DE GALEIEN VAN RUSLAND BINNENLAND ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE gOURANT DERDE BLAD PAG. 9 VAN LANDARBEIDER TOT BANDIET. Voorbeelden van dierlijkheid. door GUEROHEL BARKEWITCH. Ten huidigen dage lijden de boeren wel het meest, door den stand van zaken in dat land, waar het communisme zijn „weldaden" rondstrooit. Daar de pachters reeds langen tijd hun deel betaald heb ben aan het nieuwe stelsel, hetzij door verbanning, door opsluiting, door het ver lies van goederen en hun leven, moet thans de boer het ontgelden. Men deelt hen in drie klassen in: de „Koulak" of kapitalist, de „Serednyak" of half-kapitalist en de „Cednyak" of arme. Tot de eerste cate gorie behooren degenen die drie koeien bezitten, drie paarden, twee hectaren land per familielidtot de half-kapitalisfen worden gerekend zij die twee paarden, twee koeien en een hectaar land per per soon bezittende anderen hebben een koe, en een halve hectaar land. Om zich van deze bezittingen meester te maken, ge- te verbruiken, in de meening, dat zij te Solowky zullen worden gevoed en dat zij wel ongelijk zouden hebben niet te genie ten van hetgeen hun thans toebehoort. Onlangs zijn nog oproeren uitgebroken bij deze boeren, en wel in den Kaukasus, bij Naltchik. Twee dorpen verzetten zich te gen de Gepeoe, die hun landelijke op brengsten had aangeslagen. De slachting was verschrikkelijk. De Gepeoe, aan vankelijk in de minderheid zijnde tegen over de oproerlingen, moest een beroep doen op de vliegtuigen der regeering, die de dorpen met doodelijke bommen be stookten. Als tegenmaatregel verbrandden de boeren de verzamelplaatsen der lande lijke opbrengsten. Onder de aangerichte schade van Novoricirk telde men het ver lies van acht honderd levend verbrande zwijnen. Onnoodig er bij te voegen, dat de Opeengestapelde lijken na den opstand in den Kaukasus. bruiken de leiders immers 'tzelfde middel; een boer, die bijvoorbeeld 200 pond graan gewassen heeft "geoogst, moet - een belas ting te betalen ten bedrage van 300 pond. Daar het hem waarlijk onmogelijk is dit te voldoen, wordt hij door de Gepeoe behan deld als „weerspannige"; zijn bezittingen worden aangeslagen en hij wordt vervoerd naar Solowky. Het eigendom wordt dan uitgebuit door de „Com' somoletz", die over tractors beschikken. De andere boe ren moeten in gemeenschap werken. Hij, die een hectaar grond bezit, moet deelen met hem die niets heeft. Hij moet een deel van zijn vee afstaan aan dengene, die er geen heeft, enz. Al degenen, die in ge meenschap leven, vinden onderdak in een zelfde loods en eten uit dezelfde teiloor. Weelde is verboden, zoo men tenminste het eten uit een persoonlijke telloor reeds als weelde beschouwt. In enkele meer verwijderde dorpen, is het stelsel der, Col lectiviteit nog niet doorgevoerd. Maar uit vrees, dat het ook daar binnenkort zal wor den toegepast, hebben de boeren zich ge haast hun vee te verkoopen, te dooden of op te eten, ten einde zich in een zelfde positie te bevinden als de niet-bezitters, met wie zij zullen moeten deelen. wan neer het collectivisme ook bij hen zal zijn doorgedrongen, ten einde echter te voor komen, dat zoodoende deze goederen hen zullen ontsnappen, hebben de leiders de volgende wet uitgevaardigd: „Die zijn koe, zijn zwijn of zijn hen zal dooden, zon der voorafgaande toelating van het be stuur, zal voor minsters 'vijf jaar naar So lowky worden verbannen". Vele boeren, evenwel, die blijkbaar niet op de hoogte zijn van de ontzettende kwellingen, wel ke hun alsdan te wachten staan, overtre den de wet een gaan voort hun bezittingen twee dorpen daarop totaal vernield wer den. Begrijpelijk, dat honderden families dan ook over de grens trachten te komen. Aanvankelijk was het feit alleen reeds, dat men wilde vluchten voldoende om tot deportatie to worden veroordeeld. Tegen woordig echter worden degenen, die naai den vreemde trachten