XI ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeellugen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. FehmersBoerKnottnerue, Warmonderweg 37. ZATERDAG, 14 Febr. 1931. Feest dag van den H. Valentinus Romeinsch priester. Zijn leven is gekenmerkt door zijn groote zorg voor zieken en op zijn voorbede en door bovennatuurlijke hulp genas hij velen. Hij stierf in het jaar O. H. 270. Demonstraties. De demonstratie van de N.V. de Lever's Zeepmaatschappij te Ylaardingen werd door een 100-tal dames bezocht en slaagde uitstekend. Allen gin gen voldaan over de gezellige en leerrijke bijeenkomst met een gevulde tasch huis waarts. Buiten de demonstratie der Oliefabrie- ken Calvé, Delft, welke op 26 Maart go- houden zal worden, wordt nog een demon stratie door de Pellerij „Mercurius" over gort, havermout en rijst gegeven. Van deze producten zullen ter plaatse koekjes en ander gebak bereid worden en aangeboden. Bijzonderheden volgen nog. Verhuizingen. De leden worden ver zocht bij eventueele verhuizing zoo spoe dig mogelijk het gewijzigde adres op te geven. PROPAGANDA. Zijt gij een goed lid? Waar blijft dan het nieuwe lid, dat gij op zoudt geven? JAARVERSLAG VAN DE R. K. VEREEN. „SANCTA VERONICA". Voor de tweede maal deelt Sancta Ve ronica haar bevindingen mede over een afgeloopen jaar. We noteerden als inge komen kleedingstukken heel wat meer stuks dan verleden jaar. Bleken de gelde lijke giften geringer te zijn geworden, in onze voorraadkast ligt ons kapitaal. Allen, die hier tegenwoordig zijn en die graag een kleinigheid willen bijdragen voor onze Armen, breng ik even in herin nering, dat Sancta Veronica iederen eer sten Donderdag van de maand zitting houdt van 35 uur Pieterskerkkoorsteeg no. 15. Het bestuur is als volgt: Zeereerw. heer Bector Beijnen, geestelijk adviseur; mevr. Manders-Vermeulen, afgevaardigde; mevr. Gibbon v. d. Heuvel, voorzitster, mevr. Pollmann—Schoondergang secr.-penningm. mej. Catin, vice-sec.-penningm., mevr. Kok-Faes, 1ste mag.; mevr. Steins—Del- sasso, 2de mag. Dank zij onze groote voorraad, hadden wij het genoegen aan vele schoolkinderen een mooi warm Sinterklaasgeschenk te kunnen geven. Allen, die ons daartoe in staat gesteld hebben, danken wij nogmaals hartelijk. Aan ontvangen giften noteerden wij: 121.99, uitgaven S2.01, saldo 39.98. SCHOONMAAK EN SANCTA VERONICA. Nu de schoonmaaktijd weer voor de deur staat en daardoor alle kasten en kis ten aan een grondige inspectie onderwor pen worden, willen wij een dringend be roep doen op de liefdadigheidszin aller dames. Allen immers hebt gij nog wel wat oud modische, doch in goeden staat verkeeren- de kleedingstukken opgeborgen. Ge bruikt. worden deze door u niet. meer; zij hebben voor u dus geen practisohe waar de. Voor onze vereeniging vertegenwoordi gen zij echter een onschatbare waarde. Toe dames, neemt een kloek besluit, ruimt al deze stukken radicaal op en maakt ze dienstbaar aan het goede doel, dat wij beoogen. In dezen tijd is er zoo een groote behoefte aan steun. Kunnen we op u rekenen? SANCTA VERONICA, Pieterskerkkoorsteeg 15. JAARVERSLAG 1930 VAN DE R. K. VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Onderafd. van den R. K. Dioc. Vr. B. afd. Leiden. Het jaar 1930 wa voor onze vereeniging één in alle opzichten vruchtbaar jaar. Ge zien de resultaten door ons bereikt, kun