UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Stemming Gemeenteraad. Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente hebben de stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad bepaald op Woen<s>d«g 10 Ju ni 1931. N00RDWIJKERH0UT. Personalia. De heer K. J. Noy, Hoofd der Bijz. Lag. Sohool met den Bijbel alhier, is benoemd tot hoofd aan de nieuw te ope nen „Emmaschool" te IJmuiden-Oost. De heer P. J. Arende, thans onderwij zer aan de Insingerschool te IJmuiden- West, is benoemd tot Hoofd der Bijz. La.g. Sohool met den Bijbel, alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Hanze. Dinsdag 3 Maart a.s. zal de Hanze, afd. Katwijk aan den Rijn haar jaar vergadering houden in het Parochiehuis. Dp agende vermeldt een lange reeks pun ten als financieel verslag, verslag over 1930 van den secr., bestuursverkiezing, begroo ting 1931 en ten slotte een bespreking over het te houden feest ter gelegenheid van het 12 1/2 jarig bestaander afdeeling. welk feest het bestuur hoopt te vieren op 2de Paasoh- dag van dit jaar. Tuinbouw. In tegenstelling met andere jaren is het nog opvallend stil in de tuin bouwbedrijven. Iu geen enkel opzicht wordt haast gemaakt. De pessimistische geest, die in het algemeen heerscht, zal hieraan wel niet vreemd zijn. De winterprodueten raken op. Dat is de aanvoer aan de veiling goed merkbaar. Vermoedelijk zal over 14 dagen de laatst veiling plaats hebben. Dan is het wachten op de komende zomer, jonge peen en vroege aardappels, waarvan eerstdaags met het. zaaien en planten moet worden be gonnen. Want de tijd draait, ondanks de minder ongewekte stemming die er heerscht. Ver tot steun bij ziekte. Deze vergadering tot uitkeering bij ziekte „St. Joan. Bapt. hield haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer C. v. d. Lubbe, opende de vergadering en vermeldde, dat drie be stuursleden wegens ziekte afwezig waren. Omdat ook de secretaris niet aanwezig was, las de pastoor de notulen; dezen werden on veranderd goedgekeurd. Eveneens gebeurde dit met het jaarverslag. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo is van 7.68. „Hulp in Nood" echter heeft een batig saldo van 307.86. Dan volgen de bestuursvoorstel len om gedurende 13 weken aan weduwen 2.50 uit te keeren, aan kraamvrouwen 5.—, aan het „Wit-Gele-Kruis 5.en aan de vrouw van den penningmeester een jaarlijksche gratificatie van 10.welke voorstellen al le werden aangenomen Het bestuur stelde ook nog voor om zich aan te sluiten bij „Katholiek Katwijk'Ook dit werd aangenomen. Na mededeeling dat er 2 H. Missen zullen gelezen worden voor de levende en overleden leden en een bedankje aan de bode, sluit de voorz. de vergadering. VOORSCHOTEN. Personalia. Aan de eerste Fransche kapacademie „Marcel"' is geslaagd voor onduleeren mejuffrouw H. B. R. Tcske, wonende alhier. Volksbond. Gisteravond vergaderde de R. K. Volksbond in het R. K. Vereeni- gingsgebouw alhier onder Teiding van den voorzitter, den heer G. Schrijvers, die de vergadering op'ende met den Christelijken groet. Het bestuur stelde de vergadering voor om 100 beschikbaar Ie stellen voor de werklooze leden van de afdeeling. Het R. K. Armbestuur heeft, 50 beschikbaar gesteld. Ook is van den zeereerw. heer P. Meijer, pastoor alhier en geest, adviseur van den bond, verlof verkregen om Zondag a.s. een collecte te mogen houden in de Kerk na de vroegmis en Hoogmis voor dat doel. Van deze gelden zullen bonnen wor den uitgereikt., waarvoor bij de winkeliers alhier levensmiddelen kunnen worden be trokken. Ook besloot de vergadering 25 bij te dragen in het. orgelfonds der R. K. paro chiale Kerk alhier. Op gebruikelijke wijze sloot de voorzitter deze vergadering. WARMOND. Wethouder Oudshoorn. De heer Alb. Oudshoorn, Wethouder de zer gemeente, deelde ons mede, dat hij niet meer voor een raadszetel in aanmerking wen-seht te komen, en op dit besluit niet. meer