UIT DE OMGEVING Om Honderd Duizend Dollar! VRIJDAG 30 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE R.K.J.M.V. „ST. PETER KANIS", TE LEIDEN, WELKE VEREENIGING HAAR EERSTE LUSTRUM HEEFT HERDACHT. BESTUURSLEDEN, LEDEN VAN HET EERE-COMITé EN ENKELE ANDERE BELANGSTELLENDEN. KATWIJK. Landverhuring. Alhoewel de huurter mijn nog lang niet om is, is van gemeente wege het perceel teelland aan de Sandt- laan, eigendom der gemeente, uit de huur genomen en zal zulks Donderdag 5 Febr. in het openbaar worden verhuurd. Het was thans in huur bij den heer E. v. d. V. en is gelegen langs het plantsoen. Tuinbouw. In het algemeen is het voor de landerijen geen gunstigen winter. Men had liever een lichten winter hetgeen niet alleen onkruid doch ook veel ongedierte vernietigd. Meerdere klachten kan men thans al hooren over schade door muizen toegebracht aan bollenvelden. En straks komen de slakken, die nu welig voort- tieren, hun vernietigend werk doen. Doch winterweer heeft ook een schaduwzijde, vooral omdat dan als regel alle werk stil ligt en de werkeloosheid direct toeneemt. Veel van wat nu nog gedaan wordt zal dan blijven liggen. Naar we vernemen is het gemeentebestuur voornemens ter verrui ming der werkzaamheden meerdere wer ken ter hand te nemen als verharden van enkele buitenwegen, agaliseeren van gron den, in orde brengen van plantsoenen enz. Hiermede kunne dan weer velen te werk worden gesteld. Bestrijding der werkloosheid. B. en W. van Katwijk hebben aan alle patroons in de gemeente het volgend schrijven ge richt: In verband met de buitengewone tijds omstandigheden, wat het economisch le ven betreft, gevoelen wij ons gedrongen uw aandacht te vragen voor het belang, dat in deze moeilijke tijden niet alleen zoo weinig mogelijk tot ontslag van per soneel wordt overgegaan, doch daarnaast beproefd wordt, zooveel mogelijk arbeids gelegenheid te vinden, opdat meer, in- plaats van minder arbeiders te werk ge steld kunnen worden. Hieraan zou ook te gemoet gekomen kunnen worden, wanneer in verband met seizoendrukte niet, dan in geval van besliste noodzakelijkheid tot het aanvragen om overwerkvergunning wordt overgegaan, maar uit de werkloozen een aantal tijdelijk wordt aangesteld. In de onderstelling, dat u met ons van oordeel zijt, dat de heerschende werkloos heid het beste wordt bestreden, door ver ruiming van werkgelegenheid te vinden, FEUILLETON Uit bet Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 12) Dat zal wel waar zijnzei hij, en daarom bereik ik altijd mijn doel. Jij hebt den buit, nietwaar? Hij fluisterde hu. Je kunt je er niet stilletjes en in je eentje meester van maken, Dave. Tk bezweer je, dat ze je geen kans zullen geven. Maar in mij hebben ze geen ergJe kent mij, Dave, we zullen eerlijk deelen Vijftig en vijftig. Zeg me waar het geld is, dan zal ik het gaan halen en noem me een plaats waar we elkaar zullen ontmoeten als je vrij bent. Snap je Dave? En nu ga ik hier vandaan en zeg aan len wachter, dat het geen zin heeft om hier langer te blijven want dat je je mond toch niet wilt opendoen Arme Bookie zei Dave kwasi mede lijdend. Lijdt je al lang aan hersenver- weeking? Bookie Skarvan's gezicht werd donker rood. Hij drukt het nog vaster tegen het netwerk. Je krijgt het nooithijgde hij heesch, Barjan loert op je, de heele politie loert op je, je hebt geen schijn van kans. Ik ver tel je nog eens dat je dat geld alleen nooit krijgt. Ben je uitgepraat? vroeg Dave Hen derson onverschillig. hebben wij gemeend op bovenstaande uw aandacht te moeten vestigen en roepen wij gaarne te dezen opzichte in het algemeen uw medewerking in. Baggerwerk. Nu nader blijkt, dat het verschil in prijs van uitbaggeren van den Rijn met de hand of met de machine zoo groot is, n.l. meer dan 4000 en het aantal krachten wat hieraan kan werken betrek kelijk gering is omdat sommige arbeiders dit werk verstaan doch de massa hiervoor niet geschikt is. Het werk zal dan worden uitgevoerd door den laagsten inschrijver v. 4250 met de machine. