GEMEENTERAAD VAN LEIDEN KERKNIEUWS SPORT DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Een lange agenda. Toch geen avondzitting, dank zij het uitstellen van verscheidene punten. Huur- nivelleerings-pogingen. Oude kwesties van schoolkindervoeding en -kleeding weer opgerakeld. De Leidsche school voor Oegstgeester kinderen. 28. Voorstel om aan het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest alsnog medewerking te verlee- nen tot stichting van een school voor ge woon lager onderwijs. De heer Zitman wil bij de Kroon in hooger beroep gaan en maakt daar een voorstel van, daarbij gesteund door den heer V e r w e y. De beer Wilbrink kan met dat voor stel niet meegaan. Het heeft geen zin, ons langer te verzetten. Indertijd kantte de raad zich tegen "het denkbeeld, dat deze school alleen voor Oegstgeester kinderen zou zijn. In Oegstgeest gaan echter zeer vele Leidsche kinderen (192) naar school. De heer R o m ij n heeft vroeger tegen gestemd omdat volgens hem de bouw van de school in verband moest staan met de bevolkingstoename in de desbetreffende stadswijk. Ged. Staten hebben aan dit ju ridisch bezwaar niet voldoende aandacht besteed en daarom verklaart spr. zich vóór instelling van hooger beroep. De heer Verwey ziet geen reden, waarom de gemeente geen uitspraak in hoogste instantie zal uitlokken. De heer Kooistra dringt er, naar aanleiding van de mededeeling van den heer Wilbrink, dat er zooveel Leidsche kinderen in Oegstgeest op school gaan, op aan, dat er in at kwartier een open bare school zal worden gesticht. De heer Groeneveld vindt het niet juist, dat B. en W. zich bij de behande ling voor Ged. Staten aan de zijde van het schoolbestuur hebben geschaard. Spr. verwacht, dat vele niet Gereformeerde ouders hun kinderen desniettemin toch naar deze Gereformeerde school zullen zenden, omdat het oversteken van de spoorlijn zeer bezwaarlijk is. Er is z.i. veel meer reden om in dat kwartier een open bare school te stichten Wethouder Tepe adviseert den raad, het voorstel van de heeren Zitman en Ver wey niet aan te nemen. Spr. antwoordt den heer Groeneveld, dat het college be voegd was z'n meening te doen uiteenzet ten voor Ged. Staten. Waarom is het niet juist, om van zijn bevoegdheid gebruik te maken? Spr. heeft geen plannen om in dat kwartier oprichting van een openbare school voor te stellen. Het voorstel-Zitman wordt verworpen met 16 tegen 13 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de hee ren Romijn, Reimeringer, Bosman en Zit man. Het voorstel van B. en W. wordt daar na z.h.s aangenomen. 29 Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. Aangenomen. Huurverlaging. 14o. Voorat el in zake verlaging van de huurprijzen van de woningen, deel uitma kende van verschillende woningbouwplan nen, tevens praeadvies op het adres van de Federatie van te Leiden en Omstreken ge vestigde Woningbouw vereenigingen, te de zer zake. De heer Kooistra herinnert aan het ontstaan van de rijksvoorschotten via de gemeente aan de woningbouwverenigin gen. Het Rijk verleende steun aan de ver- eenigingen onder bepaalde voorwaarden en stelde de gemeenten aan om toezicht te houden op de degelijkheid van den bouw. Zoo bezien zijn de gemeente-bestu ren slechts een tusschenschakel en bestaat er wel degelijk een band tusschen. de bouwverenigingen en het rijk. Thans worden de vereenirincen aan den kant gezet, alsof er geen enkel verband bestaat met het rijk. Z. i. moest bij het verbreken van den band tusschen de ge meente en de regeering de toestemming van de verenigingen zijn gevraagd. Spr. meent, dat de verenigingen te veel heb ben betaald en dat het zonderling is, dit teveel betaalde aan andere verenigingen te geven. Ook de Nationale Woningraad acht deze wijze van nivelleering