Oe SCHOONMAAK begint VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Noodlottige aanrijding. Een vijftigjarige man gedood. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam is Woensdagavond een vijftigjarige be stuurder van een handkar door een vracht auto aangereden. De beide voertuigen gin gen in dezelfde richting. De autobestuur der reed den man van achteren aau. Deze werd ernstig gewond naar het Tesselscha- de-ziekenhuis vervoerd. Daar is hij na aan komst aan de bekomen verwondingen overleden. Nader wordt gemeld, dat ter plaatse twee straatlantaarns niet brandden, zoodat het er zeer donker was. Vandaar dat de vrachtauto den handkarbestuurder aan reed. Toen de man op den grond lag woid hij bovendien nog door een personenauto uit Zuid-Holland overreden. Of de bestuur der van deze auto eveneens tengevolge v-*n de donkerte niets gezien heeft, wordt thans nader •onderzoent. Botsing tusschen twee auto's. Eén ernstig gewonde. Te Groningen had bij het Noorderplant soen gistermiddag te drie uur een hevige botsing plaats tusschen twee luxe auto's, waarin gezeten waren de heeren J- Bolhuis uit de Bilitonstraat te Groningen en mejuf frouw J. J. Westerhuis uit Uskwerd. De heer Bolhuis werd ernstig aan een been ge wond. Zijn wagen is vernield, de andere auto werd zwaar beschadigd. Aan de gevolgen overleden. In het hospitaal Calvariënberg te Maastricht ie overleden de heer L. v. G. uit Nijmegen, die enkele weken geleden des nachts met z'n auto op den Meers- senerweg tegen een boom botste en daar bij ernstige verwondingen opliep. In een ruim doodgevallen. Donderdagavond is op het stoomschip „Zwartewater", dat in de Waalhaven te Rottendam Ligt, de negen-en-vijftig-jarige ijzerwerker C. Roos, uit de Spa-njaardstraat, bij het diohtleggen der luiken misgestapt en in het twaalf meter diepe ruim gevallen. De man is met een schedelbreuk door een politieboot overgebracht naar het bu reau van de Rivierpolitie en bleek daar te zijn overleden. Het lijk is naar Crooswijik vervoerd. Vrouw verdronken.. De griep. Te Dussen (N.B.) zijn vele honderden grieppatiënten. In verschillende gezinnen zijn talrijke personen bedlegerig. De scholen zijn grootendeels ontvolkt. In de Meierij grijpt de griep steeds meer om zich heen. De ziekte krijgt een ernstiger karakter, zoodat in 'enkele dor pen sterfgevallen voorkomen, in hoofdzaak onder ouden van dagen. In de Brabanbsohe Kempen krijgt de griep sterke uitbreiding. In verscheidene plaatsen zijn de scholen wegens de ziekte óf gesloten óf nog sleobr.s door een gering aantal leerlingen bezocht. De ziekte maakt slachtoffers onder ouden van dagen en jeug dige kinderen. Verschillende gevallen met doodelijken afloop doen zich voor. DE ROOFOVERVAL TE OSS. Zichzelf aangemeld. Donderdagavond heeft zich bij den di recteur van de gevangenis te 's-Heitogen- bosch aangeroeid R. J. de R., wonende te"* Oss, Hoogveldsche Weg, die sedert 11 Dec. 1930 door de politie wordt gezocht als me deplichtige aan den te Oss gepleegden roof overval, waarbij een marechaussee door een revolverschot werd gewond. De man wilde niet- opgeven, waar hij al dien tijd had ver bleven. Heden zal de man bij den officier van justitie worden voorgeleid. In tusschen is hij naar het politiebureau overgebracht. EEN KIND ZONDER NAAM. Voor wie de volksteller er een bedacht. Bij de jongst gehouden volkstelling con stateerde een hiermede belast zijnde be ambte, dat een gezin in de buurtschap Zeumeren, aldus schrijft men uit Barne- veld aan het „U. D." in het bezit was van een reeds twaalf maanden oud zijnde spruit, die nog niet in de registers van den Burgerlijken Stand was ingeschreven. Het kindje in kwestie was dus nog naam loos, en daar elke afstammeling op de