STADSNIEUWS Avenda DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE AANSTAANDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Het programma. Het bestuur van den Nedcrla-ndschen Kat- dedeeling gedaan van het programma van hol'iek^mkig heeft in een conferentie me den a.s Katholiekendag, welke op 26 en 27 Mei ejk. te Amsterdam zal worden ge houden. Tot dezen Katholiekendag worden door hunne Hoogw. Excellenties, den Aartsbis schop en de Bisschoppen van Nederland de ontwikkelde katholieken uit alle standen op geroepen. De bedoeling is tooh alle katho lieken, die in een leidende positie zijn ge plaatst te vereenigen, om de meest actueel e vraagstukken te overwegen, welke zich voor hen opdoen. Ditmaal zal het Christelijk Gezinsleven, heit onderwerp door de jongste Encyclie ken van Z. H. den Paus, in het middelpunt der belangstelling geplaatst, van verschil lende zijden worden beschouwd en be licht. De Katholiekendag zal dit jaar tot twee dagen worden beperkt. Wel zal op Maan dagavond 25 Mei, den tweeden Pinksterdag, een begroetingsavond worden belegd, ter wijl op Donderdag 28 Mei een bedetocht naar Heiloo en Egmond is voorgenomen. Dinsdag 26 Mei wordt de Katholiekendag geopend met een H. Mis in de open lucht op liet Begijnhof te Amsterdam. Te elf uur vindt de openings zitting plaats in de aula van het Koloniaal Instituut. Daarin zal prof. J. B. Kors O. P. de inlei ding houden tot het algemeene onderwerp van den Katholiekendag en spreken over: De katholeken opvatting van het huwelijk als grond-slag van het christelijk gezin. De Dinsdagmiddag is voor sectievergade ringen gereserveerd. Dinsdagavond wordt de tweede algemee ne vergadering gehouden in de Wiiibrordus- kerk. Eerste spreekster is mevrouw Steins- Bisschop, die handelt over: De opvoeding als gezinstaak. Tweede spreker ia de heer mr. C. Romme, die behandeltDe overheid en het gezin. Op Woensdagmorgen 27 Mei zal Z.D.H. Exc. Mgr. Jansen een H. Mis van Requiem opgedragen voor de nagedachtenis van zijn Doorliuchtigen voorganger; ook deze H. Mis wordt o-p het Begijnhof gelezen. Te 11 uur is er een algemeene vergade ring in de Aula van het Koloniaal Instituut, waarin spreken de heer Fleskens over Ge zag en Vrijheid in het gezin, en mevrouw Van Wageningen-Salomons over: Het hu- wel ijik in de Litteratuur. In de slotvergadering, Woensdagmiddag te 4 uur. zal prof. Feron spreken over: Het Ideale Huwelijk. Op Dinsdagmiddag zullen zes sectiever gaderingen werden gehouden. Inleiders zijn: Dr. Huddl es-ton Slater: De voorbereiding tob het huwelijk. Dr. Ausems: De verhouding tusschen de eebtgenooten. Prof. Koenraadt: Gezin en kerk. Dr. G. Lamers S. J.: Gezin en jeugdwerk. Kapelaan Waterkamp: Gezin en christe lijke kunst. Jr. ElsenburgGezin en gezinshulp. Na deze inleidingen is gelegenheid tot ge- da ch t-e n w i s-s el i n g. De ncvenvergaderingen zullen op Woens dagmiddag voor de slotzitting worden ge houden. Er is gelegenheid tot het aanvra gen van neven vergaderingen tot 1 Maart avS., terwijl uiterlijk 15 Maart a.s., de ge gevens voor het programmaboek worden ingewacht. Men wende zich voor bedeelde aanvra gen tot den zeereerw. heer W. Nolet, pastoor van St. Peterus en Paulus, N. Z. Voorburg wal 293 te Amsterdam, secretaris van het bestuur van den Nederlandse-hen Katholie ken dag, voor de zaal re geling echter tot mr. Loeff, Keizersgracht 230, Amsterdam. De bedetocht op Donderdag 28 Mei heeft als eerste doe! Heiloo, de bakermat van de kerstening in Noord-Nederland, het bede vaartsoord naar O. L. Vrouw ter Nood en naar de Sint-Willibrordusput. Hier zal een Pontificaal Lof worden gecelebreerd. Een bezoek zal