22ste Jaargang DONDERDAG 29 JANUARI 1931 No. 6808 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING 3)e £eicbohe Gou/fccml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weel/f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Vrijheid. De vrijheid is een kostelijk goed. 't Is een goed van hooge waarde, dat, helaas, door zoovelen wordt gemist. En waarschijnlijk nog wel het ergste wordt ge mist door hen, die prat gaan op het bezit ervan door degenen, die zeggen vrij te denken (en die zich daarom vrijdenkers noe men) en tengevolge daarvan ook vrij te han delen. De vrijheid is een kostelijk goed.... zoo lang zij niet overslaat in bandeloos heid, want dan legt zij slavenbanden aan... Op oeconomisch en sociaal terrein zal onbe perkte vrijheid voor de bezitters maar al te vaak slavernij voor de bezitloozen achter zich sieepen. In het geestelijke en zedelijke leven zal een onbeperkte vrijheid den enkeling in de meeste gevallen de slavenketenen van de hartstocht omwerpen. Vrijheid, welke practisch bandeloosheid be- teekent, is geen vrijheid meer, in de ware be- teekenis, in socialen zin. De linkerzijde in den Haarlemschen Ge meenteraad heeft blijk gegeven van een ave- rechtsche opvatting van vrijheid. In de vorige raadsvergadering van Haarlem 14 dagen geleden, werden vragen van het Christ.-Hist. lid Visser behandeld over de ter lezing ligging van „De Tribune" in de Open bare Leeszaal. Deze vragen waren gesteld naar aanleiding van het godslasterlijk artikel in voormeld blad, getiteld: „Weg met het Kerstfeest". In antwoord op deze vragen werd toen door wethouder Roodenburg medegedeeld, dat de meerderheid van B. en W. besloten had, hét blad niet meer in de leeszaal ter lezing te leggen. De heer Visser ontketende toch een debat, hetwelk er toe leidde, dat het soc.-dem. lid Joosten een motie indiende, waarin de raad B en W. uitnoodigde, geen maatregelen te nemen tegen het ter lezing liggen van het blad „De Tribune" in de Gemeentelijke Leeszaal. Na een lang debat staakten over deze motie de stemmen met 1717. In de gistermiddag gehouden raadsvergade ring werd opnieuw gestemd over de motie, welke thans werd aangenomen met 20 tegen 17 stemmen, links tegen rechts. Afwezig wa ren een katholiek en een sociaal-democraat. De „vrijheid", om God te lasteren, om zijn medeburgers op de brutaalste en grofste wijze te grieven, te grieven in wat hun het hei ligste is dat is geen vrijheid meer, maar bandeloosheid. En bedroevend is' het, dat zulk 'n optre den wordt toegelaten en geduld, omdat men de vrijheid wil hooghouden! FRANKRIJK. GENERAAL BERTHELOT OVERLEDEN Chef van den staf van J off re. Gisteren is te Parijs generaal Berthelot overleden. Henri-Mathias Berthelot werd in December 1861 te Feurs (Loire) geboren. Na de krijgs school te St. Cyr in 1883 doorloopen te heb ben, trad hij in militairen dienst, waarin bij snel opklom en in allerlei functies Frankrijk diende, o.a. in Algiers, in Toukin en in An- nam. In 1890 werd hij toegevoegd aan den generalen staf, waarvan hij in 1913 sous-chef was. In 1914, toen de oorlog uitbrak, was hij brigade-generaal. In de moeilijke oorlogsjaren werkte hij nauw samen met Joffre, wiens stafchef hij was en het is daarom wel merkwaardig, dat hij die zoo kort na zijn onmiddelijken supe rieur uit die spannende jaren sterft, evenals Joffre, enkele weken geleden een been moest laten amputeeren. In den grooten oorlog heeft Berthelot een rol van beteekenis gespeeld. Op verschillende bedreigde punten heeft hij gestreden, in No vember 1914 voerde hij het bevel in den sec tor Soissons, commandeerde vervolgens het 32?te en 33ste legercorps en wist in Mei-Juni 1915 een groote overwining te behalen. Ook bij den strijd om Verdun in 1916, speelde hij een eervolle rol. Toen Roemenië zich aan de zijde der ge allieerden schaarde, werd Berthelot benoemd tot leider van de Fransche militaire missie in Roemenië. Zijn taak was hel Roemeensche leger te reorganiseeren en dit strijdvaardig te maken, een taak, die hem den blijvenden dank der Roemeensche autor-teiten heeft doen verwerven. Het was een arbeid, die veel tact, veel doorzettingsvermogen, veel