formulieren ook met den voornaam moet worden vermeld, verzocht de volksteller aan de moeder de vader was op dat moment afwezig de kleine alsnog een naam te geven. Om een of andere reden vond de moeder dit echter minder ge wenscht, waarom zij den beambte op haar beurt vroeg: „voflr heur deerntje mer 'n naam te prakkezeeren". De be ambte voldeed aan het verzoek en de kleine werd onder den pas ontvangen naam „geboekt". Destijds is den vader, toen hij weiger de van de geboorte van dit kind aangifte te doen bij den Burgerlijken Stand, door den Kantonrechter te Amersfoort een boete opgelegd, doch, zooals thans bleek, was de aangifte ten gemeentehuize steeds nog achterwege gebleven. Gistermiddag is de echtgenoote van ka pitein Joule, wonende te Dordrecht, liggen- de met zijn sleepboot Creosoot aan de scheepswerf De Rijn, aldaar overboord ge vallen. De vrouw heeft tien minuten ki het water gelegen en is met groote moeite weer aan boord- gehaald. Geruimen tijd heeft men getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch een ontboden genees heer kon slechts den dood oonstateeren. BRANDEN. Garages uitgebrand. Woensdagmorgen is te Sittard de .gara ge van de Wed.-van der Oord door brand totaal vernield. Een Ford-vraohtauto werd mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de sohade. Donderdagavond te ongeveer half negen brak brand uit in de garage van den eierhandel van S. Goede Szn., gele gen in de kom van het dorp Landsmeer. Het vuur sloeg weldra over op een pak huis met 100 ton tarwe en het groote eierenpakhuis, waarin zich op het moment slechts ledige kisten bevonden. Alle drie gebouwen gingen in vlammen op. De auto's uit de garage en de boeken van het daarboven gelegen kantoor, wist men nog tijdig te redden. De brandweer van Landsmeer was te ongeveer half elf het vuur meester. De schade is vrij groot; een en ander was verzekerd. Omtrent de oorzaak is niet-r bekend. Brand in een Meubelmagazijn. Gisteravond is de brandweer te Amster dam gealarmeerd voor een brand in een meubelmagazijn Vijzelstraat 129 de tweede binnen enkele dagen in dezelfde straat. In het perceel is gevestigd de woning inrichting van den hec A. W. Vonk. Te on geveer kwart voor negenen zagen omwo nenden dikke rookwolken slaan uit het winkelhuis en de eerste étage. De 'orand- wer werd gewaarschuwd,, die onmiddellijk verscheen en ten aanschouwe van een tal rijk publiek met drie stralen de in het ach terhuis oplaaiende vlammen aantastte. Binnen twintig minuten was zij den brand nmesier. Het perceel heeft twee verdiepingen, alle bij de woninginrichting in gebruik. De werkplaats is gevestigd in het sousterrein van he't achterste gedeelte van het per ceel, dat ongeveer 2.5 meter is uitgebouwd. Daar stond een brandende kachel, waar door hoogstwaarschijnlijk de brand is ontstaan. De werkplaats brandde uit. alsmede een er boven gelegen opkamertje. Voor het overige kregen magazijn en goederen veel waterschade. De schade wordt door verze kering gedekt. EEN VOLKSGERICHT. De gezochten waren echter gevlogen. In een gehucht onder Suameer (Fr.) was heel wat volk op de been. De bij zondere belangstelling gold een weduw naar, die al sedert eenigen tijd samen woont mét een ongescheiden vrouw. De weduwnaar heeft een achtjarig jon getje. dat naar de volksmond beweerd „verkocht zou worden, en thans opge haald. Daartegen ging het protest, aldus het „Volk", van de zich verzamelde me nigte, welke van lieverlede van ruim vijf tig tot welhaast twee-honderd personen aangroeide. Twee uur in den namiddag school men samen en pas om ruim tien uur in den avond achtte men zijn taak afgeloopen. Eenige glasruiten in de woning moesten het ontgelden en toen men later op zoek ging naar het samenihuizende