22ste Jaargang MAANDAG 9 FEBRUARI 1931 No. 6817 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e £<2idócive DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen DU1TSCHLAND FRANSCH CREDIET VOOR DU ITSCHLAND. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de overeenkomst over het verleenen van crediet van 130 millioen mark voor de Rijksspoorwegn en de Rijksverzekerings bank door een Fransche bankiersgroep de finitief is tot stand gekomen. BRUNINGS ZEGE IN DEN RIJKSDAG Fiasco der extremisten. De overwinning, die het kabinet-Brüning Zaterdag in den Rijksdag heeft behaald (verwerping van de nationaal-socialistische en communistische moties van wantrouwen met 292 legen 221 stemmen en 13 onthou dingen, alsmede van het nationaal-socialis tische voorstel tot Rijksdag-ontbinding met 319 tegen 207 stemmen, terwijl ook de ove rige moties tegen de regeering met een flinke meerderheid werden verworpen), was algemeen verwacht. Terwijl men bij vorige hervattingen van de Rijksdagdebatten tel kens in Duitschland en daarbuiten een groote nervositeit kon waarnemen, was het dezen keer in parlementaire kringen alge meen bekend, dat dezelfde coalitie, die het kabinet-Brüning in December over alle moeilijkheden had heengeholpen, bijeen zou blijven om aanvallen op de regeering af te weren. Duidelijk treedt aan het licht, schrijft de „Tel.", dat de positie van het kabinet-Brü- ning zich in den loop van de laatste maan den aanzienlijk heeft versterkt. Uit de door geen enkelen band bijeengehouden reeks van groepen en groepjes groeit langzaam een vaste meerderheid, waarmede gema noeuvreerd kan worden. Het eerste gevolg van dezen nieuwen toe stand is een zinkend prestige der oppositie groepen. Toen onmiddellijk na de verkie zingen de 107 nationaaj-sociülisten en de 77 communisten den Rijksdag binnenrukten en men feitelijk ook de 41 Duitsch-natio- nalen tot de tegenstanders van een gema tigd bewind moest rekenen, zag het er uit, alsof het kabinet Brüning door de minste of geringste kleinigheid ten val kon wor den gebracht. Sedertdien is van de natio nalisten geen enkel verstandig woord of bruikbaar voorstel gekomen. De onmoge lijkheid om met hen te regeeren is met den dag duidelijker geworden. Daar tegelijker tijd het kabinet Brüning vele doeltreffende maatregelen heeft genomen, zonder ophou den, zwijgend, maar hard heeft gewerkt en daar in het bijzonder bij de jongste Volken bondsdebatten te Genève de Duitsche re geering een beter figuur kon maken dan sedert lang het geval was geweest, heeft het lukraak gevormde kabinet zich een moreel aanzien weten te verwerven, dat zwaar op de oppositie drukt. De nationaal-socialisten spelen in dezen Rijksdag geen andere rol dan sedert jaren de communisten dat hebben gedaan. Zij maken spektakel, putten zich uit in agita tie, maar niemand stoort er zich aan. FRANKRIJK WEER EEN BANKSCHANDAAL TE PARIJS. Charles de la Grille en Edouard Daton.v, resp. directeur en administrateur van de Banque de Guyenne et Rouergue, te Parijs, zijn onder beschuldiging van oplichterij ge arresteerd. De aanklachten tegen hen zijn ingediend door den nationalen bond van tabakshandelaars, die voor een millioen aan obligaties aan genoemde bank had ver strekt ten einde deze onder het publiek te plaatsen. De bank benutte deze obligaties echter voor haar eiven doeleinden. De in stelling, welke talrijke filialen in de pro vincie heeft, vooral in Midden-Frankrijk zou ongedekte passiva hebben tot een be drag van 120 millioen. PORTUGAL STAKING OP MADEIRA. Dooden en gewonden. Een V. O.