BUITENLAND l'55._i."65._ BEEKMAN STADSNIEUWS MAANDAG 16 FEBRUARI 193i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Spanje is een kabinetscrisis uitge- broken. De Koning van Joego-Slavië heeft de zwarte pokken. Ganr'hi vraagt een onderhoud met den Britsch-lndischen onderkoning. BINNENLAND. Zaterdagmiddag werd te Blerik een autobus door een trein gegrepen en ver nield. Vier dooden, verscheidene gewon den. (Gem. Ber. 3de blad). Fraude bij een Coöperatie te Rockanje. (Gem. Ber. 3de blad). Van der Scheer eerste in het algemeen klassement bij deinternationale schaats wedstrijden te Helsingfors. (Sport 2de blad). D.T.V. korfbalkampioen van de Noord- Hoil. eerste klasse. (Sport, 2de blad). De schermschool-Gijsberti geopend. (Sport 2de blad). SPANJE KABINETSCRISIS IN SPANJE. Generaal Berenguer's ontslagaanvraag door den koning aanvaard. Het kabinet-Ber'enguer is Zaterdag afge treden. De ontslagaanvrage der minis!ers is door den koning aanvaard. Onmiddellijk hierna heeft de koning besprekingen ge voerd ten paleize mét graaf Romanones en met Alhecenas. Zaterdagochtend bracht de koning een bezoek aan Berenguer op het departement van Oorlog. Het onderhoud, dat de koning met den premier had, duurde 20 minuten. Direct hierop riep de premier een buiten gewone kabinetszetting bijeen, waarin het besluit werd genomen, den koning een de creet ter teekening voor te leggen om de algemeene verkiezingen uit te stellen. Na afloop van de kabinetszitting ont ving Berenguer, die ziek is en zijn kamer niet kan verlaten, de journalisten. Hij ver klaarde, dat, gezien het feit, dat de liberale leiders 'en de leiders der regionale par tijen hun houding ten opzichte van de ver kiezingen hadden gewijzigd, de politieke situatie dusdanig is veranderd, dat hij het als zijn plioht beschouwde den koning mede te deelen, dat de politieke situatie essentieel was veranderd." Daarom had hij de kwestie van vertrouwen gesteld en den koning verzocht, het ontslag van het gebeele kabinet te aanvaarden. Hierop verklaarde de koning, aldus Be renguer, dat hij onmiddellijk onderhande lingen zou voeren met d'e politieke lei ders, in de hoop een goede oplossing voor de kabinetscrisis te vinden. Berenguer voegde hier nog aan toe, dat de toestand volkomen helder is. Er is een groote mo narchale sector, aldus de premier, die zich buiten de verkiezingen wil houden. De regeering zag zich dus beroofd van mede werking daarvan. Het schijnt, dat deze menschen bang zijn om te regeeren. Dit nu heeft de crisis in het leven geroepen, die zich geheel op politiek terein beweegt. Tot op het laatste oogenblik had ons kabinet het volle vertrouwen van den koning, be sloot Berenguer. Het kabinet-Berenguer is ruim een jaar aan de regeering geweest. Het nam n.l. na, Primo de Rivera's val op 29 Jan. 1930 de teugels van het bewind in handen. De meeste Parijsche bladen, die com mentaar leveren op de Spaansohe crisis, zien de mogelijheid van den val der mo narchie onder het oog of althans een be perking van de bevoegdheden des koning door een constitueerende vergadering. De besturen van de Spaansche socialis tische partij en het Spaansche vakverbond zijn Zaterdagavond bijeengekomen om den toestand, ontstaan door het aftreden der regeering, te bespreken. Zij kwamen tot het besluit, dat het noodzakelijk is de cri sis in Spanje's nationale leven in dien zin te beëindigen, dat de weg wordt gebaand, voor een nieuw rémime. JOEGO-SLAVIE KONINGIN VAN JOEGO-SLAVIE HEEFT DE