UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUW5 Agenda •Cltav ivooi I JflPAHSCHE KOP EN SCHOTEL f VRIJDAG 30 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 EERSTE KAMER. Wijziging der Gemeentewet. De sprekers in eersten termijn over de herziening der Gemeentewet hebben zich alien reeds gister deen hooren; heden aal de minister ven Bimnenlandsche Zaken de heeren beantwoorden. Mer.scheJijkerwijs ge spreken mag men onderstellen dat heden middag er ook over gestemd zaïl werden. Wij gelooven niet, da«t er groote kans be staat, dat het ontwerp zal worden verwor pen, maar vermoedelijk zal het aantal tegen stemmers grooter zijn dan in de Tweede Kamer, waar het is aanvaard met tien te genstemmers. „DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID". Mgr. J. D. J. Aengenent aan Pat-r F. Hendrics S.J. Over „De Gouden Keten der Waarheid" door Pater F. Hendricks S.J., uitgave A. N. Govers N.V. en in den R. K. Boekhan del k 0 30 per ex. verkrijgbaar, ontving Pater Hendricks van Monseigneur Aen genent, den Bisschop van het Diocees waartoe hij behoort, onderstaand eigen handig schrijven, met verlof dit te publi- Haarlem, 14 Jan. '31. Zeereerwaarde Pater, Ontvang Onzen har tel ijken dank voor de vriendelijke toezending van Uw mooie boekje De gouden keten der waarheid. Jk ben overtuigd, dat het ontzaglijk veel goed zal doen. Want zonder iets te kort te doen aan de beteekenis der meer uitgebreide handboeken, die over de Katholieke ge loofsleer bestaan, meen ik te mogen zeg gen, dat er behoefte was aan een klein boekje, dat kan dienen als een eenvoudige, maar zekere gids voor de volwassen Ka tholieken en niet-Katholieken. En dat boekje heeft U ons geschonken. Ik ben er U dankbaar voor. En volgaarne spreek ik den wensch uit, dat het een zeer ruime verspreiding moge vinden niet alleen on der de niet-Katholieken, maar ook onder ons Katholieke volk. Want het is duidelijk en klaar en het laat zich aangenaam le zen; het schenkt een helder inzicht in de waarheden van ons heilig Geloof, en het is derhalve in staat om een juist begrip van die verheven waarheden bij te brengen, zoodat het met de hulp van Gods genade niet alleen vele niet-Katholieken tot het ware geloof zal brengen, maar ook vele Katholieken voor afval zal bewaren. Moge het gelezen worden door tienduizenden andersdenkenden. Maar ik zou het ook weu- schen in ieder katholiek huisgezin. De prijs van dertig cents maakt het voor een ieder bereikbaar. Door den prijs zoo laag te stellen hebt gij aan velen een weldaad bewezen. Met de meeste hoogachting, Uw dr. in Onzen Heer, t J.D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. MINISTERIEELE BRIEF AAN WERK- L00ZENKASSEN. De niei/we crisisregeling. De minister van Arbeid, Handel en Nij- vaihedd heeft een circulaire gezonden aan de besturen der werkloozenkaesen, waarin hij een uiteenzetting geeft van de door de regeerinig vastgestelde regeling in zake verCeng.mg van den uitk ee-ringsd-uur voor leden van werkloo zen kassen in bedrijfstak ken, waarin crisiswerkloosheid heerscht» De minister wees er op, dat besturen van werkioozenkassen, die hem een voorstel doen boekkomen tot verlenging van den uit- keerdngsd'uur bij hun verzoek moeten voe gen eon raming der kc©ten, benevens een opgave van het bedrag der midde en per ultimo December 1930, opdat kunne blijken, welke vermoedelijk de geldelijke gevolgen zu-lien zijn. Op hun verzoeken zal alleen dan gunstig kunnen werden beschikt, indien bepaalde.ijk van een crisistoestand kan worden gespro ken, terwijl aan de ka&besturen medeclee- ling zod worden gedaan, zoodna, naar het oord eed van den minister, in 1931 voor den betreffende bedrijfstak de crisistoestand als geëindigd moet worden beschouwd. Ten slotte bericht de minister, dat zijn circu laire aan de besturen van alle werkloozen- kassen is ''en ter kennisneming, zoo dat uit de toezending geenszins kan wor den