BINNENLAND Om Honderd Duizend Dollar! VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET NEDERLANDSCH VERBOND „DE JONGE WERKMAN" GESTICHT. Dinsdag had te Utrecht in heit St. Jozef- gebouw de stichting plaats van het R.K. Verbond „De Jonge W erknian" in Neder land. De besturen der Diocesane Bonden van „De Jonge Werkman" waren door het Be stuur van het B.K. Werkliedenverbond bij eengeroepen tot deze stichtingsvergadering, nadat door een commissie van voorbereiding de concept-sta tuten waren ontworpen. Ter vergadering waren aanwezig de ver tegenwoordigers van de Diocesane Bonden, omvattende 95 afdeelingen met 5381 leden. De vergadering werd geleid door den heer J. Th. Nijkamp, 2e Voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, die in zijn openings woord op de belangrijkheid dezer stichtings vergadering wees. De statuten-behandeling had een vlot verloop. Na vaststelling van de statuten werd eenparig tot stichting van het R.K. Verbond „De Jonge Werkman" in Neder land besloten. Een voorloopig bestuur werd 'benoemd, dat machtiging kreeg de Kerkelij ke en Koninklijke goedkeuring op de statu ten aan te vragen en eventueel de daarvoor noodzakelijke wijzigingen aaai te brengen. De oon.tribut.ie werd voorloopig vastgesteld op 24 cent per lid en per jaar. De heer Jos. Veldman hield een beknop te inleiding, waarin hij wees op de belem meringen, dde De Jonge Werkman in zijn groei en ontwikkeling langen tijd onder vond gebrek aan materieele hulpmiddelen te veel liefhebberij, wijl er geen vaste lijn voor werkmethoden bestond; vaak ook on voldoende medewerking van de bestuurders en leden der Werkliedenvereenigingen en Vakveree nagingen. Dat gaat. nu anders worden. Vast staat thans, na de verschijning van het plan der Bisschoppen, de volledige erkenning van ,J3e Jonge Werkman". Eerste taak is de katholieke opvoeding der leden en als zoo danig staat De Jonge Werkman onder rechit- streeksche leiding dei- Kerk, ma ar verder is hij ook eerste af deeling der Arbeiders- stand'sorgaoisatie, plaatselijk. Diocesaan en landelijk. Nauw verbonden met de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft hij zijn eigen be6tuur, eigen leven. De beslissing inzake sociaal-economische belangen, die alle ar beiders of den arbeidersstand raken, berust zoowel nationaal, aan diocesaan als plaat selijk, bij de organisatie der ouderen, ai de eling 2. Dit is duidelijkintake tactiek en leidi"g zijn de jongeren mede afhankelijk van de besluiten der ouderen. Na heit plan der Bisschoppen is thans liet landelijk Verbond van „De Jonge Werk man" tot stand gekomen. Het komlt er nu vooral op aan een flink en duidelijk begin sel- en werkprogram samen te stellen. Spre ker geeft enkele punten in overweging, waaraan zulk een program moet voldoen. Na gedachten wisseling wordt besloten een commissie te benoemen, die binnen den kortst mogelijken tijd een beginsel- en werkprogram zal ontwerpen. In de oommis sie werden benoemd: Rfeotor P. Mommer- steeg te Nijmegen (Dioe. Jonge Werkman, den Bosch), Rector B. H. de Groot te Amersfoort (Bestuur Jonge Werkman Aarts bisdom), Pater Ooieen te Nuth (Hoofdre dacteur van het Bondsblad De Jonge Werk man) en Jos. Velman te Utrecht (Bestuur R.K. Werklieden verbond). Ter vergadering werd een nieuw costuum gedemonstreerd van De Jonge Werkman uit 