22ste Jaargang DINSDAG 3 MAART 1931 No. 6836 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Sb Êcid^elve0oii^aTit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Uitzending van kinderen Een teedere bezorgdheid blijken vele menscnen te hebben voor zichzelf, als wij vernemen, hoe langen tijd zij in den zo mer een verblijf buiten noodig achten voor hun gezondheid, voor herstel of conserveering van krachten. En, als we hooren, hoe lange vacantie velen voor zichzelf gewensoht en noodza kelijk achten, dan begrijpen we eigenlijk niet goed, hoe anderen 't met zoo veel minder kunnen klaarspelen! Er wordt in dit opzicht heusoh wel wat overdreven En er zou iets scheefs en leelijks in de maatschappelijke toestanden worden rechtgezet en mooier gemaakt, zoo vele gezonde volwassenen wat minder van bui ten-verblijf en vacantie zouden profitee- ren en vele, zèèr vele zwakke kinderen vèèl meer Een elders in dit nummer van ons blad opgenomen communiqué over „uitzending van zwakke kinderen in ons bisdom" betreffende de organisatie van dit sociale werk was ons een aanleiding, om weer 'ns, met een. enkel woord, op dit werk zelf te wijzen. Vooral in dezen tijd is dit direct- practisohe liefdewerk zoo noodig. Iedereen begrijpt tooh, dat er talrijke gezinnen zijn in dezen tijd, waarin aan do zwakke kinderen lang niet alles kan worden gegeven, wat noodig of gewensoht is zulke gezinnen zijn er niet alleen in de „lagere" standen! En zulke gezinnen moeten worden ge holpen, opdat die zwakke kinderen kun nen worden uitgezonden voor gezinsver pleging of kolonieverpleging. Wie helpt, dit werk mogelijk te ma ken, mag er zeker van zijn, dat hij zijn tijd of zijn geld verdienstelijk besteedt. Wij leven nu wel niet in de zomer maanden, welke meer geëeigend zijn, om dc aandacht op de uitzending van zwakke kinderen te vestigen, maar, zooals ge zegd, een vóór ons liggende aanleiding daartoe wilden wij niet zonder meer passceren. En misschien wij hopen 't willen velen er nu alreeds aan denken, iets af te zonderen, opdat dezen zomer voor zwakke kinderen, wier ouders niet of niet geheel de kosten zelf kunnen dragen, de gelegenheid worde geschapen, om voor eenigen tijd buiten te verblijven. Wij zeggen: „wier ouders niet of niet geheel de kosten zelf kunnen dragen"! Oók die ouders, die niet hun financieel tekort willen demonstreeren naar buiten, moeten in deze zorg met de kie-schheid, die een element is van de innerlijk be schavende waarachtige Christelijke liefde, worden geholpen! Het werk van het R. K. Huisvestings comité moet ons aller daadwerkelijke be langstelling hebben! VOLKENBOND ECONOMISCHE DISCUSSIES TE GENEVE. Op Nederiandsch initiatief. Gister zijn te Genevè de beraadslagingen begonnen tusschen een aantal economische deskundigen en wel vertegenwoordigers van nationale economische raden eenerzijds en van nationale instellingen voor economisch onderzoek anderzijds. Vertegenwoordigd zijn DuitsohLand, Frankrijk, Engeland, de Ver- eenigde Staten, België, Finland, Denemar ken, Hongarije, Italië, Polen, Portugal, Ce- choslovakije Nederland en Spanje, evenals het Internationaal Arbeidsbureau en het Internationaal Landbouwistituut te Rome. In den loop der heden gehouden bespre kingen gaf o.m. mr. dr.'G. M. Verrijn Stu art een uiteenzetting van het verloop der economische crisis in Nederland. De bijeenkomst heeft ten doel, de econo mische Volkenbondsorganisatie behulpzaam te zijn bij de bestudeering van het verloop der verschillende phases van de economi sche wereldcrisis, alsmede na te gaan, op weke wijze de studie van den periodieken terugkeer der economische depressies kan worden gecoördineerd. Behalve de heer Verrijn Stuart neemt ook dT. W. L. Valk, secretaris van het Neder iandsch Economisch Instituut te Rotterdam aan de beraadslagingen deel. Het onderzoek wordt ingesteld op instigatie van mr. Trip, oud-president van de Javasche Bank, die in