afgeleid, dat haar inhoud voor elke kas, aan we'.ker bestuur zij is verzonden, van toepassing zou worden geacht. Dat zal wor den beoordeeld, zoodra het in de circulaire bedoelde verzoek is ingekomen. ACTIE IN HET TUINDERSBEDRIJF. Voor een collectief contract. De drie samenwerkende land- en tuinar- beidevsbonden hebben aan de hoveniers te Haarlem en omgeving meegedeeld, dat zij besloten hebben dit voorjaar een krachtige actie te voeren voor- een uniform collectief contract, omvattende alle ondernemingen in het bedrijf. Maar daar voor de hoveniers geen vereeniging bestaat en zij toch gaar ne langs den weg van overleg hun doel zon den bereiken, verzoeken zij hun te willen berichten, wat de arbeiders-bonden moeten doen om met de patroons in contact te komen. Wij zijn zegt het schrijven verder gaarne bereid alle patroons nog weer eens op te roepen, maar wij moeten dan toch eenige zekerheid hebben, dat aan onze uit- noodiging gevolg wordt gegeven. Nogmaals wij willen alles beproeven om op vredelie vende wijze ons doel te bereiken, maar wij hopen da-n ook op uw aller medewerking te mogen rekenenvooral omdat een unifor me regeling zoowel patroons als arbeiders ten goede zal komen. „Volkskrant". MAARSMANSSTEEG 7 H. W. PEERROT TELEFOON No. 630 Jff ZATERDAG LAATSTE DAG dan sluit onze afdeeling HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Er zijn nog koopjes Ie halen, vele artikelen tegen elk aannemelijk bod. Er is veel waarvan U kunt profiteered Haast U, 't gaat bijna voor niets DE WERKLOOSHEID BIJ DE VAKCENTRALES. Het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek van 31 Dec. 1930 geeft de verhoudingscijfers van werklooze leden der vakcentrales als volgt weer: (de percentages zijn het gemiddelde van de maand October 1.1.. Diamantindustrie 69.1 R.K. bond, 89.1 Prot. Chr. bond, 74.1 Soc. Dem. bond. Drukkersbedrijven 3.R. K. bond, 2.7 Prot. Chr. bond, 3.8 Soc. Dem. bond, 1.7 Neutr. bond. Bouwbedrijven: 8.06 R. K. bond, 10.3 Prot .Chr. bond, 11.4 Soc. Dem. bond, 12.1 Neutr. bond, 17.9 Anarch. Federatie. Houtbewerking: 7.9 R. K. bond, 8.1 Pr. Chr. bond, 12.8 Soc. Dem. bond, 29.8 Anar chistische Federatie. Kleedinginduslrie1.2 R. K. bond, 5.6 Prot. Chr. bond. 8.7 Soc. Dem. bond, 11.5 Anarch. Federatie. Steenkolenmijnen 0.2 R. K. bond, 1. Pr. Ohr. bond, 0.3 Soc. Dem. bond. Metaalindustrie: 8.R. K. bond, 12.2 Prot. Chr. bond, 12.1 Soc. Dem. bond, 18.4 Neutr. bond, 12.5 Anarch. Federatie.. Textielindustrie: 6.4 R. K. bond, 6.2 Prot. Ohr. bond, 9.5 Soc. Dem. bond, 1.3 Neutr. bond, 7.3 Anarch. Federatie. Voed.- en Genotm.: 1.4 R. K. bond, 2.5 Prot. Chr. bond, 3.3 Soc. Dem. bond, 1.8 Neutr. bond. Sigarenindustrie3.2 R. K. bond, 5.8 Prot. Chr. bond, 10.7 Soc. Dem. bond,' 9.7 Anarch, bond. Slagersbedrijf3.R. K. bond, 5.6 Soc. Dem. bond. Transportbedrijf: 5.R. K. bond, 3.5 Prot. Chr. bond, 4.3 Soc. Dem. bond. Handels- en Kantoorb.: 5.— R. K. bond, 0.6 Prot. Ohr. bond, 0.2 Soc. Dem. bond, 1.7 Neutr. bond. Fabrieksarbeiders: 5.— R. K. bond, 3.5 Prot. Chr. bond, 7.9 Soc. Dem. bond, 8.3 Anarch. Federatie. Werkmeesters: 1.9 R. K. bond, 3.2 Prot. Chr. bond, 2.1 Soc. Dem. bond. Technici: 1.5 R. K. bond, 2.5 Prot. Chr. bond, 3.5 Soc. Dem. bond, 1.4 Neutr. bond. Handelsreizigers: 0.5 R. K. bond, 0.6 Soc. Dem. bond. 0.8 Neutr. bond. Café-Rest.-pers.: 8.5 R. K. bond, 8.7 Soc. Dem. bond. Het Rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht". Men schrijft ons uit Avereest: De polemieken over de' dreigende ver- dwijning van het R. O. G. „Veldzicht" uit I onze gemeente wekken den indruk, alsof I het hier heelemaal een achterlijke boel \s. Maar dat heeft rector I. v. d. Berg dan Dinsdagavond wel eens anders laten hoo- Zijneerw. gaf toen met zijn R. K. ge mengde zangvereeniging „St. Coecilia" in het Patronaatsgebouw te Dedemsvaart een in alle opzichten welgeslaagde uitvoering van H. F. MüIIers oratorium „Die Heilige i Elisabeth", welke