paartje, bleken beide vogels reeds gevlogen. Alleen de acht-jarige knaap was nog in huis, over wien de buren zich ont fermden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Remarque's film wordt vervoerd onder politiebegeleiding. Nu van heden af de Remarque-film „lm Westen nichts Neues" te Nijmegen ver toond zal worden, schijnen Duitsche radi cale elementen plannen te koesteren om een reprise te geven van het voorgevallene te Enschedé. Reeds in het begin van deze week werd in Kleef en omgeving sterke agitatie veroorzaakt door het aanplakken van reclamebiljetten en het rijden van een reclamewagen. Op last van de Duitsche autoriteiten werden de biljetten verwijderd en werd het rijden met de reclamewagen verboden. Gistermiddag echter werd direct contact gezocht met de bioscoop-directie. Deze werd nl. opgescheld en een stem, in gebroken Duitsch-Hollandsoh vroeg of Vrijdag de film „lm Westen niebts Neues" vertoond werd. Op het bevestigend ant woord van de directie werd dreigend uit geroepen: „Maar u hebt hem nog niet 'in huis!", waarop de verbinding werd ver broken. De bioscoop-directie stelde onmiddellijk de politie met het voorgevallene in kennis. Aangezien heden de film van Arnhem naar, Nijmegen wordt overgebracht, zijn uitge breide maatregelen getroffen om op alle verrassingen voorbereid te zijn. De film wordt per auto overgebracht. Van Arnhem tot aan de grens van Nijmegen wordt de auto geëscorteerd door de Arnhemsche po litie, terwijl het verder vervoer onder be waking van de Nijmeegsehe politie zal ge schieden. Bovendien zijn'uitgebreide maat regelen geuomen, om het Olympia-theater gedurende den tijd dat de film daar ver toond wordt, te bewaken. Een „Koningin" van school gestuurd. Eenigen tijd geleden is een Amster- damsch meisje, leerlinge eener H.B.S. met drie-jarigen cursus, tot „Miss Holland5' ge kozen. In verband met haar nieuwe func tie van schoonheidskoningin verzuimde zij herhaaldelijk de lessen. „Het Volk" be richt nu, dat B. en W. den directeur harer H. B. S. gemachtigd hebben, in afwachting van de definitieve beslissing op zijn voor stel, de bewuste leerlinge van de school verwijderd te honden. In verband daarme de verneemt het „Hbld." dat B. en W. hun eindbeslissing in deze zullen nemen zoodra zij terzake het advies van de Commissie van Toezicht op het M. O. hebben ontvan gen. De ouders der leerlinge waren her haaldelijk gewaarschuwd tegen het school verzuim zonder geldige redenen en zonder toestemming van den directeur. En van daar het voorstel om baar nu voorgoed van de school verwijderd te houden. Inval in een speelhol. Gisternacht heeft de politie van den jus- titieelen dienst in de derde afdeeli-ng te Rotterdam een inval gedaan in een pand aan de Dirk Smitstraat, op grond van het vermoeden, da<t daar gelegenheid tot ha zardspel werd gegeven. Inderdaad werd een groep personen bij het spelen betrapt. Een speeltafel, dobbelsteenen, enkele spellen kaarten en wat geld zijn in beslag genomen. Tegen den huurder van het pand. den 2-S-ja- rigen J. D., tegen diens vrouw, de 30-jarige D. E. W., en den bankhouder, den 23-jari- gen W. K., is proces-verbaaJ opgemaakt, Een dure pensiongast. Te Zaandam vervoegde zioh Woensdag middag bij de familie D. aan de Station straat iemand, die voorgaf een pension te zoeken voor zich zelf en twee mede arbeiders. Toen de familie Drilsma des avonds de nieuwe pensiongast een uurtje alleen liet. is deze met medeneming van het tafelzilver en andere zilveren en gou den voorwerpen, welke een bedrag ver tegenwoordigen van ruim 700, spoor loos verdwenen. Bij het door de politie ingestelde on derzoek bleek, dat de man Versteg heet, wiens opsporing in het politieblad wegens het plegen van meer dergelijke oplich