ZATERDAG 31 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE B' AD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN AFSCHUWELIJK DRAMA TE BILTHOVEN. MOEDER MET TWEE KINDEREN DOOD GEVONDEN. Wraakneming van den huisbediende. Toen de heer Soeparwi gistermiddag omstreeks 3 uur uit Utrecht, waar hij stu deert, ten zijnen huize aan de Koppellaan no. 3 te Bilthoven terugkeerde, ontdekte hij bij het binnentreden van zijn woning een scherpe gaslucht. In de keuken trof hij zijn Indischen bediende zwaar bloedend op den grond aan, terwijl het gas uit de gas leiding stroomde. Onmiddellijk sloot hij de gaskraan af en rende naar boven, waar hij zijn vrouw en beide kinderen van omstreeks drie k vier jaar oud allen dood aantrof. Zij waren eveneens bloedend gewond en ook hier hing een sterke ga-slucht. De bedien de vertoonde nog enkele levensteekenen. De politie werd onmiddellijk van het geval in kennis gesteld, en was spoedig ter plaatse. Ook de Officier van Justitie was weldra aanwezig. Omtrent den aard van het drama staat nog niets vast. Men weet niet of hier ge dacht moet worden aan zelfmoord of dat misdaad in het spel is. Reeds des morgeus, toen een vischboer zich aan de woning vervoegde, bleek dat er geen gehoor werd gegeven. Uit het voorloopig onderzoek naar de oorzaak van het vreeselijk drama te Bilt hoven, blijkt vrijwel vast te staan, dat de Indische huisbediende de vrouw des hui zes en beide kinderen heeft vermoord en daarna heeft getracht zich door middel van gas van het leven te berooven. De slachtoffers werden allen aangetroffen met afgesneden hals. De bediende, die bewus teloos is, werd naar een der ziekenhuizen in Utrecht vervoerd. Reeds enkele dagen geleden moet de bediende zich tegenover buren hebben uitgelaten, dat de heer Soeparwi boos op hem was en dat hij geen vrijen dag meer zou krijgen. De reden hiertoe is onbekend. Uit wraak schijnt de man dus tot zijn daad te zijn gekomen. Als tragische bijzonderheid kan nog worden meegedeeld, dat de heer Soeparwi juist dien dag geslaagd is voor zijn docto raal examen in de veeartsenijkunde en de Indische familie, die sinds twee jaar hier te lande verblijf houdt, had besloten, aa beëindiging van de studie van den heer S., dezen zomer naar Indië terug te kec- ren. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Ook de burgemeester van Bilthoven was op de plaats van het drama aanwe zig. Nog vernemen wij, dat de vermoorde echtgenoote van den heer Soeparwi vijf-en- twintig jaren oud was en haar twee kinde ren, beide jongens, resp. drie en vier ja ren oud. De lijken werden in de slaapka mer op de bovenverdieping aangetroffen. Gisteravond om zes uur is het stoffelijk overschot van de slachtoffers naar de Kli nieken te Utrecht overgebracht voor de gerechtelijke schouwing. De bediende, die den moord heeft gepleegd, is ongeveer twintig jaar oud. De familie was afkomstig uit Pati. De moord is met een mes gepleegd, dat met de scheede in de slaapkamer werd ge vonden. De naam van den bediende is Sono. Ten slotte wordt nog gemeld: De moord moet waarschijnlijk reeds in de ochtenduren zijn gepleegd. Dit wordt opgemaakt uit de mate van verstijving der lijken, terwijl mede het feit, dat de over buren omstreeks elf uur hebben zien bel len, zonder dat opengedaan werd-, dit be vestigt. Die buren hebben aan dit feit ver der geen aandacht geschonken, meenende dat de familie uit was. Na de vreeselijke ontdekking is de heer Soeparwi in hoogst zenuwachtigen toestand bij buren in de Koppellaan gebracht, waar de justitie hem, na eerst den toestand in het huis, waar de moord plaats vond, te hebben opgeno men, hem heeft verhoord. De heer Soeparwi heeft verzekerd, dat er niets met den bediende was voorgeval len. Deze was reeds in Indië bij de