SPORT DINSDAG 27 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 SCHERMEN KON. ONDEROFFICIEREN SCHERMBOND. Het Wapenfeest. Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van den Kon. Onderofficieren Schermbond (K.O.O.S.), is deze week te Den Haag een wa penfeest georganiseerd, waaraan, in verband niet dit jubileum, verschillende feestelijkheden zijn verbonden. Het wapenfeest werd gisteren begonnen met een intocht van de deelnemers aan de ver schillende wedstrijden in de residentie. Tegen twaalf uur verzamelden zich de reeds aanwezige onderofficieren aan het Staatsspoor station, vanwaar de marsch door de stad een aanvang zou nemen. Er waren ongeveer 400 deelnemers, waar onder ook eenige buitenlandsche onderofficie ren. De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van kapelmeester Bandel, was eveneens -•p het Stationsplein present en stelde zich aan het hoofd van den stoet op. Achter het mu ziekkorps kwam de vaandelwacht van de hu zaren, vervolgens het bestuur van K.O.O.S., de eere-burgers-commissie en enkele buitenland sche schermers en daarachter de verschillende afdeelingen in colonnes met vieren. Onder de opwekkende tonen van de muziek trok de stoet van het Stationsplein, onder groote belangstelling van het publiek, over de Heerengracht naar het Plein, maar voorbij het Departement van Defensie werd gedefileerd. Op het bordes van dit Departementsgebouw bevonden zich de secretaris-generaal, mr. Wolt- man, die tijdens de buitenlandsche reis van mi nister Deckers, deze aan het Departement ver vangt; de luitenant-kolonel baron van Voorst tot Voorst en de landmacht-adiudant van den Minister, de kapitein van Weel. Over den Stafweg, het Buitenhof, den Kneu terdijk en Heulstraat, werd na het défilé naar het Koninklijk Paleis aan het Koordeinde ge marcheerd. H.M. de Koningin met Prinses Juliana had den voor een der vensters van het Paleis plaats genomen om vandaar het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. De Koninklijke Mili taire Kapel stelde zich ter zijde van het stand beeld op. terwijl de voorzitter van de jubilee- rende vereeniging, de heer P. J. Berkeman, op het voorplein van het Paleis had plaats geno men. Na het défilé, dat slechts korten tijd in be slag nam. vervolgde de stoet zijn weg door de Parkstraat naar het Lange Voorhout, waar voorbij de bureaux van den generalen staf in het voormalig Departement van Marine ge marcheerd werd. De commandant van het veldleger, luitenant- generaad Insinger, met zijn adjudant, kwam eenige oogenblikken naar buiten toen de on derofficieren-stoet langs trok. Vervolgens werd gemarcheerd naar het pa leis van de Koningin-Moeder. Ook hier stelde de Kon. Mil. Kapel zich ter zijde op en bege leidde door vroolijke marschmuziek het défilé, dat door de Koningin-Moeder van uit een der vertrekken in haar paleis werd gadegeslagen. Langs den Denneweg begaf de stoet zich ten slotte naar den Dierentuin, waar de officieele opening van de feestelijkheden door den bonds voorzitter plaats had. De wedstrijden. Nadat dit geschied was, vingen de personeele wedstrijden op degen aan in afd. II. Van de 240 inschrijvers verschenen op de negen loo- pers 196 deelnemers, die onderverdeeld wer den in 38 poules van vijf en één van zes man, Uit ieder poule gingen twee schermers over naar de volgende ronde, welke gevormd werd door twee poules van vier en 16 van vijf deel nemers. Ook hier gingen uit elke poule twee man over naar de kwart beslissing. Deze werd weer gevormd door drie poules van zes en twee van zeven, uit elke poule waarvan vier scher mers overgingen naar den halven eindstrijd, welke dus uit 20 schermers bestond. Deze 20 