verkeerd. De heer Zitman sluit zich daarbij aan. De heer Parmentier meent, dat het billijk is, te streven naar huurnivellee- ring in algemeenen zin. Spr. erkent, dat er geen rechtsbetrekking bestaat tusschen de verenigingen en het rijk, en dat is ge lukkig, want daardoor is deze nivelleering mogelijk. De heer Eikerbout sluit zich bij den heer Kooistra aan. Hij wenscht den ter mijn, waarin de rente-winst zal worden aangewend tot verlaging der huren, van 40 op 25 jaar te brengen. De heer Wilbrink ziet de verhou ding tusschen de gemeente en de bouwver- eenigingen anders dan B. en W. De rijks- voorschotten zijn gegeven ten bate van de verenigingen en niet ten bate van de gemeente. Overigens vindt spr. het voor stel van B. en W. sympathiek. Het is bil lijk, dat de rente-winst ten goede komt aan die verenigingen, die dat het meeste noodig hebben, dus aan die woningen, wel ke relatief de hoogste huren hebben. Het is zeer a-sociaal, dat anderen zouden moeten opkomen voor de moeilijkheden, waarin sommige woningbouwvereenigin- gen, die op zeer royale leest hebben ge bouwd, zich gestoken hebben. De heer de R e e d e wil de zaken ook bekijken van het standpunt van het alge meen belang en sluit zich dan ook aan bij de uiteenzetting van den heer Wilbrink. Spr. is het eens met B. en W. dat de ge meente niet louter een tusschenschakel is. Spr. juicht de voorgestelde poging tot huurnivelleering ten zeerste toe, omdat dit voorstel een algemeene strekking heeft en de gemeente niet op kosten jaagt. De heer M a n d e r s noemt dit voorstel het meest billijke, dat uit te denken is. De heer Donders merkt op, dat de prealabele kwestie is, of de bouwvereni gingen recht hebben op de rente-winst. Hebben zij daarop recht, dan is het stand punt van B. en W. onjuist en heeft de Fe deratie gelijk. Spr. schaart zich evenwel aan de zijde van B. en W.; er zijn twee afzonderlijke overeenkomsten, nl. van rijk en gemeente en van gemeente en bouw verenigingen. In d't licht bezien, acht spr. het voorstel van B. en W. volmaakt bil lijk. De gemeente had de rente-winst op geheel andere wijze kunnen besteden. De heer Bosman kan zich met het betoog van den heer Donders vereenigen, èn bezien vanuit juridisch standpunt èn ook om billijkheidsredenen. Wethouder Goslinga rfereert zich aan het juridisch betoog van den heer Donders. De gemeenten zijn geen tusschen- schakels. Was het maar waar, dan droeg de gemeente geen risico. Verder wijst spr. erop, dat het rente-type niet doorslagge vend is bij de bepaling van de huur; dat hangt af van de huurwaarde. De heer Kooistra stelt de zaken verkeerd voor, èn op juridisch gebied en met zijn beroep op de billijkheid. De gemeente heeft de ren te-winst willen besteden voor den woning bouw, wat geheel billijk is. Spr. spreekt zijn teleurstelling uit over de weinige me dewerking, welke van de zijde van de bouwvereenigingen wordt ondervonden voor het groote plan tot huurnivelleering. De heer Kooistra wil de rente-winst uit sluitend besteden voor de 6-percents wo ningen; hetgeen spr. een a-sociaal stand punt noemt. Er was aanvankelijk eenige aarzeling, om de rente-winst ten goede te doen komen aan de absoluut hoogste huren of aan de relatief hoogste huren. Er is ten slotte besloten tot het Laatste. De heer Ei kerbout wil de rente-winst aanwenden in 25 jaren; dan ziin wij er vanaf. Dat is ech ter niet wenschelijk, want dan kunnen na die 25 jaren de huren weer omhoog gaan. De heer Kooistra merkt nog op, dat de huren in Leiden zeer hoog zijn. Spr. ziet de zaken anders dan de heer Don ders, omdat bij de aanleiding tot de over eenkomst met rijk en gemeente anders ziet. De wethouder heeft het z.g. groote rivelleeringsplan ter sprake gebracht; spr. vraagt eenige nadere mededeelingen daar omtrent. Wethouder Goslinga kan daarom trent nog weinig mededeelen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 20 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de S. D. A. P. en de heer Zitman. Uitstel. 