UIT DE OMGEVING HARTOG's UIT DE RIJNSTREEK Nieuw-Zeeland'i Grottenland ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 Algem. Neder!. Zuïvelbond. Onder presidium va>n prof. ir. B. van der Burg heeft de Algemeen© Nederlandsche ZuiveLbond te Rotterdam een vergadering gehouden met. de -vertegenwoordigers der Coöperatieve Melkinrichtingen aangesloten 'bij den F.N.Z. Een bespreking werd gehouden van de resultaten eener enquête inzake gepasteu riseerde melk in flesschen. ïn een. vragen lijst die destijds daarvoor is rondgezonden, ■werdén ö.m. gègevens gevraagd aangaan de dén omzet, gebruikte pasteairiseertoe- fftellen én flêssehenel uiting, toegepaste werkwijze voor pasteumeeren en reinigen der flesschen, terwijl teven® geinformeerd weid of men van oordeel was dat het ver bruik van flesschénmelk nog zou toenemen. Uit de verzamelde gegeven® i« wel dit ge bleken, dat. wil do flcsséhenmel'k ook wer kelijk zij.n Wat de conMi-iueirt ervan veria-ligt., en toch niet te dorar voor hem uitkomen, heb noodig tal zijn door een onderzoek naai de meest ge\Ven«<chte werk-methoden, eron- 'tuèel voor verschillende bedfijfsgrootten te trachten, den prijs van de .gepasteuriseerde flessdhenmelk in een redelijke verhouding te doen sta an tot cle z.g. löss© melk, opdat de kliamfc niet door het booge prijsverschil afgeschrikt wordt.. Tenslotte hield ir. H. de Kruijff Jr. hoofd ingenieur van dén F. N. Z. een inleiding anèt lichtbeelden over de ontwikkeling der past©uri<satie»werkt>itigen in de laatste jaren. Des namiddags werd een excursie ge maakt naar de Heinekcn's Bierbrouwerijen. In de voorsteden van de moderne groote stad. Bij de enorme uitbreiding van de Stad Weenen, doen zich thans dezelfde moei lijkheden voor als destijds in Berlijn of Parijs. Geheele nieuwe stadswijken schie ten als paddestoelen uit den grond. De ge meente Weenen zelf heeft 63.000 woningen laten bouwen Om in den woningnood te voorzien. ïn al die groote huizencom plexen, die door het Socialistisch gemeen tebestuur gebouwd worden is zelfs geen bescheiden plaatsje over voor Onze Lieve Heef. Wel zijn er groote kindertuinen, leesbibliotheen en ontspanningslokalen. De katholieken moeten zich maar 2ien te behelpen. In oude barakken, magazijnen en danszalen moet soms de H. Mis wor den opgedragen. In de voormalige konink lijke ontvangzaal van het Oosterstation te Weenen heeft kardinaal Dr. Piffl een hi.'p- pöfcfc ingericht waar Zondags de H. Mis wordt opgedragen en waar de gcloovigen kunnen biechten en coramuniceeren. Niet alleen reizigers maken van deze gelegen heid gébruik, maar ook Zelfs socialistische spoorwegarbeiders. Thans wordt ook op Zondag de H. Mis opgedragen in het ge bergte voor dé Skiloopers. Vele toeristen maken een dankbaar ge bruik van deze gelegenheid om de H. Mb bij te wonen. In de industriecentra moet ook óp dergelijke primitieve wijze in de behoeften worden voorzien en heel eel arbeiders zijn de priesters dankbaar dat zij tot hen gekomen zijn. De liefdé is vin dingrijk en zij weet alle moeilijkheden te overwinnen. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- méeute Vergadert Vrijdagnamidag te 2.30 uur. Agenda: 1. Verzoek van de bewoners van de voormalige gemeentewoningen Beeuwijk, om een huurtoeslag op de thans door hen bewoonde woningen der woning- vereeniging „Volksbelang"'. 