September jJ. in de tweede oommissie ran de Volkenbondsvergadering de wenschelijk- heid betoogde der bestudeering ran de z.g. „business cycles", ten einde zoo mogelijk de. gevolgen van toekomstige economische crisis te voorkomen. De Fransche deskundige Cahen Salva dor werd tot voorzitter gekozen. De eerste bijeenkomst zal vermoedelijk in hoof'zaak gewijd zijn aan voorbereidend werk. Waar schijnlijk zal Worden overgegaan tot de op richting van een nieuw Volkenbondsorgaan voor eooomische studiën, dat een min of meer permanent karakter krijgt en dat op gezette tijden zal bijeenkomen. De eerste bijeenkomst zal vermoedelijk drie dagen duren. Tel. DUITSCHLAND DE BEGRAFENIS VAN OLDENBURGS LAATSTEN GROOTHERTOG. Het stoffelijk overschot van den laabsten regeerenden groothertog van Oldenburg is gisteren in het Mausoleum op het Gertrude- kerkhof te Oldenburg bijgezet. Aan de plechtigheid namen van de naas te familieleden o.a. deel prins Hendrik der Nederlanden, hertog Adolf van. Mecklen burg, de prinsen van Schaumburg-Lippe en Oldenburg en prins Adalbert van Pruisen als vertegenwoordiger van den ex-keizer. Verder waren aanwezig vertegenwoordi gers ran den rijksoresident en het rijkJ. weerministerie, de OWembufrgeehe ministers en tal van andere autoriteiten. FRANKRIJK HET EINDE DER FRANSCH— ITALIAANSCHE SPANNING. Voldoening in de pers. De Parijsche bladen geven over het alge meen hun ingenomenheid met het tot stand komen van de oveieensternming te kennen, doch geven geen nadere bijzonderheden over den inhoud van de overeenkomst zelf en beperken zich er toe, op de politieke beteekenis van het verdrag te wijzen en te constateeren, dat het verdwijnen van de spanning tusschen Italië en Frankrijk groot e voldoening schenkt. Volgens een der bladen moet de overeen komst een tot nu toe onbekend punt be vatten, dat van groote beteekenis voor de vlootbewapèning in hel algemeen is. Ita lië, Frankrijk en Engeland zouden n.l. een maximum-tonnen-maat voor de groote slag schepen en het kaliber van de kanonnen hebben vastgesteld. De Engelsche bladen zijn algemeen in genomen met het tot stand komen van de overeenkomst tusschen Italië en Frankrijk over dc vlootbewapening, die als een suc ces voor Mac Donald, Henderson en Alexander wordt beschouwd. Zij wijzen er op, dat het tot stand ko men van een werkelijke vijf-mogendheden- overeenkomst overal een gevoel van ver lichting zal teweeg brengen. Enkele bladen betoogen echter, dat het nog niet zeker is, dat de Vereenigrle Sta- teu hun goedkeuring aan de overeenkomst zullen hechten, vooral omdat Frankrijk meer duikbooten zal hebben dan de ove rige onderteekenaars van het Londensche verdrag. De „Daily Express" brengt hulde aan Mac Donald en zijn medewerkers voor het werk, dat zij op een der neteligste gebie den der internationale politiek hebben verricht. De „Daily Tel." merkt op, dat Engeland natuurlijk geen ongeïnteresseerde bemid delaar is geweest, doch de overeenstem ming tusschen de 2 naijverige mogendheden der Middellandsche Zee zal ongetwijfeld een der groote belemmeringen voor de ontwapeningsconferentie uit den weg heb ben geruimd. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" tracht de Duitsche bezorgdheid te doen verdwijnen, dat Duiischland door de samenwerking tusschen Engeland, Frank rijk en Italië op de aanstaande ontwapc- nigsconferentie geheel geisoleerd zal ko men te staan. De „News Chronicle" schrijft in een hoordartikel, dat men een gegeven paaid niet in den bek mag zien. Men mag alle partijen gelukwenschen met datgene, wat op het eerste gezicht als een overwinning van de zaak des vredes en van het gezonde verstand mag worden beschouwd. BRITSCH-1NDIE GANDHI'S BESPREKINGEN MET LORD IRWIN. Gandhi heeft Zondagmiddag weer een bezoek gebracht aan den onderkoning. De besprekingen, die verscheiden uren heb ben geduurd, werden om negen uur voort gezet. De onderhandelingen hebben tot na