UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Agenda «TADSNIEUWS DINSDAG 10 FEBRUARI 1S31 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE A.S. STATENVERKIEZINGEN. De data der verkiezingen. In de verschillende provincies zal de 6temming voor de Prov. Staten verkiezin gen op de volgende data plaats hebben: 15 April: Groningen, Limburg en Noord- Era bant. 22 April: Drenthe, Friesland, Gelderland, Overijsel, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. 23 April: Utrecht. Verbinding der Kath. lijsten in Zuid Holland. Het bestuur der Federatie van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland besloot op grond va-n deskundige zijde verkregen berekeningen eenstemmig aan de R. K. Kiesvereenigingen in de Provinciale Kies kringen van Zuid-Holland te adviseeren in het belang van de R. K. Staatspartij te besluiten tot de verbinding van de candi- datenlijsten voor de aanstaande Staten verkiezingen in alle zeven de Zuid-HollanJ- sche Provinciale Kieskringen. De uitslag van de stejnming in den Kieskring Leiden. Heden zijn ook ingekomen de uitslagen van Leiderdorp en Noordwijkerhout van Ie stemmingen voor de eandidatenlijsl in deu Kieskring Leiden. Noordwijkerhout: de Bruijn 126, v. Delft 174, Groenewegen 82, Haase 200, Heems kerk 82, Klaver 105, v. Leeuwen 33, v. Lierop 130, Loerakker 221, Meskers 170, Paardekooper 32, De Ruyter 168, Veelen turf 99. Leiderdorp: de Bruijn 9, v. Delft 16, Groe newegen 11, Haase 7, Heemskerk 25, Kla ver 4, v. Leeuwen 21, v. Lierop 5, Loerakker 23, Meskers 2, Paardekooper 17, de Ruyter 0, Veelenturf 19. De candidaten behaalden dus de volgen de cijfers (niet-officieel): Loerakker 1930, v. Delft 1460, Haase 1297, v. Leeuwen 1259, Heemskerk 1164, de Bruyn 1103, de Ruyter 1010, v. Lierop 840, Paardekooper 807, Groe newegen 709, Veelenturf 692, Meskers 670, Klaver 583. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze cijfers niet de officieele uitslag geven en dus op minutieuse nauwkeurigheid geen aanspraak maken. CRISISHULPVERLEENING AAN WERKL00ZEN. Had de Volksvertegenwoordiging er in geker.d moeten worden. Door den heer Boon zijn aan den minis ter van financiën de volgende vragen ge steld I. Is de regeering niet van oordeel, dat de Volksvertegenwoordiging gekend moet worden in den nieuwen vorm van extra Rijkshulpverleening, aan de gemeentebe sturen verleend, ten einde hen in staat te stellen crisishulp te verleenen aan werkloo- zen in bepaalde bedrijven, en acht de re- geering het juist, dat een dergelijke steun verlening aan gemeentebesturen in het leven wordt geroepen bij ministerieele cir-- culaire 1 II. Zoo op de Rijksbegrooting gelden voor dezen nieuwen vorm van steunverle ning zijn uitgetrokken of geacht moeten worden te zijn uitgetrokken, voor hoe lang strekt dan dit crediet» III. Ligt het in de bedoeling der Regee ring op dit punt te komen met nieuwe voorstellen 1 XV R00MSCHE STUDENTENDAG. Te Delft zijn ter gelegenheid van den laden Roomschen Studentendag van de Unie van R.-K. Studentenvereenigingen in Nederland verschillende festiviteiten gege ven, onder de auspiciën van „Sanctus Vir gilius". Vrijdag werd begonne met interacade miale voetbalwedstrijden op Houtrust te 's-Gravenhage's avonds had in het ge bouw van Sanctus Virgilius de prijsuitrei king plaats, gevolgd door een reünie. Zaterdag werden verschillende sectiever gaderingen gehouden, o.a. door het Bra- bantsche Studentengilde, waarop dr. P. C. de Brouwer een inleiding hield over: „De Brabantsche student en zijn idealen". Zondagochtend had in Stads Doelen een algemeene bijeenkomst plaats. Leo Jonger- gouw, uit Nijmegen, sprak over „Student en idealisme", 's Middags heeft prof. dr. H. Weve, Utrecht, over hetzelfd onderwerp gesproken. 