STADSNIEUWS Gevaar! VRIJDAG 30 JANU \RI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 „DE GRAAL" Gisteren meldden we, hoe reeds bij de eerste inschrijvingen „de Graal" als het ware bestormd werd met aspirant-Graal- leden. Vandaag komen we U een en ander vertellen over de inrichting van het nieu we Graalhuis. Schilder en behanger heb ben daar al eenigen tijd aan gewerkt om 't voor zijn doel geschikt te maken, en de twee eerste vertrekken zijn juist vóór de inschrijving gereed gekomen. Zooals velen inwoners van Leiden wel bekend is, is 't een groot, goedgelegen huis en kan 't zeer geschikt worden als Clubhuis voor de Leidsohe Katholieke jonge meisjes, wanneer het hiervoor doel matig wordt ingericht. Alles bij elkaar telt het een veertien vertrekken te gebruiken voor spreek- en clubkamers, en voor ka pel; daarbij is er nog een bescheiden plaatsje noodig als verblijf voor de „Vrou wen van Nazareth" en hare interne help sters, die er toch ook een onderdak vin den moeten. Nu is de kwestie deze: gezien de zeer moeilijke tijden, waarin we leven, en de gevaren, die de Katholieke Kerk van alle kanten bedreigen, was het zaak ook de Katholieke jonge meisjes zoo spoedig mo gelijk te mobiliseeren, en ze niet alleen braaf te houden maar ze te maken elk in haar omstandigheden tot een weer macht vóór de Katholieke Kerk. Misschien is het ook niet onbekend, dat de Graal in deze twee jaren hiertoe reeds een 15-tal Club-huizen inrichtte, die nu door tallooze Katholieke jonge meisjes druk bezocht worden. En als men dan die eenvoudige, maar doelmatig ingerichte huizen ziet, en hoort over de groote uitbreidingsplannen van „de Graal", dan vraagt men wel eens: „Waar halen jullie toch al dat geld van daan?" „Want zoo'n beweging moet toch heel wat kosten!" Inderdaad dat is zoo!! En dan antwoorden meestal de „Vrou wen van Nazareth": „Het kost ook heel wat hoofdbrekens en zorgen en moeite om steeds de eindjes aan elkaar te knoopen en zonder schulden te blijven. Doch wat we bepaald noodig hebben krijgen we al tijd, al is het dan soms op 't allerlaatste oogenblik. Dit werk mag geen jaren meer uitgesteld blijven, tenzij er groote schade kome voor de Kath. Kerk en tallooze zie len. Daarom vertrouwen we op O. Ls.Heer en de goede menschen, die ons helpen kun nen, en dit vertrouwen wordt niet be schaamd." Een gedeelte van de gelden noodig voor de installatie van het Leidsche Graal huis hebben we reeds, doch om 't heele huis met al zijn clubkamers en vooral niet te vergeten: de kapel het middelpunt van „de Graal" naar behooren in te richten, zijn deze lang niet toereikend. En toch zullen we deze ruimten hard noodig hebben, om de talrijke meisjes, die zich reeds opgaven (nu reeds ongeveer 150), te kunnen onderbrengen. Doch 't geld er voor is er nog! De clubkamers moeten nog van een paar dozijn stoelen en een aantal tafels voor zien. Er moet toch ook een piano komen, want wat is nu een clubhuis zonder pia no! Er moet een mooi kruisbeeld aan de muren hangen, want hoe weet je anders dat je in een Katholiek huis bent. Voor de kapel is er alleen nog maar het altaar, waar we juist dezer dagen mee verrast werden, maar verder is er dan ook nog alles noodig. Dan moet er voor de vaste bewoonsters nog allernoodzakelijkste servies, wat huis'houdlinnen, bedden en dekens aange schaft. Tot nog toe werden nog geleende zaken gebruikt! Ter arbeidsbesparing is ▼♦or het onderhoud van dit groote huis ook een stofzuiger bijna onmisbaar. U ziet deze wenschen zijn toch niet abnormaal of on redelijk. Een verdere vraag is wel haast overbo dig. Eene bijdrage ter verdere installatie van het Graalhuis wordt gaarne ingewacht bij Mej. E. ALLARD, „De Graal" Hooigraoht 31, Leiden. VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Het