LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Een vluchteling. De onlangs uit Heiloo ontvluchte „ge vaarlijke psychopaath" II. S., die oud-ver pleegde is? van het R.O.G. te Avereest, vertoonde zich Maandag in de nabijheid van dit gesticht. Aan een der beambten vroeg hij zelfs, of deze geen fietsplaatje gevonden had; hij had 't zijne zoo juist verloren. Begrijpelijkerwijze werd de politie ge waarschuwd, wat S. klaarblijkelijk wel ver moedde, want met een race-gangetje ver dween hij met z'n rijwiel in de richting Zwolle. Strooperswraak? Maandagnacht bevonden zich eenige stroopers met den lichtbak op het terrein van den heer S. te Mierlo. Deze sommeer den hen zich te verwijderen, waaraan vol daan werd. Later in den nacht stond de bergplaats van den heer S. in brand. Het vuur kon spoedig gebluscht worden. De politie heeft de zaak verder -nog in onder zoek. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. VOLGENS EEN RAMING CIRCA 700 SLACHTOFFERS. Aantal gewonden op duizend geschat. DE STAD NAPIER ééN GROOTE RUïXE. De noodlottige aardbeving, die het dis trict Hawkes Bay op North Island (Nieuw- Zeeland) heeft geteisterd, heeft een groot aantal slachtoffers gemaakt. De nadere berichten loopen zeer uiteen omtrent het juiste aantal personen, dat is omgekomen, doch men vreest, dat op het geheele eiland circa 700 personen zijn gedood en 1000 ge wond. De eerste hulp werd georganiseerd door kapitein H. C. Morgan van het oorlogs schip „Veronica", die zich met zijn beman ning direct aan wal begaf en ook groote medewerking ondervond van de andere in de haven liggende schepen. In een draadloos telegram over zijn be vindingen meldt de kapitein der „Veroni ca": „Ik ben zoo juist teruggekeerd van een bezoek aan Napier. Bijna alle van steen opgetrokken gebouwen zijn vernield, even als honderden houten huizen. Een groot geddblte van de stad staat in brand. Ge vleesd wordt, dat de lijst der omgekome nen zeer groot is, doch het is nog onmoge lijk het aantal slachtoffers te-schatten. De waterleiding van de stad is buiten bedrijf gesteld, zoodat de brandweer niet in staat is de branden te blusschen. De bevolking, die zich rustig houdt, is zeer onder den in druk van de ramp. In heb depots van le vensmiddelen en nood-ziekenhuiszen inge richt en laat door de straten patrouilleeren. Daklooze vrouwen en kinderen worden aan boord van de „Veronica" genomen. De aardschokken duren, nog voort". Grond voortdurend in beweging. Uit andere te Auckland ontvangen be richten blijkt, dat gisterochtend om circa 11 uur de eerste aardschok te Napier werd waargenomen, die direct daarop gevolgd werd door een even zwaren schok, terwijl gedurende het verdere verloop van den ■dag de aarde voortdurend in beweging bleef. Het zwaarst werden de grootere gebou wen in het zakencentrum getroffen. Een van de bekendste hotels van Nieuw-Zee- land, het Masonic-hotel, is met de aangren zende huizen geheel vernield. Talrijke ge bouwen vlogen in brand en daar men niet over water kon beschikken, werd besloten de omringende huizen in de lucht te laten vliegen en met den grond gelijk te maken. Er kon zelfs niet aan gedacht worden, de branden die in de olietanks direct na de aardbeving waren uitgebroken, te blus schen. Talrijke verpleegsters van het gedeelte lijk ingestorte stedelijke ziekenhuis, die in het zusterhuis sliepen, terwijl de ramp plaats had, worden vermist. Ook bij het instorten van het particuliere ziekenhuis werden talrijke- patiënten en verpleegsters bedolven. Door de vernieling dezer beide ziekenhuizen en den dood- van talrijke zus ters wordt het zeer moeilijk