's Avonds werd in de groote zaal van Stads Doelen door de tooneelafdeeling van Sanctus Virgilius opgevoerd: „De man, die was Donderdag", spel in 3 bedr., proloog en epiloog, naar den gelijknamigen roman van G. K. Chesterton, door mrs. Cecil Chesterton en Ralp Neale bewerkt. Ver taling C. de Groot. Tijdens het souper dansant, dat na af loop in Stads Doelen plaats vond, hebben verschillende sprekers het woord gevoerd. Tot besluit werd gisteren een bezoek ge bracht aan „De Maasbode" te Rotterdam. Behalve de R.K. studenten der verschil lende universiteiten en hoogescholen hier te lande waren ook afgevaardigden van Vlaamsche en Duitsche hoogescholen te Delft gekomen om het feest medo te vie ren. .DE TRIBUNE" BLIJFT UIT DE OPENBARE LEESZAAL TE HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben hun be sluit, waarbij het dagblad „De Tribune" uit de openbare leeszaal "van Haarlem werd geweerd, gehandhaafd. Zooals reeds ge meld is, werd in de jongsle vergadering van den Gemeenteraad een motie aange nomen van den beer Joosten (S. D. A. P.) om B. en W. uit te noodigen geen maatre gelen ten opzichte van „De Tribune" te ne men. Aan dit verzoek van den Raad hebben B. en W. dus niet voldaan. ,.De Tribune" blijft uit de openbare Iees- zaal. WERKL00ZE TRANSPORTARBEIDERS Conferentie over de verlenging van den uitkeeringsduur. De Kasbesturen van de R.-K., Chr. en Centralen Bond van Transportarbeiders hadden gistermiddag een spoed-conferentie met vertegenwoordigers van don Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering op het De partement van Arbeid, Handel en Nijver heid inzake de verlenging van uitkeerings duur voor uitgetrokken werklooze leden. Van de zijde van den Rijksdienst werd medegedeeld, dat nog nader beslist moest worden welke groepen transportarbeiders onder de regeling zouden kunnen vallen. Gedacht werd daarbij aan havenarbeiders, koopvaardijvaarders en arbeiders ter bin nenvaart. De kasbesturen hebben onder aanvoering van tal van cijfers en gegevens de onbil lijkheid van de uitsluiting der overige groepen betoogd en er met klem op aan gedrongen, dat alle werklooze leden-trans portarbeiders onder de regeling zullen wor den opgenomen. Daarbij is door de Kasbe sturen voorop gesteld, dat de werkloosheid in alle transportbedrijven het gevolg is van den slechten toestand in de andere bedrij ven en industrieën en dientengevolge ook van een crisis-toestand in de transportbe drijven moet worden gesproken. Daar in de crisis van 1920 en verdere jaren dit be grip door de overheid werd aanvaard, zoo was er, betoogden de Kasbesturen, thans geen aanleiding, dit nu niet te laten gel den. Aangedrongen werd op het nemen van een snellerie beslissing voor alle werklooze transportarbeiders, waarbij er op gewezen werd, dat de uitgetrokken leden der kassen voor een groot deel sedert weken van eeni- gen steun zijn uitgesloten. Vice-president Hooge Raad der Nederlanden. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice- president van den Hoogen Raad der Ne derlanden jhr. mr. Rh. Feith, thans raads heer in gemeld college. Jhr. mr. Rhijnvi-s Feith, 14 December 1868 te Amsterdam geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij 16 Mei 1892 promoveerde op het proef schrift: „De decisoire eed". Wijziging werktijdenbesluit voor fabrieken Bij Kon. besluit is nader gewijzigd het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923. De wijziging treedt 1 April a.s. in werking. DE KWAKEL. Stemming. Groslijst-stemming in de R. K. Kiesvereeniging Uilhoorn II, gehou den op Zondag 8 Februari 1931. Uitge bracht