22ste Jaargang ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 No. 6822 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DUITSCHLAND HUISZOEKINGEN BIJ DE NAZIS. Oud-kapitein von Maltitz gearresteerd. Gisteren heeft de politie verscheidene huis zoekingen verricht bij nationaal-sócialisten. Als gevolg daarvan is op verzoek van de Duitsche politie te Innsbruck in Oostenrijk de Pruisische oud-kapitein von Maltitz ge arresteerd. De „Neue Freie Presse" meldt dien aan gaande het volgende: Eenigen tijd geleden kreeg de justitie te Innsbruck van de Berlijnische politie bericht, dat von Maltitz er van verdacht werd, de na- tionaal-somialisten Kollatz, Becker en Hausch- ke, die ervan verdacht werden, op Oudejaars avond te Berlijn twee leden van den Reich- banner gedood te hebben, geholpen te hebben. De oud-kapitein werd toen aan een verhoor onderworpen. Hij gaf toe, dat eind Januari een zekeren Becker bij hem was gekomen en hem om werk had gevraagd. Hij had hem daaraan niet kunnen helpen. Waarheen Bec ker was gegaan, wist hij niet te zeggen, Ook wist hij niet dat Becker zich aan een misdaad had schuldig gemaakt. DE RIJKSDAG NA PASCHEN OP VACANTIE TOT DEN HERFST? Op grond van de besprekingen, welke de rijkskanselier gisteren met de leiders van ver schillende partijen had, verwacht men, dat de rijksdag na Paschen tot den herfst met vacan- tie zal gaan. De president zal echter, zoo noo- dig voor belangrijke aangelegenheden den rijksdag weder bijeen kunnen roepen. In dien tusschentijd zal de regeering dan de verschillende belangrijke wetsontwerpen, als dat betreffende de verzekering tegen de werk loosheid, de mijnwerkersverzekering en ver schillende andere wetsontwerpen, welke ver band houden met de hervorming van de finan ciën, gereed kunnen maken. ENGELAND DE TEXTIELSTAKING IN ENGELAND Maandag hervatting van den arbeid. Op een te Manchester gehouden conferen tie is besloten, de uitsluiting in de textiel industrie van Lancashire te beëindigen, zoodat 300.000 wevers Maandag a.s. den arbeid zul len hervatten. De ontslagen zullen worden ingetrokken en de pogingen met nieuwe arbeidsraethoden zul len niet worden voortgezet Het conflict was ontstaan door het verzet der arbeiders tegen de methoden van rationa liseering, welke de werkgevers wilden invoeren In een memorandum ter motiveering van hun besluit wijzen de werkgevers op de be langrijke katoententoonstelling, welke Maan dag te Londen begint, alsook op de waar schuwende woorden van Snowden over 's lands ernstige economische crisis. Beide feiten waren hun een aansporing, om een bewijs van goeden wil te geven. VOORSTELLEN DER BRITSCHE WERKGEVERS. Loonsverlaging in de staatsbedrijven. De Britsche federatie van werkgeversbonden, welker leden in totaal ruim 7 millioen arbei ders in dienst hebben, heeft een aantal voor stellen gepubliceerd ten einde te komen tot een algemeene verbetering van den economischen toestand door middel van bezuiniging. De werkgevers eischen een verlaging der werk- loozenuitkeering van 33 y3 pet., geen nieuwe belasting voor de industrie zoolang het aantal werkloozen in een bedrijf niet minder is dan 5 pet. van het totaal aantal te werkgestelde arbeiders, vermindering van loonen en sala rissen in de stedelijke en staatsbedrijven en tenslotte vaststelling van een maximum grens voor de sociale lasten. Uitvoerig bespreekt de pers het probleem van de verlaging der loonen. Een aantal vak- vereenigingsleiders deelt mede, dat zij zich tot het uiterste tegen een dergelijken maat regel zullen verzetten. De „Daily Tehegraph" verklaart zich even eens tegen loonsverlaging. Het blad zegt, dat veel grootere aandacht geschonken moet wor den aan het vraagstuk van de herziening der oorlogsschulden. Voorts wordt het idee ge opperd den binnenlandschen schuldendienst, die thans een bedrag van ruim 350 millioen pond sterling per jaar kost, te verminderen door het nemen van maatregelen, waardoor dan desnoods alleen de houders van schuld bewijzen eenigszins gedupeerd zouden kunnen worden. Hiertegenover kunnen deze personen als compensatie beschouwen, dat zij van de wederinvoering van den gouden standaard en van de daling der prifeen de grootste voordee- len hebben gehad. BRITSCH-INDIE BOTSING IN BR. INDIE. 