uitvoering begeleid weid I met piano- en strijkmuziek. Het klankgc- halte van het koor was waarlijk mooi en er werd met groote toewijding gezongen. I De soli werd-en vertolkt door mej. R. Plattel, de declamatie in verzen van: i B. Verhoeven door onze dorpsgenoote mej. A. Minke. Beide daines oogstten veel j succes; inzonderheid verdient een woord van lof de jeugdige declamatrice, die be- heerscht-gevoelvol haar taak verrichtte. Hoewel verzocht was tusschen de deelen van het oratorium niet te applaudisseeren, kon het publiek zich na soli en declamatie niet altijd beheerschen. Aan het einde was men niet tevreden of de dirigent, rector v. d. Berg, moest eenige malen voor het voetlicht treden. Bij den aanvang had onze pastoor, de Zeereerw. heer Akkersmans, een uileen- zetting gegeven van het leven der H. Eli sabeth, wier 7e eeuwfeest we juist dit jaar gedenken. Spr. maakte van deze gelegen heid gebruik om hulde te brengen aan de ijverige St. Elisabeth-vereeniging onzer parochie. In de volle zaal werden een paar dozijn Balkbruggenaren opgemerkt. Deze hadden gezamenlijk een autobus gehuurd, andcis konden zij na afloop niet terug. De ver keersmiddelen mochten wel wat beter zijn, dat '8 waar. Vierde lezing voor .„Katholiek Woerden." Maandagavond trad als spreker op voor „Katholiek Woerden" mr. G. C. Kropman, wethouder van Amsterdam met het onder werp: „Beteekenis der Gemeente en daar mee in verband de Katholieke Armenzorg". De voorzitter van het comité richtte o.m. ook een woord van welkom tot de burge meester, wethouder Zon, de vier Katholie ke Raadsleden en het niet-katholieke Raadslid H. Brunt, die eveneens vertegen woordigd waren. Wethouder Kalsbeek had bericht van verhindering gezonden. Ten zeerste stelde spr. hun tegenwoordigheid op prijs. Hierna ving de heer Kropman zijn rede aan. ïk heb, aldus spr., gaarne de op dracht aanvaard om over 'dit onderwerp te spreken. Mede in verband met de aan staande verkiezingen is de behandeling er van voor Katholieken noodzakelijk. Het is op de eerste plaats niet mijn bedoeling geestdrift te wekken, zegt spr., maar een inzicht te geven in de beteekenis van de gemeente in 't algemeen en wat de ge meente kan doen ten bate van de minver mogenden. Eerst beantwoordde spr. de vraag: Wat is eigenlijk een gemeente? Dan kwam mr. Kropman te spreken over de verhouding tusschen Rijk en Gemeente. In J897 kwam een regeling tot stand betref fende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Die regeling was niet erg vooideelig, want ze hield alleen maar reke ning met de toename van de bevolking en niet met de toename van de lasten, die het Rijk oplegde. Zoodoende kwam er on tevredenheid. Dc positie van de gemeente werd hoe langer hoe slechter. De regeering bleef niet doof voor de klachten en een nieuwe regeling kwam tot stand. Hierbij ging de regeering van de gedachte uit. dat de belastingbetalers op de eerste plaats rijksburcers zijn en dat de belastingdruk, die bij iedere gemeente zoo verschillend was. meer diende genivelleerd te worden. Met andere gedachten nl.l. dat de ge meente ook een eenheid is, zoodat de be lastingdruk bij de eene gemeente wel dege lijk grooter kan zijn dan bij de andere wat dan ook in 't geheel niet. vreemd is ging de regeering niet accoord. Minister de Geer betoogde, dat het gemeentelijk besef is verzwakt, voortkomend uit het losser worden van de band tusschen gemeente en burger. Op duidelijke wijze ligt spr. echter uit, dat we het tegendeel evengoed kunnen be weren. ja zelfs tooot spr. aan, dat die gedachte van de regeering volkomen in strijd is met de feiten (dat- het gemeentelijk besef heelemaal niet verzwakt is blijkt toch wel duidelijk, wanneer belangrijke en ook onbelangrijke vraagstukken aan de orde komen, waardoor de belangstelling van alle vemeentenaren gewekt wordt als voorbeeld wiist spr. op de demping van het Rokin te Amsterdam). De nieuwe regeling