zijn 151 stemmen; waarvan 88 stem men op het politiek advies, en 32 van on waarde. Vervolgens kreeg P. G. van Wees 22 stemmen no. 1, en 4 no. 2, J. P. Nijssen 2 op no. 1; 8 op no. 2, 1 op no. 4, 3 op no. 5, 2 op no. 6, 1 op no. 7 en 2 op no. 8; Matth. Kleijn (Kwakel) 2 op no 1, 2 op no. 2, 1 op no. 3,3 op no. 4, 4 op no. 5, 3 op no. 6, 2 op no. 7, 1 op no. 8, 3 op no. 9, Dr. Droog 2 op no. 1, 2 op no. 2, 2 op no. 3, 4 op no. 4, 1 op no. 5, 6 en 8, 2 op no. 9. De overi ge candidaten kregen nog enkele stemmen. LISSE. Zilveren jubileum Kruisverbond. Zondag jl. herdacht het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" haar 25-jarig bestaan. Wat deze vereeniging die 25 jaar tot stand heeft weten te brengen is een werk van naasten liefde geweest, en verdient volle sympathie Het feest werd eerst kerkelijk herdacht. Des morgen werd om half zeven een H. Mis opgedragen. Onder de H. Mis nader den alle leden ter H. Tafel. Na afloop na men allen deel aan het gemeenschappe lijk ontbijt, waar vele hartelijke woorden en felicitaties werden uitgebracht. De feestavond was wel de clou van dit jubileum en wij kunnen met dikke letter aanhalen: Mgr. W. Bouter woonde de feestvergadering bij. Des avonds om half acht had de groote feestvergadering plaats in de groote zaal van het Patronaat, welke voor deze gele genheid een feestelijke aanblik bood. Om ongeveer acht uur betrad Monseigneur W. Bouter de zaal en werd door allen staan de ontvangen. De voorzitter opende deze vergadering met den Chr. groet en richtte het woord tot den hoogen gast. Het is spreker een groote eer, Z. D. H. op deze vergadering te kunnen begroeten. Voorts verwelkomde de voorz. den president der ver., den zeer- eerw. heer Pastoor Thoman, de eerw. hee- ren geestelijken der parochie en de aan wezigen. Spr. liet daarna de levensloop der vereeniging de revue passeeren. Vijf-en-twintig jaren zijn aan deze ver eeniging verbonden de heeren C. van Leeuwen, S. Langelaan en P. Schoorl, welke allen een prachtig uitgevoerd diplo ma ontvingen. Vervolgens wenschte de voorzitter allen een genoeglijken avond, en werd het woord gegeven aan den heer Joh. Schmidt en me vrouw Tula da Vista, de eerste alom be kend om zijn prachtig transformatiespel. Vóór de pauze werden een tweetal stuk ken opgevoerd nl. „De inbreker en het meisje" en „Geld", een tragi-komisch le vensbeeld. Vervolgens werd er tijdens de pauze een verloting gehouden van ver schillende mooie prijzen. Er werd ook een prijs gewonnen door den zeereerw. Pastoor welke deze terugschonk. Het was een goed idee van het bestuur, om deze prijs op zijn Amerikaansch te doen verloten, en de opbrengst daarvan over te dragen aan Mgr. Bouter. De opbrengst bedroeg 10. Na de pauze werd op verzoek ge speeld „De dief", een transformatiespel van Otto Zeegers. Een dankbaar applaus verwierven beiden voor dit zeer moeilijk stuk. Tot slot werd vertolkt „Bekentenis sen," humoreske van Conan Doyle. Het geheel werd opgeluisterd door de R. K. Mandolineclub „Sar.cta Lucia", die zooals wij van haar gewoon zijn, uitstekende mu ziek ten gehoore bracht. Aan het einde gekomen van dezen feest avond, dankte d^, voorzitter op de eerste plaats Mgr. Bouter met zijn zeer vereerend bezoek, voorts de geestelijkheid, het ge zelschap Tula en Johan Schmidt de Vista, voor het uitstekend vertolkt programma, en de aanwezigen voor hunne belangstel ling. De voorz. sprak den wensch uit dat velen zullen toetreden tot 't Kruisverbond. De winkelbeurs. De voorbereidingen voor de te houden Winkelbeurs en Bloe mententoonstelling zijn in volle gang. Het belooft wederom iets moois te worden. De rangschikking der bloemen staat ook dit