RAADGEVINGEN VOOR JONGE MEVROUWTJES. Het jonge vrouwtje, dat trotsch is op haar huis, haar nieuwe meubeltjes, op heel de inrichting, die haar heel wat overwegingen en zorg heeft ge kost, koestert vanzelfsprekend de wensch, haar eigendommen in dien staat van nieuwheid en gaafheid te houden. Ze verwijdert iederen dag met zorg alle stofdeeltjes en boent en wrijft haar huisraad, dat het een lust is. Maar die ijver verdwijnt soms na eenigen tijd, dan komt er een in zinking, die de energie en de gloeiende werkijver van het jonge vrouwtje plotseling op de vlucht heeft gejaagd. Dat komt.omdat ze haar werk lust overdreven heeft, zoodat het een soort van wedren begon te lijken en het is onmogelijk voor onze moderne, jonge vrouwen, dat tempo vol te houden! Velen stappen zóó van hun kan toorkruk- het huwelijksbootje in (de stap is groot, merkt ge wel?) en de meesten zijn beter ingewijd in kan- toorarbeid dan in 't huiselijk werk. Het behoeft daarom volstrekt niet waar te zijn, dat een kantoormeisje geen goede huisvrouw is, o, neen, ik zal de laatste zijn, die dat beweert; maar wel is het noodig, dat een studeerend, werkend of kantoormeisje naast haar studie of bureauwerk van den huiselijken arbeid kennis neemt en zich vóór het. huwelijk in het huiselijke werk bekwaamt, dan zal dit werk haar niet tegenvallen of zoo spoedig te veel van haar energie vergen. Een beetje kennis is dus voor het jonge vrouwtje wel noodig, daar het goed behandelen van het huisraad, het koopen van nieuw bespaard en het oude hun glans van nieuwheid doet behouden. De meubels behoeven niet uitslui tend nieuw te zijn, oude meubels zijn vaak mooier, maar de bekoring van het oude is dan gelegen in de zorg zame behandeling. De meubels moeten dikwijls geborsteld en gewreven wor den. Eiken meubels vooral krijgen een prachtig diepen ondertoon door veel borstelen met een harden borstel en r.awrijven met een wollen doek. Wor telnoten- en mahonie meubels mogen natuurlijk niet geborsteld worden, daar dit krassen zou veroorzaken. Deze worden met zéér dunne, vloei bare meubelwas in-, en met zachte wollen doeken nagewreven. Eiken meubelen wrijft men eens per maand met een weinig dunne was in, waarna ze goed uitgeborsteld worden. Zijn de zittingen en leuningen der stoelen van stofbekleeding, dan diene deze eens per maand geklopt en na- geborsteld te worden. Niets doet zoo veel kwaad als opeenhoping van stof tusschen de plooien van de stoelbe- k leeding. Houdt daarom Uw huis rein en ge bespaart geld! Een volgende maal over het onderhoud van verschillende kleedingstukken. ELLY. DE NIEUWE PYAMA. No. 530. Een nieuw model pyama is sinds eenigen tijd in opkomst. De pijpen der broek zijn heel wijd, zoo wijd zelfs, dat ze samen den indruk ONTVANGJAPON. DE „HAPPY COAT". Het is heelemaal geen vereischte, dat de „Happy-coat" specifiek Japansch moet zijn. Daarom laten we u hier een kamerjapon zien van zacht roze crêpe de chine, afgezet met breede strooken écru kant. Het model is vrij ingewik keld, door de losse panden aan het bovengedeelte, die een soort mantel- Steeds weer weet de kanten kraag zijn plaats te heroveren, doch hoewel in een anderen vorm of kleur of mate riaal, altijd staat hij gekleed. Met veel geduld kunnen we het hierboven gege ven model zelf maken, want het be staat uit smalle valencienne kantjes, die met een dun draadje aan elkaar zijn gezet, terwijl de kraag van voren wordt verbreed, door gebruik te ma ken van meerdere smalle kantjes tot VROUWENSCHOON IN ABESSYNIE De vrouwen in Abessynië leiden niet, zooals hare zusters in een Oos- tersche harem, een afgezonderd, wei nig afwisselend leven, integendeel, in de geschiedenis van dit land hebben de vrouwen vaak een voorname rol gespeeld. De Abessynische vrouw munt uit door schoonheid en natuurlijke gratie en ze bezit iets, waarop onze vrouwen