katholieke Kerk-begrip. Over dit onderwerp sprak gisterenavond pater Mr. E. van der Helm O.F.M., Direc teur van het Missiecollege St. Willibrord te Katwijk, in het Klein Auditorium der Leidsche Universiteit, op uitnoodiging van de Ver. tot Bevordering van de kennis van de katholieke leer onder niet-katho- lieken. Al mag men, zich beperkend tot het theo logisch terrein, onder „Kerk" zeker ver staan een vereeniging van God-dienende menschen, én naar gelang van den om vang dier vereeniging, èn nog meer naar gelang van de intensiteit dier vereeniging de mindere of meerdere hechtheid der vereenigende banden onderscheidt men een Kerk-begrip in ruimeren en in enge- ren zin. Kerk in ruimeren zin, wel eens genoemd: de universeele Kerk, omvat al len, die voor God gerechtvaardigd zijn. Dit Kerk-begrip, wat al te vinden is in de H. Boeken van het O. T„ maar nog meer in die van het N. T., in de werken der Kerkvaders en in de theologie der M. E., duidt aan een Kerk van Christus, want tenslotte zijn althans de verlossingsgena den de vrucht van Christus' zoendood. Maar ook duidt het slechts een onzichtba re Kerk aan. Vandaar dat het, toen het zichtbare karakter van Christus' Kerk, te gen de ontkenning daarvan, zoo fel gepo neerd werd, eenigszins op den aohtergrond raakte. Het engere begrip „Kerk" een zichtbare maatschappij, door Christus zelf ingesteld, met een door Hem zelf gecon- strueerden gezagsvorm, met door Hem zelf aangewezen gezagsdragers, die nu met hun opvolgers van Hem zelf hun gezag ontvangen is niet een meening van theo logen, maar de leer der Kath. Kerk. En Zij distilleert dat begrip niet uit haar struc tuur van heden, maar uit het Evangelie en de geschiedenis der oude Kerk. Niet wat had kunnen gebeuren, maar wat ge beurd is, wat Christus heeft gedaan, d&t geeft den doorslag. En ook de wijze waarop Christus eerste leerlingen stonden tegen over Zijn levenswerk na Zijn heengaan. Deze eerste der vier voordrachten van pater v. d. Helm werd door het auditorium met groote aandacht gevolgd. DIOC. VER. VAN R.K. BIJZ. ONDER WIJZERS. De jaarvergadering. In een der bovenzalen van café restau rant „In den Vergulden Turk" hield de St. Augusitinus Vereenaging Dioc. Ver. van R.K. Bijz. Onderwijzers in het bisdom van Haarlem, afd. Leiden en Omstreken, een afljgemeene vergadering. De voorz., de heer H. G. de Boer uit Noor- derwijik, heette de weinige aanwezigen har telijk weLkioim, wensohte hen een Zalig Nieuwjaar en dankte bestuur en leden voor de wijze, waarop zij zijn 25-jarig hoofdschap hebben willen herdenken. Voor spr. zoowel als voor zijn vrouw en kinderen zal deze huldiging eene onvergetelijke blijven. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, .den heer N. B. M. Vreeburg, gelezen, werden onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mej. Doove, gaf aan inkomsten een bedrag van 1474.42, waarbij komt 'n saldo van 4het. vorig jaar 345.58. De uitgaven bedroegen 1480.49 1/2, zoodat er een sal do is van 339.50 1/2. De rekening werd nagezien en aceoord bevonden, waarop de penningmeesteresse décharge werd verleend. De voorz. doet hierna eenige vertrouwe lijke mededeel in gen, waarna hij aan de ver gadering voorstelde het bestuur met één lid uit te breiden, hetgeen de vergadering goedkeurde. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat mej. H. J. Doove met bijna ailgemeene stemmen werd herkozen, terwijl tot zevende bestuurslid werd gekozen de heer B. van Elzen Sr. Aan het jaarverslag 1930, uitgebracht door den heer Vreeburg, ontieenen we, dat het aantal leden steeg van 146 tot 166 (nu 169), doch nog meer dan 50 onderwijzers (essen) komen voor het lidmaatschap in aanmerking, zoodat de seoretahis de hoop uitsprak, dat dit jaar de 200 bereikt zal worden. Het jaarverslag, dat een uitstekend beeld gaf van het vele werk, dat in het afgeloo- pen jaar is verricht, werd onder hartelijk applaus goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris nog verslag uit van den feestavond ter gelegenheid van de huldiging van den heer H. J. de Boer, op 7 Januari ji. De heer Paardekooper bracht aan het einde van dit verslag een woord van hulde aan den heer Vreeburg, die op zoo emi nente wijze die ze feest, vergadering heeft, geleid. Vervolgens was aan de orde re behande ling van de voorloopige agenda voor de al- gemeene vergadering van de D.V. Bij de voorstelden ter verkiezing van een liid van het H.B. van de St. Alfonsuscom- miissie ea„ wees de heer Paardekooper er op, hetgeen hij ook vorig jaar reeds heeft gezegd dat het jamer was, dat de functies in een zoo beperkt aantal personen veree- niigd zijn. Spr. heeft geen bezwaar tegen de betreffende personen, doch tegen het principe. Besloten werd bij meerderheid van stemmen geen candidaten te stellen. De voorz. deed hierna eenige persoonlij ke voorstellen, terwijl ook door de leden 'eenige voorstellen waren ingediend. v. Voorstellen. De vergadering nam de volgende voor stellen aan ter plaatsing op de agenda der Algemeene Vergadering van de St. Willi- brordus Federatie. 1. De Algemeene Vergadering draagt het Federatiebestuur op, krachtige actie te voeren, opdat de uniforme leerlingschaal (het 45-stelsel) uit het wetsontwerp der Oommissie Rutgers niet in art.. 28 der La- ger-onderwijswet worde opgenomen. 2. De ALg. Verg. draagt het Federatie bestuur op te ijveren voor wijziging der leer- lingenschaai van art. 28 der huidige L.O.- wet, in dier voege, dat voor de groote scho len een betere getadverhouding tusschen leerlingen en onderwijzers kome. 3. De ALg. Verg. draagt het Federatie- Bestuur op er naar te streven, dat de vrij heid van gemeente- en schoolbesturen, om boventaUdiger leerkrachten te benoemen, in de wet blijve behouden. 4. De ALg. Verg. draagt het Fed.-Bestuur op actie te voeren, dat heit in het ontwerp- Rutgers voorgestelde geneeskundig onder zoek bij indiensttreding alsonderwijzer(es) mede plaats vinde bij het begin der op leiding. In beide gevallen dnage het onderzoek een gelijksoortig karakter. 5. De ALg. Verg. draagt het Fed. bestuur op, zich gegevens te verschaffen omtrent de communistische actie, aan verschillende sohoden door middel van gedrukte of gehec- tografeerde blaadjes gevoerd. 6. De Alg. Vergadering draagt het Be stuur op te streven naar de mogelijkheid om subsidieering van die Hoofdakte-cursus sen, die niet als B-afdecLing aan een Kweek school verbonden zijn. Mede werd na debat aangenomen een voorstelvan Eisen Jr. 7. De Alg. Vergadering draagt het Be stuur op, actie te voeren voor zoodanige wijziging in de Hoofdakte-examens, dat het schriftelijk gedeelte eenvormig zij voor het geheele land en het mondeling gedeelte worde afgelegd aan den opleidingscursus Slof en microben besluipen Uw keel op dil momenl. Vlug, neem Wyberl! Wybert beschermt en desinfecteert. van den candidaat ouder toezicht van ge committeerden. Aangenomen werd een voorstel-Neefjes. 8. De Alg. Vergad. draagt het Bestuur op, actie te voeren voor volledige doorvoering der vereenvoudigde spelling-Kollewijn op alle scholen. Behandeld werd hierna een voorstel Schouten. 