jaar onder architectuur van Carl R. van Empelen. A.s. Donderdag om 2 uur is de officieele opening. RIJPWETERING. Uitvoering. Donderdag 12 Fcbm-axl 1 uur precies zal de R. K. Gemengde Zang- vereeniging „Zanglust" in café Rustoord een uitvoering geven, met medewerking van 'n tweetal humoristen. Kaarten ver krijgbaar bij de leden en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespreken Donderdag van 1—2 N00RDWIJK. Florapark 1932. De draineering van het mooie terrein, gelegen tusschen „Huize Offem" en het Schie, is bijna vol tooid en men komt tot het verrassend re sultaat. dat de draineering direct haar plicht doet: van vochtigheid is al geen sprake meer, terwijl van te voren een wandeling over het drassige terrein geen genot was. „Verdrinken" zullen de bol letjes die daar najaar 1931 geplant wor den dus niet, ook niet, al zou er een nat najaar of natten winter volgen. Dat het overigens voorspoedig ga-at kan men op maken uit onderstaand verzoekschrift a-an den Raad. In dat verzoeksohrift kan men lezen dat er al voor bijna 15000 gulden deelname in het garantiefonds is getee- kend. Dat de gemeente het ,.gat vol" zal maken, valt niet te betwijfelen als- men bedenkt, wat een bezoek zoo'n tentoon stelling zal trekken, juist in een tijd, dat men op tournee zijnde te veel door Noord wijk tuft. De tentoonstelling zal een groot deel van die „doortrekkers" een poosje vasthouden en dat kan voor Noordwijk niets dan voordeel zijn. Als straks de tentoonstellingscommissie voor medailles of voor andere blijken van be langstelling komt aankloppen, zullen de neringdoenden en allen die geinteresseerd zijn bij het vreemdelingenbezoek zich niet onbetuigd laten. Florapark 1932 wordt weer net als vroeger een prachtrecla- me voor Noordwijk! Onderstaand adres werd door het be-, stuur verzonden Aan den Raad' enz., geven kennis da<t de afd. Noordwijk van B. B. O. in 1932 haar 50-jarig bestaan herdenkt en ge meend heeft, de herdenking te moeten doen bestaan in het houden van een vol- legronds-bloemententoonstelling genaamd Florapark 1932 Noordwijk. Dat men voor die tentoonstelling beschikking heeft ge kregen over- een zeer geschikt terrein, gelegen op het landgoed Offem, welk ter rein welwillend is ter beschikking gesteld door.den heer L. graaf van Limburg Stie- rum te Noordwijk; dat het terrein, dat ongeveer 2 H.A. meet, beschut ligt tus schen houtgewas, zoodat het aan alle re delijk te stellen eisohen voldoet, en het slagen van Florapark 1932 voldoende ga randeert; dat genoemde tentoonstelling gedurende de bloeitijd loopende ongeveer over de maanden April en Mei, zeer veel bezoekers, ook van buiten de gemeente, zal trekken, wat' aan de populariseering van Noordwijk ten goede zal komen; dat het houden van een dusdanige expositie ook zeer in 't belang is van Bloembollen cultuur, een der hoofdbronnen van be staan voor de Noordwijksche bevolking, die het grootste belang heeft bij een in tensieve bloembollencultuur; dat er een garantiefonds is gevormd, om indien zulks noodig mocht zijn een grooter of kleiner tekort te kunnen dekken; dat door bloemisten en andere belangstellen den, reeds voor een gezamenlijk bedrag van 14.800 gulden aan deelname in dit ga rantiefonds is geteekend; dat het bestuur bijgestaan door een adviseerende ten toonstellingscommissie van oordeel is, dat het garantiefonds tot een bedrag van tenminste 20.000 gulden moet volteekend worden; redenen waarom aan uwen Raad beleefd verzocht wordt, te willen beslui ten, dat door de gemeente in het garan tiefonds worde deelgenomen voor een be drag van 5000. ALPHEN AAN DEN RIJN. Propaganda-avond Bijz. Vrijw. Land storm. Door