Om Honderd Duizend Dollar! DONDERDAG 29 JANUARI 1931 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 30 Januari. Huizen, 298 M. (Algemeen Programma)- 8.009.15 Gramofoonpl. 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.001.30 Concert KRO-kwintet o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.302.00 Gramofoonpl. 2.002.45 Kookpraatje raej. Lauwers. 2.454.15 Orgelconcert Evert Haak. Soliste Betty Dijkstra. 4.154.30 Zenderverzorging. 4.305.15 Concert Vrijw. Muziekcorps le R. Huzaren, Amerfsoort o. 1. v. Kapelmeester Math. Klijnen. 5.155.30 Max K. Gorisch over Toerism» 5.306.00 Vervolg concert. Stafmuziek. 6.006.25 Tuinbouwhalfuurtje. 6.256.45 Vervolg concert. 6.457.15 Cursus Engelsch. 7.15—7.45 Dr. W. G. N. v. d. Sleens: „Indië als Toeristenland". 7.459.00 Concert. KRO.-orkest o. 1. v, J. Gerritsen. G. Hengeveld (piano). 9.00 Vaz Dias. 9.159.30 Concert. 9.3010.00 Causerie door den heer Wies 10.00—10.45 Concert. 10.4512.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht Louis van Gasteren. 10.30 Ziekenuurtje. II.30 Gramofoonpl. 12.392.30 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 2.303.00 Schooluitzending. 3.004.00 Concert AVRO-kwjjntet o. I. v. Fr. Lupgens. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Knutselwerkjes voor kinderen. 5.15 Gramofoonpl. 5.30 Concert. 6.55 Actueele Berichten v. h. N.V.V. 7.10 Cursus door W. H. Vliegen. 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Catechisatie door dr. F. W. J. v. d. Kieb- booro. 8.30 Concert. 9.00 Lezing dr. Hermann Wolff: .Franz Wer- fel als dramaticus". 9.30 Concert Lous Zimmerman. 10.00 Persberichten Vrijz. Gods. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Mevr. Ina Boudier-Bakker draagt uit eigen werk voor. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel. I.50 Gramofopnpl. 2.45 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Recital door R. Murchie. 7.20 Lezingen. 8.05 Vaudeville. 9.05 Berichten en Lezing. 9.40 „Edward the Second'' Tooneelspel van C. Marlowe. II.2512.20 Dansmuziek. 11.2512.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Bramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert, 4.205.20 Concert. Viool en piano. 7.20 „Die goldene Meisterin" operette van Edmund Eysler. Daarna: Berichten tot 11.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1133 M. 11.20—12.20 Orkestconcert. 12.501.20 Orkeslconcert (vervolg). 2.204.20 Concert. Orkest en zang. 7.308.15 Orkestconcert. 8.159.15 Tooneeluitz. 9.30—9.45 Zang. 9.4510.20 Orkestconcert. 10.2011.50 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Trioconcert. 6.00 Vervolg concert. 6.50 Gtamofoonpl. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Concert. Orkest en solisten. Z e e s e o, 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten, le-sea. 11.2012.15 Gramofoonpl, 12.15—1.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen en lessen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Voordrachten enz. 7.20 Operette „Die goldene Meisterin", Edm. Eysler. Regie Ullmann. 9.50 Berichten en daarna avondconcert. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijke aanrijding. Op den Dorditschen Straatweg nabij don Smeetlja.ndBchen Dijk te R'datn is de 65-ja- riige blikslager A. C. v. T., uilt de Tuinders- dwarsstraat overreden door een am to, be stuurd door den 30-jarigen B. uit Raren- dreg-ts v. T. kreeg ernstige kneuzingen en werd per auto van den G.G. G. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij na aankomst is overleden. Doodelijke val. Aan boord vaal het s.s. „Ti&za" (e EJ'dam had gisteren een doodelijk ongeluk plaats. De 22-jarige F. M, die tot de bemanning van dit schip behoort, gleed uit. en vied in het ruim. Hij bekwam zeer ernstige inwen dige kneuzingen, aan de gevolgen waarvan hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel, waarheen hij per auto van den G. G. D. ge bracht was, is overleden. Door een drijfriem gegrepen. Terwijl Dinsdagmiddag de knechten van den veehouder A. J. Poppe te Zwolerkarspel op de Vreugd enrijker waard binnenshuis werkzaam waren en daarbij gebruik maak ten van den benzinemotor, kwant een van hen te dicht bij een drijfriem met het ge volg, dat hij werd gegrepen en naar boven gesleept-. De and-ere knecht had de tegen woordigheid van geest, den motor spoedig stop te zetten, waarna hij zijn collega uit zijn benarde positie kon bevrijden. Het bleek, da-t deze zijn rechterarm had gebro ken, teven® dén pols van zijn andere hand, terwijl hij verder nog verschillende meer of minder ernstige verwondingen had op-ge- loopen. De getroffene is naar het R.K. Zie kenhuis te Z-lolle overgebracht. Brand te Eindhoven. Gisternacht omstreeks half een brak brand uit in perceel Lijmbeekstraat 43 oe Eindhoven bewoond door het gezin Ver- heyen. De familie had zich te ongeveer tien uur ter ruste begeven, terwijl tevens in de keuken waschgoed boven een brandende kachel was gehangen. Om kwart woor twaalf werd de vrouw des huizes wakker en bemerkte, dat de kamers vol rook ston den. Het bleek, dat de keuken reeds in lichte laaie stond. De bewoners moesten zich in nachtgewaad, met achterlating van aJles, ijlings in veiligheid brengen. De gemeente-brandweer kon niet belet ten, dat het. huisje geheel afbrendde. Ver zekering dekt de schade. De Griep. Naar men uit Oostelijk Noord-Brabant aan „De Tijd" bericht, heerscht in verschil lende plaatsen dier streek de griep in ern stige mate. In talrijke gevallen zijn de scholen, vanwege de vele aan de ziekte lij dende schoolkinderen, nog slechts halver wege "bevolkt. Daarnaast komt de griep ook in beduidende mate onder volwasse nen voor, zóó, dat in verscheidene gezin nen vier of vijf volwassenen bedlegerig zijn. De ziekte heeft over het algemeen geen kwaadaardig karakter. De Dijkdoorbraak te Meyel. Men meldt ons uit Roermond: Tengevolge van de dijkdoorbraak te Mey el zijn in het gehucht Langstraat, nog enke le huizen ontruimd moeten worden. In ver scheidene woningen sta at het wat er 1 M. hoog. De aangerichte schade aan de inge zaaide granen is zeer aanzienlijk. Van vele gewassen komt niets mee terecht. Doordat liet kanaal hooge-r ligt dan de omgeving zal het ge-ruimen tijd duren eer deze weer wa ter-vrij komt. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Een onderhoud met machinist en leering- machinist. Het „L. Nbl." heeft een onderhoud ge had met den machinist en den leerling machinist van den trein, welke te Gronin gen in botsing is getfeest met den goederen trein, waarbij drie dooden en zes gewon den vielen te betreuren. De machinist, de heer H. J. Becude, was nog zeer onder den indruk van het gebeurde. We kwamen, vertelde hij, van Nieuwe- schans en zouden den trein naar Leeuwar den brengen, alwaar ander personeel op de machine zou komen, daar deze nog door moest naar Harlingcn. Het was een rustige avond en veel passagiers waren er niet. Vooral het tweede klas-rijtuig, dat vlak achter den pakwagen aankwam* en, zooals bekend, vrijwel geheel vernield is, was niet druk bezet, We kwamen op den gewonen tijd in Groningen aan en passeerden door de tunnel (viaduct) van den Heereweg. Op dat moment had de machinist de snelheid van zijn machine al verminderd tot 30 a 35 K.M. Eenmaal uit de tunnel moesten er verschillende wissels gepasseerd worden. De trein voor Harlingen moet aankomen op spoor zes, doch vlak bij de verbinding van spoor zeven met zes, zag de machi nist, ondanks het feit, dat het signaal op veilig stond, opeens de felle lichten van een groote, rangeerende Jumbo met vier a vijf goederenwagens er achter, voor zich. Onmiddellijk remde Becude met alle rem- kracht, waarover hij beschikte. De vlam men sloegen van de wielen. Ook stelde hij de schuiven nog voor tegenstoora, doch op hetzelfde momortt had de botsing plaats: buffors tegen buffers. „De groote Jumbo", vertelde de machi nist, „vloog wel 15 M. terug, zoo geweldig was de schok. Toen stonden