UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda KERKNIEUWS DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 den toegepast. Spr. zou het liefst zien dat de productie, ook van andere producten, door de bevolking in vrijen arbeid ge schiedde en niet op de ondernemingen, dikwijls met toepassing van poenale Sanctie. Het. is niet alleen een Indisch, maar ook een Nederlandsoh belang, dat niet alles gezet wordt op de kaart der onder nemingen, doch het volksinkomen wordt verhoogd. Op deze wijze wordt de volks welvaart bevorderd. De Minister schijnt niet veel te ge voelen voor emigratie, maar spr. meent, dat het noodig is de Javanen te doordrin- .gen van de noodzakalijkheid der emigra tie. Hij gelooft, dat de Javaan liever zal einigreeren dan als contractkoelie te wer ken of naar West-Indië te gaan. De Minister aan het woord. De Minister van Koloniën, de heer d G r a a f f is niet geestdriftig ge stemd. Alle aandacht moet gerioht zijn op her stel v(in .he.t financieel evenwicht. Zooals de omstandigheden thans zijn, moet gezegd worden, dat een verstandig regeeringsbeleid erop gebaseerd moet zijn, dat aan een snel vooib'ijgaan van de hcersehende depressie niet gedacht kan worden. Men kan de Indische regee ring niet beschuldigen van overmatig conservatisme; wellicht ware wat meer conservatisme wel gewenscht geweest. Gaarne sluit spr. zich aan bij den heer v Kempen, die overweging aanbeval van de instelling van een nivelleerinesreserve. In tijden van hoogconjunctuur zal het op den weg der Regeering liggen uitgaven te doen voor afkoop landerijen, schuld delging e.d. Wat in een land als Indië verstaan moet worden onder volksbelang is reeds niet gemakkelijk te zeggen. Versobering in den staatsdienst kan geen tekort van rnillioenen dekken. De indeeling der reis- klassen op mailbooten is in het laatste stadium van voorbereiding; de ambte lijke tractementen zullen, als laatste mid del, een tijdelijke verlaging wellicht niet kunnen ontgaan. Naast de bezuiniging vraagt verhooging der middelen de aandacht, In de eerste plaats valt de aandac-hi op de invoering van een vermogensbelasting, daarnaast wordt gedacht aan verhooging van de successiebelasting. Omtrent, de vermogens belasting kan een eindverslag spoedig tegemoet, worden gezien. Daar de nieuwe vennootschapsbelas ting nog slechts kort werkt en er zich nog geen jurisprudentie heeft gevormd, is het oogenblik slecht gekozen voor een herziening. Van een algemeene waarde belasting verwacht spr. geen heil. Dat ook Nederland in ernstige mate den invloed der economische verwikke lingen zal ondergaan, lijdt geen twijfel. .Slechts een krachtig doorgevoerde ratio nalisatie zal aan de Nederlandsche fabri katen een blijvende plaats op de Indi sche markt kunnen verzekeren. De emigratie -van dichtbevolkte streken naar de buitengewesten heeft de aan dacht, doch ondervindt groote moeilijk heden omdat de Inlander zeer aan zijn geboortegrond is gehecht. Aan de bevordering der Zondagsrust wordt gewerkt. In het Bankatinbedrijf is een wekelijksche rustdag voorgeschre ven. De behoefte aan een rustdag is ech ter bij de Inlanders veel geringer dan bij Europeanen. Een algeheel herziening van de staatsinrichting is ook spr., uit legis latief oogpunt, welkom, doch wat Indië thans behoeft, is een periode van rust en stabiliteit op wetgevend terrein. Partieele herzieningen behoeven echter niet te zijn uitgesloten. Het optreden der Indische regeering tegen de revolutionaire