de gewonden afdoende te helpen. Op straat werden tal- rijke menschen gedood en auto's verplet terd door het puin van de aan weerszijden der straten instortende huizen. Het zal ge- ruimen tijd duren, voordat alle puinhoo- pen zijn opgeruimd en nauwkeurig kan worden vastgesteld, hoeveel menschen het leven hebben verloren. Voedseltekort. Een groot gedeelte van de bevolking is naar het strand gevlucht, doch heeft ge brek aan levensmiddelen. De veranderingen aan de kust, als ge volg van de door de aardbeving veroor zaakte aardverschuivingen, zijn zeer groot. Bluff Hill, de groote heuvel bij de haven van Napier, stortte in zee, op velerlei plaatsen zijn gedeelten der rotsen losge raakt en in zee terechtgekomen. De rivier Ranglaiki is door puin en steenen van de bergen afgedamd. Wat de andere plaatsen op North Island betreft, staat het wel vast, dat Hostings het zwaarste is getroffen en aldaar min stens honderd menschen het leven hebben verloren en honderden personen zijn ge wond. De telefonisten van Gisborne ble ven op haar post, totdat zij bevel kregen het telefoongebouw te verlaten, waaraan zij kalm voldeden. In Walpoekoerau, Wood- ville, Danevirke en andere plaatsen is wel is waar groote schade aangericht, doch er zijn volgens de tot nu toe ontvangen be richten daar bijna geen measckenlevens te betreuren. Deelneming in Engeland. Uit Londen wordt gemeld, dat koning George telegrafisch zijn deelneming heeft betuigd met de slachtoffers van de aard beving. In het Lagerhuis heeft de minister van Dominions, Thomas, verklaard: „Ik ben er zeker van, dat het Huis zich bij de regee ring zal willen aansluiten in haar betuigin gen van sympathie met de bewoners van het geteisterde dominion. Ik heb den gou verneur-generaal reeds in dien zin na^ mens de regeering getelegrafeerd en heb hem verzocht ons zoo volledig mogelijk op de hoogte te houden van den toestand". Door het observatorium van Kew, dat op 12.000 mijl afstand van Nieuw-Zeeland is gelegen, werd de aardbeving geregistreerd. Aardbeving in Beieren. Het seismologische instituut te Hof in Beieren deelt mede, dat Maandagavond tusschen half zes. en zes uur een vrij sterke aardschok werd waargenomen, die zich in Noord-Zuidelijke richting van Wurlitz via Noschendorf-Hof naar Gum- persrettth voortplantte. In laatstgenoem-m de plaats- hoorden de bewoners een knal als van een ontploffing. Aan verscheiden huizen werd schade aangericht. PANIEK IN EEN KERK. Zestig gewonden. Naar de „Assoc. Press" uit Mexico meldt-, is in* de overvolle kathedraal te Guadala jara Zondag gedurende de middagmis een paniek ontstaan tengevolge van het instor ten van een gebouw naast de kerk. Zestig personen werden gekwetst, van wie twaalf zwaar. GRANAAT TE BOEDAPEST ONTPLOFT. 3 dooden, 13 gewonden. Op het Teleki-plein te Boedapest, waar voornamelijk opkooperszaken zijn gevestigd, is gistermiddag omstreeks twee uur een granaat ontploft. Drie personen kwamen daarbij om het leven, terwijl 13 personen werden gewond, van wie één ernstig. - Te Boedapest, is men op het oogenblik bezig de stad zooveel mogelijk van vuil nis te zuiveren. Om deze reden hadden de opkoopers voor hun zaken groote sta pels rommel en afval opgestapeld, die door den openbaren reinigingsdienst weg gehaald zouden worden. In een dezer stapels blijkt een granaat terecht te zijn gekomen, die door nog onopgehelderde oorzaak is ontploft. Ontploffing aan boord van een onderzeeër. Aan boord van den onderzeeër „X l", den grootsten van de Engelschc marine, -heeft een ontploffing plaats gehad tij dens oefeningen' aan den mond van de Theems. Eén persoon