deelnemers werden ondergebracht in twee pou les, uit elke poule waarvan de beide nos. één karaoten om den len en 2en prijs, de nos. twee om den 3en en 4en prijs, enz. enz. Zoowel in de voorronden als in den eindstrijd werd steeds om één treffer getrokken. Nadat van half zes tot zeven uur was gepau zeerd werden de wedstrijden 's avonds voort gezet. In poule 1 eindigden vijf schermers elk met zes gewonnen partijen, waarna barage-partijen verschermd werden om de rangorde uit te maken. In poule 2 waren zes schermers, die een gelijk aantal winstpartijen hadden. Tegelijkertijd werd aangevangen met den korpswedstrijd op degen, waarvoor 32 corps- sen, elk van drie man. op de '.oopers uitkwamen Hiertoe werd eenige oogenblikken mede van de rotonde gebruik gemaakt, waar nog eenige loopers werden neergelegd. Deze 32 korpsen werden onderverdeld in vier poules van acht uit elk waarvan twee korpsen dadelijk over gingen naar de finale. Ook hier werd steeds om één touché geschermd. Personeel degen Het resultaat der personeele wedstrijden op degen was als volgt: 1. J. de Voogd, wacht meester 11 half reg. huzaren; 2. D. Bulder, ser geant 20 R. I.; 3. L. P. Roest, sergeant-vlieger L. V. A.; 4. Mas Somitro, sergeant 16 R. I.; 5. Nak, wachtmeester wielrijders; 6. D. Peters, wachtmeester rijschool Amersfoort; 7. H. Veld huis, sergeant 7 R. I.; 8. J. Kardolus, dona teur; 9 J. J. Witte, sergeant-maj. adm.; 10. T. Buursma, sergeant 9 R. I.; 11. M. van Rijswijk, serg.-maj. instr. 20 R. I.; 12. W. L. T. Rosier, wachtmeesterK. M. A.; 13. J. Burgel, dona teur; 14. R. Taekema, wachtmeester 5 R. V. A.; 15. W. C. W. van Houten, wachtmeester rij school Amersfoort; 16. J. Buwalda, sergeant vlieger L V. A.; 17. Bergsteyn, sergeant-maj. adm. regt. wielrijders; 18. M. A. de Bree, sergt. K. L. A-; 19. J. Roerdinkholder, sergt. genie; 20. L. C. Philipsen, sergt.-maj. instr. 1 R. I. Tijdens de wedstrijden verscheen de Zwit- sersche delegatie, bestaande uit de adjudant- onderofficieren Ernst Möckli en Ernst Weiss- haupt en sergt.-maj. G. Meyer. De korpswedstrijden. Tegen de aanvankelijke verwachting in wa ren de korpwedstrijden nog tijdig geëindigd en om half twaalf waren, dank zij vlot en uit muntend werken, de uitslagen bekend. Toen de finale verschermd werd, verschenen de Deensche deelnemers, die aan de talrijke aanwezigen werden voorgesteld. Het waren de sergeants der genie-troepen E. L. Glud, N. F. Lund en H. J. H. Petersen. De uitslagen zijn: 1. Rijschool Amersfoort, de heeren J. J. Peters, A. Kuiper en S. van Dijk, met 13 gew. partijen; 2. 18e reg. inf. Amersfoort met 12 gew. partijen; 3. Ie reg. veldartillerie met 11 gew. partijen; 4. na bar rage 5e reg. inf. met 10 gew. part.; 5. 2e half reg. huzaren met 10 gew. part.; 6. na barrage 20ste reg. inf. met 9 gew. part., 7. genie-troe pen met 9 gew. part.; 8. S.R.O.I. uit Kampen met 8 gew. part. Voor vandaag is hst programma: Korpswed strijd op floret, personeele wedstrijd sabel afd. I. personeele wedstrijd sabel hoofdafd. A, en personeele wedstrijd sabel afd. II. Leidsche Politie-Sportvereeniging. Morgen zal de le equipe van de L. P. S. V. een wedstrijd op sabel trekken tegen de le equipe van „Excelsior" uit Delft. Aanvang 8 uur, des avonds in de zaal van het Politie bureau te Leiden. WATERPOLO s. V. H.