beweging, heeft zuiverend gewerkt. Zoolang er nog men- schen zijn', die tegenover het wettig ge zag en het gevestigd recht duistere we gen bewandelen zal de justitie wel niet kunnen ontbreken, die dit optreden straft. Wanneer binnen afzienbaren tijd het Europeeseh gezag uit Indië zou ver dwijnen zou dit een rampzalige verbrok keling en verwarring voor de Indische be volking beteekenen. De veigadering wordt te 5.25 verdaagd tot Donderdag 1 uur. GEZANT TE ROME. Mr. J. A. N. Patijn. l>c Staatscourant bevat de benoeming van mr. J. A. N. Patijn tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister .te Rome. Mr. J. A. N. Patijn werd in 1874 geboren te Rotterdam, waar zijn vader mr. J. G. Pa tijn, de latere burgemeester van Den Haag en Commissaris der Koningin in Z.-HoMand, destijds officier van Justitie wa.s. Hij stu deerde daarna te Leiden en promoveerde daar o.p 25 Nov. 1S97 tot doctor in de Rechtswetenschap op een proefschrift over „Zondags-w e tgeving". Na zijn promotie trad hij in diploma tie- ken dienst en wa.s eerst verbonden aan ons gezantschap te Parijs, daarna aan dat te Bangkok. a. was hij eenigen tijd werk zaam als Chef van de afdeeling Gemeente bedrijven aan de Secretarie in de residentie. Tijdens het ministerschap van ds. Tal ma werd hij referendaris aan de afdeeling Ar beid van het. departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. lil 1911 volgde zijn benoeming tot burge meester van Leeuwarden. In September 1918 werd hij burgemeester van Den Haag. Burgemeester Patijn nam einde Septem ber 1930 afscheid van de stad, waarin hij twaalf jaren het hoogste ambt had bekleed. Na zijn ontslag trok mr. Patijn zich in het ambteloos leven terug, totdat zijn benoe ming tot gezant te Rome afkwam. Jhr. mr. A. van der Goes, thans te Rome, is benoemd in gelijke hoedanigheid te Cairo. DE STILLE OMGANG HERDENKING. Het massale karakter. Na een kort. woord van dank aan den spreker, door den voorzitter, was cle bijeen komst beëindigd. Baldadig. Een auito, waarin eenige hee- ren, reed, langis den straatweg, toen door een beschonken bedelaar een straatsteen door den ruit werd geslingerd. De politie die onmiddellijk werd gehaald, rekende het heerschap in. Gelukkig hadden de inzitten den zich niet geblesseerd. NIEUWKOOP. Bouwvergunning. Het. Gemeentebe stuur verleende vergunning aan Ant. Kwak- kenbos voor het bouwen van een 6ehuur op het erf van de Wed. G. Bakker en aan C. vander Helm voor het bouwen van' een werkplaats met winkel voor rekening van J. L. Koole en ten behoeve van G. Groenen dijk te Noorden. Geboren Cornelis Joannes, zoon van G. Kwakkenbos en S. Bader. Johannes Pieter, zoon van G. Kalshoven en P. Zuidam. Overleden: Antoon Blom, oud 2 ja ren. Willem Snel, oud 59 jaren, echtgé- noot van N. de Graaf. NIEUWVEEN. Verkooping. Dinsdag had in café Schreuder ten "overstaan vaa notaris Kreke uit Aarlanderveen, de openbare vrijwillige verkooping plaats van tweo per- ceelen, eigendom van den heer S. Splinter alhier. Perceel I. Woon- en winkelhuis, werd in bod gebracht op 1700.en perceel II, een woonhuis, op 1350. De volgende week zal de verkoop bij afslag plaats hebben. Personalia. De heer J. \rossepoel is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de christelijke school te Den Hoef, wegens ziekteverlof van een der leerkrachten. ZEVENHOVEN. Kiezerslijst. De kiezerslijst is vastge steld en telt voor de Tweede Kamer 501, Prov. Staten 488, en voor den gemeente raad 477 