22ste Jaargang MAANDAG 2 FEBRUARI 1931 No. 6811 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING e dóobzCou/toml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal tiet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een droeve statistiek. In de pers circuleert het volgende be richt „Volgens een statistiek van de korres- pondenz Wilhelm hebben in het jaar 1930 3065 personen te Weenen getracht zelf moord te plegen, n.l. 1447 mannen 1618 vrouwen, van welke 603 mannen en 416 vrouwen als gevolg van deze poging ook werkelijk overleden, terwijl de overigen ge red werden. In het jaar 1929 bedroeg het aantal zelfmoordenaars 2974, waarvan 594 mannen en 391 vrouwen ook werkelijk den dood vonden." Weenen is een wereldstad met circa 2 millioen inwoners maar, óók relatief be zien, zijn deze cijfers schrikbarend en aller bedroevendst hoog. Zóó vele menschen, die, in geestelijke el lende met lam geslagen wil neerliggend, dieper en dieper wegzinken, tot in de aller uiterste wanhoop, als radeloozen en reae- loozen Alle levenslust, levenskracht en levens vreugd was uit die donkere levens verlo ren en verdwenen. En velen ongetwij^ feld: velen zullen tevergeefs in vermaak in allerlei vermaak, naar die verloren vreugde hebben gezocht. Tevergeefs, omdat vermaak als het alleszins redelijk wordt genoten k&n medewerken, om vreugde te vinden, maar nooit zelf vreugde kan schenken. Wie in het vermaak zelf levenslust wil zoeken keert na het genot er van luste- loozer terug dan hij er is heengegaan En daarom zou, zoo in deze een statis tiek mogelijk was, met zekerheid uit de cijfers blijken, dat het aantal moedeloozen en levensmoeden evenredig stijgt met het aantal der materialisten, der godsdienst- loozen, die in allerlei vermaak, in bonte afwisseling, levenslust, levenskracht en le vensvreugd zoeken VOLKENBOND V 60 300. Wij hoorden in een predicatie over het ge' mengde huwelijk eenige cijfers noemen betref fende het aantal gemengde huwelijken in bepaalde parochie (welke parochie ten opzichte van andere parochies in onze steden geen uitzonderlijke plaats inneemt). En, hoewel ons uit statistische gegevens bekend was, dat het aantal gemengde huwelijken in onze streken ontsteilend groot is toch frappeerden ons de cijfers, welke in de bedoelde predicatie werden medegedeeld, zóó, dat wij ze hier even willen publiceeren, In die parochie waren aan de geestelijkheid bekend zestig gemengde huwelijken. Maar, na een onderzoek door middel van het Katholiek Bevolkingsbureau, bleek, dat er nóg drie honderd gemengde huwelijken in diezelfde parochie waren, aan de geestelijkheid totaal onbekend, omdat door de betrokkenen alle banden met de Kerk waren verbroken. Zulk een cijfer spreekt en preekt, allerdui delijkst en onmiddellijk-overtuigendl In zulk een cijfer ligt, voor een ieder klaar zichtbaar, open het gevaar voor Geloof en Godsdienst, dat aan het gemengde huwelijk in- haerent isl Betrekkelijk zoo héél klein is het aantal van hen, die dat gevaar overwinnen, Katholiek blijven en hun plichten als zoodanig beleven. RUSLAND DE GODSDIENST-UITROEIING IN RUSLAND. Naar de „Osservatore" uit Moskou verneemt is op bevel van de Gepeoe het beroemde kloos- sler van Nowo Sjassking in de nabijheid van Moskou gesloten. De superior werd gearresteerd „wegens het voeren van anti-bolschewistische propaganda"'. Het klooster zal thans als museum voor atheïs tische propaganda-doeleinden worden ingericht DE WERELD-WERKLOOSHEID Belangrijk commissie-rapport. Zaterdagochtend is openbaar gemaakt het rapport van de commissie voor de bestudee ring van het vraagstuk der werkloosheid, die 1 benoemd is door den raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau te Genève. In het rapport wordt eerst gewezen op een aantal factoren, die terecht of ten onrechte menigmaal beschouwd worden als de oorzaak der werkloosheid. Als zoodanig worden opgenoemd: a. de buitensporige productie van zekere landbouwartikelen, die niet verkocht kunnen worden en waardoor de koopkracht der land bouwbevolking ook is verminderd: b. de verkeerde verhouding tusschen de pro ductie van een aantal industrieele artikelen en de mogelijkheid om deze