22ste Jaargang VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 No. 6833 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £eicbelre (Bou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeohngen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 V Voor moeder De kracht-vorming van den enkeling en zóó ook de geestelijk-gezonde vorming der maatschappij ligt in het gezin. De gaafheid van het gezin is de kost baarste schat in de samenleving. Als de gezinnen goed zijn, dan is héél de maatschappij goed. Een onmisbare voor waar de voor den goeden geest, de vruchtdragende geestesgesteldheid in 't gezin, is de onder linge waarachtige liefde, de onderlinge offervaardige liefde. En in verband hiermede willen wij gaar ne een artikeltje citeeren uit de „Limb. Koerier". In de verslagen der ramp van Eschwei- ler kwam het roerende geval voor van een jongen werkloozen musicus, een kind van zon en zang, die in den nacht der mijn on derdook, omdat moeder ziek was en geld noodig had, dat hij op geen andere manier kon verdienen. De „Limb. Koer" schrijft er over: De jongen is dood en de zieke moeder, den avond van den ramp bediend, heeft hem misschien reeds in het graf gevolgd. En haast zijn we den ramp dankbaar, dat ze ons dit nog geopenbaard heeft van den musicus-mijnwerker en zijn kinder liefde wij hooren "zoo veel van kinderen- ondankbaarheid, kinderen-„emancipatie", kinderen-zelfzucht, dat het zonde ge weest zou zijn, wanneer zich boven dit; ongekende offer het zwijgende graf van een dooden zoon en de doode moeder had den gesloten. Want wij hebben dit voorbeeld noodig, om ons te zonnen in het geluk, dat er over het graf heen uitspreekt, moedergeluk en fierheid om zoo'n goeden zoon, kinderge luk om de blijdschap en den trots der moeder. Tot sterking der kinderen, die hun ouders op de handen dragen en ook in moei lijkheden niet vergeten, dat ze hun nooit kunnen vergoeden, wat ze van hen ontvin gen. Tot beschaming van de kinderen, die onverschillig, zijn heengegaan, met hun egoïstische verlangens en levenseischen, die hun ouders een karig kostgeld aan bieden, zoolang ze niet anders kunnen, en voor zichzelf niets te goed achten die vergeten hebben dat ze zelf hun ouders lang tot last zijn geweest en den minsten last in ruil met wrevel afschudden wier eenige gedachte: voordeel is, en die honderden methoden weten om dat voor deel juist te berekenen. Hun zij dit voorbeeld van dezen jon gen voorgehouden, die alles voor moeder heeft opgeofferd, zijn kunstenaarsidealen en droomen, om werk te gaan doen, dat hem het meest moest tegenstaan, maai daarvoor ook de gerustheid en de veilige zekerheid van een nobel offerleven be hield en zijn geluk kreeg uit de dankbare oogen van moeder. Aan haar dankbare hand zal hij naar het andere leven veilig gaan. Hij heeft zijn moeder geëerd, zooals geboden is, als een voorbeeld. De gedachten, hier door het Maastricht- sche orgaan onder de aandacht gebracht, zijn onze overdenking waard. Wat betreft den goeden geest in de ge zinnen hebben de Katholieken den plicht óók een voorbeeld te zij7i SPANJE SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. De genie verzorgt den dienst. Als gevolg van het feit, dat de spoor wegarbeiders wegens het niet inwilligen van hun eischen door de regeering, een sta king hebben uitgeroepen, hebben de auto riteiten zich genoodzaakt gezien twee re gimenten genie-troepen te mobiliseeren om den dienst te verzorgen. BELGIE LIJKVERBRANDING IN BELGIE. Naar aanleiding van het Katholieke pro test tegen de nationale eer, bewezen aan de urn, welke de asch bevatte van den ge- cremeerden generaal Bernheim, hebben de socialisten gisteren in de Kamer voorge steld het wetsontwerp in zake de vergun- ning tot lijkverbranding onverwijld op de ;enda te plaatsen. De socialist, Merlot, kwam in verzet te gen den brief van Z.E. kardinaal van