9. De Federatievergiadecmig draagt het be stuur op te onderzoeken in hoeverre de mogelijkheid bestaat, uit jaarlijks af te zonderen bijdragen uit de kaissen der Fede ratie, aangesloten vereenigiugen en (of) ba ten der onderhoorige fondsen en instellin gen middelen te vinden, die zouden kun nen dienen om die werkers in onze organi satie, die al hun krachten in dienst gesteld hebben van. onze vereeniging en daardoor niiet in de gelegenheid zijn op udere wijze bijverdienste te vinden die ku.ij.LLen dienen tot verhoogiing van pensioengrondslag bij invaliditeit, ouderdom, opheffing van be- brekkng of functie, of anderszins, te verschaffen bij ouderdom, invaliditeit, ziekte, opheffing vaai de functie door re organisatie e.d. een blijvende uitkeering hetzij uit eigen gestichte fondsen, hetzij door het afsluiten van een op lijfrente lij kende verzekering op bepaalde nersonen. Na aanneming van een amendement, be doelende dit. onderzoek alleen uit te strek ken ten opzichte van de ambtenaren der Federatie, werd het aldus gewijzigde voor stel aangenomen. Als laatste voorstel werd aangenomen het navolgende: 10. De Alg. Verg. draagt het Federatiebe stuur op: den „kop" van het Federatie-or gaan weer in den ouden toestand te bren gen. 11. Aan het Fed. Best-uur zal worden ver zocht, aan de „Vrijgestelde"-commiesie in overweging te geven, het vraagstuk van de rechtspositie der verschillende Federatie- functionarissen te bestudeeren. Na rondvraag volgde sluiting der geani meerde vergadering met gebed. DE OOST INDISCHE COMPAGNIE. Lezing Prof. Dr. H. Colenbrander. Woensdagavond heeft in het Groot-Au ditorium van de Leidsche Univeisiteit Prof. Dr. H. T. Colenbrander de reeks Indische voordrachten voortgezet met een lezing over de O.I. Compagnie. Spr. begon met te wijzen op de aanlei ding die er Holland toe deed overgaan zelf naar Indië te gaan om de Indische produc ten te halen. De eerste reis had in 1591 plaats. Ze liep goed af en was aanleiding om een nieuwe vloot uit te zenden Er ont stond spoedig oonourreratie, die evenwel diende bestreden te worden hetgeen ge schiedde door de oprichting van de O.I. Compagnie door Oldembarneveldt In 1619 werd daarna Batavia gesticht, waarmede de Nederlandeche regeering haar gezag voorgoed in Indië vestigde. De. Indische arohipel leende zich zeer goed voor de alleenhandel en daarop richt te zich het bedoelen van de O.I.O., evenals op de handel en de producten uit Ohina en Japan, die voor Indië van belang konden zijn. Verschillende concurrenten moesten er zoogenaamd uitgevaren, zoo als Port-ugal en Engeland, hetgeen dan ook goeddeels ge lukte. In 1665 is de territoriale uitbeelding zoo ongeveer afgeloopen. In de tijd van 1665 tot 1757 krijgt, de Compagnie dan haar vaste vormen en sta biliteit. Een nieuw object was het deelnemen aan en monopolis-eeren van de Inlandsohe hande'l, waar de Compagnie op vele manie ren streefde. Aan haar overtuiging van de Superiori teit van een monopolistische handel heeft de Compagnie alles opgeofferd. Duur venkoopen was de stelregel van de Compagnie, wat in de praktijk zeggen wil weinig verkoopen. Behalve wat betreft de koffie en de sui ker werd door de aanplant van de artike len dan ook niet uitgebreid en ook de aan plant van de koffie en de suiker werd en kele malen beperkt. De winst van de Com pagnie was dus hoofdizakelijik handels winst en geen exploitatie-winst. Door de toename van de algemeene on kosten (onderhoud van vloot, leger, garni zoen en forten) ging de winst achteruit, tot dat- zij tenslotte in verlies verkeerde. Het is de vraag of de concurrentie op den duur voor de O.I.C. niet voordeettiger zou zijn geweest dan de monopolistische han del. Engeland maakte zich intussehen van de territoriale macht over groote stukken van Oost-Indië meester. Engeland was al zoo ver in dien tijd, dat zij uitsluitend territori aal gezag vestigde en den handel aan par ticulieren overliet, welllke particulieren ook onder de HolLa-nd'Sohe duiven begonnen te schieten. Langzamerhand nemen de voorrechten van de Compagnie dan af. Elk jaar bracht een nieuwe dag en een nieuw kruis, dik wijls meer dan één. De eerste gouverneur na de revolutie was Daendels, die voor de oude lappenkraam een stevig getimmerte