ZWARTE POKKEN. Als een loopend vuurtje deed gister middag te Belgrado het bericht de ronde, dat koningin Maria van Joego-Slavië, die momenteel te Boekarest vertoeft, aldaar ziek zou zijn geworden en aangetast zou zijn door de zwarte pokken. Van officieele zijde werd het bericht bevestigd en werd tevens medegedeeld, dat de verschijnselen van de ziekte zic-h drie dagen geleden voor het eerst vertoonden. De ziekte ontwik kelt zich normaal en complicaties hebben zich niet voorgedaan. Na het bezoek aan Zagreb had koningin Maria zich dadelijk naar Boekarest begeven om daar eenige weken bij haar moeder door te brengen. de vervolgden houden even onverzwakt stand voor hun goed recht en de vrijheid der Kerk. Ten Vaticane wordt dit onheilspellend conflict nauwlettend gadegeslagen. Strikt hebben de H. Stoel en Litauens geestelijk heid zich aan de bepalingen van het in 1927 gesloten concordaat gehouden, terwijl de H. Vader herhaaldelijk van zijn buitenge wone welwillendheid jegens de jonge repu bliek blijk gaf. De concordaatsschending v. de zijde der regeering is er des te onbegrij pelijker om. Intusschen verheelt men zich in Vati- caansche kringen niet, dat, tenzij de Lifcau- sche bewindvoerders spoedig van handel wijze veranderen, een tijdelijke opheffing der betrekkingen ten slotte onvermijde lijk zal blijken. In een gemoedsstemming, welke op een spoedig einde van hun vervolgingswaan zin zou wijzen, zijn Litauens regeerders zeker thans nog niet. Hun optreden tegen de katholieke geestelijkheid, de ka tholieke pers en heel Jt katholieke leven is even vinnig als voorheen. De studenten, welke destijds dr. Karve- lis, den leider der katholieke actie, bij zijn arrestatie, naar het station vergezelden, bevinden zich nog steeds in de gevangenis. Volgens een mededeeling, welke ons uit Kowno gewerd, zijn de gevangen katho lieke studenten al sinds dagen in honger staking. De Roomsche studentenbond „Atéitinin- kai" heeft dezer dagen een buitengewone vergadering gehouden en, na ampele be sprekingen over de verder te voeren actie, een resolutie aangenomen, waarin den on schuldig gestraften deelneming wordt be tuigd en de dank van heel het corps tot uiting wordt gebracht voor den offermoed der gevangenen in den strijd voor Kerk en Katholieke cultuur. Verder legde de studentenbond zijn le den een „hongerdag" op; de door dit vrijwillig vasten uitgespaarde penningen zullen ter ondersteuning van de gestrafte vrienden worden aangewend. Tot den rector der universiteit werd het verzoek gericht, ten gunste van de onrecht vaardig gestraften en hongerenden studen ten te inlervenieeren. Intusschen dwingt de offervaardigheid en het saamhoorigheidsgevoel dezer Ka tholieke jongemannen alom in den lande bewondering af. De ouders bemoedigen hun studeerende zonen in ontroerende brieven, onverschrok ken vol te houden in den kamp voor den Koning der Koningen. De studenten zelf laten geen gelegen heid onbenut, om door voordrachten, waar dit mogelijk is, of door manifesten en Brie ven, de narie omtrent de onrechtmatige gedragingen der nationalistische dictators in te lichten. De voorzitter der regeeringspartij heeft voor de Letlandsche pers in Riga, dezer dagen het standpunt der Litausche macht hebbers ten opzichte van de Kerk nog maals uiteengezet. De regeering heeft zich tot taak gesteld, volgens dezen spreker, in Litauen de politieke partijen uit te roeien, behalve natuurlijk de regeeringspartij en er bestaat in 't land geen actieve