22ste Jaargang ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 No. 6834 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leidon 19 cont per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 x Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags- blad. V Tegen den oorlog. Het streven naar het ideaal van eén we- rcld-vrede, naar vermijding van oorlog en een i tinnelijke oplossing van internationale geschillen dit streven verdient de toe juiching èn medewerking van alle welden- kenden. Dit waar-menschelijke en inderdaad christelijke streven kan op verschillende wijzen tot uiting komen. Ook door de verschrikkingen van een oorlog, vn het moderne wapenbedrijf aan de wereld te laten zien. En dat laatste geschiedt in de film „lm Westen niebts neues", op een, zooals onze recensent elders uiteenzet, bewonderens waardige wijze. Wij willen niet zeggen, dat het bijwonen van deze film-vertooning kan worden aangeraden aan allen er zijn ongetwijfeld, velen, op wier gestel de voorstelling, door de daarin uitgebeelde oorlogsgruwelen, een ongunstigen invloed heeft. En zij behoeven zich voor deze teer gevoeligheid niet te schamen, r- Wij mo gen echter, zonder eenige reserve, vast stellen, dat de strekking van deze film zeer goed is. De film wekt geenszins tenzij mis schien bij toeschouwers, die niet gewoon zijn te denken haat op tegen het leger en evenmin een onbekookte drift om nu maar in eens een land te gaan ontwape nen en weerloos maken. „Im Westen niohts Neues" laat zooals wij schreven z i e n de verschrikkelij ke werkelijkheid van den oorlog. En daarin ligt vanzelf de strekking, zonder dat deze er is ingelegd ge worden, om te streven, krachtig maar ook redelijk en doeltreffend, naar afweer van dit zoo barbaarsche gebeuren! Als wij deze film zoo beoordeelen en o.i. kan deze film niet anders worden be oordeeld is het een inderdaad beangsti gend verschijnsel, dat van zekere Duit- sche zijde tegen deze vertooning zoo hef tig vordt geageerd. Dit verschijnsel is beangstigend, omdat het duidelijk wijst op een stemming, welke den oorlog wèl wil niet slechts zoo deze als uiterste middel ter handhaving en be veiliging van 't recht wordt opgedrongen, maar als het middel, het onvermijde- 1 ij k e middel, om hoog te houden en op te voeren de eer en den roem van het vader land Wij wijzen op dit verschijnsel, en wij moeten het betreuren. Wij willen hopen en bidden, dat levend moge zijn in alle landen en onder heel de menschheid het verlangen naar een wereld-vredeeen ideaal, door den Paus van Rome zoo her haaldelijk aan de menschheid voorgehou den! DUITSCHLAND DUITSCHLANDS TARIEF- PLAiNNEN. Een verklaring van den rijkskanselier. President Von Hindenburg heeft de lei ders der Duitsche vakvereenigingen ont vangen. Door den Rijksminister van Ar beid, Stegerwald en den Rijkskanselier dr. Brüning, werden bij deze gelegenheid be langrijke verklaringen afgelegd, waaraan wij het volgende ontleenen: Dr. Brüning verklaarde, om vergissingen te vermijden, dat de machtiging, die de regeering in zake de nieuwe landbouwpo litiek van den Rijksdag verlangt, niet al dus gedacht is dat de regeering van plan is direct verhooging der douanerechten in te voeren. Eventueele tariefverhooging is af hankelijk van de maatregelen, die de land bouw zelf neemt ter verbetering van haar positie, zooals bijv. rationalisatie, uitbrei ding van het coöperatiewezen enz. De Rijksminister van Voedingswezen heeft verklaard, dat hij den landbouw voor de invoering van deze maatregelen termijnen zal stellen, en eerst na de vervulling van deze voorwaarden, zal de regeering bereTd lijn eventueel van de machtiging gebrutf te maken. Minister Stegerwald verklaarde, dat hij gedurende zijn ambtsperiode niet zou laten tornen aan de kern