we. Door de botsing vlogen groote brokken steenkool uit de tender naar voren en de leerling- machinist, Hospes, werd door een dier brokken aan het hoofd getroffen, doch ge lukkig niet ernstig. Achter ons reden de wagens van den trein door elkaar. Het was vreeselijk. Het tweede klas-rijtuig moet in den bagagewagen geschoven zijn. Ik weet het niet precies. Mijn leerling-machinist en ik, we schrokken zoo geweldig. Het was dadelijk allemaal' menschen zag ik wel. Maar wij moesten ons met onze machine bemoeien, opdat het ongeluk nog niet grooter werd, dan het al was. We hebben den ketel vol met water getrokken, dan kon die tenminste niet springen en het vuur uitgespoten. Toen dat gedaan was, zijn we even stil op onze vernielde machi ne. gaan zitten en keken mekaar aan.. Wij mankeerden zoo goed als niets. Mijn hoofd bloedde wat bij het oor en mijn schouder deed mij ook pijn, nou ja. Maar die stakkerds achter ons, onze passagiers. Twee waren er al haast thuis en toen nog dood. Ik zag er een voor bijdragen, ik kon het niet zien. Het. ^as allemaal menschen, allemaal menschen. Politie en een heele troep dokters en medische studenten ook geloof ik, stoven te hulp. Ambulance-wa gens reden onze machine voorbij. Ja, huip was er gelukkig genoeg". De machinist, een kerel als een boom, is onderwijl hij vertelt, bezig ©en postze gel op een brief te plakken, maar alle gom is er al af en nog altijd zit de zegel niet op heb couvert „Daar staat iedereen verteld van", zegt hij, „dat er geen peilglas gesprongen is. Voor ons was clat een groot voordeel, want was dat wel gebeurd, dan hadden we niets op de machine kunnen zien tengevolge van den stoom en ons misschien nog gebrand ook. Nu mankeert ons niets dan een paar schrammen en builen. Op bet moment van de botsing sloeg ik een eind naar voren. Een brok steenkool vloog door de tochtruib achter mij en een der wegspringende schor- yen verwondde mij aan het oor. Maar dat was allemaal niets. Het ergste was het mo ment, toen wij van de machine afstapten eh den chaos zagen. Alles kapot. Sommige wagens hadden niet eens wielen meer. En dan die paniek. Het was vreeselijk. Je ver geet het nooit weer". „Hoe of het met de beide locomotieven stond", werd gevraagd. „Buiten werking allebei. De mijne was een „Boogje", een Jumbo serie 1800 en die van Zwolle was ook een Jumbo, serie 3700. Beide hebben nog al wat averij en gaan naar de reparatie. Maar ook dat is niets. Al waren zo allebei „in spanen" geweest-, dan had het nog niets gehinderd, als dit ongeluk maar voorkomen had kunnen wor den. Drie dooden. Maar de tijd ons te bergen was te kort Zoo zag ik de machi ne 't zijn allemaal bochten en zoo zaten we er op. Maar dat ik nog kou rem men, dat heeft wel gescheeld. Ik weet ook, dat ik tot het allerlaatste gedaan heb wat ik kon. Er is natuurlijk een fout gemaakt, maar door ons niet, daarvan, ben ik over tuigd". „Door wie dan wel?" „Dat ligt heelemaal niet aan mij om te beoordeelen", meende Becude. „Dat zal het deskundigen-onderzoek straks wel uitwij zen". Het personeel van de rangeerende Jum bo zijn, voor zoover mij bekend, Zwollena ren. Ook zij zijn zoo goed als ongedeerd. Alleen de leerling-machinist kreeg, evenals Hospes, een blessuur aan het hoofd, ten gevolge van rondvliegende brokken steen kool. Later moet de Zwolsche machinist, Pe per, met een reserve-machine naar ziju woonplaats vertrokken zijn en daar geluk kig veilig aangekomen. Hij bediende de machine zelf. Een prestatie hoor, na zoo'n ongeluk. Do meesten hadden fcefc niet. gekund. Becude en zijn leerling, die aanvankelijk min of meer versuft waren tengevolge van den schrik, zijn met den laatsten trein als passagiers naar Leeuwarden gegaan, waar men de fa milie reeds op de hoogte had gebracht. De heer Becude heeft al vijftien jaar als machinist dienst gedaan en nog nooit is hem een ongeluk van eenige bcteekeais overkomen. De heer Hospes, de leerling-machinist, was eveneens zoo welwillend eenige