KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING FAILLISSEMENTEN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET GRAFMONUMENT VOOR MGR. VAN DE WETERING. Naar wij vernemen, is 't (ook in ons blad overgenomen) bericht van het „Limb. D.", als zou Charles Eyck in opdracht van het Aartsbisdom, ter vervaardiging van een mozaik voor het grafmonument van Mgr. van de Wetering z.g. naar Rome gaan, on juist. LETTEREN EN KUNST Het St. Bernulphushuis. Naar wij vernemen is de leiding van de ateliers voor religieuse kunst, het St. Ber nulphushuis te Amsterdam, aanvaard door de kunstnijvere Joanna Brom en de kunst- naaldwerkster Hildegard Fischer. Beide kunstenaressen waren tot voor- kort gerui- men tijd werkzaam in het buitenland, waar hun arbeid op het gebied der toegepaste kunst en vooral op het terrein der para- mentiek veler aandacht trok. Binnenkort zal het St. Bernulphushuis in een expositie van kerkelijke gewaden de jongste resultaten dezer artistieke samen werking ter bezichtiging stellen. ALLERLEI. Slakkenplaag onder het platte glas. Nu het maar weinig heeft gewinterd, is het met de pas uitgeplante sla en bloemkool, niet gunstig gesteld doordat onder het glas, kleine slakjes veel vernielen. Men kan deze vraotzuchtige slakken het best bestrijden door het uitstrooien van kalik. De schade welke hier en daar geconstateerd wordt, is lang niet gering, temeer daar men veelal moeilijk onder het platliggend glas kan werken. De wintersnoei der bessenboomen, De wintersnoei der vruchtboomen, welke in de laatste dagen flink is doorgezet, is op vele tuinen zoo goed als a-fgeloopen. Bessenboo men, ook kruisbessen, hebben een flinke beurt gehad, terwijl vooral pyramide hoo rnen dit jaar rijk bezet waren met twijgen. Hier en daar heeft men sporen van zwam men op de stammen „aangetroffen, zoodat men door bespuitingen dient in te grijpen. Groene bollenveilingen. Hier en daar werden in het najaar bloembollen op den houden grond uitgezet, welke moeten die nen om in dit voorjaar te veld staande te worden verkocht. Vaste plannen zijn nog niet bekend, dit hangt te zamen of er vol doende oppervlakten worden opgegeven. Diit verkoopsysteem van bloembollen neemt gestadigaf.' Eenige Jaren gefêRen waren- deze groene veilingen van een groote" bë- teekenis. - - -- - - - Nieuwe teelt van tuinboonen. In deze week heeft men een begin gemaakt met het opbuilen der tuinboonen voor de teelt 1931. De zaadiboonen, welke in dit seizoen lang niet goedkoop zijn, worden thans in-bassen, of wel onder platliggend glas uitgezaaid ter plantwinning. De planten kunnen dan half Maart op den kouden grond worden uitge zet. Hoewel de cultuur het vorig jaar slecht was, wordt tooh veel uitgezaaid. Maatregelen tegen lepziekte. De iep ziekte heeft al heel wal narigheid en ellende teweeggebracht. In de Dendologische ver- eemging is dit punt ook ter tafel gebracht. Ten onrechte beschouwt men dit als een zuiver Hollands oh e ziekte, althans dat deze ihet eerst in H-olland is opgetreden. Wel spreekt men b.v. in Duitschland van Hol- landische Ulmenbrankheit. De heer den Cuden deelde als ervaring mede, dat een rij monumentale iepen aangetast was door iep- ziekte en dat deze boomen in Augustus werden teruggesnoeid. Na dien tijd is in dezelfde boomen de zachte niet meer- terug gekomen. Meloènen-teelt. De tuinders makeoi.zioli gereed om de planten te trekken voor de teelt der meloenen onder het platliggend glas. Deze cultuur is in het vorig jaar in tegenstelling met tal van andere teelten