in de plaats stelde. Spr. herinnerde voorts aan de hervormin gen die de EngeiLschman Raffens heeft aan gebracht in den tijd van het Engelsche tus- schenibewind om zijn leven te eindigen op het tijdstip dat het Ne-derlandsche Staats gezag zich in. Oost-Indië vestigde in den tegenwoordigen vorm waarover spreker in een volgende lezing handelen zal. 3 0CT0BER-VEREENIGING. De voorjaarsvergadering. In café restaurant „In den Vergulden Turk" werd gisteravond de Januari-verga dering gehouden van Je 3 Octiber-vereoni- ging onder voorzitter ichap van den heer W. van der Laan. Ondanks de aankondiging vooraf in de bladen, dat deze vergadering van groot be lang was wegens de bespreking der feest- plannen voor het a.s. feest, was de op komst dezen avond niet zoo groot als wij verwacht hadden. Er waren in totaal 55 personen aanwezig. De voorz. wierp in zijn openingswoord een terugblik over het afgeloopen jaar en wees in het bijzonder op het prachtig sla gen van het Bloemencorso. Dit jaar staat weer wat nieuws te wach ten. Den 13den Mei bestaat de 3 October- vereeniging 45 jaar. Ondanks die jaren mag gezegd worden, dat de vereeniging de tijden heeft verstaan en daarmede reke ning gehouden. Dit 9e lustrum zal daarvan weer getuigenis moeten afleggen en spr. roept aller medewerking in, om dit feest jaar weer op bijzondere wijze te doen sla gen. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag. Aan het uitvoerige jaarverslag, vervol gens door den heer Spaargaren uitge bracht, ontleenen wij het volgende: In dit verslag kan en mag een vreugde toon klinken en wij danken dezen aan den zeldzaam prachtigen najaarsdag, die als welkome feestgave ons 3 October 1930 werd gebracht. Het bestuur moge vele maanden druk in de weer zijn met voorbereidingen voor Lei den's grootste feest, de deelnemers aan den Optocht mogen zich nog zoo uitsloven, om zoo voortreffelijk mogelijk voor den dag te komen, het Schuttersveld moge ei-vol staan met de gewoonste tot de allernieuw ste snufjes op het gebied van Lunapark attracties, dat alles is vrijwel van geen waarde en tevergeefs, als de regengod Plu- vius op 3 October op onze stad in feest- kleedij en vol van feeststemming, zijn plas regens uitstort. En 'n mooie 3 October-dag met zon be- teekent 't welslagen niet alleen van de feestelijkheden zelve, maar ongetwijfeld ook dat van het uiteindelijk resultaat. De gevolgen van den economisch-ongun- stigen tijd zijn grootendeels merkbaar ge weest in het allerbelangrijkste, dat de ver eeniging bezit, namelijk in haar ledental, dat in het afgeloopen jaar achteruit ge gaan is. Dit feit is des te meer te betreu ren, omdat het jaar 1930 zich juist geken merkt heeft door een hernieuwde krachtige propaganda voor werving van leden. Hier aan is het te danken, dat het verlies aan leden door nieuwe aanwinsten eenigszins is kunnen worden opgevangen. Toch is het hier de plaats om met klem te wijzen op de funeste gevolgen, die ver lies aan leden met zich zal sleepen. Dat de 3 Octoberfeesten hoe langer hoe meer belangstellenden van elders trekken, is be kend en is ook dit jaar weer bewezen door de vervoercijfers der Spoor- en Tramwe gen, die uitwijzen, dat 't totaal aantal ver voerde personen hooger was dan 't jaar te voren. Er werden ongeveer 56000 personen vervoerd. Dat die belangstelling zijn grond vindt in het feit, dat de jaarlijksche optochten naam hebben gekregen, valt niet te ontkennen. Zoowel aard, peil en aankleeding-verzor ging, naar 't hoogst bereikbare wordt door het bestuur gestreefd. De economische toestand moet en mag in het geheel geen reden zijn om zijn lid maatschap voor de 3 October-Vereeniging op te zeggen. Een bijdrage van 1.50 per jaar (inbegrepen de belasting) of nog geen drie cent per week, kan voor niemand