 ter beschikking dienen te worden geste'd n.l. 680.000 ten behoeve van het gereed maken van het meergenoemde terrein ad 17.1 hectare en 240.000 ten behoeve van het uitvoeren van werken welke in verband hiermede noodzakelijk zijn. Uit de verdere verkoopsvoorwaarden stippen wij aan, dat de ophooging der ter reinen ter groote van 2,5 Hectare moet vol tooid zijn drie maanden na den datum waar op de raad tot verkoop heeft beslo ten. Het geheele terrein zal gereed moe ten zijn in 12 k 15 maanden. De gemeente verbindt zich voorts een spoorwegverbin ding naar het terrein tot stand te bren gen. Tussehen de Fordfabriek en het ge meentebestuur van Rotterdam heeft geen verschil van meening omtrent de kwestie van een ander terrein bestaan, maar het feit, dat de fabriek mët Amsterdam heeft gecontracteerd is alleen het gevolg van een verschil van snelheid. De enderneming kon niet langer wach ten, had eigenlijk al aan het heien moeten zijn, en Rotterdam kwam daaraan niet te gemoet. „Vad. Uitvoering van een millioenenplan door werkloozen. Zooals beleend, zullen de waterschap pen van de- Schipbeek en de Berkel wor den gescheiden. Dit z-g. millioenenplan zal door werkloozen uit de groote steden en uit Deventer worden uitgevoerd. Gisteren is met de uitvoering van deze werken, die van zeer ingrijpenden aard zul len zijn voor de afwatering van een uitge strekt gebied begonnen. De Deventer werkloozen zija aan genoemde verbete- ringswerken tewerk gesteld. Begonnen wordt met de verbetering "an de Schipbeek tussehen Deventer en Bath- men. In den loop van deze maand zullen de werkloozen uit de groote steden naar deze streek vertrekken. Het Communistisch Raadslid Van Burink Het communistisch Raadslid te Rotter dam de heer van Burink heeft besloten zich uit de politiek terug te trekken, zoo als zijn voormalige partijgenoot dr. van Ravesteijn dit reeds in 1927 heeft gedaan. In den gemeenteraad van Rotterdam had de heer v. Burink zitting sedert 1923. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van A. van Tuyn om vergunning tot het uit breiden van de ijsfabriek gelegen aan de Nieuwstraat is verdaagd. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat A. G. Rijkelijkhuizen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gob ruik ter plaatse van verkoop in het perceel Pieterskerkclioorsteeg no. 26, alhier. Ontheffing sluitingsuur voor winkels. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van den door Wijk III der Nederd. Hervormde Gemeente, ge naamd Rehobótih, op 16 en 17 Maart a.s. in het. wijkgebouw aan het Rapenburg no. 10, alhier te houden bazaar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1931. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag, De Hanze, jaarvergadering „Ia den Vergulden Turk", S.30 uur. Woensdag, Lezing pater v. Ooyen over China, Jeugdgebouw Maria-Gijzen- steeg, 8.15 uur. Donderdag. Vierde wetenschappelijke voor dracht over het Katholicisme door pater mr. v. d. Helm O.F.M., Universiteitsgebouw, Rapenburg, te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Maart a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, tel. 807. Het bekende oud-lid der Tweede Ki- mer, de heer J. B. van D ij k, die de laat ste jaren te Oisterwijk woont, is vandaag 75 jaar geworden. Na een ongesteldheid van eenige we ken is te Den Haag in den ouderdom van vijf-en-zeventig jaren overleden mr. A. J. E. A. Bi k, een zeer bekende persoonlijk heid in de residentie, oud-lid van den Haagschen Gemeenteraad. WIEt.RENNEN DE ZES-DAAGSCHE TE BRESLAU. Hedenmorgen om 6 uur (na den 5en nacht) was de stand van de Zes-daagsche te Breslau als volgt: 1. Pijnenburg— Schön 273 p.; 2. Van KempenRieger 168 p.; 3. PreussEesinger 151 p. Op drie ron den: 4. NegriniBraspenning 90 p.; 5. KrügerFunda 73 p. Op vier ronden: 6. DinaleGoebel 151 p.; 7. FaudetPeix 148 p.; 8. SiegelThierbach 114 p.; 9. KnappeMaidorn 90 p.; 10. Junge—Kutz 63 p. Na 104 uur bedroeg het aantal afgelegde kilometers 228.0980 K.M. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen recht-sgcleeidheid de heer A. Dudok van Heel (Gouda); Candidaats-examen Wis en Natuurkun de letter D, de heer P. H. Degens (den Haag) Doctoraal examen Wis en Natuurkunde met hoofdvak Wiskunde de heer B. M. Reestman (Haarlem): Candidaats-examen Wis en Natuurkun de letter A, de heer H. Oussoren (Voor burg); idem letter L, de heer C. W. Ver- baarssohott (Voorburg); Taalkundig candidaats-examen Indolo gie, de.heer H. Pecqucr (den Haag). Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 1585. H. Faaneman, Zoo- terwoude, Miening E. 109, handel in brand stoffen. Uittr. E.: H. Faaneman, Zoeter- woude, d.d. 1 Maart 1931. Wijz. handelsn. thans: A. Joh. v. d. Krogt. Nieuwe inschrijving. 5696. H. R. Troost, Leiden, Zijlsingel woonschip „Mar- garetha", handel in schcepsbenoodigdhe- den. E.H. R. Troost, Leiden. Prof. dr. N. J. Krom zal den Acade- mischen Senaat der Loidsche Universiteit vertegenwoordigen op het 18e Orientalri- tenooiwrre*. dat in September hier ter etede fusfe $rnhl—ijee>

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2