2. Verzoek van den Ned. Bond van Koffiehuis- Restau ranthouders en Slijters, om bedrijfsbil- jarts vrij te stellen van personecle belas ting. 3. Verhuur van de voor het Gasbedrijf gebouwde woningen langs de Gasstraat. 4. Samenstelling van stembureaux voor de verkieziug van leden van den gemeente raad en de Prov. Staten. 5. Benoeming van twee vertegenwoordigers der gemeente in het bestuur der woningvereeniging „Volks belang", wegens periodiek aftreden v®n de heeren J. P. Segers en J. C. de IT n. 6. Beschikbaarstelling van tuingrond voor ge meentewerklieden. 7. Ingekomen stukken én mededeelingen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Inplaats van beter wordt de algemeen toestand in het trek- kersbedrijf nog slechter. Het getal soorten dat verlies geeft wordt grooter, Alleeil van de Darwintulpen zijn deze behoudens een uitzondering bevredigend, Die uitzonde ring betreft de Copland waarvan de prijs ook te laag is. Betaald werd por dozijn: Mac Kinley ƒ0.450.50, Rose Gris de lin ƒ0.21—0.25, Azalea ƒ0.50—0.56, Mr. van der Hoeff 0,55—0.04, Theeroos ƒ0.45 0.50, Murillo 0.32—0.35, Flamingo 0.25 0.28, Witte Valk ƒ0 380.45. Cram Bril- lant 0.230.26, Prins van Oostenrijk 0.34—0.36. Ibis 0.32—0.35, Pfosperitv 0.26—0.20, La Reine ƒ0.20—0.30, Gele Prins ƒ0.460.50. Vermilloen Brillant 0.27Ó.30, Pelikaan ƒ0.130.50, Crimson Queen ƒ0.46—0.60, Couronne d'Of ƒ0.50—, 0.55, Rubra Max f 0.690.70, Rose La Rei ne 0.27—0.30, Fred. Moore 0.29—0.32, Brillant Star 0.270.30, William Cop land ƒ0.370.42, Bartigon 0,700.75, San ders 0.670.70, William Pitt 0.65—0.70, Elisabeth 0.680.75, Le Notre 0.60 0.S0. Hyacinthen wit 3.203.40, idem rood en rose 3—3.50. Narcissen per 100: •Spur 1.70—2.10, C'crvantus 1.802.10, Ajax 0.500.00, Ornatus ƒ0 90—0.90, Sion 22.40, L. Koster 1.70—1,00. Tuinbouw. Er blijkt minder voorraad te zijn van de winterproducten dan moti zulks gewoon is. De aanvoeren wijzen hier op. Want dat men deze nog zou ophouden in de hoop op een betere en vluggere han del is moeilijk aan te nemen. Uien is een "potartibel". Niettegenstaande de groote uchteruitcane in kwaliteit en het feit dat Tandheelkundige Inrichting. Voorstraat 4 b'd Boulevard Katwijk a'Zee. Spreekuur: 's Maan dags 10—I en 's Woensdag 10—3. Kunsttanden vanaff2 pijnloostrekken inbegrepen. Plom beeren vanaf f 2.50. Onbreekbare gebitten met voortdurende garantie. 1947 veel al is weggeworpen moeten worden, gaan de prijzen, al is het langzaam, in da lende richting, en varieerd van 1418, terwijl de gele kool van 1012.40 op brengt. Fijne peen in de beste kwaliteit wordt "genoteerd voor 69, per 100 K.G. terwijl voor selderieknollen beter vraag is en verkocht worden voor 7.8010 per 100 RIJPWETËRING. Uitvoering „ZangluSt". Donderdag avond gaf in de zaal van „Rustoord" alhier de in het najaar 1930 opgerichte 'R.K. Ge mengde Zangv&reenigimig „Zanglest" haar eerste uitvoering. De zal wa® tot in de uiterste hoek,en bezet, zeker een bewijs van groote belanigisitelling voor het debuut dezer jeugdige vereend ging én niet mijnder voor de bestattnisaiiiogeiijikheid en de" verzekerde toekomst er van, wanneer dé toe wij ding, waarmede dezen winster is gestudeerd, on verminderd blijft bestaan. De Zeer Eerw. Heer Ba-stoor K walkman, op wien® initiatief voornamelijk de voreeni- ging werd opgericht, opende met een w-oord van welkom dezen zeer geslaagdcu avond. Z.Eerw. releveerde twee belangrijke feiten, waardoor deze dag lang in 't geheugen zal blijven n.l. het feit dat Z.H. de Palts dien middag in de meeste oneer huiskamer® was