verder worden gebracht aan het graf van Sint Adalbert te Egmond aan Zee, waar onder leiding van p-rof. Holwerda in teressante opgravingen zijn geschied en eer lang een Benedictijner-Abdij zal verrijzen. De firma Coebergh te Haarlem verzorgt een expositie, van beperkten omvang, van boeken over het op den Katholiekendag te behandelen onderwerp. De Duitsche industrie ter Nederlandsche Jaarbeurs vertegenwoordigd. Op de a.s. Voorjaarsbeurs der Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht van 1019 Maart zal de geheele Duitsche Industrie op officieele wijze vertegenwoordigd zijn. Er zal, evenals zulks reeds met andere landen 't geval is, op 't Vredenburg 157— 158 in de z.g.„Rue des Nations'" voor den eersten keer een Duitsch Informatiebureau worden gevestigd waar kosteloos alle in lichtingen en adviezen betreffende de Duitsche industrie en omtrent het aan- knoopen van handelsverbindingen tusschen Duitschland en Nederland, worden ver strekt. Jachtwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald-, dat in het ge heele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol-eksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1931; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van het onder a ge noemde waterwild is toegestaan vanaf he den tot en met 30 April 1931; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen,afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersnippen en goudplcvieren niet i3 toegestaan. SNELLER TREINVERKEER. LeidenRotterdam 3 minuten minder. Onlangs is reeds een bericht geplaatst over proefnemingen met electrische treinen op de route RotterdamAmsterdam om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn de snelheid der treinen hooger op te voeren. Het tijdschrift „Spoor- en Tram wegen" bevat nu nadere bizonderheden, die onze lezers stellig zullen interesseeren „De snelheid, waarmede electrische trei nen op het baanvak AmsterdamRotter dam worden ingelegd, kan maximum 95 K.M. per uur bedragen. Echter wordt deze snelheid tot op heden niet steeds bereikt, omdat de gegeven rijtijd in vele gevallen nog zoodanig is, dat de rijsnelheid kleiner is-dan 95 K.M. per uur. Eensdeels is dit heb gevolg daarvan, dat een aanvankelijke wijze van rijden -in het nieuwe bedrijf zon der meer behouden is gebleven en ander deels om de mogelijkheid te be-houden om bij vertragingen, door dan met hooger snelheid te rijden, tijd te kunnen inrijden en zoodoende de nadeelige gevolgen vau te laat aankomen zooveel mogelijk te be perken. Intuschen is de maximum toe laatbare snelheid der electrische treinen op genoemd baanvak verhoogd tot 100 K.M. per uur, waarmede een nieuwe reser ve is ontstaan, reden te meer om, waar te vens de snelheidsbeperking voor den boog te Sloterdijk is komen te vervallen, de hier en daar betrekkelijk ruime rijtijden van thans te bekorten. Gelet op de ervaringen, bij het rijden met electrische treinen op gedaan, is het daarom gewenscht voorge komen de gemiddelde rijsnelheid eeniger- mate op te voeren, waardoor de reissnel- he'd tevens grooter wordt, voor oogen ge houden de eischen des tijds: snel en veilig. De daartoe gehouden proefnemingen met verschillende treinsamenstellingen bij ver schillende snelheden hebben nu uitge maakt, welke hoogere eischen door het op voeren der snelheid aan de electromotoren en aan de bediening daarvan kunnen ge steld worden. Wordt thans het traject Amsterdam- den Haag (zonder stoppen onderweegs) af gelegd in 46 minuten, het zal mogelijk zijn ditzelfde traject, zonder het uiterste te verrichten- in 43 minuten af te leggen. In omgekeerde richting bedragen de rijtijden 47, respectievelijk 