22ste Jaargang VRIJDAG 30 JANUARI 1931 No. 6809 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £cicbelve Gou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Jong en oud. De Bond van Jonge Liberalen, afdeeling Leiden en de Leidsohe liberale Studenten- vereeniging hebben onder voorzitterschap van den heer Bijleveldt een bijeenkomst gehouden, waaiin mr. dr. F. Hollander, voorzitter van den Bond van Jonge Libe ralen, gesproken heeft over: Wat willen wij, Jonge Liberalen? Wij hebben deze bijeenkomst niet bijge woond en tot onzen spijt hebben de kran tenverslagen ong slechts een zéér kort saamgevat antwoord gegeven op de hier gestelde vraag: „Wat willen wij, Jonge Liberalen?" 't Zal ook anderen met ons wel interes seeren, wat de Jonge Liberalen nu eigen lijk willen! Is het een frissche beweging, met mooi initiatief en blijde geestdrift voor idealen, die daarom op onze belang stelling en óók op onze waardeering aan spraak maakt? Wij weten het niet, maar., wij twijfelen er aan. Een twijfel, waaraan niet onschuldig is de volgende passage in het verslag, dat wij van de vergadering lazen. Ten slotte besprak spr.. de werk loosheid, welke volgens hem het best bestreden kan worden door op te ko men tegen het protectionisme en door verdediging van den vrijhandel. Werk verschaffing, mits doeltreffend aan gewend, kan mede de werkloosheid bestrijden. Ziet, dht is nu zoo uit de oude doos, dat het zelfs niet in den smaak zal vallen van vele.. Oude Liberalen, omdat het duf riekt. De werkloosheid zou het best bestreden kunnen worden, als maar de vrijhandel heerschte over heel de wereld! Nu kan men over vrijhandel en protectionisme ver schillend oordeelen, daaromtrent een ver schillende meening en verschillende waar deering hebben, maar vrijhandel te be schouwen als het middel om de wereld crisis en -malaise te bestrijden, dat is toch een zoo vergaande vereering van het libe rale dogma van den vrijhandel, dat 't ons herinnert aan een tijd, welken wij voorbij achtten. Vrijhandel het middel om de werk loosheid te bestrijden volgens de Jonge Liberalen. En.werkverschaffing kan dan ook nog wel er bij worden aangewend, „mits doeltreffend"; met dat middel schijnt men heel en heel erg voorzichtig te moeten zijn 1 Waarlijk, deze jonge menschen schijnen ons oud toe. VOLKENBOND DE EUROPEESCHE UNIE Rusland, Turkije en IJsland uitgenoodigd De secretaris-generaal van den volkenbond heeft .overeenkomstig het besluit van de Europeesche commissie, uitnoodigingen aan Rusland, Turkije en IJsland gezonden ter bij woning van de volgende vergadering van de commissie, die in Mei zal worden gehouden. Ook verzocht hij de genoemde Staten mede te deelen, of zij aan deze uitnoodiging gevolg zullen geven. Tevens is de motie der commissie van 20 Februari ter kennis van de regeeringen der genoemde drie landen gebracht en spoedige toezending van het protocol der beraadslagin gen over de tot nu toe verrichte werkzaam heden toegezegd. De volgende vergadering van de commissie zal 5 Mei beginnen en waarschijnlijk vier da gen duren. GENEVE BOUWT „ONTWAPENINGS HOTELS" Zooals men weet, heeft de Raad de aanwij zing van Genève als zetel voor de groote ont wapeningsconferentie afhankelijk gemaakt van de voorwaarde, dat de stad behoorlijke gele genheid biedt tot huisvesting van alle gedele geerden enz. enz. Genève heeft er geen gras over laten groeien: onmiddellijk is een commissie be noemd en is een grootscheepsch program ont worpen om zoo mogelijk ten spoedigste het bewijs te leveren, dat Genève opgewassen zal zijn tegen de taak zulk een groote conferentie op correcte wijze te huisvesten. Aan den secre taris-generaal is al een rapport overgelegd met opsomming der prijzen, waartoe de ho tels enz. verplicht zullen worden. Waarschijnlijk zal men overgaan tot den bouw van een aantal zeven verdiepingen hoo- gc woonhuizen. Deze woningen zullen met alle comfort en gemakken voorzien worden. Ook zal er een groote auto-garage bijgebouwd worden. Een en ander zal verrijzen in de on middellijke nabijheid