nen wij dankbaar en tevreden wezen, hoe wel de tijden zorgvol zijn. Want in dezen tijd van wereldmalaise kan het niet an ders of de charitatieve Vereenigingen on dervinden hiervan ook hun terugslag. Zoo ook onze Vereeniging, die toch voorname lijk moet bestaan van de Boomsche mild dadigheid. Als wij nu zoo nagaan, wat onze penn.esse dit afgeloopen jaar heeft uitgc- geven en dat dit alles is geschonken door de liefdadigheid van Leidens Katholieken, dan kan het niet anders .of wij worden vervuld met een innige blijde dankbaar heid en wel op de eerste plaats tot den Goeden God, den Gever aller gaven, Die steeds ter juiste tijde onze bede om hulp verhoorde; tot de Z.E. heeren Pastoors dezer stad, die vol sympathie voor het schoone doel onzer Ver. eene collecte lieten houden ten bate onzer noodlijdende kas; tot onze donateurs en donatrices, die niettegenstaande er veel gevraagd wordt in deze benarde tijden, ons trouw bleven steunen met hunne giften; ten slotte .tot allen, die in welken vorm ook, zich vwidien stel ijk maakten om ons moeilijk, maar schoon werk, te doen sla gen. Dit jaar werden weder de bestuurs- en ledenvergaderingen trouw bezocht, (jp deze vergaderingen immers, worden gere geld de bezoeken behandeld, de middelen beraamd om de 'hooge kosten te bestrijden van hulp in de huishouding, waschbehande- ling, babyuitzetjes, wiegen, enz. In de maand September werd bij be schikking van Z. D. H. Mgr. J. Aengenent Bector R. Reynen benoemd tot onzen Geestelijken Adviseur in plaats van Pa ter Mulder. Als afgevaardigden van het bestuur van den R. K. Dioc. Vr. B. afd. Leiden werden aangewezen door dat bestuur mevr. M. Manders-Vermeulen, onze hooggeachte Presidente v. d. Vr. Bond en mevr. Feh- mers-Boer Knottnerus. Hessels en mej. Jac. Noordman. Als nieuw lid werd gekozen mevr. A. Boucher-van Cleef. Niettegenstaande de collecten, donaties en giften, die voor onze kas een mooie som opleverden, was de Ver. genoodzaakt nog een andere bron van inkomsten te zoeken, wilde zij dezen winter onze zieke moeder tjes en arme baby's niet teleurstellen. Hier voor werd met veel succes een loterij en kermis gehouden. Maar toch blijft de penn.esse de toe komst zorgvol inzien. De uitgaven houden geen gelijken tred met onze inkomsten, de vaste bronnen van inkomsten zijn te klein. Het aantal donateurs en donatrices moet noodzakelijk vergroot worden. Het volgende overzicht van onze inkom sten en uitgaven zal u duidelijk aantoonen, dat de Ver. met recht vertrouwt op uw aller sympathie en medewerking. In het afgeloopen jaar mochten wij ont vangen: aan collecten, donaties, extra giften, op brengst loterij en kermis enz. 2605.91. Uitgegeven werd aan hulp in de huis houding, waschbehandeling, gestichtsver- pleging, diverse onkosten 1636.42 Aan wiegen en babygSederen 358.23 De totale uitgaven bedroegen dus in het afgeloopen jaar 1994.65 Aan 79 gezinnen, die bezocht werden, was de hulpverleening als volgt: In 32 gezinnen werd hulp in de huis houding verleend met 1059 verpleegdagen. In 35 gezinnen werd waschbehandeling gegeven gedurende 221 weken. Van 8 gezinnen werden de kinderen bij de Eerw. Zusters Carmelitessen, Dominica nessen en de Marg. Cortona-Stichting ter verzorging gegeven gedurende 433 dagen. In 4 gezinnen werd toeslag op huur ver leend. De volgende babygoeden werden ver strekt: 