werd zwaar door ver branding gewond, verscheidene anderen lijden aan „shock". Ongeluk in een tunnel. In de nabijheid van de Italiaanscb Zwitsersche grens heeft in eer. tunnel een spoorwegongeluk plaats gehad. Een goe derentrein en een personentrein kwamen met elkaar in botsing waarbij drie leden van het treinpersoneel ernstig werden ge wond. Doordat de wagons geheel in elkaar geschoven zijn, moest het verkeer door den tunnel tijdelijk worden stopgezet. De griepepidemie in Duitschland. Het „Reichsgesundheitsambt" heeft een onderzoek ingesteld naar den omvang van de griepepidemie in Duitschland. Gebleken is dat in Breinen, Keulen en Munchen, in tegenstelling met Hamburg, Berlijn, Stutt gart en vooral Leipzig, een abnornlaal toe nemen der ziekte- en. sterfgevallen niet valt waar te nemen. Groote ellende in Arkansas. De ellende onder de door de droogte en de groote werkloosheid van het afge- loopen jaar geteisterde bevolking van den staat Arkansas neemt nog steeds toe. Meer dan een vierde deel der bevolking is totaal verarmd en moet met voedsel en kleeding worden gesteund. Men vreest dat het getal der steuntrekkenden zich binnenkort nog zal vergrooten. Consternatie in een universiteit. Gisteren heerscht-e to Weenen in -het Universiteitsgebouw groote beroering. Een groote hagedis en een slang, die in het Zoölogisch instituut voor wetenschappelij ke doeleinden worden gehouden, waren uit hun op de tweede verdieping gelegen kooien ontsnapt en kwamen door de buizen van de centrale verwarming in de college zalen der juridische faculteit terecht. De hagedis werd spóed-ig door het personeel gevonden en gevangen, doch tot dusver is het nog niet gelukt de slang te pakken te krijgen. Deze slang, overigens een pracht exemplaar in zijn soort, is reeds eenige maanden geleden op dezelfde wijze uitge broken, en was geruimen tijd in de buizen der verwarming verborgen gebleven. Ten slotte werd het dier door honger weer naar zijn kooi terug gedreven. Men vermoedt dat de slang zich thans bij de stookplaats ver borgen heeft. Alle nasporingen waren even wel nog vruchteloos en de waardige sfeer van het Universiteitsgebouw is nog steeds niet geheel hersteld. Aanslag op een autoweg. De „Assoc. Press" meldt uit Tegucigalpa (Honduras), dat de gisteren door den pre sident der republiek geopende automobie- lenweg van Tegucigalpa naar £)anli bij laatstgenoemde plaats met behulp van dy namiet- is vernield. Bij de ontploffing wer- den vijf personen gedood en 17 zwaar ge wond, o.w. de hoofdingenieur. INWIJDING VAN HET VATICAANSCHE RADIOSTATION. Z. H. de Paus zal voor de microfoon spreken. De eerste procfuitzendingen van het nieuwe Vaticaansche Radiostation zullen Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagmiddag plaats hebben. Uitgezonden zal worden ge wijde muziek, van 14 tot- 16 uur, op golf lengte 19.84 M., en van 18 uur tot 22 uur op golflengte 50.26 M. De plechtige inwijding, welke 12 Fe bruari a.s. zal plaats hebben, wordt geheel uitgezonden, eveneens de rede, welke Z. H. de Paus tusschen 16 uur en 18 uur zal uitspreken. Het actieve bestuur van den K.R.O. heeft, na eveneens van de inwijding kennis te hebben gekregen, aanstonds alles in het werk gesteld om een heruitzending over Hilversum mogelijk te maken. Of de K.R. O. hierin zal slagen, moeten we nog af wachten. Behalve, dat een vergunning van de Vaticaanstad, voor de heruitzending moet worden verkregen, is ook de tijd om de vele technische bezwaren, welke aan deze heruitzending vastzitten, op te lossen, zeer kort. De K.R.O. laat echter niets on beproefd om Katholieke luisteraars in de