BINNENLAND ONDERWIJS UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 29 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Op 3 Februari a.s. zal de grafka pel voor wijlen Z. Em. Kard. Mer- cier, in de kathedraal van St. Rombout te Mechelen plechtig worden ingewijd. De graftombe van wijlen kardinaal Mercier. EERSTE KAMER. Verhooging accijns gedistilleerd. Behoud natuurschoon. Het verzet van de Tweede Kamer tegen minister De Geer's voorstel, om den ac cijns op gedistilleerd van 180 gulden op 500 gulden te brengen, heeft weerklank gevon den in den Senaat. Uit de linkerzijde kwa men stemmen, die het wetsvootstel betreur den, terwijl van rechts werd gewezen op de noodzakelijkheid ervan voor de schat kist. Het ontwerp werd aangenomen met 25 te^en 8 stemmen. De sleet opgekomen sociaal-democraten en vrijzinnig-demo- craten waren tegen. Aan de orde was va,wier bet wetsont werp tot verklaring van he1- algemeen nut der onteigening van onroerend goed onder de gemeente Arnhem Ier bewaring van na tuurschoon, gevormd door bosschen en an dere houtopstanden. Het ontwerp is na noftige bestrijding aangenomen. Het is aangenomen na de toezegging van den minister, dat, indien niet binnen den door hem te stellen termijn het Gel- dersch Landschap de onteigeningsacte in stelt, een ontwerp zal woiden ingediend tot vernietiging van de gisteren gevallen beslissing. Zelfs dit ware wellich' nog niet vo-donn- de geweest, indien de mi-iwter nier. boven dien op een vraag van ien heer Van Ou ters had beloofd, dat hij véór de afkondi ging dezer wet een verklaring zal vorderen van het Geldersch Landsc iap, dat dit de landgoederen volstrekt ongerept zal bewa ren. R.K. UNIVERSITEIT. Installatie nieuwe leden in het Studentenkorps. Woensdag werden in het Nijmeegsche Studentencorps de nieuwe leden officieel geinstalleerd in het corps. De plechtigheid vond plaats in de Stu dentensociëteit aan den Oranjesingel, bij welke gelegenheid prof. mr. E. van der Heyden een sympathiek installatiewoord sprak, waarbij hij het studentenleven voor al zag in het licht des geloofs en in den ernst der tijden en de groote verantwoor delijkheid voor de toekomst. De praeses van den sénaat, de heer Jonkergouw, dankte. Het aantal studenten aan de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen bedraagt thans: voor de faculteit v. Godgeleerdheid 54, waaronder 5 vrouwen voor de faculteit van Rechten 161, waar onder 13 vrouwen; voor de faculteit van Lett, en Wijsbeg. 233, waaronder 57 vrouwen. Totaal 448, waaronder 75 vrouwen. Daarenboven ijn nog ingeschreven al leen als student, zonder recht om colleges te volgen, 17 personen, waaronder geen vrouwen. Tot deze laatste groep behooren dege nen, die examen of tentamen wenschen ai te leggen, doch geen colleges volgen. STEUNREGELING EN WERK- VERSCHAFFING. Het bestuur van het R.-K. Werklieden verbond heeft den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw voorgesteld een commissie uit de vakbeweging te be noemen, weike Z.Exc. zal adviseeren bij de uitvoering der steunregeling. Naar de „Volkskr." verneemt, heeft de minister het Verbondsbestuur geantwoord, dat hij met instemming van het verzoek heeft kennis genomen. Z.Exc. heeft ver zocht spoedig in kennis te worden gesteld met de wijze, waarop de vakbeweging haar medewerking zou kunnen verleenen. Het Verbondsbestuur heeft direct aan dit verzoek voldaan. UIT HET BOUWBEDRIJF. De toekomst niet rooskleurig. De voorzitter van den R. K. Bouwvakar beidersbond, de heer A. J. Andriessen, be spreekt in de „Volkskr." den toestand in het bouwbedrijf. Schrijver concludeert uil de cijfers, dat er verschillende bedrijven zijn, die er ongunstiger voorstaan dan het bouwbedrijf. Wat echter de komende maan den brengen zullen „Ik beo- geneigd", aldus de schrijver, „aan te nemen, dat de werkloosheid zal toenemen, omdat, wanneer de economische crisis aanhoudt ook het bouwbedrijf de ge volgen daarvan wel moet ondervinden. De kapitalen voor nieuw- en verbouw zijn dan in mindere mate beschikbaar, met het reeds aangegeven gevolg, tenzij van overheids wege