de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier werd gisteren avond in de St. Josephzaal haar jaar- lijksche propaganda-avond gehouden. On der de talrijke aanwezige landstormers met hun vrouwen en verloofden merkten wij om. op de bekende le luit. Mr. van Mechelen uit Gouda. Bij den aanvang sprak de voorzitter der plaatselijke landstormcommissie, de weleerw. heer kapelaan H. L. J. M. Son- daal een kort openingswoord, waarbij hij allereerst eenige woorden van welkom sprak. Tevens herinnerde spr. aan het doel van den bijz. vrijw. landstorm en gaf hieromtrent tot verscherping een korte en duidelijke uiteenzetting. Evenals baron van Wijnbergen op. de te 's-Gra venhage gehouden propagandadag had gesproken noemde spr. de oprichting van het instituut der bijz. vrijw. landstorm een gouden dag in benarde tijden. Het doel van hot instituut is niet om to knechten, doch om te veiligen en te be waren wat ons eeuw in eeuw uit lief is geweest. In onzen tijd vol van revolutie- geruchten en gevaren moet men niet den ken, dat de omwerping van het gezag tot het %-erleden behoort. Daarom juist, moeten wij onze ideaalste begrippen om trent de bescherming van Vorstin, troon vaderland, hof en huis steeds weer op nieuw duidelijk voor ons roepen. Gij landstormers, die den vrede wilt bewaren, bereidt U dan ten oorlog. Hier op werd door de aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen. Punt 3. van hel programma werd hierna verdaagd, doordat den spreker van dezen a\'ond, de heer R. Bordewijk uit 's-Gra venhage, nog niet was gearriveerd een aanvang werd gemaakt met de opvoering van het tóoneelstuk „De Roman van een Krantenjongen", door de R.K. Tooneel- vereen. „Ons Tooneel". Dit spel van af wisselende ernst en luim in 4 bedrijven, geinspireerd op Shaw's „Pygmalion" be doelde te zijn een aanklacht tegen de verkeerde meening, dat het geluk van het individu en de maatschappij alleen zou worden verkregen door uiterlijke welvaart. Tevens is het een bespotting van leeg hoofdige pronkers, die meenen dat een jas van moderne snit toegang geeff tot den kring van beschaving en intellect. De hoofdiiguur. Jacques de K.anle ijon^en: een open eerlijk, gevoelig schoffie, met afgetrapte schoenen, afgezakte sokken en lange manchester broek, heeft zijn rol onberispelijk vertolkt. Vooral dezen avond is weer gebleken dat genoemde too neelvereeniging de aanwezigen eens iets extra's uit de tooneelschotel wilde aan bieden, en daarin is zij volkomen ge- sla-agd. De spelers waren goed rolvast ep de vertolking van dit mooie spel was voor de talrijke aanwezigen ongetwijfeld een verrassing. Een daverend applaus na ieder bedrijf wa& dan ook zeer zeker het beste be wijs, dat men zich amuseerde. De 2 eerste bedrijven werden voor de pauze en de 2 laatste na de pauze uit gevoerd. Ook de tooneelverzorging was tip-top in orde. Voor de pauze verkreeg allereerst de inmiddels' gearriveerde spreker de heer R. van Bordewijk gelegenheid tot het uitspreken zijner pakkende rede. Deze maakte allereerst zijn excuses voor zijn verlating, doch voerde tot zijn veront schuldiging aan, dat hij niet bekend was met de plattegrond van onze gemeente en hem een verkeerde zaal was gewezen. Spr. verheugde zich echter over zijn late komst, daar hij nu reeds had ondervon den dat ook hier onder de landstormers dezelfde opgewekte stemming en humor leeft als op de andere vergaderingen die men in den lande bezeokt. Nu spr. ech ter van de humor der landstorm had gezien wilde hij een ©ogenblik spreken over den ernst der Landstorm. Spr. ver heugde zich tevens over de verheffende wijze, waarop men het Wilhelmus had ge zongen. Niet alleen de landstorm zingt echter haar