gelegenheid te stellen, de uitzending van het Vaticaan-station te beluisteren. Slaagt men niet, dan zij hier ten over vloede nog medegedeeld, dat alleen -do gelukkige bezitters van een ultra kort ont vangtoestel op Rome kunnen afstemmen, daar de normale omroep-ontvanger slechts een golfbereik heeft van ongeveer 200 2000 M. Socialist wordt Dominicaan. In de St. Nicolaaskerk te Freiburg in Zwitserland had onlangs de priesterwij ding plaats van den Pater Dominicaan Genaz. Pater Genaz is een bekeerling en wel een merkwaardig bekeerling, want- hij is eerst een vurig socialist geweest. Tien jaar geleden was hij één der meest geziene leiders van het socialisme in Zwitserland. In 1920, vóór zijn intrede in de Katho lieke Kerk, was hij voorzitter der ver- eeniging van de socialistische jeugd en een der voornaamste strijders voor het bolsjewisme. Bij zijn eerste H. Mis reikte hij ook de Communie uit aan den hoofdredacteur van de „Courrier de Genève" een mede bekeerling en eertijds een socialistisch mede-propagandist onder de Zwitsersche jeugd. LETTEREN EN KUNST Het „Hollandsch Instrumentaal Kwin tet", bestaande uit mevr. Rosa Spier (harp) en de heeren Ferd. Zeppaa-oni (viool), Louis Oostdam (alt), Co v. d. Beek (cello) ten Wim van Hoek (fluit), vertrekt 5 dezer voor een veertiendaagsche concertreis naar Italië. Verleden jaar heeft dit kwintet met veel succes in Polen geconcerteerd. ALLERLEI. Jonge groenten. Zoo af en toe lezen wij van primeurs, doch het blijft bepaald tot sla, spinazie, keelen en enkele heel kleine partijtjes rabarber. Over het alge meen munten deze nieuwe groenten nog niet in kwaliteit uit. Men verwacht binnen enkele dagen echter een flinken aanvoer, daar op tal van tuinen het jonge goed tegen den oogst staat. Brusselsch lof. "Witlof speelt in den wintertijd een groote rol in den tuinbouw- handel, en vele tuinders teelden dit pro duct om in den vraag naar versche groen ten in het winterseizoen te voorzien. Daar in de laatste japen de finantieele uitkom sten maar middelmatig zijn geweest, is dit jaar niet veel in cultuur gebracht en is momenteel de aanvoer gering. De notee ringen blijven daardoor aardig hoog. De teelt van asperges. Het publiek is in het voorjaar sterk gesteld op asperges, waardoor deze teelt meestal heel rendabel is. Het glas vereischt telkens meer en meer land, zoodat tal van velden zijn opgeruimd. In het Westland is, 's-Gravenzande uitge schakeld, deze teelt van heel weinig be- teekenis meer. Ook is het verdwijnen der asperge-teelt uit onze streek toe te schrij ven aan de vele werkzaamheden welke de aspergecultuur met zich brengt. De spruitkoolhandel. De spruitkool- handel maakt in de eerste helft dezer week een veel beter figuur. V oor beslist prima spruiten maakt men tot ƒ5.per zak doch enkele partijen worden vettig, daar het weer te zacht blijft. De goede noteeringen zet ook den pluk aan, daar te Wersterlce de aanvoer op de veiling aldaar met niet minder dan 600 zak toenam. Men verwacht bij eventueele nachtvorsten nog hoogere noteeringen. Veel radijs te verwachten. In tal van warenhuizen, welke thans in het zaad wor den gewerkt wordt veel radijs uitgezaaid-, zoodat van een toename dezer teelt kan worden gesproken. De meer geforceerde teelt komt nu in den handel, doch in de tweede helft der maand Maart kan veel radijs verwacht worden. De prijzen zijn nu heel mooi. Er valt veel sla weg. Vele tuinders klagen, dat in de pas geplante sla heel veel exemplaren wegvallen, een scha-de, welke niet is te onderschatten. Als oorzaak wordt beschouwd te weinig zonneschijn en het uitzetten van al te kleine