te vluchten zondei vonnis neergeschoten. Het aantal vluchte lingen neemt echter geenszins af. Vorle- den winter trachtten verschillende Duitr sche families naar Turkije te vluchten door de bergketen te overschrijden in de om streken van Tiflis, op de Turksche grens. Het grootste deel der vrouwen en kinde ren kwam onderweg van koude om het leven. Een Duitscher, dien ik ontmoet heb gedurende mijn ontvluchting, vertel de mij zijn droeve geschiedenis.. Hij had juist zijn oogst binnengehaald, toen de Gepeoe opdaagde om belastingen te in nen, Waajïbij zij hem verplichtten aan de „collectiviteit" deel te nemen. Hij "protes teerde heftig tegenover het willekeurig op treden der communisten, nam zijn jachtge weer, doodde zijn vrouw en kinderen en nam de vlucht. Onderweg ontmoette hij andere boeren, die juist hun oogst naar de voorraadschuren van den Staat brach ten. Hij doodde hen, ging het gebergte in, waar hij sindsdien leeft als bandiet, zich aansluitend bij een groep der „contra-revo lutionairen" die de „Tzerapkop" verdel gen. Nog eenige voorbeelden laten wij hier volgen van de onmenschelijke daden der communisten in Odessa: M. Iswilevitch, die een der rijkste eigenaars der stad was, onderhield kostelooze keukens voor de armer en gebrekkigen, die er geheel gratis voedsel konden krijgen. Filantroop van groote verdienste, had M. Iswilevitch de belooning verdiend van iedere arbei- dersregeering. Ziehier wat de Sovjets voor hem hebben gedaan^. In ^zijn eigen huis is hij verplicht gedurende dten dag het baan tje van portier wa^ t^ nemen en gedu rende den nacht mo$t hij de straat vegen. Het brood, dat hij »ét, moet hij bedelen, want men weigert h§m de voedingskaart, welke iedere arbeider moet bezitten. Zie hier eert ander, niet,, minder ergerlijk ge val: Ik trok door de stad Dnepropetrov*' rond één uur 's nacnts ën hoorde hartver scheurende kreten. Wat kon daar gebeu ren? De nieuwsgierigheid drétf mij naar de plaats, vanwaar de kreten weerklon ken en ik zag twee grijsaards, een vrouw van 65 jaar en haar echtgenoot van 70 jaar buiten hun woning geworpen in het holst van den nacht, bij 30 graden onder nul, door de Jatcheka van Komchose (Afdee- ling voor woonregeling),-om plaats te ma ken voor een bediende van de R. E. P. Maar, die grijsaard bezat voor geen 20 frank aan goederen en hij zou zich tevre den hebben gesteld met een stal voor ka mer maar het genoegen twee grijsaards te laten omkomen door koude, deed de Sovjet-agenten aldus handelen. Nog een geschiedenis: gedurende twee jaar krijgen de mannen in het roode leger geen verlof. Een soldaat was drie dagen afwezig om een stervenden oom te bezoeken. Bij zijn terugkeer werd hij tot vijf jaar Solowky veroordeeld. Een andere soldaat, die een „lichenitz" (een van alle rechten beroofde door zich niet aan de arbeidstucht te on derwerpen) in de kazerne had gebracht om zich te verwarmen en wat te versterken, werd tot 3 jaar Solowky verwezen. Zoo zou ik nog honderden gevallen kunnen aan halen, het een nog verschrikkelijker dan het andere, en waarvan de waarheid niet in twijfel kan worden getrokken. Men zal uit deze enkele feiten reeds hebben be grepen, dat alle familiegevoel in Rusland dood is, dat de naastenliefde absoluut verdwenen en van zedelijkheid geen spra ke meer is. De omwenteling, met heel haar stoet van moorden, plunderingen, ver krachtingen, ontberingen en gruwelen, heeft alle edele gevoelens, welke normaie menschen doen handelen, totaal vernietigd Om zijn eigen veege lijf te redden, ver koopt een zoon zonder aarzeling zijn ge- heele familie en bewerkt, zoo noodig, haar verbanning naar Solowky. Over dit aller verschrikkelijkste oord, waarheen ook ik werd verbannen, doch waaruit ik na er barmelijke ellenden en doodsverachting heb weten te ontvluchten, zal ik ih een volgend artikel nadere bijzonderheden mededeelen. Ter gelegenheid van den ll7den verjaardag van het derde half- regiment huzaren heeft Vrijdag te 's-Gravenhage EEN DEFILE VOOR H. M. DE KONINGIN plaats gehad. Ook H. K. H. Prin ses Juliana woonde het défilé bij. DE VAKRAAD VAN DEN NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Het voorontwerp-Bedrijfsraden. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Vakraad van den Ned. R. K. Middenstands bond, onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. Nootenboom de Bruyn te Roo sendaal. Mededeeling werd gedaan, dat in de Commissie, welke den Hoogen Raad van Arbeid advies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp Werktijdenbesluit voor kantoren, namens den Ned. R. K. Mid denstandsbond zitting heeft, de heer L. J. A. van Doorn te Rotterdam. Tot adviseerende leden van het Hoofd bestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond werden benoemd de heeren Jos. H. van Langen, Delft en C. J. Nooteboom de Bruyn, Roosendaal. De balans en verlies- en winstiekening van den Ned. R. K. Middenstandsbond over het jaar 1929, zoomede de begrooting voor het jaar 1931 werden hierna goedge keurd. Bepleit werd de aansluiting bij het steunfonds der landelijke R. K. vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M. Besproken werd de vraag of het ge- wenscht is, plaatselijk federaties van R. K. onder-aannemers in de bouwvakbedrij- ven in het leven te roepen, zulks ter be hartiging van de diverse belangen aan het bouwbedrijf eigen. Na eenige discussie werd besloten aan het Vakbes-tuur op te dragen, dit punt nader te bestudeeren, waarbij tevens zal worden onderzocht of de wenschelijkheid bestaat, den vroeger opgerichten lande- lijken R. K. Centralen Raad voor do Bouwbedrijven wederom in werking te stellen. Behandeld werd het wijzigings-ontwerp Drankwet, zooals dit thans na de daarin door den Minister aangebrachte wijzigin gen is komen te luiden. Besloten werd, dat de belanghebbende Vakbonden hunne be zwaren tegen dat ontwerp aan den Ned. R. K. Middenstandsbond zullen inzenden, waarna zal worden overwogen, welke stap pen kunnen worden gedaan om aan do rechtmatig bevonden bezwaren tegemoet te komen. Hierna hield mr. J. van Hellenberg Hu- bar, directeur van het Nationaal Hanzebu- reau een korte inleiding over het vooront werp op de instelling van bedrijfsraden, waarna bleek, dat de vergadering zich in principe met dit voorontwerp zeer wel kon vereenigen en de door den Minister ge- dane eerste stap tot verwezenlijking van het bedrijfsradenidee warm toejuichte. De volgende resolutie werd met alge- meene stemmen aangenomen: De Vakraad van den Ned. R. K. Mid denstandsbond, waarbij zijn aangesloten de landelijke R. K. vakorganisaties van Ban ketbakkers, Bakkerspatroons, Bond van Werkgevers in de Electro-technisohe be drijven, Horlogemakers en handelaren in goud, zilver en aanverwante artikelen, Kruideniersvereenigingen, Kunstn ij veren, Hotel-, Café- en Restauranthouders, Lood gieters en Kopersfa^erspatroons, Hande laren in Manufacturen, Handelaren in Melk en Melkprodilcteh, Werkgevers in het Meubelmakers-, B9h8hgers-, Stoffeerders- en Beddenmaker9bedrijf, Handelaren in DE DUITSCHE TOüNEELSPELER PAUL WEGENER, die Zondag a.s. in den Leidschen Schouwburg optreedt, in „Ma ria Magdalena" van Friedrich Hebbel. Een stuk, alleen bestemd voor volwassenen. Heerenmodes, Molenaars, Schilderspa troons, Schoenwinkeliers en Schoenma kerspatroons, Sigarenwinkeliers, Slagerspa troons, Smedenpatroons, Stucadoorspa- troons, Rijwielhandelaren en -herstellers, en Carossiers en Wagenmakers, gehoord de inleiding tot het vooront werp Bedrijfsradenwet door mr. J. van Hellenberg Hubar; spreekt na gehouden algemeene beschou wingen over het ontwerp zijn groote waar deering uit voor de poging van Minister Verschuur, om de bedrijfsradengedachte in een wettelijke regeling uit te werken; en betuigt zijn volle instemming met de groote lijnen, waarlangs de