15o. Voorstel in zake het aan de N.V. Textielfabriek voorh. Gebr. van Wijk en Co. verleenen van vergunning tot het ma ken van een ver bindings brug over de 3e Groenes'teeg. tusschen hare perceelen aan de Vestestraat eenerzijds en het perceel Groenesteeg No. b5 anderzijds. De v o o r z. deelt mede, dat het college van B. en W. voorstelt dit punt uit te stel len tot de volgende vergadering. De heer Parmentier maakt daar bezwaar tegen. Het verzoek dateert al van 10 October en het punt is reeds een paar maal uitgesteld. De v o o r z. merkt op, dat het in het belang van de zaak is, als de bespreking wordt uitgesteld. Wethouder Splinter licht dit nader toe. Er moet een onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheid van Oplossing van eenige bezwaren van een huiseigenaar. Het punt wordt daarna uitgesteld. aanbeveling verdient deze om te zetten in een gemeentelijke commissie. Het is h. i. een onderdeel van de onder- wijszorg en bovendien is het toch ook de gemeente, die de gelden grootendeels ver sohaft. De heer Bergers weet niet, waarom er een gemeentelijke commissie moet ko men. Doet de tegenwoordige commissie haar taak niet goed? Men moet ook iets overlaten aan het particulier initiatief. Omtrent de andere wenschen inzake de schoolkindervoeding merkt spr. op, dat men toch ergens 'de grens moet stellen; als men mevrouw Braggaar hoort zou men alle schoolkinderen tenslotte moeten voeden. Spr. verdedigt het nut van klom pen. Schoenen zijn goed, als zij op tijd ge repareerd worden, maar dat gebeurt in zulke gezinnen al heel weinig. De heer M e ij n e n herinnert eraan, dat deze voorstellen alle jaren terugkee- ren en telkens verworpen worden. Deze voeding is er, om te zorgen dat het school kind het onderwijs beter kan volgen, doch het ligt niet op den weg der gemeente om alle schoolkinderen te voeden. In het dra gen van klompen ziet spr. geen teeken van armoe. Spr. heeft een woord van lof voor het werk van de tegenwoordige commissie. Hij zou het een schande vinden, als deze com missie zóó maar vervangen werd door een andere. Wethouder Tepe verwijst naar de vo rige begrootingen. De kwestie van de normverhooging is niet aan de orde; spr. kan daaromtrent niet opeens zijn meening bepalen. Hoe andere gemeenten over de bezwaren heenstappen, is geen zaak wel ke spr. behoeft op te lossen. Het toeken nen van steun onder de vacantie is niet op te vatten als een tegemoetkoming aan het voorstel van mevr. Braggaar. Verscheide ne schoolhoofden hebben zich verder uit gesproken tegen het verschaffen van schoenen. Het zijn juist de schoenen, die de kinderen koude en natte voeten bezor gen en niet de klompen. Mevr. Braggaar de Does en haar partijgenooten zijn voor standers van overheidszorg op èlk gebied, doch de rest van den raad meent, dat het particulier ïnititiatief slechts dan moet worden uitgeschakeld als dat tekort schiet Mevr. Braggaar heeft geen enkele poging gedaan om aan te toon en, dat het parti culier initiatief hier te kort sohiet. Een gemeentelijke commissie zou niet alleen veel geld kosten, maar zou bovendien ook niet met die liefde kunnen werken als de particuliere commissie doet. Wethouder Goslinga merkt op, dat niet B. en W. een toelage hebben geschon ken aan de kinderen tijdens de Kerstva- cantie, doch dat dit is uitgegaan van de commissie van Maatschappelijk Hulpbe toon, die extra steun gaf aan degenen, die steun trekkende zijn en nu tijdens de va cantie meer onkosten hadden door het op houden van de schoolkindervoeding. Na repliek van mevr. Braggaa rd e Does wordt het eerste voorstel verwor pen met 19 tegen 9 stemmen. Vóór stem de alleen de S. D. A. P. Het tweede en derde voorstel onder gaan hetzelfde lot met 18 10 stemmen. (De heer Manders stemde hier eveneens vóór). Tot de volgende vergadering™ Wegens het late uur_ worden ter vermij ding van een avondzitting de agendapun ten 19, 20, 24 en 25 uitgesteld tot een vol gende vergadering. 