2 Dooden, 77 gewonden. Bij een botsing te Benares tusschen Muzel mannen en Hindoes, naar aanleiding van een moord op een handelaar in buitenlandsche textielgoederen, zijn twee menschen gedood en zeven en zeventig gewond. Gewapende politie patrouilleert door de stad, waar het zeer woelig blijft en hier en daar nog kleinere botsingen plaats vinden. GANDHI HANDHAAFT ZIJN OUDE EfSCHEN. „Thans geen vredeskans". In een onderhoud met een specialen corres pondent van de „News Chronicle" heeft Gandhi zich over den stand der Britsch-Indi sche onderhandelingen uitgelaten op een wijze, die niet optimistisch kan stemmen ten op zichte van een spoedig resultaat „De rede van MacDonald", aldus Gandhi, „geeft mij geen aanleiding de ongehoorzaam heidsbeweging te staken. Ik wensch het wezen der onafhankelijkheid, en dan mogen de En- gelschen den schijn houden. De voorstellen der Ronde-Tafel geven mij echter dit wezen niet. Ik had gewild, dat men ons volkomen zelfbestuur zou hebben toegekend, zondet eenigen waarborg. Waarborgen beteekenen, dat wij nog altijd worden beschouwd als niet in staat, onszelf te regeeren. Het Britsche leger b.'v. is volkomen overbodig. Het is eenvoudig een bezettingsleger. Ik zou willen, dat alle Britsche regimenten morgen vertrokken. Er bestaat geen grensgevaar. Geen enkel land begeert Indië. Laten de Afridi's maar een paar grensplaatsen plunde ren. Als zij ons aanvallen, zal ik hen weer staan met hetzelfde ongehoorzaamheidswapen, waarmee ik de Britsche invasie weersta. Mis schien zou er een soort Indisch leger moeten zijn, al voel ik daar persoonlijk niets voor. Om het modern te oefenen zpuden wij den raad van deskundigen kunnen inroepen. Waar schijnlijk zouden wij Engelschen officieren ver zoeken ons daarbij te helpen, maar als zij wei gerden zouden wij de medewerking vragen van Fransche of Duitsche of Japansche of andere officieren". WAT DE R. K. VOLKSBOND VOOR ZIJN WERKLOOZEN DOET EN.... zal blijven doen, indien u uw steun in geld of natura zult blijven geven. Alwéér een uitdeeling van brood, vleesch, vet, koffie, thee, enz., welke artikelen wederom in een reusachtige hoeveelheid zijn bijeenge bracht en aan de R. K. werkloozen uitgedeeld. „Waarom", zoo vroeg de Indische leider verder, „moeten er financieele waarborgen zijn? De Indiërs zijn van nature deskundig op financieel gebied. Wij moeten de financiën volkomen controleeren. Indië is maar een arm land. Het kan zich b.v. de luxe van drie resi denties voor een vice-koning niet veroorloven. En half ons staatsinkoraen wordt uitgegeven voor het leger. Als wij de voorbehouden op dit punt aanvaarden, dan zal slechts 20 pet. van het nationale inkomen door onszelf wor den beheerd". Na critiek te hebben geoefend op het op treden der politie en op de „stugge houding van den onderkoning", betoogde Gandhi nog, dat de geschillen tusschen Hindoes en Moham medanen geen belemmering behoeven te zijn voor het zelfbestuur, aangezien „deze geschil len zijn aangestookt door de Engelschen en vanzelf zullen ophouden als beide groepen moeten samenwerken voor den opbouw van het land". En hij besloot: „De burgerlijke on gehoorzaamheid moet voortduren. Ik zie uit naar elke vredeskans. Als ik een kans zag, zou ik die ijlings aangrijpen. Maar voorshands zie ik er geen". Naar nog uit Allahabad wordt bericht, heeft de Congrescommissie beraadslaagd over een voorstel van Gandhi, waarin wordt uiteenge zet, op welke voorwaarden men bereid is, een einde te maken aan de burgerlijke ongehoor zaamheid. Naar verluidt, omvatten deze voor waarden de afkondiging van een algemeene amnestie aan politieke gevangenen en de vrij heid om de winkels, waar sterke drank en buitenlandsche weefsels worden verkocht, te posten. TWEEDE KAMER HET WERKLOOSHEIDSDEBAT. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling voortgezet van de interpel laties van de heer De Visser en Van den Tempel inzake de crisis in het bedrijfsle ven en de werkloosheid. Een reeks van vragen. De heer v. d. Tempel (S D.) kón met de toezegging van den minister zonder meer geen genoegen nemen en diende de volgende moties in: Ie. De Kamer, van oordeel, dat allo werkloozenkassen, die het verzoek daar toe doen, gemachtigd behooren te warden om den uilkeeringsduur met zes weken te verlengen, noodi°t de regeering uit, de door haar getroffen regeling voor verlen ging van den uitkeeringsduur dei* werkloo zenkassen in dezen zin te herzien en gaat over tot de orde van den dag. 2e. De Kamer, gelet op den ernst van de crisis, welke het bedrijfsleven teistert en den grooten omvang der werkloosheid, noodigt de regeering uit, de regeling om trent bijdragen in de kosten van de onder steuning van werklooze arbeiders door go- meenten, vervat in de circulaire van 7 Ja nuari 1931, o.m. aldus te herzien: a. Dat aan de gemeentelijke steunrege lingen niet het karakter van bedeeling wordt opgedrongen; b. dat de steunregelingen betrekking kunnen hebben op alle werklooze arbei ders, dus niet beperkt behoeven te wor den tot nader te noemen bedrijven c. dat steun kan worden verleend op normalen voet en niet slechts bij wijze van uitzondering aan vrouwen, aan perso nen, die na 31 Januari 1931 zijn gehuwd, aan arbeiders, die den leeftijd van zestig jaren overschreden hebben, aan kostgan gers en aan meer leden van één gezin. d. Dat aan de gemeenten vrijheid wordt gelaten een mildere regeling toe te pas sen, zoowel t.a.v. den aftrek van inkom sten van gezinsleden (art. 7), als van het maximumpercentage, dat de uitkeering mag uitmaken van het loon en dat de per centages, genoemd in art. 8, to resp. 70 en 60 pet. worden verhoogd. e. Dat aan alle gemeenten ten minste vijftig procent der gedane uitkeeringen zal worden vergoed, en gaat over tot de orde van den dag. De heer Snoeck Henkemans (C.H.) zegt, dat indien commige gemeenbesturen in hun taak tekort schieten, dat de ge meenteraden de besturen aan hun plicht dienen te herinneren. Echter zullen vele gemeenten niet zelfstandig allen steun kunnen bekostigen. Het Rijk is inmiddels bereid, bij te springen. Spr.'s hoofdbezwaar tegen deze circulai re is, dat daarin te veel een schabloue ge steld wordt en te weinig rekening is ge houden met plaatselijke verschillen. Spr. wenscht de regcering twee vragen te stellen. 1. Welke maatstaf wordt aangelegd om te constateeren, dat in een bepaald be drijf crisiswerkloosheid heerscht 1 2. Welke personen of colleges dienen de regeering daarbij van advies! Jnmenging in het bedrijfsleven moet met de grootste voorzichtigheid ^flehieden. Een boom groeit het best in vrijheid mits hij wortelt in goeden grond. Ten slotte wijst spr. er op, dat, hoewel allerwege malaise heerscht, loonen en sa larissen zich bij voortduring in stijgende lijn bewegen. De heer Smeenk (A.-R.) wijst er te genover de S.D. en de communisten op, dat het door hen zoo gevreesde kapitalisme gedurende honderd jaren een stijgende be volking in welvaart heeft doen toenemen. Ten aanzien van werkverruiming is er wel nog iets meer te doen. Een percen tage van drie is voor de werkloosheid een normaal percentage. Is er in een bedrijf een werkloozenpercentage van tien, dan mag men zeker spreken van crisiswerk loosheid. Tegen den indirecten dwang bij werkverschaffing zal spr. geen bezwaar maken, mits maar gehandeld wordt met in achtneming van de bijzondere omstandig heden van den werklooze. Dat de heer De Visser daartegen bezwaar maakte, ver wonderde spr. ten zeerste, daar in Rus land dwangarbeid aan de orde van den dag is en men er toestanden aantreft, die doen denken aan Dantes Hel. Ten aanzien van de steunregeling heeft de Minister op verschillende punten ver duidelijking gegeven en misverstand opge helderd. Een gelijk percentage voor alle gemeenten zou spr. niet willen; er moet rekening worden gehouden met de draag kracht der gemeenten. Een roep om werk verruiming. De heer Joekes (V. D.) wijst er op, dat de Minister in uitzicht heeft gesteld, exportcredieten te willen verleenen. Over de werkverruiming deelde de Mi nister mede, dat de Minister van Water staat nog geen bepaalde plannen had. Waarom niet? Is hij zóó in beslag geno men door de radio-zendtijddistribulie Met het wegenplan is de regeering ten achter. Een versnelde