poli tieke partij meer buiten de christelijk' democraten. De opwinding der bisschoppen en de ophitsing der katholieke jeugd vin den eigenlijk alléén in de agitatie van deze partij haar grond. Maar de regeering heeft zich enkele methoden van het fascis tisch Italië eigen gemaakt en zal haar ver nietigingswerk voortzetten.... Die vernietiging geldt natuurlijk ook de katholieke pers, die onder censuur 6taat vóór en na het verschijnen. Zonder contro le van den militairen censor mag niets ge drukt worden. Na het verschijnen der bla den wordt opnieuw gecontroleerd en niet zelden wordt de redactie ook dan nog be boet voor „fouten" of „laksheid" der pre ventieve censuur. Intusschen vaart de Katholieke pers, bij al die plagerijen, wonder wel. Dank zij het in den stiijd gegroeide saamhoorigheidsge voel der Litausche katholieken is het aan tal lezers ders katholieke bladen zeer toe genomen. De bewindvoerders zien het met leede oogen en trachten nu ook de nationalisti sche pers een ietwat grooteren lezerskring te bezorgen. Op verschillende plaatsen is dit ook eenigszins gelukt men abonneert eenvoudig onderwijzers en trekt het abon nementsgeld van hun salaris af..;.. Een der leden van het dictatoren-be wind heeft in het staatsblad bekend gemaakt, dat ter persconferenties op zijn departement alléén nog de hoofdredac teurs en zekere „speciaal-bevoegde" jour nalisten voortaan wolkom zijn, teneinde r<e voorkomen, zoo heet het, dat in de toe komst de regeeringsverklaringen worden „misverstaan". Dit „misverstaan" zal wel bedoeld zijn aan het adres der journalisten, die 's mi nisters ongelukkige uitlating over de „niet te vreezen interventie des Pausen wegens concordaatsschending, daar immers het Va- ticaan geen leger heeft „niet onmiddellijk als een „onschuldige ministerieele geestig heid" hebben aangevoeld Intusschen hebben de journalisten, die niet van de regeeringspers zijn, reeds eige ner beweging besloten van de persrecep ties der ministers verre te blijven. LITAUEN DE KERKVERVOLGING IN LITAUEN. De kneveling der Kath. Pers. De spanning in Litauen tusschen de re geering en de Katholieke bevolking duurt onverminderd voort. De vervolgers zinnen voortdurend op nieuwe pressie-middelen, aanbieding CoCb costuwn njmaat zie speciale eiatacfe LKOREVAAR5TRAAT 2012 BRITSCH-INDIE BETERE VREDESKANSEN IN BRITSCH-INDIE. Gandhi vraagt onderhoud met Lord Irwin. Gandbi is voor het verzoek der gematig de leiders gezwicht en heeft den enderko ning een brief geschreven, waarin hij zegt dioor de besprekingen met de gedelegeerden dr Ronde Tafel-conferentie niet geheel te zijn overtuigd en van meening te zijn dat- de onderkoning beter in staat zal zijn de misverstanden uit den weg te ruimen. Gandhi was oorspronkelijk van plan om heden naar Bombay te vertrekken, doch blijft nu to>t Dinsdag om het antwoord van den onderkoning af te waohten. Dit ant woord was tot gisteravond laat nog niet afgezonden, doch er is geen enkele reden om te verondei-stellen, dat lord Irwin Gand hi's verzoek niet zou inwilligen. De congrescommissies hebben doen we ten, diat zij, terwijl zij het resultaat- van de besprekingen afwachten, de congrescam- pagne onverzwakt zullen voortzetten. Toch geven de nieuwe stappen van Gandlhi eeni- gen grond voor hoop, na de zeer sombere vooruitzichten van Vrijdag. Toen leken de vredeskanscn al zeer gering en zelfs werd reeds gezegd, dat Gandhi besloten was weer naar Kardi te gaan om weer openlijk de zoutwet te overtreden. Vrijdagavond