21o. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging Herstellingsoord „de Leidsche Buitenschool", in zake de opneming en ver pleging van Leidsche kleuters in haar In ternaat te Katwijk. Z. h. st. aangenomen. 22o.. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Slagerspatroonsvereeniging en de R.K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Pela- gius", in zake verlaging van de slaohtta- rieven. Z. h. st. aangenomen. 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 15 April 1909 (Gem. blad No. 3) tot voorkoming van brand. Z. h. st. aangenomen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 18 Februari. Huizen. 298 M. Ui-tel. NCRV-Uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 M. F. Jurjaanz (harmonium) en Mevr. D. van Neerden-Ongers .(so praan). 12.0012.30 Gramofoonpl. 12.302.00 "Concert. 2.00—2.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Lezen van Ohr. Lectuur. 3.004.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.007.00 H. Pilon: „Hoe komen we aan onze kuikens op de Boerderij". 7.007.30 Vroolijk programma. 7.308.00 Dr. G. Esselink: „Ons be staan een worsteling om het leven". 8.0010.20 Evangelisatie Samenkomst te Amsterdam. 10.20 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsluitend VARA.-uitzending. 8 009.00 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel Joh. Jong. 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.00 Gramofoonpl. 11.05 F. Meyboom: „De verpleging van het zieke kind". 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert VARA-septet. 2.15 Vrouwenuurtje. 3.05 Gramofoonpl. 3.10 K. de Boer: „Hoe werken de coö peratieve vereenigingen". 3.25 Gramofoonpl. 3.30 Maak het zelf, door C. Schaake- V erkozen. 4.20 Gramofoonpl. 4.30 Piano-recital en Gramofoonpl. 5.05 Voor de kinderen. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kok. 7.Ö0 A. F. J. Portielje: „Instinct en ondervinding bij dieren". 7.30 Politieber. 7.45 Joodsch uurtje. 8.55 Gramofoonpl. 9.00 Uitz. vanuit Vliasingen. VARA- orkest o. 1. v. H. de Groot. 9.30 Blijspel door het Groot Volkstoo- neel. 10.30 Vervolg Uitzend, uit Vlissingen. 11.00 Vaz Diae-. 11.10 Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. 1.20 Orkestooncert. Secretaris Th. W. Pichot. Onder hartelijke, veelzijdige belangstel ling heeft de weleerw. heer Th. W Pichot, secretaris van het bisdom Haailem. Zondag in intiemen kring zijn 12 y2 -jarig priester feest herdacht. Om half elf droeg Z. E. in de kapel van het bisschoppelijk paleis een stille H. Mis op. Hierbij waren tegenwoordig Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, de hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bis dom, de hoogeerw. heer L. A. A. M. Wes- terwoudt, deken van Haarlem, de zeereerw. heer H. C. J. Sondaal, pastoor der kerk van den H. Jozef, de zeereerw. heer rector J. C. Aalberse, uit Haarlem, en familie leden van den jubilaris. Des middags werd in de groote zaal van het bisschoppelijk pdleis gelegenheid gege ven den weleerw. heer Pichot gelukwen- schen aan te bieden. Hiervan werd een zeer druk gebruik ge maakt door tal van Haarlemmers en niet- Haarlemmers, waaronder een groot getal geestelijken en vertegenwoordigers van vereenigingen. Leeraar J. J. Lauwrier. In het seminarie „Hageveld", te Heem stede, werd gisteren het 12 ys-jarig pries terfeest gevierd van den weleerw. heer