der loonovereenkom- sten, van het arbitragestelsel en van de sociale verzekering. Er zijn echter nog ge vallen, waarin de vakvereenigingen con cessies zullen moeten doen. Den vertegen woordigers der werkgevers, die hem had den verzocht, het arbitragestelsel van den staat voorloopig op te heffen, heeft hij me degedeeld, dat dit niet zou gebeuren. KEEREN DE NAZIS TERUG? Naar de „Deutsche Allgem. Ztg." meldt, zou tusschen de Duitsch Nationale rijks dagfractie en de rijksregeering van ge dachten zijn gewisseld over de mogelijk heid van een terugkeer der fractie in den rijksdag. In dit verband zou zijn voorge steld, dat de rijksdag zijn arbeid voor een week zou onderbreken, welk voorstel ech ter bij geen van beide partijen veel sym pathie moet hebben ontmoet. FRANKRIJK Onrust in Fransch-Marokko. Volgens berichten uit betrouwbare bron worden vliegtuigen en 12.000 militairen in Merimima, ongeveer een mijl van de Ta- filelt-zone aan de Zuid-Oostelijke grens tus schen Algiers en Marokko, saamgetrokken. De groep opstandelingen tegen wie deze nieuwe expeditie wordt voorbereid, wordt op 45.000 man geschat. ENGELAND WINSTON CHURCILL OVER ONTWAPENING. Werk van Genève dient voortgezet. Onder den titel „De Vereenigde Staten van Europa" publiceert Winston Churchill in de „Annales" een artikel, waarin hij als zijn meening uitspreekt, dat het resultaat van tien jaar Volkenbond en vijf jaar werk van de voorbereidende ontwapeningscom missie op het gebied van de ontwapening miniem is. Thans is het echter mogelijk geworden duidelijker de hinderpalen te zien, die ont moet worden. De oorzaak van de moeilijk heden is, volgens Churchill, in de eerste plaats de vrees, die tot bewapeningen leidt, voorts de bezorgdheid van. Frankrijk, welks grenzen zoo dikwijls geschonden zijn en de angst van het pas weer her- eenigde Polen, dat lijdt onder den ver- schrikkelijken haat der Sovjets en de wraakgevoelens van Duitschland. Churchill noemt verder de steeds in aantal toene mende jongelieden in Duitschland, welke elk jaar in soldaten veranderd zouden kun nen worden, die dubbel in aantal zouden zijn van het Fransche leger, en in het Zuiden den Latijnschen rivaal met een vruchtbare en ambitieuze bevolking, die slechts in bedwang wordt gehouden uit politieke overwegingen. Churchill begrijpt de bezorgdheid van Frankrijk en zijn vrees in zake de ontwa pening, begrijpt ook, dat dit land zijn gren zen in het Noordoosten krachtig wil be schermen. Om Duitschland indertijd te overwinnen, was het noodig, dat bijna de geheele wereld een bondgenootschap tegen dit land vormde, doch kan Frankrijk nog op een dergelijken wereldsteun rekenen, indien de Duitsche vulkaan opnieuw uitbarst 1 Frank rijk gevoelt zich geisoleerd en hoewel het als overwinnaar uit den strijd is gekomen, ziet het de gevaren en wil niet den glorieu- zen degeD neerleggen, dien Napoleon en Foch hebben getrokken. Churchill conclu deert hieruit, dat het moeilijk is de cij fers vast te stellen, die thans nog slechts ontbreken aan de plannen tot ontwape ning. Desondanks moet echter het werk van den Volkenbond worden voortgezet met den volstrekten goeden wil en het goede vertrouwen van alle betreffende volkeren. De voortdurende loyale en doortastende voortzetting van het vredesstreven, de concentratie van de wereldgedachten op de econmische en financieele problemen zijn noodig voor de orde en de rust en de ontzenuwing van alarfneerende geruchten opdat geleidelijk de afgematte wereld tot rust.kan komen. OLIVER BALDWIN VERLAAT DE LABOURPARTY. Oliver Baldwin, de zoon van den vroe- geren conservatieven premier, heeft mede gedeeld, dat hij uit de Labourparty is ge treden. De reden van zijn bedanken is ge legen in 't feit, dat hij ernstig verstoord is door de onmacht