ech ter bonden Sap<roe en Jajakar den congres- leider voor het eerst een iets betere mee ning geven van de beteekenis der bereikte resultaten. Hierbij zijn ongetwijfeld de on geregeldheden, die te Bengalen tussehen Hindoes en Mohammedanen zijn uitgebro ken^ mede een factor geweest. Uit Benga len kwam n.l. een bericht van de congres commissie aldaar, waarin de leider werd aangespoord een einde te maken aan de huidige situatie en waarin er ernstig op werd aangedirongen, dat de verklaring van MacDonald in overweging zou worden ge nomen. Ook is het zeer waarschijnlijk, dat Gand hi ten s'lott onder den indruk is gekomen van den algemeen groeienden afkeer tegen de ongehoorzaamheidsoampagne. Over het geheele land neemt vooral onder de klasse der kooplieden de-ze afkeer toe, dnordat zij aanzienlijke schade lijden. In Europeesche kringen, maar ook in de congreabringen is men ingenomen met den beer, dien de ge beurtenissen thans nemen. 't Is zoo, maar er is dan een groot ver schil. Dat zijn cursussen waar de leer der Kerk wordt uiteengezet, zonder aanvallen op andere kerken. En deze dan? Mij dunkt, de onderwerpen zeggen het genoeg en wat gaat volgen zal het nog be ter zeggen. En genoegelijk wellicht lacht de gemas kerde man. Bal masqué. Ik lees in een advertentie van bal masqué, dat te elf uur het demasqué is. En zoo gaat het bijna overal. Op masqué volgt demasqué. De man, die de openbare vergaderingen tegen Rome, want dat is de juiste titel, misschien opzette, maar zeker daarvan in stilte de motor was, is nu lang genoeg ge maskerd geweest. Zelf houdt hij zijn mas ker voor. O, is dus nog onbekend? Neen, het is van avond demasqué. Zal hij zich zelf ontmaskeren? Neen. Wie is het dan? Zijn naam noem ik niet. Dan is het toch geen demasqué. Een aanduiding slechts is de te Hillegom pas klaar gekomen mooie brug. En wie nu weten wil, wie de gemaskerde was, moet in die omgeving maar eens vragen. Dan hebt gij wel kans dat gij het antwoord krijgt uit het oude kinderspel: „mijnheer u is warm"een naam zal er wel niet genoemd worden, maar wel zal men met de vinger even wijzen naar zijn huis. Bal masqué.... en nu demasqué. SIEGFRIED. ALGEMEENE ROOMSCH-KATHOLIEKE AMBTENAREN-VEREENIG1NG. Viering 12%-jarig bestaan. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. INGEZONDEN STUKKEN Bal masqué te Hillegom. Bal masqué in de st^d- en bal masqué op de dorpen. O ik mag wel oppassen, misschien is Hillegom een dorp te noemen, want een plaats boven de 10.000 gaat tegenwoordig al meenen een stad te zijn. Doch daarover verder niet. Bal masqué ook hier, natuurlijk wij kon den toch hier niet achterblijven. En nu zeggen zij, ik bedoel nu juist niet hier, maar de liefhebbers van bal masqué, dat het juist van avond de avond is. Nu denkt u, dat Siegfried er eens zal gaan fulmineeren tegen het bal masqué. Och Siegfried wordt oud, kon beter met een stokje loopen dan aan een bal denken, en zou toch niet gehoord worden. Dus niet tegen bal masqué. Dat zegt hij niet, maar hij wil het toch over bal masqué hebben. Bal masqué. Wij leefden hier in onze plaats rustig onder elkander, Katholiek en Protestant, ik zou haast zeggen: het ging voorbeeldig. Doch voor eenigen tijd terug is er één beginnen te werken, die een masker droeg. In het gebouw dat heet tot „het Nut van het Algemeen" treedt er sedert begin De cember een op, die de titel voert van evan gelist (ik zet een kleine e) en met onder werpen komt als „Roomsch recht en