UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur! Zondag as., 8 Februari, zult u wederom worden opgeroepen om voor de derde maal uw stem uit te brengen voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland. Hoewel bij de twee voorgaande stemmingen gehandeld is overeenkomstig het advies van het Kringbestuur, zullen toch vele kiezers en kiezeressen teleur gesteld zijn, dat niet de can- didaat, die zij voorstonden, gekozen is. Ech ter hebben de stemmen beslist en is dus na kaarten overbodig. Toch mogen wij onzen spijt niet weerhouden over het feit, dat niet door alle Kieskringbesturen een juiste voor stelling van zaken gegeven is en doet het ons pijnlijk aan, dat de heer B. N. Loerakker, het zittend lid voor den Kieskring Dordrecht, al daar op nummer 3 geadviseerd is met de me- dedeeling, dat deze candidaat voor een vas ten zetel in den Kieskring Leiden was aan gewezen. Wij laten deze manier van hande len aan de kiezers over en zullen er voorloo- pig verder over zwijgen. Toch moeten wij nog trachten te redden wat er te redden valt, en al is het een feit, dat nummer 3 van den Leidschen Kieskring slechts een reserve plaats is, laten wij er met alle macht aan medewerken om deze plaats door den heer Loerakker te doen bezetten. Wij behoeven niet te vertellen wie en wat de heer Loerakker is. Zijn naam is populair en zijn werkkracht een algemeene bekendheid en met deze kennis van zaken roepen wij alle kiezers en kiezeressen in den Kieskring Leiden toe: Stemt Zondag op de allereerste plaats op den heer Loerakker. Uw stembiljet is ongeldig wanneer gij meer of minder dan 4 candidaten stemt en wij mogen dan niet nalaten u nog sterk aan te bevelen een eveneens krachtige figuur in den Kieskring n.l den heer F. C. van Lierop. Ook hij verdiend, zeer zeker een plaats op de lijst van de Leidsche Kieskring-reserve candidaten. Over de andere candidaten willen en kun nen wij ons niet uitlaten, maar van deze twee weten wij zeker, dat als gij ze stemt, gij een zeer goede keuze gedaan hebt, zoodat Zon dag uw besluit niet anders kan zijn, dan te stemmen allereerst op de candidaten Loerak ker en F, C. van Lierop, en kunt u dus de andere twee uit de nog resteerende candida ten kiezen. Zondag dus het parool: eerst Loerak ker en Van Lierop. U mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende ruimte, namens het Comité van Actie: J. VAN DEN BERG. G. VAN DER LINDEN. S. DE GROOT. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij opname van on derstaande: Morgen, Zondag, zullen de R-K. kiezers geroepen worden om te stemmen voor No. 3 voor den groslijst voor leden van de Provinciale Staten, zoomede voor drie plaatsvervangende leden. Voorzeker elke Kiesvereeniging komt op voor de door haar gestelde candidaten, daar tooh dezen gesteld zijn, die belan gen van hun district kunnen behartigen en hiervoor zullen opkomen, daar, waar dit van hen gevraagd wordt. Dat ook door vele led'en der R.-K. Kies vereeniging „Kiesreoht is Kiesplicht" te Warmond naast de heeren Bader, Bolsius en Loerakker de heer H. L. van Delft werd gesteld, is gedaan uit overtuiging, dat hij de belangen van ons district zal en kan be hartigen. Immers hij is ikmand uit ,1e prac- tijk. Ruim twintig jaren f tari3 zer gemeente dus volkomen bekend .net alles, wat gemeentezaken betreft, op elk g Hed^ Ook als liefhebber van natuurschoon zal hij opkomen voor het behoud van het Piassen- gebied en de andere waterwegen in deze Provincie. Wat betreft land- en