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tentoonstelling. Gisterenavond, op den tweeden avond der tentoonstelling, was de toeloop nog aanmerkelijk groocer dan vorige avond. Vermoedelijk droeg hier toe bij de eerste trekking die zou plaats hebben van een der drie verlotingen. De belangstelling was toen groot en het zeld zame feit deed zich voor, dat het laatste lot uit de bus de hoofdprijs van dien avond was. Vrijdagavond zal de tweede trekking plaats hebben, terwijl Zaterdagmiddag de tentoonstelling voor ieder, groot en klein toegankelijk is. Des avonds daarentegen niet voor kinderen. Gezelligheid kent geen tijd. Dat werd gisterenavond nog weer be wezen. Het was 10 uur, tijd van sluiting, eer men er erg in had. Verplegingsfonds. Deze vereeniging hield gisterenavond haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer B. v. d. Jagt, las de secr., de heer A. Was senaar, de notulen. Volgens het jaarver slag telt de vereeniging 508 leden, waarvan 203 betalenden. Uit het financieel verslag bleek, dat in 1930 aan verplegingskosten was uitbetaald 635. Aan contributie werd ontvangen 951.74. Aan het reservefonds werd toegevoegd 140.32, zoodat dit thaas 954.32 bedraagt. Boeken en bescheiden werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. Den penningm. werd dank gezegd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jac. Vliegenthart en D. de Jong. In de plaats van den heer W. Schoneveld werd gekozen de heer Scho ne veld Jr. Als lid van den R. v. Toezicht werd herkozen de heer G. v. d. Perk. De contributie werd voor 1931 vastgesteld op 0.12 per gezin per week, evenals in 1930. Na rondvraag sluiting der vergadering met gebed. Het was een paar minuten stil. Je bent een idiootbeet Bookie Dava toen toe. Je wilt me natuurlijk niet ge- looven, je denkt natuurlijk dat het me ora de helft van het geld te doen is, in zekeren zin is dat natuurlijk zoo, rnaar ik doe er van mijn kant dan ook wat voor. Ik neem toch ook risico vijf jaar, net als jij. Jou suffe idioot, denk je dat ik bluf? Ik weet wel wat ik zeg, je zult hulp noodig heb ben en wie kan je beter helpen dan ik? Je bent in die vijf jaren nog niets veranderd, Bookie. Geen klapSchiet nou maar op en verdwijn. Is dat je laatste woord Bookie Skar- vans sluwe oogen waren niet meer iari streepjes* Dus je gaat niet op mijn voor stel in Neen! zei Dave Henderson beslist. Ik geef je nog één kans, fluisterde Skarvan. Neen Bookie Skarvan's vette vingers wron gen zich tusschen zijn hals en zijn boord, alsof deze hem benauwde. Best hoorUitstekend smaalde hij. Maar dan zul je het geld nóóit krijgen, nóóit, versta jeZelfs al tart je de politie Daar zal ik wel voor zorgenIk heb e een behoorlijk aanbod gedaan, maar nu ul je wel ondervinden dat behalve jij en Barjan er nog iemand op dat geld aast. En je weet, vriend, wat het spreekwoord zegt: als twee honden vechten om een been, dan gaat een derde er mee vandoor Ik heb nooit gezegd, dat ik wist waar het geld was, zei Dave Henderson. Hij glimlachte vaag en haalde de schouders op. We -hebben dus allemaal dezelfde kans Je liegt! siste Skarvan. Ikik, hij hield zich in en beet zich op de lippen. H00GMADE. Geitenfokvereeniging. Op Woensdag 28 Januari hield de R. K. Geitenfokvereeni ging Hoogmaed- en omstreken haar jaar- ging Hoogmade en omstreken haar jaar- chr. groet, heette de leden hartelijk wel kom, verzocht tevens den secr. de notulen en jaarverslag voor te lezen, welke beide zonder op- of aanmerking werden goed gekeurd. Daarna bracht de afgev. een keu rig verslag uit over de gehouden verg. van den Provincialen Bond. Hem werd door den voorz. dank gebracht. De aftr. bestuurs leden, de heeren L. Lieverse en J. B. Borst, werden bij acclamatie herkozen. Ver volgens rekening van den penningm. De boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren G. Plasmeijer en A. S. Wol vers en in orde bevonden. Den penningm. werd dank gebracht voor zijn accuraat be heer. Daarna uitreiking van prijzen, be haald op de keuring van 17 Aug. 1930, wel ke bestonden uit geldprijzen voor de ver schillende categoireën der dieren. De con tributie werd vastgesteld op 1.50 per iid en 30 cent per gedekte geit. Daarna ver koop jonge geiten en bokken; de witte brachten op 26 cent per stuk en de bonte 15 oent, kooper de heer A. S. Wolvers. Daarna volgde een kleine verrassing. Daar er van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, sloot de votrrz. de verg. met ge bed. RIJNSBURG. Tuinbouw. Niets wijst op verbetering, noch voor-de verschillende groentensoorten noch voor de bloemkweekers-trekkers. Het massa-artikelen, de uien, hebben geen of zeer weinig waarde, brengen slechts van ƒ0.65 tot 1.20 perlOO K.G. op. Het zal er wel op uitloopen, dat het groote res tant naar de mestvaalt zal worden ge transporteerd. Vanwege het nattige weer is er nu al een groote hoeveelheid wegge worpen moeten worden. Met de roode en gele kool als voren. In de beste kwaliteit gaat het nogal. Hiervoor zijn wel koopers, doch het groote gedeelte van den voorraad, 2de en 3de soort, kan. moeilijk koopers vin den. Fijne peen gaat weer iets vlugger, tot 9.per 100 K.G. Ik zal je wéér een kans geven. Wat is je laatste woord? Dat hèb je al Bookie, antwoordde Dave effen. Dan zal ik je d i t zeggen beet Skar van hem toe. Ik ga weg en zeg aan den wachter dat je je mond niet wou open doen en als je het hart in je lichaam hebt om iets van dit gesprek te vertellen, dan zeg ik dat je gelogen hebt. M ij n woord is meer waard dan dat van een vuilen dief die vijf jaar gezeten heeft! De man was verdwenen en enkele minu ten later bevond Dave Henderson zich weer in de timmermanswerkplaats. Het krassen en piepen van de lintzaag maakte hem dol. Voor Bookie Skarvan had hij zich opgehouden, maar nu kon hij zich la ten gaan. De beteckenis van Bookie's vi site was hem verbijsterend-duidelijk en daarbij vergeleken was Barjan's bezoek niets geweest. Dave wist nu dat de kerels die vijf jaar geleden een poging hadden gedaan om hem te vermoorden, die poging met alle pleizier zouden herhalen. Niet al leen dat de politie hem op de hielen zou zitten als hij vrij was Baldy Vickers en Runty Mott zouden hem ook volgen als wolven een vurig begeerde prooi. Nooit en nimmer zou hijzelf dat geld uit de geheime bewaarplaats kunnen weghalen. Dat betee- kwende dat deze vijf jaren van eenzaam heid en ellende voor niets waren geweest O, had hij maar ienland wiens hulp hij kon inroepen Maar er was geen levende ziel, geen vriend in de wereld, die hem zou kunne helpenbehalve Millman En Millman kon hij dit niet vragen. Hij scheen er ellendig uit te zien of mis schien 'deed hij vreemd: tenminste de oude Tony wierp bezorgde blikken naar hem. Hij beheerschte zich en glimlachte tegen UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 31 Januari. Huizen, 298 M. (Uitsl. KRO .-Uitzending). 8.009.15 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. causerie Past. Perquin 12.00—1.30 Concert KRO Sextet o. 1. v. P. I.ustenhouwer. 1.202.30 Gramofoonpl, 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.004.30 Kinderuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.006.15 Esperanto-berichten. 6.156.35 Jour. Weekoverzicht. P. de Waart 6.356.45 Gramofoonpl. 6.45—715. Esperanto-cursus. 7.157.45 F. M. Gescher: „Sociale Proble men op Java" (II). 7.458.45 Zang door Dame.koor o. 1. v. Suze ten Napel. 8.459.00 Vaz Dias. 9.0011.00 Aansl. Groote zaal R.K. Volks bond te Eindhoven. Concert KRO.-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. Solisten M. Bouwmeesters (so praan). W. Herckenrath (bariton) en F. Bos- hart (piano). Afgewisseld met gramofoonpl. 10.4512.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsluitend VARA.