Ne- derlandsche recht". „Is de Roomsche Kerk door Christus gesticht". „Het Pausdom". Maar het is toch een openbare vergade- ring. O ja, dat is waar, en zoo openbaar, dat de Post natuurlijk volgens artikel zoo veel van de postwet met de toevoeging van ik geloof Juli 1929 huis aan huis de biljetten bezorgt. Kan dat? Ja volgens de postwet zijn vergaderingen van politieken en godsdienstigen aard niet meer van de rondbezorging huis aan huis uitgesloten. De een of ander kan misschien kwestie maken of deze vergaderingen met anti-katholiek karakter er ook onder val len, maar dat moet het Hoofdbestuur van de Posterijen maar beslissen. Maar dan is er toch niets gemaskerds aan. Ja toch, want de vraag was: van wien gaat het uit? Van het Nut? Och kom. Ik denk dat liet bestuur van het Nut er leelijk met zit. Neen niet het N u t, al blijft het een raadsel, dat men voor zoo iets de zaal verhuurt, want Evangelisten verkondigen, volgens het woord van de H. Schrift: „goede dingen" en verkondigen „den vrede". Wat echter van dezen medewerker van Sola fide (een blaadje zooals meheer zelf) niet kan gezegd worden. De vraag was: wie dan? Er moest een gemaskerde wezen Wie?? Wie??? Een ander werpt tegen en zegt: maar de Katholieken houden toch Ook cursussen en nog wel speciaal voor niet-Katholieken. Kerkelijke viering. Gistermorgen zette de „Arka", in de kapel der Voorzienigheid, de viering van haar 12 %- jarig bestaan op plechtige wijze in met een H. Mis, waarbij ongeveer 70 leden met hunne dames ter H. Tafel naderden. Ontegenzeggelijk de juiste wijze waarop een R.K. Vereeniging haar feestviering bij gelegenheid van een ju bileum kan beginnen. Nadat dit plechtige ge deelte der herdenking was geëindigd vereenig- den de geestelijk adviseur, de leden en hunne dames zich aan een gemeenschappelijk ontbijt waarbij reeds spoedig een zeer geanimeerde stemming heerschte niet het minst ook door de goede zorgen door de eerw. Zusters daaraan besteed. Bij monde van den voorzitter van de feest- comm., den heer Kriek, werden gereleveerd de werkzaamheden die de commissie als zoo danig had verricht. De voorz., de heer Manders herdacht de vroegere oprichters en leden der vereeniging, inzonderheid de heeren Ingenieur Fehmers, van Oerle, Sontrop, Kohlbeck en Kuyper en dankte hun bijzonder voor hun verrichte werkzaamheden in het belang der vereeniging. Bericht van verhindering onder aanbieding van gelukwenschen waren binnen gekomen van den Hoogeerw. Heer Deken H. A. Homulle, den zeereerw. heer Pastoor Th. Beukers, den edelachtb. heer burgemeester, hoofdinspecteur Moolenburgt, den heer Gos- linga, voorzitter van den Raad van Arbeid, van de afdeeling Amsterdam en Delft van „Arka" van van de Christelijke Ambtenaars- vereeniging. Bloemstukken werden ontvangen van de „Arka", afd. Den Haag, Ned. R.K. Politiebond St. Michaël, afd. Leiden, Ned. R.K. Bond van Post- en Telegraaf en Telefoonpersoneel St. Petrus, afd. St. Jan en omstreken en afd. Leiden van Spoor- en Trampersoneel St. Raphaël. De geestel, adviseur bracht in zijn feestrede aan tafel naar voren het groote principieele doel dat „Arka" als vereeniging beoogde. Dat dit beginsel te allen tijde moet staan naast en boven de behartiging der stoffelijke belangen Hij verklaarde dezen feestdag met zoo'n begin reeds bij voorbaat geslaagd. Te half twaalf eindigde dit deel van de feestviering en gingen allen opgewekt huis waarts. Receptie. Van 3 tot half vijf was er receptie in de Zitavereeniging. Blijken