energie vereischte, doch hij wist dien met succes te vervullen. Weer in Frankrijk teruggekeerd voerd hij in 1918 het bevel over het vijfde legercorps, nam deel aan den tweede Maroe-slag en ver dedigde op heldhaftige wijze gedurende 2% maand Reims, waarbij hij den 'aatsten grooten Duitschen aanval wist af te slaan. Een missie naar den Balkan volgde. Na den oorlog werd generaal Berthelot militair- gouverneur van Straatsburg en voor zijn dien sten in Frankrijk en Roemenië, die tot het succes der geallieerden in zoo hooge mate hadden bijgedragen, werd hij, na reeds het grootkruis van het legioen van eer te hebben ortvangen, begiftigd met de medaille mili taire. In 1926 trok hij zich uit den actieven dienst terug. Met generaal Berthelot is een talentvol tacticus en organisator heengegaan, een sol daat, die zich bij allen die met hem in aan raking kwamen, bemind maakte door zijn frank karakter en zijn groot plichtsbesef. Poincaré weer ingestort? Gisternacht verspreidde zich te Parijs het gerucht, dat de toestand van oud-president Pcincaré wederom verergerd was. SPANJE. LASTIGE STUDENTEN. De te Madrid uitgebroken studentenrelle tjes schijnén aanstekelijk te werken; in tal rijke andere universiteitsplaatsen in de pro vincie zijn onlusten uitgebroken. In Valla- dolid moest de universiteit worden gesloten Te Sevilla kwam het' tusschen riudenten van verschillende politieke richting tot ernstige vechtpartijen, waarbij flesschen als projectie len werden gebruikt, terwijl ook gebruikt werd gemaakt van traangasbommen. In Gra nada hebben de studenten een aanval gedaan op het gebouw van de Vereeniging van Spaan- sche Legionnairen; met steenen wierpen zij ale ruiten in. De politie heeft eenige studen ten gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. ITALIË DE WERKLOOSHEID IN ITALIË. Bij den minister der corporaties is een ver zoek ingediend door den afgevaardigde Cosel- schi om langzaamerhand in de verschillende bureaux van het departement van arbeid de vrouwen en meisjes, die daar werkzaam zijn, door mannen, met name door oud-strijders, te vervangen. Een uitzondering moet gemaakt worden, zoo heet het in Coselschi's verzoek, vcor die vrou wen of meisjes, die weduwen of weezen zijn van oud-strijders of die geheel alleen staan of voor haar ouders alleen den kost moeten verdienen. Bij de steeds toenemende werkloosheid, be toogt Coselschi, moet den manoen zooveel mogelijk werk verschaft worden. terwijl de vrouwen zich wederom aan haar huishoude lijke bezigheden moeten gaan wijden. LITAUEN. DE KERKVERVOLGING Moskou achter de schermen. De gebeurtenissen in Litauen, waaruit dui- de'ijk blijkt, dat de regeering een openlijken strijd voert tegen de Katholiek Kerk en de katholieke cultureeie organisaties, nemen steeds dreigender afmetingen aan en daarom kan het van belang zijn, nu een hoogtepunt bereikt schijnt te zijn, een algemeen overzicht van wording en groei van dezen Kulturkampf te geven, aldus schrijft de Msb, De oorlogsverklaring der regeeringsorganen aan de Katholieke Kerk begon met een verbod van de katholieke studentenclubs, scholieren- vereenigingen en jeugdorganisaties, die door priesters en leden van de Christelijk Demo cratische Partij werden geleid en die door de regeering als staatsgevaarlijk worden be schouwd. Volgens de opvatting van het hootd der crimineele politie overste Rusteika, heb ben de katholieke jeugdorganisaties geen cul tureeie beteekenis, maar zij zijn politieke oog merken die onvereenigbaar zijn met de doel einden die door de tegenwoordige Tautinikai- regeering (die nationalistische regeering) wor den nagestreefd. Toen van katholieke zijde gevraagd werd om eenig bewijs voor deze lasterlijke aantijging, verklaarden de regeeringsvertegenwoordigers: de katholieke jeugdorganisaties en de Katho lieke Actie in Litauen steunen bij haar poli tieke overtuiging op de katholieke wereldbe schouwing, en deze is krachtens haar wezen Gnvereenigbaar met den bestaanden staatsvorm in Litauen! Uit deze verklaring blijkt duidelijk, dat de regeering in Kowno niet alleen de katholieke jeugdorganisaties maar ook den katholieken godsdienst