familie Soeparwi in betrekking. De verhouding was oogenschijnlijk goed. Men verdiept zich in allerlei gissingen naar d« oorzaak van dezen moord, doch eenige zekerheid be staat er te dien aanzien nog niet. Hij moet op een gegeven oogenblik uit een soort wraaklust hebben gehandeld, maar waar door die wraaklust is ontstaan of waaruit die is voortgesproten is op dit oogenblik niet bekend. De bediende werd, zooals reeds gemeld, in de keuken aangetroffen, geheel be dwelmd door het gas. De gasslang was van het comfoor losgemaakt en het gas stroomde in het vertrek. De gaslucht werd ook buiten reeds waargenomen, toen men pogingen deed in het huis te komen. De handen en het gezicht van den bediende waren met bloed bevlekt. Dr. van Dam heeft terstond met een zuurstoftoestel den bediende behandeld en toen het bewustzijn was teruggekeerd, is hij onder strenge bewaking per auto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Een verhoor kon hem nog niet worden afgeno men. De sleutels van de slaapkamer, waar de moord geschiedde, werden in den broek zak van den bediende aangetroffen. Deze had ook, vermoedelijk ten einde niet ge stoord te worden bij de uitvoering van zijn misdaad, de buitendeur aan de binnenzij de afgesloten. De lijken van de drie slachtoffers ver- toonen ontzettende wonden; alle zijn vrij wel van gelijken aard. Zoowel mevrouw als de kinderen waren in den hals met een mes gestoken. Er was veel bloed gespat, üok in de gang werden bloedsporen gevonden. Prof. Baart de la Faille uit Utrecht met zijn assistent dr. Koster, heeft een gerech telij k-geneeskundig onderzoek ingesteld, onder meer omtrent de ligging der lijken en den aard der toegebrachte wonden. Na de voorloopige gerechtelijke schouwing zijn de lijken gekist en per auto naar het pa thologisch instituut te Utrecht vervoerd. DE MOORDAANSLAG TE GRONINGEN, Verdere bijzonderheden. Wij vernemen nader omtrent den moord aanslag te Groningen, dat de dader van der Tuut en zijn slachtoffer gehuwd zijn, doch reeds geruimen tijd apart woonden. Zij waren bezig te scheiden. Reeds vele malen hadden zij oneenigheid gehad, waar bij de politie soms te pas moest komen. De man wilde echter graag weer vrede slui ten, maar de vrouw had hier geen ooren naar. Zij wilde met haar twee kinderen niel meer naar den man, die een Oost-In b gepensionneerd militair is, terug gaan. Toen de man Vrijdagmorgen opnieuw bij haar kwam, kwam het tot een heftige woor denwisseling, waarbij hij haar vele malen met een groot mes in den pols stak. Toen de vrouw de trap op wilde vluchten, heeft hij haar in beenen en rug gestoken, waarna zij op de trap ineen zakte. Haar toestand is thans wel ernstig, doch niet direct le vensgevaarlijk. DE WASSENDE RIVIEREN. De Waalkade te Nijmegen weer ondergeloopen. De Waal voor Nijmegen is im de laatste da gen weer zóó sterk gewassen, dat de Waal kade gedeeltelijk ondergeloopen is en het verkeer moest worden omgelegd. De aan legsteiger van de veerpont is weer naar de hooge kade verlegd. De stand was heden morgen 11.62 m. boven N.A.P. Ofschoon van den Boven-Rijn momenteel val vermeld wordt, vreest men, dat onder de huidige weersomstandigheden nieuwe was zal op treden. De stand te Keulen was hedenmor gen 5.11 bo<ven O metl 7 cm. val. De toestand van de Maas kri tiek. De toestand van de Maas bij Grave is weer uiterst kritiek. Reeds weken lang staat het water tussohen de dijken. Gistermor gen was de stand 10.61 boven N.A.P. met 4 om. was. Er is echter zeer sterke was in aantocht en het is zoo goed als zeker, dat de Beersche Overlaat m den loop van Za terdag voor de derde maal in dezen winter gaat werken. De berichten, die van den bovenloop van de Maas gemeld worden, zijn buitengewoon ongunstig. Uit België wordt sterke was