lang niet slecht geweest. Dit zal wel de oor zaak zijn, dat nu veel in cultuur wordt ge nomen. In stookkassen zijn de planten sinds een geruimen tijd uitgezet. Rozen naar Canada. Meer en meer wordt de uitvoer van tuinbouwproducten naar het buitenland belemmerd door invoer rechten en verkapte invoerrechten. Thans heeft Canada ons, wat betreft de rozen, weer een belangrijke belemmering in den weg gelegd door een verkapt invoerrecht. Het tweede Kamerlid de heer Lo-vink .beeft daaromtrent eenige vragen aan de minister van bui tenia ndsohe zaken gericht. „IM WESTEN NICHTS NEUES." De reeds zooveel besproken film „lm Westen Niohts Neues", naar het bekende boek van Erich Maria Remarque, is thans ook te Leiden gekomen. Hedenmiddag is van deze film in het Luxor Theater aan den Stationsweg voor genoodigden de eerste voorstelling gegeven. In Amerika en Engeland heeft deze film een groot succes ge had. In Parijs en Berlijn was het oordeel over de film geheel verschillend. Te Parijs oogstte de Fransche versie succes bij het nationalistisch-vooringenomen publiek; te Berlijn maakte hetzelfde publiek een formeel schandaal. Men heeft gelezen wat er in Duitschland en Oostenrijk over deze film te doen geweest is. We hopen in ons nummer van morgen een en ander over de film te schrijven. Bijgaande foto geeft een beeld uit het groote filmwerk, waarin men de meest op den voorgrond tredende personen ziet: Lewis Wolheim a-ls Katcinsky en Scott Kolk als De Leer. Rij maar door, ellendeling, ik weet je nummer: 109909. VOETBAL HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. Twee wijzigingen. Naar de „Sportkroniek" meldt, zal Adam wegens studieredenen Woensdag niet kun nen spelen. In zijn plaats komt v. d. Hey- den (Wageningen) op de rechtsbuitenplaats uit in den wedstrijd tegen Nottingham Fo rest. Visser, van P. S. V., die nog niet hersteld is, wordt voor dezen wedstrijd vervangen door Van Nellen (D. H. C.). DE DISTRICTSWEDSTRIJDEN. Voorloopig uitgesteld. In verband met de stagnatie in de af perking van het competitieprogramma heeft het bonsbeetuur, naar de „Sportkro niek" meldt, besloten de dastn ets wedstrij den, die op 15 Maart te Eindhoven waren vastgesteld, tot nader order uit te stellen. Het ligt in de bedoeling deze wedstrijden later in het seizoen te houden, als de om standigheden he-t toelaten. De voorbereiding van het Nederlandsch elftal in vollen gang. Aan de voorbereiding van onze nationale ploeg wordt op het oogenbbk krachtig ge werkt, schrijft het „Vad." VoorJoopig is de Woensdag voor de oefeningen bestemd, waarbij men voor de oefeningen des avonds gebruik maakt van de verlichte terreinin richting van V.U.C. Hier is reeds eenige Woensdagavonden onder leiding van den bondsoefenmeester Glendeuning en in te genwoordigheid van de heeren Herberts, Mundt en Lotsy, die de regeling van de sa menstelling van de ploeg en de geheele voorbereiding in handen hebben, geoefend. Ook hebben daarbij besprekingen, plaats teneinde een meer methodisch spel en een heid in de speelwijze te krijgen. Voor Woensdag 4 Maart is vastgesteld een oefenwedstrijd op het terrein van Sparta te Ktotterdam t egen Notts Forest. Deze En gel- sche prof-ploeg speelt in de tweede divisie van de League. Deze neemt daarin wel is waar een bescheiden plaats in, doch het is stellig een ploeg, waarvan onze spelers heel wat zuljen kunnen leeren. Het is een stevi ge ploeg, die goed voetbal laat zien en nog op den jongsten Zaterdag tegen het sterke Evert om zich uitstekend heeft