-bericht meldt, dat er op Ma deira een algemeene staking is uitgebro ken als protest tegen de nieuwe meel- en tarwewetgeving der Portugeesche regee ring. Alle zaken zijn gesloten en alle ver keer, zoowel te water als te land, is stop gezet. De staking heeft reeds tot ernstige on lusten geleid. Naar uit Funchal wordt gemeld, zijn bij botsingen tusschen stakers en politie ver scheiden personen gedood of gewond. Bo vendien werd belangrijke materieele schade a-angericht. BULGARIJE POLITIEKE MOORD TE SOFIA. Macedonisch leider neergeschoten. Goejoerkof, een bekend lid van de Mace donische vrijheidsbeweging, is gisteren het slachtoffer van een moordaanslag gewor den. Twee mannen losten meer dan twintig revolverschoten op Goejoerkof, die onmid dellijk een lijk was. De daders meldden zich kort daarop bij de politie. Goejoerkof is een der intieme vrienden geweest van den Macedonisohen leider Iwan Michailof. Zijn dood beteekent een zwaren slag voor de Macedonische vrij heidsbeweging. AMERIKA STAAT VAN BELEG OP CUBA OPNIEUW VERLENGD. Weder branden op suikerrietvelden. Uit Havana wordt gemeld, dat de re geering het decreet, inhoudende een schor sing van de constitutioneele rechten met 90 dagen heeft verlengd. De hoogeschoien blijven voor de rest van het schooljaar ge sloten; als reden hiervan wordt opgege ven, dat het plaatsen zijn van gisting. De branden op de suikerrietvelden du ren voort. Zaterdagnacht is een hoeveel heid van 750.000 pond vernield. De politie heeft drie bommen in fabrieken ontdekt, waarvan de eigenaars Amerikanen waren. Twaalf personen werden gearresteerd. De autoriteiten zien de schuldigen in de com munisten, die willen trachten interventie der Ver. Staten te forceeren. GRIEKENLAND DE STRIJD TEGEN DE KATHOLIEKEN IN GRIEKENLAND. Een K. W. P .-bericht uit Athene meldt: Ondanks de schoone vrijheidsleuzen, gaat de Griekscne regeering onvermoeid voort met uitzonderingsbepalingen in het leven te roepen en maatregelen te nemen tegen de Katholieken. Bij rechterlijk vonnis zijn de met Rome geünieerde Katholieken tot ketters ver klaard. 't Is natuurlijk vanzelfsprekend, dat de katholieken hiertegen in hooger beroep kwamen maar het gerechtshof bevestigde in eerste instantie het vonnis van de recht bank van 15 November 1930. Heb gerechtshof deed deze uitspraak zuiver theologische beweegredenen, in ver band met het „Filioque", de leer over het vagevuur, de ongedeesemde brooden enz. De geünieerde Katholieken zullen in ieder geval deze zaak nog voor den hoogeu raad op den Areopaag brengen. Bovendien hebben de politieautoriteiten op bevel van den minister van onderwijs en eeredienst en met goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken aan de geünieerde Katholieken verzocht om hun liturgische gewaden te veranderen en de H. Mis te celebreeren in de Latijnsch taal en volgens den Westerschen ritus. Een priester, die dit bevel niet was na gekomen, is reeds gearresteerd en in de gevangenis gezet. Men meldt ons nog uit Rome: De bisschop der geünieerde Grieken, Mgr. Calavassy, heeft geprotesteerd tegen het verbod op het dragen van bepaalde geestelijke gewaden door Katholieke geestelijken. Hij motiveerde dit protest met de bepalingen, die in het verdrag van Sèvres en Lausanne werden opgenomen en volgens welke de vrijheid op godsdienstig gebied volkomen gewaarborgd wordt. Bo vendien wordt deze vrijheid door de Griek- sche grondwet zelf gewaarborgd. Sinds het protocol van Londen van 1830 genoot dan ook in het bizonder de Ka tholieke godsdienst de volste vrijheid. Ook heeft Venizelos nog kort geleden tijdens zijn verblijf in Rome de uitdrukkelijke ver klaring afgelegd, dat alle Katholieke Grieken op godsdienstig gebied, volkomen vrij zijn. Ondanks deze verklaring werd echter einde Januari een geünieerde raonmk, die de H. Mis in Oostersch misgewaad opdroeg, door een politieman gearresteerd. Deze priester moest zelfs voor de rechtbank ver schijnen en werd zoolang in hechtenis ge houden totdat de rechtbank een uitspraak in deze kwestie had gedaan. Naar men verneemt, is de eigenlijke drij ver van deze beweging de Grieksche me tropoliet Chrysostomos, die den minister van eeredienst, Papandreus, wil dwingen, aan de geünieerde geestelijkheid te ver bieden, om het oude Oostersche gewaad te dragen. Zooals van zelf spreekt, is men hierover te Athene in Katholieke kringen ten zeer ste ontstemd en zal men zich binnenkort wel tot Rome wenden om hulp. HILLEG0M. Jaarfeesten Volksbond. Vrijdagavond was de laatste van de vijf feestavonden welke dit jaar de R.