beluiiefeird, en voorts het e ore te optreden dei- jonge vereeniging die door Z.Eerw. aan de toehoorders werd voorgesteld. De Eerw. Spreker noemde het een verblijdend ver schijnsel, dat zich in onze parochie de be langstelling en de liefhebberij voor muziek heeft geuit in cle oprichting dezer vereeni ging. Tijdens zijn verblijf in Du it-soli'and bad Z.Eerw. kuwnen coirstateereu, dat bij onze Oosterburen de liefhebberij voor zang veel groot er is dan bij ons. Het beluisteren van vierstemmige muziek, door arbeidsters en arbei 'ehs in de wijngaarden tijdens den arbeid uitgevoerd, is aldaar geen zeldzaam heid, terwijl men bij ons hoogstens een straatliedje hoort zingen. Z.Eerw. sprak den wensch uit, dat het bij ons juist zóó mag worden als in Duitschland, dat de jonge vereeniging in bloei en in ledental moge toe-nemen en dat de leden alle ijverige ledén mogen blijven. V er vol ven® werd een aanvang gemaakt met. de afwerking van hét programma, dat een 7-tal nummers voor gemengd boor en een 3-tal voor mannenkoor aangaf. Reeds dadelijk bleek, dat de vereeniging beschikt over oen groot aantal dames-leden éii öok dat het sit©ingehakte van het dameskoor zeer goéd was. Jammer, diat het. mannenkoor daartegenover te zwak en veel minder be schaafd was. Een aanmoediging aan alle jonge krachten, die dit kunnen, om heit mannenkoor te komen versterken, is hier zeker niet misplaatst. Een woord van op rechte hulde mag hier echter niet onthou den worden aa-n den ij vorige n directeur der vereeniging, den heer C. Ouds'hoorn, die met taaie volharding en groot© opoffering in zoo korten tijr zooveel wist te bereiken. Men bedenke, dat slechts enkele onder de dames'leden eenige muziek kennis bezitten, wanneer men zich een oordeel wil vormen over den arbeid, die de voorbereiding voor een dergelijke uitvoering van den directeur vordert en over de groote opoffering die deze van den musicus vraagt-. Als we ten slotte nog hebben medegedeeld dat voor afwisseling werd gezorgd dioor de karak ter- en iransfonuatie-duettisten J. P. Mank en J. A. van Oijen, geen onbekenden te Leiden en omgeving, dan meenen we met het slotwoord van den Z Eerw. Heer Pa-stoor te mogen instemmen, die de voreenigiging e?n succesvo len toekomst weiisehté en alle medewerkenden, nvaa-r vooral den ijverigen directeur namens alle aanwezigen een har- lelijk woord van dank bracht voor den ge- nctvollen a-vond. TER AAR. Liquidatie veilingvereen. „St. Phocas". Gistermidag hield de R.-K. Tuitïdersver- eeniging „St. Phocas" baar buitengewone ledenvergadering in het Patronaatsge- bouw. Het bestuursvoorstel tot liquidatie der vereeniging werd- aangenomen met 93 voor en 12 stemmen tegen. Tot bestuursleden van de nieuwe vei ling werden gekozen M. Hölscher, C. v. d. Hoorn Jzn. en M. Klein. Tot patroon-lid der nieuwe veiling is ge> ozen de heer W. v. d. Hoorn. Azn. Liquidatie R.-K. Veilingsvereeniging „Tuindersbelang". Donderdagmiddag hield de R.