J. ,J. Lauwrier. Nadat des morgens de studenten ter H. Tafel waren genaderd, droeg de jubilaris om 10 uur in de seminarie-kapel een plech tige H. Mis op, met assistentie van de wel eerw. heeren N. Ammerlaan, diaken, D Bont, sub-diaken en G. v. Trigt, cere- moniarius. De Sehola Cantorum voerde een meerstemmige Mis uit van Palestrina en na de Hoogmis „Laetatus sum" van O. Di Lasso. Om 12 uur vereenigden zich de jubilaris, zijn familie, de regent, de leeraren en de studenten, in de aula, waar de jubilaris hartelijk werd gehuldigd met zang, muziek en toespraken. Deze zegde voor de betoonde hulde har telijk dank. 's Avonds werd- een opvoering gegeven van „Droomen zijn soms openbaringen Gods". Pater Castus Vermey O.F.M. t In het klooster der Minderbroeders te Weert is, zooals gemeld, Zondagmorgeu na een ongesteldheid van eenige dagen, overleden, pater Castus Vermey, lector in de H. Schrift, in den leeftijd van 31 jaren. Pater Castus Vermey werd geboren te Amsterdam, trad na zijn gymnasiale stu dies te Venray volbracht te hebben, in 1917 in de Orde der Minderbroeders en werd 2.20 Concert. 2.45 Uitz. voor scholen. 2.50 Lezing. 3.50 Concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en nieuwsberichten. .00 Gramofoonpl. 7.20 Lezingen. 8.20 Concert. 9.20 Berichten. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Lezing en berichten. 10.50 Concert Kwintet. 11.3512.20 Dansmuziek. „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl." 12.25 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert door het Don Kozakken- koor. Langen berg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Concert. Orkest en bariton. 4.205.20 Orkest concert. 7.057.40 Orkestooncert. 7.408.05 Concert en declamatie. 8.05 Orkeetconcert. Piano-soli. Daarna: Berichten en tot 11.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.051.20 Orkestconcert. 2.504.50 Orkestconcert. 7.209.20 Concert. Orkest. Edwin Fi scher (piano). 9.3511.50 Dansmuziek. Brussel 508.5 M. en Leuven 338.2 M. 508.2 M.: ö.2o Orgelconoert. 6.05 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.209.05 Causerie en concert. 9.05 Militaire muziek en zang. 338.2 M.: 6.20 Gramofoonpl. 6.05 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Viool-recital. 8.50 Concert. Orkest, Causerie. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten enz. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.15 Lezingen, lessen. 7.20 „Der schlesische Paalter". M. m. v. koor, orkest en solisten. 8.30 Symphonie Nr. 6 A-dur, Anton Bruckner. Door Orkest 9.40 Berichten. 9.55 Lezing en daarna tot 11.50 Popu laire muziek. priester gewijd in 1924. Na zijn priesterwij ding studeerde hij aan de universiteiten van München en Munster en werd na een kort verblijf te Nijmegen op 11 Mei 1928 benoemd tot lector in de H. Schrift te Weert. De overledene was tevens verbonden aan het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert, aan de redacties van verschillende tijdschriften en was secretaris van het Co mité tot voorbereiding van het zevende eeuwfeest van den H. Antonius van Padua. De Nederlandsche provincie der Minder broeders verliest in pater Castus een veel belovend priester, die zich in korten tijd reeds groote verdiensten had verworven. Em. Prior A. G. van Mil, O.S.C. t In het klooster te Diest (België) over leed de HoogEerw. Pater Antonius Gerar- dus van Mil O.S.C., regulier Kanunnik van de Orde van het H. Kruisen prior eme ritus van de kloosters te Uden en te Diest. Met Pater van Mil, die den leeftijd van 64 jaar bereikte, is 'n verdienstelijk pries ter heengegaan, die veel heeft bijgedragen tot de vorming van geestelijken in ons land, als leider van het algemeen college der Kruisheeren te Uden. VOETBAL Ajax en Feijenoord met Paschen naar Engeland. In