geweerd. In verband hiermede zal de wedstrijd ook wor den bijgewoond door de spelers, die de oefe ningen meemaken en die niet iin het elftal, dat dien dag in het veld zal komen, zullen spelen. Ook na- afloop van dezen wedstrijd zullen door de oommissie de gebruikelijke bespre kingen met de spelers worden gehouden. Op Woensdag 11 Maart zal men waar schijnlijk een onderlingen wedstrijd spelen, waarbij het voorloopig Nederlandsch elftal tegen een B-ploeg in het veld zal komen. Deze wedstrijd wordt des avonds op het terrein van V.U.C. gespeeld en in tegenstel ling met-de andere oefeningen op dit ter rein, zal hierbij publiek worden toegelaten. Op den daarop volgenden Woensdag is weer een Engelfiche club te gast en wel de Oharlton Athletic. Waar deze wedstrijd ge speeld zal worden, is nog niet zeker. Woensdag 25 Maart krijgt men de laat ste oefeningen van de spelers voor den op den daarop volgenden Zondag te spelen wedstrijd NederlandBelgië. Ook na dezen wedstrijd zullen de oefenin gen op Woensdagavond regelmatig worden voortgezet, waardoor men geleidelijk tot verbetering van het spel van onze nationale ploeg zou kunnen komen. Gezegd moet worden, dat er bij de spe lers voor het streven van de commissie ruim schoots voldoende belangstelling bestaat en dat ook de vereenigingen in alle opzichten baar medewerking verleenen. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdagmiddag 3.30 uur: Terleede 1—A. R. C. 1; Quick B. 1—Rijnb. Bfl; A. R. C. 2—F. Pacta 1; S. L. F. 2—Quick B 3; S. C. O. 3—Rijnsb. B. 2; Rijnsb. B. 3Quick B. 2; D. V. E. A. R. C. 3; F. Pacta 2—S. C. O. 2. WATERSPORT HOLLAND-KANOTOCHT 1931. Het voorloopig plan van den Holland- tocht 1931 is aan alle Kanovaarders en Wa tersportbeoefenaars toegezonden. Zooals bekend is in 1929 een soortgelijke tocht ondernomen, welke in alle opzichten uitstekend is geslaagd en overal groote be langstelling trok. Aan den Hollandtocht 1931 zullen alle Duit-sche en Hollandsche Kanovaarders kunnen deelnemen. Zij kunnen öf den ge- heelen tocht van 1 Aug. tot en met 18 resp. 23 Aug. vanaf Duisburg' resp. Bullag a. d. Moezel óf één der diverse étappes mede maken. De bij deze kring van Zaansohe, Amster- damschë en Haarlemsche Kanovereenigin- gen aangesloten vereenigingen zullen ge- zamelijk-en in overleg met den Duitschen Kano Bond den geheelen tocht in alle étappes voorbereiden en daarbij trachten zooveel mogelijk de medewerking te ver krijgen van de plaatselijke kano- en water spor tve ree nigingen, Vereenigingen van Vreemdelingenverkeer enz., opdat kam- peergelegenheden, vrachttarieven voor ka- novervoer, gezelschapsbiljetten voor deel nemers enz. tot in alle bijzonderheden zul len zijn geregeld. Hierbij wordt vooropgesteld, dat alles zoo voordeelig en goedkoop zal worden uitgezocht. Officiëele ontvangsten, feeste lijkheden, dure bezichtigingen en excursies zullen zooveel mogelijk worden vermeden, opdat een iedér zich zal kunnen scharen bij de groote vloot van kanovaarders, die in een onvergetelijken tocht de schoonheden van waterwegen en steden willen genieten en overal propanda zullen maken voor de watersport in het algemeen en de be oefening van de kanosport in het bijzonder. BILJARTEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Hava-s meldt uit Marseille de volgende uitslagen van den tweeden dag: Corty Moons Soussa Maréchal De Gasparin Dom mering De Doncker Van Belle pnt. brt. h.s. gem. 300 31 57 9.67 294 30 39 9.80 300 33 59 9.09 129 32 12 4.03 300 37 58 8.10 154 37 20 4.16 300 40 49 