KERKNIEUWS BINNENLAND MAANDAG 16 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE,.? VAD PAG. 10 VOOR BEHOUD VAN DE ZUIDERZEE. Een telegram aan den Minister van Waterstaat. In een door ruim vierhonderd visschers en belanghebbenden bezochte vergadering in Hotel „Spaander" te Volendam betuig de men Zaterdagmiddag onder groot enthousiasme adhaesie aan de actie van het Landelijk Comité tot behoud van de Zuiderzee. Met algemeene stemmen besloot men tot toezending van het navolgende telegram aan den Minister van Waterstaat: „De Volendammer visschers en houders van nevenbedrijven, in „Hotel Spaanders" in groote vergadering bijeen, dringen er bi] Uwe Excellentie met klem op aan, dat oen onpartijdig onderzoek worde ingesteld naar de noodlottige gevolgen van de algeheele afsluiting van de Zuiderzee, alvorens over de inpoldering zal zijn beslist". (w.g.) „Hanze", Volendam. KONINGS, voorzitter. VEERMAN, secretaris. EEN UNICUM IN DEN LANDE. Een belangwekkende stemming in het district Helmond. Men schrijft aan „De Tijd" uit den Sta- tenkieskring Helmond: Zondag 15 Februari wordt in dezen Sta- tenkieskring in de afdeelingen der R. K. Kiesvereeniging de stemming gehouden voor de candidatenlijst der komende Sta tenverkiezingen. Deze stemming mag, om bijkomstige redenen, een hoogst belang rijke worden geacht. Vermoedelijk is zij, in verband met wat aan deze stemming voor afging, een unicum in de geschiedenis der R. K .Staatspartij. Tot recht begrip moge een beknopte ca tegorische uiteenzetting voorafgaan. Klaar blijkelijk tengevolge van een misverstand, werd door het districtsbestuur der R. K. Kiesvereeniging in het rayon Helmond geen aandacht geschonken aan een" circulaire van het hoogste partijbestuur, waarin werd aangedrongen op een veelzijdige sa menstelling van de Staten- en Gemeente raadsfracties. Toen nu enkele weken gele den het „Politiek advies" voor de Staten verkiezingen werd samengesteld en -op dit advies bleken voor te komen 4 burgemees ters en 3 landbouwers, m.a.w. géén verte genwoordigers der arbeiders, noch der middenstanders, noch der specifieke groep intellectueelen, rees daartegen een duch- tigverzet. Het verzet vond zijn oorzaak in de zéér eenzijdige samenstelling van het advies, rechtstreeks indruisohende tegen wat het hoogste partijbestuur als wensche- lijk had aangegeven, in het belang van de R. K. Staatspartij. De verdere loop van zaken is nu deze geweest, dat het Bondsbestuur van den Rijkskieskring 's Hertogenbosch, over de aangelegenheid ingelicht, in een schrijven tot de Helmondsche besturen berichtte, dat het Politiek Advies, door de districts- vergadering gegeven, in het geheel niet in overeenstemming is te achten met de beginselen, waarvan de districtsvergade ring had behooren uit te gaan en dat het. bondsbestuur van den Rijkskieskring 's Hertogenbosoh dit advies niet in over eenstemming acht met het partijbelang. Dit is, voor zoover wij weten, een uni cum in de geschiedenis onzer partij. Het „Politiek Advies" eener districtsorganisa tie wordt door een hoogere partij-instantie eenvoudig gedesavoueerd. Het districtsbestuur heeft nadien deze openlijke afkeuring recht doen wedervaren en, in verband daarmee, de plaatselijke kiesvereenigingen doen weten, dat het Rijkskieskringbestuur het politiek ad-vies afkeurt. Zóó staat thans deze ongetwijfeld be langwekkende zaak. Feitelijk is er niet alleen geen politiek advies meer, maar is zelfs de combinatie, die eenmaal het politiek advies vormde, als ondeugdelijk en in strijd met het partij belang bestempeld. Een nieuw politiek ad vies is er niet voor in de plaats gekomen. Het eenige, wat van het oorspronkelijke advies gebleven is, bestaat hierin, dat op de uitgereikte stemkaarten de zeven gead viseerde candidaten nog bovenaan staan Om technische redenen zal het inderdaad wel ondoenlijk zijn geweest dit nog te doen veranderen. Het belangwekkende in de stemming van 15 dezer is dus, eerstens, dat de dui zenden kiezers zonder eenig advies hun stem zullen hebben te bepalen en twee- dens, wat het voornaamste is, dat de kie zers zelf het afgekeurde politiek advies door een deugdelijker, d.w.z. meer veelzij- diger, samenstelling zullen hebben te corri- geeren. Met groote belangstelling wordt het re sultaat tegemoet gezien. VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET EN DISPENSATIëN: I. Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de Veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paasch-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Ma- ria-ten-Hemelopneming, Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op Zondag vallen. Op al deze dagen zijn tot vasten verplicht, zij die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet zijn ingetreden, en niet om wettige reden ontslagen zijn. Zij mo gen op die dagen slechts éénmaal daags een vollen maaltijd, 's avonds een zooge naamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken. Het volle maal mogen zij echter ook 's avonds en de collatie te gen het middaguur nemen. II. Onthoudingsdagen zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Asch- woensdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch- Zaterdag tot 12 uur 's middags. Op de overige Zaterdageu behalve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens bijzondere volmacht, voor dit jaar van de onthoudignswet. 2. De Quatertemperdagen door hec jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding verplicht zij, die hun 7e jaar voleind heb ben en niet om wettige reden ontslagen zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebruiken; maar eie ren, melk, boter, kaas en spijzen met dier lijk vet bereid, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoor loofd. III. Indien op vastendagen vleesch is toegestaan, mogen zij, die tot vasten ge houden zijn, slechts éénmaal daags en wel alleen bij hun hoofdmaal vleesch en jus uit vleesch gebruiken; zij, die van de ver plichting tot vasten ontslagen zijn, mogen meermalen, daags vleesch en jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch, en visch nemen bij denzelfden maaltijd. IV. Indien buiten de veertigdaagsche Vasten, een geboden feestdag op een vas ten- of onthoudingsdag valt, houdt daar door vanzelf dien dag het vasten- en ont houdingsgebod op; en indien een Vigilie dag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag vervroegd te worden. V. Krachtens bijzondere volmacht staan Wij dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vlee!|ch toe op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag, aan de volgende personen, ook als zij buiten Ons Bisdom verblijven: 1. Aan de Militairen, Marechaussees of Gendarmen Douaniers of Tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, alsmede aan het Politie-Personeel, als het denzelfden zwaren arbeid heeft te verrich ten als de Gendarmen en aan hun genoo- ddgden. 2. Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- en elec- trische booten, treinen en trams, namelijk de stokers, machinisten, conducteurs, sein- werkers, postbeambten en remmers in vas ten dienst. 4. Aan de arbeiders die doorgaans of bovenmate zwaren of zeer ongezonden arbeid verrichten, zoowel bijvoorbeeld de arbeiders der kolenmijnen (zoowel onder als bovengrondsche) de stokers en arbei ders bij ring-, gas-, aardewerk-, porselein en glas ovens; de glasblazers en glasslij pers, de zoogenaamde faienciers; de ar beiders die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabrieken de steenbakkers en de gravers en kruiers van natte turf. Deze dispensatie geldt even eens voor de huisgezinnen waarvan de va der of een ander inwonend lid bovenge- noemden arbeid verricht en ook voor in wonende dienstboden. INBRAAK IN EEN PASTORIE TE NIJMEGEN. Magere en toch vette buit. Zaterdagnacht is ingebroken in de pas torie van de nieuwe St. Theresiaparochie van pastoor Litjens in West-Nijmegen. De inbrekers zijn binnengekomen door het forceeren van een kelderraampje. Langs den keldertrap zijn zij op de eerste ver dieping gekomen, waar zij geprobeerd heb ben om de brandkast te forceeren. De heeren zijn daarin gelukkig niet ge slaagd. In dezelfde kamer lag tafelzilver en een gouden horloge wat men onaangeroerd liet liggen. Het