44 minuten. Om een beeld in cijfers te geven van den verkor ten reisduur, waarvan men zich echter geen al te groote voorstelling moet maken, diene de volgpnde vergelijking: Traject: AmsterdamHaarlem HaarlemLeiden Leidenden Haag den Haag—Rotterdam 19 min. Oude rijtijd: 14 min. 21 min. 12 min. Nieuwe rijtijd: 14 min. 20 min. 11 min. 17 min Totale rijtijd 66 min. 62 min. Met inbegrip van stationnementen be draagt de reis-duur van Amsterdam naar Rotterdam (met stoppen te Haarlem, Lei den, den Haag, Delft en Schiedam) 76 m;- nuten, terwijl volgens de nieuw toe te pas sen rijtijden en stationnementen deze (zon der extra toeslag) 73 minuten zal kunnen bedragen. De Ned. R. K. Bond van loodgie ters- en koperslagerspatroons zal op 23 en 24 Juni as. te Haarlem op feestelijke wijze zijn eerste lustrum her denken. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft de toezegging gedaan, het congres met een bezoek te vereeren. MARIE VAN DER VIJVER, t Gisteravond om half elf is tengevolge van een hartverlamming plotseling overle den mej. Marie van der Vijver, de bekende Haagsche Volkszangleidster en -propagan diste. Ook hier ter stede was mej. van der Vijver, vooral in katholieke kringen geen onbekende, zij was de leidster van „Ruim Baan", waarmede zij dikwijls voor vereeni- gingen en in 'iefdadigheidsuitvoeringen op trad. Het meest is zij bekend om haar prac- tische propaganda voor de goede volks zang, waarvoor zij vooral in den Haag, met kinderen talrijke uitvoeringen gaf. Ook aan de Graalmeisjes te Leiden zou zij les gaan geven in de volkszang, zooals zij dat elders in verschillende Graalhuizen ook deed. Haar plotselinge heengaan zal door haar zeer talrijke bevriende relaties en kennissen met droefheid worden vernomen, omdat zij een niet gemakkelijk te vervullen plaats achterlaat. De overledene bereikte den leeftijd van 50 jaren. De teraardebestelling zal plaats hebben op de begraafplaats „St. Barbara" aan de Brinckhorstlaan op a.s. Vrijdag na den Uitvaartdienst in de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum aan de Stadhou derslaan, te 9.30 uur. Gisteravond gaf de Leidsche Dameskap- club, onderafdeeling der Leidsche kappers club „Hulp en Vriendschap", een demon stratie in dameskappen, kort model met postische, in een der bovenzalen van café restaurant „De Harmonie", Breestraat, De heer Cornelissen heette de leden en ge- noodigden welkom en gaf een toelichting omtrent deze demonstratie, waarna de heer J. Mossel uit Rotterdam drie zeer fraaie kapsels te bewonderen gaf, welke een welverdiend applaus van de aanwe zigen uitlokte aan den demonstratour en diens zoon, den heer Mossel Jr. De heer Cornelissen sloot dezen gezel- ligen avond na nog den beer Mossel in het bijzonder den dank der aanwezigen ge bracht te hebben voor diens belangloozen en leerrijken avond. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Conferentie van den moderator. Vrijdagavond hield de weleerw. heer L. Gudde, moderator van P. K. 'n conferen tie voor de leden in het Eigen-Huis, waar in hij het standpunt der Kerk ten opzjehte naar aanleiding van ingekomen vragen. De lijkverbranding of crematie, aldus de moderator, is iets van de laatste honderd jaar. Toch is het niet iets nieuws, want reeds Homerus spreekt van het verbranden van dooden. Het was echter geen alge meenheid, want zeer duidelijk blijkt uit de doodencultus der Egyptenaren, die juist hun uiterste best deden om de lijken zoo Lang mogelijk voor bederf te vrijwaren. Een feit is het echter, dat na het over lijden van den mensch de eerste zorg om liet stoffelijk overschot uit de samenleving te verwijderen een hygiënische