de Paaschweek zullen de elftallen van Ajax en Feijenoord op uitnoodiging van de vereeniging „De Zwaluwen" een tournée maken door Engeland, welke 5 A 6 dagen zal duren. Er bestaat het voorne men om op 25 April de Cup final in het Wemblystadion bij te wonen. Beide teams zullen tegen verschillende sterke Engelsche elftallen uitkomen. SCHAATSENRIJDEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Van der Scheer en Heiden nemen deel. Voor het wereldkampioenschap te Hel- singfors zullen rijders deelnemen behoo- rende tot niet minder dan zeven landen: de grootste deelneming, die ooit voor die wedstrijden heeft bestaan. Waarschijnlijk zullen er 26 rijders zijn. Voor Nederland starten alleen Van der- Scheer en Heiden. Boot is wel weer her steld van zijn griep-aanval, maar hij is tengevolge daarvan geheel uit conditie en hij is derhalve niet ingeschreven. De 500 meterbaan hier is voor onzen Van der Scheer niet gunstig, voor Heiden echter wel. „Msb." Kindervoeding en -kleeding. 16o. Voorstel van Mevr. Braggaar—de Does, in zake de benoeming van een ge meentelijke Commissie voor Sohoolkinder- voeding en -kleeding. 17 o. Idem a Is voren, in zake de verstrek king van soh oenen en schoenreparatie in plaats van klompen aan daarvoor in aan merking komende schoolgaande kinderen. 18o. Idem alsvoren. in zake de verstrek king van school'kindervoedmg ook gedu rende de va-ca-nt-iee. Mevr. Braggaa rd e D o e s wijst er op dat wat zij op dit gebied voorstelt in andere plaatsen reeds bestaat en vraagt-, hoe het mogelijk is, dai in die gemeenten bl:jkbaar de juridische bezwaren, waarop B. en W. zich beroepen, niet bestaan. Zij bepleit vervolgens 'n verhooging v. d. maxi mumloongrens, waarbij kindervoeding wordt toegestaan en levert een pleidooi voor haar drie voorstellen inzake schoolkindervoe- ding en -kleeding. Op de door B. en W. aangevoerde argumenten antwoordt zij met een beroep op andere plaatsen. B. en W. zijn aan spr. iets tegemoet gekomen, door aan de kinderen, gedurende de Kerstvar- cantie een kleine vergoeding te geven van het voedsel, dat tijdens de vacantie niet verstrekt wordt. Spr. is het wel niet eens met de verdeeling, doch het is ten minste iets. Omtrent de bekende klompen kwestie komen geen nieuwe argumenten naar voren. Klompen zijn niet goed voor de voeten, doen do kousen slijten en stem pelen den drager tot een armlastige. On danks alle waardeering voor de particuliere vereenigingen meent spr. dat het toch Rondvraag. De heer Coster vestigt de aandacht op de menigte klachten, welke den laat- sten tijd gehoord werden over de groote slijtage van electrische lampen. Men zocht de oorzaak aanvankelijk in de slechte af werking der lampen, doch het blijkt thans, dat de schuld bij de electrische centrale ligt, die slechts 125 volt. leveren mag doch feitelijk stroom levert met een spanning van 140 volt. Spr. liet dit zien met behulp van een voltmeter. De heer Vallentgoed wijst op de gaten in 'de trottoirs van de Hoogewoerd. De heer v. T o 1 waarschuwt tegen het voornemen van den aannemer, die de her stelwerkzaamheden aan de walmuren van Oude Vest en Utrechtsohe Veer achter elkander wil uitvoeren, terwijl in het be stek staat, dat hij deze werken gelijktijdig moet uitvoeren, zulks in verband met de werkverruiming. De heer Eikerbout wenscht in ver band met den toestand aldaar het rijwiel- verkeer op het Utrechtsche Veer tijdelijk te verbieden. De heer Zitman vestigt de aandacht op den slechten toestand, waarin het voet pad langs den Hongen Rijndijk nabij de R oomburger brug zich bevindt. De heer Groeneveld komt op tegen het verharden der grintwegen met bazalt- scherven, hetgeen ruineus is voor fiets- en autobanden. Daarna sluiting.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6