IN UW „TRIANOK SPORT TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN PARAMOUNTOP PARADE MAANDAG 16 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER na-ar waarnemingen, verricht in den morgen va-n 16 Febr. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 761.4 te Ia Coruna. Laagste barometerst.: 735.8 to Thorshaven Verwachting tot den avond van 17 Febr.: Matige tot krachtig Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regen, later sneeuw of hagelbuien en iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR: 3.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.40 uur tot Dinsdagmorgen 6.49 uur. GEMEENTERAAD. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Wilmer, Huurman, Kuij venhoven en Koole. Een. adres van de afd. Leiden van de V. A. R. A. inzake verbetering van het radio-distributienet wordt voor kennisge ving aangenomen. De heer Kooistra vraagt, wanneer het distributienet in handen van B. en W. komt. Wethouder Goslinga: Deze zaak is in krachtige voorbereiding. Binnenkort zult u er meer van hooren. De Zondagswet. De v o o r z. deelt vervolgens mede, naar aanleiding van de bij de begrooting aan genomen motie-v. Eek ten aanzien van de Zondagswet, voor wat betreft het toestaan van bioscoop-voorstellingen e.d., dat het college van B. en W. in meerderheid heeft besloten vooralsnog geen wijziging in de tot dusver gevolgde gedragslijn te bren gen. De heer v. Eek is daarover ten zeerste teleurgesteld omdat B. en W. geen reke ning hebben gehouden met de meening van den raad. Spr. erkent dat de raad aan B. en W. geen gedragslijn in deze kunnen voor schrijven, maar de Zondagswet zou, vol gens de woorden van den burgemeester, worden toegepast in den geest van de be volking en wel zooals deze vertegenwoor digd was in den raad. Deze mededeeling is daarmede in strijd en de handelwijze van het college steekt ook af bij de ge dragslijn, in andere steden gevolgd. De heer R o m ij n .vraagt naar de mo tieven van B. en W. De v o o r z. geeft hem in overweging, daarover een interpellatie aan te vragen. De agenda. Daarna wordt overgegaan tot behande ling van de agenda. lo. Benoeming van vijf Stads-geneeshee- ren, voor het tijdvak 1 Januari 1930—1 Ja nuari 1932. Benoemd worden de heeren A. Kist, dr. J. C. M. Timmermans, J. A. Schreuder, H. P. Veldhuijzen en P. J. M. Niemer. 2o. Praeadvies op het verzoek van Mevr. H. A. Koningvan Werme-skerken, om ont slag als Regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Mevr. B r a g g a a r-d e Does spreekt den wensch uit bij een nieuwe benoeming bij heeren regenten aan te dringen iemand uit arbeiderskringen te benoemen. Daarna goedgekeurd. 3o. Praeadvies op het verzoek van L. A. Mennes, om eervol ontslag als Directeur van den Markt- en Havendienst- De heer de R e e d e zegt, dat wij hier weer een bekwaam leider gaan missen wegens onvoldoende salarieering. Spreker verzoekt aan het verlangen van den heer Mennes tegemoet te komen en het ontslag te verleenen tegen 1 Maart. De voor z. verwijst echter naar de des betreffende verordening. Daarna z. h. st. aangenomen. 4o. Voorstel tot verhooging van verschil! lende posten der begrooting, dienst 1930, waarvan de raming te laag is gebleken, als mede tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting en aan de be grooting, dienst 1931. Aangenomen. 5o. Begrooting, dienst 1931, van het Ge- ref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. Aangenomen. 6o. Voorstel: a. in zake de beëindiging van de huur va-n een gedeelte grond en water langs den Haarlemmertrekvaartweg en het Poelmeer onder Oegstgeest b. tot verhuring van het sub a bedoelde gedeelte grond en water, aan G. Willems. Aangenomen. 7o. Voorstel tot wijziging van de met. P. J. H. van der Pluym gesloten huurovereen komst, betreffende het winkelhuis aan den Nieuwen Rijn No. 22. Aangenomen. 8o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond, gelegen aan de Korcvaar- straat, Zijlsingel en Lagen Morschweg. Aangenomen. 