tingen wordt gezocht. De vechtpartij tusschen negers en Ara bieren. Nader wordt uit Rotterdam gemeld, dat gistermorgen naar het ziekenhuis Coolsin- gel zijn overgebracht Ali Mohammed met een steekwond in de re-che-rzijde, waarbij de long geraakt ié; Hassan Ka ka-na met s-nij- wonden aan linkerpols en slaap, en Abdoel- la x\chmet-h met een steekwond in de linker zijde, waarbij de nier geraakt werd. De tweede gewonde is inniid"dels weer uit het ziekenhuis ontslagen. De toestand van de beide anderen i-s ernstig. Het onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht-, dat een der kleurlingen, Achmed Said, waarschijnlijk de hoofddader is. Said, die aan de Veerlaan woont, is voortvluchtig en zit vermoedelijk op een boot- in de Waalhaven. Hij wordt gezocht. Kaka-na is overgebracht naar het politie bureau in de Witte de Withstraat. Het nut van den politiehond. Bij den heer van B. te Hoensbroek was een aanzienlijke som gelds ontvreemd. Het vermoeden rees jegens een familie lid van v. B„ die het geld ergens ver stopt zou hebben. De hulp van een po litiehond werd te baat genomen en dezen hond gelukte het, het geld te vinden, dat de verdachte in den grond had gestopt. Auto gestolen. J. B. A. te 's-Graventiage heeft aan gifte gedaan van diefstal van zijn auto, die onbeheerd in de Hoogstraat stond. De automobiel was een Ford Sedan, gemerkt H. 22239. Kleur zwart met rood bruine banden. In de auto waren zeven schilderijen en drie houtsneden. De houtsneden, welke omlijst waren met donker bruine houten lijsten, stelden voor: een paard in de weide; een schip op zee en een landschap. De schilderijen waren in vergulde lijs ten en stelden voor: een naa-ikrans van zes Seheveningsche meisjes, een stadsge zicht op Brugge, een oud grachtje, een landschap van Weissenbruch, een land schap met koeien van De Zwart, de Oude Gevangenpoort van Boyman en een wa ter met- ophaalbrugje. De „Vorst van Gel een". Hel bericht, dat de zich noemende „Vorst van Geleen" een onderhoud zou hebben gehad met Minister Ruys de Beerenbrouok, wordt tegengesproken. Ook met den Mini ster van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, onder wien het archiefwezen res sorteert, heeft hij geen onderhoud gehad, doch we-1 met den administrateur, chef va-n de afdeeling Kunsten en Wetenschappen, den heer Visser. Thans verneemt de „Tel.", dat het Dep. van Binnenlandsche Zaken, in overleg met Justitie, mr. Leufkens, „Vorst van Geleen", voor het geldig maken van zijn aanspraken naar de Maastrioht-sohe rechtbank heeft verwezen. Men zou hem aan het Dep. van Onderwijs verzekerd hebben, dat daar het advies van prof. Fruin aan een nadere be schouwing zal worden onderworpen. „Geestige" studenten. Er was gisteren groote belangstelling van werkeloozenzijde voor het debat over de soc.-dem. voorstellen in zake de steunrege ling in den Raad ran Utrecht. De publieke tribune is daar klein, kan een 35 menschen be rat ten, maar door veel passen en vooral persen wist men er 45 op te bergen. Door dat ze vlak vooraa-n in de file hadden ge staan, konden eenige studenten, liid ram So- cieta-s Studiosormm Reformat-orum, de eer ste rij der tribune bezetten. Toen de vergadering ongeveer drie kwar tier aan den gang was, haaiden plotseling drie studenten op een afgesproken t.eeken een exemplaar van de Standaard uit hun zak en sloegen deze courant wijd voor zich open, zoodat zij geheel achter een papieren wand schuil gingen. Dit incident veroor zaakte natuurlijk eenige hilariteit. Door het geblader met deze krant ontstond hinder lijk geritsel; in verband daarmede kireegeen bode van den burgemeester de opdracht, den heeren mede te deelen, dat het lezen der courant op de publieke tribune niet kon worden toegestaan. Na deze boodschap van den bode werden de kranten weer opgevouwen om vrijwel te gelijk in de binnenzakken van de heeren te verdwijnen. Aangezien de tribune niet oploopt, was die courantertbarricade ook heel hinderlijk voor de overige bezoekers den- publieke tri bune. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. BEDRIJFONGEVALLEN IN SILIZIE. In een kalksteengroeve te Gross Stre- litz, geraakten ten gevolge van den neer slag en de sneeuw plotseling steenmassa's los, waardoor vier arbeiders tijdens hun werk bedolven werden. Ondanks alle krachtsinspanning is men er tot hedenavond nog niet in geslaagd hen te bevrijden, zoo dat er zeer weinig hoop op hun behoud be staat. Het reddingswerk vordert langzaam, aangezien slechts 10 werklieden tegelijk eraan kunnen deelnemen. In de mijn Delbriick te Hindenburg is in de 400 meter-gang een groote hoeveel heid gesteende losgeraakt, waardoor drie arbeiders werden bedolven. Eerst na ge- ruimen tijd konden zij met zwaar letsel ge borgen worden. ONGELUK BIJ EEN GOOCHELTOER? De raadselachtige dood van den negen tienjarigen student Francis Ellis te Cam bridge, waarvan wij melding maakten, blijft, in Engeland de gemoederen bezig houden. Terwijl de politie-autoriteiten bij afwezigheid van eenig teeken van "geweld pleging, of van een gedeprimeerden geestes toestand, zelfmoord aannemeu, gelooft de familie van den jongen aan een ongeluk. Een oom uit n.l. de veronderstelling, dat een vriend van Francis met dezen goochel- proeven heeft genomen in het leggen van knoopen, de zakdoeken om Francis' hoofd waren inderdaad op een bizondere wijze geknoopt, en dat daarbij iets verkeerd is gegaan, waaroor Francis den dood heeft gevonden. NOODLOTTIGE SL00PINGSARBEID TE L0NGWY. In Longwy (Frankrijk) zijn zes arbeiders, die met het sloopen van een huis bezig waren, onder een instortende muur bedol ven. Twee arbeiders waren direct dood. De andere vier waren zoo zwaar gewond, dat men hun toestand als hopeloos be schouwt. DRIE SCHEPEN GESTRAND. De Britsche stoomschepen „Bernini" en „Fairfield" zijn in de Zwarte Zee op het s-trand geloopen in de onmiddelijkc nabij heid van de monding van den Bosporus. De bemanning van de „Bernini" is reeds in veiligheid gebracht, terwijl de redding van de equipage der „Fairfeld" nog wordt voortgezet. De reddingspogingen gaan met groote moeite gepaard wegens de hooge zeeën. Op dezelfde plaats is nog een derde schip gestrand. STORMEN TEISTEREN DE FIDSJI- EILANDEN. Talrijke slachtoffers. In de afgeloopen paar dagen hebben op de Fidsji-eilanden stormen gewoed, die he vige overstroomingen hebben veroorzaakt. Gemeld wordt, dat in het district Ba S0 personen en in iSingatora 100 menschen om het leven zouden zijn gekomen. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Zeven schepen verloren. voor NIEUWE GORDIJNEN naar Haarlem.str. hoek Donkerst. 2-4-6 BUITENGEWONE KEUZE EXTRA LAGE PRIJZEN WEDEROM LAWINES IN DE ALPEN, Dertigtal gebouwen verwoest. In het gebied der Italiaansche Alpen weren door lawines wederom dertig huizen en drie hotels verwoest. SUIKERSCHANDAAL IN DE V. S.? Beschuldigingen tegen senator. De Amerikaansche Senaat is dezer da gen in beroering gebracht door een be richt in de „New York World", volgens het welk „een zeker senator" namen zijn zorgvuldig uit het bericht weggelaten niet minder dan eenige millioenen dollar zou hebben ontvangen van een suiker- maatschappij, tegen welke vergoeding hij zich zou hebben verplicht, zijn invloed aan te wenden voor een flinke verhooging van het invoerrecht op suiker tijdens de behandeling van het Hawley-Smoot-tarief door het Congres. De bewijzen voor deze beschuldiging be vinden zich volgens het blad in handen van de commissie onder voorzitterschap