140 hemdjes en flanelletjes, 71 willen luiers, 211 witte luiers, 81 truitjes, 45 band jes, 27 luierbroekjes, 13 overgooiers, 15 jongensmutsjes, 37 manteltjes en kapjes, 6S lakentjes, 52 sloopjes, 18 bedjes, 18 kussen tjes, 27 dekentjes, 12 wiegenzeiltjes. Te sa men 835 stuks. Als extra Kerstgave werden in 16 gezin nen nog 86 stuks uitgedeeld, zoodat werd uitgegeven 921 stuks kleertjes en bovendien nog 12 wiegen. Deze cijfers spreken voldoende voor zich zelf en behoeven geen verder commentaar. Gaarne bevelen wij onze Ver. nog eens dringend aan in aller belangstelling of lie ver in aller milddadigheid. Vol vertrouwen gaan wij het nieuwe jaar in en hopen nog meerdere moedertjes haar taak te helpen verlichten, zoodat zij nog steeds den rijken kinderzegen als een zegen van God blij ven beschouwen trots alle verkeerde propa ganda daartegen. JAARVERSLAG VAN HET RETRAITEFONDS. Onderafdeeling R. K. Vrouwenbond, afd. Leiden, over het jaar 1930. Het bestuur heeft dit jaar tweemaal vergaderd, het aantal Donatrices is 34 het aantal spaarders is 3S. Dit jaar zijp drie leden van den R. K. Vrouwenbond gratis naar de retraite geweest op kosten van het Eetraitefonds; de spaargelden worden nog steeds geind door nej. Sloots en door ondergeteekende. Over de gelden der Do natrices wordt jaarlijks per kwitantie be schikt. Als Geestelijk Adviseur is in de plaats van Pater Mulder benoemd rector Beijnen. Dit jaar hebben verschillende spaarsters hun spaargelden opgevraagd voov een toegangskaart voor de retraite welke in Juni is gehouden voor de Gehuw den en welke ook schitterend is geslaagd. De retraite was voor meer dan de helft bezet door deelneemsters uil Leiden en is geleid door een Pater Capucijn. Nu gaan we vermoedelijk in het komen de jaar weer in Juni naar de retraite in de Thabor; nu zouden wij het liefst willen dat die retraite geheel bezet werd door Leidsehe deelneemsters. We zullen hopent dat vele gehuwden zich opgeven voor de retraite in Juni. Ook voor ongehuwden is ruimschoots gelegenheidvoor deelname kan men zich ten allen tijde bij het bestuur opgeven die dan voor de aanvrage der toegangskaarten zorgt.. Moge Gods zegen op ons werk blijven rusfen. Het Bestuur is als vdlgt: Geestelijk Ad viseur, Bector Beijnen; Presidente mej. Th. Elshof; Secretaresse mej. Slootjes- Meijer; Penningnjeesteresse mej. Lange- veld-Hoogenboom, A. M. SLOQTJES—MEIJER, ;j Secretaresse. MISSIE NAAI VEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS" Onderafd. v. d. R. K. Vrouwenbond Afdeeling Leiden. Verslag over het paar 1930. Gaarne voldoet het Bestuur van de Missie-Naai vereeniging „St. Franciscus Xaverius" aan zijn plicht om een verslag van de lotgevallen van deze onderafdee ling der R. K. Vrouwenbond uit te bren gen van het vorige jaar. In het algemeen waa voor ons vereeni- gingslèven het jaar niet ongunstig, hoewel ook enkele moeilijkheden niet uitbleven. Ik wil beginnen u mede te deelen, dat er heel veel gewerkt is, het aantal klee dingstukken overtreft de vorige jaren. Voor het Seminarie St. Anne van Pater v. d. Vliet, te Jeruzalem, werden zwarte togen en ondergoederen gemaakt voor de Seminaristen. Voor de Missie der Franciscanen maak ten we kleedingstukken voor de verarm de Ohineesohe vrouwen. Een doos met 120 meisjesjurken en eeni- ge priestergewaden en paramenten werd verzonden