deze kapitalen beschikbaar worden gesteld, waardoor, aan de hand van de Woningwet, noodzakelijke werken kunnen worden uitgevoerd. Men denke hier b.v. aan kroiopruiming, openbare werken enz. Of echter ook voor de bouwvakarbeiders, voor wat de uitkeeringen betreft, wat moet worden gedaan? Ik beantwoord rire vraag onvoorwaardelijk bevestigend. De uitsee ringsduur zal minstens gedurende het eer ste half jaar moeten worden verlengd. De huidige werkloosheid wettigt m.i. dezen maatregel, terwijl hier eveneens met de verwachte ontwikkeling, reeds boven aan gegeven, rekening moet worden gehou den. Dat de overheid dat eveneens inziet en zoowel Rijk, Provincie, als Gemeente, krachtig medewerken om de nadeelige ge volgen der werkloosheid zoo goed mogelijk te bestrijden. Dat is een belang van hooge orde. DE RAMP VAN HET GEMENGDE HUWELIJK. Droeve cijfers. Het gemengde huwelijk is steeds als een der grootste oorzaken van geloofsafval ge noemd. Ieder kent wel in zijn omgeving voorbeelden, welke die uitspraak bevesti gen. De waarheid er van vinden we thans weer op schrille wijze aangetoond in een statistiek over de huwelijken onder Haar lem's Katholieken, welke is samengesteld door het R.-K. Bevolkingsbureau, aldaar. Allereerst vinden we dan een splitsing in zuiver Katholieke en gemengde. Hier al terstond een triest beeld: tegenover 239 huwelijken, waarbij beide partijen Katho liek waren, stond 140 gemengde, of, in per centen uitgedrukt, 60,4 pet. was zuiver Ka tholiek, 39,6 pet. gemengd. Niettemin was hier een kleine wijziging ten goede inge treden. In 1929 n.l. was de verhouding nog slechter, toen waren de cijfers resp. 228 en 168 (57.6 en 42,4 pet.). Deze verbetering komt voornamelijk in het credit der vrou wen. Trouwden in 1928 97 Katholieke meis jes met een niet-Katholiek, het vorig jaar waren er dat maar 68. Voor de mannen bleef het aantal practisch gelijk: resp. 71 en 72. Hoe het echter met het geloof gaat in het huwelijk, daarover kan de statistiek omtrent den godsdienst der kinderen eenig licht geven. En dan vinden we ontstellen de cijfers, die hel groote gevaar van het gemengde huwelijk ten duidelijkste demon- streeren en het gebed der geloovigen, om deze ramp te keeren ten volste rechtvaar digen. Immers, van de 306 kinderen, in 1930 uit gemengde huwelijken geboren, werden er slechts 95 Katholiek gedoopt, het over grooie aantal, 211, echter bleef buiten de Kerk. Als percenten duidelijker spreken: 31 pet. van deze kinderen werd Katholiek gedoopt, 69 pet. niet. In 1929 waren deze cijfers even droevig, toen waren ze resp. 30 en 70 pet. Van de 330 kinderen werden er toen zegge en schrijven 100 in de Katholieke Kerk opge nomen. Zo was het de laatste twee jaren in Haarlem. Dat het elders niet beter is, be wezen nog kort geleden de cijfers, die om trent Den Haag werden gepubliceerd. Heeft de Kerk ongelijk, als zij ten deze van een ramp spreekt. „Msbd." VERDWAZING EN ERGER. In het „Vad." van gisteravond lazeii we onder een groote kop: „De schoonheidsko ningin in Den Haag". „Het 18-jarige meisje van de H. B. S. te Amsterdam, dat als Schoonheidsko ningin is uitverkoren, zal hedenavond de revue Goed Niéuws in Schale bij wonen. De heer Kleinbloesem reserveerde voor haar een loge". Is dat nu niet de dwaasheid gekroond?... Wij laten hier volgen een gedeelte van een beschouwing in hei „Hsg." over dat dwaze gedoe. „De Nederlandsche schoonheidskoningin moet naar Parijs om mét de andere „konin ginnen" aan den vergelijkenden schoon heidswedstrijd en tal van festiviteiten deel te nemen. Maar ze moet ook naar school. Hoe zou dit „conflict" worden opgelost? De Telegraaf er op uit om over dit in teressante geval van heel wat meer be lang b.v. dan hoe de landbouwcrisis zal worden opgelost en de honderdduizend en zooveel werkloozen uit de miserie worden gehouden den directeur der school te interviewen. Deze, een verstandige man, verzocht, over iets anders dan over de schoonheids koningin te spreken: het zit me tot hier, zei hij met een welsprekend gebaar, en hel lijkt wel of voor deze school de schoonheids koningin het een en het al is. De Telegraaf-man bleef aanhouden: hei gold een onderwijsvraagstuk, drong hij aan. Maar de directeur bleek onvermurwbaars laat me met rust, was het eenige wat hij tot antwoord gaf. Het mislukte „interview" heeft intus- schen de Telegraaf stof bezorgd vooi een „gezellig" praatje in den trant waarin dit blad uitmunt: oppervlakkig, leeg, oete- kend op een publiek zonder hoofd en zon der hart." VERGOEDING VOOR BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN. Verandering in de administratieve voorschriften. Het R.