van senator Nve, welke een onderzoek in stelt naar de kosten der verkiezingscam pagnes van diverse Congresleden. In de Senaatszitting van Dinsdag j.l. werd het bericht van het blad voorgele zen door senator Borah, die verlangde, dat er een onderzoek naar de aangelegen heid zou worden ingesteld. Toen senator Nye gevraagd werd, of naar zijn méeuing de aangelegenheid een dergelijke gedrags lijn rechtvaardigde, antwoordde Nye, dat hij reeds een memorandum betreffende deze zaak aan de Senaatscommissie-Cara- way, die een onderzoek instelt naar het optreden der z.g. „lobbyisten", had voorge legd. Hij voegde er aan toe, dat er naar zijn meening wel een onderzoek zou wor den ingesteld. Naar verluidt, droegen de betalingen van de suikermaatschappij het karakter van bijdragen voor het verkiezingsfonds van den bedoelden senator. In de wandel gangen van het Kapitool. worden echter talrijke details genoemd, die er op zou den wijzen, dat men hier staat aan den vooravond van een eerster-anga politiek schandaal. KERKDIEF GEARRESTEERD IN BELGIë. Sedert enkele maanden hadden in geheel België belangrijke kerkdiefstallen plaats. De politie heeft thans de hand weten te leggen op den dader, zekeren Jules Dognies, die zijn buit aan antiquairs te Brussel en Namen had verkocht. Het grootste deel dezer waardevolle voorwerpen, zooals kandelaars, crucifixen enz., werd bij deze laatsten teruggevonden en door de politie in beslag genomen. Diefstal van een posttrommel. Uit een automobiel van de Rijksposte- rijen te Bamberg is gisteren een zware ijzeren trommel, inhoudende 12.000 mark verdwenen. Toen de wagen van een rit tusschen twee postkantoren terugkeerde, stond een der portieren opén. Eergister- ocht.end hebben in een bijkantoor twee on bekende mannen getracht naar de dienst uren van de met de verzorging der geld zendingen belaste beamten te informee- ren. Deze onbekenden worden ernstig ver dacht. Brief met ontplofbaren Inhoud. De voormalige Berlijnsche politie-presi- dent Zörgiebel ontving gisteravond een brief, die hem wegens zijn opvallende dik te eenigszins verdacht voorkwam. Een groote steekvlam sloeg bij het ope nen er uit. Zörgiebel bekwam geen brand wonden. De politie verklaarde, na haar onder zoek, dat men hier te doen heeft met een boosaardige grap. Van een aanslag is geen sprake. Een verboden berg. Een storm, die op de Zwarte Zee heeft gewoed, is de oorzaak van vele scheeps rampen geweest. Zeven schepen worden als verloren beschouwd. Een groot aantal boo ten leed schipbreuk. Verscheidene schepen verdwenen in de golven bij gebrek aan reddingsmiddelen. OVERSTROOMINGEN IN COLUMBIA. In het Noorden van Columbia zijn door de overstroomingen van twee rivieren groo te verwoestingen aangericht. Talrijke men schen zijn om het leven gekomen. In groote getale kwamen panters en ja- guers opzetten, die door het water uit hun schuilplaatsen verdreven waren. Veel vee is door deze dieren verscheurd. De bevol king organiseerde eei -drijfjacht op de roofdieren. In het Mongoolsohe district Amda be vindt zich het groote lamaistische kloos ter La-wran, dat aan den voet van een hoogen en prachtig gevormden berg ligt. Aan het bestijgen van dezen berg heeft zich sinds oude tijden een merkwaardig bijgeloof vastgeknoopt, volgens hetwelk een ieder, die als- eerste den top van den berg bereikt, voorbestemd is om heer- soher over het omliggende gebied te worden. Om dit te verhinderen is het ver boden, de bergen, welke het klooster om sluiten, te beklimmen, want dit zou wij zen op den wensch, het land te willen bestieren. Het wordt den natuurvorsohcre om deze reden dao ook zeer moeilijk ge maakt, hun onderzoekingen te verrichten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10