U n%i ERKOOP BALANS STOFFEN - ZIJDE Bij gevatte Koude 4" NED. OOST-ÏNDÏE VRIJDAG 30 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. 1 ornia Lelijkheden ƒ1431.56; ochtendfeest f 1352.12 Y3 middagfeest ƒ6.029.51 avond feest ƒ7097.15; cabaret 1004.80; nadeelig saldo 1929 1970.90 tezamen 24.735.35. De rekening over 1930 slnit dns met een voordeelig saldo van ƒ711.89. Het aantal leden bedroeg vorig jaar Ja nuari 4240, verminderde tot 3944, doch liep door toetreding van 136 nieuwe leden weer op tot 4080. Het aantal donateurs bleef 152. Contributie en bestuurs verkiezing. De contributie voor het volgende Jaar wordt weer bepaald op 1.50 per jaar. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden de heeren A. M. Touw, N. G. Spaargaren, A. Tieleman fl.Wzn. en E. de Wilde allen werden her kozen. De feestplannen. De voorz. bracht hierna de plannen ter sprake voor de a.s. feestviering. Een acht tal plannen waren ingekomen, waarvan de voorz. den korten inhoud nader mededeelt. Zij waren zeer verscheiden van aard, be handelend de meest uiteenloopende voor stellingen. Het bestuur zelf voelde het meest voor twee plannen, n.l. een optocht voorstellen de Oost en West en een historische op tocht, waarin de voornaamste gebeurtenis sen uit de historie van Leiden. Mr. Trapman geeft over het eerste plan eenige toelichtingen deelt mede, dat de optochtcommissie haar licht daarvoor heeft opgestoken bij de Ver. Oost en West. Een optocht in dien geest zal een voorstelling moeten geven van de Indische cultures, van het scheeps- en lucht vaart verkeer en andere tafereelen. Deze optocht zal het noodzakelijk verband tusschen Indië en het Moederland ten zeerste versterken. Allerlei personen, die over Indië voldoende kennis bezitten, zijn over dit plan gepolst, o.m. de heer Moojen, gedelegeerde van Nederland op de Koloniale Tentoonstel ling te Parijsvoorts zal men de mede werking noodig hebben en verzoeken van Indische jongelui, van Javanen, Surinamers (van de stoomvaartmaatschappijen) en ba boes. Wat het plan van een historischen op tocht betreft heeft het bestuur zich ge wend tot mr. dr. Verburgt, den archivaris van Leiden. Deze heeft reeds een schema hiervoor ontworpen. Een eerste groep hier in kan zijn het verkrijgen der stadsrechten van Leiden, waarvan voor het eerst mel ding wordt gemaakt in 1266. In deze groep zal dan voorkomen Graaf Floris V. In een tweede groep kan worden uitgebeeld de ge schiedenis van gravin Ada van Holland. De derde groep is een belegering van Lei den in het jaar 1420, waarin zullen voorko men Graaf Jan en Gravin Jacoba van Beyeren. Een volgende groep kan gevormd worden door den intocht in 1508 van Maxi- miliaan I, vervolgens het ontzet van Lei den in 1574 en daarna een zinnebeeldige voorstelling van de Leidsche Universiteit, vervolgens een bezoek van Prins Maurits aan Leiden in 1594, dan een episode uit de Leidsche schilderkunst, de geschiedenis van de Pilgrim Fathers, de inhaling van Prins Willem III, toen hij als student werd ingeschreven. Dan neemt de geschiedenis een sprong tot de 19e eeuw, in beeld bren gend het bezoek van Napoleon na de bus- kruitontploffing in' 1807 en ten slotte de Vrijwillige Jagers der Leidsche Studen ten. Over deze twee plannen ontstond eenige discussie en zooals altijd waren de mee ningen verdeeld. Een poging om deze ver gadering zich te laten uitspreken voor het eene of het andere plan, stuitte op verzet van het bestuur, omdat dit rekening moet houden met de kosten, die aan de plannen verbonden zijn. De vergadering liet daarop aan het be stuur de beslissing over deze plannen. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer van Ap pel als secretaris van de Leidsche Midden standscentrale beperking van feestelijkhe den op het Schuttersveld tot één dag. De voorz. antwoordde hierop, dat het slechts éénmaal was voorgekomen, dat het terrein langer geopend is geweest. De heer Kouwenberg verzocht het be stuur maatregelen te beramen om het op- koopen van en verkoopen van kaarten door opkoopers tegen te gaan. De voorz. zegt onderzoek toe, waarna hij de vergadering onder dank sluit. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Gisterenavond hield de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst haar jaarver gadering in een der zaaltjes van het Nuts- gebouw. Op dezen avond sprak de eere-voorzitter der vereeniging de heer Jan de Quack over het onderwerp: „Onze Samenleving'' Alvorens de heer de Quack het woord kreeg, herinnerde de voorzitter eraan, dat thans in beginsel den dag wordt herdacht waarop de vereeniging vóór 35 jaar werd opgericht. In al die jaren heeft de vereeni ging steeds rondom de 70 leden geteld. De officieele feestdag zal op 11 Febr. a.s. in Zomerzorg worden gevierd. De heer de Quack ving aan met te con- stateeren, dat onze samenleving een dool hof gelijkt, meer nog een mysterie. Onze samenleving is een veelkleurige kaart, aantrekkelijk om te aanschouwen doch moeilijk om uit het hoofd te leeren en te beschrijven. Wanneer men een beeld van het heden wil hebben, kan dat slechts door vergelij king met andere tijden geschieden. Spr. gaat daarom terug tot het jaar 1886 en schetste de toenmalige tijden. Er was toen maals een atmosfeer van gemoedelijkheid en van rust. Zeker er waren ook toen misstanden, doch er was over het alge- RESTANTEN bijna VOOR NIETS Onze étalages bewijzen U alles 1 Haarl.straat h. Donkersteeg 2-4-6 GEMENGDE BERICHTEN meen meer saamhoorigheid en onderlin ge welwillendheid. Er was opbloei in de kunsd, bouwkunst zoowel als literatuur, schilderkunst. De namen der kunstenaars echter raken langzamerhand in het vergeetboek, hun scheppingen zijn niet meer van onzen tijd. Het spreekt eigenlijk vanzelf; de kunst is niet afhankelijk van 'n mode-gril. Er zijn geesten, die een nieuwe richting inslaan en er zijn velen, die hen slaafs navolgen. Wat weten de tegenwoordige jongeren, die zoo'n groot en mond roeren, van de geschiedenis? Er waren in die dagen ras- tooneelspelers, ras-bouwmeesters, ras schrijvers, ras-schilders. Er was een feu sacré onder die mannen, die hun oplei ding ontvingen niet op een kunst-acade mie, doch in het werkelijke leven. Stel daar nu onze samenleving tegenover met zijn perverBe decadentie, wat zich uit in allerlei levenshoudingen, niet het minst in de dames-kleedin'g en in het uiterlijk de corum, de beleefdheidsnormen. Er zijn wel dingen, die gedurende de eeuwen stand hebben gehouden, zooals de sport. Wij hebben thans zelfs een Kon. Voetbal bond Waar blijft een Kon. Architecten- bond? Wij krijgen nog eens den tijd dat alleen gegradueerden van Delft zich ar chitect zullen mogen noemen. Spr. hekelt dan de hedendaagsche bouwerij. Er zijn in onzen tijd ook wel verblijdende dingen zooals de Volksbibliotheken, Vacanlie- oorden, de Radio, de vooruitgang van de techniek en zoo meer. De ouderen staan echter vaak wat vreemd tegenover de huidige wereld; zij hadden echter op den tegenwoordigen tijd dit voor, dat zij een halve eeuw noodig hadden om oud te wor den; thans wordt men in 10 jaar oud. Het verleden laat niet met zich spotten. Tegenwoordig meent men wel afgerekend te hebben met het oude en verouderde, doch dat is een aanmatiging. Er is niets nieuws onder de zon, alles wat er thans uitgevonden wordt, was er al sinds eeu wen; het is maar zaak het te. zien en te vinden door nadenken en zoeken, en dat eischt rust en tijd. Spr. eindigde zijn geéstige satyrische causerie met een herdenking van het 35- jarig bestaan der vereeniging. Na de pauze werd de rest van de agenda afgewerkt, zooals jaarverslag van den se cretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester, verslag der kasna- zieners en verkiezing van twee aftredende bestuursleden. Herkozen werden de hee ren J. A. Verhoog en F. A. Wempe Sr., terwijl de heer J. A. Verhoog weer als voorzitter werd aangewezen. Daarna had de verkoop