's-Hertogenbosoh, dat er keurig uitzag. De heer Nijkamp feliciteerde de aanwezigen met het prachtige op deze vergadering ge nomen besluit tot stichting van den v-ng verbeiden Landelijken bond. Na een dank woord aan allen, vooral aan hen, die uit Limburg gekomen waren, volgde sluiting vatn deze voor de arbe idersj eugdorganisat ie „De Jonge Werkman" zoo gevviohtige on belangrijke vergadering. Moge het pas gestichte Verbond „De Jonge Werkman" tot. snellen groei en krachtige ontwikkeling komen. KATHOLIEK CULTUREEL CONGRES VOOR NOORD EN ZUID. Reeds vijf secties gevormd. In vervolg op vroegere publicaties over de plannen to het organiseeren van een Katholiek Cultureel Congres voor Noord en Zuid, kunnen we thans het volgende mededeolen: Na voorafgaande besprekingen van af gevaardigden der deelnemende organisa ties is besloten het Congres te doen plaats vinden op Zondag 26 Juli 1931 te Antwer pen. Aan de besprekingen van het Congres, dat beoogt toenadering en blijvend contact tusschen de vereenigingen en instellingen, die zich in Nederland on Vlaanderen aan de katholieke Cultuur wijden, wordt defini tief reeds door de volgende acties of orga nisaties deelgenomen: van Vlaamsche zijde door het David- fonds, de Hoogeschooluitbreiding, Alg. Se cretariaat van Kath. Boekerijen, Jeugdver- bond van Kath. Actie, Alg. Kath. Vlaam sche Tooneelverbond, Kath, VI. Radio-Om roep van Nederlandschen kant. door het Alg. Secretariaat van Geloof en Wetenschap, R.-K. Volksuniversiteit e.d., Bond van B. K. Openbare Leeszalen, Interdiocesane Jeugdcommisie, Kath. Badio Omriep, Di- lettantentooneel-actie. Voorts bestaat de mogelijkheid; dat de B.-K. Uitgevers- en Dagbladwereld een aandeel neemt in het Congres. Afgezien van deze verhoopte belangrijke uitbreiding van het Congres, zijn reeds vijf secties gevormd. Door een zeer tijdige en ernstige voor bereiding wordt de waarborg verkregen dat deze sectie-besprekingen voor de vet- schillende terreinen van het cultureele le ven blijvende toenadering tusschen Noord en Zuid zullen bevorderen. Zooveel moge lijk wordt op practische resultaten aange stuurd. In de sectie „Volksontwikkeling", waar in de vertegenwoordigers van Davidsfonds, Hoogeschooluitbreiding, Geloof en Weten schap en B. K. Volksuniversiteiten elkan der zullen ontmoeten, zullen zeer beknop te inleidingen worden gehouden door prof. dr. A. Boon, dr. van Roey, mr. F. Vorst man en Bernard Verhoeven. De punten van behandeling zijn: „Toenadering van katholiek Nederland en Vlaanderen door uitwisseling van sprekers, behandeling van specifiel-Dietsche onderwerpen, organisee ren van cultuur-reizen over-en-weerv beleg gen van Nederlandsche en Vlaamsche avonden, lectuuruitwisseling, een katholiek Dietsch Vacantie-oord. In de Boekerij-sectie zal de leider van het katholiek Vlaamsch Bibliotheek-wezen, de eerw. heer Joris Baers, het Vlaamsche stelsel uiteenzetten, in den namiddag toe gelicht door de demonstratie van een mo del-boekerij. In de- Tooneel-sectie zullen spreken: eerw. heer De Mayer en de heer V7illem Nieuwenhuis over het onderwerp: „Waai- heen met ons Tooneel V' Een tentoonstel ling zal aan deze sectie worden verbon den. In de Jeugdsectie zullen de leiders van de Jeugdbeweging in Noord en Zuid, ver tegenwoordigers van de Interdiocesane Jeugdcommissie en het Jeugdverbond