voor de Missie van Father Buys te Sarawak, Borneo. Nu zijn we bezig de jongens en meisjes die in het weeshuis van Pater C. van 't Westeinde in Zuid-Afrika, wegens hun ontzettende armoede, werden opgenomon, van kleeding te voorzien. Eenige stuks gekleurd katoen zijn aan gekocht en men is begonnen om voor de negers in het Seminarie te Oeganda over hemden e-n khaki-broeken te maken; er zijn daar ruim honderd negers die voor priester worden opgeleid en bij hun komst bestaat bun uitzet meestal slechts alleen uit hun goeden wil. Iedereen zal het zich levendig kunnen voorstellen hoe groot de vreugde der mis sionarissen is als zoon kist met goed aan komt. Hieruit blijkt alleen al hoe groote reden van bestaan deze onder-afdeeling heeft. Wij kunnen eigenlijk nooit genoeg werken. Hoe meer werkende leden, hoe meer donateurs en donatrices we hebben, hoe meer we op deze doeltreffende wijze voor de Missie kunnen opleveren. De tentoonstelling en de loterij is een succes geweest: er was een batig saldo van 603 gulden. Dit jaar werden 5 bestuursvergaderin gen en 3 ledenvergaderingen gehouden. Op de bestuursvergadering van 20 Nov. 1.1. heeft onze presidente mej. E. Briine, gevolg gegeven, aan haar reeds meermalen geuit voornemen om het presidentschap neer te leggen. Het Bestuur acht zich ten plicht de vele verdiensten van mej. Brüne voor onze vereeniging hier te memoreeren. Zij was de oprichtster en onze eerste presidente en zij heeft veel tot de bloei der vereeniging bijgedragen. Het Bestuur is nu, als volgt samenge steld: mevr. A. Speet-Couturier, presiden te; mej. Fr. Bögemann, vice-presidente; mevr. B. Geise—Staphorst, penningmeeste- resse; mej. L. Witte, 2e idem; mevr. B. v. Oerle, secretaresse; mej. B. v. Deene, 2de idem; mej. W. v. d. Linden, propagandiste Eén vacature. Onze dames-naaiclub telt 24 werkende leden. De jeugdclub heeft 34 werkende le den- Dat de werkende leden hard werken is u gebleken uit het vele dat naar de ver schillende Missies kon gezonden worden; moge ook dit jaar de ijver en de getrouwe opkomst weer even groot zijn. Tenslotte bedankt het Bestuur al dege nen, die op de ee.n of andere wijze aan het welslagen der tentoonstelling hebben bijgedragen, hetzij door loten te koopen, prijsjes beschikbaar te stellen enz. Ook dank aan allen die de tentoonstelling be zochten, en aan de niet bezoekers zou ik willen vragen: .komt u nu dit jaar eens kijken. De naaiavond der dames is altijd Yrij- dagavonds van S tot 10 uur. De Jeugdclub Dinsdagsavonds van 8 tof 10 uur om de veertien dagen, beide in het Zitagebouw, Pieterskerkoorsteeg. Op genoemde avonden kunnen altijd nieuwe leden zich aanmelden. B. v. OERLE-SPIEREXBURG, Secretaresse. LEVERS' ZEEP DEMONSTRATIE. Maandag 2 Februari 1.1. des middags 2 uur werd in de kleine Stadszaal, voor de leden van den R. K. Vrouwenbond een de monstratie gegeven door de N.V. Lever's Zeep' Maatschappij uit Vlaarelingen. Wij mogen gerust zeggen, dat deze middag een leerzame en tevens een gezellige ont spanning is geweest. De opkomst der le den was héél goed en de beide dames de zer firma wisten op een zéér aangename wijze het gebruik van Sunlichtzeep, Lux en Vim, duidelijk uiteen te zetten, waarbij nog verloting ptaats had van een Kodak en groote doos zeep enz. enz. De loten werden gratis aangeboden, doch onze ac tieve presidente wist