wettelijke uit werking dier gedachte zich beweegt, on der voorbehoud van het recht om op on- derdeelen alsnog wijzigingen voor te stel len. REMARQUE'S FILM IN LIMBURG. Een buitenkansje voor Vaals. Binnenkort komt de film „Van het wes telijk front geen nieuws" naar Limburg, eerst naar Venlo, dan, gelijktijdig, naar Vaals, Heerlen en Maastricht. Daar deze rolprent in Duitschland niet gegeven mag worden, hebben we in Limburg een soort Duitsohe invasie te verwachten. Het drukst zal het wel worden in Vaals, ons Neder- landsch Eifelstadje, gelegen onder den rook van Aken. Vast staat, dat niet alleen uit deze industriestad, maar zelfs uit Keu len, Duren, Stolberg, enz. menschen hier heen komen. Er is maar één plaatselijke bioscoop; deze gaat drie voorstellingen per dag geven, waardoor ongeveer duizend menschen kunnen worden verwerkt. Drie weken lang zal de film er zeker loopen. doch het laat zich aanzien, dat de rolprent nog lang zal worden geprolongeerd. Het heet dat nu reeds drie, vier weken voor het afdraaien, duizende plaatsen gereser veerd zijn. „Hbld." BESCHERMING DER BURGERIJ TEGEN GASAANVALLEN. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VIII (De partement van Defensie) der Rijksbegroo- ting voor 1931 werd ten aanzien van de bescherming der burgerlijke bevolking te gen gasaanvallen gevraagd, wanneer on geveer de proefnemingen in de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al vermeld, zullen zijn ge ëindigd en of binnen niet te langen tijd eenige millioenen gasmaskers van verschil lende maten voor de burgerlijke bevolking verkrijgbaar kunnen worden gesteld. Ook zou men gaarne van den Minister vernemen, hoever de gemeentebesturen omstreeks elf honderd in getal zijn ge vorderd met de inrichting van bomvrije schuilplaatsen. Liefst zou men een over zicht van Je antwoorden dier besturen ter inzage bekomen. Voorts achtte men het van belang te we ten of, om die plaatsen te bereiken, aan eiken inwoner van eiken leeftijd een gas masker zal worden verstrekt en aan welke fabrieken deze gasmaskers worden vervaar digd. BEDRIJFSBELASTING EN LOONSVER. LAGING. Vragen aan den Minister. Het Tweecte Kamerlid Van der Stuis heeft aan den Minister van Financiën de voilgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat zes A3- melosehe textielfirma's en naamlooze ven nootschappen hebben besloten met ingang van 2 Maart 1931 de loonen van de arbei ders metl pCt. te verminderen, omdat de raad der gemeente Almelo heeft geweigerd de bedrijfsbelasting af te schaffen Is de Minister bereid door wettelijke of andere maatregelen te bevorderen, dat deze belasting niet door de werkgevers op de arbeiders wordt afgeschoven? Een dorp, waar de meeste inwoners geen kerk bezoeken. Op de kaarten voor de volkstelling te Noordbroek (prov. Gron.) is door plan. 1700 inwoners ingevuld dat zij tot geen kerkgenootschap behooren. Er zijn 2100 in woners in dat dorp. ERNSTIG CONFLICT BIJ HET GE- MEENTEBESTUUR VAN HUMMELO. Twee wethouders nemen ontslag wegens leugenachtig optreden van den burge meester. In het cdllege van B. en W. der gemeen te Humnielo-Keppel is een ernstig conflict gerezen, dat gisteren aanleiding gaf bot ont slagneming der beide wethouders de hee ren G. J. Klokman en R. J. C. baron van Paflandt, van Keppel. In de raadsvergadering van gisteren vroegen de heeren Tenkink en Wiiltink iin- liohtingen omtrent deze ontslag aanvragen, aan welk verzoek de heer Klokman uitvoe rig gevolg gaf. Hij deelde mede, dat de bur gemeester herhaadelijik dingen dioet zonder de wethouders daarin te kennen, en daar door kan hij de verantwoording niet Langer dragen. Zoo heeft- de burgemeester buiten voor kennis der wethouders het hoofd der school te HummeJo verlof geweigerd en de wethou ders hebben toen gezegd, dat zij deze wei gering niet billijkten. Bij onderzoek van de zaak is gebleken, dat officieele stukken dioo-r den burgemeester