van het Volkenbondsge- bcuw. ENGELAND CONSERVATIEVE MOTIE VAN WANTROUWEN Tegen de financieele politiek der regeering. De Conservatieven hebben thans hun motie van wantrouwen in de regeering formeel bij het Lagerhuis ingediend. De motie luidt: „Het Lagerhuis spreekt zijn afkeering uit inzake de houding, welke de regeering aanneemt met haar politiek van voortdurende vermeerdering der openbare uitgaven .vooral nu zij dezen politiek voert in een tijd, waarin alle nieuwe lasten moeten worden vermeden, en de grootst mogelijke spaarzaamheid moet worden be tracht, wil men het vertrouwen weer herstel len en de werkloosheid verminderen". De regeering zal worden verzocht om ten spoedigste gelegenheid te geven, over deze motie in debat te treden. Winston Churchill, die als vroeger kanse lier van de Schatkist bij uitstek geroepen is om dergelijke financieele quaesties te behan delen, behoort niet tot de onderteekenaars van de motie, wat door velen in verband wordt gebracht met het voor eenige dagen tnsschen hem en Baldwin in de Indische quaestie gerezen meeningsverschil. RUSLAND HET LIJDEN OP DE SOLOWKY-EILANDEN Naar de „Osservatore" uit Warschau ver neemt, is een Russisch geestelijke er eemgen tijd geleden in geslaagd, uit de gevangenis van de beruchte Soiowky-eilanden, waar hij tal van jaren heeft doorgebracht, te ontvluch ten en dezer dagen te Stolbse, een Poolsch grensstation aangekomen. Aan de autoriteiten en eenige journalisten, die hem over de toestanden op de Soiowky- eilanden ondervroegen, deelde hij mede, dat zich daar thans 425 orthodoxe en 48 katholie ke geestelijken bevinden. Allen worden op .wreede wijze door de gevangenbewaarders be handeld, die er zich op beroemen, opdracht te hebben ontvangen, om deze sporen van het oude regime weg te vagen. Alle gevangenen zijn aangetast door epide mische ziekten, tengevolge van de koude, het absolute gebrek aan hygiënische voorzorgs maatregelen en geneeskundige hulp, en den verschrikkelijken dwangarbeid, die zij in bos- schen en moerassen moeten verrichten. De geestelijke verklaarde tenslotte, dat al deze folteringen nog ondragelijker worden door de absolute onmogelijkheid, waarin de gevangenen verkeeren, om ook maar eenig contact met de buitenwereld te onderhouden. MOSKOU'S PROPAGANDISTEN Weer 300 op de wereld losgelaten. Naar de „Osservatore"' uit Riga verneemt, zijn op de grens tusschen Letland en Sovjet- Rusland twee agenten der derde internatio nale gearresteerd, die voorzien waren vaD valsche passen en op weg waren naar de Ver- eenigde Staten. Deze lieden waren in het be zit van zeer belangrijke documenten, waaruit bleek, dat zij deel uitmaken van een groep van 300 propagandisten, die door Moskou naar het buitenland worden gedirigeerd. Al deze agenten zouden zich vóór den 15den Februari a.s. op hun respectievelijke plaatsen van bestemming moeten bevinden, om dan, zooals eveneens uit de in beslag genomen documenten blijkt, den 25sten Februari een proeve van hun communistisch kunnen af te leggen, waaruit moet blijken, of zij aan een eventueele wereldrevolutie kunnen meewerken Het bestuur van de derde internationale is n.l. van meening. dat de steeds toenemende wereldcrisis, waardoor vooral de gemoederen der werkloozen opstandig worden, buitenge woon gunstig is voor een wereldrevolutie poging. De Letlandsche autoriteiten hebben terstond uitgebreide maatregelen genomen, om even tueel andere leden van de groep der dnehon- derd, die reeds uit Moskou vertrokken zijn, den weg te versperren. EEN BOLLENHANDEL-JUBILEUM We leven tegenwoordig in een tijd van herdenkingsfeesten. Personen en gebeurtenissen, wier heuge nis wel sinds een paar of nog meer eeuwen in de herinnering der menschheid leven, maar tot dusverre louter in stilte werden herdacht, geven nu opeens aanleiding tot een feest of indien er geen reden is tot vreugde of dankbaarheid minstens tot een historischen terugblik, welke kran ten en tijdschriften stof biedt tot schrij ven en leeraren. Onze tijd schijnt daar nu eenmaal be hoefte aan te