en Kerk beschuldigt van demago gische woelingen. Het is natuurlijk begrijpe lijk, dat de bisschoppen van Litauen en de katholieke geestelijkheid alsmede ook de Christelijke Democratische Partij (die met het Duitsche centrum en de Katholieke Staats partij in Nederland vergeleken kan worden) ten sterkste protesteerden. Het gevolg hiervan was, dat de regeering hare maatregelen tegen de Katholieken nog verscherpte, en daar in Litauen de staat van beleg is afgekondigd worden deze maatregelen buitengewoon streng gehandhaafd. Op aanwijzing van het hoofd der crimineele politie werden enkele priesters, lei ders en leden van de katholieke jeugdvereni gingen gevangen genomen en naar de concen tratiekampen verbannen. Daar verblijven thans prof. dr. Rankelis, een theoloog, die ook ver buiten de grenzen van Litauen beroemd is, verder de oud-minis ter van Financiën, en tegenwoordig de leider van de Katholieke Actie in het aartsbisdom Kowno dr. P. Karvelio, alsook de algemeene secretaris der katholieke studenten, ir. Stau- pas en de voorzitter van de katholieke stu dentenclub te Kowno, I. Merkauskas en nog vele anderen. Een groot aantal geestelijken is onder voortdurend politietoezicht gesteld en zij mogen hun standplaats absoluut niet ver laten. Tegelijkertijd is een strenge censuur in gesteld tegen de katholieke dag- en week bladen. De dagbladen van een andere richting zijn niet aan de censuur onderworpen. De katholieke bisschoppen van Litauen heb ben toen een gezamenlijk schrijven uitgevaar digd, waarin in korte woorden werd gewezen op het onwettige en onrechtvaardige optreden der Tautinikai-regeering die absoluut in strijd was met de grondwet en de bepalingen van het concordaat met het Vaticaan, waarbij be paald was dat de Katholieke Kerk en 'net katholieke volk van Litauen het recht kregen om zich op cultureel en politiek gebied onge hinderd te ontwikkelen. Dit hisschoppeli|k schrijven werd geheel wederrechtelijk op bevel der regeering in beslag genomen. Desondanks werd het op vele plaatsen van den kansel voorgelezen. Tegen al de priesters die dit her derlijk schrijven hebben voorgelezen (ongeveer 53 in getal) heeft de regeering een rechtsver volging ingesteld wegens staatsgevaarlijke woe lingen. Bovendien zijn vier geeste.ijken en ze ven leden der katholieke jeugdorganisatie voor den krijgsraad gebracht wegens het orga- niseeren van staatsgevaarlijke woelingen. Midden Januari verklaarde de regeering dat zij alle priesters, jeugdleiders of leden der Katholieke Actie, die het zouden wagen om de regeering van Litauen te betichten, dat zij handelde in strijd met de grondwet of de be palingen van het concordaat naar het concen tratiekamp zou verbannen; deze'fde bepalingen zouden worden toegepast tegen diegenen (on verschillig van welken rang of stand zij ook zouden zijn) die zouden durven beweren, dat de regeering van Litauen de Katholieken be handelde als staatsburgers van den tweeden rang. De politie heeft opdracht gekregen om strenge controle uit te oefenen over de katho lieke godsdienstoefeningen en alle preeken en toespraken der katholieke geestelijken moeten stenografisch worden opgenomen. Ditzelfde geldt ook voor katholieke vergaderingen, zelfs wanneer deze een absoluut particulier karak- tei dragen. Ook de katholieke congregaties genieten in Litauen niet de vrijheid meer die baar bij het Concordaat gewaarborgd is. Bij besluit van 15 December 1930 werd be paald ,dat buitenlanders een bijzondere toe stemming der regeering zouden noodig hebben wanneer zij eenig werk in Litauen zouden aanvaarden (ook zielzorg of eenige werkzaam heid in een klooster). Deze verordening was uitsluitend gericht te gen de katholieke organisaties. Daardoor werd ineens een eind gemaakt aan de activiteit van die leden eener congregatie, die geen burger recht hadden in Litauen. Het protest van den generaal der Jezuieten, cat steunde op de bepalingen van het Concor daat, werd niet ontvankelijk verklaard. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat er in Litauen een kulturkampf Teerscht in den vollen zin van het woord: de Katholieken wor den belemmerd in de vrije uitoefening van hun politieke en cultureeie rechten Priesters en leeken worden verbannen vanwege hun poli tieke overtuiging. De wettelijk bestaande organisaties worden geheel wederrechtelijk ontbonJenl En dat alles in een staat die met het Vaticaan een Concordaat heeft gesloten! De regeering be kommert zich niet om het Concordaat: „de Paus heeft immers toch geen leger", schreef het regeeringsorgaan „Musu K»-astas", en de regeering kan gerust het godsdienst-onderwijs is te Koeling een conferentie gehouden, waar- Deze strijd der regeering met de Katholieke Kerk heeft een politieken achtergrond en men kan gerust zeggen, dat Moskou de drijfveer is; want de tegenwoordige Tautinikai-regeering sympathiseert buitengewoon ste-k met sovjet- Rusland, waar men met lede oogen den groei der katholieke beweging in Litauen gadeslaat. CHINA CHINA'S ONTWAPENING Een conferentie te Koeling. Onder voorzitterschap van Tsjang Kai Sjek is teKoeling een conferentie gehouden, waar op een ontwapening3program werd geformu leerd dat het afdanken van duizenden Chinee- sche soldaten beoogt. De strijd tegen de communisten. Volgens bericht van het Indo Pacific-agent- schap heeft de Chineesche opperbevelhebber verscheiden divisie-commandanten teruggeroe pen, wijl zij ondoortastend zijli geweest in den strijd tegen de communisten. Thans is order gegeven tot algemeene offen sief tegen de roode troepen. Benoemingen in het bisdom 's-Hertogenbosch. Naar wij vernemen is door Z. D. H. den Bisschop van 's-Herfcogenbosch, tot pastoor te Wanroy benoemd, de zeereerw. heer G. van Erp, professor aan het Klein-Semina- rie te St. Michiels-Gestel. WARMOND Kiesvereeniging. Gisteren hield de R K. Gemeentelijke Kiesvereniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier, een algemeene jaarverga- dwering in hotel „De Zon", onder voorzitter schap van den heer A. H. Burcksen. De vergadering was zeer druk bezocht. Na- da' de voorziter de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze had geopend, sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen, terwijl het hem een genoegen deed, dat zoovelen ter vergade ring waren gekomen hetgeen zeer zeker zijn oorzaak vond in het optreden van den spreker van dezen avond, den Zeereerw. Hooggel. Heer j Prof. P. Heskes, die zoo bereidwillig gevonden werd ons dezen avond te vergasten op een rede getiteld: Conservatief of Modern. Spre- j ker heette Prof. Heskes van harte welkom en dankte hem voor zijn bereidwilligheid. Mede riep hij een woord van welkom toe tot wethou der C. Zwetsloot en de roomsche raadsleden. Nu wij nog in het begin van het jaar staan, aldus spreker, past het mij u allen nog een gelukkig nieuwjaar toe te wensc'ren waarbij ik de hoop uitspreek, dat gezien de belangrijke gebeurtenis in 1930, n.l. de raadsverkiezingen, de eendracht onzer partij bewaard zal blijven, en geen tweedracht onze gelede, en zal ver zwakken. Rest mij nog, aldus spreker, een woord van welkom toe te roepen aan onze propagandaclub, die onder de bezielende lei ding van mej. Haverkort, zoo'n prachtig werk heeft geleverd en aan welke club onze vereeni ging zeer veel te danken heeft. Hierna werden door den Secretaris de notu len der vorige vergadering voorgelezen en na een kleine bespreking ongewijzigd vastgesteld. De voorz. deelde mede. dat van de kas-com- missie een schrijven was binnengekomen, waar in deze commissie mededeelde kas en beschei- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gonoraal Berthelot overleden. De Kerkvervolging in Litauen. BINNENLAND. De K. L. M. zal geleidelijk overgaan tot reizigersvervoer naar Indië. (Luchtvaart, 2de blad). den te hebben onderzocht en in vo'komen orde te hebben bevonden. Uit het hierna voorge lezen jaarverslag van den secretaris teekenden wij aan, dat het aantal leden van 517 was ge stegen tot 592. Gehouden werden acht bestuurs vergaderingen en 4 algemeene vergaderingen. De voorz. bracht den secretaris aen woord van bijzonderen dank voor zijn keurig jaarverslag en voor alles wat hij in den korten tijd van zijn secretariaat voor de vereeniging had ge daan, waarbij het hem een behoefte was hier in deze