Boey, welken hij „beleedigend" achtte voor de Belgen, die de gewetensvrijheid lief hebben. De liberaal, Devèze, zeide, dat hij voor 't voorstel zal stemmen. Hij zeide, dat dege nen, die gecremeerd wenschen te worden, hiertoe in België toestemming moeten kun- aen vragen. De katholiek Renkin, zeide, dat hij niet roor dit voorstel kon stemmen, wijl het een beleediging inhoudt voor kardinaal van Boey. Het voorstel werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 86 tegen 70 stemmen en 5 onthoudingen, nadat Hij mans tevoren verklaard had, dat de leden der regeering zich van stemming zouden onthouden, daar zij de kamer de volledige vrijheid wilden laten, om de dagorde te regelen, zooals zij dit wenscht. middelen werden verkocht. In alle deelen van de stad werden demonstranten gear resteerd. in totaal meer dan 100. In het Roergebied had de politie niet veel moeite met het uiteendrijven van klei ne groepen. In Keulen werden eenige pet- sonen en een politie-agent tamelijk ernstig gewond. Te Nurnberg moest de politie her haaldelijk ingrijpen en de demonstranten en nieuwsgierigen uiteendrijven. Te Wies- baden ontstond op de arbeidsbeurs een algemeene vechtpartij tusschen nationaal- socialisten en communisten. Een der eerst- genoemden werd zoo ernstig gewond, dat hij in bedenkelijken toestand in het zieken huis werd opgenomen. Bij het uitgaan der fabrieken te Parijs i in de omgeving werd geen enkele com munistische optocht gevormd. Om 6 uur 's avonds was een honderdtal personen, o.w. 17 vreemdelingen, gearresteerd we gens het dragen van wapenen en het niet gevolg geven aan de bevelen der politie. Volgens berichten binnengekomen bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken, was het in de provincie ovferal vrij rustig, met uitzondering van Nanfes, waar verschei dene personen werden ITALIË ENGELSCH-ITALIAANSCHE VL00T- BESPREKINGEN BEGONNEN. Gistermorgen om elf uur zijn in het Pa lazzo Chigi te Rome de vlootbesprekin- gen begonnen tusschen Henderson eh Alexander met de Italiaansche minsters Grandi en Sirianni. Ook eenige Italiaan sche deskundigen namen aan de besprekin gen deel. Na de gemeenschappelijke besprekingen had Alexander een onderhoud met zijn Ita- liaanschen collega, over de technische zijde der vlootovereenkomst terwijl Hendersoh met Grandi van gedachten wisselde over de nog niet opgeloste punten der Londensche vlootconferentie en den stand der Fransch- Italiaansche onderhandelingen. Het onder houd tusschen Grandi en Henderson duur de ongeveer vijf kwartier. Om vier uur brachten de Britsche minis ters een bezoek aan Mussolini. Heden worden de besprekingen voortgezet. Gisteravond hebben de Britsche minis ters geconfereerd met den Britschen gezant en den marine-attaché. In de omgeving der Britsche delegatie geeft men uiting aan het verlangen voor Maandag de besprekingen ten einde te brengen. RUSLAND. DE WERELDSTRIJDDAG. Moskou diep feleurgesteld. Uit Moskou wordt gemeld, dat het ver loop van den „wereldstrijddag" tegen de werkloosheid aldaar groote teleurstelling heeft gewekt. Uit de eerste berichten over de werkloozendmonstraties uit Duitsch- land, Frankrijk en Engeland bleek reeds, dat het den communisten niet gelukt was de werkloozen in massa de straat op te krijgen. Te Moskou zou men in het bijzon der ontevreden zijn over de Duitsche com munistische partij, die er onder de gun stigste voorwaarden niet in geslaagd was, een groote politieke demonstratie tegen de burgerij te organiseeren. In een proclama tie van de communistische Internationale worden de partijen opgeroepen, grondige voorbereidingen te treffen voor den lsten Mei, om de misluking van 25 Februari goed te maken. In Denemarken, Zweden, Frankrijk, Spanje, België en Tsjecho-Slowakije werden optochten geformeerd, die echter, zoodra zij de openbare orde in gevaar brachten, door de politie werden ontbonden. In de verschillende Duitsche steden zijn herhaalde malen harde klappen gevallen. Vooral te Leipzig ging het onrustig toe. Ondanks het uitdrukkelijk verbod, werd door de communisten na de vergadering een stoet geformeerd. Toen de politie de zen wilde ontbinden, werd zij met steenen, briketten en andere voorwerpen bekogeld. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapenen gebruik te maken, waarbij vier personen werden gedood en talrijke gewond. Het juiste cijfer van het aantal slacht offers staat evenwel nog niet vast. In jBerlijn werden 's avonds verscheiden kleine demonstraties door de politie uit eengedreven. De werkloozen hadden het vooral gemunt op winkels, waar levens- GEPEOE-SPION IN POOLSCH GEZANTSCHAP? Geheimzinnig bezoek in 't Poolsche legatiegebouw te Moskou. Het Poolsche tlegraaf-agentschap meldt: Het Poolsche gezantschap te Moskou heeft gisteren aan de sovjetregeering een uitvoerige nota gezonden, in verband met de arrestatie van een onbekenden man in de vertrekken van het Poolsche gezant schap in Moskou. De indringer had zich daar als brievenbesteller voorgedaan, maar bij zijn aanhouding waren kenmerken van Gepeoe-beambten op hem gevonden. Hij had gepoogd in het kabinet van den tijdelijk uit Moskou afwezigen Poolschen gezant Patek binnen te dringen. De Poolsche nota ^vat een uitvoerig overzicht van dit incident, en eisoht, dat de zaak wordt onderzocht. Verder wordt schadevergoeding gevraagd en de zeker heid, dat dergelijke voorvallen in de toe komst niet meer zullen voorkomen. WEER EEN „VERRADER" IN RUSLAND? Het agentschap Tass meldt, dat de cen trale controle-commissie der communisti sche partij besloten heeft, Rjasanow, uit de partij te zetten. Hij wordt beschuldigd van ondersteuning der mensjewisten en in- terventionisten alsmede van verraad aan de partij. ZUID-AMERIKA DE OPSTAND IN PERU. De revolutionnaire beweging naar het Noorden overgeslagen. De opstand in Peru, die tot nu toe tot het Zuiden beperkt was, schijnt thans ook naar het Noorden overgeslagen te zijn. Uit La Paz wordt gemeld, dat een infan terie-regiment te Piura, een stad in het Noorden van Paru, in opstand is gekomen, nadat de regimentscommandant in hechte nis was genomen. De regeering van Cerj-o heeft troepen tegen de muiters gezonden. In het Zuiden van Peru moeten 5000 goed uitgeruste soldaten gereed staan om de revolutionnaire heweging te steunen. Zij zijn in drie groepen verdeeld, die in de buurt van Arequipa, Cuzeo en van 't Puno Titicaca-meer staan. Ook in Lima, de hoofdstad, schijnt het onrustig te zijn. President Cerro liet onge veer 30 officieren arresteeren, die als woordvoerder van militaire organisaties bij hem een protest hadden ingediend. Voorts zijn twee couranten, dit te Lima verschijnen, verboden. De zedelijke vorming der jeugd. Het psychologisch-paedagogisch ins-tituut der R.K. Leergangen zal op 24, 25 en 26 Augustus de zesde R.K. Paedago^ische Week te Tilburg organiseeren. Ditmaal zal als algemeen onderwerp behandeld worden: „De zedelijke vorming der jeugd", dit in aansluiting op het thema der vorige paedagogische week waarop de godsdien stige vorming is behandeld. Deze voorloopige mededeeling heeft vooral de bedoeling, dat iedereen, die deze week wenscht bij te wonen, tijdig maatre gelen zal kunnen nemen de bovenvermelde data vrij te houden of vrij te maken, waar boe ook op de welwillende medewerking van schoolbesturen een beroep wordt daan. TWEEDE KAMER De heer W ij n k o o p (Comm.) voerde naar aanleiding van een ingekomen adres van het werkloozencomité het woord. Spr. herinnert aan de „geweldige" massale de monstratie van gisteren, welke een depu tatie naar den Minister van Bimienland- sche Zaken en Landbouw zond, die even wel niet huis was, en zijn secretaris zond. Spr. meent, dat de Kamer deze zaak zelf ter hand moet nemen en grooten spoed moet betrachten, ook met het wetsvoorstel, dat spreker's fractie binnenkort zal indie- De replieken bij de algemeene beschou wingen over de Indische Begrooting zijn rustig voortgehobbeldwij mogen 't van daag bij deze mededeeling laten. En als we de Soc.