van belangstelling ga ven de zeereerw. heeren Pastoor Th. Beukers, Pater P. C. Frigge en de heer A. Tepe, wet houder van Onderwijs. Voorts de heeren Bul ten, algem. voorzitter,; Horickx namens groep Raad v. Arbeid, H. Pierrot, voorzitter en H. Engels, secretaris „St. Peter Kanis", de heer Coster namens St. Jan,, de heeren Th. Bergers en G. v. Deenen namens De Hanze, de heer van Zijp namen "St. Raphaël, Hoogkamer en Nicolai namens de handelsreizigersvereeniging St. Pancratius, Smit en Vreeburg namens de onderwijzers. Voorts afgevaardigden van de St, Josephvereeniging, St, Petrus, St. Michaël, St, Jozefgezellenvereeniging, de heer Moonen na-r mens de afdeeling den Haag en de heeren v. Dijk en Pegt. Het avondfeest. Des avonds kwamen de leden en genoodig- den van de jubileerende vereeniging bijeen in de nieuwe tooneelzaal van „Zomerlust", waar een feestelijke bijeenqomst de festivi teiten besloot. Welwillende medewerking was verkregen van het P. K. Tooneel, dat een re prise gaf van het blij-eindigend paradijs-ver haal „De Firma Adam en Eva", terwijl op musicaal gebied de Pe-Kaneezen-Kras voor de noodige welluidende ontspanning zorgdroeg. Vertegenwoordigd waren: de Hanze, Dioc. Ver. van R.K. onderwijzers, Ned. R.K. Politie bond, afd. Leiden, Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, St. Petrus; de afd. Leiden van den Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St, Raphaël; de K. J. M. V. St. Peter Kanis, de gemeenteraadsleden de heeren Bergers en Coster. Te ongeveer acht uur verscheen de voorzit ter der vereeniging, de heer J. H. A. Man ders voor het voetlicht en heette allen welkom in het bizonder 't Hoofdbestuur van de „Arka", de deputaties van zustervereenigingen en ver schillende plaatselijke vereenigingen en last not least Rector Reynen, algem. adviseur, Pas toor Vijverberg, Kap. Dorbeck, adviseur en Kap. Gudde. Spreker constateerde in zijn ope ningswoord, dat de afdeeling Leiden van de „Arka" het 12)4-jarig bestaan viert met re den, omdat er een voorspoedigen Moei waar te nemen valt, die vooral in de afgeloopen .maand zoo verblijdend is geweest. Verder gaf de heer Manders nog een historisch overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van den ambtenaar tot op heden toe, waarbij hij tot de verrassende conclusie kwam, dat de ambtenaar op een respectabele reeks voorgangers 'kan terugzien, welke reeds zijn uitgangspunt vindt bij Adam, de eerste mensch die in het Pa radijs reeds een van God opgelegde taak had te vervullen. Verder memoreerde spreker nog enkele uit spraken van de encycliek Rerum Novarura, waaruit blijkt, de noodzakelijkheid van organi satie, ook voor de ambtenaren. In zijn historisch overzicht deelde de voor zitter mede, dat het initiatief tot oprichting genomen was door den heer A. J. Oostdam in Mei 1918. Het comité van oprichting bestond destijds uit de heeren Mr. Brantjes, Ir. Feh mers, v. Oerle, Langeveld, Kohlbeck en Son- Hiervan zijn thans nog lid de heeren Feh mers, v. Oerle, Kohlbeck en Sontrop, terwijl de heer Kuyper vanaf de oprichting lid is ge weest. De heer Manders sprak de hoop uit, dat deze jubilarissen nog vele jaren lid mochten blijven van de Arka en besloot deze heilwensch met een driewerf hoera, waarmede alle aan wezigen instemden. Verder memoreerde hij het feit, dat de hee ren v .d. Top en Kriek, als penningmeester en secretaris der vereeniging reeds van 1921 af als zoodanig werkzaam zijn. Wanneer men ten slotte bedenkt, dat de