-K. Volks bond voor zijn leden had georganiseerd. Kon andere jaren met drie avonden vol staan worden, omdat toen het feest in de groote zaal van café „Flora" gegeven werd, dit jaar waren 5 avonden noodig, eerstens omdat de zaal van hotel Sistermans klei ner is en vervolgens omdat het aantal le den van den Bond zioh gelukkig steeds nog uitbreidde. Was men andere jaren steeds vol lof over de medewerking van de Rederij kerskamer Alberdinck Thijm, dit jaar was de lof niet minder groot, nu door de eigen tooneelclub van den Bond voor het eerst de feestavonden verzorgd werden, geza menlijk met de nieuwe Harmonievereeni- ging „Crescendo". Eiken avond opende de voorzitter de heer C. Seijsener met een kort woord, ter wijl den tweeden avond een mooie zake lijke causerie gehouden werd door den heer B. N. Loerakker, waarbij spr. vooral wees op de noodzakelijkheid, dat de jeugd zich steeds practisch voor het mooie Roomsche organisatieleven zal moeten geven, om deze in stijgende lijn te doen houden. Alvorens met tooneelspel begonnen werd speelde op voortreffelijke wijze de harmo nie „Aan U, o Koning der Eeuwen", ge volgd door een vroolijke marsch, die dade lijk de zeer talrijke bezoekers in feest stemming bracht. Buitengewoon spontaan was het applaus, waarmede deze eerste nummers van Crescendo beloond werden. Vervolgens kwam aan het woord de too neelclub „Willen is Kunnen" met het prach tige tooneelwerk van G. Nielen „De Mexi- caansche Zilvermijn" in drie bedrijven. Het spel, wat door deze jeugdige tooneelclub geleverd werd, was af en getuigde in alle opzichten van ernstige studie en zeer goe de leiding, waarvoor den regisseur, den heer G. Bakker een woord van lof toe komt. Alle medewerkenden hebben uit hun rol gehaald wat er uit te halen was, terwijl de verzorginb van décor en grime er toe bij droeg om het geheel tot 't onverbeterlijke te brengen. Aan alle spelers komt hulde toe voor hun mooie spel, doch zonder van de andere iets af te doen, meenen wij een extra woord van lof voor den vertolker van Berthus Riem, als hoofdpersoon, niet te mogen weerhouden. Na de pauze volgde wederom 3 mooie nummers van „Crescendo". Wij stonden in derdaad verbaasd over de prestaties van deze vereeniging. Dit werk, voltooid in een zoo'n korten tijd, verdient alle eerbied en lof en wij spreken zeker namens alle leden van den Bond, als wij den directeur, den heer Dame, hartelijk „proficiat" toeroe pen. Dan volgde nog een in alle opzichten uitstekend gespeelde klucht in één bedrijf „Hij is Zenuwachtig". Ook hier was alles af. Is het in vele andere gevallen wel eens zoo, dat de klucht maar „toegift" is, hier was dit niet het geval hetgeen aan goede studie en leiding te danken is. Ook hier geldt, zonder de anderen tekort te doen, een extra woord van lof voor den vertolker van den hoofdpersoon, den rentenier Groen- meijer. Verschillende avonden werden bijge woond door de eerw. geestelijkheid, zoodat alle geestelijken van beide parochies hun medeleven met one mooie sociale organisa ties, toonden. Ook onze burgemeester, de heer mr. Pont en de gemeente-secretaris, mr. Sens, toonden Vrijdagvond hunne be langstelling door hun tegenwoordigheid. De burgemeester was vol lof over het door mu ziek- en tooneelclub gepresteerde. In de pauze maakte de voorzitter, de heer Seijsenaar van de gelegenheid gebruik den burgemeester en den secretaris harte lijk dank te zeggen voor hun tegenwoordig heid. Doet het ons goed, aldus de voorzit ter, het medeleven van onze geestelijkheid te zien> niet minder aangenaam doet het ons aan ook de belangstelling te mogen on dervinden van burgemeester en secretaris. Door een hartelijk applaus gaven de tal rijke aanwezigen blijken van instemming met de woorden van den voorzitter. Aan het einde van den avond sprak de voorzitter nog woorden van dank tot fcoo- nelisten en muzikanten, mede namens do geestelijkheid en burgemeester en secreta ris, woorden van lof sprak hij tot regisseur en