was den heeren blijkbaar om geld te doen. Toen hun poginger^ mis lukten, zijn zij langs denzelfden weg terug gegaan en hebben zich tevreden gesteld met een paar stukken spek uit de provi siekast. FRAUDE BIJ EEN COÖPERATIE? Administrateur in arrest gesteld. In de Donderdagavond te Rockanje ge houden druk bezochte ledenvergadering van de coöperatie „Zoekt elkanders voor deel" aldus de „Voorwaarts", waar ook aanwezig was de inspecteur van politie, de heer Cornelisse van Hellevoetsluis, die reeds eenige dagen op het kantoor van de coöperatie voor onderzoek aanwe zig is, zette pg. Lint, commissaris van de coöperatie uiteen, dat de administratie in de war is geloopen door manipulaties van den administrateur, den heer P., hoofd van de daar gevestigde bijzondere school. Naar het blad van betrouwbare zijde ver neemt, is de heer P. in arrest gesteld. Een autodief gepakt. In de vroegte kwam gisterochtend een luxe wagen uit Dusseldorf gereden voor de garage van den heer U te Nijmegen. Een jonge Duitscher stapte uit, trad ner veus de garage binnen, vroeg zijn luxe Opel te mogen stallen en informeerde di rect waar de eigenaar van de garage was. Deze word ontboden en stond den Duit scher te woord. De jonge man bleek in geldverlegenheid te zitten en vroeg geld ter leen om van Nijmegen naar Amsterdam te kunnen reizen voor een haastige zaken reis. De garage-eigenaar vertrouwde de zaak niet en zeide, geen geld bij de hand te heb ben, terwijl de Bank gesloten was. Hij vroeg derhalve even geduld te hebben, om de Bank te kunnen opbellen. De heer U. schelde bij een buur niet de Bank, doch de politie op, en zeide wat er aan de hand was. Na een kwartiertje verscheen de re cherche, die den Duitscher eerst fouilleer de en hem daarna in verhoor nam. Men bleek hier te doen te hebben met een 24- jarige chauffeur uit Dusseldorf, die bij zijn heer ontslagen was en ten einde raad des nachts de auto van zijn baas genomen had en daarmede naar Holland was gereden, in de hoop daar zaken te kunnen doen en tegelijk werk te kunnen vinden. Zijn einddoel was Amsterdam. De poli tie nam hem in arrest, terwijl de auto-eige naar in Dusseldorf werd gewaarschuwd, dat zijn verdwenen wagen in Nijmegen te zijner beschikking stond. Ernstige vechtpartij. Zaterdagavond ontstond te Surhuister- veen tijdens een werkloozendemonstratie een vechtpartij, waarbij een werklooze een zijner kameraden een diepe snede in den buik toebracht. Het slachtoffer is na door een geneesheer te zijn verbonden, naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dader heeft zich zelf bij de politie aangegeven. De „Export" binnengebracht. Het motorzeilschip „Export", van den heer D. Eissens te Delfzijl, dat, zooals wij reeds mededeelden, Woensdagmiddag j.l. op den Dollard aan den grond liep en ver volgens lek sloeg, is Zaterdagmiddag ruim twaalf uur door de sleepbooten „Duitsoh- land" 1 en 2 behouden de haven van Delf zijl binnengebracht. Zaterdagnacht tijdens hoog water is het gelukt, het schip boven water' te halen. Een deel van de lading, welke uit gerst bestaat, is weggespoeld, daar de rechter- kapluiken waren opengebroken, tengevolge van den krachtigen golfslag en doordat de lading begon te werken. Het grootste deel van de lading is evenwel behouden geble ven, maar sterk in waarde verminderd. Fantastisch verhaal van een 15-jarigen bengel. De Antwerpsche correspondent van do „Msbd." meldt: Op een Antwerpsch politiebureau heeft zich de 15-jarige H. St. uit Zevenbergen aangemeld, die het volgende verhaal deed. Hij was werkaam te Breda op het „Radio Centrum". Toen hij een paar dagen gele den op het kantoor kwam, sprong een ke rel achter een bureau vandaan en bedreig de hern met een groot mes. S. moest den man wijzen, waar het geld en de papieren lagen. Nadat de boosdoener heel wat op zak had gestoken, dwong hij den jongen mee te gaan. S. was zoo benauwd, dat hij gewillig volgde. De man nam hem mee naar België. Te Neerpelt, kreeg S. een nieuwe pet en een nieuwe regenjas. Van daaruit ging het naar Antwerpen, waar do geheimzinnige persoon plotseling ver dween. S. ging in een logement