zonder uitzondering jaloersch zijn: een natuurlijk krullend kopje; het haar valt in natuurlijke krulletjes over voorhoofd en in den nek. Minder aan te bevelen is echter de manier waarop Abessynische schoonen zich kappen. Het haar word in verscheidene deelen gescheiden en ieder deel wordt ge vlochten, waarna al deze vlechten op elkaar gelegd worden tot een toren- hooge coiffure. Deze wijze van kappen vordert veel tijd, reden waarom de „schoonen" haar kapsel wekenlang laten zitten, wat de frischheid nu niet bepaald bevordert. Nog minder smakelijk is echter de gewoonte om het haar met boter of met klapperolie in te smeren. Door ai de behandelingen, of beter gezegd „mishandelingen" krijgt het van nature prachtig zwart-glanzende haar een viezen, grijzen tint en verspreidt een ondragelijke lucht. Deze wijze van parfumeeren is voor de Abessynische I echter de volmaakste! No. 538 toont u een japon, die-wij verleden jaar hebben aangeschaft, toén de korte rokken nog in de mode waren. Ze is van zware donkerblauwe crêpe. Hoe nu van onze nog in heel goeden staat zijnde japon weer een meer modieuze te maken? Door een onder rok van dezelfde stof er bij te vervaar digen, die ongeveef 20 c.M. onder de oude japon uitkomt. De plooien in den bovenrok herhalen we in den aan te brengen onderok. Voor wie zich ook overigens voor dit model interesseeren, volgen hier nog enkele aanwijzingen. Het lijfje is glad en heeft in de taille een ceintuur, die van voren gestrikt wordt en ook van blauwe crêpe is. De hals is afgewerkt met een écru kanten kraag, die op de schouders en rug bree der afhangt. De mouw is van boven niet al te nauw, maar loopt naar den pols aansluitend toe. Ongeveer vijf centi meter boven den pols is een kanten lubbe aangebracht. De rok wordt ge kenmerkt door een heupstuk, dat met een punt verloopt in het midden van het voorpand en correspondeert met een der plisée-groepen. Een snoer aar dige amberkleurige kralen staat op deze japon heel goed. DE EEUW VAN HET KIND. Over dit onderwerp is al zóó vee: gezegd, dat ik groot gevaar loop, een wrevelig schouder-ophalen en een geërgerd voorhoofd-fronsen onder mijn lezeressen, uit te lokken. Maar stel U gerust, ik zal kort zijn. Wat een ander al gezegd heeft, be hoef ik niet te zeggen en aangezien ik niet weet wat anderen hierover alle maal gezegd hebben, kan ik eigenlijk wel volstaan met niets te zeggen! Maar ik ben nu eenmaal met dit onderwerp op de proppen gekomen, nu mag ik me 'er zoo maar niet mei een „smoesje" van af maken. Het kind is het middelpunt van dezen tijd. Alles is er op ingericht om .het kind te winnen, zijn belangstelling levend te houden, zijn voorkeur in te willigen. Op het gebied van sport is het kind meer thuis dan op eentg ander gebied en geen wonder. Is er iets, waar meer propaganda voor ge maakt wordt? Iedere jeugdbeweging is er op ingesteld om de gezondheid van geest en lichaam te bevorderen Maar zooals het in vele zaken gaat met de beste bedoelingen begonnen is het ook hiermede: er wordt over dreven, erg overdreven. het gewenschte model is verkregen. Als afwerking zetten we rondom een ge schulpte kant. Het strikje is smal en ook omzoomd met de geschulpte kant. U ziet, een sierlijk kraagje, waarvoor u, om het zelf te maken, wel speciaal een dagje moogt reserveeren. De tweede teekening is een kraag met bijbehoorende manchetten, die we klaar kunnenkoopen. Deze valt op den rug het breedst en loopt naar vo ren toe smaller uit. De manchetten hebben een puntig model bóven op den mouw en loopen eveneens smal toe. DE GELUKKIGE MENSCH. geven van een rok. Behalve het ge wone jasje behoort bij deze pyama's een apart lijfje, dat in de broek wordt gedragen. Het is in het hier be schreven geval van witte stof met schuin geplaatste strooken in zwart en rose. Een zelfde soort garneering zien we in wit-zwart