van de Labourregew- ring bij haar- bestrijding van de werkloos heid en de algemeene economische crisis. Oliver Baldwin is voornemens aan de volgende verkiezingen als onafhankelijk candidaat deel te nemen. Z. K. H. PRINS HENDRIK TE SASSENHEIM Bezoeken aan het Raadhuis, aan „de Dever" en aan Huize „Mecklenburg". De Burgemeester ver welkomt den Prins. De hooge gast met B. en W. Reeds in het kort is medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Hendrik gistermiddag een bezoek heeft gebracht aan deze gemeente. Te ongeveer half 3 arriveerde de Prins, vergezeld van zijn adjudant, den heer Ter- mijtelen en van den vice-voorzitter van het Roode Kruis. Te zijner eere beierden alle klokken van de St. Pancras-kerk. De Prins werd voor het Raadhuis ont vangen door den burgemeester, den heer J. P. Gouverneur, de beide wethouders, de heeren H. Bader en W. Warnaar, het oudste raadslid, den heer J. Speelman en den gemeentesecretaris, den heer W. Los. Na de eerste kennismaking deed de burgemeester een beroep op de welwillend heid van den Prins, om to willen poseeren voor den fotograaf van „De Leidsche Cou rant", aan welk verzoek de Prins onmid dellijk voldeed. De Prins begaf zich vervolgens naar de burgemeesterskamer, waar Z.K.H. reed^ zijn bewondering te kennen gaf over de prachtige inrichting van het Raadhuis en zijn erkentelijkheid uitte over de portret ten van het Koninklijk Huis, die hier en daar in het Huis der Gemeente prijken. Als herinnering aan zijn bezoek aan deze gemeente zegde Z.K.H. zijn portret met handteekening toe voor het Album der Gemeente, terwijl de Prins tevens zijn handteekening: Hendrik, Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg in boven genoemd album plaatste. Hierna werd een rondgang gemaakt door het gemeentehuis, door de Burgerzaal, de Secretarie, het Archief en de Raadzaal en de Prins betuigde telkens zijn instemming met het fraaie bouwwerk. In de Raadzaal gaf de Prins ook zijn goedkeuring te kennen, over de gelijkenis van het schilderij van H. M. de Konin gin Na de bezichtiging van het Raadhuis reed de Prins met den burgemeester naar de ruïne „Dever" onder de gemeente Lisse voor het Raadhuis. Foto Slegtenhorst aan den straatweg gelegen. De Prins onderhield zich op amicale wijze met de bewaakster der ruine en ging daarna een kijkje nemen in deze ver vallen middeleeuwsche vestingtoren; het begin van de onderaardsche gang (die naar het oude kasteel leidde) werd gein- specteerd, een in de muur verborgen trap je beklommen kortom de Prins heeft met de grootste belangstelling deze ver vallen grootheid in oogenschouw genomen. Daarna reed de Prins naar Huize „Mecklenburg", een aardig modern villa'tje, staande aan de Hoofdstraat. De naam van dit huis had blijkbaar reeds vroeger de bijzondere belangstelling van den Prins opgewekt, want aan den burgemeester wa ren tevoren inlichtingen gevraagd, hoe het huis aan dien naam kwam. De burgemees ter had Z.K.H. geantwoord, dat de naam van den tuin overgegaan was op het huis, dat daar later is gebouwd, en dat do naam „Mecklenburg" aan dien tuin gege ven was louter uit sympathie voor den Prins der Nederlanden toen deze in het huwelijk trad met Koningin Wilhelmiaa. De Prins gaf nu de wensch te kennen een bezoek aan dit huis te brengen. Op hartelijke wijze werd Z.K.H. gisternamid dag door de bewoners, de heer en mevrouw WeyersBrouwer ontvangen, terwijl ook de stoet van kleine „Mecklenburgertjes" de hooge gast kwamen begroeten. Ook aan den heer en mevrouw Weyer zegde de Prins een portret met handtee kening toe. Na in „Mecklenburg" ongeveer een kwartier vertoefd te hebben, vertrok Z.K.H. weer naar Den Haag. De burge meester heeft den hoogen gast uitgeleide gedaan en hem dank betuigd voor het be zoek, dat door de gemeente