weneehte terug te komen. De heer Oudshoorn is ruim 12 jaar lid van den Raad dezer Gemeente, waaronder 8 jaar Wethou der en Loco Burgemeester. Vele en groot© werken zijn tijdens zijn Wethouderschap tot stand gekomen, doch te zijner tijd zal wel gelegenheid zijn hierop nader terug te kernen. Uitbreiding fabriek Padox, De fabriek van de N.V. Padox alhier zal belangrijk worden uitgebreid. Gister hebben B. en W. daaromtrent zitting gehouden tot het aan- hooren van bezwaren ingevolge de Hinder wet. Geen bezwaren werden ingebracht, zoodat, wanneer ook de Arbeidsinspectie geen bedenkingen ontstaan, eerdaags de vergunning za.l worden afgegeven. Dorpsstraat. De dorpsstraat alhier na dert langzaam hare voltooiing. Aan beide zijden zijn trottoirs gelegd, zoodat het ge heel een ander aanzien gekregen heeft.. Eer daags zal beginnen worden met algeheele vernieuwing der Baan en het daaraangren- zend plein waarop de muziektent staat. WASSENAAR. Kiezerslijst. De op 23 Maart voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeen te bevat de namen van 6511 kiezrs voor de Twedé Kamer, 6264 voor de Staten en 5815 voor de gemeenteraad. Vernieuwing Kerkstraat. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de vernieuwing der bestrating in de Kerk straat. Reeds is men begonnen met. het rooien der aloude lindeboomen, welke voor heen in den zomer aan de straat zoo'n eurig aanzien gaven. De eischen van het moderne verkeer vragen helaas opruiming. LISSE. Auto-ongeluk. In den nacht van Woens dag op Donderdag, is in onze gemeente een auto-ongeluk gebeurd, dat zonder ongelukken is afgeloopen. Een luxe auto, komende uit de richting Haarlem, werd nabij de Jannetjes- brug verblind door een uit de richting Leiden komende auto. De bestuurder van de laatste auto reed tegen een boom op; de auto werd totaal vernield. De chauffeur kwam er zonder een<ge kwetsuren af. De andere auto reed door. De vernielde auto, werd op transport gesteld door de fa. Kranenburg uit Oegstgeest Woningbouwvereeniging „Volksbelang". Gisteravond hield de Woningbouwvereeniging „Volksbelang" haar jaarvergadering in de groote zaal van den R.K. Volksbond. De voorzitter opende deze vergadering met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd het jaarverslag van den secretaris gelezen, waaruit wij aan stippen dat er wederom 36 woningen zijn ge bouwd, 19 bestuursvergaderingen zijn er ge houden. De vereeniging is wederom verrijkt met 30 nieuwe leden, die dezen avond zullen worden geballoteerd. Uit het jaarverslag van den boekhouder-kassier blijkt het volgende. Aan ontvangsten viel een bedrag te boeken van f 20018.63, aan uitgaven 26476.86, alzoo een nadeelig saldo van 6458.23. Beide verslagen werden met een woord van dank door den voorz. onderteekend. Aan de orde is bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van den penningmeester, den heer Joh. Randsdorp Ook waren aftredend de heeren J. P. Segers en J C. de Haan, die aangesteld zijn door het ge meentebestuur. Deze zijn in de gemeenteraads vergadering van 20 Febr. j.l. wederom herkozen door den gemeenteraad. Daar er geen candi- daatlijsten zijn binnengekomen, werd ook de heer Randsdorp z.h.st. aangenomen. De voorz. dankte de herkozen bestuursle den, en hoopte wederom een prettige samen werking te mogen ondervinden. Vervolgens werden 30 nieuwe leden aangenomen, zoodat het getal leden is gestegen tot 215. Hierna had de uitloting plaats van het stamkapitaal, dat wil zeggen dat deze personen hun stortingsgeld terugontvangen. De gelukkige waren de heeren G Boot, G. Balkenende, J. de Zeeuw en L. Aan de orde was statutenwijziging. De ge wijzigde statuten werden voorgelezen door den heer J. C. de Haan. Aan ieder lid zullen gratis de statuten worden toegezonden. Niemand der aanwezigen had op- of aanmerkingen op de gewijzigde statuten. Het gewijzigd reglement werd eveneens voorgelezen, en met algemeene steramen vastgesteld. Vervolgens werd het huurcontract voorgelezen en eveneens aange nomen. Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd van de statuten. Een woord van dank werd gebracht aan de heeren J. P. Se gers en J. C. de Haan, voor de moeite, die zij zich hebben getroost om de statuten te ver vaardigen. Medegedeeld werd, dat de bewoners van de 36 nieuwe huizen, die klachten hebben of repa ratie aan hun huis, zich moeten vervoegen bij den heer Horsman. Gekomen aan de rondvraag werden door verschillende leden aanmerkingen gemaakt wat betreft het toekennen der nieuwe huizen aan vreemden. Allen werden zeer tevreden gesteld door het woord van den voorz. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering geslo ten met een woord van dank aan de leden. SASSENHEIM Rector St. Bernardusgesticht. Naar wij vernemen is door den Bisschop van Haarlem tot rector van het St. Bernardusge- stincht aangesteld de zeereerw. heer A. E. C. Huf, sinds 1916 rector van het St. Clemens Re traitehuis te Noordwijkerhout. Rector Huf werd geboren in 1876 en priester gewijd 1899. Mor genmiddag zal rector Huf zijn intrek in het St. Bernardus-gesticht nemen. „Ziekenzorg"Gisteravond hield de ver eeniging Ziekenzorg haar jaarlijksche alge meene vergadering in het K. S. A.-gebouw. Evenals op andere plaatsen, was ook hier de opkomst beneden peil te noemen, daar van de ruim 1500 leden er 40 aanwezig waren. De ver vergadering leidde. Spr. heette allen hartelijk zitter, die wegens ziekte van den voorz. de vergadering leiddg. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den eerw. heer pas toor, die de vereeniging een warm hart toe draagt. Spr. meende, dat de oorzaak van het slechte vergadering-bezoek moet worden toe geschreven aan de vele zieken, welke hier ter plaatse zijn. De notulen werden hierna onveranderd vast gesteld. Aangaande deze notulen besprak de pastoor, dat verschillende zieken moeien mee werken en niet het ziekenhuis moeten prefe- reeren boven het St. Bernardus-gesticht. Medegedeeld werd, dat de nieuw-benoemde schoolarts, de heer Th. Zijerveld, afkomstig uit Purmerend, zich alhier komt vestigen. Voorts werd een schrijven behandeld van het St. Elisabethziekenhuis, dat het tarief van 3.50, waarmede een jaar proef is genomen, weer op 4.50 is gesteld. Door bemiddeling van een jaar bestuursleden is een tarief opge vraagd van de Maria-stichting te Haaralem, dat, alle kosten inbegrepen, op 4 is bepaald. Dit tarief is voor alle patiënten hetzelfde, be halve kraamvrouwen betalen 1 meer. Kosten voor autovervoer bedragen 12.60. De uit spraak werd aan de vergadeering gelaten. Ge vraagd werd of in Haarlem evenals Leidert de medische hulp hetzelfde is. Dit is echter moei lijk te zeggen; de praktijk zal dit moeten leeren. De dokter adviseert of een patiënt naar Haarlem of Leiden moet. De heer Matze vroeg, of, zooals op andere plaatsen het geval is, niet de mogelijkheid bestaat een onderling opera tie-fonds te stichten. Dit zal in het bestuur de aandacht hebben. Ingekomen was een schrij ven vain den kassier van de Boerenleenbank, welke controle op de kas had uitgeoefend en deze in de goede orde had bevonden. Hierna volgde finanticel verslag over 1930. Er blijkt te zijn uitgekeerd aan ziekenhuisver- pleging een bedrag van* 3.709.05 tegen 5976.25 in 1929. Dit geld is besteed voor 64 gevallen, met een aantal ligdragen van 1499. Voorts zijn in totaal de uitgaven 5717.23 te gen 5085.22 in 1929. De reserve op 1 Jan. 1930 bedroeg 3616.26 tegen 2634.46 vorig jaar. Blijkt dat met de nieuwe regeling van 8 maanden contributie, wel eenige vooruitgang is te bespeuren. De voorz. dankt den penning meester voor zijn duidelijk verslag en hoopt dat deze functionaris nog lang de vereeniging moge dienen. Alsnu werd door den secr. Krom een keurig uitgebreid jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat het vergaderingenbezoek niet erg