-K. Voiling- ver. „Tuindersbelang" haar buitengewone ledenvergadering in het oafé van den heer Verhoef te Papeveer. De voorz. do heer Joh. Rekelhof, open de de vergadering met den ohr. groet. De secr., de heer P. Post, las de notulen van de vorige vergadering wele onder dank worden goedgekeurd. Nu brengt de voorz. het- kardinale punt aan de orde n.l.: liquidatie der vereeni- ging. Volgens de presentielijst waren er 67 le den aanwezig en allen waren zij er voor om de vereeniging te liquideeren. De voorz. dankt de leden voor hun medewerkine hiermede getoond. Vervolgens krijgen we de verkiezing van 3 bestuursleden voor de nieuwe vereeniging. Er werden gekozen Joh. Rekelhof, L. Hoogervoist. Tot lid van de Controle Com missie werd benoemd de heer M. Mank Het bestuur werd als commissie aangesteld too vereffening der boedel. Aan het eiin van de vergadering uit de voorz. eeni.s waardeerende woorden aan de commissi' die alles in het werk, gesteld heeft te ko men tot één veiling. ZEGWAART. Geboren: Albert z. van K. Dek tere en J. Stegeman Daatje Martijntje d. van A. J. Sonneveld en L. 0. Paul. Overleden: Johannes Vollebregt, 68 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Tot besteller bij den Poet- en Telegraafdienst alhier werden benoemd G. Verkerk en C. J. Roeleven, zulks met ingang van 14 Februari e.k. Schapenjager. Met goedvinden van den eigenaar i® gisteren cLoor de politie een hond afgemaakt, die bij den landbouwer B. achter de schapen had, gezeten. Gevonden voorwerpen. Ech roeiboot met roeispanen, een gladde gouden ring, een kidder-portemonnaie mét inhoud. Z0ETERWÖUDE. De Graal. Reeds lang was heb plan bekend; de Graal zou oók hier opgericht worden. In de vergadering van de Deke nale Jeugdraad had eenige maanden gele den mej. Kersbergen de eerste besprekin gen gehouden en eindelijk was het moment gekomen. van de eerste oprichtingsvergadó- ring. Donderdagmiddag kwamen een aantal meisjes uit Zoeterwoude en eenige dames uit de Parochie Meerburg en uit Stomp- wijk in het Patronaat samen, waar een Vrouwe van Nazareth, mej. Schol ten, het inleidingswoord sprak. Hiermede waren alle organisatiemoeilijkneden echter nog niet opgelost en moest naar de juiste weg gezocht worden. Het resultaat van deze eerste bespre king was de aanwijzing van eenige dames uit de drie genoemde parochies, die hier een cursus zullen volgen om als leidsters te kunnen optreden. Er was reeds een enthousiaste stemming onder de dames en het jonge zaadje wat in den grond gelegd is zal zeker voorspoe dig groeien tot een groot en krachtig lichaam. Zoo is dan het jeugdwerk voor de vrou welijke jeugd aangevangen in den tijd dat het werk voor de mannelijke jeugd in vol len wasdom is gekomen. R. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrou wenbond hield Donderdagavond de alge- nieene jaarvergadering waarop de presi dente, mevr. G. Schouten-Krom, een 75-tal dames het welkom toe mocht roepen. Ook deze vergadering werd door het 6lechte weer beïnvloed, want het gebal was kleiner dan gewoonlijk. De ingekomen notulen en het jaarverslag van de secretaresse werden na voorlezing in keurige orde bevonden én vastgesteld. Het ledental is weder geklonv- men, nU van 223 tot 238. Ook dé penhing- meesteresse bracht haar Verslag uit, waar uit bleek, dat dit jaar voordeolïger was als heb vorige; er was nu een batig saldo. Mej. Captein-Brouwer en mej. v. d. 6a>lm-van Steen werden aangewezen onï rekening en boekeiVna te zien én op de volgende vergadering rapport uit te bren- gne. Het Vólgende verslag was van de hand van mej. Mies Vlasveld, waarmede do werkzaamheden van de Missienaaikrirtg werden opgesomd. Er is ontzaglijk veel voor de Missie gedaan en de presidente dankte inzonder mej. Mies Vlasveld, mej. de Boer en Agtha van Vliet voor de lei ding en goede zorgen voor dit schoone werk. Van de Tooneelclub werd eveneens ver slag uitgebracht. Ook deze club heeft hard gewerkt. De presidente