9ó. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Oostzijde van de Bloem- straat, aan W. C. van Oosterom. De heer Donders vraagt of het niet beter is in dergelijke koopovereenkomsten het gebruikelijke boetebeding in een scha- dovergoedingsbeding te veranderen. De v o o r z zegt overweging toe. lOo. Voorstel tot verkoop van een strookie grond aan den Lammenschansweg, aan H. P. Jansen. De heeren Kooistra en Schüller achten een prijs van 12.per M2. te duur voor een strook grond, welke deze bouwer noodig heeft. Er wordt volgens den heer Schüller met twee maten gemeten en het is bij het Grondbedrijf een Janboel. De heer Bergers wijst erop, dat het hier maar een paar M2. betreft. Wethouder Splinter protesteert te gen de uitdrukking van den heer Schüller. De heer Jansen had deze strook niet noo dig, doch wilde haar gaarne hebben voor een mooiere afronding. De prijs is abso luut niet onredelijk. Daarna z. h. st. aangenomen. Ho. Voorstel tot verkoop aan de Vereeni- ging tot stichting en instandhouding van eene Christelijke Kweekschool ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor scholen met den Bijbel, van een gedeelte grond na-bij den Rijns'burgerweg, Sectie P. No. 1556. Aangenomen. 12o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen de verschillende localiteiten van de Stadsi-gehoorzaal, gedurende het tijdvak van 7 tot en met 12 September a.s., koste loos ter beschikking te stellen van de Com missie van Uitvoering van het XVIIIe In- ternationae Oriëntalisten Congres. Aangenomen. 13o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen van eenige voorzieningen in de zweminrich ting „de Zijl". Aangenomen. Thans wordt eerst de aanvullingsagenda in behandeling genomen. 26. Voorstel tot verlenging van de tijde lijke opdracht aan drs. A. A. Prins, tot het geven van onderwijs in de Engelscke taal aan het Gymnasium. Aangenomen. 27 Voorstel tot overplaatsing van: a. Mej. J. E. P. Vellekoop, onderwijze res aan de school Schuttersveld A, naar de school Schuttersveld B; b. Mej. S. C. W. Bader, onderwijzeres aan de school Vrouwenkerksteeg B, naar de school Schuttersveld A; c. H. C. van Leeuwen, onderwijzer aan de school Vrouwenkerksteeg B, naar de school Zuidsingel A d. P. Rinck, onderwijzer aan de school 'Vrouwenkerksteeg B. naar de school Me dusastraat B; e. Mej. J. M. Hilarius. onderwijzeres aan de school Zuidsingel B, naar de Op leidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Aalmarkt; f. Mej. C. M. Hoekstra, onderwijzeres aan de school Duiven bodes tyaat A, naar de school Zuidsingel B. Aangenomen. (Wordt vervolgd). Vereen. B.K. Dilettanten. De Vereen. R.K. Dilettanten geven vier uitvoeringen in 't seizoen. Geen kleinigheid Het zal dus niemand verwonderen, dat voor een vail die vier avonden een kort tooneel- spel wordt ingestudeerd en de res-t van den tijd besteed wordt aan de dans zooals gisteravond bij de vastenavond-uitvoering in „Concordia". Het stuk dat werd opgevoerd, „Afge dwaald" van A. H. v. d. Berg, is een z.g. sociaal stuk. Een maehinst van een brein treedt op als raddraaier van een oproerige, vermoedelijk communistische arbeidersver- eeniging, doch wordt door de opofferings gezindheid van den directeur der spoorweg maatschappij, tot beter inzicht gebracht- De strekking van het stuk was goed, doch sterk overdreven. Aan het slot- hadden wij gaarne een opwekking tot toetreding tot een der erkende organisaties verwerkt wil len zien. Want thans ontbreekt aan het stuk goede tendenz. De machinist Brommer in dat tooneelspel wordt feitelijk gedwongen ontslag te nemen a-Ls lid va-n de anarchis tische vereeniging, maar hij voelde het als een gemis, dat met geen woord werd gerept van de Kath. vereenigingen, wat in dit ver band zoo voor de hand lag. Het stuk werd "niet onaardig gespeeld. Waar het hier kennelijk een vastenavond- uiitvoermg betreft, willen wij geen te zware maatstaf aanleggen. Doch wij gelooven, dat de vereen. R.K. Dilettanten