slaplanten. Ook heeft men hier en daar last van kleine slakken, welke de jeugdige en teere plan ten geheel vernietigen. Men bestrijdt het euvel door de bakken veel op lucht te zet ten. ZIJN SCHOONZUSTER MET EEN BIJL GEDOOD. De twee-en-twintigjarige moordenaar voor het gerecht. Levenslang geëischt. Op 29 September van het vorig jaar is er te Rotterdam een gruwelijke moord ge pleegd, waarvan de dader spoedig kon wor den gearresteerd. Thans heeft deze voor de Rotterdamsche reeht-bank terechtgestaan. Het slachtoffer van dien m-oord was de echtgenoote van den koopman Maliepaard, wonende in de Wiillcbro-rdussit-raat. Zij werd des mi-dda.gs in haar woning vermoord ge vonden door een twaa-lfja-rig nichtje, dat een popje terug kwam halen en dat- den avond te voren, toen de familie de gast was geweest van de ouders ran Maliepaard, door het kindje van dezen was medegenomen. Het meisje, dat- na vee! moeite in de wo ning van haa-r tan-te binnendrong, vond haar op den grond van de woonkamer liggen. Zij waarschuwde haar grootmoeder, die in de Johan Idast-naat woonde en de-ze haalde de politie. Deze heeft betreffende den moord in heit duister getast, totdat des a-vonds de koopman Maliepaard, die tezamen met e-en broer en een de-r-de een ha-ndeCtje heeft te Delfshaven, waar hij dien dag had gevent, te-ruigikee-rde. Toen bleek niet alleen, dat er uit een opengebroken schrijftafel een be drag van 4300 weg wa-s, maar bovendien werd de aandacht van de politie gevestigd op een derden broer, den twee-en-twintig- jarigen Gerrit M., die als blikslager te Oss werkte en ook den dag te voren bij de grootouders was geweest. Deze Gerrit stond bij zijn familie niet- in een goed blaadje. Hij was vroeger deelge noot in de firma geweest, maar wegens on eerlijkheid er uitgezet. Toen had hij het zeer armoedig gekregen en was ten skt-te blijde, dat hij werk in Oss had gevonden, waar hij met zijn vrouw en beide kinderen woonde. Volgens de oudei's was Gerrit dien och tend weggegaan, zeggende, dat hij om 8.16 naar Oss reisde. Zekerheidslialve infor meerde men in Oss en toen bleek, dat Ger- dit niet t-eruig was, maar getelegrafeerd had, dat hij in Rot-rdam bleef in ve-rband met het bezoek van de Koningin. Dat was voldoende o-m een verzoek tot opsporing rond te zenden en het was naar aanleiding van dit- verzeek dat de inspecteur van poli tie te Oss met een marechaussee en recher cheur naar Den Bosch ging cm daar den. liaetsten trein uit Rotterdam af te,wachten. Zij beschikten over miet-s anders dan een signalement van verdachte, doch ontdek ten dezen onmiddellijk. Hij werd aangehou den en voorloopig gehoord, waar-bij hij di rect erikende Ge-rrit M. te zijn en toen men hem een bebloedde bijl en de twee gestolen geldkistjes me-t geld vertoonde, die in zijn koffers werden aangetroffen, erkende hij eveneens, dat hij zijn nog jeugdige schoon zuster had gedood. Hij werd op transport gesteld naar Rotterdam, waarhij d-en vol genden morgen d-oor de politie werd ge hoord. Bij dit verhoor erkende hij dat hij naar Rotterdam gekomen was met het doel zijn broer- te berooven. Hij had daarnaast re denen om zich op diens vrouw te wreken, omdat hij deze beschuldigde de familie tegen hem op te steken. Daa-rcm ha-d hij des morgens een bijl gekocht en e-en gra- mófoopinlaat cm deze te gaa-n brengen en zoo een excuus te hebben om binnen te# komen. De vrouw stond, t-cen hij aanbelde op het punt uit te gaan. Zij liet he-m even binnen, doch gaf tevens te kennen, dat zij weg wi'lde. Teen zij zich even bukte cm de tasch mei sleutels uit de kast te nemen, heeft de da-der de bijl