is. Hiervoor gebruikte en gebruikt men nu nog de drie elementen: lucht, water en vuur. Bij de indianenstammen b.v. in Zuid- Amerika, stelt men het lijk aan de inwer king der lucht bloot, tot het vergaan is. In Britsch-Indië vertrouwt men den doode aan het water der heilige Gangesrivier toe. Ook de schepelingen worden zeer vaak nog in het zeemansgraf bij uitnemendheid, begraven, n.l. de zee. Ongewoon is echter het vuur, terwijl de ter aarde bestelling op een kerkhof de meest gebruikelijke methode is. Toch is er tusschen beide laatste metho den geen essentieel verschil. Van uit het natuurrechtelijke standpunt en ook niet van uit het dogmatische bestaat er derhalve geen bezwaar tegen de lijkver branding. Wanneer de Kerk zioh desondanks zoo krachtig tegen de crematie verzet, heeft dit geheel andere oorzaken, zooals wij zul len zien. Het ontstaan van de crematie in den huidigen vorm, dateert uit de Fransche re volutie, toen op het Champ de Mars in 1794 bij de instelling van den godsdienst der rede het eerste lijk verbrand werd. Men heeft getracht met behulp der regee ring de lijkverbranding door te voeren, maar Napoleon maakte hieraan een einde. In de vorige eeuw was het vooral Jacob Grimm, die op esthetische gronden de cre matie opnieuw ging propageeren. Vooral in Italië, waar de vrijmetselaars vurige voor standers der lijkverbranding waren, wer den veel congressen gehouden. Hier zij alleen herinnerd aan het con gres van 1870 in Napels, gelijktijdig met het Vaticaansche Concilie. Op dat congres namen de vrijmetselaars een motie aan om het Katholicisme van de wereld te doen verdwijnen. Als een der middelen hiertoe werd de lijkverbranding beschouwd, om hierdoor de Kerk de macht over de doo den te ontnemen. In Mei 1886 veroordeelde Paus Leo XIII de lijkverbranding dan ook, omdat geble ken is, dat zij doelbewust strijdig is met den geest der Kerk. De lijkverbranding is dus voor de Kerk geen dogmatische kwestie, zooals men dit i van andersdenkende zijde wel eens wil doen voorkomen, maar louter een formeele kwes tie, omdat de tendenzen die bij de crema tie tot uiting komen, wijzen op een opzet telijke miskenning en negeering der christe lijke beginselen. In dit opzicht kan men de Kerk zeer ze ker niet beschuldigen van bekrompenheid of achterlijkheid, omdat hierdoor tegenge gaan wordt de verdere ontkerstening der wereld. Evenals elders, begrijpt ook hier de Kerk, de taak die Zij te vervullen heeft, met een ontwijfelbare juistheid, hierdoor blijk gevende van Haar goddelijken oor sprong. Nadat de moderator nog enkele vragen beantwoord had, werd de conferentie met gebed besloten. R. K. B0UWVAKARBEIDERSB0ND „ST. JOSEPH". Een prachtige feestavond. Een klinkend feest is het geworden, de feestavond van den R. K. Bouw vakarbei dersbond „St. Joseph", een feest, dat het overtuigend bewijs heeft geleverd van saamhoorigheid en eensgezindheid en daarom ook van een prachtigen bloei in de vakorganisatie van de R. K. Bouw vakarbeiders. De groote zaal van „Concordia" was geheel gevuld, overval zelfs-, met leden en huisgenooten, toen prompt acht uur de auto arriveerde waarmede de jubilee- rende voorzitter met diens echtgenoote van huis was afgehaald door den secre taris met diens dochtertje, door wie reeds- bij het afhalen een bouquet bloe men werd aangeboden. De 2e voorzitter, de heer H. Hiller, opende toen de fees telijke bijeenkomst met den chr. groet en een woord *van welkom, waarbij hij alle aanwezigen verzocht met hart en ziel mede te werken om dezen avond te ma ken tot een eohten feestavond. De reden dat ik als 2e voorzitter dezen "avond mag openen, aldus spr., is dat onze