met vier uit voeringen per seizoen te veel van hun krach ten vergen. Beter twee avonden in de pun tjes, dan -vier middelmatig. En boven het middelmatige ging het spel va-n geen der personages uit. De „Dancing Band" zorgde tijdens dc pauze voor ongewekte muziek. Na het too neelspel werd een gezellig bal gehouden. VOETBAL R. K. FEDERATIE. L. en S. ILeiden I 3—0. Ons eerste elftal is gisteren op bezoek geweest bij L. en S. te Loosduinen. Het moet gezegd worden dat wij gisteren ge tuige zijn geweest van het oude enthou siasme der Leidenaren, ondanks dc lange rnarsch naar het nieuwe L. en S.-tcrrein. Daarbij komt nog, dat er vijf invallers meespeelden, die zeker hun plaats waard waren. Er is met vuur gespeeld tot het einde toe. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. Zelfs het uit vallen van. Brakel door blessuur, waar door de Leidenaars met tien man speel den en kort voor het einde het uitvallen van Beid, vermocht het enthousiasme niet te verzwakken. Integendeel allen hebben stand ^gehouden tot het einde toe. Den moed er meer fngehouden jongens. Met dit enthousiasme en een beetje meer geluk kunnen we ons zeker handhaven. Denkt er aan leden Woensdagavond algemeene vergadering. Aller opkomst dringend gewenscht! DIOC. HAARL. BOND. B.S.M. I—O.V.V. I 7—1. Dat de griep ook ons als slachtoffer heeft genomen mag hieruit blijken, dat niet. minder dan 6 spelers op het appèl ontbra ken. Toch gingen onze jongens hoopvol naar Bennebroek, waar bet een debacle is ge worden. Als scheidsrechter Zoet laat beginnen, is B.S.M. compleet. Reeds direct is B.S.M. in den aanval en het duurt uiet lang of zij leiden met (1—0). Kort hierop vergrooten zij den voorsprong met nog 2 doelpunten (30). O.V.V. komt er dan wat beter in en gaat e-errge malen snel op het B.S.M.-doel af, maar de backs treden vrij forsch tegeu de tengere O.V.V.-spelers op met het go- volg, dat zij niet verder komen. Tot aan do rust gaat het vrijwel gelijk op en komt er geen verandering in den stand. Na de rust komt O.V.V. goed opzetten en een goede aanval wordt met een fraai schot besloten; een der spelers van B.S.M. keert het leer echter met de hand. De toe gestane penalty wordt door v. Woerkom onhoudbaar ingeschoten (31). O.V.V. blijft sterker, maar wanneer de linksbin nen snel op h?t doel afstormt wordt hij door den rechtshalf van B.S.M. omver ge- loopen; in zijn val neemt hij den B.S.M.- speler mee en wordt naar de zijlijn gewe zen. Als een der spelers hier aanmerking oT_er maakt en naderhand over een buiten spelpositie, dat de scheidsrechter niet schijnt te zien, wordt ook hij naar de kleedkamer verwezen. Een derde speler maakt daarop aanmerking, met het gevolg, dat hem hetzelfde lot treft. Ondanks alles geeft O.V.V. den moed niet op, maar het wordt toch te bar als de rechtsbuiten on dersteboven geloopen wordt en nog een waarschuwing op den koop toe krijgt. O.V.V. laat dan den moed zakken en het slot van het drama komt met een 71- nederlaag. De leiding van scheidsrechter Zoet was bedenkelijk en verwekte zelfs verwonde ring bij de B.S.M.-supporters. Of het O.V. V .-bestuur het er bij zal laten geiooven we niet. LAATSTE BERICHTEN AUTO TE WATER. Drie drenkelingen. Gisterenavond omstreeks zeven uur werd een auto, die aan den Rijksweg tus- schen Naarden en de Hakkelaarsbrug stond en waarvan.de bestuurder even de wagen had verlaten, door een achter hem rijden de auto aangereden on in een sloot ge duwd. De inzittenden, twee dames en een 78- jarige heer, werden door den bestuurder, die het portier wist te openen, drijfnat uit het water gehaald. De auto, een Ohévrolet, lag op haar kop en was zwaar beschadigd. Van de Cadillac waarmede de aanrijding is geschied, was het voorste gedeelte geheel in elkaar ge drukt, de ruiten waren verbrijzeld, eon reserveband die aan de rechterzijde van den wagen was bevestigd geweest, lag tien meter verder aan den linkerkant van den weg, zoodat hij onder den wagen moet zijn