kiezers. Overleden: P. Schaap, echtgenoote van C. Marbus 67 j. Z0ETERW0UDE. Geboren: Johanna Christina d. v. J. v. Mil en A. Zandbergen. Anna d. v. J. Hulsbos en J. Lekx. Willem z. v. A. Honders en A. M. Schröder. Overleden: Adolf Johannes Meijer, 77 j. Johanna Geertruida van Haas trecht 4 j. Wilhel. Hendrikus Westgeest 7 maanden. SASSENHEIM. Wegverbetering. Als er ooit van ver betering sprake is dan is wel zeker dat de Zandslootkade een goede beurt heeft ge had. Eerst is gelegenheid gemaakt vooi het aanleggen 'vóh een trottoir en is de'vei ligheid voor voetgangers verzekerd. Thans is de oude griniweg, welke voorheen al tijd met plassen en kuilen lag, geheel bestraat met een speciaal soort steen-cn, waarmede eenige jaren de weg gebaat is. Ook de verlichting laat niets te wenschen over. Gevonden. Een snoer voor electrische strijkbout. Een kindehandschoentje. Verloren: Een aardappelschaal. (Onder deel van een weegschaal). Geboren: Johannes Leonardus z. van G. L. Zand voort en J. Langeveld. Her- manus z. van C. van der Voet en H. Hoek stra: Jenny d. van B. Bakker en J. C. van der Horst. Willem Cornelis z. van W. van Zuijlen en J. H. de Boer. Ingekomen: Mej. J. Hockx, van Wassenaar. Mej. (A. T. Boerhof, van Boxmeer. Vertrokken: Mej. Th. C. van Erp, naar Cuiemborg. ZOETERMEER. Bevolking. Bij de gehouden 11e volks telling is het voorloopige bevolkingscijfer voor deze gemeente vastgesteld op 17:55 zielen, waarvan 864 mannen en 871 vrou wen. Kiezerslijst. Uit de door Burgemees ter en Wethouders vastgestelde kiezerslijst voor 1931932 blijkt, dat er 746 kiezers voor de Tweede Kamer, 738 voor de Prov. Staten en 701 voor den Gemeenteraad zijn. ZEGWAART. Kiezerslijst. De kiezerslijst voor 1931- 1932 is door Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Hieruit blijkt, dat 1139 perso nen moeten stemmen voor de Tweede Ka mer, 1108 voor de Prov. Staten en 1021 voor den Gemeenteraad. ZOETERMEER-ZEGWAART. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee is wederom uitge broken. Sedert eenige maanden deden zich hier geen gevallen van die ziekte vóór. AFDRUKKEN MAKEN VAN MODELLEN ZONDER GIPS. Invoering eener nieuwe methode bij de Leidsche politie. Naar wij vernemen hebben B. en W. dezer gemeente besloten tot dc invoering van een nieuwe methode voor het nemen van afdrukken en het maken van modellen zonder gips ter behoeve van het politie onderzoek. Deze nieuwe methode is' een uitvinding, enkele jaren geleden gedaan door den LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Donderdag. Derde wetenschappelijke voor dracht over het Katholicisme door mr. v. d. Helm. Klein Auditorium, uur. Vrijdag, Ver. „Nederlandsch Fabrikaat", voordracht prof. ir. J. Klopper, Nutsgebouw, 8.15 uur. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Omgang, St. Jozef-Gez. Ver., .8.15 uur. De avond-, nacht-' en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 F e b r tot en met Zondag 1 Maart a. s. waargenomen door apotheek: C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. Weenschen medicus dr. Alphons Poiter. Deze medicus toonde in lret algemeen meer artistieke dan medische neigingen, doch in een dier „artistieke aanvallen'' deed hij een uitvinding, die voor verschillende weten schappen zeer belangrijk genoemd mag worden. Gistermorgen hebben we een kleine de monstralie hiervan kunnen bijwonen op het politie-bureau, waar de heer A. Hubers, vertegenwoordiger van de fa. v. d. Reij- den, te Amsterdam, ons