er weer winst (één dubbetje per lot) uit té slaan, voor haar groot, ideaal ,.Ons eigen gebouw", hetgeen in goede aarde viel. Nog ontving iedere deelneemster een mooie zak, om alle ca deautjes, welke ook gratis werden mede gegeven, in te doen. Onder het gebruik van een fijn kopje' thee en versnapering vloog den tijd om en gingen allen heel vol daan huiswaarts. Zoo ziel gij, leden van den R. K. Vrouwenbond, dat het bestuur alles doet om den leden het nuttige met het aangename te doen vereenigen, en wij hopen, als de volgende maand een de monstratie gegeven wordt, door de Calvé Maatschappij uit Delft, de opkomst nog grooter zal zijn, dan is het bestuur over- IMTERPAROCHIEELE GOUDEN WOORDEN VAN WAARHEID. 4 L Bij liet gemeenschappelijk ontbijt van ons vastenavondfeest heeft, zooals gebrui kelijk, onze vice-praeses een rede gehou den waarin woorden van groote bet eeke nis voorkwamen. In onze rubriek willen we op twee dingen de speciale aandacht vestigen. Vooreerst werd er gewezen op de echt- christelijke deugd van eenvoud. Ja, daar heb je nou datgene, waar we het liefst over'neenstappen. Niet doen deze keer! Onze oogen er op gericht. Levenseenvoud een moeilijk ding voor velen, doch niet zoo moeilijk als ze wel denken. Waar zit het mestal m? In onze hoogmoed. O, stumpe rige menschen, die we tooh zijn, met ons beetje verstand en dun koordje van het levendenken we dan bergen te kun nen verzetten met muggekracht? We wa nen ons zooveel te zijn en feitelijk zijn we niets. Als God het niet toelaat zullen we geen minuut langer leven en tochwe denken zooveel te zijn en verliezen totaal uit het oog het schoone voorbeeld door Gods Zoon ons gegeven. Hij, Die eenvou dig van harte was; Hij, Die zelf de een voud preekte door Zijn voorbeeld. Hij was niemand minder dan de Zoon des Aller- hoogsten. Ja, vrienden, dit is ernsrige kost, maar heusch met overbodig in dezen tijd, nu alles op zijn kop schijnt te staan. We mo gen met recht veronderstePen, dat ondpr de gezellen er velen zijn, die walgen yan het dwaas gedoe veler menschen, maar daarmee komen we niet klaar. Als we de wereld wenschen te hervormen in christe- lijken zin, dan onze oogen gericht op Gods Zoon en op St. Joseph, onzen patroon. En ze dan ook navolgen in levenseenvoud en vasthouden, ondanks 's werelds dwaashe den. Jonge vriend, die dit leest, hebt gij den eenvoud op uw levensprogram? SEVERUS. KOLPING'S EERSTE OPVOLGER. Aan een voorval uit dezen tijd ergerde Schaefl'er zich verschrikkelijk. De regeering had een burgemeester de plaats ver zwijg ik maar liever opdracht gegeven rapport uit te brengen over de in zijn ge meente bestaande Gezellenvereeniging en te berichten of deze soms niet staatsge vaarlijk werkte. De burgemeester antwoord de, dat men zich over dat vereenigingetje in het geheel niet behoefde ongerust te maken. Haar werkzaamheden zoo schreef hij, beperken zich tot opvoering van too- neelstukjes van zeer onschuldigen aard en het gelegenheid geven tot wat dansen. Men begrijpt, dat de Praeses in kwestie vanuit Keulen een lang niet malsche brief ontving. Schaeffer verklaarde, dat hem een ander rapport wel zoo lief geweest was, en al had de praeses misschien een paar dagen moeten zitten, dan zou daarmede de Kol- pingzaak veel meer gediend geweest zijn. In Thorn had de Gez. Vereen, moeilijkhe den met haar