mede- deelingen te verstrekken. „Wij kwamen on der het viaduct docy, vertelde hij, en moes ter. naar spoor zes, dat is aan den rechter kant van het perron. Vanaf het viaduct gingen we nu door een bocht naaa- zes, doch plotseling zagen we een machine voor ons. Deze bevond zich toen op of vlak bij den wissel, die leidt naar zes of zeven. Het bleek ons later, dat we op spoor ze ven stonden, waar we niet moesten zijn. Hoe dat zoo kwam ligt niet aan ons te beoordeelen, maar ook al had de wissel, die voor zeven wees, goed gelegen voor zes, dan had er toch een botsing gekomen, dab kon nooit anders. Alleen hadden wij dan de klap op zij gekregen. Toen ik de machine zag, dacht ik eerst ook, dat het een botsing met links zou worden en daar om vloog ik gauw naar den anderen kaut van de locomotief. Maar het bleek, dat 'le beide machines elkaar op de buffers raak ten. De machinist werd door glasscherven aan zijn oor gewond en ik kreeg een buil op mijn hoofd, zooals u ziet. Eerst meen de ik nog, dat het ongeluk nog zoo erg niet was, maar toen ik achter mij keekAl les stukken en door mekaar. Een poos geleden heeft Hospes op vrij wel dezelfde plaats een ongeluk gehad, dat veel overeenstemming vertoont met deze ramp. Alleen ware» de gevolgen toen min der erg, daar het rangeerende machines betrof en het. personeel er bij de botsing goed afkwam". LAFFE R00F-0VERVAL. Drie bandieten mishandelen een meisje. Op klaarlichten dag heeft Maandagmid dag te circa dirie uur op den openbaren w eg tufiischen Esscitaen en Nieuw moor (im België) oen drietal bandieten de twintigjarige raej. Peetere uit Nieuwuioer, toen deze per fiets vaai Essclien op weg was naar huis, aange rand, uitgeschud en aan den weg bewuste loos achtergelaten. De kerels waren per auto en stopten, toen het. meisje in aaantocht was. Gewapend mei de revolver eischten zij haar geld of haar leven. Het meisje had in het geheel 50 francs, die de onverlaten haar afnamen. Daarna mishand el dc-n zij haar en sneden haar daarbij de haren van het hoofd, waarna zij het slachtoffer in 'je- wusteloozen toestand langs een sloot leg den en achterlieten. Daar is zij door voor bijganger® gevonden, die haar naar haar woning vervoerden. Aanslag in een pakhuis. Gistermiddag heeft de 54-jarige voerman A. P. O. te Rotterdam eau aanslag gepleegd op den koopman 8„ wiea& lompen pakhuis zich aan de Korte Brandstraat bevind*.- Tits&ehen O. en S. bestond een oude veete, da.teeend uit den tijd cier ontdok king van de transito-dief®talienOp aanwijzing van S. is O. toen aangehouden maar weer vrij gelaten, waarna S. op aanwijzing van O. is aangehouden en veroordeeld werd. Boven dien schijnt er minnenijd Ln het spel te zijn. O. die gistermiddag onder invloed van sner ken drank met een vriend lange het pakhuis va® S. liep, ging daarbinnen en viel S. met een mes aam. Doordat S. zich verweerde kwam O. te vallen en we! zoodanig dat hij door 't mes aan z'n hoofd werd gewond en bovendien een paar ribben brak. Hij is daarna gearresteerd en naar het. ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. S. kreeg geen leisel Met een theekopje op het hoofd geslagen. Bij een huis el ijken twist heeft de 50-ja- ige kolen wertker v. D. te Ro-tterdam gister avond zijn vrouw met een theekopje zoo danig oi) het- hoofd geslagen, dat zij bloe dend verwond word en een hersenschud ding kreeg. Zij is naar het ziekenhui; aau den Berg weg overgebracht. De man. die onder drank- iinvloed verkeerde, is later gearresteerd. Hoe een mijnramp-gerucht kan ontstaan. Wegens het doorslaan van een kabel op Staatsmijn Hendrik te Brunssum, is deze mijn Dinsdagavond van half 6 tot ruim ft uur geheel stroomloos geweest. Om kwart over 9 uur kon eerst de hoofd- vcntjlator» en' daarna de ondergrond so he porapinstallatie weer in bedrijf worden ge steld. Terwijl het om 11 uur in den avond gelukte de liften van schacht 1 weer in werking te brengen, waarmede de arbei ders van de nachtploeg konden afdalen, zoodat