—L. Z. C. 3—2. In de overdekte Bad- en Zweminrich ting de Regentes te Den Haag, werd gis terenavond een wedstrijd gespeeld voor de eerste klasse van de wintercompetitie van den Haagsclien Zwembond. L. Z. C. kreeg haar tweede nederlaag te boeken, wat verwondering baarde, omdat S. V. H. het zwakke zusje m deze competitie is. Evep 10 uur floot scheidsrechter Loeven de zeventallen in het water en direct weid een felle strijd ingezet. De Leidenaars ra men door Buys de leiding (01), waarop Koning gelijk maakte. Met dezen stand kwam de pauze. Weer was het L. Z. C. dat in de tweede helft de leiding nam, doch even onberispelijk werd voor S. V. H. gescoord, zoodat de ploegen andermaal gelijk stonden. De strijd om de leiding -was fel en eenige malen gingen de spelers zich aan ongeoorloofd spel te buiten. De span ning werd gebroken, toen Barends voor S. V. H. het winnende punt plaatste en aan de kampioenskansen van de Leidenaars een einde maakte. Z. I. A. N. kan door deze nederlaag zich als kampioen beschouwen. WINTERSPORT DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAP PEN SCH00NRIJDEN. Schafer wederom kampioen. Zaterdag en Zondag werden te Weenen de Eui-opeeche kampioenschappen schoon- rijden voor heeren gehouden. In totaal na men zes rijders deel, waaronder de tegen woordige wereldkampioen Karl Schafer, die ondanks het 'feit dat hij pas sedert kort ge nezen was van een griep, met grooten pun ten voorsprong won. 'Eteeds bij de verplichts figuren had hij een puntenvoorspronig van 30 op zijn naas ten tegenstander. Deze voorsprong behield hij ook den tweeden dag, boen de andere figuren werden uitgevoerd. De to-taaluitslag werd als volgt: 1. Karl Schafer (Oostenrijk), plaatsnum mer 3, totaal aantal punten 409,12. 2. Bayer (Duitschland) plaatsnummer 10, to taal aantal punten 371,40. 3. Dr. Distier (Oostenrijk) plaatsnummer 15. Totaal aan tal punten 357,62.4. Vada>3 (Hongarije) 328,58 punten. 5. Hartmaun (Oostenrijk) 321,36 punten. Do Weensche wedstrijden op de schaats. De uitslagen van den tweeden dag van de te Weenen gehouden wedstrijden op de schaats luiden als volgt: 5000 Meter: 1. Blomqvist, Finland, tijd 8 min. 57.7 sec. 2. Thunberg (Finland) 8 min. 58.8 sec. 3. Tungbluth (Weenen) tijd 9 min. 5.1 sec. 3000 Meter: 1. Thunberg. 2. Riedl (Wee nen). 3. Moser (Weenen). BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. IKI. Rustoord II voor de 2e kl. L. B. B. luidt: car. brt. h.s. gem. L. Turk (Kl.R.) 125 32 16 3.90 N.N. res. (Luto) 90 31 12 2.90 J. Opdam B. Schouten 84 44 10 1.90 125 45 11 2.76 H. S. P. Vrijburg 125 37 16 3.37 H. Niekerk 109 37 13 2.94 Th. Sohrama 125 42 18 2.97 L. van Keeken 99 41 14 2.41 Kl. Rustoord 2 en Luto 0 punten. De uitslag van den wedstrijd T. O. G. I't Groene Laken I voor de 2e klasse L. B. B. luidt: J. Bruinincks ('t Gr.L.) 125 16 36 7.S1 J. Bouman (T.O.G.) 82 15 16 5.46 J. Pauw C. Paauw P. Meijers J. Fuks 96 38 10 2.5: 125 38 16 3.21 102 60 16 1.70 125 60 10 2.08 H. Barendse 93 51 8 1.82 Kl. Tol 125 51 12 2.45 T. O. G. 2 en 't Gr. Laken'0 punten. De uitslag van den wedstrijd A. D. O. I Kr.o.t voor de 2e kl, L. B. B. luidt: J. Westerbeke (Kr.o.t.) R. A. A. Bijleveld (Aè D. O.). D. G. v. d. Voort A. van Rijsdam 75 20 16 3.75 125 21 32 5.95 9 19 2 0.47 125 20 57 6.25 H. P. van Amsterdam 91 36 14 2.52 L. Slootjes 125 36 17 3.48 G. v. d. Berg 123 50 11 2.46 C. Randeraat 125 51 13 2.45 A. D. O. 2 en Kr.o.t. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd S. D. O. IIIde Kroon II voor de 4e kl. L. B. B. luidt: N.N. (de Kr.) 75 33 15 2.57 N.N. (SD.O.) 51 32 6 1.59 72 41 7 1.75 75 41 7 1.82 C. v. d. Wiel C. Altorf C. de Haas N.N. 75 39 9 1.92 57 38 5 1.50 C. van Rijs 75 27 14 2.77 J. Nieuwen burg 59 26 8 2.26 de Kroon 2 en S. D. O. 0 punten. Landvliegtuig op zee gedaald. Op zee, nabij Felixtown, heeft een En- gelsche militaire vlieger heden een inte ressante proef genomen om met behulp van mefc lucht gevulde zakken een land- vliegtuig, dat op het water moet dalen, te redden. De machine was aan de vleuge's