lied, doch ook andere partijen zingen hun lied en dan niet in opheffen- den doch in opruienden geest. Gedachtig aan het landstormlied en wel in het bij zonder de eerste regel: „Aan U zij ons leven gewijd" zegt spr., na een tijd van vrede dreigt er gevaar. Is er dan ge vaar? aldus spr. Ja er i? groot gevaar als wij onder oogen zien en denken aan de S. D. A. P., en aan het Communisme met zijn cellenstelsel, dat niet stil zit en bezig is de maatschappij te vergiftigen. Na een tijd van gevaar, komt zelfs ook een tijd van geweld. Laten wij dan land stormers, onze taak onder oogen zien ge dachtig aan de woorden van genoemd lied. Als er dan een aanslag op het wet tig gezag wordt gedaan, zullen wij in moeten er ij-pen. Wij zullen dan weten dat het noodig is de troon te beschermen en als de signalen kinken: „Geef acht", de tanden op elkaar moeten zetten en de spieren spannen. En als dan klinkt weer het lied: „Aan U zij ons leven gewijd", dan kunnen wij zeggen: Zie, uwe jongens staan klaar. De voorzitter dankte spr. hierna in welgekozen bewoordingen voor zijn korte doch kernachtige rede, waarbij deze met weinige woorden veel wist te zeggen. Te vens wekte spr. de landstormers op, dat zij dan ook straks bij het na-ar huis gaan, zullen gaan met het oogmerk wij staan „paraat". Het verdere van den avond werd overi gens afgewisseld met zang van mej. D. van Loon uit Dordrecht, die met haar aardige en frissche sopraanstem verschil lende liedjes ten gehoore bracht en ook steeds een warm applais oogstte. Boven dien werd voor verdere afwisseling zorg gedragen door muziek (viool en piano) van de heeren P. Koren en Nic. Ouwer- sloot, die zich ook dezen avond weer zeer verdienstelijk maakten en steeds voor een goede stmeming wisten zorg te dragen. Bij het einde sprak kapelaan Sondaal een kort slotwoord, waarin spr. dank bracht aan allen die dezen avond tot heht welslagen hadden medegewerkt. Spr. besloot met den wensch, dat deze avond bij de landstormers er toe zal hebben bijgedragen dat de propaganda van de landstorm niet slechts bestaat in woor den doch ook in daden, waarna de tal rijke aanwezigen voldaan huiswaarts keer den. Wij twijfelen er geenszins aan ook he denavond zal de belangstelling voor de 2e propaganda-avond weer bijzonder groot zijn. Pluimveefilm. Voor een geheel ge vulde zaal in het hotel „De Vergulde Wa gen" werd gisteravond een filmavond ge geven door de firma P. Sluis ochtend- en pluimvee- en vogelvoederfabrieken te Weesperkarspel. Deze film „Kiest eieren LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 8 avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag R.-K. Bond van Transportarbei ders „Sint Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag, Vastenavondfeest „De Hanze", bovenzalen Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. Donderdag. Tweede lezing van pater mr. E. v. d. Helm, Klein-Auditorium, te 8 uur. Donderdag. Uitvoering Nieuw Brunhilde, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dondordag, Jaarfeest R. K. Vrouwenbond Concordia, 8 uur. voor uw geld" werd met toenemende be langstelling gevolgd. Nut en sportfokkerij werd voldoende aangetoond en hoe of men met voordeel hoenders kan houden, wat door onderlinge samenwerking nog meer bevorderd kan worden door aan sluiting bij een pluimveevereeniging. Het was werkelijk dan ook een onder- wijsavond voor de kleine en groote hoen derhouders. Zangvereeniging „Sursum Corda". Door de chr. gemengde zangvereeniging „Sursum Corda" werd gisteravond voor een goed gevulde Nutszaal haar jaarlijk- sche uitvoering gegeven. Na een kort openingwoord van den voorzitter, den heer v. d. Laken, werd direct een