directeur van tooneel en harmonie. Gaar ne sluiten wij ons bij de woorden van den voorzitter aan. Wij willen onzen dank uit breiden tot het bestuur van den Bond van wie eveneens voor het welslagen van dezen avonden veel opoffering gevraagd is. Wij hopen, doch twijfelen niet of alle le den van den Bond met hunne dames zul len met tevredenheid op deze avonden te rug zien, moge zij er mede toe hebben bij gedragen groei en bloei van onze Room sche vak- en standsorganisatie te verster ken. De tussohenpoozen werden verzorgd door mooi piano- en vioolspel van mej. v. d. Meer en den heer P. Beukers. Werkloozen. Als werkzoekenden staan alhier ingeschreven 186 arbeidskrachten, n.l. 1 bakker, 1 schilder, 1 grondwerker, 2 betonwerkers, 3 metselaars, 1 timmerman (halfwas), 9 timmerlieden, 10 opperlieden, 157 land- en tuinbouwarbeiders. Werkloozencommissie. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de heer De Vreugd, plaatsvervanger wethouder Klaver. Personalia. Tot correspondent van do Arbeidsbemiddeling is in de plaats van den heer J. Breedveld de heer J. B. Verhaar benoemd. Jubileum. Zaterdag herdacht de heer W. H. G. Deen zijn 40-jarig jubileum bij de N.Z H. Het was voor den jubilaris een bij zondere dag. In den morgen werd hij op het kantoor toegesproen door de directie en zijn collega's hebben gezorgd voor een bloemenhulde. Het souvenir van het Jubi leumfonds der N.Z.H. zal in de daarvoor bestemde speciale bijeenkomst in het na jaar worden uitgereikt. Ook van de zijde der passagiers mocht de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. LISSE. Liefdadigheidspreek van Mgr. Bouter. Zaterdagavond arriveerde Z.D.H. W. Bouter, Bisschop van Nellore, de jongste Nederlandsche Bisschop. Zondagmorgen ce lebreerde Z.D.H. een H. Mis, geassisteerd door twee eerw. heeren Geestelijken. Onder iedere H. Mis hield Z.D.H, een liefdadig heidspreek voor zijn gebied. De opbrengst bedroeg 625.27. Hieruit blijkt wederom de offervaardigheid van de Lisser Katholieken. Des avonds om half zeven celebreerde Z.D.H. een Pontificaal Lof, waaronder een dankwoord werd gesproken tot de mildda dige Lisser Katholieken. Maandagmorgen vertrok Z.D.H. naar Engeland. Ondersteuningsfonds bij ziekte. Zater dagavond vergaderden de Ver. Ondersteu ningsfonds bij Ziekte in de bovenhaal van het Hotel „Do Witte Zwaan". De voorzitter, de heer L. Onderwater, opende deze bijeen komst met een woord van welkom tot de aanwezigen, en voegde den wensoh er aan toe, dat 1931 voor ons moge wezen een ge zegend jaar. De notulen werden voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. Tegenover een ont vangst van 4526.99 viel een uitgave te boe ken van 3961.22, a-lzoo een voordeelig sal do van 565.77. Het totaal der Kas be draagt thans 7491.29. De Voorzitter bracht de penningmeester een woord van dank over zijn nauwkeurig beheer. Vervolgens had de Bestuursverkiezing plaats van drie Be stuursleden, n.l. de heeren L. van Grieken, L. Kapsteijn en J. H. v. Bruggen. Laatst genoemde stelt zich niet meer herkiesbaar, waarvoor een candddaat naar voren werd gebracht, n.l. de heer Abr. Book. Beide eerstgenoemde werden herkozen, terwijl de heer Boot als nieuw Bestuurslid werd geko zen, die zijn benoeming aannam en de ver gadering dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Medegedeeld werd, dat de uitkeering wederom 1.20 per dag zal be dragen en bij geboorten 10.Van de Rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. De heer Onderwater dankte den heer v. Bruggen voor zijn werk, wat hij als Be- sturslid gedurende 30 jaren heeft gedaan, waarna deze vergadering met een woord van dank door den Voorzitter werd geslo ten. De heer Th. Kortekaas had nog een aardig gedichtje gemaakt, waarvoor hem een dankbaar applaus ten deel viel. Verkeersstremming door de gladheid. Door de ijzel was het verkeer met auto's bijna geheel stilgelegd. Een enkele waag hals zeulde over de glibberige wegende meesten gaven de moed spoedig op. Een Brockway-bus die het tot Lisse had weten te brengen, kwam bij de tuinbouwschool te slippen en versperde daar geruimen tijd de tramrails, waardoor de tram groote ver traging ondervond. Het verkeer met auto- bussn bleek ondoenlijk eerst tegen 11 uur kwam een verbinding per bus met Leiden tot stand. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het fiasco der extremisten in den Duit- schcn Rijksdag. De strijd tegen de Katholieken in Grie kenland. Koude en slecht weer in verschillende streken van Europa. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. De stemmingen voor de Provinciale Sta ten. (Binnenl. 1ste blad). Vorhooging van den accijns op sigaretten. (Binnenl. 2de blad). De Leidsche Ziekenhuis-affaire. (Binnenl. 2de bla-d). Vollenhover visschers in het ijs beknelt!. (Gem. Ber. 3de blad). Raadselachtige ontploffing te IJmuiden. (Gem. Ber. 3de blad). Transformator te Apeldoorn ontploft. (Gem. Ber. 3de blad). Van Belle winnaar van het Europeesch biljari-tournooi. (Spurt 3de blad). De Europeesche schaatskampioenschap pen te Stockholm. (Sport 3de blad). De 356ste verjaardag der Leidsche Hoo- geschool (2de blad). Bezoek van Prinses Juliana aan da Leidsche Universiteit. (2de blad). De opening der historisch academische tentoonstelling. (2de blad). DE KWAKEL. Veroordeeld. De veehouder v. O. al hier is veroordeeld voor 5U0 boete subs. 14 dagen hechtenis wegens te veel water in de melk Geconstateerd werd 27 pet. water. ROELOFARENDSVEEN. Bloembollennieuws. Reeds eenige we ken worden onze oogen aangetrokken door de wondei schoone tulpenbloemen in de éta lage van den heer G. J. van Leeuwen. Wij hebben deze prachtige collectie bekeken en oonstateeren schilteiende aanwinsten voor al in witte en rose hebben wij op lange stengels stevig staande prachtige bloemen ontdekt. Bij navraag deelde men ons mede, dat deze nieuwe collectie zaaiingen zijn van wijlen den heer Dames, zeer zeker alle bol- lenkweekers wel bekend. Dat de heer van Leeuwen een voortvarend kweeker is en dat hij op tentoonstellingen meest als de beste naar voren komt, was ons wel bkend, maar dat hij zulke mooie nieuwigheden be zat wisten we niet. Het is voor kenners de moeite waa-rd eens een kijkje te gaan nemen. Uitvoering. In de groote zaal van de eerw. zusters alhier had Vrijdag een uit voering plaats van de Tooneelclub „Laeti- tia". Begonnen werd met een lied „Vertrou wen" door enkele meisjes gezongen en daarna nam het tooneelstuk Maria Magda- lena een aanvang. Dit stuk is een lyrisch, dramatisch passiespel in 4 bedrijven, geheel in versmaat ofschoon niet op rijm, dus men kan begrijpen wat het de eerw. zuster die met de leiding belast is geweest gekost heeft aan moeite en tijd om de meisjes dit tooneelspel goed te iaten vertolken. En mooi gespeeld is er: alle medespeelsters kenden uitstekend haar rol en voor zoover dit van jonge krachben te verwachten, leefden zij zich er ook goed in, zoodat de weergave zeer good was. Na dit ernstige en diep ontroerend spel volgde een blijspel: „In hooger sferen". Dit ebrak al goed de ernstige stemming, want luid gelach klonk telkens op bij de verschillende tafereeltjes die tezien werden gegeven. Het was ook ko misch: Een klein burgerlijke familie door O.W.-handel tot rijkdom en grootheidswaan gebracht, die op het toppunt van eer on schittering in het bijzijn van deftige gasten herinnerd wordt aan haar vroegere stand door het onwelkome binnendingen van een vroegere buurvouw. En als hei slot dan wordt: een terugzinken in armoede en zor gen kan niemand dat heel jammer of bo drcevend vinden, omdat de mensehen ge toond hebben de weelde niet waardig t.< kunnen dragen. Het. slotwoord van de Zeereerw. Heer Pastoor tot de aanwezige was dan ook een opwekken tot tevredei heid in den staat en stand waarin God ee ieder heeft geplaatst. We kunnen niet na laten de eerw. zusiers geluk te wensohci met het succes van deze uitvoering en wi hopen nog menig keertje te kunnen profi teeren van wat de tooneelclub „Laetitia" te genieten geeft.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1