vlag. Toevallig was de eene kant rood en de andere wit. De dienaren van Hermandad hadden in dien tijd een zeer fijne rieus en zoo ontwaarde zij in deze kleuren een Poolsch symbool. (De Poolsche landskieuren zijn rood-wit). Dit gaf aanleiding tot veel geschrijf in de pers, ja zelfs tot een gerechtelijk onderzoek wat echter op niets uitliep. Maar niet altijd kwam Ge n e raal-P ra e s e s Schaeffer er zoo gemakkelijk af. Sedert Kolpings dood verzorgde Schaef- fe* het „Rheinische Volksblatt''. Ofschoon hij daarbij met de grootste omzichtigheid de critiek op politiek terrein vermeed, werd hij toch tweemaal gedagvaard wegens beleedigende artikelen. Het eerste geval is mij onbekend. In het tweede geval scheen men een beleediging te zien aan het adres van de vrijmetselarij. Aan de „Klingdpütz" de Keulsche gevangenis ont kwam Schaeffer weliswaar, maar beide keeren werd hij toch tot een hooge geld boete veroordeeld. Uit dit alles zal men licht begrijpen wel ke zware zorgen den Gen.-Praeses druk ten om het Kolpingswerk in stand te hou den. En ofschoon hij er zelfs steeds maar weer op aandrong, vooral toch voorzichtig te zijn, zoowel in de Ver. als daarbuiten, toch moest hij er steeds op verdacht zijn, dat ergens een heethoofd onder de prae- sides geërgerd, door de van staatswege voortdurende kleingeestigheden zich niet meer kon bedwingen en zoodoende 't Kol pingswerk in gevaar zou brengen. Schaef fer verwachtte dit alles, ja, hij was er zelfs op voorbereid, dat hij door het Rijk afge zet zou worden. In dat geval, wanneer er toch niets meer voor de Gez. Vereen, te redden viel wilde hij naar Engeland gaan, om daar betere tijden af te wachten. Voor dit doel nam hij met Dr. Pingsmann die toen sub-regent was van het reeds in 1875 gesloten Seminarie Engelsohe les. Spaarkas. Uit het financieel verslag van de Spaar kas over het boekjaar 1930 nemen wij de volgende cijfers: Inlage der spaarders 3414.12, teruggenomen door spaarders 1806.79, totale ontvangsten 6109.24. De spaarders hebben te vorderen, inclu sief rente over 1930 4196.09 1/2. Door den Raad van Bestuur zijn twee der inleggers benoemd tot het nazien van de boeken. In de maandvergadering van Maart zal door dezen een verslag worden uitgebracht. Tooneelclub Adolf Kolping. Aan het Tooneelconcours te Warmond gehouden werd door onze onderafdeeling Adolf Kolping deelgenomen met het blij spel „Mijn Schoonzoon uit Amerika". Bij de Dinsdag 1.1. door de jury gegeven uit slag kwamen voor Adolf Kolping de vol gende prijzen uit. De eerste prijs in do afdeeling Blijspelen zijnde een Zilveren Lauwerkrans. De eerste prijs voor regie zijnde een zilveren plaquette. Tevens behaalde de heer J. Mank een eerste prijs als beste blij spelspeler en de heer J. van Oyen een waardeeringsprijs. tuigd, dat gij zulks apprecieert. Komt allen trouw ter vergadering, dan kunt gij vernemen, dat, bij genoegzame deelname, een excursie wordt voorbereid naar de Lever's Zeepfabrieken te \laardingen. M. A. v. d. H. B. Gebrek aan tijd belet mij in deze ru briek te antwoo: Jen i de ingezonden stukjes over de a.s. Moedercursus. Uitstel beteekent evenwel geen afstel. ZUSTER VAN DEN ABEELEN. VOOR DE POSTZEGEL VERZAMELAARS NIEUWE ZEGELS: Zuid-West-Afrika. Luohtpostzegels der Unie van Zuid-Afrika, voorzien van den opdruk „S. W. A." in kleine, vette let ters: 4 pence, groen. 