on- overkomenlijke bezwaren opleveren. De secretaris geeft hierna een beknopt overzicht van de geschiedenis der vereeni ging in het afgeloopen jaar, waarna hij in het bijzonder lang stilstaat bij de feestvie ring zelve. We hebben daarover destijds zelf reeds uitvoerig verslag daarvan gege ven, zoodat we hier alleen enkele bijzon dere punten willen aanstippen. De secretaris zegt dan in zijn verslag: Toen voor eenige jaren eens bij wijze van proef op den avond voor den 3en Óc- toberdag een Taptoe is georganiseerd, is door niemand vermoed, dat deze avond omgang spoedig zulk een opgang zou ma ken. Thans zal deze opening van den officiee- len feestdag wel door niemand meer gaar ne worden gemist. Inderdaad bestaat er geen beter mid del om de stad in feeststemming te bren gen, en waar door de Taptoe tevens gele genheid wordt geboden om een eerbiedige hulde te brengen bij het standbeeld van den grooten burgervader, Pieter Adrz. v. d. Werff, daar mag deze Taptoe wel worden aangemerkt als een waardige inzet der feestviering van Leidens Ontzet. De huldiging bij het standbeeld had dit jaar wel een zeer bijzonder luister, daar, dank zij de goede zorgen van de Leidsche Installateurs-Vereeniging het standbeeld door middel van schijnwerpers in een zee van licht baadde, hetgeen, vooral vanaf de overzijde van den waterkant, een schit terenden aanblik bood. De Leidsche Installateurs-Vereeniging komt een woord van lof en hulde toe voor den grooten dienst, die zij de 3 October- Vereeniging met deze sympathieke daad heeft bewezen. En het ware zeer te wenschen, dat dit royale voorbeeld werde nagevolgd door meerderen, die zeer zeker ook in staat zou den zijn iets meer tot vrhooging der feest- viering bij te dragen, zonder daartoe beta ling te verlangen. Strekke dit gegeven voorbeeld ter na volging Moge dat toekomstig blijken. Over een bezoek aan het Lunapark op het Schuttersveld zegt het verslag: Zoowel vóór als achter het hek ontdek ken we een aaijtal kiosken, dit jaar voor het eerst. De reden waarom deze kiosken geplaatst zijn, hebt U allen kunnen zien: te vijf uur zal het ongereserveerde terrein gesloten worden en slechts tegen betaling van 10 cent per persoon weer toegankelijk gesteld. Sta mij toe, hier over dezen nieuwen maatregel het een en ander in het midden te brengen. Vraagt U mij, of het Bestuur zelf erg enthousiast gestemd was, toen het tot dezen maatregele besloot, dan is het antwoord „neen". Stelt U de vraag anders en zou deze luiden„was dat nu noodig geweest, dan luidt het antwoord: „onge twijfeld". Het bestuur heeft in de eerste plaats tot taak zorg te dragen, dat de feestviering op een goed peil blijve, als de laatste jaren gewoon. Tevens heeft het er voor te zor gen, dat de Vereeniging financieel krach tig blijve. Tekorten, als die van het vo rige jaar, kunnen niet al te vaak voorko men. Door een zeer matig eentree to hef fen, is een bron van inkomsten verzekerd, die wij onder de huidige omstandigheden niet missen konden. Ik herhaal „onder de huidige omstandigheden", want als ons le- laantal belangrijk stijgen zou, als onze vaste inkomsten daardoor eveneens in be duidende mate zouden toenemen, dan zou deze maatregel het eerst in aanmerking komen om te worden ingetrokken. Voldoe ning gevend is het nu achteraf beschouwd, dat, was dit dubbeltje niet geheven, er zou den de kosten aan den optocht het nor male bedrag gevorderd hebben, het exploi tatie-saldo weder een tekort zou hebben getoond. Hier komt nog iets bij. De leden hebben dien dag op het gereserveerde terrein vrijen toegang, zoodat het ongereserveerde terrein voor het grootste gedeelte bezocht wordt door hen, die géén lid zijn en toch van de 3 Octoberfeesten, op kosten der le den georganiseerd profiteeren. Het is ook uit dien hoofde