bevredigend is, wat tot gevolg beeft, dat ver schillende leden niet op de hoogte zijn met het verloop en besluiten, welke op de vergadering worden genomen. Vervolgens dat er 7 be- stuurs- en 1 ledenvergadering zijn gehouden; het ledental bedroeg op 1 Jan. 1930 1599. De voorz. kan niet nalaten om den secretaris een woord van dank te brengen, evenals hij dit doet voor deö kassier en bode; ook zij hebben een groot aandeel in het werk der vereeniging. Aan de orde is bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den heer P. W. Nie- kerk en een vacature wegens vertrek van den heer Prins naar elders. Eerstgenoemde werd met algemeene stemmen herkozen, en voor den heer Prins werd gekozen de heer P. Zwetsloot. Bij monde van den voorz. werd aan den heer Prins dank gebracht voor alles, wat hij met liefde voor de vereeniging heeft gedaan. Spr. wenscht den heer Prins toe, dat het hem in de toekomst goed moge gaan. Hierna volgde de rondvraag, waarvan niemand gebruik maakte, waarna de vergadering met een dankwoord werd gesloten. Spr. hoopte, dat ieder propa gandist zal zijn voor de vereeniging om deze tot grooter groei en bloei te brengen. WOUBRUGGE. Geschrikt. De eierenophaler V. reed met hit en kar te Ofwegen. Plotseling sprong de hond van den landbouwer v. E. op de hit aan, waardoor het dier schrok, en op Je berm van den weg sprong en botste tegen een boom. De strengen braken en de hit kwam 'n het water terecht De wagen met eieren bleef daardoor op den weg en het paard kwam gelukkig zon der letsel weder op het droge. RIJPWETERING. R.K. Parochiale Kiesvereeniging. De jaarvergadering der R.K. Parochiale Kies vereeniging op Woensdag 25 Februari ge houden in het café „Rustoord", mocht dit maal, gezien de omstandigheid, dat er zeej veel zieke menschen in onze parochie zijn, goed bezocht genoemd worden, alt hans wanneer we het aantal opgekomen leden vergelijken met dat van vorige jaarvergade ringen. Te ruim half acht kon de voorzitter de bijeenkomst openen met den Christelij ken Groet en een kort woord ter inleiding. Twee a-ctueele zaken werden daarbij onder de aandacht der aanwezigen gebracht, n.l. de op het oogenblik bijna overal drukkende malaise, met als nasleep werkeloosheid eh armoede, en op de tweede plaats het steeds driester dreigend gevaar van het bolsjewis me, een schrikbeeld ,veel geweldiger dan liet eerste. De financieele nood toch, die zich thans zoo algemeen doet gevoelen, is een gevolg van den grooten wereldoorlog en de geschiedenis der laatste ecuwen, die ons na eiken oorlog een dergelijke malais e- tijd vermeldt, bewijst ons teven®, dat met wijs beleid en groote krachtsinspanning de uit haar verband gerukte maatschappelijke orde langzaamaan weder in normale banen kan worden geleid; en dit zal ongetwijfeld ook thans geschieden. Doch dan moeten wij als kiezers er op de eerste plaats aan mede werken, dat in de verschillende bestuurs lichamen de mannen worden gekozen die dat wijs beleid bezitten en die groote krachtsinspanning willen en kunnen ont wikkelen. Ook voor de bestrijding van 't bolsjewistisch spook moeten wij, Katholie ke kiezers ons aaneensluiten en ons scharen achter het bestuur onzer Katholieke Staats partij, want alleen de eenheid der Room- sohen, de eenheid van alles, wat in Europa aan God gelooft, kan ten slótte het sterke bolwerk vormen, waarop het boLsjewistisohe regiem te pletter moet slaan. Na deze inleidende woorden werd begon nen met het afwerken der agenda. De no tulen der vorige jaarvergadering werden zonder op- of aanmerkingen met dank aan den secretaris goedgekeurd en vastgesteld. Evenzoo ging het met het keurige jaarver slag, waarvoor de secretaris allen lof toe komt. Medegedeeld werd verder, dat de pen ningmeester wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen en dat dus het financi eele verslag tot de volgende vergadering moest worden uitgesteld. Bij de dan volgende