-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de con- tinu-bedrijven. VARA-septet en A. de Vries (toespraken). Teun de Klepperman, 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelspel Joh. Jong. I.30 Gramofoonpl. 2.25 Kwartiertje voor het Instit. voor Arb. Ontw. 2.40 Gramofoonpl. 2.45 Paedagogisch concert. 4.15 Cursus Duitsch P. Bol. 4.45 Concert. 5.00 Kunstbeschouwing Otto van Tussenbroek 5.30 Vervolg Concert. 5.40 SDAP-kwartiertje. 5.55 Gramfoonpl. 6.00 Concert. 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Populaire Avond. 10.50 Vaz Dias. II.0012.00 Gramofoonpl. VOORSCHOTEN. L. T. B. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Voorschoten van den L. T. B. alhier in het R.-K. Vereenigingsgebouw on der leiding van den voorzitter, den heer J. H. van LJffelen, die deze bijeenkomst open de met den chr. groet en een woord v%n welkom tot de aanwezigen. Als spreker trad op de heer ir. J. Ch. Bles, leeraar aan de R.-K. Landbouwwinlerschool van den L. T. B. te Voorhout, met het onderwerp „De voeding van melkvee", in welke rede de spreker verschillende nuttige wenken gaf inzake het voederen der dieren. Daarna werden de ingekomen stukken behandeld en deelde de secretaris, de heer L. C. de Jong, de vergadering mede, dat ook door de afdeeling 10 gestort is voor het dr. Schaepmanfonds zonder echter de kas der afdeeling te bezwaren. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkom sten in 1930 hebben bedragen 52.50 en de uitgaven 43.50, zoodat de rekening sloot met een batig saldo groot 9.We aftre dende bestuursleden, de heeren L. C. de Jong en W. G. Duynisveld, werden bij ac clamatie herkozen. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering werd benoemd de heer L. C. de Jong en tot plaatsvervan ger, de heer W. G. Duynisveld. De afdeelingscontributie werd vastge steld voor 1931 op 1.50 per jaar. Aan het einde der vergadering werden nog eenige films vertoond. Op gebruikelijke wijze sloot de voorzitter deze bijeenkomst. den bommengooier. De stakker zag er zelf anders ook aardig beroerd uit Dave's gedachten hechtten zich aan Mill manMillman zou morgen weg gaan het had hem altijd goed gedaan met Mill man uit te praten. Hij had hem nooit ver teld waar het geld gebleven was, al wist Millman natuurlijk waarvoor hij hier zat. De tijd ging voort, de sleur van het ge vangenis-leven ging voort als een groot, machtig wiel dat langzaam, tergend lang zaam draaide. Dave Henderson was op weg naar de bibliotheek met verlof om een boek te gaan halen. Hij had wel geen boek noodig, maar hij wilde Millman spreken. En niet alleen om hem goeden dag te zeg- gen I Dave voelde zich ziek naar lichaam en ziel door het besef dat Bookie's bezoek van dien middag bij hem had gevestigd het besef dat de vijf ellendige jaren die hij achter den rug had onbeloond zouden blijven. Hij ging de boekenkamer binnen. Een wachter leunde onverschillig tegen den muur, een paar gevangenis-bibliothecaris sen waren met 'n andere gevangene bezig. Millman behoorde niet tot hen, die was vrij op het oogenblik. Dave's blik ontmoet te Millman's koele rustige, grijze oogen hij ging met zijn vriend naar het eind van een houten toonbank aan den anderen kant van het vertrek en overhandigde het boek dat geruild moest worden. Wat is er aan de hand, Dave? Mill man sprak zacht en haastig, met zijn rug naar den wachter gekeerd en deed alsof hij het boek inkeek ik heb je nog nooit zoo gezien! Viel je je niet goed? Neen, zei Dave Henderson tusschen zijn tanden. Ik ben er ellendig aan toe. Daveutry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 4.00 Verslag voetbalwedstrijd: Arsenal-Bir mingham. 5.05 Orgelspel door R. Foort. 5.35 Kinderuurtje. 5.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Recital door R. Murchie. 7.50 Concert. 9.40 „The Scoop", detective-verhaal. 10.10 Fragment uit „Little Tommy Tucker". 