uitvoering van de werken die hiermee verband houden, is zeer ge- wenscht. Spr. betreurt dat de heer v. d. Tempel zoo weinig heeft gezegd over verkorting van den arbeidsdag om de crisis te bestrij. den Doch spr. acht dit middel weinig ge schikt als middel ter bestrijding van de crisis. Bij de Posierijen is de arbeidstijd verlengd. Hier zou het wellicht aanbeve ling verdienen de normale proporties weer in te voeren waardoor meer menschen kunnen worden te werk gesteld. Ook dringt spr. aan op overleg met de onder nemers om te komen tot een bijslag op de loonen ter bestrijding van de werkloos heid en op een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. Steunt onze eigen industrie! De heer Bongaerts (R.-K.) meent, dat de debatten tot nu toe niet veel hel derheid hebben gebracht. De werkver schaffing zou feitelijk aanvulling moeten zijn, doch zij is thans hoofdzaak en dat bevredigt spr. niet. Het gaat bij spr. niet ora meer sommisiseser zijn er reeds meer dan genoeg. Het vroeger bestaan hebben de economische evenwicht is verbroken. Hoe meer werkloosheid, hoe grooter de da ling van de algemeene koopkracht. De werkverschaffing helpt slechts ten deele: 10.000 van de 200.000 werkloozen 1 De hulp moet komen van de particuliere bedrij ven. Die moeten een prikkel krijgen, meer menschen in dienst te nemen. Om dit te Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De uitsluiting in de textielindustrie van Lancashire opgeheven. Gandhi handhaaft zijn vrede-eischen. BINNENLAND. De Vakraad van den R. K. Midden standsbond spreekt waardeering uit voor bedrijfsraden-ontwerp. (Binncnl. 3de blad). De besprekingen over de werkloosheid in de Tweede Kamer. (Binnenl. 1ste blad). Schip in nood op den Dollart. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Hoe de Leidsche Hout tot stand is ge komen. (2de blad). kunnen doen, zouden zij een toeslag van den Staat moeten hebben voor de loonen. Op die manier zouden zij gemakkelijker kunnen exploiteeren. Een klein percentage van het loon zal hen reeds in staat stellen, gemakkelijker te concurreeren met het bui tenland. Daarnaast zal de Regeering er op uit moeten zijn, te bevorderen dat onze eigen industrie in staat wordt gesteld tot het le veren van hetgeen hier noodig is, ook al kan het buitenland die zaken iels goed- kooper leveren. De regeering kan niet alles doen. De heer Hermans (R.K.) merkt op, dat de heer Van den Tempel als middelen ter leniging van de crisis heeft genoemd: behoud en uitbreiding van de bestaande werkgelegenheid. Daarna komt de werkver schaffing, vervolgens de self-help, waarvoofr- de georganiseerde arbeiders zelf groote bij dragen hebben opgebracht, en ten slotte werkloozenonderste uning. Door de maatregelen van het buitenland worden daar de markten voor onze pro ducten gesloten, zoodat wij hier wel ge dwongen zullen worden tot het nemen van tege n-ma a t regelen Een goede spoorwegpolitiek is ten zeer ste gewens-oht ook ten aanzien van de ta rieven. Bevordering van woningbouw op groote schaal moet geschieden, terwijil de eigen industrie moet worden bevoordeeld, waar nog zoo herhaaldelijk orders in het buitenland worden geplaatst. Aanleg van wegen ook van spoorwegen is zeer gewensoht. Maar bij de spoorwegen worden thans werken stopgezet, zooals de aanleg va-n de lijn SohaersbergenKerk ra-de. waar door honderd arbeiders werkloos werden. Werkverschaffing kan nuttig zijn, maar ver van huis werkt zij dikwijls ontwrich tend op de huisgezinnen. Daarom is werk verschaffing door de gemeenten te verkie zen boven die door het Rijk, waarbij het Rij'k loyaal moet steunen. Spr. waardeert hetgeen door de Regee ring reeds is gedaan. Zij kan echter niet alles doen. Zij wordt gesteund door de vak verenigingen, wier goede voorbeeld moet worden gevolgd door anderen, met name door de werkgevers. OOK MOREELEN STEUN KRIJGEN DE R. K. WERKLOOZEN in het ontspan ningslokaal. dat in het gebouw van den R. K. Volksbond voor hen is ingericht. Hier kunnen zij lezen en zich ontspannen, waarbij hen tevens koffie, thee en indien u daarvoor zorgen wilt ook een rookertje wordt verschaft.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1