bestuursverkiezing werden de twee aftredende bestuursleden de H.H. G. C. Borst en J. v. Egmond met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl tot afgevaardigde voor de controle der kas va.n de Centrale de heer S. Zandbergen bij acclamatie werd gekozen, dezelfde, die zich het vorig jaar zoo goed van deze taak heeft gekweten. Daarna kwam een voorstel van. de be stuurstafel, hetwelk beoogde door middel van een request bij het Gemeentebestuur aan te dringen op: 1. verliohing van dé steeg, waarin de huizen Nos. 132136 staan door verplaatsing van een bestaande of het aanbrengen van een nieuwe straatlantaairn 2. het. geregeld doen oontroleeren en zoo noo- dig verbeteren van de geheel© straatver lichting te Rijpwetering opdat deze beter dan tot heden aan haar doel beantwoordde. Dit voorste) werd met algemeene stemmen aangenomen. Dan volgde de bespreking der gemeente raadsverkiezing, die dit jaar een bijzonder karakter zal dragen, wijl onze raad, door de toename van het aantal inwoners der gemeente Alkemade met twee leden moet worden uitgebreid. Zooals gewoonlijk sprak uit de besprekingen weer de, we zouden haast zeggen, traditioneele naijver tusschen de Katholieke bewoners der verschillende goed dient te beseffen en er wel van door- wijken, waaruit onze gemeente bestaat. Sommige leden meenden echter zeer te recht, dat elk gemeenteraadslid zijn taak drongen moet zijn, dat hij wordt gekozen om de belangen te dienen van heel de ge meente en niet die van een bepaalde wijk, zoodat het bij een serieuse plichtsopvatting van alle raadsleden, nooit kan voorkomen, dat de eene wijk door den raad zou worden veronachtzaamd als een stiefkind, terwijl een andere als een lievelingskind zou wor den vertroeteld. In het besef van de nood zakelijkheid dat er aan dezen verkeerden toestand een eind kome, werd aan het Be stuur opgedragen er op de vergadering van de Centrale, die a.s. Woensdag zal worden gehouden, op aan te dringen, dat de Katho lieke kiezers vam ALkemade bij de a.s. ver kiezingen voor den gemeenteraad met één lijst zullen uitkomen; één lijst, waarvan de namen, die er op voorkomen, een waarborg zijn voor de strikt onpartijdige behandeling van al de belangen van heel de gemeente. Eindelijk kwam aan de orde de verloting, waartoe op de vorige jaarvergadering was besloten. Het vijftal door het Bestuur aan gekochte prijzen viel hierbij ten deel aan: 1. J. Zandbergen, 2. Th. W. Straathof, 3. W. Verlcley, 4. S. Zandbergen, 5. W. van 't Hart: Daar ten slotte bij de rondvraag niemand der aanwezigen meer het woord verlangde, sloot de voozitter met een woord van dank en den Christ el ijken groet, deze geanimeer de vergadering. WOERDEN Laatste lezing van Kath. Woerden. De laatste lezing van „Katholiek Woerden" werd Woensdagavond gehouden. Waarschijnlijk door de vele ziektegevallen waren er nogal plaatsen open. Niettemin hebben de toehoorders genoten van een zeer fijne rede, gehouden door den heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, over „Voortbrengst en Behoeften en Kapitalis me". Spr. begint zijn rede met te wijzen op zeven sociale „doodzonden", eens genoemd door een Engelsch predikant en in de huidige maatschappij waar te nemen. Twee wil spr. be spreken: eigendom zonder arbeid, waaraan spr. een andere toevoegt: arbeid zonder eigen dom en: genot zonder geweten. Nader zal spr. dit verklaren, om dan te ko men tot twee kernpunten van socialp hervor ming. Een kwestie, die hier ten zeerste mee ver band houdt, is die van het kapitalisme en slechts eenige punten van zijn te Utrecht ge houden rede wil spr. hier even aanstippen, om niet in herhaling te vallen, maar welker ver klaring toch onontbeerlijk is voor de van avond te behandelen stof. Het is niet gemakkelijk een antwoord te geven op de vraag: wat is kapitalisme? Bij de geleerden vond spr. een 44-tal omschrij vingen, terwijl hij tevens nog kennis nam van