op de markt, te ver- koopen; c. het gebrek aan vertrouwen, dat naar veler meening, de oorzaak is van een onjuiste ver deeling van het goud, van een onvolmaakte circulatie van het kapitaal en van een beper king in het verleenen van credieten, waardoor het onmogelijk is gebleken, de daling van de prijzen op de wereldmarkt te verhinderen; d. de val van den prijs van het zilver :n die landen, welke het zilver als grondslag van hun muntstelsel hebben, waardoor de koop kracht belangrijk is verminderd, e. de te hooge kosten der producten in een aantal tanden: f. de verstoring in den internationalen han del, zoowel door de ontwikkeling van nieuwe industriegebieden als door de kunstmatige hin derpalen, die den internationalen handel in den weg zijn gelegd en door de moeilijkheden, die verband houden met het vraagstuk der po litieke internationale schulden; g. de moeilijkheden om de bevolkingsbewe ging aan te passen aan de mogelijkheden om nieuwe streken in de wereld te ontginnen. De commissie voor de werkloosheid geeft de dringende aanbeveling, dat deze z.g. oorzaken nader worden bestudeerd in samenwerking met den volkenbond, opdat kan blijken, wat de juiste beteekenis van ieder dezer factoren is. Intusschen is de commissie van oordeel, dat men niet moet wachten op de resultaten dezer studie, doch dat de internationale arbeidsor ganisatie onmiddellijk er naar moest streven met de hulp van de werkgevers- en de arbei ders-organisaties in de verschillende landen, om de regeeringen er toe te bewegen, onmid dellijk practische stappen te doen om de ar beiderswereld voor de verdere gevolgen van de werkloosheid te behoeden. De commissie verlangt dus, dat onmiddellijk de ernstige aandacht van de regeering zal ge vestigd worden op de volgende punten: a. de noodzakelijkheid van de organisatie van de arbeidsmarkt door openbare plaatsings- bureaux, die zullen moeten samenwerken met de grootst mogelijke doeltreffendheid aan de opstelling van systematische programs om werklooze arbeiders weer aan werk te helpen en de ontslagen arbeiders zoo noodig geschikt te maken voor de technische vereischten der voortbrenging; b. de noodzakelijkheid van de ontwikkeling der bestaande systemen van bijstandverleening of van verzekering tegen geheele of gedeelte lijke werkloosheid en de schepping van ver- -zekeringstelsels in de landen, waar deze nog niet bestaan, waarbij men er naar streven moet, dat de verzekeringen tegemoet komen aan de eventueele behoeften der arbeiders, zonder dat daardoor benadeeld wordt de mogelijkheid om de arbeiders opnieuw in dienst te stellen in die takken van bedrijf, hetzij in het buitenland, die nog nieuwe arbeidskrachten kunnen gebrui ken; c. de uitvoering van groote openbare werken, voordeelig voor de nationale economie en de gelijktijdige ontwikkeling van leveranties voor publieke doeleinden, om aldus de uitwerking van de slapte in de private bedrijven zooveel mogelijk te verzwakken en de mogelijkheid voor de regeeringen om het een te worden door tusschenkomst van de bevoegde organen van den volkenbond over de gemeenschappe lijke uitvoering van groote-werken van interna tionale beteekenis; d. de vaststelling van een politiek van inter nationale samenwerking voor het vrije verkeer en de werkverschaffing der menschen in de gebieden, die nieuwe werkkrachten kunnen ge bruiken, om aldus de verbruiksmarkt te ver- grooten; e. de ontwikkeling der geschikte middelen om te verzekeren de samenwerking tusschen de nationale economieën. Het bovenstaande is eenstemmig door de werkloosheidscommissie aanbevolen. Aan het slot van het rapport wordt echter melding gemaakt van de bekende meeniogs- verschillen tusschen de arbeidersgroep «*a de werkgeversgroep over de kwestie van vermin dering van den arbeidstijd en de loonen. De arbeiders verklaren in het rapport: a. te verlangen een redelijke vermindering van den arbeidsdag óf van de arbeidsweek, waarbij rekening moet worden gehouden met de vermindering van de productie, die verkre gen is door de verbetering der arbeidsmetho- den; b. het zoeken naar geschikte middelen om de arbeidsloonen te verhoogen in die landen, waar de arbeidsloonen