voorzitter, vriend Strijk, dezen avond zijn 10-jang jubileum als- afdeelingsbestuurder her denkt, waarvan 2 jaar als secretaris en acht jaar als voorzitter, jaren waarin hij dus de organisatie heeft geleid, zooals het; moest. Misschien is er wel eens ge dacht, aldus spr., dat het een of ander wel eens beter anders had kunnen ge schieden, maar, zoo er fouten gemaakt zijn, wie werkt er zonder fout. Laten we dus vriend Strijk hulde bren gen namens het bestuur en de leden van zijn organisatie. Den jubileerenden voorzitter daarna toesprekend noodigt spr. 'hem dan uit op het tooneel te komen, waar hij hem be dankt voor alles wat hij voor de afdee- ling deed en dan namens allen onder aanbieding van gelukwenschen een vul penhouder en een salonlamp als cadeau overhandigt. Dan' betrekt spr. ook de eohtgenoote van den jubilaris in de hulde dat ook zij heeft medegewerkt aan de opbouw der organisatie door haar man zoo dikwijls aan de vereeniging af te staan. Nadat ook zij op het tooneel heeft plaats genomen wordt ook haar 'n geschenk overhandigd, een koperen vaas met een bouquet bloemen. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Hens en, die namens de je ugdleden den voorzitter gelukwenschte met zijn 10- jarigen bestuurders loopbaan. Spr. zegt. dat de voorzitter wel niet altijd rozen op zijn pad zal hebben gevonden maar de moeilijkheden zijn nu overwonnen, want nu staat de jeugd aöhter U als do dage raad met haar morgenrood. En opdat wij, de jeugd, die de oud-leden zullen moeten vervangen niet zullen laten verloren gaan wat gij hebt groot gemaakt, vragen wij U, dat gij de leden steeds voor oogen houdt, dat wij hun steun noodig hebben. Tenslotte overhandigde spr. den jubila ris namens de jeugdleden epn fruitmand Nadat intusschen het strijdlied was ge zongen, deelde de 2e voorzitter mede, dat de geestel. adviseur, de weleerw. heer H. Hessing en de hoogeerw. Deken A. H. Homulle, wegens kerkelijke diensten nog niet aanwezig konden zijn, maar dat zij wat later zouden komen. Dan werd alvast met de afwerking van heb vroolijke programma begonnen, dat op onnavolgbare wijze verzorgd werd door het duo Busch met vroolijke kunst, bestaande uit aardige liedjes, voordrach ten enz. Een zeer geestige inzet wae het aardige lied van het Fordje. Ook dat van het musiceerend Italiaansch paartje viel zeer in den smaak. Max Busch toonde zioh daarbij een geestig conferencier. Het eerste gedeelte werd besloten met een kluoht in een bedrijf „Leer om Leer" die door de beide orkesten zeer goed werd gespeeld. Het muzikale gedeelte werd prachtig verzorgd door het trio Gordijn, dat aar dige walsen, moderne liedjes, kortom vroolijke muziek ten gehoore bracht. De leider de heer Jan Gordijn, begeleidde bovendien de beide artisten bij hun zang op de piano. Intusschen was de geestelijk adviseur reeds ter vergadering versohenen, waarna nu ook de hoogeerw. deken K. H. M. J. Homulle en de algemeen adviseur Rector R. Reijnen arriveerden, die beiden met gejuich werden begroet. Nadat namens de af deeling Oegstgeest den jubileerenden voorzitter nog een bloe menhulde was aangeboden, welke door de aanwezigen met een „Lang zal hij le ven" werd vergezeld, nam de voorzitter, de heer S. Strijk het woord, zeggende het als een plicht te gevoelen een woord van dank te spreken voor alles wat hem te beurt was gevallen. Spr. zeide, dat het hem vooral goed had gedaan, dat men zijn vrouw in de hulde had betrokken, die in al die jaren zulke groote offers moest brengen. Spr. bracht dank vooreerst aan den hoogeerwaarden deken, die hem steeds gaarne raad had gegeven, als dat noo dig was. Vervolgens aan dei geestelijk