hebben. Hoewel onze samen leving al druk en rumoerig genoeg is, zoo dat zij feitelijk genoeg aan zichzelf heeft, moeten al die juïjilea er toch nog bij. Mis schien spruit zulks wel hieruit voort, Jat men af en toe behoefte heeft aan een rust punt voor de gedachten en dit wijl de jachtende „beschaving" onzer dagen het niet aanbiedt dan maar zoekt in 't kal me verleden. Welnu: zoo'n jubileum kunnen we nu ook in den bollenhandel vieren, 't Is nu immers drie eeuwen geleden, dat ons va derland en meer speciaal een groot deel van het leesgebied der Leidsche Courant gedurende eenige jaren in gestadige opwin ding verkeerde door den „dwazen tulpen handel". Kijkt er uw jaartallenboekje maar op na, o critische scholieren. Feestelijk kan de herdenking niet we zen tenzij voor de nazaten dergenen, die toen soms in een ommezientje rijk gewor den zijn maar voor een terugblik is toch wel aanleiding. Waarom zouden we niet met de mode meedoen? Bekend is het verhaal van den matroos, die in dezen windhandeltijd een geschenk uit Indië meebracht voor een Amster- damsch koopman en door dezen werd ge trakteerd op een nieuwen haring en een kruik bier, welke practische combinatie Janmaat in de huiskamer van zijn gast heer mocht verorberen, zoozeer was het present in den smaak gevallen. Wederkee- rig viel onzen matroos de tractatie in den smaak; wel had hij er graag een uitje bij. Er lag juist zoo'n versnapering op de tafel en van een onbewaakt moment de koopman moest even de kamer uit maak te de gast gebruik om „dat uitje" bij zijn haring op te peuzelen. Bij terugkeer van den gastheer bleek tot diens schrik, dat de matroos een tulpenbol had opgegeten, die 3500 3 duizend 5 honderd gulden gekost had. Zulke dure kapjes zullen er in den loop der eeuwen weinig verorberd zijn, zelfs niet in den meest verkwistenden tijd der oudheid. Nu, onze koopman vond het ook wel wat overdreven, maar 't was zijn eigen schuld. Wie laat zoo'n duur ding achteloos op ta fel zwerven. 't Zal de gewoonte geweest zijn bij dien Amsterdammer, want zulke kostbare bol len waren toen lang geen zeldzaamheid. Omstreeks 1620 begon de bollenwaanzin, welke ongeveer 10 jaar later haar hoogte punt bereikte en toen door verstandige maatregelen den kop werd ingedrukt. Waar die prijsopdrijving vandaan kwam? De mode begon ermede. De eene rijk aard wilde in zijn tuin al duurdere bloe men hebben dan de andere en de kwee kers leverden ze wel al lachten deze daarbij in hun vuistje om de domheid hun ner cliënten, die in 1623 voor een „Semper augustus" grif van 1000 tot 1500 betaal den. Toen 't bovendien voor de dames smaak werd in 't buitenland begon men daar 't eerst mee om zich met tulpen in stede van met paarlen en diamanten te tooien, nu, toen was 't hek heelemaal van den dam en deden de bollen prijzen, welke bij spron gen de hoogte en.... soms de laagte in gingen, de speelzucht van het groote pu bliek ontwaken. Snapt u dat niet? Maar wat doen we tegenwoordig nog anders met onze effec ten? Enfin, 't werd een complete windhandel. In 't voorjaar bepaalde men de som, die op een vastgestelden dag van Augustus of September voor de bollen zou betaald wor den. In zenuwachtige spanning werden de grillen der mode gadegeslagen. Zou deze soort in de gunst komen of die andere of nog een andere? 't Was „hausse" en „baisse" net als tegenwoordig met vele waardepapieren. En. het gevolg: plotselin ge rijkdom voor den een, dito armoede voor den ander, naar gelang in 't najaar de „koersen" stonden, want het verschil moest worden bijgepast al werd er in werkelijk heid geen bol „aan de beurs" verhandeld. Natuurlijk stegen ook in den werkblij- ken handel de prijzen, zoo werd b.v. te Hoorn een huis verkocht voor 3 tulpen, welk feit in een gevelsteen werd ver eeuwigd. 