aan vang gemaakt met het zeer afwisselend programma. Niettegenstaande het koor er mee had te kampen dat een groot aan tal leden door ziekte verhinderd was de zen avond mede te werken, werd over het geheel goed gezongen. Bijzondere ver melding verdient evenwel de tenor, de heer P. Brunt en de sopraanzangeres1 mej. K. Niedek, die in de verschillende nummers de aanwezigen weer eens recht van hun talentvolle stem lieten genieten. Bovendien vertolkten beide solisten eenige extra nummers. Het hoofnummer was voorts wel no. 3 van het programma „Lauda Sion", van koor, solo en kwartet van F. Mendelssohn. Bovendien werd het geheel afgewisseld door het trio Huur man van Woerden, dat voor een aardige afwisseling zorg wist te dragen. Aan het einde van den avond sprak de heer Dek ker een kort sluitingswoord, waarbij hij eenige warme woorden van dank richtte tot den directeur, den heer J. v. Beek uit Woerden, den pianist. Fr. de Jong uit Gouda en allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, de aanwezigen aansporende om tot lid of donateur der vereeniging toe te treden. BODEGRAVEN. Volksbond. Bij gelegenheid van hot 12%-jarig feest van den R. K. Volksbond zal Zondag a.s. een H. Mis worden opge dragen voor levende en overledene leden, waaronder algemeene cominunie der leden, 'e Avonds 7 y2 uur in het Patronaat too- neeluitvoering door de onderafdeeliug „Eendracht". Opgevoerd zal worden „Het Spel van den sleutel", tooneelspel in 4 be drijven en „In den Zilveren Haas", klucht spel in 1 bedrijf. Bouwen. Door B. en W. zijn aanbe steed het bouwen van een dienstwoning en cachotten aan de Oranjestraat. Ingeschre ven werd door W. Mulkhuizen 7630; v. Leeuwen Heken-dorp 8784; K. Mulkhuizen Nieuwer brug 7683, P. v. Katwijk 7700; A. Ooms ƒ7778; G. v. Eek Zegveld 7378; A. v. Stoep 7291; J. Bierhorst 7298; P. Veelenturf 7770; P. Piet Nieuwerbrug 7428; A. Hoogendoorn en de Grauw Alphen a. d. Rijn 6599.50; L. en J. v. Vliet Aarlanderveen G900; J. v. Bij ster veld ƒ8400; S. Mulder Mije ƒ6768 en A. Kalis 6590.50. De gunning is nog aangehouden. DE 356STE VERJAARDAG DER LEIDSCHE H00GESCH00L. Na afloop van de rectorale oratie, hield de rector-magnificus in Huizen Bruyns aan het Rapenburg een drukbezochte receptie, ter gelegenheid van den 356sten verjaar dag der Leidsche Hoogeschool. Na de opening der Academische Ten toonstelling zaten de professoren aan een gemeensohappelijken maaltijd aan. Des avonds te half tien brachten de stu denten hun een serenade. De echtgenoot en van de hoogleeraren vereenigden zich aan een gemeensohappe lijken maaltijd in hotel „Den Burcht", ge volgd door een soirée ten huize van den president-curator, waar mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke gastvrouwe was. De studenten rijjool. De omstandigheden dat er zich in dezen tijd veel werkloozcn op straat bevinden, droeg er niet weinig toe bij, om belangstel ling te trekken voor den traditioneelen rijjool der eerste-jaarsstudenten. Zulks zelfs ondanks het feit, dat het web' aller minst tot een bezoek op straat uitioxte. We hebben vorige week reeds gemeld, waaruit de vijf groepen van dezen rijjool bestonden. We zagen daar „Miss Holland", de troebelen in Mexico, den dranksmokkel handel in Amerika, de kroning van Ras Ta- fari en Pan-Europa. De studenten maken er zoo nu en dan maar wat van, maar dr' neemt niet weg, dat zij steeds de kijkers op hun hand heb ben. Of wij over het vertoonde voldaan zijn? Aan het eenigszins minachtend schou derophalen en glimlachen zou men zeggen, dat de heeren wel met deze traditie kun nen breken. Veel zal er niet aan gemist worden-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2