tuinbouw, ook voor de belangen daarvan, zal hij opkomen om dat hij bent de zware en moeilijke tijden die zoowel in het bloembollen-, land- en tuinbouwbedrijf worden beleefd Als goed spreker zal hij zijn stem verheffen zoo dit noodig is, en zal hij ten alle tijde voor ons aller belang opkomen. Het is om deze redenen, dat wij alle kiezers in den Kieskring Leiden met alle aandrang en in aller belang toeroepen: Stemt onder meer op'Zondag 8 Februari op den heer H. L. v. D e 1 f Secretaris der gemeente Warmond. Het Comité van Actie, C. M. VAN STIJN Sr., Voorzitter. F. SLAGER, Secretaris. M. de R., Mag ik een heel kleine plaatsruimte van u vragen. Heel klein, want ik heb niet veel woorden noodig om te zeggen, wat ik meen te moe ten zeggen. Morgen zal er worden gestemd in de Kiesv. van den Kieskring Leiden voor de verdere samenstelling van de candidaten- lijst voor de Prov. Sta ten-verkiezing. Er Btaan^ heel veel goede candidaten op de voorlopige lijst. Men ban er uit vier uitkiezen. Ik zal mij onthouden van ad vies behalve voor wat betreft één dezer vier candidaten. Onder de vier candidaten zou ik, en on getwijfeld zeer velen met mij in Leiden en in den Kieskring, gaarne gekozen zien den heer P. Heemskerk. De heer P. Heemskerk, de vroegere voor zitter van den R.-K. Volksbond die vele jaren, met eere. Raadslid der gemeente Leiden is geweest die afgevaardigde is in den Partijraad der R.-K. Staatspartij. Ik gevoel het als een bewijs van ver diende waardeering voor het vele werk, door den heer Heemskerk in vele functies plichtsgetrouw verricht, als morgen de kie zers op hem hun stem uitbrengen. Een kiezer. Kan dat niet veranderen? Wie in onze goeue staü cie gelegenheid heen. een scnooi te zien uitgaan, uioei net wei u*.vanen uat over net ai^eineen ae Jrin- aeien netjes en benoornjK genieeü gaan en bijna allen schoenen aan de voeten heb ben. Bijna allen, want de aandachtige toe schouwer zal hier en daar een leerling met klompen aan bemerken, als om aan te toonen, dat op eiken regel wel een uitzon dering i.s. Het is prijzenswaard, dat het onderwijzend personeel zich beijvert aan de jeugd netheid te leeren en het pleit voor de ouders, dat zij hun medewerking yerlee- nen, omdat deze medewerking noodzakelijk is voor het welslagen der opvoeding van hun broost. Evenwel ik lees^ daar juist in ons dag blad, dat er ongeveer 1500 werkloozen zijn ingeschreven. De veronderstelling is niet gewaagd, dat daaronder ook zich bevinden een aantal vaders van schoolgaande kin deren. Waar halen deze mensohen de mid delen vandaan om hun kinderen voortdu rend op schoenen te laten gaan? Nieuwe schoenen zijn nog al duur. Maar nog duur der is hel onderhoud er van. Vooral in een natiën winter als we nu beleven. Wanneer vader zijn steungeld ontvan gen heeft en daarvan huishuur, fondsgeld otiz. betaald heeft, blijft er niet voldoende over om de stuk geloopen zooien te laten repareeren. Het gevolg er ❖an zal zijn. dat de anderen met lekke en kapotte schoenen het huis verlaten en met door natie voeten aan de schooldeur aankomen. Het leer heeft de eigenschap veel vocht te kunnen bevatten, maar de kinderen, die hun voetjes in het leeren schoeisel gesto ken hebben, hebben bij den aanvang der lessen door en door boude voelen en be houden die, totdat het leer droog is gewor den, dat wil zeggen gedurende den gehee- len schooltijd. Lezer, ik geef het n te doen drie uur lang in dien toestand met oplettendheid en aandacht uw werk te doen. Toch