genomen, die hij on der zijn jas verborgen had gehouden, en haar eenige malen zeer hard op het hoofd geslagen. Vervolgens heeft hij uit de keu ken een mes gehaald, dat hij haar in den mond heeft gestoken. Na het kind, diat de vrouw op den arm gehad had en dat nu door de kamer rondkroop, in be;l ie hebben gezet-, had hij me-t de bebloede bijl een schrijftafel opengebroken en h-eit geld in de beide kistjes ges-tol en. Daa-rna was hij weg gegaan, had heit bewuste telegram verzon den en was naar zijn schoonouders in de Hudson straat gegaan, vandaar was hij om half drie vertrokken, had nog waf door de stad geloopen en was per trein naar huis gega an Er waren, wa-nneer hij niet zou hebben bekend, verscheidene aanwijzingen tegen hem, o.a. een schaar, die hij weggen-omen had en een veadoren knoop, die voor het bedje van het kind was gevonden. Omstreeks half drie gistermiddag U de behandeling ra-n de zaak begonnen. Voor de zitting bestond veel belangstel ling, diooh slechts weinig menschen werden tot de publieke tribune tce-gelaten. Er wa ren veel genoodigden. De rechtbank bestond uit: mr. H. de Bie, president; mr. B. F. Verveen en G. L. van Es, rechters. Officier van justitie was mr. J. S. Lo-ke, terwijl ais verdediger optrad mr. F. Eikelenboom. Op vragen van den president zegt de ver dachte G. M., dat hij op 27 September naar Rotterdam kwam met de bedoeling geld te leenen. Hij heeft dit niet geprobeerd. Het plan van den diefstal was wel door zijn hoofd gegaan, maar zonder de bedoeling, dat zijn schoonzuster er het leven bij laten zou. Hij vertelde vroeger knecht geweest te zijn bij zijn broer en teen beschuldigd te zijn 25 te heb-ben weggenomen. In 1928 is hij gehuwd en ging toen naa-r Oss. Hij leed daar groote armoede door oude schul den. Toen is het plan bij hem opgekomen om zijn broer te vermoorden. Bij het verdere verhoor geeft vedachte toe, dat hij in een café is gegaan voodaf hij den moord pleegde. Het was niet o-m zich moed im te drinken, doch om zijn koffertje weg te zetten. Hij erkent echter vier cog nacjes te hebben gedronken. Daarna is hij naar de woning gegaan en is met een smoes je binnen gekomen. Op het oogemblik dat de vrouw zich bukte, sloeg hij haar mei de bijl op het hoofd, waardoor zij neerviel. Hij heeft het kind op een stoel gezet is naa-r Hoest, (CeeBpêJn Mijnhardt's Hoesttablelten. Doos 30' ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten 1536 de keuken gegaan om wait te drinken en neef-t vandaar een mes meegebracht-, dat hij de vrouw in de keel ges-teken heeft. Ver volgens heeft hij het kind weer in de slaap kamer gezet. President: ,,U he-bt het dus wel heel se cuur ge diaa-n." Vervolgens wordt ojii. gehoord dr. van Herwerden, die de sectie heeft verricht en dr. de Haas, die den dood heeft geconsta teerd. Het O.M., mr. Loke, ving zijn requisitoir aan met een woord van deernis voor het slachtoffer en het kind en den va-der. S-pre- ker had in de eerste plaats doodsla-g ten laste ge'.egd, omdat hij den diefstal van het geld in hoofdzaak zag. Hij neemt echter thans aan dat verdachte met voorbedach t-en rade heeft gehandeld, daa-r zijn hande lingen doordacht zijn en logisch in ekaar passen. Er is een streven in het Neder land sch strafrecht, welk streven ook in aai- dere landen in West-Euro-pa tot uiting ko men, om niet a-lfijd de jeugd van verdachte als verzachtend element, te beschouwen. Spr. wil dat ook n-iet doen. Hei motief is geweest la-ge hebzucht en als verzwarend element beschouwt spr. hef feit,e dat deze man, die zelf va-der is, de vrouw als een dollen hond heeft afgeslacht, terwijl zij met het kind op den arm stond. Spr. eischt daarom wegens moord levens lange gevangenisstraf. Mr. F. Eikelenboom, de verdediger, ont kende, dat e-r overleg en voorbedachte ra-de geweest is. Pleiter dringt op de voor dit misdrijf lichtst mogelijke straf aan. Uitspraak over 14 dagen. DE BRIEVENBESTELLER, DIE 15.000 POSTSTUKKEN OP ZIJN ZOLDER BESTELDE. 