plaats van de tentoongestelde tijdschriften. OVERDEKTE BAD- EN ZWEM INRICHTING. Aansluitend bij hetgeen onlangs in de Raadszitting is gezegd, kunnen wij thans mededeelen, dat zich uit de burgerij een comité gevormd heeft om tot de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting hier ter stede te komen. Het comité bestaat uit: Prof. Mr. E. M. Meijers, voorzitter; E. J. Bruins; F. G. H. Gerhngs; Mr. H. R. Goudsmit; J. C. O. Groot; F. van der Mark, en Mr. J. D. Schepers, Merelstraat 23, Secretaris. Als dagelijksch bestuur, en verder als leden: Prof. dr. J. A. J. Barge; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; prof. dr. P. C. Flu; J. W. Henny; A. de Koster; B. F. Krantz; M. H. de Reede; J. G. J. Verhey van Wijk; M. G. Verwey; prof. dr. J. P. V ogel. Het comité zal zijn werkzaamheden aanvangen met te bepioeven een voldoend kapitaal bijeen te brengen om de exploi tatie te verzekeren. Al degenen, die iets voor dit doel gevoelen en het finantieel willen steunen, kunnen zich óf als stich ter óf als lid-oprichter bij den penning meester van het comité F. G. H. Gerlings, Scheurleer Zonen's Bank, Breestraat 19, te Leiden, opgeven. Stichter is hij, die een gift van tenmin ste 2500.ineens doet. De namen der stichters zullen een plaatsje vinden in het gebouw der zweminrichting. Bovendien verkrijgen de stichters een blijvend abon- nementsbewijs. Lid-oprichter is hij, die tenminste 300 beschikbaar stelt. Voor ieder bedrag van 300.dat een lid-oprichter beschikbaar stelt, krijgt hij een aandeel, hetwelk jaar lijks recht geeft op een vrij abonnement. Mocht binnen zes maanden de onuit voerbaarheid van het plan blijken, dan worden de gest-orte gelden terugbetaald. Degenen, die verdere bijzonderheden om trent het plan wenschen te weten, kun nen zich daartoe wenden tot de heeren Mr. H. R. Goudsmit, Rijnsburgerweg 94 of F. van der Mark, Julianastraat 43, die gaarne alle gewenschte inlichtingen zullen verstrekken. HET COMITÉ. ONGELUKKEN. Leidekker doodgevallen. Gistermorgen te ongeveer kwart voor twaalf is een 30-jarig persoon, die voor het verrichten van leidekkers-werkzaam heden in de dakgoot liep van ©en perceel in de Vrolikstraat te A'dam, omlaag ge stort en op straat terecht gekomen. Zwaar gewond werd de man naar het O. L. Vrou wengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Trambotsing te A'dam. Gisteravond te ongeveer half negen heeft voor het Centraal-Station te Am sterdam in den bocht voor het Victoriaho- fcel een trambotsing plaats gehad. Een bij wagen van lijn 13 is n.l. op dit punt uit de rails geloopen en in botsing gekomen met het voorbalcon van een uit tegenoverge stelde richting komende motorwagen van dezelfde lijn. Het voorbalcon van dit rij tuig werd gedeeltelijk ingedurkt. Ook de ontspoorde bijwagen liep schade op. O.a. braken enkele ruiten. Een passagier, die op het voorbalcon stond werd licht aan de hand gewond. Tengevolge van het onge val ondervond het tramverkeer in de rich ting DamrakStationsplein en Martelaars gracht een half uur vertraging. Een bewusteloos echtpaar. In de Govert Flinckstraat te Amster dam is gisteravond een echtpaar bewus teloos op bed gevonden en door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. Een familielid van het echtpaar zou daar gisteravond op bezoek gaan, maar kreeg aan de woning geen gehoor. Hij is toen het huis binnengegaan en vond man en vrouw, ongeveer 50 jaren oud, bewusteloos op bed liggen. Man en vrouw waren op reis geweest en zouden Woensdagavond thuis komen. Den geheelen Donderdag heeft men echter niets van hen vernomen. Voor zij op reis gingen was er overvloe dig naphtaline in de kamers gestrooid, waardoor een tserke lucht in de woning hing. Men vermoedt, dat zij Woensdag avond in deze atmospheer te bed zijn ge gaan en door de naphtaline bewusteloos zijn geraakt. Hedennacht waren zij in het. ziekenhuis nog niet bijgekomen. BRANDEN. Etagebrand te Rotterdam. Gisteravond