voorzien van „zwemzakken", die door den piloot van zijn cockpit uit het samenge perste lucht werden gevuld. De proefne ming verliep aanvankelijk zeer twijfel achtig. De machine verdween volkomen ondei water, doch verscheen, dank zij den luchtzakken, spoedig weer aan de oppervlakte. De bestuurder kon, door weekt van het zeewater, uit zijn toestel worden bevrijd. LETTEREN EN KUNST Jos. Alberdingk Thijm, uitvinder van „het rijwiel". In een „Tijdspiegel" hebben wij eenige aandacht gewijd aan de etymologie van het woord „fiets". Dit. had e«en aanleiding. Er was n.l. over den oorsprong van dit woord een artikel gepubliceerd in de rubriek „Den Bonten Winckel" van het „Alg. Hbld-" Wij verkiaarden, onze voorkeur le geven aan het sierlijker, maar minder handige (of moeten we in dit verband niet zeggen: („mondige") woord „rijwiel". Het dcet ons genoegen, te kunnen melden, dat dit woord werd gevormd door niemand minder dan de oude Thijm. Ziehier de waarachtige geschiedenis van de woorden „fiets" en „rijwiel", zooals dae werd toegezonden aan 't „Alg. Hbld." door den hee-r P. J. F rederiks, con.senator der bibliotheek van den A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland: Het woord „fiets" is niet herkomstig van den wagenmaker Viets, te Wageningen, die dit in 1880 pertinent ontkende (zee „De Kampioen" 1901, blz. 26 recto) en dateert niet van 1889, doch van 1870. Het woord „fiets" is niets anders dan een onomatopee, een klanknabootsing, in 1870 bedacht door Piet C. L. Neelmeijer, die destijds extern was op het zeer bekende In stituut van Kinsbergen te Apeldoorn van den heer B. J. von Pritzelwitz van der Horst te Apeldoorn. Die kostschool werd in 1873 verp'Laatst naar Brammen en Piet om 'vele dingen een soort beroemdheid bij zijn medeieeriinigen bezocht met een half do zijn „kosters" uit Brammen de Hoogere Bur gerschool te Zutphen. Met hun houten Bur gerrijwielen kwamen ze eiken dag naar stad en bijna dagelijks werden ze 's och tends op den wal bij de IJselbrug opge wacht door een aantal H.B.S.'ers, die uit den aard der zaak geen rijwiel destijds slechts de kar voor rijkeluis-zoontjes be zaten en nooit genoeg konden krijgen van het kijken naar de mooie, roode karretjes. Een enkelen keer mochten we ze zelfs vast houden als de peddelaars, na den vrij lan gen rit over den Kanonsdijk, er de voorkeur aan gaven, althans op de IJselbrug te wan delen. In den jaargang 1891 van „De Kampioen" is heel veel geschreven over het woord „fiets" en op b'adizijde 233 deelde de heer Van der Horst zeer omstandig mede, dat Piet in 1870 het woord bedacht. Indien ik het mij wél herinner kwam Neelmeijer tot dit nieuwe woord door het geluid, dat zijn kar maakte op de Geldersche grintwegen. Wel zeer opmerkelijk is, dat reeds in 1871 het woord óók bekend was te Leeu warden („De Kampioen" 1886, btz. 67): op merkelijk, omdat er destijds niet zulke groo te tochten konden worden gemaakt. Het woord „fiets" is in de Nederla.ndsohe letterkunde het eerst gebruikt in 1889 cn wel door prof. dr. Nicolaas Beets (Hilde- brand) in diens „Nieuwe verscheidenheden op letterkundig gebied," tweede stuk, in een opstel, getiteld: „Pcezië in woorden", en voor den eersten keer opgenomen in den vierden druk der Woordemnlijst van De Vries en te Winkel, van 1893. De benaming „rijwiel" hebben we te Jan ken aan prof. dr. Matthias de Vries en prof. dr. Josephus Alberdingk Thijm, die in 1884, op verzoek van den Bondsvoorat ter, den heer Bergsma, een Nederlandsehen naa'm bedachten voor „velocipede". „Tijd". INGEZONDEN STUKKEN Voor de werkloozen. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige regels in uw blad. Met genoegen zullen de lezeis hebben kennis genomen van het streven van deo R. K. Volksbond omtrent de uitkeering aan de R. K. werkloozen. Zoo'n uitkeering na zou wekelijks moeten gebeuren, wat ook mogelijk is! Misschien, mijnheer de redacteur, wil uw blad wel zoo goed zijn, hiervoor een steunactie te beginnen. Het actief bestuur van den Volksbond zal wel voor het ove rige zorgen. Ik durf wedden, mijnheer de redacteur, dat succes verzekerd is. Ieder een, rijk en minderbedeeld, zal gaarne wat offeren, om zoo'n uitkeering wekelijks in meerdere of mindere mate te doen ge schieden. Prachtiger zou 't natuurlijk zijn, wan neer er een algemeene actie zou kunnen begonnen worden, omvattend alle werk loozen van Leiden. Dit nu is niet mogelijk, gehoord het standpunt in den Gemeenteraad door de S.D.A.P. ingenomen. Mijnheer de redacteur, ik geef maar een voorbeeld, misschien zijn er andere moge lijkheden om zoo'n uitkeering wekelijks te doen geschieden, maar het is onze plicht, om het streven van den R. K. Volksbond te steunen en de betrokkenen te hei pen. U, mijnheer de redacteur, bij voorbaat dankent voor de plaatsing, Uw abonné, E. Ook wij zijn er van doordrongen, dat de werkloozen effectief moeten worden ge holpen. En op een wijze welke zoo k i e s c h m o g e 1 ij k is. Maar beter dan alleen een inzameling van gelden voor dit doel in de krant schijnt ons de oprichting van een Katholiek Comité, zooals eiders reeds is opgericht. Wij wille;: hier den wensc-h 'uitspreken, dat zulk een Comité spoedig ook hier ter stede een feif zal zijn geworden. Red. Uit de Landbouwwereld WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 1e helft Febr. (Nadruk verboden). We beginnen ditmaal met iets te zeggen over de broeierij: In de broeierij, dat is in de bakken, begint nu al werk te komen iemand, die in 't bezit is van ramen en bakken, zal, als het weer het toelaat, nu aan 't aanleggen kunnen beginnen. Hier voor grave men de bakken uit en vuile ze weder met versc-h blad bijv. eikel blad, dat het meest aan te bevelen is, omdat dit het eerst tot brteien overgaat en dus het warmst is. Vervolgens brenge men rui- gen paardenmest op het blad, waardoor het een met het ander goed warm zal wor den. Wanneer, nu de bakken beginnen ie dampen, is het goed den damp e-r wat uic te laten trekken door de ramen wat open te zetten. Hierna doet men ongeveer een voet aarde op den bak, waarna men zal kunnen overgaan tot het beplanten met groenten, zooals bloemkool, worteien, hoo rnen, salade, die op deze manier vervroegd kunnen worden. Wanneer het weer het niét verhindert, kan men thans wel al wor telen zaaien. Hiervoor kieze men een warm plaatsje in den tuin bijv. voor een schutting of muur. Na vooraf den grond goed ge mest en gespit te hebben, wordt de grond gelijk gemaakt met greep, of hark, zoodat er ge-en kluiten of kuilen aanwezig zijn, en wordt het zaad uitgezaaid. Hierna greept of harkt men het zaad eventjes in, om de zen tijd nog niet zoo diep, waarna de grond weer gelijk geharkt en met de platte schop een weinig vastgeplakt wordt. Tusschen de wortelen kunnen zeer goed vroege broei- radijs en slap!antjes gezaaid worden, maar men moet er deze toch niet te lang in la ten staan, want anders bederft het esne met het andere. De wortels op 3 a 4 c.M. van elkaar uitdunnen. Om tegen dezen tijd te zaaien, zijn de vroege Denvik-wortelen zeer aan te bevelen; het is een fijn soort en goed van smaak. Wie vroeg kan tui nieren, begint zoo zoetjes aan zijn hof bij gedeelten om te spitten. Ook goed spitten is een zekere kunst. Elk arbeider geeft ai spoedig voor te kunnen spitten. Nu ja, elkeen kan ook wel spitten, dat wil zeg gen: den