vereeniging in de begin jaren een 24-tal leden telde en thans de hon derd bijna bereikt is, dan is dit alles toch wel een reden om het \2%-jarige feest opgewekt te vieren. Daarom deed het spreker zoo'n genoegen, dat men in zoo grooten getal opgekomen was, en eindigde hij zijn welkomstwoord met het uitspreken van de hoop, dat Gods beste zegen moge rusten op het werk van de Arka, tot heil van den R.K. ambtenaar en lot heil van Christus' Kerk. Hierna was het oogenblik aangebroken voor het ijverige P. K. Tooneel om de aanwezigen eenige uren aangenaam bezig te houden, met het reeds genoemde blijspel. Daar wij reeds eerder, tijdens het lustrum van P. K. de kwali teiten van spel en spelers besproken hebben, kunnen wij volstaan met te verklaren, dat het blijspel en dankbaar onthaal heeft gehad. De gulle lach die voortdurend opklaterde was hiervoor een bewijs. Na afloop van het derde bedrijf wachtte de executanten nog een alleraardigste verrassing, toen de heer Manders in zijn dankwoord het P K. Tooneel met een zilveren lauwerkrans vereerde, als blijvende herinnering aan den zoo geslaagden jubileumavond en aan de pret tige samenwerking van Arka en P. K. op dit koperen feest. De heer H. Pierrot Jr. nam zichtbaar ver rast dit keurige blijk van waardeering in ont vangst en verklaarde, dat P. K. het als een eer heeft beschouwd, voor de Arka te mogen optreden en geeft de verzekering, dat deze lauwerkans een eere-plaats zal krijgen in het Eigen Huis (daverend applaus). In de pauze spoorde de adviseur, de weleerw. heer Dorbeck, de aanwezigen aan de collecte voor de leniging van den nood, ontstaan door de werkloosheid, op milde wijze te gedenken. Dat hieraan gevolg is gegeven, blijkt uit de opbrengst, die 100.81 bedroeg! Tevens is hier mede een schitterend bewijs gegeven, dat men al feestvierende den nood van anderen niet behoeft te vergeten en alleen reeds hierom kan het bestuur van de Arka met de meeste vol- döening op dezen feestavond terugzien. Vermelden wij nog, dat in de pauze de heer Bulten, algemeen voorzitter, de vereeniging ge- lukwenschte met het koperen jubileum. Hij vestigde de aandacht op den grooten aanwas van het ledental over heel het land, als resul taat van de intensieve propaganda-actie, die gevoerd is. Er bestaat thans een merkbare nei ging tot toetreden bij de ambtenaren in de organisatie, waarin zij thuis hoeren. Spreker deed een beroep op de dames om hun heeren aan te sporen lid van dg Arka te worden, om dat de vrouw en moeder vaak het beste het nut van een goede op de katholieke beginse len rustende vereen:ging inziet. Daarom hoopt spreker, dat hij met recht zal kunnen zeggen, dat de groei en bloei van de vereeniging in de komende jaren ook voor een deel van de dames afhankelijk is geweest. Ook Rector Reijnen kwam nog even voor het voetlicht om als algemeen adviseur zijn op rechten dank te betuigen voor het betoonde blijk van naastenliefde. Hiermede was het eerste deel van den feest avond ten einde en werd de resteerende tijd in een geanimeerd samenzijn doorgebracht, waarbij de Pa-Kaneezen-Kras door zijn' opge wekte dansmuziek niet weinig meehielp om de stemming, die er toch reeds den heelen avond inzat, te verhoogen. De wijze waarop de Arka zijn 12 Yi -jarig bestaan heeft gevierd, is er een geweest waaraan èn bestuur èn leden nog lang met genoegen kunnen terugdenken. Ook wij wenschen de vereeniging van harte toe: Ad muitos annos!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2