wordt dit van uw kinderen gevraagd. Ik kan mij niet voorstellen dat het gegeven onderwijs zeer vruchtdragend zal zijn. Wel ben ik er zeker van, dat die tijd in de school door gebracht, hoe goed de lobalen ook ver warmd zijn, zeer nadeelig is voor de ge zondheid der kinderen. Er is veel zorg voor die gezondheid, vandaar onze ruime schoollokalen met uitmuntende ventilatie om de lucht te ververschen, waarom dan niet vermeden, dat de kinderen den ge- heelen dag met natte en boude voeten in diezelfde lokalen moeion doorbrengen? Als ge vraagt: moeder waarom laat ge uw bind niet op blompen aar de school gaan, dan wordt er geantwoord: Dat mag niet, mijnheer, op klompen mogen de kin deren niet naar school. Ik vraag mij af, waarom niet? Staat dat misschien in een der artikelen der leer plichtwet? Verschaft misschien de school het voldoende, schoeisel? Indien dit laat ste het geval is, dan is er natuurlijk niets tegen. Maar het is niet zoo. Het is dus te beschouwen als een bijzondere belasting, die een huisgezin met schoolgaande kinde ren wordt opgelegd en een zeer d ukken de onrechtvaardige belasting. Het schoolgeld wordt geregeld naar het inkorren van den vader, maar de schoenenrekening moet bij geheel alleen voldoen, gelijk zijn beter ge situeerde medeburgers. Hel gevolg is dan ook dat een aantal kinderen wegens gebrek aan behoorlijk schoeisel de school verzuimen. Dit verzuim zal wel genoteerd worden ais vorschoon- baar maar is nadeelig voor bet geregeld volgen van het onderwijs, en juist nadeelig voor die kinderen, die na de-i leerplichti gen leeftijd geen onderwijs meer zullen ontvangen, dus voor hen, die het lager on derwijs het meest noodig hebben. Het zou zeer te wenschen zijn, dat er maatregelen genomen werden om aan de zen slechten toestand een einde te maken, vooral in dezen tijd nu ve'en in armoede vervallen, die vroeger in betereu toestand verkeerden. Waar een wi! is, is een weg. W FAGELS. BODEGRAVEN. Stille Omgang. Donderdagavond ver gaderden de leden van het genootschap in het Patronaat. De opkomst der leden was zeer gering. De voorzitter, de heer A. Groep, opende de vergadering, waarna door den Secretaris de notulen werden voorgelezen. Uit het veslag van den penningmeester bleek, dat de kas sloot met een saldo van 55.39. Saldo Jan. 1930 101.77. Contributie le den 68.00. Reisgeld 96.00. Samen 265.77 Uitgaven: lezing 25.—. Reis heen 72.96, terug 47.52. H.H. Missen erfz. 26.50 plus eenige kleine uitgaven samen 210.38. Het jaarverslag van den secretaris maakt, melding-, dat het ledental va-n 123 tot 136 is gestegen. Aan den omgang heb ben 48 leden deelgenomen. De volgende omgang zal plaats hebben van 14 op 15 Maart a.s. Alvorens te beslui ten de reis per bus of per trein te maken, zal het bestuur zich eerst in verbinding stellen met het hoofbestuur, om te trachten de H. Mis te kunnen hooren om 3 uur. Ook gaven eenige leden te kennen de 50-jarigo feestviering te willen bijwonen, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Chr. Groet. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier zijn als werkloos inge schreven: 7 timerlieden, 2 metselaars, 4 op perlieden, 17 losse werklieden, 1 stoker, 1 carosseriebouwer, 1 wagenmaker, kelner, 2 betonwerkers, 1 bakkersknecht, 2 fabrieks arbeiders, 2 landarbeiders, 1 fitter en 1 i schipper. Inlichtingen aan heeren werkgevers wor- J den gaarne verstrekt. DE LEIDSCHE COURAN i QSe boren: Engeltje, dochter van E. Blok en M. van FJatenswaaij. Albertus, zoon van C. Plomp en N. Gelderblom. Joha-nnes Maria, dochter van J. de Wit en A. M. van Schaik. Roelof, zoon van H. Kooistra- en K. C. van Dam. Gevestigd: J. de Groot, Chauffeur van Amsterdam. M. van Vulpen, Brood- bakkersknecht va-n Langeruigeweide. D. van Vliet (en gezin) arbeider van Zwanimer- dam. Vertrokken A. J. Doornbos, Eleotri- cien naar Medem-b'ik. W. Grundlehner, onderwijzer naar Zwijndrecht. G. Bree- veld, Bakkersknecht naar Waddinxveen. Gevonden voorwerpen: een beursje met geld. Verloren een groote ijzer- dop van autobus. Inlichtingen ter secreta rie. ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. Op 5 Februari kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen; tegenwoordig waren alle leden behalve J. Slingerland. Voorzitter de Burgemeester, die de ver gadering opent, het gebed leest en daarna de notulen der Laatste vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is van den keuringsdienst voor waren te Lei.len het verslag over het jaar 1930; van de Commissie tot wering van schoolverzuim eveneens het jaarverslag en van den secretaris dezer Commissie de me- dedeeling over benoeming van voorzitter en secretaris, welke stukken alle voor ken nisgeving worden aangenomen. Van het gemeentebestuur van Arnemui- den is ingekomen een verzoek van den Raad dier gemeente aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter adhaesie-betuiging, om in de L.O. wet de mogelijkheid te openen, dat ook na 1 Januari 1936 nog vrijstelling van het geven van onderwijs in licha-me ij- ke oefening kan worden verleend, omdat de uitvoering daarvan anders de gemeente dergelijke zware lasten zal oplggen. dat be lastingstijging daarvan het gevolg zal zijn. Met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen. De voorzitter deelt mede, dat na eenige correspondentie met Ged. Staten als laat ste wensch door dit ooilege de wensch te kennen is gegeven, dar de verordening tot heffing van tien opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting, welke 2i Juli was vast gesteld, 24 November 1930 weder ingetrok ken, thans weer opnjeuw wordt vastgesteld, terwijl in de grondslagen paa.rden en mo torrijtuigen door andere bedrage.n( als be doeld in de wet op de person, belasting) enkele kleine wijzigingij moeten worden gebracht. B. en W. stellen voor, weder tot heffing van tien opcenten op de fondsbelasting te besluiten, zoodat uiteindelijk alle belas- tingverordeningen toch weer worden vast gesteld, als reeds vorig jaar bij de eerste aanbieding, besloten was. Een tweetal ingekomen aanvragen va<u werkloozen om ondersteuning worden afwij zend beschikt. Breed ijk zegt, er voor te zijn, dat zooveel mogelijk werk wordt verschaft, aan werke- loozen, wat de voorzitter gaarne toegeeft, als de 'FJaad maar aangeeft, waar en op welke wijze; hij beeft er als eens over ge dacht, aan werkgevers in deze gemeente te vragen om passend werk, en dan van gemeentewege een toeslag Ie verleenen op het arbeidsloon; de gemeente keert nu steun in geld uit, dit zou dan vervangen kunnen worden door het ver'.oenen van toeslag aan werkgevers op arbeidsloonen. Hiervoor wordt algemeen gevoeld, en ontwikkelt zich een drukke discussie over de wijze, waarop dit zal geschieden; ver schillende getallen worden genoemd, per centages van bijdragen, met resultaat dat de volgende regeling in hoofdlijnen wordt vastgesteld, welke regeling zal gelden tot. 15 Maart a-s.: Aan werkgevers zal worden gevraagd, een werke-looze tewerk te stellen