VROUWEN IN DE VLIEGMACHINE Mevr. Beryl Hart, de vorige maand bij een Oceaanvlucht omgekomen. Miss Elsie Mackay in 1928 bij een Oceaan- vlucht omgekomen. mislukt en wel kostte die mislukking niet altijd de waaghalzen het leven, maar toch zeer dikwijls was dit wel het geval. i, Ook de dames. Men zou zoo zeggen, dat het in ieder geval, zoover als men thans in de vlieg kunst gevorderd is nog niets is voor vrou wen om zich als vliegsters te wagen. Ten minste als men meent, dat wat de man onderneemt, daarom voor de vrouw nog niet geschikt is. Maar de vrouwen en meis jes van tegenwoordig denken daar dikwijls anders over. Als men maar durft te veronderstellen, dat er dingen zouden zijn voor vrouwen niet geschikt, dan is dit al een prikkel om 't ook te probeeren. En zoo zijn er tegen woordig reeds heel wat dames, die zich als aviatrice naam hebben verworven. Waarom zouden zij ook eigenlijk niet net zoo goed vliegen als de man. De danies van onzen tijd zijn zeker even avontuurlijk aangelegd en zij zijn niet minder belust op gevaar en sensatie dan een aantal mannen. En zoo hebben we dan ook vrouwelijke piloten, die of het vliegen als sport beoefe nen, of als verkeersvliegers dienst willen doen, of ook door gewaagde ondernemin gen in de lucht de aandacht op zich willen vestigen. Als de mannen het wagen van het eene werelddeel naar het andere te vliegen, dan zij ook, als de mannen den Oceaan wilien oversteken, dan zijn er ook vrouwen, die daarin niet willen ten achter blijven. En zij lijken daarbij nog wel zoo roekeloos als de mannen. Zeker er zijn door mannelijke vliegers Oceaantochten ondernomen, die roekelooze waaghalzerij beteekenden, ook al lukten ze soms. Vrouwelijke Oceaan vliegers. Maar men heeft er onder die Oceaan- tochten ook gehad, die langdurig en nauw keurig waren voorbereid. Van de Oceaan- tochten, waaraan vrouwen daadwerkelijk meededen kan men dit niet zeggen en er zijn er dan ook mislukt, ja bijna alle mis lukt. Nog pas heeft een Oceaantocht waar aan een dame deelnam een noodlottig einde genomen, mevrouw Beryl Hart is daarbij omgekomen. Zij is de eerste vrouw niet. In 1927 is prinses Lnewenstein-Wertheim. die met de vliegers Minchin en Hamilton een Oceaantocht ondernam spoorloos verdwe nen. Behalve prinses Wertheim hebben in het zelfde iaar mej. Mildred Doran (Cali- fornië-Honoloeloe) en mevrouw Grayson (New-York-Parijs) het leven bij mislukte Oceaanvluchten verloren. Een vierde vrouw Ruth Elder had het geluk, toen zij op den Oceaan moest dalen daar het Nederland- sche stoomschip Barendrecht aan te tref fen. dat haar veilig naar land bracht. 18 Juni 1928 startte Miss Earhaerdt, een koene Amerikaansche met het vliegtuig Friendship" van New Foundland. De pi loot Stulz vergezelde haar en zij hebben om beurten het vliegtuig bestuurd. Zij was de eerste vrouw, die per vlieg tuig over den Oceaan kwam en in Amerika was men er erg trotsch op, dat de eerste een Amerikaansche vrouw was. Er stond, toen miss Earhaerdt den sprong over den Oceaan waagde nog een dollar- prinses klaar om de Oceaansvlucht te on dernemen. Maar toen Miss Earhaerdt haar voor was door vrij onverwacht te vertrek ken, was er voor haar mededingster de aardigheid af. In Maart 1928 heeft Miss Elsie Mackay een Oceaanvlucht ondernomen met den be kenden vlieger Hinclif. Zij was zelf ook de vliegkunst volkomen meester, die zij reeds in 1922 geleerd had. Men heeft van haar noch van haar gezel nooit weer iets vernomen. Zooals gezegd 't laatste /rouwelijke slacht- offes is mevrouw Hart, die de vorige maand in het vliegtuig Tradewind den 'ocht over de zuidelijke route zou maken. Het vlieg tuig is op het gedeelte van de route tus- schen de Bermuda-eilanden en de Azoren verongelukt. Recordpogingen. Men mag