een en ander over deze uitvinding vertelde. Zooals hierboven reeds gezegd, beoogt deze methode het maken van modellen zon der gips. Het maken van afdrukken in gips, waar het levende wezens betreft, is voor hen minder aangenaam, daar het op gelegde gips, wanneer het werd afgeno men, alle haren van het menschelijk lichaam plaatselijk uitrukte en de huid pijnlijk aan deed. Dr. Polier nu heeft het gips overbodig gemaakt door het negocoll, waarvan de samenstelling zijn geheim is. Het is een schilferachtig, grof rose poeder, dat ver hit een zalmkleurige, elastische pasta ople- verd die men zonder de euvelen van het gips iemand kan opleggen. De heer Hubers demonstreerde zulks op twee vingers van aanwezige personen. De vingers werden zeer dik met negocll be streken, waarna de lauwe massa werd af gekoeld, totdat zij van het lichaamsdeel losliet. Het negocoll heeft dus als het ware den vorm van een handschoenvinger. Om nu weer het positief van den vinger te krij gen is weer een andere stof noodig, n.l. houiinit, dat in blokjes is geprepareerd, eenvoudig gesmolten wordt en in de ope ning van het negocoll wordt gepenseelt. Deze twee substanties vereenigen zich niet en men kan dus het negcoll eenvou dig van het mominit verwijderen. De resul taten waren iuderdaad verrassend. Het positief had een zuiver sprekende gelijkenis verkregen met het origineel, ja zelfs waren de bijzondere, eigenschappen van de li- chaamsdeelen nog beter op de afgietsels dan op de origineelen te zien. De methode, om op deze wijze afdruk ken te maken, is hier ter steeds reeds in gebruik bij de rijksmusea van Oudheden, Ethnografie en Natuurlijke Hstorie, alwaar zij eveneens met succes worden toegepast. LDC Firma van Houten. In de groote zaal Van het Leidsch Volks huis, Apothekersdijk, hield gisterenavond, uitgenoodigd door het Leidsch Drank weer Comité, de vertegenwoordiger der fa. J. C. van Houten,en Zoon te Wees<p een interes sante lezing met lichtbeelden over Cacao en Chocolade. Op prettige en duidelijke wijze behandelde de spreker eerst de cultuur (plantage enz.) en daarna de bereiding, o. a. tot poeder, reepen, bonbons enz. in de fa brieken te Weesp. Met klimmende belang stelling zag en hoorde men hoe het gehee'e bedrijf daar is georganiseerd. Eigen brand weer, electrische centrale, gasfabriek en waschinrichting. Hoe hygiënisch w ordt alles bereid! Uit alles kan men gemakkelijk af leiden, dat- de fa. van Houten één der toon aangevende firma's op dit gebied is. In de pauze deelde de vertegenwoordiger chocoladereepen rond, terwijl bij het naar huis gaan aan elk der aanwezigen een pak je werd geschonken, inhoudende eenige monsters chocoladepoeder (goud en bruin merk) en tabletjes chocolade van verschil lende smaken. Aan het einde van den avond hield de heer J. J. Wepster, Onderwijzer te Rotter dam, een korte toespraak namens het- Leidsch Drankweer Comité. Op boeiende wijze vertelde hij eenige ervaringen opge daan als reclasseerder en schetste hij welk een groot leed door den drank en de kroeg aan mannen, vrouwen en kinderen nog dage lijks wordt toegebracht. i Met een krachtige opwekking om mede te helpen dit kwaad te bestrijden besloot spreker zijn met warmte uitgesproken rede. De zaal was geheel bezet, zoodat èn de fa. van Houten èn het Leidsch Drankweer Comité met voldoenning op dezen welge slaagden avond kunnen terugzien. T00NEEL. Abonnementsvoorstelling uitgesteld. Door den tooneelcrisis te Amsterdam is de