niet altijd bij B. en W. ter tafel werden gebracht, en hij verweet den burgemeester met voorbedachten rade stukken achter te houden, en ze later in het archief op te bergen. Bij de benoeming van een schoolhoofd te Hutmmelo hoeft de burgemeester buiten voorkennis der wethouders uit de 27 solici- ta-nten een vijftal gekozen; alleen met den inspecteur van het Lager Onderwijs is over leg gepleegd. Doordat hij contact heeft gezocht met den inspecteur is deze zaak nog wettelijk in orde gekomen. Bij het bouwen van een woning voor het sohoolhoofd te Hummelo heeft de burge meester tegen den zin der webhouders den gemeente opzichter genegeerd, en het werk alleen aan een architect buiten de gemeen te opgedragen. Zoo hebben zich nog meer feiten voorgedaan, die hij niet wilde noe men, uit vrees dat de betrokken personen bij den burgemeester op de zwarte lijst zul len kernen, d-w.z. dat zij door de politie om alerlei kleinigheden verbal isee-rd zullen worden, gelijk hij reeds persoonlijk heeft ondervonden. Wethouder van Pallandt sloot zich in groote lijnen bij dit betoog aan. Burgemeester Cordes vroeg of de Rh ad direct tot benoeming van nieuwe wethou ders wilde overgaan. De heer Wiltink wensohte eerst een nader onderzoek. Bin nenkort zal de Raad nu weer bijeenkomen ten einde de grieven te onderzoeken. Minister Verschuur. Aan mr. T. J. Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, is verlof ver leend tot het aannemen van het Groot- Kruis der Orde van de Kroon van België. Gistermiddag is het nieuweRaad- huis te Grootebroek door jhr. mr. I dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in I Noord-Holland, geopend. De teekening van het nieuwe raadhuis is van den architect j C. Weed. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SCHIP IN NOOD OP DEN D0LLART. De bemanning in veiligheid. Het te Delfzijl thuisbehoorende motor zeilschip „Export" van den heer E. Eis- sens, aldaar, vertrok Woensdag met een lading gerst vanuit de haven van Delfzijl met beslemming naar Nieuweschans, doch geraakte des namiddags op den Dollart aan den grond. De opvarenden stelden onmiddellijk alle pogingen in het werk om op eigen kracht het schip vlot te bren gen. Zij hebben den geheelen Woensdag nacht hieraan gearbeid, doch het heeft niet gebaat. De inmiddels ill top gehe- schen noodvlag en gegeven nood-fluitsei- nen werden niet opgemerkt, zoodat de be manning niets anders overbleef dan te trachten het schip in diep water te krij gen en hulp af te wachten. Het heeft lang geduurd aleer er redding in zicht kwam, want eerst Donderdagnamiddag kwam een passeerend motorschip op de in nood ver- keerendo „Export" af en stelde pogingen in het werk om het schip van den grond te sleepen. De „Export" was inmiddels door de werking lek geslagen, zoodat men door aanhoudend pompen het schip heeft getracht te lichten. Deze pogingen faal den echter evenzeer. Inmiddels stak de storm op en hooge zeeën sloegen over de vastzittende boot, zoodat de kapitein van het motorschip, dat hulp verleende, hefc raadzaam achtte I zn tocht voort te zetten. De bemanning van de „Export" bestaande uit E. Eissens en den stuurman werd aarop aan den wal gebracht. Vrijdag zijn de sleepbooten I „Duitschland I" en „Duitschland II" naar I den Dollart vertrokken ter assistentie. I Men hoopte het schip dezen nacht met hoog water los te sleepen. Het schip is verzekerd. Uitgegleden en verdronken. Gisternacht, te ongeveer 2 uur, wilde de 19-jarige boerenzoon A. K. te Havelte, die van een feestje naar huis terugkeerde, over de sluisdeur van de Haveltsche sluis loopen. Hij gleed uit en viel in de sluis- j kolk. I Op zijn hulpgeroep kwam een kameraad i aanloopen, die gekleed te water sprong, maar er niet in slaagde zijn vriend in de duisternis te vinden. Tien minuten later is het lijk uit de sluiskolk opgehaald.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13