van Kath. Actie, elkander ontmoeten. De voor bereiding is hier in handen van de zeer- eerw. heeren kanunnik Cruysberghs en di recteur Frencken. Ten slotte de Radio-sectie, te organisee ren door K.R.O. en Kath. Vlaamsche Om roep. Het doel van de samenkomst is al lereerst door zakelijke besprekingen en ernstige voorbereiding den grondslag te leggen voor een blijvende hartelijke ver standhouding op cultureel gebied tusschen het katholieke Zuiden en Noorden. Intusschen wordt niet nagelaten de da gen van samenzijn nog te veraangenamen met een fleurig programma van feestelijk heden. Aan den vooravond van het Con gres op Zaterdag 25 Juli, vindt een be groetingsavond plaats met, behalve harte lijke woorden, een schilderachtig kijkje op Vlaamsche cultuuruitingen: spreekkoren, kinderzang e.d. Zondagavond geeft het Vlaamsche Volks- tooneel een tooneeluitvoering, terwijl op Maandag 27 Juli een concert wordt gege- onder leiding van Jef van Hoof, met medewerking van het quator van Etsze en den zanger Marinus de Jongh. Op Zondag, den Congresdag, hebben gemeenschappelijke maaltijden plaats en een officieele ontvangst ten gemeentehui ze van Antwerpen. Niet-deelnemers aan de secties kunnen 's middags den fraaien boot tocht naar Temsche maken. Op Maandag vinden, voor de liefheb bers, excursies door het historisch zoo be langrijke Antwerpen plaats, en voorts een haven-rondvaart. Aan de samenkomst wordt, eveneens voor de liefhebbers, een driedaagsch reis je in gerieflijke touring-cars door het schil derachtige Vlaamsche land gekoppeld: met bezoek aan Lier, Mechelen, Vilvoorde, Grimbergen, Ninove, Oudenaarde, Gent, Kortrijk, Diksmunde, Oostende, Brugge een ontdekkingstocht naar het hart van Vlaanderen. De Vlaamsche Toeristenbond, het groote toeristenorgaan van Vlaanderen, regelt huisvesting en reis. Belangstellenden, ook buiten de deelnemers aan het eigenlijke Congres, kunnen deelnemen aan de feeste lijke, excursies en reizen, en zich tegen bil lijke voorwaarden een leerzaam vacantie- reisje verzekeren. Het uitvoerend Comité voor den Studie dag bestaat uit de heeren prof dr. A. Boon, Leuven, voorzitter, dr. mr. L. J. C. van Gorkom, 's-Hertogenbosch, onder-voor zitter; E. Amter, Blijde Inkomststraat 77 Leuven en Bernard Verhoeven, Dijkstraat 15, Arnhem, secretarissenFr. Haepers, Antwerpen, penningmeester. Het algemeen bestuur zal nader wor den bekend gemaakt. Het plaatselijk regelingscomité tc Ant werpen bestaat uit de eerw. heeren J. Baers, J. Bemaerts, M. van Hoeek en de heeren Fr. Haepers, dr. van Huffelen, J. Platteau en dr. J. Uytterhoeven. Voor alles wat den Studiedag betreft wende men zich voor Noord en Zuid tot een der boven aangegeven secretariaats adressen: Dijkstraat 15, Arnhem of Blijde Inkomststraat 77, Leuven. Vacature Hoogen Raad. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den Hoogen Raad der Neder landen, ten geleide van ,een lijst van aan beveling van zes candidaten in de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door de benoeming van den raadsheer jhr. mr. R. Feith tot vice-president van den Hoogen Raad. Naar wij vernemen luidt deze aanbeve ling als volgt: 1. dr. J. L. M. Meckmann, rechter in de rechtbank te Amsterdam; 2. dr. Ch. van Oppen, advocaat en pro cureur te Maastricht; 3. dr. J. A. F. van Asperen, raadsheer in het Gerechtshof in Den Haag; 4. dr. G. A. Servatius, vice-president van de rechtbank te Amsterdam 5. dr. J. E. van der Meulen, rechter in de rechtbank te Utrecht; 6. dr. P. van Begteren Altena, raads heer in het Gerechtshof te Amsterdam. Kunt u mij scheren, zonder dat ik mijn boord behoef af te doen. Zeker meneer. Ik kan u zelfs wel knippen zonder dat u uw hoed behoeft af te zetten. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 28 Febr. Huizen, 298 8.009.15 Gramofoompl. 10.0010.30 Graimofoonpl. (Militaire min ziek). 10.3011.30 Graaiiofoonpl. (Maniiienzaaig) en orgel. 11.3012.00 Gods. Halfuurtje Pastoor Por- quin- 12.001.30 Concert KRO-sextet o.l.v. P. Lusfenhouwer. I.302.30 Gramofooapl. 2.303.00 Vra.genhalfuurtje voor de Jeugd. 3.001.30 Kinder uurtje. 4.455.30 Concert KRO-orgest o.l.v. Joh. Gerritsen. 5.305.45 Esperanto-Berioliten. 5.45:6.05 Vervolg concert. 6.056.25 P. de Waart: „Journalistiek Overzicht". 6.356.45 Vervolg concert. 6.457.15 Esperarbto-oursus 7.15—7.45 Prof. Dr. v. Rooy. 7.458.00 Gramofoonpl. S.OOS.30 Causerie. 8.309.45 Concert door liet Öhrist. Ra dio-orkest o.l.v. G. Stam c^a. 9.30 Vaz Dias. 9.4511.00 Concert KROdcwimitet oj1.v. P. Lusitenliouwer. II.012,00 Vroolijke GrraonofoonpL H i lv e r 8 u m, 1875 M. U iibsl. VAR A-U it zending. 9.00Gramofoonpl. 10.00—10.15 Morgenwijding (VPRO). 10.15 Uizending voor Arbeiders in de Con tinubedrijven. Politieber. 12.15 Concert VARA-seiptat. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Kwartiertje voor Iristiib. voor Arbea- dere-ontw ikkeüng. 2.45 Paedagogisch concert o.l.v. Piet Tiggers. VAR A-orkest. 4.15 Cursus Duitsch door P. J. Bol. 4.45 G ra-mofooopl. 5.00 Ot.to van Tussohenbroek: „Populaire Kunstbeschouwingen". 5.30 Gramofoonpl. 5.35 T. Landré: „Ons huis een tehuis". 6.05 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 M. de Boer: „Februari-aotde". 7.30 Politieber. 7.45 Multatuii-programma. Geboortedag- herdenking m.m.v. F. v. d. Goes (rede), W. van Oapellen (voordracht), Johan Jong (or- ge)). 9.00 A. de Vries: Bestaiursmededee'ingen. 9.05 Populair Avondprogramma m.m.v. VA RA-orkest. 10.45 VARA-Varia en Voetbalnieuws. 10.55 Vaz Dias. 11.0512.00 Gramofoonpl. - Dave n try, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkesteoncert. 3.25 Verslag van den Rugby-wedstrijd Wal esFrankrijk. 5.05 Orgelspel door R. Foort. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Berichten. 7.00 Sport'ber. 7.05 Piano-recitaal door E. Isaacs. 7.50 Concert. 8.50 The Scoop". Detective-verhaal. 9.15 berichten. 9.20 Zang en toespraken. 10.35 Berichten. „Radio P a;- i s". 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Oonoert-Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl. I.Oö Kinderuurtje. 5.05 Concert. 9.05 Decla njatie en concert. Langenberg 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestcomoert en cello-soli. 7.05 Vroolijke avond. 9.20 Berichten. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. 11.2012.20 Gramofoonpl. Kalundborg 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonpl. 2.20 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkest concert en voordracht. 7.208.20 Orkestcomoert.. 8.409.00 Liederen-voordracht. 9.3510.20 Orkestconcert. 10.2011.35 Dansmuziek. Z e e s e n 1635 M.. 5.401.20 Voordrachten, berichten enz. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezing. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Voordrachten. 7.20 Concert. 8.30 Cabaret o.Lv. Caml Blumeau. 9.30 Berichten en daarna tot. 11.20 Dans muziek. ORGEL-WIJDING IN DE KERK DER NEDERL. PATERS CARMELIETEN TE MAINZ. Per Radio uitgezonden vanuit Mühlacker. Zondag 1 Maart heeft in de kerk der Nederlandsche Paters Carmelieten te Mainz de plechtige inwijding plaats van het- nieuwe orgel. De bespeling van het orgel geschiedt do«r Domkapellmeister den zeereerw. heer A. Vogt te Mainz, ter wijl de Gesangverein St. Caecilia te Mainz onder leiding van Musikdirector Heinrich Langen eenige liturgische liederen zingt. Onder de inwijding wordt een toei- spraak gehouden, eerst in het Duitsch, daarna in het Nederlandsch, door den zeereerw. pater Anastasius ter Haar, Prior van het Oarmelietenklooster te Mainz. Bespeling, gezangen en toespraak worden per radio uitgezonden via het Station Mühlacker (Frankfurt) Zondag avond van 19.3020.30 Midden-Euro» peesche Tijd, dus van tien minuten voor zeven tot tien minuten voor acht des avonds Amsterdamsche Tijd. Het orgel, dat 15.000 Mark heeft gekost, is in de Kerk geplaatst door een Comité van Katholieken uit Mainz, dat daarvoor een inschrijving opende en uit Mainz en van vele vrienden van den Carmel van Mainz ;n Nederland in korten tijd reeds meer dan M. 8000 aan giften en toegezegde bijdragen mocht ontvangen. In de acht jaren, sinds de oude Carme- lietenkerk te Mainz, die dagteekent. uit 1404, door. de Nederlandsche Provincie der Paters werd hersteld, is zij een dei- meest geliefkoosde kerken van de oude stad geworden. Gelegen in de onmiddel lijke'nabijheid van het eerste hotel der stad, het „Hollander Hof" wordt zij telken jare door vele Nederlanders bezocht, vooral door de priesters, die bij verblijf tc Mainz bij voorkeur in deze kerk de H. Mis komen opdragen. Heiligland-Stichting. Tot voorbereiding van het Paaschfeest zal de vijfde Bijbelcursus gegeven worden door Z.E.Z.Gel. Pater drs. Eyckeler Mont- fortaan. Het onderwerp zal wezen: „De lijdensvraag bij de Joden en hun houding tegenover den Lijdenden Messias". De pelgrims worden verwacht op Woens dag 1 April vóór het middagmaal dat om 1 uur plaats vindt, en blijven tot Maandag 6 April na het middagmaal. Op de Heilig-Land Stichting wordt ieder jaar het Paaschgebeuren met bijzonder© plechtigheid gevierd. Dit. jaar zal de zeer eerw. pater drs. Eyckeler behandelen: „De Lijdensvraag bij de Joden en hun houding tegenover den ljjdende Messias". De cursus zal bestaan uit drie lezingen telkens met bespreking. Alle de liturgische plechtigheden worden in de Cenakelkerk gehouden, te beginnen met de Donkere Metten van Witten Donderdag op Woens- dagavond in de Goede Week. Bijzondere plechtigheden hebben plaats op het terrein: op Witten Donderdag het bezoek aan Gethsemano en op Goeden Vrijdag: de plechtige Kruisweg. Voor alle inlichtingen: Pelgrimshuis Casa Nova. FEUILLETON Uit bet Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). Met een hulpeloos gebaar haalde de Ita liaan de schouders op. Dave bestudeerde het gezicht van Dago George aandachtig. Hij was niet zoo oud als Nicolo Capriano, zijn haar was nog zwart en glom van pommade, en hij leek heelemaal niet op den ouden Nicolo, maar aan den anderen kant.was hij in zeke ren