10.55 Dansmuziek. II.15 Fragment uit „Little Tommy Tucker". 11.3512.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 5.05 Concert. 9.05 Solisten-concert. 9.50 Orgelconcert. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Concert. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert m. m. v, tenor en sopraan. 7.05 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. 11.2012.20 Gramofoonpl. (dansmuziek). Kalundborg, 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonpl. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.2011.20 Radio-bal. Dansmuziek door ver schillende dansorkesten. Brussel, 508,5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Speciaal concert. 9.25 Vervolg concert. Zee sen, 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten, 'essen. 11.2012.10 Hoorspel „Kalif Storch", Otto Wollma. 12.101.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.5Q Voordrachten. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.15 Lessen en lezingen. 7.20 Vroolijke avond. Weintraub Syncor- pators. 9.20 Berichten. Daarna tol 11.50 Dansmuziek dcor Dajos Bela. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Gisteravond hield de afd. Voorschoten van den R.-K. LandaTb.bond „St. Deus Dedit" haar jaarvergadering, welke slechts matig bezocht werd. Na de opening door den voorzitter las de secr. de notulen der vo rige vergadering welke onveranderd wer den goedgekeurd. Vervolgens brachten secr. en penningmeester hun jaarverslag uit, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar de groei der afdeeling vrijwel heeft stil gestaan. Vervolgens werd door den heer P. v. Beek een uitvoerig verslag gedaan over den gehouden Bondsraad op Vrijdag en Zaterdag 9 en 10 Jan. te Haarlem. Hier uit bleek, dat hoewel de bondsraad stond in het teeken des tijds en de toenemende werkloosheid zijn stempel drukt op de be sprekingen er toch ook nog redenen tot blijdschap waren n.l. de sterk toenemende groei van den bond. Een bewijs, dat steeds meer landbou wers overtuigd raken van het nut om in hun eigen bond georganiseerd te zijn. Na dat de heer v. Beek door den voorzitter be dankt was voor zijn duidelijk eu mooi ver slag werd tot bode der afd. benoemd de heer M. Opdam. Na enkele besprekingen van algemeenen aard werd de gelegenheid opengesteld voor nieuwe leden zich op te geven. Twee der aanwezigen gaven zich op, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Alles schijnt zich opeens tegen me te kan ten, Charlie Welk boek moet je hebben? vroeg Millman koel en fluisteren voegde hij er aant toe: Vertel verder! De politieDave Henderson sprak door de hoeken van zijn mond zonder zijn lippen te bewegen. Barjan was hier gis teravond. En vandaag kreeg ik nog een waarschuwing. De duimschroeven worden aangezet 1 Bedoel je dat ze je beletten om 't geld te halen? Blijkbaar begreep Millman de situatie onmiddellijk en dat was een heele opluch ting voor Dave. Hij knikte. Waarom geef je het toch niet op, Dave Het opgeven 1 Dave kreeg een kleur van opwinding en zijn lippen verstrakten. Nooit zal ik het opgeven Denk je dat ik hier vijf van mijn beste jaren in deze hel heb gezeten om ten slotte bakzeil te halen. Ik zal het hebben. Het heersch gefluister stokte even en toen opeens heftig: Het is om te huilen, CharlieTe be denken, dat er geen levend wezen op de groote, wijde wereld is, dat ik vertrouwen kan en het voor mij kan halen, terwijl de politie mij in de gaten houdt. Millman keerde zich om en liep naar de boekenrekken die langs den wand waren aangebracht Dave keek hem in een soort verdooving na. Dat was een eigenaardig afscheid Hij wist eigenlijk niet eens goed wat hij gezegd had, hij was uitgeput, op, naar lichaam en ziel. Millman had lang werk om een boek uit te zoeken en hij had niet eens om een boek gevraagd. Wat kwam het er dan ook op aan. Barjan en I Bookie Skarvan.... (Wordt vervoigd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5