meerdere dikke boekdeelen, welke deze kwes tie behandelen. Kapitalisme, zou spr. willen zeggen, is de overheersching van het kapitaal over den arbeid. In de technische structuur van het kapita lisme ligt de heele geschiedenis van het groot bedrijf. Spr. gaat deze ontwikkelingsgeschiede nis in vogelvlucht na en we zien tenslotte het kapitalisme in z'n techniek: de toeneming van de macht van derden in het grootbedrijf. Bij de sociale structuur van het kapitalisme moeten we vooral letten op de verhouding tus schen arbeid en kapitaal. Deze twee zijn en worden hoe langer hoe meer gescheiden. Het aantal z.g. loonarbeiders is ontzettend geste gen. In Europa en in de Staten afzonderlijk gaat spr. deze getallen na. We hooren dan hoe in de V. S. in 1921 41 millioen producen ten waren, waarvan 31 millioen loon- en sala ristrekkers, dus onzelfstandigen. In de voor ons beschaafde landen behooren van de 600 mil lioen inwoners er 130 millioen tot de loon trekkers, of tot daarmee gelijk te stellen groepen. Met vrouwen en kinderen meegere kend maken ze 60 pet. dier bevolking uit. We komen dus hier ean een levensprobleem over 2/3 der menschen in de beschaafde staten. Al deze loonarbeiders zijn in zekere zin proletariërs, d.w.z. menschen, die in den regel niets bezitten dan wat ze dagelijks verdienen. Dit wijst op een heel gevaarlijke tegenstelling. We hebben hier nog meer te maken met de z.g. sociale doodzonde: arbeid zonder eigen dom, dan met: eigendom zonder arbeid. Wij, aldus spr., zijn voorstanders van pri vaat-eigendom, maar juist daarom moeten we dergelijke toestanden, uitgedrukt loor boven genoemde sociale doodzonde, veroordeelen. Ten eerste omdat een verlangen naar bezit (hier door wordt het verantwoordelijkheidsgevoel opgewekt en geprikkeld tot arbeid en vooruit gang), daardoor onmogelijk is. De helft is daar van uitgesloten. Ten tweede, omdat het verantwoordelijk heidsgevoel verslapt. Er bestaat tegenwoordig een groote onzeker heid van bestaan voor millioenen en hier wijst spr. op de ramp der werkloosheid. Er kan veel worden gedaan tot tegemoetkoming, maar niet kunnen voorkomen worden de moreele gevaren daaraan verbonden. Deze gevaren zijn zoo groot, dat ze de heele maatschappij met de ondergang bedreigen. Uitvoerig toont spr, aan hoe deze toesetand kan worden veranderd, 't Socialisme is niet te prefereeren. Dat wil opheffing van het privaat-bezit. De practijk (in Rusland) heeft bewezen, waar dat toe leidt: het ultra-kapitalisme. Alles opgehoopt in één lichaam: de Staat. De arbeiders zijn daar ge worden dwangarbeiders. We moeten gaan, al dus spr., in een tegenovergestelde richting: meer privaat bezit, maar dan beter verdeeld, Zooals betoogd wordt in de Rerum Novarum De hervorming is mogelijk. We denken slechts aan de bedrijfsorganisaties. Daardoor kunnen we komen tot zekere bezitsrechten. Ook denkt spr. aan den uitbouw van het verzekeringswe zen, van het persoonlijk bezit, de eigen wo ningen, de spaarbanken (zooals reeds in goede richting gehandeld is door het R.K. Werklie denverbond). Na de pauze komt spr. tot de tweede so ciale doodzonde; genot zonder geweten. In verband hiermede staat de economische struc tuur van het kapitalisme. De redelijke grond slag, het uitgangspunt van de productie, de voortbrenging moet zijn: de behoefte-voorzie ning. Deze grondslag is weg. De afleidende ge dachte is geworden: niet behoefte dekken, maar wekken. Gewerkt wordt op de lagere hartstochten en de ervaring leert, dat hier de hoogste winst mee wordt behaald. De goederen kunnen we verdeelen in vier soorten: de noodzakelijke en nuttige goede ren, de cultureele goederen, de overbodige din gen (die feitelijk niet noodig zijn voor ons be staan) en de schadelijke dingen (ófwel voor onze gezondheid ófwel voor de zedelijkheid). De productie van de laatste breidt zich steeds uit, die van de eerste vermindert. Spr. geeft hiervan duidelijke