gemeld, terwijl ook de zijrivie- Eerste Hulp"» Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en allé andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube PUROL ren nog steeds wassende zijn. Groote hoe veelheden watr worden va.n de Ardennen, waar de enorme sneeuwmassa's smelten, af gevoerd. Onder die omstandigheden wordt een langdurige en zeer aanzienlijke werking va/n den Beerschen Overlaat verwacht- De Brabantsche dijken beden kelijk doorweekt. Aan den Noord-Brabantschen oever was men gistermorgen bezig groote hoeveelhe den materiaal voor dijkversterking aan te voeren. Doordat het water zoolang tegen de dijken aanstaat en mede ten gevolge van den zwaren regenval zijn de dijken beden kelijk doorweekt. Vooral im den polder March en Wijth beneden Grave is de toe stand vam den dijk bepaald slecht. Tenge volge vam den zwaren kwel is het binnen water snel gestegen, terwijl de gemalen als gevolg van den hoogen rivierstand het kwel water niet kunnen loozen. De toestand in Noord Oostelijk Noord-Bra bant riet er dan ook allerbedrce vigst uit. Ve'e boeren hoe ven zijn geheel door het water ingesleten en talrijke binnenwegen staan diep onder water. Ook uit Noord-Limburg bereiken ons be richten, die op zorgwekkenden toestand wijizen. Het grondwater stijgt snel en mede als gevolg van den kwel kernen ook hier steeds meer landerijen blank te staan. De veerdiensten GennepOeffeit en Heyen Boxmeer zijn opgeheven, zoodat het rij dend verkeer van Limburg uit naar Noord- Brabant over MookKatwijk geleid wordt. Voetgangers en rijwielen mogen over de spoorbrug te Gennep gaan tegen betaling van de kosten, die anders voor het veer ge heven worden. Andermaal heeft men de werken tot verhooglng van deze snoorbrug moeten stopzetten, waardoor het aantal werkloozen sterk vermeerderd is. Dat nog heel wat water verwacht kan worden, bewijzen de berichten van heden morgen. Borgharen meldde 54 cm. was, Lin den 15 cm. was, Roermond 15 cm. was, Sam- beek 3 cm. was en Belfeld 10 cm. was. Dorpen onder water. Men meldt uit Maastricht aan het ,.Hbld." De Maas is sedert Donderdagavond 8 uur 23 cm. gewassen. In de dorpen Borgharen en It ter en staat het water im de straten. Uit België wordt nog was van de Maas ge seind. Lage sujetten. Een 14 jarig meisje uit Reeuwijk, dat te voet op weg was naar Gouda, is op den Bodegravensohen straatweg meegelokt door een automobilist, die zonder dat het kind dit opmerkte den weg naar Rotterdam in sloeg en o-p dien weg haar aanrandde. Hal verwege Rotterdam liet hij zijn slachtoffer achter, na haar geld te hebben gegeven voor de autobus naar Gouda. Een boeren arbeider, die het schreiende kind paseeerde nam het meisje mede op den bagagedrager van zijn fiets om haar terug te brengen naar Gouda. Ook deze man zou het kind hebben aangerand. De automobilist, die het meisje het eerst heeft medegenomen is aangehouden en heeft zijn misarijf bekend. De tweede aan rander is nog niet gevonden. De knoeierijen met scheepshypotheken. Zooals reeds gemeld, heeft een expert te Dordrecht belangrijke verduisteringen gepleegd met scheepshypotheken. Met een en ander zou meer dan vier ton zijn ge moeid. Het onderzoek, dat nog in vollen gang is, heeft uitgewezen, dat tal van vaartuigen meerdere malen van naam en eigenaar zijn verwisseld. Alles is nog lang niet opgehelderd. Naar wij vernemen, zou thans een com mies der rijksbelastingen tevens scheeps meter, te Dordrecht, verdacht van mede plichtigheid, zijn gearresteerd. Zwendel met kunstmestzendingen. De vertegenwoordiger van een Neder- landeche firma te Antwerpen heeft een aan klacht ingediend tegen den vertegenwoor diger van een Engelsche fabriek, wegens vervalsohingen van zendingen kunetmes't, aangezien de zendingen niet beantwoord den aan de