abonnementsvoorstelling, welke Maandag in den Schouwburg zou worden gehouden, uitgesteld. Nadere berichten volgen. MUZIEK. Concert Henny Schouten. In verband met het overlijden van den heer R. H. Th. van Leeuwen, oud-organist der Evang. Luthersche Kerk, is het concert van Henny Schouten, dat morgenavond zou worden gehouden, uitgesteld tot Vrijdag 6 Maart. Het bestuur van het Am sterdam >sch Ge zelschap van den Stillen Omgang verzoekt ons nogmaals de aandacht cler bestuurde- ren van de zusterorganisaties buiten Am sterdam erop te vestigen, dat het niet in de bedoeling kan liggen de beêvaartgangers, die den nachtelijken omgang op 15 Maart gehouden hebben; in Amsterdam te doen blijven voor de Herdenkingsbijeenkomst, maar dat alle beêvaartgangers wederom ten spoedigste naar hun woonplaatsen moe ten terugkeeren. Het Concertgebouw kan slechts 1800 personen bevatten en er is dus geen sprake van de tienduizenden uit den nacht bij deze Herdenkingsbijeenkomst, te betrekken. Het bestuur heeft er intusschen hoogen prijs op gesteld, dat evenredigerma- te de zusterorganisaties van buiten, die met het Amsterdamsch bestuur steeds zoo eens gezind hebben saarngewerkt, in de gelegen heid werden gesteld zich kaarten te ver schaffen. Dit is nu gesohied en daarom is thans de kaa.rtvorkoop sinds enkele dagen aan het secretariaat N. Z. Voorburgwal 167 (telefoon 49313 of 32087) Amsterdam, voor. ieder opengesteld. De belangstelling is zoo enorm, dat reeds thans de voorraad voor een goed deel is uitgeput. De Herdenkingsbijeenkomst be looft dus wel een massaal karakter te zul len dragen. De Kerkzangers. De derde ensemblerepetitie der heeren kerkzangers, die de bijeenkomst met hun zang zullen opluisteren, zal plaats vinden Maandagavond 8 uur en ditmaal is daar voor de groote zaal van het Gebouw van den Werkenden Stand aan den Kloveniersburg wal afgehuurd, aangezien de zaal van de St. Josephs Gezellen-Vereeniging niet be schikbaar was. Inmiddels stud e eren de zan gei's reeds, door de welwillende medewer king van koordirecteuren en besturen, de nummers met hun eigen koor in. Er is aan het bestuur van het Gezelschap van den Stillen Omgang de vrees geuit uit zangers-kring, dat er geen kaarten voor de familieleden der medewerkende zangers zul len beschikbaar bl ij ven, zooals beloofd was. Inderdaad is het getal nog over zijnde kaar ten zéér gering na den verkoop aan de or ganisaties buiten Amsterdam en na den grooten toeloop der Amsterdammers tharis. Intusschen heeft het bestuur gezorgd een aantal kaarten te reserveeren welke Maan dagavond op de ensemble-repetitie in den V erkenden Stand bij de bestuursleden zul len verkrijgbaar zijn. Langer dan Maandag avond kan het bestuur echter deze kaa-rten niet uit den verkoop houden! De heeren zangers zelf hebben natuurlijk op een deel nemerskaart toegang, die hun zal worden verstrekt ter repetitie. De herdenkingsuitgave. Volgende week zal de officie el e Herden kingsuitgave van het Gezelschap, waarin de historie van den Stillen Omgang en bijzon derheden over de zusterorganisaties uit heel het land worden beschreven, mèt het oft'i- cieele uitvoerige programma verschijnen. R.-K. HANDELSH00GESCH00L. De Dies Natalis, Op Vrijdag 6 Maart zal de Dies Natalis der R.-K. Handelshoögeschool te Tilburg worden herdacht met een plechtige H. Mis in de SC Josephkerk, op te dragen door den zeereerw. zeergeleerden heer dr. P. J. van Gils, curator (aanvang 10.30 u.) en met een rede, te houden door den rector-magnifi- cus in het auditorum, Bosscheweg 142 (aanvang 11.45 uur). R.