't Was misschien geen groot huis, maar misschien ook wel, want één „semper augustus" deed toen al 4600 met een rij tuig en twee paarden op den koop toe. Een ander liefhebber gaf voor zoo'n zelfde bloem 3000 plus een kabinet ter waarde van eenige duizenden. Een „vice-roi" werd in geruild voor: 2 last tarwe, 4 last rogge, 4 vette ossen, 8 vette varkens, 12 vette scha pen, 2 okshoofden wijn, 4 vaten bier, 2 ton boter, 1000 pond kaas, een bed, een stel kleeren en een zilveren beker. En nog dacht de kooper, dat hij er goed mee af was, want hij zou wel weer een grooteren gek vinden dan hijzelf. Te Alkmaar ontvingen de erfgenamen van zekeren Wouter Bartholomeusz. de somma van 90 mille voor eenige tulpenbol len; te Amsterdam won iemand in 4 maan den tijds 60 mille met dezen handel en in de»n Schermer werd eens vergeefs twaalf morgen land voor één tulpenbol geboden. Nu was in dien tijd het geld wel niet zooveel waard als thans, maar met dit al waren het toch fabelachtige prijzen. En 't bleef niet bij enkele van zulke dure „koop jes", want de omzet liep in de millioenen. Eindelijk, nadat de waanzin een jaar of 10 geduurd had, kwam men tot bezinning, denkelijk mede, wijl de koningin der mode weer op wat anders haar wufte zinnen ge zet had. Eerst werd hulp gezocht bij de plaatselijke overheid, maar deze kon of wilde er niets aan doen. Toen kwam het particulier initiatief tot zijn recht. l)e vooraanstaande bloemisten in de Holland- sche steden besloten in Februari 1637, dat alle koopen van tulpen, welke vóór ultima November 1636 geschied waren, erkend zouden worden, de latere evenwel niet. De Staten van Holland bevestigden dit oe- s-luit bij plakkaat entoen was 't uit Do prijzen daalden zoo plotseling, dat men blij mocht wezen nog 50 te krijgen voor een bolletje, dat eerst grif ƒ5000 gold. Hoeveel ellende uit al die narigheid voortsproot behoeft men niet te vragen. Wie berustte kwam nog 'tbest uit, want wie ging procedeeren en zulke men schen zijn er altijd och heere.... daar weten we' alles van. In onzo bollenstreek gaat het sindsdien heel wat rustiger toe. Bollenhandelaar te wezen lijkt me nog wel een goed vak, zoo dat zulke dolle dingen heelemaal niet noo- dig zijn om erin te slagen. Wij zullen van dit driehonderdjarig ju bileum dan ook maar geen feest makon. AJO. CHINA PATER HO'S MARTELDOOD Gruwelen der Communisten. De vicaris-apostolicus van Hanyang, mgr. Edward Galvin, heeft een schrijven ontvan gen van Pater Wan uit Puchi over den mar teldood van pater Marcus Ho, die door Chi- neesche communisten op gruwelijke wijze werd omgebracht. Pater Ho's missie was gelegen in een berg- district, dat vol communisten zat, zoodat de pater het beter dacht, zijn residentie tijdelijk te verleggen naar Puchi, waar hij ongeveer twee weken lang verbleef. Daarna keerde hij naar zijn missie terug om eenige van zijn eigendommen, inzonderheid heilige vaten en kleeren, te redden, want daar te blijven was onmogelijk. Nauwelijks was hij op zijn missiestatie aan gekomen, of hij werd omringd door commu nisten. Deze ontkleedden hem eD sloegen hem verschrikkelijk. Op ongeveer een halve mijl afstand van de missie hielden zij halt, bonden een touw om zijn hals en wurgden 6em langzaam tot hij dood was. Daarna begroeven zij zijn lichaam zonder kist. Later werd Ijet lijk, na veel moeite, gevon den en naar Puchi overgebracht om daar be graven te worden. Een broer en een neefje van pater Ho, die in zijn gezelschap geweest waren, werden ook gevangen genomen, doch men weet niet, waar zij zijn heengevoerd en of ze dood of levend zijn. Pater Ho stond bekend om zijn grooten ijver, en was vervuld van een innig verlangen zielen te winnen voor Christus. De correspondent van de „Times" in Sjang- hai meldt aan zijn blad: De Chineesche minister van iorlog, Hoying- tsjin, heeft opdracht gekregen, zich naar de provincie Kiangsi te begeven, om daar het opperbevel van alle regeeringstroepen, die op het oogenblik met de bestrijding der commu nisten bezig zijn, op zich te nemen. De communisten hebben zich voornamelijk in het Zuiden der provincie ingenesteld. Het betrokken gebied is zoo uitgebreid, zoo berg achtig en zoo rijk aan schuilhoeken, dat de regeering hare beste troepen in het veld heeft moeten sturen en het opperbevel in handen van één persoon heeft moeten stellen, wil