toen alles weer zijn gewonen gang kon gaan. Inmiddels had de stroomverbreking op de Hendrik ook op de mijn Emma tot stoor, nis geleid, welke echter binnen een half uur weer verholpon was. Op do cokesfabriek, welke gedurende dien tijd natuurlijk ook stroomloos was, kon men het gas der cokesovens niet weg pompen, en om verder onheil te voorko men, stak men het ontsnappende gas in brand. De geweldige hoog uitslaande vlammen, die heinde en ver zichtbaar wa ren, verspreidden schik en angst in den omtrek en gaven aanleiding t,ot het. ge rucht, dab er een groote mijnramp had plaats gehad. Hiervan is evenwel geen sprake. Er was slechts ecu ernstige, maar korte bedrijfs- stoornis, zonder persoonlijke ongelukken er. uiet geringe schade. FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 11) Kijk eens aan, zei hij langzaam, wat heeft het voor nut. Dave, om zoo hard nekkig te blijven zwijgen? Jc behoeft hier niet vandaan te gaan als een geteekende. Maar het zal heelemaal aan jezelf liggen, hoe de toekomst er voor je zal uitzien. Vindt je het dan niet heerlijk om een vrij man te zijn en de menschen onbevangen in de oogen te kunnen kijken Je hebt nog zoo'n lang leven voor je. Heb je er nooit aan gedacht om een huishouden op te zet ten en misschien om nog eens kinderen te hebben Op de manier die jij in je hoofd schijnt te hebben, zul je het heusch niet ver brengen, Dave. Je hebt nu eeu prach tige gelegenheid om alles goed te maken Geef me nu eens antwoord, kerel Tony Lomazzi was steeds maar aan het mompelen. Eigenaardig dat de wacht van avond zoo toegeeflijk was! Tony praatte lui der dan hij in al die jaren gedaan had. Luister eens Dave, drong Barjan aan. Ik heb je nog één ding meer te vertel len. Ik za! zorgen, dat jij je kans ki'ijgt om op een fatsoenlijke manier vooruit te ko men. Als je over de brug komt, dan ga je vanavond nog vanavond nog, met mij mee hior vandaan Hij boog zich voorover en klopte Dave Henderson weer op de schouder. Vanavond Dave versta je dat goed, nu direct. Wat heb je daarop te zeggen Barjan had gelijk! Het plan dat Dave half en half gemaakt had, had niet. de minste kans van slagen Barjan had hem dat duidelijk gemaakt de %politie zou hem -overal en altijd in de gaten houden. Voor het eerst wendde Dave zijn oog»u af van zijn schoenen en keek Barjan een' minuut lang strak aan. En toen sprak Dave Henderson ein delijk: Je kunt naar de pomp loopen, zei hij. Wolven op het spoor. Wachters op de verhoogde perrons van alle zijden van het ruime vertrek, wachters die heen en weer liepen tusschen de ge streepte gestalten, gebukt over hun werk banken, wachters overal. Dave hief zijn hand op en veegde er mee over zijn oogeu, het lawaai in de timmer manswerkplaats hier om hem heen was on dragelijk Zijn blik viel op den ouden Tony Lomazzi een paar banken verder. Het haar dat onder Tony's muts uitkwam, was zilver wit, de oude schouders waren gekromd. Broodmager was de oude kerel, zijn te wijde kleeren hingen hem om het lijf als de kleeren van een vogelverschrikker. Tony draaide zich om en hun blikken ontmoetten elkaar. De oude man hief ook zijn hand op alsof hij zijn mond wilde af vegen en er was een spel van bewegende vingers in de richting van Dave Hender son. Dave hoorde de scherpe stem van een wachter bij zijn elleboog. Ja, natuurlijk! Hij had een «paar secon den geluierd of was het een uur? Werk tuigelijk bukte Dave zich weer over de schaafbank. Wéér klonk de stem van den wachter. Je moet komenEr is bezoek voor je I Dave Henderson keerde zich om en volg de deu man. Een bezoeker voor hèmEr was immers geen levende ziel ter wereld die belang in hem stelde behalve Bar jan. En die was er gisteren pas geweest Dave haalde met ecu onverschillige ruk de schouders op, toen de wachter de deur opende en hem binnenliet. De deur ging weer dicht. Werktuigelijk, haakte hij zijn vingers in de mazen van het zware, ijze ren netwerk, dat de ruimte omgaf waarin hij zich bevond. Achter