7.50 292 40 59 7.30 In verband met de lage gemiddelden, die te Marseille gemaakt worden en ook naar aanleiding van het feit, dat ons ge bleken is, dat niet iedere lezer precies de beteekenis van de benaming „éénstoots-ca- dre 45 c.M." begrijpt, zij hier gemeld, dat gespeeld wordt op de gewone wedstrijdta fel, waarbij het biljart, zooals bij het ca- dre-spel gebruikelijk is, in 9 vakken ver deeld is. Daar bij het éénstoots-cadre het z.g. entrée vervalt, is het dus slechts mo gelijk één carambole in hetzelfde vak te maken, wat althans 8 van de 9 vakken be treft. Het negende vak, het middelste, is vrij, zoodat daarin meer dan één carambole kan worden gefabriceerd. DE RAMP MET DE „R. 101". Naar het einde van het onderzoek. De Britsohe onderminister voor lucht-' vaart, Montague, deelde gisteren in het la gerhuis mede, dat op verzoek van het hof van onderzoek, inzake de ramp van de „R 101", in het nationale laboratorium voor pbysica proeven worden genomen, ten einde de oorzaken van het ongeluk defini tief te bepalen. Zeer waardevolle resultaten worden van deze proefnemingen, die nog niet beëin digd zijn, verwacht. Hoewel het grootste deel van Het rap port gereed is, in het onmogelijk, het uit te brengen, vóór de experimenten ten einde zijn. Verduistering van ruim een ton. Donderdag heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan de 42-jarige H. L. H. IJ., procuratiehouder te 's-Graven- hage, die bekende zich in de jaren van 1923 tot en met 1930 schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van bedragen tot in totaal van 116.883, welke toebehoorde aan de N.V. Maatschappij voor Scheepscre- diet en die hij van verschillende crediet.ne- mers der Maatschappij had ontvangen als aflossing van hun schukT. Verdachte zeide in 1920 met de verduis teringen te zijn begonnen. Hij zou toen verhuizen, waarvoor hij een bedrag van 500 noodig had. Dit bedrag had hij uit de kas genomen en later, toen hij steeds meer geld noodig had, omdat hij op te royalen voet leefde, had hij telkens weer de kas der Maatschappij aangesproken. Hij had de verduisteringen weten te bemantelen door in het beleeningsboek als ontvangen aflossingen kleinere bedragen te boeken, dan in werkelijkheid werden afgelost. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de controle wel onvoldoende was gebleken. Verdachte bleek in zijn bureau aanteeke- ningen te hebben die den werkelijken stand der verschillende rekeningen vermeldden. Bij de liquidatie der Maatschappij was de fraude aan het licht gekomen. Het O. M., waargenomen door mr. N. S. Hoekstra, achtte de verduisteringen be wezen. In de gemakkelijke wijze, waarop bij deze maatschappij gelden konden wor den verduisterd, mag misschien een ver zachtende omstandigheid worden gezien; daartegenover staat, dat verdachte tot het einde van het bestaan der maatschappij met de fraude in voortgegaan. De knoeie rijen in de boeken acht het O.M. vrij listig. Er is een groot bedrag verduisterd en het feit, dat verdachte jarenlang misbruik van vertronwen heeft gemaakt, wettigt een zware straf. Het O. M. eischt 2 jaren ge vangenisstraf en het verzoekt, gezien' de ernst van het feit en in verband met de geëischte straf, dat de rechtbank veidach- te's onmiddellijke gevangenneming zal ge lasten. Verduistering van twee ton. De rechtbank te Rotterdam heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van H. D. I. W., 47 jaar, kantoorbediende bij de N.V. Vereenigde Zuivelbereiders, die in den loop van 12 jaren ten nadeele van