overnach ten. Aldus het zonderlinge verhaal van den jongen, die bij zijn aankomst/rp het poli- tie-bureau nog 27 gulden op zak had. De politie kwam alles zeer verdacht voor en bij nader onderzoek bleek, dat de jongen alles gelogen had en zelf den- dief- stftl bedreven had. S. is daarop ter beschikking gesteld van den Nederlandschen consul te Antwerpen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. HOEVEEL SLACHTOFFERS BIJ DE MIJNRAMP IN MANDSJOERIJE? Geen of 3 drieduizend. Hoewel de directie van de Zuid-Mand-s- joerijsche spoorwegen omtkenit, dat er bij de mijnramp te Foet-sjoen menschen.eveps ver loren zijn gegaan en beweert diait er slechts materieele schade werd aangericht van ge- ringen omvang, blijven de Ghinoesohe bla den volhouden, dat er meer dan 3000 mijn werkers om het leven zijn gekomen, alsmede 34 Japainsohe ploegbazen. Dat er zooveel levens verloren zijn gegaan, wordt door de Chineesche pers geweten aan het feit, dat de directie de mijnschacht, waarin de arbei ders zich bevonden, afgesloten heeft om den brand te locaHseeren. Volgens berichten uit Moekden heeft de directie voortdurend geweigerd, gevolg te geven aan de smeek beden van verwanten der ingesloten mijn werkers, om de mijnschacht weer te ope nen. Het ministerie van Nijverheid te Nanking heeft de overheid te Moekden opdracht ge geven onmiddellijk een onderzoek in te stel len en maatregelen te nemen tot ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. LIMA'S BRANDWEER ZWAAR GETROFFEN. Tien spuitgasten gedood bij instorting. In twee oude huizen te Lima (Peru) heeft een hevige brand gewoed, die aan tien brandweerlieden het leven heeft ge kost, terwijl vier anderen gewond werden. Tijdens de blusschingswerkzaamheden stortten de gebouwen in, de brandweer- liedén onder zich bedelvend. Vier der be- dolvenen werden door hun kameraden met levensgevaar gered. WEER EEN BERG0NGELUK. Vier dooden. Bij een lawine-ongeluk in de Spaansche Pyreneën zijn vier personen om het leven gekomen. De slachtoffers werden door de lawine verrast in een spelonk, waarin zij een schuilplaats hadden gezocht om den nacht door te brengen. TREIN PARIJS-LUXEMBURG ONTSPOORD. Zaterdagmiddag halfvijf is de expres van Parijs naar Luxemburg bij Bazan- court uit de rails geloopen. Zes Franschen werden gewond. Het ongeval wordt gewe ten aan de groote snelheid, waarmede een scherpe bocht werd genomen. De locomo tief derailleerde en viel ter zijde, terwijl de rest van den trein circa 100 Meter doorreed. Daarna schoven eenige wagens in elkaar. Er ontstond onder de reizigers een groote paniek, die eerst bedaarde, toen men vernam, dat er geen ernstige onge lukken hadden plaats gehad. Een heete, in plaats van een koude douche. Geruimen tijd geleden had de filmster Juanita Hansen, zoo wordt uit New-York gemeld, het ongeluk in het hotel, waarin zij logeerde, ernstig let>el op. te loopen, doordat zij, toen zij in de badkamer de kraan van de douche opendraaide, plotse ling overgoten werd met kokend water. Het ongeluk bleek een gevolg te zijn van het feit, dat op de koud-water-douche het woord „warm" en op de heet-water- douche „koud" stond aangegeven. De filmster diende tegen het hotel een eisoh tot- schadevergoeding in, die thans door de rechtbank is ingewilligd, zoodat de hotel-onderneming aan miss Hansen een bedrag van honderdduizend dollar moest uitbetalen. Hevige sneeuwval te Weenen. Zaterdagna cht is te Weenen zooveel sneeuw gevallen, dat hef geheete verkeer ia door ontwricht weid. Duizenden sneeuwrui mers zijn aan heit werk gesteld om in de eerste plaats de tramrails vrij te maken. In de buitenwijken moest men de sneeuw voorloopig laten liggen, omdat men in de binnenstad de handen vol werk had. Buiten het centrum was het tramverkeer dan ook geheel stopgezet, terwijl zelfs in de Ring- strasse het verkeer dikwijls gestremd werd, d-oordat tramwagens ontspoorden en dan door den kraan wagen van de brandweer weer in de rails gebracht moesten worden. Tengevolge van den sneeuwval waren ver schillende bovengrondsche electrische lei dingen soms geruimen tijd zonder stroom. De spoorweg