echter niet meenen, dat alles wat de dames ondernemen op het gebied van luchtvaart tot mislukking gedoemd zou zijn geweest. Neen, er zijn ook vrouwe lijke vliegsters, die zeer belangrijke toch ten door de lucht met volkomen succes volbrachten, of die belangrijke records ver beterden. Zoo bleef om maar eenige voorbeelden te noemen de Fransche aviatrice Lena Bernstein in Mei van het vorig jaar langer dan 35 uur in de luchf wat weer over troffen werd begin September door haar landgenoote Marie Bastie, die 29 uur ach tereen vloog, waarmee zij het luurrecord voor vrouwen op haar naam bracht. En om van flinke tochten door de lucht te gewagen. Lucie Hoftman. En stijfhoofdige zakenlieden, oude zwart kijkers, wien het vliegen een uitvinding wrs waarbij de menschen slechts hun leven kon den laten, steken thans hun geld in ailerlel luchtvaartondernemingen, welke als pad denstoelen uit den grond oprijzen. De productie van vliegmachines wordt steeds intensiever. Het is thans in de Vereenigde Staten vol strekt niets buitengewoons dat een zoon van zijn vader een vliegtuig cadeau wiijgt. Vroeger was het een fiets, daarna een mo tor, toen een auto en nu een vliegmachine... Het aantal particulieren, dat over een eigen machine beschikt, stijgt met den dag. Vliegen wordt mode. Nu is het nog een heele dure mode, maar daarom natuurlijk voor rijke dames Jes te sjieker. We gelooven niet, dat het zal helpen als we zwaar betoogen, dat ze zich er niet mee moesten inlaten. E. W. (Nadruk verboden) Enka Naumann. Ook hier mag men niet met twee maten meten. En als het waar is, dat zulke tochten, die veel risico bieden en allerlei recordpogin gen noodig en nuttig zijn om den vooruit gang der techniek mogelijk te maken, als het waar is, dat zij die zich daarvoor wa gen en desnoods opofferen, een werk doen, dat als zoodanig geapprecieerd mag wor den, dan geldt dat evenzeer voor de vrou wen als voor de mannen. Maar natuurlijk bestaat het feit, dat on danks alle geëmancipeerde theorieën feit Viola Gentr Elly beinhorn, die naar de Goudkust vloog. Belangrijke tochten. Augustus van het vorig jaar startte Mar tha von Essdorff in een klein vliegtuig voor een vliegtocht Berlijn—Constanlinopel. En haar roem werd ver overtroffen door de Engelsche aviatrice Miss Amy Johnson, die geheel alleen van Engeland naar Australië vloog. Zij is daarvoor in Londen geestdrif tig gehuldigd. Men weet, dat dezelfde jonge dame, ze is nog maar 23 jaar, pas van Londen, via Berlijn, Rusland, Siberië naar China wilde vliegen. Dat is haar niet gelukt, de tocht was trouwens niet vol- uoende voorbereid. Maar van uitstel, zal, zegt zij, hier geen afstel komen, want miss Johnson is druk bezig alles gereed te maken om deze reis opnieuw te beginnen. En nog pas is de Duitsche vliegster Elly Beinhorn van Berlijn over Frankrijk, Spanje Marokko naar de Goudkust, de Westkust van Afrika gevlogen. Zeker een prestatie van belang. Jonge Meisjes. Wat opvalt is, dat de meisjes l. -oo jong de vliegkoorts te pakken krijgen. Elinas Smith, die 't vorig jaar in Mei 26 uur, 22 minuten in de lucht bleef, was toen 17 jaar. En een Duitsch meisje Lucie Hoffman, die in Juni alle vliegproeven aflegde voor het piloten-examen, was 18 jaar oud. Lena Bernstein Miss Earhaerdt, de eerste vrouw, die over den Oceaan vloog. Er zijn tegenwoordig al heel wat sport- lievende jongedames, die zich met de vlieg sport bezig houden en een ongeluk, grooter of kleiner, schrikt ze niet af. Want natuur lijk bij al die record pogingen, etc. gaat er ook wel eens wat mis. Dat ondervond bij voorbeeld Viola Gebtry, die in Juli bij een reco.dpoging tegen een boom vloog en ernstig gewond werd. Maar vrouwen laten zich daardoor evenmin afschrikken als mannen. Dat heeft men reeds kunnen