zij hoop hebben op succes. Volgens de Chineesche pers zijn de com munisten slim genoeg, om onder de bevolking geen verbittering te wekken, slechts de «ijken te plunderen en de armsten, door het ter be schikking stellen van goedkoope levensmid delen, door steun aan de onden 'ijsinrichtin- gen en door instandhouding der ziekenhuizen op hun hand te krijgen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Russische en Chineesche martelaars. Rusland, Turkije en IJsland uitgenoo digd om deel te nemen aan de besprekin gen omtrent de Europeesche Unie. De 3 October-vereeniging en de a.s. feest- plannen. (3de blad). Voorstellen van de R. K. Bijz. Onder wijzers voor de a.s. Federatie-vergadering. (3de blad). De Times-correspondent voegt hieraan toe, dat officieele kringen de werkloozen in China schatten op een 100 millioen. Dit geweldige cijfer laat zich verklaren door den burgeroorlog, de bandietenplaag en de ellende, die uit de laksche houding der autoriteiten is voortgekomen. 200 Reizigers ontvoerd. In het Zuid-Westen van China heeft opnieuw een roofoverval op een trein plaats gehad. De bandieten brachten den trein tot stilstand en ontvoerden ongeveer 200 Chineesche reizigers AMERIKA BEGROOTINGSDEFICIT DOOR MELLON VERWACHT. Ten bedrage 350 millioen. De Amerikaansche minister van Financiën, Mellon, heeft verklaard, dat de financieele toestand der Vereenigde Stalen zeer onbevre digend moet worden genoemd. In het loo- pende begrootingsjaar zal waarschijnlijk 'n de ficit van ongeveer 350 millioen dollar ontstaan De president van de American Manufacturers Export association, Edward Hurdley heeft te Chicago een rede gehouden over de algemeene economische depressie en de werkeloosheid. Hij gelooft dat hierin verbetering zal komen indien de zestien debiteur-staten der V.S. hun bewapeningskosten verminderen, Amerika zelf hiertoe eveneens overgaat en bovendien de oorlogsschulden verlaagt. De debiteursta- ten die vroeger tot de beste klanten van Ame- ks behoorden, zouden dan weer als goede koopers op de Amerikaansche markt kunnen optreden. R.K. STATEN-CENTRALE GOUDA. De volledige uitslag van de gehouden stemmingen in de R.K. Kiesvereenigingen in den S'tatenkie-skring Gouda voor de de finitieve candidate rol ijst voor de a.s. Pro vinciale Statemverkiezingen, is als volgt: Jhr. L. C. M. von Finesse (aftr.), Rijswijk, 6730 stemmen; dr. A. C. A. Hoffman (aftr.) Gouda. 4641 .sit.; P. F. Veelenturf Ha zero- woude 4140 St.; P. de Jong Ozm., Roelof- arendsveen 3165 s»t.A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven- 2359 st.; A. C. van Berkel, Gouda 2293 sit.; H. E. J. Bank, Hoogmade 2019 st.; H. G. van Kempen, Woerden 2004 sit.; C. J. van Veen, Zevenhoven 1939 st. A. J. M. van We'Jl, Zegwaart 1775 st.; B. N. Loerakker, Hillegom 1696 st.A. Brand Pzn, Boskoop 1690 st.; W. J. H. J. M. Keijzer, StompwijkVeur, 1390 st.G. Bulten, Voor hout 1374 st.; W. G. de Vroom, Blei®wijk 897 st-; J. W. Groenewegen, Zoete-raeer 787 st.; J. Hoogenboom. Oudewater 772 st.; J. Duinisve'd, Zoetermeor 723 st.; C. Schalkwijk, Reeuwijk 697st,; P. Kasteel, VGnavenlhage 584 st.; W. Mooijman, 's-Gra- venhage 576 st.; H. Stuflameijer, Schiedam 540 st.; C. H. Koeman-s, Gowda 461 st.W. L. M. Daniels, Voorhout 462 s>t.; J. Kok, Loos- duinen 392 st.; J. J. Wubben, Rijswijk 314 st,; J. C. J. van der Leeuw, Pijnacker 301 st,; E. A. Meijer, Voorburg 300 st.H. C. J. L. v. d. Plas, Voorburg-263 st.; A. J. van Lieshout, Schiebroek 187 st» De candidatenl ^st der R.K Staatspartij is dus in den Kie®kring Gouda aldus: 1. Jhr. L. C. M. von Fisenne (aftr.), Rijs wijk; 2. dT. A. C. A. Hoffman (aftr.), Gou da; 3 P. F. Veelenturf, Hazerswoude; 4. P. de Jong Czn„ IKtoelofarendsveen5. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; 6. A. C. van Berkel, Gouda» Momenteel hebben 3 leden uit den kies kring Gouda zitting in de Saten; de twee eeretgekozenen en de heer v. d. Weyden, burgemeester van Nieuwkoop, die geen her benoeming meer wenschte.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1