om half negen is brand uit gebroken op de derde etage van pand 39 aan de Diergaardelaan te Rotterdam, waarvan het bovenhuis ip gebruik is bij de firma Knothe in pelterijen. De brand is ontstaan op een achterka mer, die als slaapkamer gebruikt werd en wr arin een kachel stond. Het vuur sloeg onmiddellijk door de glazen balkondeuren naar buiten, zoodat onmiddellijk alarm ge maakt werd en een motorspuit werd uitge zonden. Het vuur was in een half uur gebluscht. waarvan er twee langs de trap omhoog zijn gebracht, een over een belendend pand is geleid en een ten slotte door het onbe woonde benedenhuis naar den achterkant is gevoerd vanwaar van een plat dak een straal de derde etage kon bereiken. Het vuur was in een half uu rgebluscht. Twee kamers zijn uitgebrand, terwijl in het huis veel waterschade werd aangericht. De motorspuit heeft een reserveslang uit gelegd, welke hulp echter niet noodig was. Oude man bekomt brand wonden. Korten tijd later is te Rotterdam brand ontstaan in een alcoof van een woning aan het Prins Frederikplein, welke kamer be woond werd den den 73-jarige H. W. De oude man heeft daarbij brandwonden gekregen en moest naar het ziekenhuis Coolsingel worden vervoerd. Het binnenbrandje kon spoedig met een straal op de waterleiding worden ge bluscht. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Het officieele onderzoek. Naar wij vernemen heeft Woensdag het officieele onderzoek naar het spoorweg ongeluk van Maandagavond plaats gehad. In de oommissie van onderzoek hadden zitting ir. E. F. baron van Haersolte, in specteur voor vervoer der Nederlandsche Spoorwegen; ir. B. S. van Zanten, inspec teur van tractie, en nog enkele andere le den uit Utrecht. Over de resultaten van dit onderzoek wordt het stilzwijgen bewaard. Echter wordt gemeld, dat bij het onderzoek ver schil van gevoelen bestaat omtrent de voor de ramp verantwoordelijke personen. De. Maas wast. De Maas blijft wassen, sedert gistermor gen 8 uur nog 34 c.M. De stand om acht uur gisteravond was 3.37 M. of 45.38 boven N.A.P. De laaggelegen landerijen bij Maas tricht zijn reeds overstroomd, ook enkele buurtwegen. In België is de Maas wassend, de Sam- bre stationair. Donderdagmorgen was de stand 20 tot 30 c.M. hooger dan den vorigen avond, ter wijl nog steeds was verwacht wordt. Ook de zijrivieren wassen onrustbarend snol. De stand bij Visé is thans 3 meter boven normaal. Gisternacht is er 20 m.M. regen gevallen. Uit Roermond: Het laatste etmaal is de Maas weer eenige centimeters gewassen. Voortzetting van den was wordt ver wacht in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 46 ct. Bij Uw Drogist. 467 Gouddieven aangehouden. Woensdagmiddag werden door een vrouw aan een juwelier in de Sariolea- straat te Heerlen enkele gouden voorwer pen, ter waarde van ongeveer 100 aan geboden, terwijl haar man buiten stond te wachten. De juwelier vertrouwde het zaak je niet en waarschuwde de recherche, die beide echtelieden naar het politiebureau bracht. Op de man trof men een dolkmos aan. Voorts bleek, dat de man van Ita- liaansche nationaliteit was en den laat- sten tijd in Utrecht verblijf hield. Men ver moedt hier met goud-dieven te doen te heb ben, die te Aken hun slag hebben ge slagen. Het onderzoek duurt voort. Als een politieagent voorzitter is.... Dezer dagen werd op het dorp K. in Friesland een vergadering gehouden van een Pluimveevereeniging. Eenige leden wenschten 't woord over de openingsrede van het bestuurslid, die door vertrek van den voorzitter als zoodanig fungeerde. Toen dit hem niet verleend werd en zij toch door zouden redeneeren, dreigde «le tijdelijke voorzitter (een agent van poli tie) hen met proces-verbaal wegens.. huisvrede-breuk! De opposanten kozen „eieren voor hun geld" en.... zwegen!! „De Tijd". Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Wassenaarscheslag op 5 Febr. a.s. van tien uur tot halftwee wegens het schieten met mortieren. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE LAWINES IN DE ALPEN Nog 63 tnan ingesloten. Over het lawine-ongeluk in de Italiaansehe Alpen wordt aan de „Matin" gemeld, dat de rest van de verongelukte compagnie Italiaan sehe Alpini, naar verluidt 63 man, nog in de sneeuw is ingesloten. Militairen, douane-ambtenaren en burgers beijverden zich, om hun hulp te verleenen en het moet hun Donderdag na ontzettend veel moeite gelukt zijn een, zij het dan ook on zekere en tijdelijke verbinding met hen tot stand te brengen. Als gevolg van den sterken sneeuwval is het op het oogenblik nog niet mogelijk, om den moeilijken tocht naar benedin te onder nemen, daar dan het gevaar bestaat, dat de geredden wederom door lawinen zouden wor den overvallen. ONTPLOFFING IN ENGELSCHE MIJN 4050 Vermisten. In een kolenmijn te Whitehaven in Cumber land, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 4050 arbeiders vermist zijn. Tot dusver heeft men slechts drie personen kun nen redden. Aardbeving in Albanië. In Albanië heeft een nieuwe aardbeving plaats gehad, waardoor vooral de stad Ko- riza geteisterd is. Daar zijn de orthodoxe kerk en 50 huizen ingestort, terwijl 400 huizen zoo beschadigd zijn, dat zij onbewoonbaar zijn geworden. Onder de bevolking ontstond een paniek. Zij bracht den nacht, ondanks het gure jaar getijde onder den blooten hemel door. Daar alle telefoon- en telegraaflijnen ge stoord zijn, zijn uit Tirana twee vlieg'.uigen vertrokken om de aangerichte schade nauw keurig op te nemen. Jongeman gelyncht. Uit Shaferze (Noord-Dakota), wordt ge meld: Een tierende menigte bond den sheriff en sleepte vervolgens een jongeman, die had kekend een man en de leden van zijn gezin te hebben vermoord, uit de gevangenis. Zij bracht den gevangene in een optocht van automobielen tot aan een naburige brug, waar zij hem ophing. Weer een overval te Berlijn. Gisteravond tegen half acht heeft in Sle- glitz (Berlijn) weer een brutale overval plaats gehad in de bureaux van een spaarkas. Drie onbekende bewapende mannen drongen plot seling 't bureau binnen, waar nog twee be ambten werkzaam waren, die, terwijl zij met een revolver bedreigd werden, gebonden wer den. Daarop eigenden de misdadigers zich 4300 M. toe en verdwenen in de duisternis zonder te zijn herkend. Baby In een boom. Dezer dagen ontdekte de politie van Chert- sey in het graafschap Surrey een baby van ongeveer zes weken in een boom. De baby, die nog schreide, toen de politie ter plaatse kwam, hing met zijn kleertjes aan een tak. Het kindje moet daar ongeveer drie uren *<>u?ngea hebben. Groote smokkelaffaire ontdekt. In verband met de arrestatie te Tokfo vj een zekeren koopman Walter Beck verklaa de Japansche politie, naar de „Daily Heralc meldt, dat zij een groot complot heeft on dekt van smokkelaars van bedwelmende mie delen. In eenige jaren zouden de smokkelaar voor een waarde van meer dan een milioe pond sterling aan verdoovende m ddelen nae Japan hebben gesmokkeld. Bijna alle cocaine-producten werden echt® weer verder verhandeld naar China en 'ndii Op het oogenblik bestaat er een nauwe sa menwerking tusschen de Japansche en de In dische politie, om deze smokkelaffaire op ha spoor te komen. Reeds hebben te Bombay en te Calcutt; arrestaties plaats gehad, die met deze alfair in verband staan. Naar verluidt, zouden ook eenige vooraan staande Japansche zakenlieden en zelfs eei vooraanstaande politieke figuur bij de aange legenheid zijn betrokken. Wraak? Op den districtsarts van Tschernoschin, dr Maier is Woensdagnacht een moordaanslag gepleegd Toen de dokter in gezelschap zijner vrouw per auto van Mariënbad naar huis terugkeer de werd hem in het bosch nabij Triebl, bij een kromming van den weg, door een onbe kenden man toegeroepen, dat er iets aan den auto haperde. De dokter bracht daarop zijn wagen tot staan. Hij en zijn vrouw stegen uit, om 'n on derzoek in te stellen. Terwijl dr. Maier zich onder den