naar het Zuiden toe en naar Stiermarken is tot ver in Beneden-Oosten rijk drie meter hoog dichtgesineeuwid. Op sommige plaatsen komen zelfs de sneeuw ploegen niet vooruit. De sneltrein naar Ro me en Venetië en de sneltrein TriestWee nen rijn se dit» hedenmorgen vijf uur inge- sneenw»i. De goed ere ntreinen kunnen in het geheel niet rijden. In het Noorden en op de' Franz Josef-spoorweg is men er bot nog toe in geslaagd het verkeer zonder groote j storingen intact te houden. Pas tegen den middag is de sneeuwval opgehouden. Gestoorde bioscoopvoorstelling. In een bioscoop te Neukölln trachtte een groot aantal der bezoekers de vertoouing van de film „Das Flötenkonzert von Sans- souci" te storen door het werpen met stink en traangasbommen en door een oorver- doovend fluitconcert, j De politie arresteerde 37 personen en nam een groot aantal' bommen in beslag. Na de voorstelling ontstonden relletje-s voor bet gebouw, zoodat de politie weder van den gummistok gebruik moest ma ken. NATIONALE BEDEVAART L0URDES. De Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten besloot in 1931 slechts ééne groote nationale bedevaart naar Lourdes en Lisieux te organiseer en. Als datum van vertrek is vastgesteld voor den Lisieuxtrein Dinsdag 14 Juli, voor de overige treinen, w.o. de ziekentrein, Woensdag 15 Juli. Gezamenlijke aankomst te Lourdes op Donderdag 16 Juli en ver trek aldaar Donderdag 23 Juli. Thuiskomst op Vrijdagmiddag 24 Juli. De geestelijke leiding berust bij den voorzitter van het comité, deken H. Meyer uit Asten, terwijl de technische regeling van de bedevaart wordt geleid door den directeur jhr. mr. C. Ruys de Beeren- brouck te Horn (L.). De reeds sedert het vorig jaar plaats gehad hebbende centralisatie der diensten wordt in zoovere voortgezet, dat ook de voorbereidende werkzaamheden ten aan zien van de ziekenverpleging voor een* goed deel komen in handen van den nieuw- benoemden administrateur, den heer V. van den Ca-mp. Lindeplein 17, te Heerlen. Het bureau der vereeniging, dat gedu rende 1930 te 's-Gravenhage gevestigd was, is derhalve thans naar Heerlen (Linde plein 17) overgebracht. Wat de directie der ziekenverpleging be treft, verklaarde jhr. mr. F. van Nispen tot, Sevenaer, die in verband met zijn be noeming tot rechter in de rechtbank te Arnhem het voornemen te kennen had ge geven als directeur af te treden, zich be reid voorloopig de verantwoordelijke hoofd leiding te blijven behouden. Voor inlichtin gen dient met zich tot het bureau der ver eeniging, Lindeplein 17, Heerlen, te wen den. H. M. DE KONINGIN TE HAARLEM. Bezoek aan de bloemententoonstelling. Zaterdagmorgen werd de winterbolbloe- mententoonstelling te Haarlem onverwacht bezocht door H. M. de Koningin. Aan dit bezoek was geen ruchtbaarheid gegeven om niet te veel belangstelling te wekken. H.M. arriveerde per auto. Aan de grens van de gemeente werd de Koningin opge wacht door de Haarlemsche motorbrigade, welke verder op den tocht naar het Kre- lagehuis voorop reed. H.M. was vergezeld van haar particulier secretaris F. M. L. baron van Geen. Haar adjudant kapitein C. O. van Kesteren, de grootmeesteres mevr. G. C. gravin van Lynden van Sandenburg, geb. baronesse van Nagel en de eerste hofdame Jonkvrouw D. H. van Tets. Aan den ingang van het Krelage-huis werd H.M. door den voorzitter der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur, den heer E. H. Krelage, ontvangen, terwijl daar mede ter begroeting aanwezig was de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar- lem. Door de oudste dochter van den heer Krelage werden H. M. in de hall bloemen aangeboden. Bij den rondgang langs de stands werd H.M. begeleid door de heeren Krelage, Voors, Volkering en Verduijn. Mei grooto belangstelling nam H.M. kennis van het geen op de tentoonstelling geëxposeerd is en Zij gaf Hare voldoening te kennen ove: het succes, dat de vereeniging bereids met deze tentoonstelling heeft mogen behalen. Na den rondgang werden H.M. eenige ververschingen aangeboden, waarop de terugtocht naar Den Haag aanvaard werd. Een telegram van den Paus aan den K.R.O. Het