cijfers, die wel iets be wijzen. Spr. misgunt niemand genot, maar we moe ten het ten goede aanwenden en voor ons heil besteden. Op het oogenblik wordt stelselmatig door het kapitalisme op de verkeerde harts tochten van het volk ingewerkt. Men zie slechts de reclame, die overbodige dingen aanbevelen. Spr. toont met cijfers aan, hoe we zelfs dit .soort van kapitalisme weerspiegeld zien in den arbeidersstand. Uitvoerig gaat spr. nu nog na hoe we daar tegneover onze denkbeelden moeten propagee- ren door de kracht van de vereenigingen, door ons algemeen verzet, door een nieuw christe lijk verbruikssysteem. Geleidelijk moet een andere geest worden aangekweekt en spr. geeft voorbeelden aan hoe dit mogelijk is. Men zal dan langzamerhand meer welvaart krijgen en mogelijk maken: arbeid mét eigendom. Na een mooie peroratie eindigt spr. dan zijn met applaus toegejuichte rede. Deze avond, waarop een dergelijk onder werp op zoo schitterende wijze werd behan deld, vonden we werkelijk een der mooiste van de wintercursussen. Bij het einde van deze wintercursus kunnen we met voldoening zeg gen, dat het comité eer heeft gehad van zijn werk. Mogen van dergelijke avonden nog zeer lang Woerdens Katholieken kunnen genieten. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. COEN (uitr.) vertr. 25 Febr. van Belawan. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) vertr. 26 Febr. van Colombo. KANGEAN (thuisr.) vertr. 25 Febr. van Triest. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) arr. 25 Febr. nam. te Southampton. POELAU ROEBIAH (thuisr.) vertr. 25 Febr. van Colombo. TALISSE (thuisr.) vertr. 25 Febr. van Padang. KON. H0LL. LLOYD. EEMLAND (uitr.) vertr. 25 Febr. van Santos. GELRIA (thuisr.) wordt 28 Febr. voorm. 9 uur te IJmuiden verwacht. GOTHA (uitr.) arr. 25 Febr. te Monte video. WATERLAND (thuisr.) vertr. 26 Febr. 's middags 12 uur van Las Palmas. ZEELANDIA (uitr.) vertr. 25 Febr. van Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER arr. 25 Febr. van Hamburg te Schiedam. KOT A INTEN (thuisr.) pass. 25 Febr. Point de Galle. MENADO (uitr.) arr. 26 Febr. te Sabang PATRIA arr. 26 Febr. van Batavia te Rotterdam. SITOEBOND'O (thuisr.) vertr. 25 Febr. van Singapore. SOEKABOEMI (uitr.) vertr. 25 Febr. v. rienua. TAPANOELI (uitr.) arr. 26 Febr. te Sa- bang. TJERIMAI (uitr.) arr. 2 6Febr. te Mar seille. HOLLAND—AMERIKA LIJN. GAASTEBDIJK, New Orleans naar Rot terdam vertr. 25 Febr. van Havana. LOCHMONAB, Rott.-Vanc. vertr. 24 Febr. can San Francisco. NARENTA, Vanc.-Rott. arr. 22 Febr. te San Francisco. NAVASOTA, Yanc.-Rott. vertr. 25 Febr. van Norfolk. ROTTERDAM vertr. 26 Febr. van Tunis naar Malta. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKEBK arr. 26 Febr. van Am sterdam te Hamburg. HAARLEM arr. 26 Febr. van Amsterdam te Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHERAT arr. 25 Febr. van Rotterdam te Buenos Aires. ALUDRA (thuisr.) arr. 25 Febr. te San tos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYMEDON. Liverpool-Batavia, arr. 24 Febr. te Port Said. MELAMPUS arr. 26 Febr. van Java te Amsterdam. PATROCLUS, Japan-Rott., vertr. 25 Febr. van P. Swettenham. PHILOCTETES, Japan-Rotterdam, pass. 26 Febr. Perim. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. NIEUW HOLLAND, Melbourne naar Singapore pass. 25 Febr. Thursday Isle. RANTANPANDJANG vertr. 26 Febr. v. Fremantle naaf Rangoon. H0LLAND-AFR1KA LIJN. AI.DABI (uitr.) arr. 26 Febr. te Beira. BILLITON (thuisr.) pass. 25 Febr. nam. 6 uur Ouessant. GIEKERK (thuisr.) wordt 27 Febr. te Genua verwacht. GRIJPSKERK vertr. 25 Febr. van Mos selbaai naar Port Elisabeth. KLIPFONTEIN arr. 26 Febr .van Dar- es-Salaam te Zanzibar. NIAS (thuisr.) vertr. 25 Febr. van Port Elisabeth naar Kaapstad. NÏEUWKERK ve tr. 26 Febr. van Ant werpen naar Rotterdam. NIJKERK (uitr.) pass. 25 Febr. te Gi braltar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6