gezonden monsters. De verval- eshingen zouden te Antwerpen hebben plaats gehad. De Nederlandeche firma werd hierdoor voor ongeveer Frs. 100.000 bena deeld. Bom opgegraven. In den W ierimge nneor po ld er is bij het cult.i vee ring» werk op het werk van den aan nemer den heer Bosker een bom opgegra ven. Telefonisch werden de marine-autori teiten te Den Heider gewaarschuwd, welke spoedig op de plaats ds onheils aanwezig waren. Het gevaarlijke projectiel bleek, daar terstond tot demontage kon woiden over gegaan, onschadelijk te zijn. Een stemlustige Raad. In den Gemeenteraad van Muiden was aan do orde de benoeming van twee leden voor de commissie voor maatschappelijken steun. Bij de eerste stemming werd op ieder der zeven raadsleden één stem uitgebracht, hetgeen bij het aflezen der stemmen niet weinir vroolijkheid verwekte. Wethouder Hottentot (schertsend): „Ze hebben natuurlijk allemaal op zichzelf ge stemd." (Gelach). De heer Pleit (Dem. Arb.): Dat is een afspraak. Ik wensch aan de stemming geen deel meer te nemen. Wethouder Hottentot (C.-H.): Och, maar dat bestaat toch niet. De heer v. Klooster (R K.): Wat de heer Pleit van de anderen denkt kunnen de anderen ook van hem denken. De voorzitter: Maar dat kan toch nooit een afspraak wezen. Stemt de heer Pleit dus blanco. De heer Pleit antwoordt bevestigend. Bij tweede vrije stemming worden dus 6 stemmen uitgebracht, welke weer verdeeld zijn over fi raadsleden wethouder Beuke- boom (R K.) viel ditmaal er buiten. Na raadpleging van het reglement van orde, aldus de „Gooi- en Eemlander", zei de voorzitter, dat er nu een tussehenstem- ming moest plaats hebben, om uit te ma ken, wie voor herstemming in aanmerking kwamen. Maar.... er waren geen leden, die meer stemmen op zich vereenigd had den, dan een der andere. Het resultaat wcs derhalve, dat er feitelijk een derde vrije stemminc plaats had, waarbij alleen op den heer Beukebocm geen stem mocht worden uitgebracht. Alsnu werden uitge bracht op de heeren Willig en Schouten ieder 2 stemmen en op de heeren Dijkstra en Van Klooster 1 stem 1 blanco. Toen kwam een herstemming tusschen de heeren Schouten en Willig. De heer Willig (C.-H.) kreeg 4 stemmen, de heer Schouten (V. B.) 3 6temmen. (De heer Pleit stemde weer mee). Gekozen de heer Willig, die echter ver klaarde, de benoeming niet te willen aan nemen. De voorzitter: 't Is goed, dat 't nog vroeg is. De heer Schouten vraagt, wie de leden der commissie v. maatschanpelijken steun zijn, waarop de voorzitter de namen der leden noemt. De stemming begint dan van voren af aan. De heer Schouten verkrijgt 4 stemmen, de heer Dijkstra 2, de heer Van Klooster 1 stem. De heer Schouten is dus benoemd, doch.... verklaart de benoeming niet aan te nemen. Wederom staat men voor een nieuwe stemming. Op den heer Dijkstra worden 4 stemmen uitgebracht, op de heeren Pleit. Hottentot en Van Klooster ieder 1 stem. Benoemd is dus de heer Dijkstra (V.B die verklaart de benoeming aan te nemen. De voorzitter: Ziezoo, we zijn op de helft. Alsnu heeft de steming plaats voor het tweede lid van de bovengenoemde commis sie. Op den heer Van Klooster worden uit gebracht 4 stemmen, op deu heer Hotten tot en op den heer Beukeboom 1 stem. Be noemd is de heer Van Klooster, die de be noeming aanneemt. Lou in den fauteuil. In „De Vrijheid" vertelt de heer Hans: Ik stapte in een bijwagen van lijn 8 te Den Haag en was nauwelijks neergevallen, toen m'n verbaasde oogen op het voorbal- con een Jieor zagen gezeten in een gemak- kelijken armstoel. Een keurige fauteuil. De heer zat doodkalm z'n pijpje te rooken. Zoo zout had ik het nog nooit gegeten een armstoel op het voorbalcon van een tram, en daarin gemakkelijk, de beenen vèr rechtuit, een heer in dolce far niente, on der het genot