-K. Oentraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding heeft aan de besturen van de katholieke bijzonder scholen voor lager onderwijs een „Overzicht van werk zaamheden over het jaar 1931" doen tioko- men. Nadat het Overzicht verzonden was, verscheen het Koninklijk Besluit van 19 December 1930, Staatsblad 490. Dit besluit brengt verandering in de administratieve voorschriften met betrekking tot het aan vragen van de vergoeding ex .rt. I0r (Art. 12 van het K.B. van 4 Sept. 1923, Stbl. 432). De oude regeling schreef voor: in Jan. a'leen inzenden het verzoek om toeken ning der vergoeding en eerst na ontvangst van de beslissing op model G een opgave van de namen der boventallige leerkrach ten en van het bedrag der vergoeding. De nieuwe regeling schrijft voor: in Jan inzenden het verzoek om toekpnning der vergoeding mei opgave van de namen der boventallige leerkrachten en *an hoi be drag der vergoeding. H.B.S. meisj'es en zwemwedstrijden. In de zitting van de schoolcommissie van den Hongaarschen Zwembond deelde de vertegenwoordiger van het ministerie van Onderwijs het besluit van den minis ter mede, volgens hetwelk het aan meisjes van middelbare scholen gedurende den leertijd niet veroorloofd is, aan openbare wedstrijden deel te nemen. Dit besluit van den minister, schrijft de „Uj Nemzedék", zal natuurlijk in sportkringen hevig worden aangevallen, echter zal de katholieke oj>en- bare meening het met algemeene stemmen goedkeuren. Dit was een oude eisch der Katholieken, die van meening zijn, dat dit verbod uit een moreel oogpunt de toekomst der meisjes meer al 'en goede komen dan het haar, volgens de meening van enkelen uit, een sportoogpunt eventueel zou kunnen schaden. „Hbld." BOSKOOP. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwembond heeft de jaarvergadering gehouden in het R.K. Vereenigingsgebouw. Daar de plaats van 1ste voorzitster nog vacant bleef en de 2de voorzitster Mw. Boekraad door omstandigheden haar func tie niet kon waarnemen, werd de leiding van de vergadering voor dezen avond ge geven aan Mw. v. d. WelStolkor, penning- meesteres, die de vergadering opende met den Christel ijken groet en alle aanwezigen hartelijk welkom toeriep. No. 1 van de agenda was het voorlezen der notulen door Mej. J. Torken, secreta resse, welke onveranderd goedgekeurd wer den. Vervolgens bracht Mej. J. Torken een keurig jaar ver stag der vereeniging uit, waarna Mw. v. d. WelStalker als penning- meesteres haar verslag over den fina-nci- eelen toestand der vereeniging uitbracht. Mw. A. Brand Pan. en Mw. D. Nieuwe- steeg aan wie verzocht werd het saldo te controleeren konden dit in orde verklaren. Hierna kwamen nog de verslagen der di verse onderaf de dingen, nd. „HuiLp in de Huishuioding", „St. Elisabeth vereeniging", „Retnaitefondsen tooneelclub „Klimop". Voor deze verslagen hadden alle secreta ressen een woord van buide en dank voor het keurig werk te aanvaarden. Hierna ging men over tot bestuursverkie zing. Aftredend waren Mw. v. d. Staak v. d. Donk, Mw. v. d. WelStolker en Mej. Oor Spruyt, terwijl nog een vacature was van Mw. Mens—Mathot. De beiden eerste dames hadden zich her kiesbaar gesteld en werden met algemeene stemmen weer gekozen. Voor de beide an dere vacatures werden gekozen Mw. van Koppen en Mej. Cor Lünnemanm. Na deze verkiezing werd aan de beide nieuwe bestuursleden verzocht plaats te nemen aan de bestuurstafel, waaraan beide daan es gehoor gaven. Vervolgens werd door Mw. v. d. Wel— Stolker een woord van dank gebracht aan