dankte voor deze ijver en zeicle dat als de dame9 wat minder zenuwachtig en de omstandigheden gunsti ger geweest warén op de tooneelwedstrijd met Kerstmis een hoogere prijs hadden be haald. Inmiddels waren de heer en mevrouw Scholten ter vergadering, om een demon stratie te geven met zelfrijzend bakmeel Mevrouw Scholteü begon aanstonds met beslag te leeren maken wat volgens gege ven recept zeer eenvoudig was; daarna het beslag in een „wonderpan" gedaan wat eigenlijk een kleine oven is die op een petroleumstel, electrisch komfoor of gas kachel kan worden gezet. Het beslag maken werd nog eens her haald en toen stonden twee pannen met heerlijke inhoud te bakken, om over een uur te worden vertoond. Deze tijd word besteed, om de dames nog eenige wenken te geven, waarop zij te letten hebben bij het maken van beslag enz. Verder werd er namens de firma een kopje koffie aan geboden en rijkelijk cake gepresenteerd. Do tijd was om voor de dames er aan dachten en heerlijk kwam het gebak voor den dag. De warme cakes werden gratis verloot, zoodat e-r twee dames blij naar huis gingen. Do Geest, adviseur gaf nog een duide lijke uiteenzetting van de Graal. De meis jes hadden het !e middags al gehoord, maar nu was het speciaal tot de moeders dat ZijnCerw. zioh richtte. De presidente dankte de Weleerw. heer Kapelaan en de heer en mevrouw Bcholten. waarna de vergadering werd gesloten. Congregatie en Patronaat. Zondag avond zullen weder eenige jongelingen worden gevoeld tob de congregatie van de H. Maagd, Koningin der Apostelen en den H. Aloysius. Na de inkleeding op 2 Maart, 1930 zijn weer eenige nieuwe ledeil toegetreden. Na Je plechtigheden dié in een drietal bijeen komsten zijn voorbereid, komen de leden van het Patronaat met de ouders in het Patronaat bijeen, waar dan de installatie van nieuwe patronaatsleden zal plaats hebben. De avond zal verder gezellig door gebracht worden, waartoe liet vertoonen van de film „Het Stervende Land'' zal bij dragen. Voor de donateurs van het Patronaat komti de TooneelvèrCeniging „Adolf Kol- ping"' uit Leiden a,s. Maandagavond het tooneelstuk „De Roman van een kranten jongen" opvoeren. De druipsteen-grotten Naar aanleiding van de ontzettende aard bevingsramp, welke Nieuw-Zeeland geteis terd heeft en waardoor dit land thans in heb middelpunt der belangstelling staat-, laten wil hier een bijzonder interessants réis-beschrijving volgen van dit wondere Koningsland. Waar eens da Maori's heerschten. Een 120 mijl ten zuidèn van Auckland heeft de express Ofts gebracht. Dan ver wisselen wij den trein met een auto om de kalksteengebicden van Waitomo, Rua- kuri en Aranui te bereiken. Hier zijn wij in het hartje van het „Koningsland", zoo genoemd, omdat dit gebied 50 jaar gele den nog geheel aAn de oorspronkelijke be woners, de Maori's, toebehoorde en de oude getatoeëerde monarch der Maori's, koning Tft-whia-o, er zijn scepter nog zwaai de. Het is een eigenaardig topografisch eti geologisch Verschijnsel, dat de Puniu-rivier, welke voor een groot gedeelte de noorde lijke grens van het Koningsland vormt, «n waar kogel en Strijdbijl eenmaal dood. en verderf zaaiden ollder de doordringende blanken en de verdedigende Maori's en welke hoden ten dage tevens de grenslijn voor het prohibitiegebied vormt, eveneens de noordelijke grens van het kalksteenge- bied uitmaakt. In dit gedeelte van Nieuw- Zeeland veranderd het karakter van het landschap binnen een paar