is gekomen. De ge meenten zullen worden geholpen door de gemeenlefondsbelasting, waarbij 50 opcen ten kunnen worden geheven uit de vermo gensbelasting, terwijl men dan nog recht heeft op de geheele opbrengst van de per- soneele belasting. Oppervlakkig bekeken, aldus spr., is die regeling niet. kwaad. Bezien we ze echter goed, is ze e^n koord om de hals van de gemeente. Een gemeente toch mag niet meer heffen dan 80 opcenten. Komt ze hoo- ger, dan grijpi het Rijk in. Het Rijk wordt dan zoo gezegd toe'ziende voogd. En de gemeentelijke zelfstandigheid komt in ge drang. Wat doet men nu? De gemeente zegt: we hebben nog de personeele belasting. Deze belasting, aldus spr., is feitelijk een gezinsbelasting. Indien deze nieuwe rege ling dus doorgaat en de gemeentebe- moeiïng zich steeds uitbreidt, dan zal r t 'i óf de S0-grens moeten passeeren, óf de ge zinnen zwaarder moeten belasten. In het eerste geval verliest men de gemeentelijke zelfstandigheid. In het tweede geval, en dit is voor de Katholieken van groot be lang, komen de groote gezinnen Tn ere snel. Hoe ver, vraagt spr. verder, zou een even- tueele andere regeering de toepassing van deze regeling doorvoeren? Duidelijk laat spr. met voorbeelden zien, welke gevol gen dit zou kunnen hebben. Er traan daarom reeds sternen op voor wijziging en spr. is het hiermede geheel eens. 't Is spr.'s doel niet vanavond uiteen te zetten, welke de bemoeiingen van de ge- meente zijn, maat in groote lijnen zou spr. toch wel even willen mededeelen, wat in de komende jaren ieder gemeentebestuur moet voor oogen houden. Naar spr.'s mee ning moet voorop staan de bescherming van het gezin. Op onze weg ligt het, vast te houden aan deze waarheid: de gemeente heeft be lang bij krachtige gezinnen, terwijl die ge- zinne de gemeente noodig hebben. De ge meente nu kan de lasten wegnemen, die een krachtig gezin bedreigen. Dat eischt haar belang en ook het Katholiek be lang. Indien we de vraag stellen: waaraan lijdt het gezin in de tegenwoordige tijd, dan kunnen wij een tweeërlei antwoord ge ven. Het gezin lijdt innerlijk en uiterlijk, j Het moderne Teven, hoewel dit ook veel goeds heeft gebracht heeft veel schade ge daan aan het familieleven. Spr. wijst slechts op de pornografie, de vele verlei delijke amusementsgelegenheden enz. Op dit punt kan de gemeente er toe bijdragen veel weg te nemen van wat het gezin be dreigt. In verband met het gezin is echter veel belangrijker het vraagstuk van de woning bouw en de woninginrichting. In veel ge meenten is op dit gebied nog heel wat te doen. Een behoorlijke woning toch is een eerste eisch voor de ontwikkeling van het familieleven. Na een kort resumé komt spr. vervol gens op een der meest nijpende vraagstuk ken van onzen tijd: de werkloosheid. Als voorbeeld geeft spr. hier cijfers uit Am sterdam, die inderdaad doen duizelen. De tegenwoordige malaise, aldus spr., is voor duizenden gezinnen een bedreiging met de ondergang, waar zij zelf geen schuld aan hebben. Spr. komt hier ook op het uitzenden van werkloozen door het Rijk naar werk verschaffingskampen. Dit stelsel kan spr. niet bewonderen. Deze kampen zijn bronnen van geestelijk bederf, aldus spr., en haarden, waar het communisme kan wortel schieten. Het familie-verband wordt verbroken. Om der gelijke redenen acht spr. dezen vorm van bestrijding der werkloosheid meer nadee- lig dan voordeelig. Na-dat spr. een onder de pauze ingediende schriftelijke vraag van een der aanwezigen over deze kwestie heeft beantwoord, komt hij op een ander gemeentebelang nl. de armenzorg. Als regel moet die armenzorg uitgaan van de kerk en de particulieren. Dat is een oud en juist beginsel, aldus spr., en tevens in overeenstemming met de histo rie. Op heldere wijze toont spr. deze over eenstemming aan en gaat dan na, hoe la ter, in de ingewikkelder geworden maat schappij, de Kerk die zorg heeft moeten deelen met de overheid. Hoewel