twaalf uur geduurd; zij zullen Dinsdag worden voortgezet. Deze langdurige besprekingen hebben eenige hoop doen herleven, dat nog een uitweg kan worden gevonden. Op het hoofdkwartier der congrespartij is gisteravdnd officieus medegedeeld, dat de onderkoning zich meer tegemoetkomend begint te toonen ten aanzien van Gandhi's eisch, dat het optreden der politie zal worden onderzocht. Dit zou echter betee- kenen dat Lord Ir.win zijn principieel standpunt gewijzigd zou hebben. De onder koning heeft voor zijn tweede onderhoud met Gandhi een spoedzitting gehouden van den regeeringsraad voor het plegen van overleg. ZUID-AMERIKA DE PRESIDENT VAN PERU AFGETREDEN. De nieuwe voorlooopige regeering ondervindt moeilijkheden. Sanchez Cerro, de voórloopige president van Peru, is afgetreden. Tevens is een nieuwe junta benoemd, tot welker voorzitter Ricardo Leoncio Elias, president van het Peruaansche Hooggerechtshof werd gekozen. Oorzaak van deze ontwikkeling van den toestand was het ingrijpen der vloot, die een verder om zich heen grijcen van den burgeroorlog in elk geval wilde voorko men. De bevelhebbers der vloot hadden zich er van overtuigd, dat de opstand in het Zuiden zoowel als in het Noorden van het land, een veel grooteren omvang had aan genomen, dan 'officeel werd erkend en dat dus uitgebreide militaire operaties noodza kelijk zouden zijn, wilde men de revolutie onderdrukken. De vlootcommandanten betwijfelden, of de regeering-Cerro over de noodige machts middelen beschikte om hiertoe in s'.aat te zijn. Aan den anderen kant betwijfelden zij, of de opstandelingen sterk genoeg zuu- den zijn, om de hoofdstad Lima te verove ren, hoewel een economische iso'eering van Lima zeer gemakkelijk kon worden doorge voerd. Gistermiddag heeft daarop te Lima, on der voorzitterschap van den bisschap van Arequipa, Mariano Holgüin, een bespreking plaats gehad van 45 vertegenwoordigers van alle politieke richtingen, waarin de po litieke toestand tot in details onder oogen werd gezien. Na afloop van deze bespreking deelde president Cerro mede, dat hij aftrad, waar na ook de oude junta haar functies neer legde en een nieuwe werd gekozen. De nieuwe junta, die door den inmiddels tot voorloopig president gekozen Ricardo Leoncio- Elias, wordt gepresideerd en door de marine wordt gesteund, heeft onderhan delingen geopend met de opstandelingen, ten einde tot overeenstemming te geraken. Voorts werd bevel gegeven de militaire operaties te schorsen. De nieuwe voorloopige regeering wordt evenwel niet erkend door de revolutionai re junta van Zuid-Peru, omdat kolonel Bravo lid van de nieuwe regering is, die onder de regeering-Cerro een expeditie tegen de rebellen van het Zuiden heeft uit gezonden. DE FORD-FABRIEK TE AMSTERDAM. Definitief contract met de gemeente geteekend. De onderhandelingen ter vestiging^ in de hoofdstad van een afdeeling der Ford fabrieken zijn, nadat hierover drie we ken is beraadslaagd, met succes bekroond De geteekende contractueele overeen komst, volgens welke, behoudens goedkeu ring van den Raad, aan de Havens- West een groot terrein aan de N.-V. „Ford Motor Company of Holland" wordt verkocht, ir gisterenmiddag in handen gesteld van wethouder Abrahams. De Ford-fabrieken zullen op genoemde plaats de beschikking krijgen over 16 H.A. industrieterrein tegen een prijs van 850.000. Een belangrijke clausule in het con tract is, dat, indien door omstandigheden de Ford-fabrieken hare fabrieken ter plaatse niet zullen bouwen, de grond te gen denzelfden prijs aan de gemeente Amsterdam zal worden verkocht. R. K. VERBOND VAN TECHNICI IN NEDERLAND. Jaarvergadering van de R. K. Vereeniging van Technische Ambtenare in Overheids dienst. De jaarlijksche Bondsvergadering van bovengenoemde Vereeniging werd Zaterdag 28 Februari j.L gehouden in Hotel „Neer- landia" te Heerlen. Op deze vergadering waren de afgevaar digden van alle afdeelingen aanwezig. Meerdere