op buitenge woon hoogen prijs werd gesteld, tevens de hoop uitsprekend, dat Z. K. H. dat bezoek eens zou willen herhalen om b.v. een be zoek te brengen aan de ruïne „Teylingen". De Prins sprak zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst en zeide graag nog VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Churchill over de ontwapeningskwestie. Optimisme te Rome over de besprekin gen omtrent de vlootbeperking. BINNENLAND. Het collectief arbeidscontract in het bouwbedrijf (1ste blad). De zaak van den moord op den Oostzee dijk te Rotterdam voor het Hof in Den Bosch. Het verdere pleidooi van mr. Ko- kosky (Rechtzaken, 3de blad). Werktijden in het Zuivelbedrijf, (lste blad). Ir. Feber neemt het lidmaatschap van de Eerste Kamer niet aan. (3e blad.),. Wij geven een artikel met photo's over „de koningen van den Balkan" (2de blad). eens terug te komen voor een bezoek aan Sassenheim. Hoewel aan de komst van de Prins geen publiciteit was gegeven, had het nieuwtje zich als loopend vuur verspreid, zoodat voor het raadhuis zeer veel belangstelling was de politie echter zorgde voor een keurige afzetting. ITALIË DE VL0 0TBEPERKINGS- ON DERHANDELINGEN. Optimisme te Rome. De vlootbesprekingen te Rome zijn gis termorgen om 10 uur 15 voortgezet. Ter wijl de Britsche en Italiaansche ministers van Buitenlandsche Zaken, Henderson en Grandi, hun onderhandelingen hervatten, werden de technische kanten van het pro bleem verder behandeld door minister Alexander en admiraal Sirianni, bijgestaan door hun deskundigen. Gisteravond heersohte te Rome alge meen een zeer optimistische stemming over het verloop der onderhandelirtgen. ïfren gelooft, dat de politeke kant van het pro- pleem reeds een oplossing heeft gevonden, en dat de deskundigen zich thans voorna melijk aan de oplossing van de moeilijke technische kwesties zull'en wijden. BRITSCH-INDIE DE ONDERKONING EN GANDHI. Nadat Gandhi gisteren weer met den onderkoning had gesproken, verklharde hij dat het kon zijn dat de gesprekken hervat zouden worden. Blijkbaar moet de regeering te Londen over verschillen van meening die aan den dag zijn gekomen, geraadpleegd worden. Het gerucht over het afbreken der ge- dachtenwisseling wordt niet bevestigd. ZUID-AMERIKA GEVECHTEN IN PERU DUREN VOORT. Officieel wordt gemeld, dat in midden- Peru thans rust heerscht. In het Noorden hebben de regeeringsgetrouwe troepen de stad Piura bezet; de opstandelingen zijn hier op de vlucht gedreven. In het Zui den hebben de regeeringstroepen de strijd macht der opstandelingen in Cuzco uiteen gejaagd. Volgens sommige berichten doet de regeering pogingen om door onderhan delingen tot een aceoord te komen met de leiders der opstandelingen. De bevelvoerder der opstandelingen te Arequipa, Beita, heeft aan een vertegen woordiger van United Press een uiteen zetting gegeven van het doel der revolu tie. In de eerste plaats wordt er naar ge streefd, een einde te maken aan de „tiran nie, die slechts in de plaats is gekomen van de tirannie van Leguia". In de tweede plaats wenschen de opstandelingen onver wijld .verkiezingen te doen uitschrijven, op den grondslag van geheim en verplicht kiesrecht. Hierbij dient er voor to worden ge-zorgd, dat de minderheden behoorlijk vertegenwoordigd worden. Ten derde dient wijziging te worden gebracht in het belas tingstelsel, en wel door verlichting van den druk op de lage inkomens en zwaarder belasting der groote inkomens. In de vier de plaats streven Beita en de zijnen naar de vorming van een raad van state, die een nieuwe grondwet zal moeten opstellen. Ten slotte eischen zij een drastische herziening van de buitenlandsche schulden, hetgeen gepaard zou moeten gaan met een morato rium.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1