Mw. Mens—Mathot, voor al haar moeite en arbeid, die zij steeJs als voorzitster met zooveel zorg en liefde voor de vereeniging gedaan had. Door,een der dames uit de vergadering werd met de rondvraag een voorstel inge diend con de handwerkrans, welke reeds be staat doch 6leckts enkele weken voor het jaarfeest hare bezigheden bcginr voor de tombola het geheele jaar ui1 gezonderd twee zomermaanden te laten doorgaan, welk voorstel door bestuur in gesprek gehouden zal worden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de secretaresse de vergadering met den Chris tel ij ken groet. NIEUWKOOP. Rondvaart De Commissie voor de Rondvaart door Nederland heeft in het programma voor 1931 ook onze Gemeente opgenomen al« toerstation in een der toch ten van de rondwaart in het a.s. seizoen. Deze Commissie bestaat uit 2 vertegen woordigers van den Nederlanlsohen Roei- bond, een vertegenwoordiger van den Am- sterdamschen Roeibond, drie vertegenwoor- digns van de Koninklijk verbonden: Ne derlandsche Watersport- Vereenigingen, twee ve;tegenwoordige:s van den Algemee- nen Nederiaindscben Wierijdersbond, een vertegenwoordiger van den Westelijken Doei bond en twee vertegenwoordigers van den Noord-Nederla-ndschen Watersport- bond. Filmavond. Zondag a.s. des avonds 7 uur zal in het Patronaatsigebouw een film avond worden gehouden, waarin o.a. ver toond zal worden: „Bob wordt filmacteur. Een verjongingisikuuir" en als hoofdfilm „Mijn neef uit Canada". De films worden muzikaal geillustreerd door middel van een geluidinstallatie. Des namiddags te 4 uur zaJ een speciaal kinderprogramma worden gegeven. Aanbesteding. Op Donderdag, 5 Fe bruari des voormiddags 10 uur zal ten ge meentehuize onder de plaatselijke aanne mers worden aanbesteed het verbouwen van een gedeelte der Openbare School te Noorden rot woning voor den Gemeente- Veldwachter. NIEUWVEEN. Ziekenverpleging. Eenigen tijd terug zijn alhier gelden ingezameld, om bij ern stige ziekte tegemoetkoming te verleenen voor R.-K. verpleging. Thans heeft zich, op verzoek van den zeereerw. heer F. J. van Nes, een comité gevormd om die gelden te beheeren en middelen te beramen tot uitbreiding der R.-K. ziekenzorg. In dit comité hebben zilting mej. de wed. H. Re kelhofSchraven, mej. M. Vink—Ouds hoorn en de heeren H. Copray en A. v. d. IJssel. Naar wij vernemen zal dit comité o.a. inlichtingen inwinnen, of 't mogelijk is hulp te verkrijgen van een religieuse verpleeg ster. Gunning. Door het polderbestuur te Nieuwkoop is na gehouden inschrijving, voor den tijd van drie jaar verpacht, de sluis aan de Kattebrug met woonhuis en café, aan J. Lok te Gouwersluis, voor de som van 326.60 per jaar. Andere inschrijvers waren A. Blijleven uit Leimuiden voor 435 en van der Kley uit Ter Aar voor 204 per jaar. NOORDEN. Polderkade. Gedeputeerden Staten van Zuid-Holland hebben bij hun besluit van 26 dezer het voorschot tot versterking van de kade der Gecombineerde Noordsche- buurter en Voord ijksehe Polders verhoogd van 20.000 tot 30.000. Hierdoor zal het mogelijk zijn de kade over de geheele lengte zoodanig te verster ken, dat gevaar voor doorbraak voonloopig niet meer aanwezig is. Drankbestrijding. Vrijdagavond te half acht wordt in het Hand werklokaal van de St. Antoniusschool de jaarvergadering ge houden van Kruis verbond en Maria-vereeni ging. De agenda ziet er steeds smaakvol en welvoorzien uit en draagt tot onderschrift, dat de vergadering precies om half acht begint en uiterlijk om 9 uur eindigt. VEILIG VERKEER VOOR DE JEUGD. Op de Nieuwe Sohoolvereeniging te Am sterdam is in het bijzijn van de Gem. Onderwijscommissie aan verschillende jongelui een examen afgenomen op verkeersgebied. De hoofdinspecteur M. C. J. Staal van de Amsterdamsche Verkeerspolitie reikte de nieuwe leden clubinsignes uit; geheel rechts de heer Vrij, directeur der Nieuwe Schoolvereeniging. Woensdagmorgen werd te WEERT door burgemeester Kolkman de officieele inge bruikneming van het Mijngas verricht door de kraan aan de nieuwe installatie open te draaien.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5