1 jaar en 6 maanden geëischt. Wij hebben indertijd bericht, dat er bij een postbeambte te Utrecht niet minder dan 15.000 onbestelde poststukken op den zolder gevonden werden. De desbetref fende beambte heeft thans te Utrecht te recht gestaan; hem wordt ten laste ge legd, dat hij een brief met inhoud (een vul penhouder) had verduisterd en tevens dat hij een brief die aan de posterijen ter bestelling was toevertrouwd, had geopend. Verdachte bekende het ten tasie gelegde. De directeur van het postkantoor deel de mede, dat er van 1927 af tot het laatst van 1930 door dezen besteller niet minder dan 12.000 drukwerken (waaronder doozen sigaretten, lepeltjes enz.) 2400 briefkaar ten en 600 brieven verduisterd waren. In totaal dus 15.000 stuk?. Verdachte gaf een nadere verklaring van zijn handelwijze. Hij moest des mor gens met een wagentje de verschillende poststukken bezorgen. Zijn loop was dan echter zoo groot, dat hij daarmee niet kon klaar komen voor het tijdstip (half één), dat voor deze bestelling was aangegeven. Des middags om vier uur moest hij weer voor een volgende bestelling op het post kantoor aanwezig zijn. Dat hij al het ge vondene maar onbvteld had gelaten, wijtte verdachte aan een verregaande slordig heid en onachtzaamheid. De president: Ik noem dit geen slordig heid, maar wat veel erger is, oneerlijkheid. Alle brieven bleken geopend te zijn. Verdachte verklaarde dit uit nieuwsgie righeid te hebben gedaan. Maar ook nu moest de president een andere verklaring geven. Uit verschillende brieven toch bleken voorwerpen te zijn ontvreemd. Zoo werden o.a. op verdachte of in zijn huishouden een vulpotlood, een alpacca theelepeltje en andere voorwerpen gevonden. Ook bleek, dat uit een der brieven een bankbiljet van 10 ont vreemd moest zijn. De directeur van het postkantoor had den indruk gekregen, dat verd., mocht hij dan in kleinere zaken oneerlijk zijn, in grootere wel eerlijk wa-s. (Mr. Van Wage- ningen: „Hier dan 15.000 kleinigheden".). De directeur vroeg nog een nadere spe cificatie van het aantal poststukken te mogen geven. Vooral in verband met- de aanwezigheid van de pers en den indruk dien de zaak naar buiten zou maken, acht te getuige- een omschrijving van den aard der stukken wel gewenscht. Het bleek, dat- in. totaal 15.000 poststukken waren ge vonden, waaronder 12.000 drukwerken, 600 brieven en 2400 briefkaarten. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte een misdadi ge luiheid ten toon heeft gespreid. Wegens den ernst van het gepleegde feit eischte de Officier een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger meende dat verd. niet geheel normaal is. Hij vroeg derhalve een psychopatisch onderzoek van verdachte subs, de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Drama te Lierop. De Rechtbank heeft den landbouwer M. Th. uit Neerbosch, wien ten laste werd gelegd, dat hij op 4 Nov. jl. te Lierop na een korte woordenwisseling zijn oom Chi van der Heijden met het scherp van een schop op het hoofd heeft geslagen, ten ge volge waarvan deze eenige oogenblikke later is overleden, wegens gebrek aan bc wijs vrijgesproken. Uitgesproken G. Boere, Otweg, Alp hen a. d. R' cur. mr. C. M. Loef teBoskoop.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10