mijl, nadat men de Puiu heeft overgestoken in zuidelijke" richting naar Wellington. Kale kalksteen rotsen vertoonen zich, hadat men de sym metrische vulcanische heuvelkeigela van Tokanui, Kawa en Kakepuku (de drie zus ters) is gepasseerd. Op zijn weg naar het Zuiden of Westen ziet men dan schoone, dikwijls fantastische landschapsformaties. Sommige dezer kalksteen rot sen werden om hun natuurlijke vormitjig door de Maori s vroeger als vestingen gebruikt. In de buurt van Mahoenui is een kalksteenen brug, welke een diepe kloof overspant, waardoor een héldere stroom vloeit, «n aan elk ein de van deze wondermooie brug bevindt zich nog zoo'n oud fort dèr Maori's. Ik ont dekte eens een mooie plek, waar de een of andere oude stam een goed verborgen schuilplaat® had gemaakt, omgeven door massale kalksteenrotsen en beschut door boomen en heesters, welke zich vastklamp ten aan de rots-hellingen en de spleten vulden, welke door de invloeden ven hot weer in het kalksteen waren gesprongen. Het eenige dat de bewoners van een der- lijke schuilplaats noodig hadden, was een voorraad drinkwater, en dit werd waar- schijnlijk bewaard in kleine bassin-achtige uithollingen, welke zich hier en daar ver toonden. In de buurt van Te Kuiti, Opa- rure, Mnnga-o-Kewa, de vallei van de Mokau-rivier, en het gebied tusschen deze plaatsen en Kawhio, aan de ku6t van de Tasraanzee, zijn even zoovele plaateen, Waar men geheimzinnige openingen van grotten ziet, en waarin elk jaar opnieuw weer verrassende vondsten worden go- daan. Sommige farmers, die ik ken, zou den niet gaarne deze romantische ondcr- grondsche bezittingen, welke hun toch geen Voordeel opleveren, willen missen. Op een dergelijk terrein, dat ik zag, leek het, alsof het geheel met kleine kra ters was bedekt. Deze kraterruimten wa ren in het. midden in het diepst, waar een diep natuurlijk welgat in de aarde naar bin nen dringt. Soms kan men diep onder den grond water hooren borrelen. Een van mijn vrienden miste eens een van zijn herders honden. Een dof geblaf kwam uit de diep te, de arme hond was te nieuwsgierig ge weest en naar beneden gevallen. Het eeni ge, wat er op zat om den hond te redden, was, ook naar beneden af te zakken. Mijn vriend haalde siiel een dik touw, lepde or op regelmatige afstanden knoopen 111, be vestigde het einde aan een boom en daalde een tiental meters naar beneden, waar hij zijn viervoeter ongedeerd aantrof. Sommi ge van déze „tomo's" zooals de Miori'e zc noemeil waarvandaan de naam „Wai tomo" zijn ingestort. De farmer is hier echter over het algemeen zeer tevreden mee. De reizigers kunnen tegenwoordig 9nel eh gemakkelijk de voornaamste gror- ten bezoeken. Van den trein te Hangatiki k.in men per auto in een paar minuten rij den naar de Waitomo, de eei'Rt ontdekte van deze grotten. Na een korte rust en een maaltijd in een der Gouvernementshotols trekken de bezoekers regenjassen en groo te laarzen aan, zood&t zij goed uitgerust zijn voor een tocht door de soms sterk dam pende grotten. De grot der glimwormen. De iii ga rig van de Waitomo is een spook- aohtige plek. Een kleine houten deiir, half verborgen achter een rots, bedekt mot al tijd groene planten en lianen, wordt ge opend en door een sterk wit licht wordt de wondermooie schoonheid van de Waitomo ontsluierd.. Van de eene grot gaan wij naar de andere onder een dak als van koraal of marmer. Overal hangen druipsicenkegels mot daaronder opstaande zuilen van