bijzonder laag zijn, om aldus een ontoelaatbare^ factor van concurren tie uit te schakelen en de koopkracht van ze kere markten te verhoogen, zonder daarbij te verontachtzamen de ontwikkeling der sociale verzekeringen, die de gelegenheid geven, dat ook arbeiders, die verhinderd zijl te werken, nog in staat zijn verbruiksartikelen te knopen. De werkgevers daarentegen verklaren, van meening te zijn, dat de maatregelen, door de arbeidersgroep voorgesteld, niet alleen ondoel treffend zouden zijn, doch bovendien de meest ernstige moeilijkheden zouden veroorzaken. De werkgevers zijn overtuigd, dat één der eerste maatregelen, die moeten genomen wor den, om het economisch evenwicht te herstel len, moet bestaan in de vermindering van de productiekosten, waardoor de Koopkracht van de geheele bevolking zonder onderscheid zou verhoogd worden. Met het oog op dit meeningsverschil geeft de werkloosheid-commissie in overweging, dat het internationaal arbeidsbureau zijn pogingen zal voortzetten, die uiteenloopende standpun ten met elkander te verzoenen, om ook op dit gebied een positieve actie mogelijk te maken. DUITSCHLAND POLITIEKE BOTSINGEN TE BERLIJN. Een doode, vier gewonden. Bij diverse politieke kloppartijen, die gedu rende de laatste 24 uren te Berlijn hebben plaats gehad, is een persoon gedood, terwijl vier zijn gewond. Te Charlottenburg is het na sluitingstijd der vergaderlokalen tot een botsing gekomen tus schen nationaal-socialisten en communisten, waarbij van vuur- en steekwapenen gehruik werk gemaakt. Een 24-jarige communistische arbeider werd door revolverschoten gedood, twee andere personen werden gewond. Toen de politie op het tooneel van den strijd arriveerde, namen de vechtlustigen de vlucht. Vier personen zijn gearresteerd. Iin Noord-Berlijn werden bij een andere vechtpartij tusschen Nazi's en communisten twee personen door messteken ernstig gewond. Ook in Noord West Berlijn heeft voor een vergaderlokaal een ernstige vechtpartij plaats gehad. Ook hier werden eenige personen ge arresteerd. Te Nagold bij Stuttgart zijn Zaterdagavond nationaal-socialisten binnen gedrongen in vergaderlocaal van de communisten. Het kwam tot een ernstige vechtpartij. Nadat reeds in de zaal met bierglazen en stoelpooten gestreden, werd de vechtpartij op straat vo gezet. In totaal zijn 27 personen gewond. zijn vacantie op Madeira, op de terugreis naar Polen een bezoek brengen aan Italië, waar hij nog geruimen tijd op Capri denkt te verblijven. In Napels zou hen Mussolini ontmoeten en nadien zou de maarschalk nog een bezoek gaan brengen bij den duce in Rome. Tijdens zijn verblijf in de eeuwige stad, zou de Poolsche maarschalk ook door den H. Vader ontvangen worden. De koning van Spanje heeft den Poolschen gezant in Madrid opdracht gegeven, om Pilr koedski uit te noodigen, om op zijn terugreis van Madeira, ook een bezoek te brengen aan Madrid. In Warschau is een extra-koerier uit Ma deira aangekomen, die nieuwe instructies voor de Poolsche regeering bij zich had, betrelfende de binnenlandsche politiek, en wel vooral over hetgeen er verder gedaan moet worden in ver band met de zaak Brest-Litowsk. Nadere bij zonderheden dienaangaande zijn niet bekend. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rapport van het Int. Arbeidsbureau in zake de wereldwerkloosheid. Binnen Spanje? 6 weken een parlement in BRITSCH-INDIE DE INDISCHE POLITIEK. Twee oppositie-mannen. Naar uit Londen gemeld wordt is Churchill een propagandareis door Engeland tegen de Indische politiek van de arbeidersregeering be gonnen. Zooals bekend, verzet Churchill zich scherp tegen deze politiek, terwijl hij ook het stand punt, dat de conservatieve partij in dit op zicht inneemt, niet goedkeurt, zoodat hij ook niet meer deelneemt aan de beraadslagingen der executieve commissie der partij. Churchill is tegen een federale constitutie voor Indië en verklaart, dat de gebreken van het uitgewerkte ontwerp door mooie redevoe ringen verborgen worden gehouden. De arbei dersregeering tracht thans voor dit ontwerp steun in Indië te krijgen. Ganhi heeft een boodschap gericht tot de „Daily Herald" waarin hij o.a. zegt, dat de rede, welke