-K. Leergangen. Het Curatorium heeft benoemd tot do centen aan het Conservatorium der R. K. Leergangen le Tilburg, den zeereerw. zeer- gel. heer dr. W. Iverssemakers te St. Mi chielsgestel, mej. L. Diepen te Tilburg en mej. A. Piscaer te Bergen-op-Zoomaan de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten te Tilburg ir. W. Thunnissen te Breda, en aan den opleidingscursus voor de akte gymnastiek M.O. te Haarlem (Heemstede) de heeren H. Bakker te Utrecht, H. Goris te Haarlem, J. Ivroese te Amsterdam, P. Olthoff te Amsterdam, A. Sen den, te Haarlem en J. Vintges, te Haarlem. In den ouderdom van 82 jaar is te Maastricht overleden de o u d-z o u a a f Jozef Tlumister. De heer Verschure, lid van Ged. Staten, van Noord-Holland, heeft giste ren onder veel belangstelling zijn zeventig ste verjaardag gevierd. PATER A. LAMBERT O.F.M. t In het Franciscanerklooster te Megen. Dinsdagmorgen is in het Franciscaner- klooster te Megen na een kortstondige ongesteldheid overleden pater Adrianus Lambert O.F.M. in den ouderdom" van 75 jaren. Hij werd geboren in 1855, ontving de H. priesterwijding in 18S1 en was van 1901 tot 1927 pastoor te Wychen. Hij vierde kort geleden onder groote be langstelling zijn gouden priesterfeest. In zijn orde bekleedde pater Lambert o.m. de volgende ambten: vicaris, gardiaan, definitor en custos. Als rustend pastoor van Wychen was hij gevestigd in het Fran ciscanerklooster te Wychen. HET GRAFMONUMENT VOOR MGR. VAN DE WETERING, Z.G. Naar het „Limb. Dgbl." verneemt, zal de kunstenaar Charles Eyck in opdracht van het aarstbisdom Utrecht naar Rome gaan in verband met het maken van het graf monument voor Mgr. van de Wetering z.g. Dit monument zal in de Pauselijke mo- zaïkfabrieken in de Vaticaanstad door Charles Eyck in mozaïek worden uitge voerd. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanbesteding Koningin Emma-school. Door de architecten W. Brouwer en W. B. Kroon had gisteren de aanbesteding plaats van dc-n bouw van de Koningin Em mas eh ooi aan dc Jonkheer Coninksi raat al hier, de inschrijvingen luiden als volgt: 1. K. de Jong f 34G91.— 2. L. v. Beusekom Jr. 34820.— 3. W. van Beijeren 36000. 4. W. v. d. Bijl 37980.— 5. J. v. Wielingen 38245.— 6. W. Barre veld 38298. 7. D. Donker 39549.— 8. Turkenburg en Oudenes 39553. 9. Gesman en Zoetemeijer 39345. 10. J. Vonk 42000. 11. A. M. Peerewberg 42100. 12. C. de Raat 42110. 13. J. M. P. v. Wijk 42125.— 14. Hoogemdoorn en de Grauw 42444. 15. J. Tolk 47215. 16. Gebr. Vriesekoop 47500, Centr. Genootschap Vacantiekolonies. De Afd. Alphen aan den Rijn van het Cen.tr. Gen. voor Kinderherstellings- en Va- canties-Koionies hield Woensdag in 't Nuts- gebouw haar Alg. Vergadering. Nadat de Voorzitter met een woord van welkom de vergadering, die zeer slecht bezocht was, geopend had, werden de notulen gelezen en deed de secretaresse verslag over het afge- loopen jaar: 21 kinderen werden uitgezon den. De doktoren Groen en Nieuwenhuyzen hadden zich niet de keuring belast. Er is een welgeslaagde bazar gehouden. De secre taresse moest wegens drukke ambtsbezig heden bedanken en werd vervangen door Mevr. CanmegieterKoning. Tot nieuwe be stuur si ed en werden verkozen de dames Mevr. Van Noord—Vlasveld en MeVr. Bel- grawerVan Reenen. Hel Bestuur is thans weer voltallig op 1 vacature na. Uit het verslag van den Penningmeester stippen we de volgende getallen aan. Con tributies 361.