voor som mige categorieën de Kerk en de particulie ren uitsluitend de zorg hebben, is in Ae practijk de bedeelende liefdadigheid hoofd zakelijk taak van de overheid. Door ver schillende oorzaken heeft de overheid die taak overgenomen. Het nadeel is, dat bij de burgerij zich het idee heeft gevestigd, dat de armenzorg een taak moet zijn der overheid. Dit is inderdaad een nadeel, aldus spr., want de kern der liefdadigheid is de haastenliefde en deze wordt geschaad door de overheidsbemoeiing. Tot het slot van zijn rede komend, zegt spr., dat er nog veel te doen is voor het gezin te midden van de gemeente-politiek. De groote gezinnen worden overbelast, maar ze lijden ook aan geringschat!ing en miskenning. Het is onze taak deze misken ning weg te werken. Wij moeten onze ka tholieke positie zuiveren en behouden. Ken nen we onze verantwoordelijkheid, aldus spr., voor de gemeenschap. Laten we ver trouwen winnen ook door ons optreden in de stedelijke gemeenschappen. Dan hebben we medegedaan aan het ideaal: Christus terug tot het volk, het volk terug tot Christus. Na. dit schitterende pleidooi voor het groote gezin stelde wethouder Zon de sur. nog een vraag, die op uitvoerige wijze werd beantword. De heer Zon dankte daarna de spreker, waarna de voorzit'er deze prachtavond sloot met den Christe- lijken groet. Tenslotte moet nog worden medegedeeld dat de eerstvolgende lezing afwijkt van het programma en gehouden wordt op Vrijdag 6 Februari a.s., waarbij pater Bor- romaeus de Greeve O.F.M. het woord zal voeren. „St. RAPHAEL". Gisteravooid hield de afd. Leiden van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" haa-r jaarvergadering, welke zeer goed be zocht was. Nadat d-e voorz., de heer J. Nafoer, de vergadering met den Ohr. gncet en een kort woord van welkom op deze eerste vergade ring des jaa-rs had geopend, werden door den secr. de notulen voorgelezen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het afge- loopen jaar een zeer goed jaar is geweest, zoowel door uitbreiding van he4. ledental, als door de gevoerde acties. In het geheel werden 11 nieuwe leden ge- iin&laJCeerd, zoodat op 31 Dec. j.l. het leden tal 106 bedroeg, zoodat nu bijna alle ka tholieke spoor- en t-rammamnen hie-r ter ste de in „St. Raphael" zijn georganiseerd. In een 11-tall gehouden ledenvergaderingen werden verschillende belangrijke aangele genheden behandeld, zooals de reglement- dienstvoorwaarden, herziening bij spoor-en traanwegen alsmede het loonontwerp en pensioenwet voor het N.Z.H. personeel. Ook de actie voor het eigen herstellings oord, het Mgr. Mutsaer&oord, had een sc-hit-, terend verloop; ruim 80 leden zijn lid, ter wijl ruim 50 dezer leden bij de IJ. gehouden aotie hun contributie vrijwillig hebben ver hoogd. Ook kwam tot stand de z.g. retraite penning van één cent per lid en per week, ten doel hebbende om van de jaarlijksche opbrengst een aantal nog niet rehraitanten uit de leden geheel kosteloos een retraite te doen medemaken, om z-oodcende de gods dienstige overtuiging meer ingang te doen vinden. Nadat door den voorzitter een woord van dank was gebracht aan den secretaris, den heer G. Th. v. Zijp, voor zijn uitvoerig verslag, werd het woord gevraagd door het lid den heer Wa.rmendam, die in een toepas selijke speech den secr. da.nk bracht voor hetgeen hij in de afgeloopen vijf jaa-r voor de afdeeling had gedaan en werd hem na- meng aillle leden der afdeeling een bloem stuk en een fraaie lichtkroon overhandigd. Vervolgens werd het woord nog gevoerd door den geestelijke adviseur Kap. L. Gud- de en den voorzitter, den heer J. Naber. Nadat de secretaris deze onverwachte hul de in ontvangst had genomen, sprak hij een woord van dank tot de leden. Daarna werd het jaarverslag van den penningmeester en de begrooting over 1931 behandeld en goedgekeurd. Den heer C. v. d Veer werd door den voorzitter een woord van dank gebracht