doorgeschoten. De bestuurder, de heer van B. uit Amsterdam, beweerde dat hij door de lichten van een hem tegemoel- komenden wagen verblind was geweest en hierdoor de stilstaande auto niet had ge zien. De Haarlemsche familie werd door een auto van Van Zalinge's Automobielbedrijf naar huis gebracht, die de Cadillac liet wegsleepen; terwijl zij vanochtend de te water geraakte auto die niet verzekerd was, met een takelwagen heeft gelicht. Tegen den heer van B. is proces-verbaal opgemaakt. DE RAMP BIJ DEN OVERWEG TE BLERIK. Dinsdagmorgen zal het sectie-onder zoek op de slachtoffers van het autobus ongeval te Blerik plaats hebben door het parket van Roermond. Waarschijnlijk zullen de slachtoffers Woensdagmorgen begraven worden. Omtrent de oorzaak van de ramp kun nen de autoriteiten nog geen nadere bij zonderheden verstrekken. Vermoed wordt dat de autobus, toen ze door den ti-ein werd meegesleurd, tegen het seinhuisje is gesmakt. Het is voor deskundigen onbegrijpelijk, dat er niet méér dooden waren. Enkele bladen meldden, dat de toestand van de baanwaohteres E., die verzuimd had de sluitboomen nere te laten, van dien aard was, dat men ze naar het krankzinnigengesticht te Venray heeft moeten overbrengen. Dit is onjuist. Wel is de vrouw in hooge mate onder den in druk van het voorgevallene. Aan de gevolgen overleden. De arbeider H. Triemstra, die dezer da- gn op de boerderij vaji den heer Cremer te Garnverd met een zijner beenen in een dorsohima-chine geraakte is in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen aan zijn verwondingen oerleden. DE RIJKSMIDDELEN IN CRISISTIJD. In de eerste maand van hot nieuwe jaar zijn de Rijksmiddelen 1.6 millioen gebleven beneden een twaalfde van de raming. De grondbelasting en de perso- neele belasting zijn bij dit cijfer uitge schakeld. Voor die beide belastingen, die voortaan grootendeels aan de gemeenten ten goede zullen komen, is een twaalfde van de raming met 5.6 millioen over schreden. De oorzaak hiervan is, dat ge raamd is wat in het dienstjaar 1931 aan het Rijk ten goede zal komen, terwijl de opbrengst in de eerste maand nagenoeg uitsluitend betalingen bevat over vorige dienstjaren. Mr. Patijn gezant te Rome. Naar wij vernemen is thans binnenkort de benoeming te verwacht-*" van mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van 's-Gra- venihage, tot Buitengewoon Gezant en Ge volmachtigd Minister bij het Quirinaal. Jhr. mr. A. van der Goes, thans H. M.'s Gezant te Roano, zal weldra terugkeeren naar Cairo. De werkloosheid in Italië. ROME, 16 Febr. (V.D.) Volgens de of- ficieele cijfers bedroeg de werkloosheid in Italië in de afgeloopen maand 721.976 tegen 642.169 in de vorige maand. Deze stijging zou voornamelijk in verband staan me-t do toenemende werkloosheid onder de Land arbeiders en seizoenarbeiders, voor wie op het oogenbliik geen werk meer is. Vanzelf sprekend betreffen deze cijfers slechts de officieel ingeschreven werkloozen. Irj wer kelijkheid is de werkloosheid waarschijn lijk veel grooler. Complotten in Turkije. CONSTANTINOPEL, 16 Februari (V.D.) Uit Angora wordt gemeld, dat in de afge loopen week in de weinig geëxploreerde streek van Balikester een nieuw oompiot tegen de Kemalistische regeerung ie ont dekt en dat een gi uot aantal personen zou zijn gearresteerd. Sedert het proces van Menemen zijn in totaal meer dan 100 per senen gearresteerd en verscheidene revolu- tionnairen die zich allen verzetten, tegen de vooruitstrevende maatregelen. Het huidige complot draagt hetzelfde re- aotiofinaire karakter. Heden werden we ver blijd door de geboorte van een dochter 2031 ANNA MARIA ELISABETH A. H. WINKEL.MoLEN. J. W. WINKELMOLEN— SCHOENMAKER. Leiden, 15 Febr. 1931. Meerburgerstraat 12. BIOSCOPEN. Trianon: Voor volwassenen. Casino: Afgekeurd. Luxor: Afgekeurd. Botsing te Benares. BENARES, 16 Februari (V.D.) - Te Benares is het tot botsingen gekomen fcus- sohen Mohammedanen en Hindoes. Een 25- tal huizen zijn in brand gestoken