-Dem. en de Comm. uitzonderen en dat we die moeten uitzonderen stond reeds vast-, want hun standpunt is bekend en dat ze daaraan zouden vasthouden kon niet anders worden verwacht dan mag worden geconstateerd, dat tusschen de Regeering en de Kamer vrijwel overeen stemming bestond inzake de Indische poli tiek; ook al staan de Vrijzinnig-Democra ten op het stuk der losmaking van Indië en der Nationalistische beweging een klein beetje naar den kant der S. D. A. P. DE NIEUWE LANDVOOGD VAN NED. INDIE. Minister De Graaft weigert een benoeming. Van welingelichte zijde werd aan de „Msbd." verzekerd, dat ernstig rekening moest worden gehouden met een eventu- eele benoeming van Minister De Graaff tot Gouverneur-Generaal van Indië. Men wees er op, dat de heer De Graaff met zijn dertigjarige ervaring als ambte naar in verschillende takken van Indischen dieist, laatstelijk als regeeringscoinmis- saris voor de reorganisatie van het be- stuurswezen aldaar, die een deskundige is, als weinigen, die bovendien reeds in drie ministeries de portefeuille van koloniën had, als G.-G. de bestuurshervorming zou kunnen uitvoeren en voor de noodige conti nuïteit in bestuur zou zorgen. Gaat men de eischen na, welke van ver schillende zijden aan een G.-G. werden gesteld, dan zullen er weinigen zijn, die van de geëischte kwaliteiten er zoovele bezit ten als de heer De Graaff, die bekend staat als een hyper-voorzichtig bestuursman van wien men in woord noch daad over haast of ondoordacht optreden verwacht. Mevrouw De Graaff, zoo werd ons mede gedeeld, schijnt bij uitstek geschikt voor het vervullen van de bizondere taak, welke de echtgenoote van een landvoogd nu een maal te vervullen heeft in de Indische we reld. Zou inderdaad de Ministerraad zijn keu ze op den heer De Graaff laten vallen en zou H. M. de Koningin deze keuze goed keuren, dan zou de Minister van Koloniën natuurlijk moeten aftreden. Dit ware geen precedent, ook de jieer Idenburg, die zit ting had als minister van koloniën in het kabinet-Heemskerk, werd als zoodanig in 1909 tot gouverneur-generaal benoemd en trad toen af als Minister. Tegen dezen nobelen christelijken staatsman is wel een furieuse Hetze gevoerd door de linkerzijde, maar op de benoeming zelf is nooit critiek uitgeoefend. De liberale Minister Pleyte is wel zoo verstandig geweest den ook door hem becritiseerden landvoogd rustig te la ten zitten, ofschoon Idenburg zijn ontslag had aangeboden en telegrafisch liet weten alleen te willen blijven indien dit zonder eenige voorwaarde van den kant der re geering kon geschieden. Wij hebben ons, schrijft de „Msbd.", ge haast, naar aanleiding van deze mededee- lingen, verdere inlichtingen in te winnen. Hierbij is ons gebleken, dat aan Minister De Graaff officieus is gevraagd of het gou verneur-generaalschap door hem zou wor den aanvaard indien de Ministerraad op hem een beroep zou doen. Minister De Graaff heeft daarop zoo is ons van be voegde zijde medegedeeld geantwoord, dat hij de eervolle aanbieding om een dub bele reden zou moeten weigeren: ten eerste wegens zijn te hoogen leeftijd de heer De Graaff, die dit jaar zeventig wordt, is de oudste Minister uit het kabinet en vervolgens dit schijnt de doorslag ge vende reden te zijn wegens den gezond heidstoestand van Mevr. De Graaff, aan wie door de medici verder verblijf in de tropen ontraden moet zijn. Velen zullen het betreuren, dat het dezen aan Indië werkelijk toegewijden werker niet gegeven is geweest nog als „groote heer" terug te keeren in het land, waar hij zulk een groot deel "van zijn leven sleet bij den dienst van het binnenlandsch be stuur. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De lijkverbrandingskwestie in België. Moskou teleurgesteld over het verloop van den „wereldstrijddag". De opstand in Peru is naar het Noorden overgeslagen. BINNENLAND. Een vergadering van het Hoofdbestuur van den Ned. Boeren» en Tuindersbond. (lste blad). De credietverschaffing aan de tuinders te Ter-Aar en Nieuwveen. (lste blad). De slachtoffers van de autobusramp bij Blerik hebben een eisch tot schadevergoe ding ingesteld bij de Ned. Spoorwegen. (Laatste Berichten). Eisch moord Oostzeedijk te Rotterdam 15 jaar. (Rechtzaken, lste blad). OMGEVING. Prins Hendrik heeft vanmiddag een be zoek gebracht aan het Raadhuis te Sas- senheim. (lste blad). PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. CREDIETVERSCHAFFING AAN NOODLIJDENDE TUINDERS. Bij dc verdere bespreking over crediet verschaffing aan noodlijdende tuinders in de gisteren gehouden zitting van de Pro*. Staten van Zuid-Holland wees de heer d e Kok (R.K.), wat den brief van den minis ter betreft, erop dat in Friesland de tuin bouw geen overwegende rol speelt. De waarheid is echter dat de tuinbouw in een vergeten hoek ligt. Intusschen steunt de algemeene welvaart van Zuid-Holland voor een niet onbelangrijk deel op zijn tuin bouw, met name op dien van het West- land. Wij zullen ons tegen de protectionisti sche intriges van het buitenland moeten te weer stellen, betoogt spreker. Spr. zou er bij de regeering op willen zien aangedron gen, dat vooral de exportmogelijkheid door haar onder het oog worde gezien, bijv. door represaaille-maatregelen. De heer Van Muiswinkel (A.R.) antwoordt den heer De Kok, dal in Ter Aar de tuinbouw tot in hoofdzaak drie pro ducten voor de eonservenfabneken be perkt blijft, zoodat, rnen daar wel degelijk in een uitzonderingspositie verkeert. Het voorstel intusschen brengt geen vol doende steun. Spr. dringt erop aan, dat al thans de 25 pet. aflossing wordt terugge bracht tot 10 pet. De heer V a n E c k (S. D. A. P.) verheugt zich erover, dat Ged. Staten thans willen ingrijpen en hij hoopt, dat daaraan uitbrei ding zal worden gegeven. Dr. Hoffman (R.K.) juicht de steun verlening toe en brengt in herinnering, dat reeds in de middeleeuwen, in den tijd van Thomas v. Aquino, de regel van hulp verleening aan naasten uit de gemeen schappelijke kgs ingang had gevonden. De heer Van der Hout (Lib.) wijst op het nut van wetenschappelijke voorlich ting in het tuindersbedrijf en meent-, waar men hier te doen heeft met eon categorie van eenvoudige, harde werkers, dat de steunverleening, mede om erger te voorko men, alle aanbeveling verdient. De heer Van Staal (S. D. A. P.) dient een voorstel in om de aflossing niet op 25 pet. te fixeeren, doch dit als een maximum te beschouwen, dat desnoods tot vrijstelling van aflossing kan worden teruggebracht en overigens de mogelijkheid laat van aflos singen van 5, 10 pet. enz. De heer Werker (V.D.). aeht algeheele terugbrenging van het aflossingsperccntage op 10, zooals de heey van Muiswinkel aan beval, te ver-gaande. Dan is het voorstel Van Staal beter, dat de aflossing op 25 pet. maximeert, met mogelijkheid van ster ke verlaging waar die noodig is. Spr. hoopt, dat Ged. Staten alsnog bij de Regeering zullen aandringen op mede- steunverleening. De heer Schokking (C.II.) zegt het voorstel te willen aanvaarden als een uit zonderingsgeval. Tegen een steeds verder gaan op den weg om ook de Provinciale kas te doen bijspringen, in moeilijkheden der particuliere bedrijven, heeft spr. be zwaren. Mochten Ged. Staten ten aanzien van de aflossing wat meer faciliteit willen ge ven, dan zal dit spr. welkom zijn. Aan de garantie, ook van de veilingsvereenigingen zal z. i. moeten worden vastgehouden. De heer W. War naar (A.R.) waar schuwt tegen de consequenties van hetgeen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1