1 shilling, oranje. Tsjechoslowakije. Luchtpostzegels in land scha p st e ek en ingen 50 heller, groen. 1 kroon, karmijn. 2 grijsgroen. 3 bruinviolet. 4 grijsblauw. 5 roodbruin. 10 blauw. 20 donkerviolet. Papua. Luchtpostzegels, opdruk vlieg tuig en „Air Mail" in karmijn, op koersee- rende frankeerzegels: 3 pence, groen en grijs. 6 lila en bruin violet. 1 shilling, olijfgroen en donkerbruin. Dienstzegeis perforatie O. S. in Koersee- rende frankeerzegels: 1/2 penny, olijf en donkergroen. 1 rood en donkerbruin. 2 pence, roodbruin en bruinlila. 4 oranje en bruin. Suriname: 40 ct. Port ingetrokken. Het Ministerie van Koloniën deed het volgende bericht het licht zien: „Met ver wijzing naar de bekendmaking in Novem ber 1930 betreffende de buiteji-gebruik- stelling van een aantal Surinaamsche post- waarden, vestigt het Departement van Koloniën er alsnog de aandacht op, dat bij het Surinaamsch besluit van 28 Augus tus 1930, No. 69 mede is ingetrokken het Surinaamsche Portzegel van 40 cent, zoo dat ook dit zegel na 1 Februari niet ineer verkrijgbaar is aan de philatelieten-loket- ten hier te lande. Een tier eerste zegels. Tot een van de eerste zegels behoort zeker die van Nieuw Caledonië, hetwelk in 1860 werd uitgege- \cn. Tegen het einde van het jaar 1859 werd bekend gemaakt, dat alle briefstukken voortaan moesten worden voorzien van een frankeerwaarde van 1 decime (10 centimes) hetwelk per 1 Januari daarop volgende beschikbaar zou worden gesteld. Dit ze gel werd op het eiland vervaardigd; en zoo lezen wij, dat een sergeant der Fran- sche mariniers, genaamd Triquerat, die met het drukken op de hoogte was, de op dracht kreeg van den gouverneur, zich te belasten met de vervaardiging. Bij Port de France vond hij een stuk kalksteen, dat als lithografische steen dienst deed. -Hier op kraste hij met een scherp voorwerp de tcekening, ontleend aan de koerseerende fransche zegels met het portret van. Kei zer Napoleon III. De zegels werden in zwarte kleur gedrukt in vellen van 50 stuks en zonder gom, zoodat doorloopend een potje stijfsel ter beschikking van het fran- keerend publiek beschikbaar was. In de geheele kolonie had men geen drukkerij, zoodat al het drukwerk langs Whografi- .schen weg vervaardigd werd. Toen 1500 tot 3000 zegels gebruikt waren, kwam uit Frankrijk bericht, dat de uitgave niet werd goedgekeurd, aangezien de kolonie daartoe niet de bevoegheid bezat, en werd de res- tanLoplaag ingetrokken. Onze Nederlandsche postzegels. Hoe vaak zien wij niet, dat. de zegels van de ontvangen brieven eenvoudig naar de prul- Iemand verhuizen met de dooddoener „Ze hebben toch geen waarde". De huidige frankeerzegels en die der laatste jaren, de Jubileum-uitgaven, de Kinderzegels, de zegels met bijzondere perforatie enz. zijn echt begeerd materiaal vooral voor bui- tenlandsche postzegelfirma's. Neem dus de gewoonte van alle ontvangen postzegels zonder onderscheid te verzamelen en dezen te verkoopen, zoodra we een groot aantal bij elkaar hebben. Van de opbrengst vul len we onze verzameling aan met enkele begeerde zegels. Postzegel Ruilboekjes. Ten behoeve van onze lezers stellen wij als premie be schikbaar postzêgel-ruilboekjes, welke ieder 400 zegels kunnen bevatten, in sterk groen omslag. Prijs 0.75 per 10 stuks plus porto.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6