niet onbilijk, dat deze niet- leden iets in de kas der Vereeniging bij dragen. Dat overigens deze entreeheffing aan het bezoek geen afbreuk doet, bewijst het vol gend resultaat. Tusschen 5 en 11 uur, toen de loketten werden weggenomen, zijn niet minder dan bijna 28.000 bezoekers door de loketten gekomen, buiten de leden, die op vertoon van hun lidmaatschapskaart ook tot dit terrein vrijen toegang haddon. Een tweede nieuwigheid op het Schut tersveld is geweest, dat met de firma Ree kers te Noordwijk een overeenkomst was aangegaan, om het land droog te malen. Allen, die het veld hebben bezocht, zullen hebben opgemerkt, dat er geen water te bespeuren was. De kosten hieraan verbon den, zijn uit de opbrengst van de dubbel tjes bestreden, doch zonder die te ver wachten recette zou deze maatregel ook niet genomen kunnen zijn. Slechts zelden, aldus vervolgt de secre taris, hebben wij met onze optochten zulke enthousiaste pers-verslagen mogen ontvr gen en de in deze verslagen algemeen vèT kondigde meening, dat „men nog nooit in een optoeht zoo'n groote bjoemenweelde heeft gezien", geeft ook onzen indruk ten volle weer. Hulde aan de Optocht-Commissie, hulde ook vooral aan de talrijke deelnemers en deelneemsters. De secretaris brengt dan als steeds dank in de eerste plaats aan den Minister van Defensie, die wederom zijn goedkeuring hechtte aan ons verzoek, om ook dit jaar weer het te Leiden beschikbare paarden- materiaal van het garnizoen ter beschik king onzer Vereeniging te stellen, alsmede van een gedeelte van het Schuttersveld voor de bergloods der Vereeniging. Verder wordt dank gebracht aan overste le Poolo, den heer Rozemond, chef van Fortificatiën, den heer van Blarkom, aan de directie der N. Z. H. T. M. en aan het politiecorps. Ook ver buiten de Sleutelstad heeft men 3 October gevierd. In een paar geillustroer- de bladen hebben wij foto's gezien van 3 Octoberfeesten in Indië door oud-Loide- naars gevierd. Typisch was een foto uit Medan, waar de wanden van de feestzaal waren versierd met dezelfde reclamepla ten, die ook hier in Leiden overal waren aangebracht: de Hutspot en do reclame plaat voor de voorstelling van Pietje Bell. De gewoonte getrouw eindigt de secr. dit verslag niet zonder een woord van opwek king en wel een opwekking om plannen te beramen, die zullen kunnen leiden tot ver grooting van het ledental, opdat de Ver eeniging blijve de groote en mooie vereeni- gin, die zij reeds zoo vele jaren is geweest. Het jaar, dat wij thans zijn ingegaan is een kroonjaar, het 9e lustrum. Zorgt er voor, dat de dag van de herdenking van het 45-jarig bestaan een feestdag worde, nu geen feestdag, die wij anderen bereiden, maar een, die de vereeniging zich zelf be reidt en biedt het bestuur als feeslgave voor zijn werk, in het belang der vereeni ging verricht, een lijst aan met ten minste 1000 nieuwe leden. De voorz. bracht aan het einde van het verslag een hartelijk woord van dank aan den heer Spaargaren, hetgeen met applaus door de vergadering werd onderstreept. Het financieel verslag. De voorz. doet hierna mededeeling van een ingekomen schrijven-van den accoun tant, den heer Yntema, die het beheer van den penningmeester heeft gecontroleerd en daarover een gunstig rapport uitbracht. Evenzoo deed de kascommissie, bij monde van den heer Zand voort. Aan het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer R. de Wilde is het volgende ontleend: De ontvangsten bedroegen ƒ25.447.24, waarvan aan contributies 6.522.50; stand plaatsen Schuttersveld 8.180.55; entrées Schuttersveld 5.003.80id. cabaret 1217.30, idem Pietje Bell 774.24 subsi die gemeente ƒ1000; restitutie electrisch licht ƒ2.065.60. De uitgaven beliepen, belasting publieke

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9