deze Naamlooze Vennootschap en ten na deele van de Rotterdamsche Melkinrich ting door middel van valsche kwitanties ten name van melkleveranciers niet minder van 200.000 verduisterd heeft. De recht bank legde hem een straf op van 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De 26-jarige kantoorbediende B. L., die den vorigen verdachte met het uitschrij ven van de valsche kwitanties was behulp zaam geweest en die een gedeelte van het verduisterde geld had opgestreken, werj veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. Het O. M. had tegen ieder der verdach ten een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden geëischt. Opgeheven: A. v. Lith, W o e r d e n. VAN M'N BOEKENTAFEL NIEUWE UITGAVEN. De wonderbaarlijke avonturen van Bartje Kokliko. Door Jo- han Fabricius. Aangeb. door d© Erven Wed. J. van Nelle. We hebben het vorig jaar melding ge maakt van het verschijnen der eerste twe© deelen vao „De wonderbaarlijke avonturen van Bartje Kokliko, aangebo den door de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam. We hebben er toen reeds op gewezen welk een mooie, waardevolle reclame de wed. van Nelle hiermede het Licht heeft doen zien. Johan Fabricius heeft het thans verschenen derde deel op even fraaie wijze verzorgd in gemakkelijk leesbaar Hollandsch, waarvan de jeugd weer kan smullen. Het verhaal van Bartje Kokliko wordt in dit derde deel voortgezet en velen zul len weer naar het boek grijpen. Ten overvloede herinneren we er nog maals aan, dat elk deel verkrijgbaar is tegen inlevering van 6o halfponds achter- etiketten van Van Nelle's pakjes koffie. RIJNSBURG. Tuinbouw. De werkzaamheden bepalen zich bijna geheel tot. de bloeinerobed-rijven. In de greenten-handel is weinig te doen en de prijzen zijn van bijna alles zeer matig. Van uien zelfs zeer laag. Zelden of nooit is het met een der producten zoo slecht ge gaan, het geheel© seizoen door, als hierme de. Thans wordt vail 0.60 tot 1.10 per 100 K.G. betaald. oor fijne peen iö nog wel eenige vraag met goede prijzen van 10.30 tot 12.10 per 100 K.G. in de bes-te kwali teit. Ook in de bloemenbedrijven gaat het nog steeds niet- naar wensch. Zoo nu en dan een kleine opleving, om den anderen dag weer naar hetzelfde peil te gaan, soms la ger. Er is geen aanleiding ora blijmoedig gestemd te zijn; onitegendeel. VOORHOUT. Hanze. Woensdagavond vergaderde in het Café „Boerhaa.ve" alhier, de R.K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze", afdee- Idng Voorhout. Wegens ontstentenis van den Voorzitter, opende de plaatselijke voorzitter, de heer C. van Velzen, de vergadering niet den Ghr. groet en heette de aanwezigen leden wel kom. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen wos een schrijven va-n de Ka mer van Koophandel te Leiden inzake een eigen telefoonkantoor in de gemeente. De Voorzitter gaf hieromtrent nadere inlich tingen. Voorts was ingekomen een schrijven van het Diocesane verbond inzake statuten-wij ziging. Deze ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hierna bracht de 2de secretaris, de heer A. Heerings, jaarverslag udt. Uit ddt ver slag bleek, dat het .aantal leden met 4 ver meerderd was in 1930 en dat de afd. thans 34 leden telde. Gehouden zijn 7 bestuurs- en 9 ledenvergaderingen. In 1930 is de vereeni- ging een vaandel rijker geworden en de pas opgerichte commissie voor het. Santos-co mité heeft in dat jaar reeds schitterend werk verricht, gezien de opbrengst der col lecte in 1930 ad 70.met aftrek der on kosten. Vervolgens