zin Nicolo Capriano, in een andere in carnatie Misschien maakt het nog eenig verschil wanneer ik u vertel dat ik door een vriend van u gestuurd wordt?, opperde Dave. Door een vriend van mij 1 Nicolo Capriano. Dago George keek Dave met groote oogen aan. Wat?, riep hij uit. Wat zegt u daar? Ni colo Capriano? Hij tilde den handkoffer van den vloer, greep Dave's arm, duwde hem in de kamer achter de deur met het bovenlicht en slQot deze achter den bezoeker. U bomt van Nicolo Capriano ging hij voort toen ze zich veilig en wel achter de gesloten deur bevonden. Ja, amico mio, dat maakt een verschilMisschien is er nog el een kamer overgebleven, ha, ha Hebt u misschien al iets over mij van hem gehoord veronderstelde Dave. Mijn naam is Barty Lynch. Dago George schudde het hoofd. Geen woord Het is lang, heel lang ge leden, sinds ik wat van Nicolo Capriano gehoord heb. Maar ik ben hem niet verge tenniemand vergeet Nicolo Capriano. En u wordt door Nicolo Capriano ge stuurd Hebt u een of andere boodschap of misschien een brief van hem, amico mio? Dave haalde Nicolo's brief te voorschijn. Dago George liet zich in een stoel neer vallen terwijl hij de enveloppe open scheurde. Excuseer me een oogenblik terwijl ik lees, zei hij, reeds geheel verdiept in den inhoud van den brief. Dave, van de stoel die hem te voren ai was aangeboden, keek de kamer eens rond. Het was blijkbaar een combinatie van kan toor en slaapkamer. In den hoek stond een bedvlak tegenover de deur tegen den muur een brandkast. Daarnaast was een cylinder-bureau, dat reikte tot aan het eenige venster dat de kamer rijk was. Na deze inspectie van zijn omgeving vestigde Dave zijn oogen weer op Dago George. Deze had juist den brief opgevouwen en strekte met een geestdriftig gebaar do handen uit. Ah, dat is goed, dat is prachtig, amico mio, riep hij uit. Ja, ja; alles, alles wat ik voor u doen kan, is al zoo goed als gedaan. U bent Barty Lynch, nietwaar En u komt van den ouden meester? Wel dat is ge noeg, meer dan genoegEen kamer U kunt er op rekenen dat er een kamer dis ponibel is. En hebt u al gedineerd Of is er nog iets anders waarmee ik u van dienst kan zijn? Het is lang geleden, dat ik iets van den ouden meester gehoord heb Dave Henderson lachte. Er is niets dat ik begeer. En gegeten heb ik ook. Er was een restauratie- wagenin den trein waarmee ik gekomen ben. Het eenige wat ik verlang is, dat u mij mijn kamer wijst Natuurlijk, natuurlijk.alles wat u maar verlangt, verklaarde de gedienstige gastheer levendig. Maar eerst is er toch nog wat anders, amico mio.... De oude meesterHet is lang geleden sinds ik wat van hem gehoord heb. Hij geeft hoog van u op in dien briefu staat hoog aange schreven bij Nicolo Capriano. Dus is deze ontmoeting een heel bijzondere gelegen heid. Die moet gevierd worden. Een fleschje wijn, nietwaar? Een klein fleschje wijn.... Dave schudde het hoofd in protest. Neen, dank u zeerhet eenige waaraan ik op het oogenblik behoefte heb is rnijii bed. Het is nog wel vroeg, maar ik heb een paar erg vermoeiende dagen achter den rug Maar Dago George liet zich niet afsche pen. Wat zou Nicolo Capriano wel van een dergelijke gastvrijheid zeggen?, riep hij met zwierige verontwaardiging. Als het dan geen heele felsch mag zijn van mijn heer lijken Italiaanschen wijn, dan toch ten minste een