en ver woest. Het aantal dooden bedraagt 30, ter wijl een 150-tal personen werd gearresteerd. Dit is de eerste maal, dat er te Benares botsingen plaats hebben. ROTTERDAM, 16 Febr. Vee. Aanvoer: 1369 varkens, 525 Vette runderen, 301 vette kalveren, 368 schapen of lammeren. Prij zen per half kg.: koeien 4646, 3942.5 en °8—32.5 cent, kalveren 80—85, 67.572.5 en 52.557.5 cent, schapen 45, 40 en 2632 cent; Lammeren 22—28 per stuk; var kens 22.5, 20 en 19.5 cent. Overzicht: koeien Btroeve handel prijzen lager; vette kalve ren stugge handel prijzen hocger; scha pen en lammeren stroeve handel, lagere prijzen; varkens levendige handel, prijzen lager. AMSTERDAM, 16 Febr. Vee. Aanvoer: 535 vette koeien le kwal. 96104 cent, 2e kwal. 8294 cent, 3e kwal. 7080 cent-, mindere soort 6068 cent per kg. slacht- gewicht; 120 melk- en kalfkoeien f 280— 380 per stuk; 109 vette kalveren 2e kwal. 88—94 en 3e kwal. 74—S6 cent per kg. le vend gewicht153 nuchtere kalveren 8 13, 23 schapen 32—38, 760 varkens: Vleeschvarkens, wegende 90110 kg. 51— 52 cent, zware 49—50 cent en vette var kens 47—48 cent per kg. slachtgewicht; 137 paarden 100—220. DANKBETUIGING. Ondergeteekende brengt hiermede zijn hartelijken dank aan allen, die hulp en belangstelling hebben ge toond bij de ziekte en over lijden van mijn dierbaie Echtgenoote. 2045 G. v. d. HOEVEN. Zoeterwoude, Febr. 1931. VEH5CH\ a a e». BABY' E FÓTE WENSCH Dr E 7 5WAAD DermoLtn l^tnderzeep Een schitterende overvette zeep O vervette" JOactè^ P^3 5CEN\ rqA PDOOT tZOOfl, PieterjWkEoftt-MJelWSO.Uiden W IETS NIEUWS ONDER DE ZON Een cocktail van gratie, van talent, van humor, van fantasie en van levensblijheid! Kom op onze Fuif! Wij zijn er Allemaal! LOUIS DAVIDS, MAURICE CHEVALIER, THEO 1» FREN rL HGN DUYMAER VAN TWIST. CLARA BOW. GEORGE BANCROFT, EVELIJN BRENT, CHARLES ROGERS en vele, vele anderen van Uw geliefkoosde Artisten paradeeren op het witte doek in een schier eindlooze reeks van verbluffende scènes. Wat de LEIDSCHE COURANT schrijft over Vastenavond is de rechte tijd voor een luchtige ontspanning. Al gaan we ons hier boven den Moerdijk niet te buiten aan Carnavalspretjes, toch is het ook in ous gewest gebruik om den Vastenavond uit te gaan. H'et Trianon-theater biedt daartoe deze week een prachtige gelegenheid. De directie zorgde voor een echt vastenavond-programma, dat door volwassenen met plezier zal worden bijgewoond. - Ieder mensch heeft in zijn binnenste een neiging om gaarne een keertje te griezelen. Men noemt dat een „gezonde griezel"; de film vóór de pauze „Het eiland der ver loren schepen" heeft alle eigenschappen om de haren te berge te doen rijzen, Het is zulk een opeenstapeling van sensationeele gebeurtenissen, dat, vermoedelijk onwillekeurig, deze film ook een komisch tintje heeft gekregen. - Bijzonder geslaagd is de film „Paramount op parade", die na de pauze draait. Het is voor het eerst, dat een (gedeeltelijk) Hollandsrh-sprekenrle film wordt vertoond Thans eerst blijkt, hoe 'n gemis het is, dat er geen Ilollandsch-sprekende films bestaan. In deze film treden de bekendste paramount-sterren, op in korte stukjes, speciaal voor hen geschreven.' Geschaterd is er om tafereelen als de parodie op „grie-'( l zelfilms", de oorsprong van de apachedans, de treurige geschiedenis van een man. die door zijn familie reeds i's Hnn4 weH be«"bnuvF en de vermnke'iike schels, die laat zien hoe vele deftige partijtje? anders zouden verloopen als ieder durfde te doen wat zijn har! hem: ingaf Aan Maurice Chevalier, de aangebedene van 't vrouwe! geslacht, is 'n groote plaats in deze parade ingeruimd De Hnllandsrh-sprekende gedeelten worden t l on cnm? zeer geestige wi;ze vervuld door Theo Frenkel W j en Mien Duvmner van Twist Onze heroemde chan- |y snnnier T.ou'o Davids behaalt in deze film pen pracht' Fj succes met ziin creatie van een talensprekende ver- gfl keeraaventl Fen programma dat niemand zal

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3