belangstellende leden uit Je Mijnstreek waren ter vergadering en namen aan de besprekingen deel. Do Bondsvergadering stond onder lei ding van den heer K. Kloppenburg. Na de opening hield de voorzitter ©en beschouwing over het verrichtte werk in het afgeloopen jaar en bracht dank aan allen die tot den bloei van de vereeniging hebben medegewerkt. Do voorgelezen notulen van de vorige bondsvergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken werd aan het Hoofdbestuur opdracht gegeven verschillende belangrijke Bonds- aapgelegenheden in studie te nemen en af te handelen. Naar aanleiding van de mededeelingen door het Hoofdbestuur, keurden alle aan wezigen de nog steeds door diverse afdee lingen der A. R. K. A. verwarring-stichten de acties onder de Technici ten zeerste af en werd door de vergadering besloten de volgende motie ter kennis te brengen aan het Hoofdbestuur der A. R. K. A. en aan de pers: „De R. K. Vereeniging van Technische Ambtenaren in Overheidsdienst, in verga dering bijeen op Zaterdag 28 Februari j 1. gehoord de uitvoerige besprekingen over het verloop der onderhandelingen met het Doorluchtig Episcopaat aangaande het in Juli j.l. door de A. R. K. A. gépnbliceorvle decreet r- bij welke onderhandelingen voor goed is komen vast te staan, dat de Tech nische Ambtenaren zich zonder eenig be zwaar kunnen blijven aansluiten bij de Bisschoppelijk goedgekeurde R. K. Ver eeniging van Technische Ambtenaren in Overheidsdienst, betreurt het ten zeerste, dat door de plaatselijke afdeelingen der A. R. K. A. nog steeds wordt voortgegaan met het voeren van een „verwarring-stich tende" propaganda, waarbij het wordt voor gesteld, alsof, volgens de Bisschoppelijke besluiten, alle R. K. Ambtenaren in de A. R. K. A. zouden behooren, zonder da:, er gewezen wordt op de uitdrukkelijke uit zondering voor de Technische Ambtenaren gemaakt, draagt het Hoofdbestuur op, de A. R. K. A. op deze, voor onze organisatie onbillij ke handelwijze, te wijzen, en besluit, om verder misverstand onder de Technische Ambtenaren te voorkomen, deze motie ter kennis te brengen van de pers". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a., dat de gevoerde actie in het afgeloopen jaar veel werk van het Bonds- bestuur heeft geëischt. In plaats van de propaganda te kunnen doorvoeren heeft de vereeniging een strijd moeten voeren voor het bestaan, naar aanleiding en tengevolge van de bekende actie der organisatie de A. R. K. A. In samenwerking met het R. K. Vereeniging voor Technische Ambtena ren in Overheidsdienst een uitspraak bij H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Ne derland uitgelokt. Verder bleek, dat het sanctionneeren van het streven der Vereeniging van Tech nische Ambtenaren door de Kerkelijke Overheid groote voldoening, rust en be vrediging heeft gebracht onder de Techni sche Ambtenaren doordat thans alle twij fel is opgeheven. Het uitvoerig jaarverslag gaf aanleiding tot een vruchtbare gedachtenwisseling, waarna de voorzitter onder applaus van alle aanwezigen dank bracht aan den se cretaris voor het keurig verzorgde verslag. Het jaarverslag van den Penningmeester sloot met een batig saldo van 297. Wegens ongesteldheid van eenige leden voor de kas-controle werd medegedeeld, dat in het bondsorgaan een verslag zal wor den uitgebracht, j De begrooting voor het jaar 1931 werd zonder wijziging goedgekeurd. Op het be leid van het Bondsbestuur werden door I de afdeelingen geen aanmerkingen ge- I maakt. Voorstellen van huishoudelijken aard werden vlot afgehandeld, o,a. werd vastge steld, dat personen in semi-overheidsdienst ook lid kunnen zijn van de R. K. Vereeni ging van Technische Ambtenaren in Over heidsdienst. Tevens werd nog besloten het Hoofdbestuur uit te breiden tot 7 leden. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren Kloppenburg en Nieuwhof te Heer len en de heer Vrins te Tilburg, werdïn herkozen, terwijl tot nieuwe leden werden gekozen de heeren Lepage te Maastricht en Bollen te Heerlen. Overgaande tot de keuze van een voor zitter uit de zeven leden van het hoofd- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Voldoening over het accoord tusschen Frankrijk en Italië. De troebelen in Peru. De Fidzji-eilanden opnieuw door een or kaan geteislerd. Verscheidene slachtoffers. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Ned. schip vergaan; vermoedelijk twaalf zestien man verdronken; scheepsramp aan de Schotsche kust. (2de blad). Drie ongelukken op onbewaakte overwe gen. Een bestuurder van een vrachtauto gedood. (Gem. Berichten, 2de blad). De brief van de regeering aan B. en W. van Amsterdam over de paleiskwestie. (ie blad). bestuur, verklaarde de heer Kloppenburg, dat hij wegens te drukke bezigheden niet meer in aanmerking wenschte te komen. Daarna werd de heer Heijnens te Maas tricht met algemeene stemmen tot voorzit ter gekozen. Na benoeming der commissie voor de kas-controle hield de eerwaarde Pater Briels, Geestelijk Adviseur der afJeeling Heerlen, in opdracht van den Bondsadvi- seur, den Eerwaarden Zeergeleerden heer dr. A. F. Hegge te Utrecht, een toespraak tot alle aanwezigen, o.a. wijzende op de uitspraak van het Doorluchtig Episcopaat inzake de kwestie met de A. R. K. A. en de leden aansporend trouw lid te blijven van de vereeniging en geregeld de vergade ringen te bezoeken. De voorzitter dankte Pater Briels voor de1 toespraak en sprak de hoop uit, dat deze nog vele jaren werkzaam moge zijn voor de Technici. De heer Heijnens, het woord verkrijgen de, drukte zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen bij de keuze van een voorzitter en bedankte den afgetreden voorzitter voor het vele, dat hij seJert de oprichting van den Bond voor de organi satie heeft gedaan. Verder bracht de heer Heijnens verslag uit van de door hem bijgewoonde vergade ring tot oprichting van de standsorganisa tie voor den Werknemenden Middenstand. Waarna werd besloten tot toetreden bij deze standsurganisatie indien een voldoen de aantal veieenigingen zich er bij aan sluiten. Hierna sloot de voorzitter dc vergade ring onder dank voor de belangstelling met den christelijken groet. Avereest herademt. Men schrijft ons: Maandag ljezocht de Minister van Justi tie, vergezeld van een negental andere heeren, het Rijksopvoedingsgesticht „Veld zicht" te Avereest (Balkbrug), dat geheel bezichtigd werd. Tot het gezelschap behoorde o.m. mi Van Schaick, voorzitter der Tweede Kamer, prof. Bpuman, uit Utrecht, dr. Scholten, directeur van het Psychopathen-asyl te Leiden en aan de Bijzondere Strafgevange nis te Scheveningen, eenige andere des kundigen op het gebied van zwakzinnigen- verpleging, het hoofd van den Rijksgebou wendienst, een bezuinigingsinspecteur, enz. Het bezoek baarde natuurlijk groot op zien in de rustige omgeving. „Veldzicht" is uitgestrekt en du» werden de heeren door velen opgemerkt. Wat het doel der komst was] Men begreep wel, dat de Minister niet kwam zien, of hij zijn wetsvoorstel tot op heffing van dit R. O. G. en tot uitbreiding van die te Amersfoort en Doetinchem, als nog zou handhaven, gehoord de bezwaren der gemeente, welke van „Veldzicht" zoo veel voordeel heeft. ,,'t Zal zeker wat anders moeten worden". Wat] Och, als de gemeentekas er maar weer profijt van krijgt, evenals de winke liers, dan is 't al lang goed. Rustig de Memorie van Antwoord af wachten, dus niet zoo overijld oordeelen als het Kamerlid d». Van der Heijde in „Het Volk", welke heer daar al gezegd heeft, aan bovenbedoeld wetsontwerp zijn stem niet te zullen kunnen geven. Zelfs tegenover een niet-bevriende regee ring kan men te vlug van stapel loopen. Avereest ziet intussehen de toekomst weer wat rooskleuriger in. Moge in die toekomst Balkbrug ook wat meer van do gemeenteverzorging genieten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1