druip steen van het zuiverste wit, alles langzaam druipende van het vocht. De grootscne in druk van de t.g. „katheJraalkamor" ver geel mon nooit. In een aangrenzende ruimte zijn de vleeschklourige en witte ter rassen, maar het machtigste Van alles is de „Glimwormgrot". Wij dalen hierin af met. een trap, of varen deze grot binnen met een bootje op de ondeigrondschc ri vier, de Waitomo. Alle lichten zijn achter gelaten en de bezoeker gaat langzaam en voorzichtig in het duister van de grot een aantal ruwe, steenen treden af, welke naar den waterkant leiden. Boron de hoofden flonkeren dan in hèt duister als een ster renhemel myriaden glimwormpjes, welke zich weerspiegelen in het water beneden Anderhalve mijl verder ligt Ruakuri, mid tien in het oerwoud. Een smal voetpad leidt er naar toe. Wanneer wij door de nauwe gangen gaan, met aan beide zijden de rotsen zoo dichtbij, dat men achter elkaar moet loopen, hooren wij een dof geluid, >n hel kalksteengebied. dat hoe langer hoe méet aanzwelt, naar mate wij dichter bijkomen, en ons tenslotte in het oor dondert, alsof een enorme ma chine met ontzettende snelheid werkt. Het is de ingang van de „Geestenkamer". Elk geluid wordt overstemd. Het geraas schijn b van alle kanten te komen, van boven en van onderen. Het is het bruisen van twee rivieren; de een stroomt 50 voet boven ons hoofd, stort dan naar omlaag in een water val, om dan samen te vloeien met. de rivier, welke onder ons stroomt. Hier zijn de Wai tomo Grand Rapid®, en hier is ook de „Brug der Zuchten". Grot ten'en spelonken volgen elkaar in menigte op, verbonden door smalle gangen. Overal hangen driiipsteen- kegcls en verheffen zich drnipsteénzuilen, welke elkaar naderen. Soms gaat men aan den rand van een afgrond, waarin de rivier'stroomt in inktaehtige zwartheid en verlicht door electrische lampjes. De glim wormpjes geven aan deze gfobten een sprookjesachtig aanzien. Bezoekers, die ook de mooiste druipsteengrotben in Europa en Amerika hebben gezieh, verklaren, dat zij nog nooit zoo iets gezien hebben Als het flonkerende dak van de Waitomo, met zijn ontelbare glimwormlichtjes. De glimwor men gelijken veel op kunstlicht. Wanneer zij gestoord worden, door kunstlicht, doo- ven zij uit, én het duurt eenigen tijd, voor dat zij zich weer gaan herstellen. Zij la. ten zeer fijne draadj©9 neer, waarmede zij nog kleinere insecten vangen. In de lage gelegen gedeelton van de grotten van Rua kuri worden nog fossiele zeeschelpen en ander© resten gevonden, welke hot bewijs leveren, dat de grotten vroeger onder zee lagen. Ook in de onderste kalksteenlageu vindt men veel foBsiele overblijfselen uit de zee. Hoog boven den ingang van de grotten van Ruakuri liggen in een kleine grot d« beenderen van denMaori-hoofdman. Heb is een ontoegankelijke grot afin den voorkant van den rots. Hoe men hêf. lichaam van den overleden hoofdman op tijn laatste rustplaats heeft kunnen leg gen, is een onopgelost mysterie. De Maori s verklaren dat met te zeggen, dat er vroe ger hooge boomen voor de rots hebben ge staan en dat men met het lijk in deze boo» mon is geklommen. De regecring van Nieuw Zeeland heeft deze plaats tot êen bede vaartplaat® gemaakt en-geen enkele blanke mag een vöet zetten in dit heiligdom der Maori's. Lang® oen woudpad, waarboven hot bladerdak der boomen aaneensluit, be reiken wij den ingang van de Aranui-grot- ten. Deze zijn kleiner dan de Waitomo- en do Ruakuri-grotitoii, maar