voor zijn keurig beheer. Tot kasnazieners werden benoemd de leden P. Brandenburg en A. Roovers. Na behandeling der ingekomen stukken LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Jan. tot en met Zondag 1 Febr. a.s. waar genomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. BllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllB I Bij aankoop van 4 gild. Zaterdagen Maandag een zeer mooie C£fidü@£&&a I iiiii i iiiiiii ïiiii i li 11 iiiii i ii i in ii i nu iinilllllia was aan de orde de bestuursverkiezing. De aftredende leden G. Th. v. Zijp en H. v. d. Es-hof werden bij acclamatie herkozen, ter wijl voor den heer H. M. Jansen, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, geko zen werd de heer J. J. Polak. Door den voorzitter werden nog enkele woorden gewijd aan het afgetreden be stuurslid, den heer Janssen, gezien de vele jaren, die hij als besturslid was wenkzaam geweest. Na de gehouden rondvraag werd deze vergadering door den voorzitter met den gebruikedijken groet gesloten. VERHOOGING VAN DEN GEDISTILLEERD ACCIJNS. De gedistilleerd accijns wordt met in gang van 1 Februari 1931 verhoogd van 180.tot 200.per H. L. ad 50 pet.; op laatstgenoemd bedrag worden 10 op centen geheven. De verhooging van den accijns wordt na gevorderd voor het gedistilleerd, dat op genoemden dag aanwezig is in en in ver voer is naar eene opslagplaats, voor zoo ver dit gedistilleerd voor een zelfde opslag plaats meer bedraagt dan 100 liter, onge acht de sterkte. Wij vestigen er de aandacht op, dat de gebruiker of hoofdgebruiker van een op slagplaats, waarin gedistilleerd in groote- re dan de hiervoren genoemde hoeveel heid aanwezig is, verplicht is hiervan op Maandag 2 Februari a.s. (en zoo de voor navordering vereischte voorraad door lateren inslag wordt bereikt of verhoogd telkens den eerstvolgenden werkdag na dien inslag) schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den Ontvanger der accijn zen over zijne woonplaats. De aangifte moet onderteekend zijn en behalve de vermelding van de hoeveel heid, soort en sterkte van al het gedistil leerd eene nauwkeurige aanwijzing inhou den van de. plaat-s of de plaatsen, waar het gedistilleerd in voorraad was of inge- Felix C. Driessen Jr. overleden. Gistermorgen is onder de gemeente Woubrugge plotseling overleden de heer Felix Carl Driessen Jr., onder-directour van de Leidsche Katcenmaatschappij. De heer Driessen, die den leeftijd van 39 jaar bereikte, nam in vele kringen een vooraanstaande positie in; de overledene was o.m. bestuurslid van het Dep. der Mij. voor Nijverheid en Handel, commissaris van do Leidsche Broodfabriek en van de Stoombootmij. de Volharding, voorheen voorzitter van A.S.C. Voor de familie is dit overlijden een zware slag. Rijksmuseum van Oudheden. De directie van het Rijksmuseum van Oudheden is voornemens over te gaan tot de opleiding en aanstelling van eenige be schaafde jongedames, teneinde desge- wenscht de museumbezoekers van voorlich ting te dienen betreffen hetgeen tentoon gesteld wordt. Daarnaast hebben zij lich te werkzaamheden van wetenschappelijken aard te verrichten. Voor de werkloozen. Bij den voorzitter van den Kath. Böuw- vakarbeidersbond, den heer Strijk, is door bemiddeling van den geestelijken adviseur een gift van 100 gid-. ingekomen. Den gever wordt namens de werklooze leden van ge noemden bond hartelijk dank gebracht. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2335. Fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen v.h. L. E. Nieuwenhuizen, Leiden. N. Dir., F. H. Nieuwenhuizen Segaar, Leiden. 2430. C. L. Korndörffer. Katwijk a. Zee, Freek van Roonstr. 19. Broodbakkerij. Uittr. E.: C. L. Korndröffer, Katwijk a. Zee. Uittr. Gevolm.W. M. Korndorffer Dubbeldam, Katwijk a. Zee. Wijz. handelsn. thans: C. L. Korndörffer Jr. N. E. C. L. Korndörffer, Katwijk aan Zee.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2