het ijzergaas liep een smalle gang, bestemd voor den wach ter, waarin zich nu echter niemand bevond en daarachter was wéér een muur van me talen netwerk. Door de wijde mazen er van keek een gezicht hem aan een dik, paf ferig, rood gezicht. Of hij dat gezicht ken de, dat gezicht met de rollen vet achter in den hals I Het was niets veranderd, in deze vijf jaar, alleen leek het of de rood- omrande, grijze oogen nog sluwer keken dan vroeger. Dave kwam tot het bewustzijn, dat zijn mond droog was, vreemd droog. Zijn bloed scheen traag door zijn aderen te stroomen, bijna stil te staan, want de vingers die in het netwerk grepen waren koud ijskoud en toch verschroeide hij, zijn binnenste loeide als een vlammend vuur, een dolle hartstochte!ijkei woede brandde in zijn her sens. Hierop had hij vijf lange jaren ge wacht en hij glimlachte, evenals het ge zicht tegenover hem. Waarom ook niet? Het dikke gezicht was dat vau Buokio Skarvan Dat had je zeker niet gedacht, hè Dave begon Skarvan, die den man in 't gevangenispak met een soort glibberige vriendelijkheid toeknikte. Jo dacht ze ker dat ik woest op je was en heelemaal mis had je het dan niet Je hebt een ge- raeene streek uitgehaald Als Tydeman niet voor de tweede maal dat bedrag beschik baar had gesteld, zou het met me gedaan zijn geweest Maar ik ben niet de jongen om lang kwaad te zijn, Dave. Zoo ben ik niet I Dave had grooten lust hardop te lachen. Had deze man niet het sluwe en gemeenc plan in elkaar gezet om hem uit den weg te ruimen? Hij zou hem zijn schuld nn. vijf jaar gevangenisstraf, dagen en nach ten van eenzaamheid en kwelling. Hij veegde met zijn hand over zijn voorhoofd. Die schavuit had er natuurlijk geen ver moeden van dat hij, Dave Henderson, van die schelmerij op de hoogte was. Maar wat in vredesnaam kwam die kerel hier doen? Ben je niet blij om me te zien, Dave?, vroeg Bookie Skarvan honingzoet. An ders zal ik wel weer verdwijnen. Wat bedoel je?, klonk Dave's koele wedervraag. Is er niets dat je opvalt? Bookie's lin- keróog knipte veelbeteekenend. Dat moet toch welEr is geen wach ter daar heb ik voor gezorgd I En verder? grauwde Dave. Ik luis ter. Prachtig jongen I grinnikte Bookic. Dat geloof ik graag. We zijn toch do jaren niet. vergeten dat we altijd zoo prettig samengewerkt hebben? Jij kent mij en ik ken jou. Ik ben hier vandaan gebleven omdat ik niet wilde dat ze zouden denken, dat, wij samen iets hadden uit te staan. Je bedoelt dat toch vooral uiem&iid mocht merken, dat jij zoo'u eerste klas schurk bent, antwoordde Dave onverstoor baar. Jij slaat dc spijker op den kop, Dave, grinnikte Bookie weer. Maar luiste; uu eens goed, Dave. Jij beut op je stuk blijven staan tegenover de politie on daar had je groot gelijk in; maar ik heb de ze kerheid dut ze jou na je invrijheidstelling in de gaten zullen houden. Ze zijn van plr.ii om die duiten in hun vingers te krijgen. Ei-, daarom kom ik nu bjj je. Ik zei tegen me zelf: „Kijk eens aan, zonder Dave kun je niets beginnen. Laat ik over alle bezwaren heenstappen en eens met hem gaan pralen. Hij neeffc heel wat jaartjes voor mij ge werkt en ik ken hem beter dan zijn eigen moeder het zou kunnen. Hij is zoo -opi-ig als een muilezel en dreigementen werken niets bij hem uit, beloften evenmin; maar het is een beste jongen.' ik heb jo altijd mogen lijden, Dave en ik vind het beroerd als je je heele leven de politie op je nie- len houdt. Tydeman is dood en al was het Tyonian's geld, ik was toch tot op zekere hoogte zijn compagnon en als er iunand i-> die je in dit geval vertrouwen kunt beu ik het wel. Bookie bracht zijn gezicht zoo dicht uio gelijk bij bet ijzeren network aan zijn kam en vervolgde: Dat is de reden waarom hier ben. En dat is ook dc reden waarom er geen w achter hier is Jij bent een brutale duivel, zei Davr zacht, met iets van schamperen eerbied. Bookie Skarvan grinnikte nogmaals. (Wordt vervoigJ)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9