van een pijp toeback. Doch het zou nóg zouter worden, want wie was het die aldus tramde,! De heer De Visser. Dood kalm. Dood-geuoeglijk. Ik geloofde m'n oogen niet en ik heb den geheelen rit het abele spel zitten aanschouwen. Totdat bij een halte de bolsjewieksche staatsman opstond, uit de tram stapte, den stoel met een vluggen zwaai over z'n linker schouder wierp, en weg-wandelde, in de richting van z'n woning Zie, wie op zulk een eenvoud des harten een stoel transporteert, en dat nog wel wanneer je Kamerlid, Statenlid, Raadslid en gezant van Rusland bent, heeft m'n sympathie gewonnen. Op tijd voor de koeientongen. Donderdagmiddag te ongeveer half twee werd een ernstige brand ontdekt in de groote boerderij, de „Groote Kamps", eige naar de heer Korbelt, te Pleegste, een half uurtje gaans van Raalte af. Dadelijk spron gen twee personen op de fiets, om de brandweer van Raalte te alarmeeren. De brandmeester was gauw genoeg gevonden, maar deze verklaarde zich niet met het ge val te kunnen bemoeien, omdat hij van den brand nog nietofficieel kennis had gekregen. Om deze officieele informa tie te krijgen werden twee brandweerman nen per rijwiel uitgezonden in de richting van de donkere wolk, die zich reeds tegen de lucht afteekende. Zij kwamen op de plaats des onheils, aan den eenen kant brandde hot hard, aan den anderen kant nog harder, dus konden zij naar eer en ge weten getuigen, dat er brand was. Het was tusschen vier en half vijf, dat men op den weg tusschen de kom van Raalte en het buurtschap PleegBte kon ge nieten van de groote rust en kalmte, die gesuggereerd wordt door een dorpsbrand spuit „een route", met er voor een gemoe delijk landbouwpaard, dat zich door niets laat bewegen zijn gewone snelheid, n.l. die eens kalmen wandelaars, te vergrooten. Nu is het in verschillende streken van ons platteland een volksgeloof, dat van een verbrandde koe alleen de tong nog eet baar is en zelfs zeer lekker en een volks gebruik, dat die tong goede buit is voor die er het eerst zijn vingers aan waagt. Voor de koeientongen dan kwam de brandweer van Raalte nog op tijd en er waren er genoeg, waDt niet minder dan veertien koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om (al weten we niet, of inderdaad de spuitgasten deze veroverd hebben). Van de geheele boerderij en een groote schuur waren slechts puinhoopen over, de hooiberg brandde nog een heelen tijd. „Hibld." Handjes omhoog. De stationschef van een niet onver maard plaatsje in ons land is klein van persoon: een ondermaatsch man, zou men kunnen zeggen. Voorts hoe het komt we ten wij niet kan hij niet al te best over weg met de houderessen van weekkaarten, meisjes uit do stad, die op fabrieken wer ken. Hij schijnt dit levenslustige goedje vaak een standje gegeven te hebben. Dus werd op wraak gezonnen en niet te vergeefs. AU de trein voor 't vrtrek gereed staat, komen er tallooze meisjeshoofden door de portierraampjes. Met groot geduld wach ten ze het laatste moment vóór het vertrek af en de lachende oogen gericht op den kleinen chef roepen ze ineens allen to- gelijk: Hoe groot moet ons cheffie worden! Plichtmatig steekt de chef natuurlijk de rechterarm met het seinapparaat .a de hoogte.... en onder schaterend gelach en geroep „Zóó groot" wuiven zijn „vijan dinnen" hem toe. De wraak was zoet. Voor het eerst sinds den Boerenoorlog zal het STAFMUZIEKKORPS VAN HET De herstellingswerkzaamheden aan de SCHIPBRUG OVER DEN RIJN TE ARNHEM, die door ENGELSCHE LEGER een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. Deze reis zal ongeveer aanvaring ernstig beschadigd werd. jrje maanden duren. De costuums worden voor het vertrek aan een laatste nauw keurige inspectie onderworpen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9