bracht de Penningmeester, de heer H. H. Dijssel'bloein, verslag uit. De ontvangsten hebben in 1930 bedragen 646.57 en de uitgaven 522.35, zoodat er een saldo was van 12-1.22. De heeren P. N. Vester, M. van Dam en M. Jansen vormden de commissie, belast met het nazien van de boeken en beschei den van den Peniningmeseter en verklaar de, dat dit onderzoek tot resultaat heeft ge had, dat alles in de beste orde werd be vonden, zooda kon worden overgegaan tot het dechargeeren van den Penningmeester voor het beheer over 1930, waartoe zonder hoofdelijke stemming werd besloten. Aan de orde kwam de bespreking vam de winkelsluitingswet. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur ge meend heeft aan de gemeente te verzoe ken om geen hal ven dag te sluiten, zooals dit in de winkelsluitingswet is bepaald en waarvan bij plaatselijke verordening kan worden afgeweken. De heeren van Dam, Langeveld en Dijs- selbloem vragen hieromtrent nadere inlich tingen, welke door den Voorzitter ten ge- noege va-n de stellers der vragen werden be antwoord. Overeenkomstig bet voorstel va-n het Be stuur werd besloten den gemeenteraad te verzoeken in d© vast te stellen verordening te bpalen, om geen halven dag per week de winkels in deze gemeente te sluiten, om dat zulks voor de gemeente Voorhout niet noodzakelijk werd geacht. Aan de orde kwam thans de bespreking der straatverlichting. De Voorzitter deride mede, dat in de j.l. gehoude-n bestuursvergadering ter sprake is gebracht de straatverlichting dezer ge meente, omdat dit naar hunne meening on voldoende was. Het Bestuur heeft gemeend in deze een verzoek te richten aan het ge meentebestuur om enkele lantaarns bij te plaatsen op punten, waar zulks hoog noo dig wordt geacht. Verschillende leden klaagde over de slechte verlichting in de gemeente, waarvan zij veel last ondervonden. Over hei alge meen branden de lantaarns slecht in deze gemeente. Bijplaatsing op verschillende punten van enkele lantaarns achtte men geen weelde. De heer P. N. Vester zegt, dat vanwege de gemeente Voorhout steed-s toezicht wordt gehouden op het al of niet branden van lantaarn-s. Spreker gaf een duidelijke uit eenzetting van de oorzaken waarom het wel eens voorkomt, dat. de lantaarns niet bran den. Voor het verzoek aan het gemeentebe stuur is spreker voor, mits men aanwijst de punten, waar volgens het bestuur het plaat sen van nieuwe lantaarns noodzakelijk is. Overeenkomstig het gesprokene wordt ge handeld. De periodiek aftredende bestuursleden, t.w. de heeren H. Bakker en II. II. Dijssel- bloem, werden herkozen. Bij den rondvraag vroeg de heer M. de Jong of er vanwege de Hanze niets gedaan kon worden om de concurrentie van buiten de gemeente tegen (.e gaan. Men ziet hier de G ruit er, Simon de Wit enz. Zou het niet wenschelijk zijn, om gezamenlijk in te koo- pen, zooda-t men dan de concurrentie het hoofd kan bieden. Over dit punt werd lang gesproken, waai aan ongeveer alle leden deelnamen. De con clusie was, dat het Bestuur een vergade ring zal beleggen van aangesloten wioke lie-rs, waarin dit dan besproken zal worden. De heer Bakker deed eenige mededeelin- gen inzake de ingewonnen informatiëu over het springen van de eleotrische lampjes. De heer Van Dam vroeg of he> niet wen schelijk was een vertegen woord i eer van de Hanze in den Gemeenteraad te brengen en wijst op de a.s. verkiezingen hiervoor. De Voorzitter zegt, dat in de vereeniging geen politiek wordt behandeld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5