wagen boog, trok de onbekende een revolver en loste verscheidene schoten op het echtpaar. De vrouw werd doodelijk getroffen, de dokter zwaar gewond. Toen de dokter zich daarop tegen zijn aan valler keerde, sloeg deze hem bewusteloos. De dokter en het lijk zijner vrouw werden door voorbijgangers gevonden en naar Tscher noschin overgebracht. De onbekende dader was intusschen spoor loos verdwenen, zonder iets geroofd te heb ben. Men vermoedt daarom, met een daad van wraak te doen te hebben. De gendarmerie is onmiddellijk met een onderzoek begonnen. Een fatale maand voor New-York. In New-York zijn in de maand Januari circa 3000 personen door griep aangetast; 384 gevallen waren met doodelijken afloop. In den zelfden tijd zijn meer dan 4000 personen aan longontsteking ziek geworden, van wie 1800 personen zijn gestorven. Negen mijnwerkers te Ltnton gered. Uit Linton in Indiana wordt gemeld, dat van de door de ontploffing in de Bettymijn aldaar bedolven mijnwerkers nog negen hun ner, die men reeds had opgegeven, levend zijn geborgen, GEWELDIGE BANDJIRS TE MOENTÏLAN Watermassa's van 12 M. hoogte in de Kali's Na de groote lahar-erupties, hebben gewel dige bandjirs zooals reeds door telegram men in ons blad is gemeld in het geteis terde gebied nieuwe verwoestingen aangericht. Ook Moentilan, zooals het „Djokjasch Dag blad" van 3 Januari meldt, is niet gespaard gebleven. 't Water in de Lamat donderde in haar bedding en dit angst-aanjagend geluid ver hoogde de paniek, schrijft het blad. Niemand wist waar naar toe, want van alle jijden wist men kali's en wie kon verzekeren, dat deze niet eveneens bandjirden? De kali zelf leverde een schouwspel, waarvan geen be schrijving is te geven. Het water stortte met meer dan sneltrein vaart door de brugopening. Het water had ean bruine, vuil zwarte kleur en daarin vlogen groote boomstammen, rotsblokken, een brug in rijn geheel meene mend. Telkens als een boom cf steen legen deze brug kwam, hoorde men het dondurend geluid boven het andere uit, een geweldig ge kraak en de grond, waarop wij stonden, schudde voortdurend. Langs de kanten vielen heele stukken grond weg en waren onmiddel lijk verdwenen. Boven de kali hing een dikke damp van zwavel en wat roet en het heete water begon den weg op te strormen. In groote angst en ontzetting vluchtten de bewoners, in hun radeloosheid niet watend waarheen. Op sommige plaatsen bereikte het water een hoogte van 1012 M. Het meest akelig was het ziekenhuis er aan toe. Zander uitzicht om eenige hulp, zonder mogelijkheid om zich een idee te vormen van den toestand rendom, alleen met de zieken, die tot geen prijs mochten worden alleen gelaten, deden de zusters het boveDmenschelijke om de kalmte te bewaren. God alleen weet, wat ze in dien tijd geleden hebben. In het Xaverius-college zijn groote verwoes tingen aangericht. Veel kamers, zalen en heel de tuin zijn vol modder geloopen De rij man- dikamers dicht bij de Kali gelegen is wegge vaagd. Door gebrek aan handen waren de pastoors genoodzaakt zelf het opruimingswerk te ver richten. Hun groote rust heeft velen tot kalm te gebracht. Zij hebben in die dagen honder den vluchtelingen gevoed en gehuisvest en hebben ontzettend veel gedaan om de gemoe deren te kalmeeren. Een woestenij was overgebleven na de band jirs. Het bloeiende leven, dat langs de kali en op de velden viel te bewonderen, was totaal verdwenen, een groote zandvlakte had haar plaats ingenomen. Nog meldt het blad, dat het treinverkeer over de spoorbrug over de kali Lamat ge stremd is, omdat de brug ernstig heeft gele den. Ook loopen alle spoorbruggen in het Moentilansche ernstig gevaar. De bruggen in den grooten weg over de kali's Batang, Blong- keng, Lamat en Pabelan hebben de geweldige krachtproef doorstaan, maar het is niet uit gesloten, dat een van die bruggen, bij een nieuwen aanval het woedende water, zal be zwijken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10