— Bouwsteentjes 413.06; Busjes 60.03; Bijdragen Ouders 11. Renten 86.95Bazar 2699.31 1/2. Ver- pleeggeklen 1027.05; Reiskosten en vrach ten 92.03; Kleeding 8.44; Vergaderin gen 23.50; Kassaldo 26.40; Spaarban ken 1384.45 en 1361.03. Totaal bezit 2771.88. Herkozen werden Mevr. De GrootKra mer en Mevr. WiertsemaPriester. Geko zen werd in plaats van Dr. Groen, die be dankte Dr. van Wermeskerke. De Voorzit- tr bracht dank aan Dr. Groen voor hetgeen deze voor de Vereeniging heeft gedaan, als mede aan de afgetreden secretaresse Mej. Ch. Pa.penhuijzen. Besloten werd op 26 Maart een Propa ganda-avond te organiseeren, waarvoor be- langelooze medewerking is toegezegd door Mevr. LamVogelenzang, de heer J. van Mantgum en Fam. Kuipers voor zang en muziek, door de heeren A. Metz en J.. "Tuin man voor koorzang en gymnastiek met kin deren uit cle Martha-Stiohting. Het Bestuur van de Nuts-Spaarbank zegde voor dit doel de groote Nutszaal toe. De entrée is, zeer matig gesteld, zooclat gehoopt mag worden, dat de zeer gevarieerde avond door zeer, zeer velen in 't belang.van het Zwakke Kind zal worden meegemaakt. Voor het komende jaar werd uitzending gevraagd voor een 70-tal kinderen. Beslo ten werd dit jaar voor ruim 20 kinderen plaatsing te vragen. In het Bouwsteentjes systeem zal een wij ziging worden gebracht, zoodat het kinder lijke veelvuldig aan ballen wordt voorko men. Er zal getracht worden een wijkver- deeting in te voeren. De voorstellen van den Penningmeester vonden in dezen algemeen instemming. Tot leden van de Comm. nazien Rekening voor 't volgend jaar werden benoemd de heeren Van Los, Hoferte en Honselaar. Verkoopingen. Uitslag van de gisteren te,n overstaan va.n Notaris Jhr. Stoop ge houden verkoopingen. 1. Sigarenfabriek aan de Wilhclmina- straat in bod gebracht op 8800.werd niet afgemijnd. 2. Het woonhuis. Emma laan 21 in bod gebracht op 3000, werd afgemijnd op 500 door Van Rijn. 3. Een nerceel bouwterrein groot 7 Are aan de FArijterstraat in bod gebracht op 900.— werd afgemijnd op 300 door de heer Vollenhoven q.q. 4. Woonhuis en bouwterrein in comb. 4700.werd afsemijnd .op 250.door v. d. Meer, ijshandel. 5. Rentenierswoniiig, bewoond door wij len Mej;. Wed. Binnendijk aan de Raad huisstraat. in bod gebracht op 3850. werd niet gemijnd. Geschenk. Het bestuur der Martha Stichting ontving voor een tekort, van N,N. te Den Haag, een gift van 248.80. Begin van brand. Ten huize van O. aan den Steekterweg ontstond gistermor gen door he.t vlam vatten van het behang sel in de nabijheid der kachel een begin van brand, die echter door de bewoners nog tijdig kon worden gebluscht. In een naald getrapt. Een tweejarig zoontje van v. D. in de van Mandersloo- straat, trapte gisteravond met zijn voet in een naald. Kermende van pijn. werd het kind met een auto naar Dr. v. W. vervoerd, wien het gehikte de naald uit het voetje te verwijderen. BODEGRAVEN. R.S.A. In het patronaatsgebouw sprak de heer Jan Beerends over Oberammergau en de passiespelen. Nadat de voorzitter de aanwezigen had welkom geheeten, was het woord aan den spreker. Dezo gaf een keurige uiteenzetting van de plaats en zijn bewoner®, van kerk en mysteriespelen en het ontstaan van het passiespel. Vervolgen® liet spreker het spel der Ober- ammergauen zien. Aan de hand van zeer duidelijke lichtbeelden. De aanwezigen ga ven door luid applaus bewijs dat zij van de lezing genoten hadden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2