glaasje. Dat mag u mij niet wei geren We moeten drinken op zijn gezond heidop de gezondheid van Nicolo Ca priano. Wacht een oogenblikjeeen oogen blikje maar En alsof zijn leven er van afhing storm de hij de kamer uit. Dave moest lachen om de bruisende gastvrijheid van den Italiaan. In een paai minuten was deze weer terug met een blad met twee glazen wijn er op. Met een sierlijke buiging bood hij één er vati aan Dave Henderson aan. Het is het beste wat ik in huis heb, zei hij. En zijn eigen glas omhoog heffend, voegde hij er aan toe; op de gezondheid van Nicolo CaprianoOp den ouden meeu- terDen meester van hen allemaal En hij dronk de wijn met langzame, klak kende teugjes van een fijnproever. Dave dronk ook zijn glas leeg. Op de gezondheid van Nicolo Caprianoechode hij. Dat zij zoo!, riep Dago George stralend Nog een glaasje'? Heusch niet? Weet u het zeker? U hebt gezegd, dat u moe bent? Maak het u dan gemakkelijk. Gaat u maar mee Hij nam de handkoffer op, opende de deur en ging Dave voor naar de hall. Tèrwiji hij de trap opliep praatte hij aan één stuk door. We zullen een heele- boel samen te bespreken hebben. Maar dat is goed voor morgenWe zijn misschien wel vogels van dezelfde pluimage. hèanders zou Nicolo Capriano u niet gestuurd hebbenDus morgen, amico mio, tenminste als u wilt. Want ik vraag niets, Dago George vraagt nooit iets, be grijpt u U komt en u gaat, nietwaar'? Dat is wat Nicolo Capriano schrijften dat is genoeg l Op het portaal bleef de Italiaan even staan en terwijl hij met zijn hand naar de vaag-verlichte gang wees, babbelde nfj voort: Private eetkamersmaar vanavond is er niets te doen. De volgende verdieping, amico mio, daar zult u vinden wat u wenscht Dave volgde den heer des huizes de tweede trap op. Hij was moe. Dat had hij al tegen zichzelf gezegd van het oogenblik af dat hij in dc taxi behaaglijk de beeneu had uitgestrekt. Hij merkte het nu nóg meer dan straks. Het was de ontspanning natuurlijk, de reactie, maav wat gek, dat hij opeens zoo verduiveld slaperig was ge worden Dago George ontsloot een deur boven aan de trap van de tweede verdieping, ging binnen, zette den handkoffer op den vloer en draaide het licht aan. Daarop overhandigde hij den sleutel van de ka mer aan Dave. Het is hier eenvoudig, zei hij vcront schuldigend, maar het bed is goed en u zult het hier heel rustig hebben, amico mio, héél rustig, daar kunt u op aan. Het ziet er uitstekend uit, het is best naar mijn zin, verklaarde Dave met een onderdrukten geeuw. Ik ben u heel dank baar voor al uw goede zorgen. Ik mag niet de minste aanspraak op dank maken, protesteeerde Dago George. U komt immers van Nicolo Capriano! Dat zegt toch genoeg! Maar. u geeuwt. Neen, probeer het maar niet te verber gen. Ik moest me eigenlijk schamen.. ik sta maar te praten en u verlangt naar rust. Ik ben een slechte gastheer Maar sta me nog één vraag toe, voor ik naar be neden ga, amico mio. Het is mijn nieuws gierigheid. De brief is geteekend door Ni colo Caprianodie "handteekening is me bekend genoeg, maar hij is geschreven met een vrouwenhand, nietwaar Jawel. Dave gaapte weer en hij deed het ditmaal heel openlijk, met een glimlach als excuus. Zijn dochter heeft den brief ge schreven. Nicolo Capriano is ziek. (Word» r«r»olgd>

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9