vergadering te verklaren, dat hij zijn taak vervulde op een wijze alle lof waardig, en dat hij hoopte, dat de kiesvereeniging nog langen tijd van zijn werkzaamheden zal kun nen profiteeren, daar gebleken is dat deze keuze een alleszins uitstekende ktuze is ge weest. Uit het hierna uitgebrachte finar cieele ver slag door de penningmeesteresse bleek, dat over het afgeloopen jaar de ontvangsten had den bedragen ƒ271.75 en de uitgaven ƒ241.01, zoodat een batig saldo te boeken viel van J 30.74. Ook aan haar bracht de voorz. een woord van dank voor haar accuraat beheer. Bij punt 6 der agenda „Mededeelingen' deelde de voorz. mede, dat voor de a.s. raadsverkiezingen candidaten kunnen worden ingelegerd tot en met 15 Februari a.s. Het bestuur heeft gemeend deze termijn kort te moeten stellen, omdat het te voorzien is, dat niet genoeg candidaten zul len worden ingeleverd, waardoor het bestuur genoodzaak zal zijn. dit aantal zelf aan te vullen, waarvoor zij den beschikbaren tijd moet hebben. Temeer zal dit het geval zijn, nu het aantal raadsleden van 7 op 11 zal komen en het te voorzien is, dat ook het aantal katholieke leden zal stijgen met als gevolg, een grootere groslijst dan andere jaren. Spreker wijst er op, dat op de desbetreffende in te dienen lijst een verklaring van belanghebbenden moet staan, waarin hij verklaart, een eventuee e benoeming aan te nemen, en zoo hij met voorkeur stem men gekozen zou worden, een benoeming riet aan te nemen. De heer van Stijn Jr. vindt den gestelden termijn tekort, heigeen ook de zienswijze is van den heer H. L. van Delft. Deze wijst er op. dat de kiezerslijst eerst op 22 Februari wordt vastgesteld, zoodat eerst dan kan worden nagegaan, wie kiesgerechtigd en kiesbaar zijn. In verband hiermede, zou spreker het bestuur dringend in overweging willen geven bedoelden termijn te verlengen. De heer Haverkort zegt, dat wil men voor een candidatuur van lid van den Raad in aanmer king komen, men kiezer moet zijn en dit is eerst na te gaan, na definitieve vaststelling van de kiezerslijst. Het is aldus spreker practisch geenszins uitgesloten, dat bij een vroegere vaststelling personen zullen teekenen. of gecan- didateerd worden, die hiertoe niet bevoegd zijn of hiervoor niet de vereisrhte bezitten, zoodat het gevolg zal zijn, dat een lijst ongel dig zou moeten worden verklaard. Na nog eenige besprekingen wordt bedoelde datum door het bestuur verlengd tot en met 25 Fe bruari a.s. De voorz. wijst er op, dat voor de a.s. stem ming voor de resteerende candidaten voor de Provinciale Staten op 8 Februari a.s. 4 candi daten moeten worden ingevuld niet meer doch ook niet minder daar anders de stembiljetten ongeldig zijn. Hierna gaf de voorz. het woord aan den spre ker van dezen avond, tot het uitspreken van diens genoemde rede. Bij het lezen van dezen t'lel. aldus den gewijden spreker, zal bij velen d evraag naar vren komen, dat hier vanavond zal worden duidelijk gemaakt wat men moet zijn conservatief of modern. Mocht dit zoo zijn dan zou ik hierop direct wille.-» antwoorden, geen van beiden. Uitvoerig zette spreker uit een, wat onder de begrippen conservatief en modern moet worden verstaan Wie de werke lijkheid van het leven wil zien en de lessen 'eert en taal verstaat, die het werkelijke leven tol ons spreekt, kan geen van beiden zijn Men moet zich de vraag stellen: wat is het leven veranderlijk of onveranderlijk. Het werkelijke leven dat u medeleeft, geeft u hierop zelf ant woord Daar is iets in ons leven Jat onfeilbaar zeker blijft bestaan, maar aan den anderen kant is het leven voor een geweldige ont plooiing vatbaar. Thans doen "ch problemen voor, dringen zich verschillende vragen naar voren, aan welks bestaan men vroeger niet dacht. Het werkelijke leven, aldus spreker, be staat uit blijvende factoren en factoren die tot den dag van heden en morgen behooren. Hoe moet ik nu slaan conservatief ev modern en dan zou ik willen zeggen, geen van be'den, maar ik moet beide begrippen in een harmoni sche eenheid vereenigen, en wat men dan krijgt, zou ik willen noemen het princip ?ele

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1