MacDonald bij het einde van de round table-conferentie heeft gehouden, ten eenenmale onvoldoende is. Gandhi voegt hieraan echter toe, dat hij niet bij voorbaat bevooroordeeld wil zijn en daarom zijn oordeel zal opschorten. Ook hij zoekt ijve rig naar een weg, om aan Indië een eervollen viede te verzekeren. De vrijlating der leiders der nationalistische beweging is niet van beslissende beteekenis. Om de orde te verzekeren, moet de Engelsche regeering de verschillende tegen de nationalis ten gerichte verordeningen opheffen en het in beslag genomen eigendom aan de Indische tionalistische partij teruggeven. De Do X te Las Palmas gearriveerd. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De dader van den driedubbelen moord te Bilthoven heeft bekend. (Gem. Ber., 3do blad). Op den onbewaakten overweg bij Zende ren zijn twee personen gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Hedonmorgen is de bijkerk van de Kaag ingewijd. (1ste blad). SPANJE. „BINNEN ZES WEKEN EEN PARLEMENT" Berenguer over de a.s. verkiezingen in Spanje De „Excelsior" publiceert een interview een bijzonderen medewerker te Madrid met generaal Berenguer. Het ri thans rustig in Spanje aldus de nister-president, en binnen zes weken zal het land wederom een parlement hebben. De weder-invoering van het parlementatisme beteekent de consolideering van de Spaansche politiek. Wie zich dus tegen de verkiezingen verzet, verzet zich ook tegen de stabiliseering van den tostand. Het gaat om de keus tusschen dictatuur en een grondwettig regiem. Berenguer verklaarde, dat hij tot geen par tij behoorde, zoodat het hem onverschillig is, oi de een of de andere partij bij de verkie zingen wint; wat hij wenscht is een monar chistische meerderheid. En deze meerderheid zal ook bij de verkiezingen worden bereikt. Zaterdag heeft het Spaansch kabinet 1 Mrt. als datum voor de komende verkiezingen vast gesteld. De desbetreffende verordening van de regeering is reeds onderteekend. Zij zal echter pas later worden gepubliceerd. De opheffing van de censuur zal pas plaats hebben na de publicatie van de verordening. In regeeringskringen is men van oordeel dat het komende parlement niet veel veranderin gen zal aanbrengen. Met het oog op de bijzondere omstandighe den waaronder het parlement bijeen komt, zal men van het Cortez misschien verwachten, dat het eenige artikelen van de Grondwet zal wij zigen. In het decreet wordt deze bevoegdheid niet uitdrukkelijk vernoemd, maar de Staats courant zal er melding van maken. POLEN PILSOEDSKI NAAR DEN PAUS? Na Madeira over Italië en Spanje naar Wprschau terug. Volgens een bericht van den Romeinschen corespondent van de „Kurjer Codzienny zou maarschalk Pilsoedski, na het beëindigen van ROELOFARENDSVEEN. R.-K. Tuinderspatroonsvereeniging afdeeling van den L. T. B. Verleden Vrijdag werd door boven genoemde vereeniging de jaarvergadering gehouden in de St. Pancratiuszaal. Aanwe zig 64 leden en geestelijk adviseur. Te ruim 7 uur opent de voorz., de heer Nic. v. d. Meer Gzn., de vergadering mot den chr. groet, heet de aanwezigen wel kom en wenscht allen een gezegend jaar toe. De nol uien door den secretaris, den heer J. de Jong gelezen, worden zonder eenige bemerking goedgekeurd en vastgesteld. Hierna brengt de secretaris een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarin deze op de eerste plaats met eenige woorden schetst het ongunstige verloop van 1930. Spr. wil hier echter liever niet te diep op ingaan, maar stelt direct als tegensteller de royale houding der patroons aangaande de C A. O. Spr. ziet hierin een verblijdend teeken dat in de menschen van het vak nog de moed leeft om de consequenties, niette genstaande de ongunstige omstandigheden, te durven aanvaarden. Vervolgens bevat het verslag een kort samenvatting van den loop der zaken aar gaande de plaats gehad hebbende omzet ting van ons postkantoor in hulpkantoor. Hierin wordt vooral gewezen op het groo te aandeel hetwelk de voorzitter van den den L. T. B., de heer Kampschöer, burge meester van Monster, in deze werkzaam heden gehad heeft, zij het dan ook zon der gunstig resultaat. Verder wijst het verslag-op de goede verstandhouding tusschen de vereeniging en de R.