te.gen een uurloon van 30 oents, waarin van gemeentewege 12 cents wordt bijgedragen (dus 40 pCt.); op basis van een 10-urige werkdag worden daarna vastgesteld de steunbedragen, welke vam gemeentewege aan de werkeloozen zullen worden uitge keerd, indien er dagen komen, waarop niet gewerkt kan worden wegens slecht weer. Aan enkele aanmerkingen op de begroo- ting 1931 wordt tegemoet gekomen. Vr a a g. C. v. d. A. betreffende belasting. Antwoord. U behoeft pas rijksinkom- slenbelasting te betalen, wanneer uw loon, waaronder kost en inwoning, f 7,50 of meer bedraagt, de gemeentelijke inkomstenbelas ting, wanneer u meer dan 600 hebt. Uw loon met kost en inwoning is naar mijn meening plm. 600, zoodal u niet in de be lasting valt. Vraag. Van I September 1929 tot 1 Sep tember 1930 heb ik bloembollenland verhuurd om met 1 November te ontvangen. De huur der is in gebreke geweest; het gewas was van het land af. Is deze huur preferent of niet? Antwoord: De huur is preferent, maar alleen op het gewas. U hadt het vervoerde gewas in beslag kunnen laten nemen, wan neer u dat binnen 40 dagen hadt gedaan, na dat het zonder uw toestemming was ver voerd. Vraag. Wanneer treedt de Zondagslui- tingswet in werking? Zou het niet mogelijk zijn, dat dan alle winkels des namiddags om twee uur moeten sluiten? Antwoord. De Winkelsluitingswet treedt in werking op den datum, welke een Kon. Besluit nader zal bepalen. Dit K. B. is nog niet afgekomen. De wet geeft den ge meentebesturen de bevoegdheid fm op werk dagen na 1 uur 's middags alle of een ge deelte van de winkefs te doen sluiten. Of de gemeentebesturen van die bevoegdheid ge bruik zullen maken, is een voorspelling, waar aan wij ons niet wagen. Berichten reeds in een groot deel onzer vorige opiage geplaatst. LEIDEN. HET H00GLEERAARSCHAP IN DE GODGELEERDHEID AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is door de Theo logische Faculteit der Leidsche Studenten onderstaand schrijven verzonden: De Theologische Faculteit der Leidsche Studenten, samengesteld uit studenten van verschillende kerkelijke richtingen, in ver gadering bijeen op 3 Februari 1931 ter be spreking vap wat door haar kan gedaan in zake de thans bestaande hoogleeraarsva- cature, heeft met algemeene stemmen be sloten de vrijheid te nemen zich tot uwe Excellentie te wenden met het eerbiedig verzoek, dat uwe Excellentie moge bevor deren, dat de leerstoel in de Wijsbegeerte van den Godsdienst en de zedekunde, open gevallen door het overlijden van prof. dr. H. T. de Graaf, worde vervuld door de be noeming van een hoogleeraar, die bij zijn onderwijs zal blijven in de lijn van de hoog leeraren dr. P. D. Chantepie de la Saus- saye, dr. K. H. Roessingh en dr. H. T. de Graaf, die achtereenvolgens dezen leer stoel hebben bezet, daar zij ervan over tuigd is, dat dit onderwijs voor de vorming van talrijke vroegere en tegenwoordige theologen van groote beteekeuis is ge weest. ONGEREGELDHEDEN DOOR STUDENTEN. Handgemeen met de portiers van het Ziekenhuis. Op het terrein van het nieuwe Acade mische Ziekenhuis hebben heden eenige ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De eerste-jaarsstudenten, die de laboratoria bezoeken, moeten sedert eenige dagen langs een bepaalden toegangsweg, welke gelegen is langs de trambaan naar Was senaar en Den Haag, deze laboratoria be reiken, wat voor hen een grooten omweg bet eekent. Vanmorgen probeerden zij nu langs den ouden en kortereD toegangsweg aan den Rijnsburgerweg de