zien, in de eerste jaren van de lucht- vart, toen de menschen nog alleen de on bestuurbare ballon tot hun beschikking had den. Een der bekendste ballonvaarders, de Fransche ge'eerde Blanchard, werd op al zijn tochten vergezeld door zijn vrouw. Na zijn dood zette zij zijn werk voort tot den zesden Juli 1809 zij met haar ballon bran dend omlaag stortte en na eenige minuten overleed. Toen vijf jaar later de Engelsche marine officier Harris met een luchtballon opsteeg vergezelde zijn vrouw hem eveneens. Die j tocht liep ook ongelukkig af, de ballon stortte omlaag en Harris werd gedood, maar zijn vrouw werd als door een wonder gered. Marga von Is het wel vrouwenwerk? We zouden natuurlijk nog verschillende andere vrouwelijke piloten kunnen noemen, wier namen bekend werden om hun min of meer gelukte pogingen op het gebied d;r luchtvaart. Maar we meenen met dit te kun nen volstaan. En velen zullen nu bemerkt hebben, dat de vrouwen op het gebied van de luchtvaart al wel iets presteeren. Nu moet men natuurlijk onderscehiden. Het is niet het zelfde als een rijke dollar prinses zich een vliegtuig en een paar pi loten aanschaft om dan groote tocVen te maken, neen dat is niet 't zelfde als wan neer zij zelf het werk ter hand neemt. En er zijn werkelijk veel jonge dames, die uit gedaan hebben en zooals we zagen, dan ook gewaagde tochten ondernamen. Moest dat eigenlijk wel, verdient het zoo veel bewondering als daarvoor soms tot uiting komt? Volgens onze eerlijke meening, neen. Maar men kan in deze ook al weer geen algemeene uitspraak doen. Als een vrouw om de wereld te verba zen, om genoemd en beroemd te worden en daarom alléén haar leven en dat van an deren waagt, dan is dat niet goed te keu ren. Maar wacht eens, als een man iets dergelijks daarom alleen doet, dan is dat evenmin in orde. Essdorff. blijft, dat de vrouw in het algemeen niet geroepen is en ook niet met hoedanigheden toegerust om het technisch kunnen van onze jachtende menschheid*vooruit te bren gen en mannenwerk te doen. Maar ja, misschien zijn we ook wel weer hopeloos ouderwetsch. Als het waar is, dat de menschen zullen gaan vliegen, zooals nu autorijden, dan houden we de danies er toch niet uit. Het ziet er naar uit, dat de vliegmachine spoedig tot de dagelijksche dingen des le vens zal behooren, tot de gewone orde de zer wereld. Natuurlijk vallen de eerste teekenen in Amerika, het land der wonderen, te con- stateeren. Daar heeft zich in de aviatiek een stand van zaken ontwikkeld, die menigeen met verbazing zal vervullen. Amy Johnson, die alleen van Engeland naaf Australië vloog. Het gevaarlijke vliegen. Het Is nog geen vijf en twintig jaar ge leden, dat het iets heel bijzonders was, zich met een vliegtuig in de lucht te wagen. Het was toen ook nog een heel gevaar lijke beweging en van de durvers, aie zich waagden zijn er zeer velen na korteren of langeren tijd verongelukt. Zoo gevaarlijk is het vliegen nu zeker niet meer, al melden de bladen bijna lede ren dag opnieuw doodelijke vliegongevallen Maar men moet niet vergeten, dat er thans ook duizenden vliegtuigen in gebruik zijn en dat er heel wat gewaagder tochten wor den ondernomen dan vroeger. Gevaarlijk blijft het vliegen toch, vooral als men niet bedoeld een betrekkelijk kleine route af te leggen, maar gewaagder dingen doet. Tot de gevaarlijke ondernemingen be hoort altijd nog het oversteken van den Oceaan, dat echter groote attractie neeft, omdat daarmee nog steeds roem blijft te behalen. En het blijft waar, dat terwille van dien roem telkens weer anderen bereid zijn hun leven te wagen. Er zijn al een aan tal Oceaanvluchten gelukt, er zijn er ook Miss Winnifred Brown, bekende Engelsche sportvliegster.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9