adviseur, die beloofd had hem bij zijn taak behulpzaam te zijn en die mede werking voor 100 pet. had gegeven en tenslotte zijn mede-bestuurders voor de saamhoorigheid en de samenwerking. Zioh tot de vrouwen der leden rich tend, zeide spr., „Wilt gij dat de maat schappij in de toekomst geleid wordt in de banen van onze principes, laat dan de mannen ter vergadering gaan. De mede werking van de leden is noodig en het is ook het grootste geschenk, dat gij nog heden kunt geven, de belofte van mede werking. Spr. bracht tenslotte dank voor de geschenken, waarbij hij vooral getrof fen was door het feit, dat, ondanks werkloosheid, allen niet één uitgezon derd, daartoe hadden bijgedragen. Spr. belooft daartegenover in de toekomst al les te doen zoo mogelijk met nog meer activiteit. Spr. dankt tenslotte de jeugdleden voor hun hulde, waaruit blijkt, dat zij trouw hun leiders willen volgen. Spr. eindigt tenslotte met de toezegging zijn beste krachten te zulen wijden aan de belangen van den R. K. Bouwvakarbeiders- bond. Met een „Lang zal hij leven" werd deze toespraak begroet. Hierna sprak de geestelijk a-dviseur, die aanspoorde een goed en trouw lid te blij ven van de Kath. vakorganisatie. De mensch leeft niet van brood alleen, aldus spr. De socialisten erkennen dit reeds, zooals Troelstra reeds in zijn beste oogenblikken dichtte, getuige ook het re ligieus socialisme. Uw belangen worden het beste gediend in de R. K. organisatie, want alle systemen, die door de eeuwen heen de maatschappij moesten hervormen zijn verdwenen, alleen de Kerk staat er nog. De Ivatb. organisatie zal ook op maat schappelijk gebied voor de Katholieken J zorgen. De bouwvakarbeidersbond is een voor- aanstaande vakorganisatie, waar geestdrift is en waar de vergaderingen goed worden bezocht. De huldiging van den voorzitter i is ook een huldiging van de leden. I Spr. prijst tenslotte den voorzitter als een godsdienstig en sociaal man, bij wien de belangen van den bond in goede handen zijn. De geestelijke adviseur beval daarna de collecte aan, die ten bate der werkloo- j zen zou worden gehouden, de aanwezigen i aansporend op een feestavond anderen niet te vergeten en de gedachte mee te nemen, een goede daad te hebben gesteld, j Deze collecte werd onder de pauze gehou den en bracht 107.89 op. Tenslotte voerde nog de hoogeerwaarde Deken het woord, die zeide, dat hij gaarne den voorzitter was komen gelukwenschen met dit feit. Een bijzonder woord van hulde is wel op zijn plaats, aldus spr., omdat de voorzitter steeds op de bres heeft gestaan en dat altijd zal blijven doen voor uw geestelijke en sociale belangen. Wat hij ge daan heeft, is zeer veel geweest en het Gemeentelijke Aankondigingen Vischakten. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van hen, die zich voor het a.s. sei zoen 19311932 in het bezit wenechen te zien van een vischakte, dat de aanvraag formulieren ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, (Rapenburg 12), alwaar zij behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 14en Maart a.s. moeten zijn terugbezorgd, ten einde aan den Commissaris der Koningin in deze Provincie te worden toegezonden. Hij vestigt er de aandacht op, dat voor het visschen met één hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, geen aan vraag behoeft te geschieden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 16 Februari 1931. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. is geschied ten koste van veel huiselijke vreugde en met veel opofferingen. Mei vreugde mag hij nu op die jaren terugzien. Spr. wenschte den bouwvakarbeiders- bond geluk met zulk een voorzitter. Moge onder hem, aldus spr., de bond groeien in aantal, maar ook in innerlijke kracht, hot. oog gericht houdend op het kruis, waarin de glorie en de eindvictorie. Nadat er vervolgens een kwartier werd gepauzeerd, werd het tweede gedeelte van het vroolijke programma afgewerkt. Het trio Gordijn bracht weer vroolijke muziek ten gehoore en het duo Busch verwekte weer groote vroolijkheid met het tooneel- stukje „Roza's geheim". Tenslotte sprak de jubileerende voorzit ter een hartelijk en opwekkend slotwoord, waarna deze prachtig geslaagde feest avond met een vroolijke finale door het Trio Gordijn en een gezellig samenzijn werd beëindigd. MUSEUM DE LAKENHAL. Een schilderij van Rembrandt tentoon gesteld. In het Stedelijk Museum de Lakenhal ie door do welwillendheid van den eigenaar, den heer Vitale Rlooh te Amsterdam, ge durende deze week een schilderij van Rem brandt opgesteld, voorstellende „Christus verjaagt de wisselaars uit den tempel". Het stuk is gemerkt R. Fee. 1628 en geschilderd in den Leidsehen tijd op 20-jairigen leeftijd vóór Rembrandt's leerjaren bij Lastman. Links met het geese!koord in de opgehe ven rechterhand Christus, daaronder ter halverlijve de wisselaars, waaronder in het midden 'Dembrandt's vader met/bontmantel en kalot. Aan den bovenkant wordt het schilderij afgesloten door een zuil, onder door de tafel der wisselaars. Het stuk doet in zijn kleurengamma en behandeling der ldeeding denken aan het werk van Otto van Veen, geb. te Leiden 1656, van wiens hand het museum esn schil derij bezit, en dat ter vergelijking naast den Rembrandt is geëxposeerd. „Adolf Kolping." Gisteravond heeft de Tooneelclub „Adolf Kolping" wederom getoond, dat zij haar reputatie hoog heeft weten te hou den; zij heeft namelijk het vastenavond feest van het Patronaat te Zoeterwoude opgeluisterd met de opvoering van „De Roman van een Krantenjongen", spel van ernst en luim in 4 bedrijven, door Peter G. Meeuwisse Jr. Van deze gelegenheid heeft „Adolf Kol ping" gebruik gemaakt, om deel te nemen aan de competitie van den Ned. R. K. Tooneelbond. De jury, bestaande uit de heeren Dr. H. Hoeben en S. J. de Vries, hebben aan het einde van het spel hunne beoordeeling in cijfers weergegeven. Het totaal aantal punten hetwelk de club be haalde bedroeg 68.8 (maximum te behalen punten is 95) „Adolf Kolping" was in haar kring de laatste club die uitkwam, waar door kwam vast te staan, dat zij het hoogste aantal punten in haar kring heeft behaald en daardoor kringkampioen is geworden. Dat er goed spel is geleverd en dat de- Patronaatseommissie en donateurs tevreden waren, behoeft naar aanleiding van bovenstaand geen nader betoog. „Adolf Kolping" zal nu tusschen Paschen en Pinksteren hebben mede te dingen tus schen de vijf kringkampioenen om de zil veren wisselbeker voor het kampioenschap van Nederland. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3687. Naamlooze Ven nootschap Margarinefabriek en Vetsmelte- rij v.h. Gebrs. van Dam, liquidatie. Alphen aan den Rijn, Lindenhovestr. 1. Oph. fïl.: Groningen, Papenweg 8, d.d. 1928. 1100. B. J. Huurman Dzn. Leiden, Hee rengracht 12. Aannemersbedrijf. Bovenge noemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1931 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: B. J. Huur man en Zoon (B. P.). Venn.: B. J. Huur man Dzn., Leiden en B. J. Huurman Jr., Leiden. Uitgeoef. bedr. thans: aannemers bedrijf, taxatie en administratie van onroe rende goederen, alles in den meest uitge- breiden zin en alle handelingen te verrich- tene welke daarmede in direct of zijde- lingsch verband staan.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2