-K. Coöp. Veilingvereeniging „Een dracht maakt Macht", om ten slotte nog eenige waardeerende woorden te wijden aan het op 86-jarigen leeftijd overleden lid, wijlen den heer Johannes Hoogenboom. De secretaris schetst dezen man als een dergenen, die als voorbeeld mogen gesteld worden en navolging verdienen. Zonder zich op de voorgrond te plaat sen, diende hij de plaatselijke belangen, onbewust welke kracht daarvan uitging daadwerkelijk deed hij zulks waar de be langen dit van hem eischten of waar men dit van hem als 't ware vergde. Jaren lang was hij directeur der boeren leenbank en een der eerste bloembollen kweekers. Maar ook als echte veensche tuinder kon men van hem zeggen, dat hij zich zijn geheelcn langen levenstijd heeft gehand haafd als een model tuinder en het moge niet gemakkelijk na te volgen, te meer is het waard aan zulke krachten de eer te geven die hun toekomt. En het jaar verslag sluit dan met Gods zegen af te smeeken op aller arbeid, tot welzijn van organisatie en huisgezin. Hierna brengt de penningmeester, de beer Na Bakker Hzn., verslag uit over den financieelen toestand der vereeniging waar uit blijkt, dat de inkomsten hebben bedra gen ƒ613,29; de uitgaven 276.09; alzoo een batig saldo van ƒ337.20. De boeken en bescheiden van den penningmeester wor den op verzoek van den voorz. door de heeren Th. v. d. Klucht en Nic. Koek Pzn. nagezien, waarna laatstgenoemde de verga dering meedeelt, alles in correcte orde te hebben bevonden. De aftredende bestuursleden de hecren Jac. de Jong Gzn., N. Bakker Hzn. en Iïub. Hoogenboom worden bij acclamatie herko zen, terwijl allen, op een desbetreffende vraag van den voorz., hunne benoeming weder aannemen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Alsdan volgt verkiezing van een be stuurslid wegens bedanken van den secre taris, den heer J. de Jong. In deze vacature wordt bij eerste stem ming met volstrekte meerderheid gekozen de lieer Joh. J. v. d. Meer Cornz., die zijn benoeming aanneemt. De voorz. neemt nu het woord om den scheidenden secretaris te danken voor het vele wat hij in de 10 jaren van zfjn secre tariaat op zoo uitnemende wijze voor de vereeniging verricht heeft. Het bestuur heeft dan ook gemeend hem bij zijn heen gaan een stoffelijk aandenken aan dien ar beid te moeten aanbieden, waarop de pen- nigmeesler op de hem eigene vrije manier, met een geestig apeechje, den scheidende secrotaris een prachtige rooktafel aan biedt. De heer de Jong, hierna het woord ne mende, zegt hierdoor zeer verrast te zijn. Hij had niet 't minst aan een cadeau ge dacht, laat staan aan zóó iets. Hij dankt dan ook hartelijk voor deze sympathieke waardeering en zegt dat men moeilijk ieta anders had kunnen vindon, waarmede men hem meer pleizier had kunnen doen. Spr. maakt ook tevens van de gelegenheid ge bruik om bestuur en leden te bedanken voor de aangename en prettige manier, waarop zij steeds in die jaren hebben sa mengewerkt. In het bijzonder brengt spr. dien dank aan het dagelijksch bestuur en den geestelijk adviseur, nog even schet sende het goedmoedig karakter van den voorzitter, en wenscht de vereeniging nog lange jaren het bezit toe van zulk een be stuur met N. v. d Meer als voorzitter. De geest, adv., kapelaan H. v. Kan, nu het woord nemende zegt ook nog een en kel woord ten afscheid te willen spreken. Zijneerw. zegt, dat hij de .woorden, welke de secretaris in zijn jaarverslag gewijd heeft aan de nagedachtenis van zijn schoonvader, Johannes Hoogenboom, met een kleine variatie ook op hem zelf zou kun nen toepassen. Kon n.l. de beer Hoogen boom worden aangemerkt als een „model"- tuinder: in het secretariaat van den heer de Jong vinden we steeds een accuratesse, waardoor wij hem gerust den naam van „model"-secretaris kunnen geven. Ook brengt spr. den heer de Jong zijn persoon lijken dank voor de bereidwilligheid, waar mede hij hem steeds heeft ingelicht over plaatselijke toestanden en gebruiken, waar mede hij als geest. adv. zeer gebaat is ge weest. ZE. hoopt dat de heer de Jong nog vele jaren in gezondheid getuige mag

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1