laboratoria te bereiken. De portiers beletten hun dit. Er ontstond een handgemeen, waarbij een viertal studenten de portiers besprongen- Een hunner werd door een student met een scherp voorwerp gestoken. De politie moest aan de ongeregeldheden een eind maken en de student J. G. B. werd mee genomen naar het politiebureau. BEZOEK DOMINION TEACHERS Het jaarlijksch bezoek van de Dominion Teachers, onderwijzers en onderwijzeressen uit de Britsche dominions, aan onze stad zal 31 Maart plaats hebben. Een 70-tal da mes en heeren zullen hieraan deelnemen. LEIDEN, Geslaagd: Candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren: W. Quirijns (Den Haag) en A. E. van Rantwijk (Den Haag). arts-examen le gedeelte mej. M. P. Vroon (Dinteloord); Bevorderd tot arts de heer M. K. Velds (O e g s t g e e s ten mej. M. Mulder (Den Haag). Postkantoor Leiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1931. Brieven Binnenland. F. van Asten, Schiedam. Mej .J. Baars, I.eiden. B-315, Amsterdam (2 stuks). W. v. Biemen, Leiden. J. v. Beuzekom, Leiden. W. Beth ge, Eindho ven. Eikhuizen, Leiden. Mevr. Han son, Pernis. Hoenders, Den HaagMej. M. de Groot, Cuijk a. d. Maas. Fam. Grindberg, Rotterdam. Wed. Klapwijk, Hillegersberg. K. Korver, Egmond aan Zee. A. de Prooij, Numansdorp. H. W. van Rees, 's Gravenhage. Mej. M. Si mons, Leiden. Mej. J. Slegt, s-Graven- hage. Stokvis en Zn, Rotterdam. Mej. Valk, Nieuwkoop. Zandvliet, Groenen dijk Hazerswoude. Briefkaarten Binnenland. P. en G. van Beukeriug, Stratum. Glasbergen, 11 D. Haarland, Leiden. R. Kapaan, Haarlem. G. Kos, Amster dam. J. Labordes, Den Haag. C. v. Dragt, Amsterdam. I. Rijkhoek, Amster dam. L. H. Ruitenberg, Delft. Mevr. T. Smith, Den Haag. M. Staal, Amster dam. A. C. Veen, Amsterdam. Mevr. E. Rijswijk. Brieven Buitenland. Yondoer Baguell, Londen. D. Stuur man, Berlin. Briefkaarten Buitonland. W. Voigt, Pontresina. 3 briefkaarten zonder adres. TWEEDF. BLAD Pao. i KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Oredo. De gewone Prefatje. Kleur: Wit. ZONDAG S Febr. Zondag, genaamd Sexagesima. Mis: Exsurge. Ge:n Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes de Matha, Belij der. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drie- eenheid. Kleur: Paars. Bij ons H. Doopsel heeft God het goede zaad va-n het geloof in ons hart gezaaid, 't Is opgebloeid, maar eerlijk erkennen wij, dat het door velerlei en verschillende le vensomstandigheden (weelde, levenszorg of ook verkeerde genoegens) niet dio vrucht draagt, die kan en moet verwacht worden. (Evangelie). M.a.w. wij leven niet altijd uit en door ons geloof. Onze zonden indachtig bidden wij daarom in den Introatus: „Sta op, o Heer, en help ons (het H. Geloof beter beleven). Een heerlijk voorbeeld van 'geloofsleven is de IL Paulus. Zeer veel heeft hij gedaan, zeer veel heeft hij ver duurd voor het geloof. Gedwongen en met tegenzin verhaalt hij daarvan in het Epis tel. Dat moet ons prikkelen tot navolging, ons aansporen er iets voor over te heb ben, om de gevaren en moeilijkheden, wel ke den uitbloei van ons geloof naar buiten en de geloofsbeleving kunnen belemmereu, moedig te weerstaan en te overwinnen. Daarbij moge God zef onze sterke hulp (Graduale: Tractus) de Leeraar der heide nen (Paulus) onze beschermer zijn (Gebed). Met het grootste vertrouwen op Gods bij stand en genade offeren wij ons voornemen op, om steeds te bewandelen de paden des Heeren (d.w.z. de geboden te onderhouden, te leven volgens het geloof). God geve ons de volharding (Offertorium). En door de heilzame Offerande der H. Mis moge Hij voortdurend onze harten met nieuwen moed bezielen en versterken (Slilgobed: Postcommunio). MAANDAG 9 Febr. Mis v. d. H. Cyrillus van Alexandrië, Bisschop en Belijder: In medio. 