aangebracht langs den zoom van het jasje. EEN WARME MANTEL. Onze teekening No. 537 is een kokette mantel van zware donkergroene wollen stof. De kraag is gegarneerd met licht bruine vos-imitatie en heel hoog op staand, terwijl het stuk bont, dat op de mouwen aangebracht is, in den vorm van een staart naar den elleboog toe loopt. De mouw is glad en niet te nauw. De mantel heeft als verdere kenmer ken, een zijnaad, die even onder de taille een kleinen hoek maakt en dan weer recht naar beneden loopt, verder een blinde sluiting en een smalle cein tuur, vastgemaakt met een gesp van donkergroen celluloid. De mantel is vrij nauwsluitend, loopt naar onderen iets wijder uit, doch vooral niet klok kend Al te veel ontspanning is minstens even slechts voor de ontwikkeling van het kind dan al te groote gebon denheid. Dit geldt voor het lichame lijke zoowel als voor het geestelijke De vorming van de kinderziel kan zoowel door groote toegevendheid als door te groote gestrengheid misluk ken. Het komt er op aan, dat het kind op redelijke wijze ontspanning en ge not heeft en op dezelfde manier zijn aandeel krijgt in arbeid en plicht. Dat juist is het, wat ouders en onderwijzers aan de toekomst van het kind verschuldigd zijn. IRIS. vrouw, die zich heelemaal wijdt aan de opvoeding harer kinderen, met meer intensiteit de weelde harer moe derschap, juist doordat de ontwik keling meer vergezichten voor de toe komst opent. Gelukkig worden is niet alleen een probleem voor de moeder, doch ieder mensch tracht dit te bereiken. Hoe- vele menschen we ook kennen, en van wie wij oogenschijnlijk zouden den ken, dat zij niet met levensmoeilijk heden te kampen hebben, zoodra wij "hen intiemer leeren kennen en hun moeilijkheden vernemen, laten wij dan trachten, deze moeilijkheden als de onze te realiseeren, ze te vergelij ken met die van ons zelf en ons eerlijk af te vragen of wij het wel zoo zwaar hebben. U kunt de zaak ook om draaien en U zelf in de plaats stellen van een uwer kennissen, behebt met uw moeilijkheden, zoodat deze voor u alleen od een kwartier afstand zicht baar zijn. Dit eischt wel eenige oefening, doch na eenige maanden flink doorbijten, zult U tot U zelf kun nen zeggen: ik een „een gelukkig mensch". IRIS. DE KANTEN KRAAG. KNIPPATRONEN. Vaak beweert men, dat de een voudigste menschen het gelukkigste zijn. Met deze menschen bedoelen wij niet hen, die in armoedige omstan digheden of heel sober leven, weinig of geen eischen stellen aan het leven, zich geen zorg maken over vraagstuk ken buiten hun gezichtskring, doch alleen zij, die zonder zich over te geven aan allerlei materieele behoef ten hun inzicht verruimen en verdie pen door geestelijken kennis. De maatschappelijke toestand van tegenwoordig heeft vele menschen van ontwikkeling geleerd, hoe zij een eenvoudig harmonisch leven kunnen opbouwen; waar een enkele bloem in hun leven op de juiste manier gegeven en op de juiste plaats gezet in hun woning een geheel eigen sfeer te weeg kan brengen, welke men diep ontroerd en met veel enthousiasme ondergaat Hoewel de vrouw zonder eenige ontwikkeling (bestaan die in deze maatschappij nog wel?) een zeer goede moeder voor hare kinderen kan zijn, ervaart de ontwikkelde effect geven. Het overslaande voor pand van het rokgedeelte is van boven geaccentueerd door een stuk kant (in de taille), dat over de sjaalkraag heen- schiet. Dubbele manchetten geven een voornaam aanzien aan de mouwen. Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar a^ f 145 per stuk. Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Stuyvesantstraat 47, Den Haag. De volgende maten op te geven: AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte. DE hals tot taille. EE taillewijdte. EF roklengte. HH rondom heupen JK rug. KL achterlengte rok-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12