bestuur van den K.R.O. ontving het volgend telegram. Aan den voorzitter van den K.R.O. te Amsterdam. Vaderlijk getroffen door uw gelukwen- sohen en U dankend voor her-uitzending zijner verheven radio-rede, aan alle Ka tholieken van Nederland, zendt Z. H. als onderpand der hemelsohe genade, zijn apos- tolischen zegen. (get.) Kardinaal PACELLI. A.V.R.0. ZOEKT CONTACT MET MINISTER REYMER. Oplossing van de zenderkwestie in zicht? Het bestuur van de A.V.R.O. heeft zich, naar het „Volk" weet te melden, tot den minister van Waterstaat gericht met een verzoekschrift, waarin het herinnert aan vroegere verzoeken om vergunning te ont vangen tot het bouwen van een zender ge schikt voor uitzendingen op de golflengten van 298 en 1875 meter en tevens te benut- j ten als bijzender in een Gleichwellen- systeem. Dan vervolgt het adres: „Tevens verzoekt het bestuur Uwe Ex cellentie eerbiedig het wel in audiëntie te willen ontvangen om het in de gelegen heid te stellen de belangen der vereeni ging aan U voor te dragen en te bepleiten en te vernemen, welke omstandigheden Uwe Excellentie verhinderen de gevraagde machtiging te verleenen, dan wel op welke voorwaarden Uwe Excellentie genegen zoudt worden gevonden deze alsnog te ver leenen". De laatste zinsnede is vooral merkwaar dig: uitsluitend een verzoek om voorwaar den te mogen vernemen; van een eisoh als volle week omroeptijd op beste golf, wordt niets gehoord. Mogen we hier een gevolg zien van het verdwijnen der „Vrije Luistervinkers" uit de A.V.R.O.-lerding, de mannen van den i Routrust-„eed"? Is "t een teeken, dat men tot samenwerking bereid is, gelijk trou- w reeds uit de besprekingen Vogt eest was gebleken? Zoo ja, dan zou. daar de overige drie omroepvereenigingen het reeds eens zijn, wat die technische sa menwerking betreft, de oplossing van het dringend zendervraagstuk slechts een kwes tie van zeer korten tijd behoeven te zijn. Het paleis van Willem II te Tilburg. De burgemeester van Tilburg heeft in de Vrijdagavond gehouden besloten verga dering van don gemeenteraad, uitvoerig verslag gegeven van den stand van de on derhandelingen met de drie Duitsche vors tenhuizen, die mede eigenaar zijn van het voormalig paleis van Willem II, over den aankoop door de gemeente van dit histo risch gebouw. Naar men weet, rust op dit gebouw, waarin de Rijks H.B.S. is geves tigd, een servituut, en de bedoeling van het gemeentebestuur is het in onbezwaard eigendom te krijgen, in verband met de bestaande uitbreidingsplannen. De Raad heeft B. en W. nu gemachtigd de onderhandelingen met de Duitsche vorstenhuizen voort te zetten. De alge meene indruk is, dat deze onderhandelin gen nu binnen niet al te langen tijd tot een voor de gemeente bevredigend resultaat zullen komen. 5. Aan de samenwonende familieleden en inwonende dienstboden, van de onder 1, 3 en 4 genoemden, alsmede van de huisge zinnen, waarvan de vader of eenig ander hoofd niet Katholiek is. Met inwonende dienstboden worden gelijk gesteld alle dag bedienden, als zij den kost des huizes ge bruiken waar zij in dienst zijn. 6. Aan allen, die op re-is in een hotel of restaurant hun maaltijd gebruiken, met dien verstande dat onze onderhoorigen ook buiten Ons Bisdom van deze dispensatie gebruik maken. 7. Aan de zeevarenden, voor zoover zij als Onze onderhoorigen kunnen beschouwd worden, doch slechts wanneer zij zich be dienen van de scheepskost en dan alleen gedurende de zeereis. IV. Degenen, die op de Zaterdagen in de veertigdaagsche Vasten krachten Onze dispensatie vleesch of jus uit vleesch ge bruiken, zullen op elk dier Zaterdagen zevenmaal het Onze Vader en het Wees Gegroet met de twaalf Artikelen des Ge loofs bidden, of met Paschen minstens 15 cents Offeren. Nog vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aalmoe zen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzach tingen en verleende dispensatiën aan hun ne boetedoening ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen gestort worden in eene daartoe bestemde bus, door de Eerwaarde heeren Pastoors aan te wijzen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10