2e gebed v. d. H. Apollonia, Maagd en Martelares. Credo. De H. Cyrillus is de grootste tegenstan der geweest van den ketter Nestoriua, die de wezenlijke godheid van Christus loo chende. In heerlijke geschriften heeft Cy rillus Christus' godheid en daanneo samen hangend ook Maria's goddelijk Moeder schap verdedigd. DINSDAG 10 Febr. Mis v. d. H. Scho- lastica, Maagd: Diiexisti. De heilige Scholastica was het hoofd van een klooster, waar de regel v. d. H. Bene- dictus, haar broeder, gevolgd werd. Jaar lijks bezocht Benedictus zijn zuster. Eens gebeurde het, dat, na het gewone jaariijk- sche onderhoud, Benedictus vóór het in vallen van den nacht wilde teruggaan naar zijn klooster. Hierin werd hij verhinderd door zijn zuster, die door haar gebed van God verkreeg, dat het hevig begon stor men en te stortregenen. Toen het dag ge worden was, kon Benedictus weer naar zijn klooster terugkeeren. Drie dagen later stierf Scholastica, wier schoone ziel de H. Benedictus in de gedaante van eeuo duif naar den hemel zag gaan. WOENSDAG 11 Febr. Feestdag v. d. verschijning der Onbevlekte Maagd aan Bernadette te Lourdes. Mis: Vid:. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de Onbevlekte Ontvangenis). Vandaag herdenkt de H. Ilerk de verschij ning van de „Onbevlekte Ontvangenis' aan Bernadette. Achttien maal is Maria aan het nederige herderinnetje verschenen. Den eersten keer op 11 Febr. 1858, voor do laatste maal den 16en Juli 1858. DONDERDAG 12 Febr. Mis v. d. zeven H.H. Stichters v. d. Orde der Dienstknech ten van Maria: Justi. 2e gebed voor den Paus (wegens den verjaardag zijner kro ning). Do Orde der dienstknechten van Maria dankt haar ontstaan aan eene verschij ning van de H. Maagd aan de zeven voor- naamsten van den ouden adel der stad Florence. Maria spoorde hen aan zich op de volmaaktheid toe te leggen. Aanstonds was hun besluit genomen en zij begonnen in de eenzaamheid een leven van gebed en versterving. Na zich gevestigd te hebben op den berg Senario in Toscane, verscheeu Marita hun wederom en vermaande hen het Lijden van haren Zoon en hare smarten te vereeren. Ook bepaalde zij het Ordeskloed, dat zij moesten dragen, als een teokcu, dat zij aan hare smarten doelnaanen en zich aan de bedroefde Moeder toeheiligden. VRIJDAG 13 Febr. Mis v. d. H. Aman- dus, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. (Zip in het Feesteigen v. h. BiV.om) 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen af te smceken); 3e naar keuze v. d. priester. De H. Amandus bestuurde de Kerk van Maastricht en predikte onvermoeid aan de volken der naburige streken het II. Evangelie. ZATERDAG 14 Febr. Mis v. d. H. Maag-I Maria op een Zaterdag: Salve. 2e gebed v. d. H. Valentinus, priester, Martelaar: 3e tot den H. Geest; 4e voor den Pain. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). IN DE KERKEN OER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be hal vet VRIJDAG. Mis v. d. Z. Joannes van Trfora, Martelaar: In virtute. Kleur: Rood. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Joanna van Valois, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d. H. Valentinus; 3e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7