zijn niet te over treffen in schoonheid. Onmiddellijk na dén fantastic oh gevormden ingang gepasbUjoid te zijn, vertoont zich huil zeldzame schoon hoid aan het oog. Nog sprookjesachtigcr van vorm dan in de Waitomo en de Rurt- kiiri zijn de druipsleeiizüiiert van een bij zondere zuiverheid van kleur. De „Sprook- jesboog" en de „Sprookjesmantor' bohooren tot de schoonste koraalachtige formatie® van deze grotten. In een van do groote grotten is eon massieve zuil van kristal, zes voet dik. In een ander dool van de grotten vindt mon de „Schildwacht", die het sprookjespalois bewaakt, dat zich achter verheft en met zijn koepel êen hoogte van 70 voet bereikt. Maar het mooi ste, wat ik ooit in een grot zag, was niet. een glimworm of een druipstoenkegol, maar een aardig Maorimeisje van Waitomo, da., in de jaren, voordat do rogeering de zorgen van de grotten op zich nam, do bezoekers in groepje® van tweo of drie dóór de grot ten rondleidde, waarvan dé bezichtiging toen lang zoo gemakkelijk niet was al, tegenwoordig. Haar naam was, nanr ik meen, Tukernata, wat „wenkbrauw" botee- kent. Barrevoets, mot eon lantaarn in de hand, zag zij er bekoorlijk uit. Elko dec- inoter van deze grotten ken-de zij: met rus tige zekerheid leidde zij ons door het glib berige gedeelte van de grotten naar de „Gliimvormgrot". Maar mooier nog dan d myriaden glimwormen waren de oogeu van Tukernata. Geen aardig bescheiden Tukemnta leidt de bezoekers meer moL zachte stem door de „tomo1® en „ana's" Haar plaats i® ingenomen door den gids die steels weer opnieuw verteld van hei. wonder-sehoone schouwspel. Verscheiden jaren geleden trok als eerste pionier dir. G. T. Wilkinson naar dit gebied. Ilij ves tigde zijn huis te Otorohanga, waar hij op trad als a-gent van de regcering in „Ko ningsland". Hij vertelde mij eens het een en ander van de ontdekking van do uxa- kilri-grotten. Op zekeren dag kwam een kennis- van bom, een oude maori, zijn kan toor binnen. Hij sloot de deur voorzichtt en fluisterde toen mr. Wilkinson toe: „llc heb een wonderlijke schat gevonden". (Hij gebruikte het woord „Taonga" dat verschil lende bóteekenisscn heeft, doch in elk ge val een voorwerp vail groole waarde be duidt). Een schal, vroeg Wilkinson, war, voor een schatï Goud1? Neen, neen, iet® beters d-an goud. Wat dan, diamanten N'oen, het is nog veel beter. Wat is hot dan? Dan, vooroverbuigende naar zijn blanken vriend, en rondkijkend, oin te zien, of de deur nog wel gesloten was, uitte de maori de twee woorden „Heana" (Ecu grot). Daar mr. Wilkinson niet veel lusrt had ont tic grot tc onderzoeken, jii daar heel „Ko ningsland" vol van ana's was, was het ge heim van de Maori voor hem nu niet zoo n groote onthulling. Evenwel ging hij toch de grotten opzoeken en bracht hen in kaart, en, al mogen zij dan niet zoo'n waaide ver te gen w oor.digen als een diamantmijn, toch zijn zij nog heden ten dage een bron van voortdurende inkomsten voor de regeering van Nieuw-Zeeland. Ert zij zijn ten volle hun beroemdheid waard, dc machtig- schoonheid dei onderwereld i* eenvoudig niet te overtreffen. Ik voor mij zelf prefe reer de schoonheid van den uitgang, waar men de zon weer ziet schijnen en de vogels hoort zingen, doch wanneer ik straks de Rualuri grotten ga bewonderen, dan is dit alleen op voorwanrde, dat een Tukernata of haar dochter of kleindochter de donkere grotten verlicht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11