grond omgooien. Maar het on derscheid is soms groot of men het den een of den ander laat doen. Voor dit werk mag men, indien men het zelf niet verricht, wel degeiijk een ervaren werkman nemen iemand-, die het meer heeft gedaan en het met oordeel doet, want veel zal het er op aankomen, en men zal het goed aan de vrucht of groenten kunnen zien of er goed of slecht- gespit is. Zoo kan bijv. een arbei der, die het spitten heeft aangenomen, zija werkgever veel schade berokkenen, door b.v. met de spade of schop maar groote sme ken te nemen, waardoor de grond van on deren niet goed losgemaakt wordt, en dan is, zooals altijd, het een naar het ander, want dan wordt de mest soms ook niet goed uitgelegd, zoodat op de eene plaats veel en op de andere weinig mest komt. Een ieder zie toe, en lette vooral op deze op merkingen: 't Is het eerste werk op het land maar ook het voornaimste. Wan neer het om dezen tijd niet vriest, kan er al veel aan de aspergebedden gedaan wor den; men kan dan beginnen met den grond gedeeltelijk van de bedden af te doen en deze in de paden te werken, zoodat er on geveer een goede handbreed grond op de aspergeplant blijft. Hierdoor verkrijgt men geulen op de aspergebe Iden, die men vuit met verdunden koemest (men geeft ze niet gauw te veel); zoo laat men ze eenige da gen liggen waarna men er den grond weer op doet-. Verdunde mest is altijd oij de asperge zeer aan te bevelen, omdat deze goed in den grond trekt, waardoor dè wor tels meer voedsel krijgen. Stijve mest in de aspergebedden te spitten, zooals ook nog door velen wordt gedaan, heeft dit tegen, dat die mest te veel en te lang boven de planten ligt, en daar hebben ze betrekke lijk weinig aan. Van vele planten kan men nu reeds beginnen te s'.ekken, b.v. de soorten welke men op de perken wil gebrui ken zooals Coleus verschaffeli, Hehothroop, Altermanthera, Mesembreanthernum, Ira- cine, Aoherantus en nog zooveel andere soorten. Is men in 't bezit van een kas en daarin een krib waar de pijpen onderdoor- loopen, zoodat de grond daarop verwarmd kan worden, dan moet er geheel nieuwe grond in gebracht worden; het beste is goed zuiver gewasschen rivier- of zeezand. Hierin steekt men de stekken, en ze zullen, als de grond goed warm is, na eenige da gen reeds wortel beginnen te maken. De warmte moet altijd ongeveer 70 gr. Fahr. zijn; hebben de stekken wortel, dan kan -t iets minder. Is men niet in 't bezit van een kas dan kan men ze jok in een bak stek ken, na deze vooraf door ruigen paarden mest verwarmd te hebben; in den bak steekt men ze in Maart. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO vertr. 24 Jan. van Batavia naar Amsterdam. POELAU LAUT arr. 25 Jan. van Am sterdam te Hamburg. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) vertr. 25 Jan. van Pore Said. KON. H0LL. LL0YD DELFLAND (uitr.) pass. 26 Jan. Oues- sant. EEMLAND arr. 26 Jan. van Hamburg te Amsterdam. FLANDRIA (thuisr.) vertr. 25 Jan. van Las Palmas. GOTHA arr. 26 Jan. van Bremen te Amsterdam. ORANIA (uitr.) vertr. 25 Jan. van Vigo en 25 Jan. nam. 11 uur van Leixoes. SALLAND (uitr.) pass. 25 Jan. Fernan do Noronha. HOLLAND—AFRIK A-LI JN. BILL1TON (thuisr.) vertr. 23 Jan. van Mombassa. GIEKERK vertr. 23 Jan. van Mozambi que naar Mikandani. JAGERSFONTEIN arr. 25 Jan. van Amsterdam te Eeira. KLIPFONTEIN» vertr. 26 Jan. van Kaapstad naar Algoabaai. NIEUWKERK vertr. 25 Jan. van Dur ban naar East London. RIETFONTEIN arr. 26 Jan. van Ham burg te Antwerpen. RiJPERKERK arr. 26 Jan. van Rotter dam te Bremen. SPRINGFONTEIN (thuisr.) wordt 27 Jan. te Genua verwacht. HOLLAND-AMER IK A-LIJN. AAGÏEKERK (uitr.) arr. 26 Jan. te Karachi. BLCMMERSDIJK arr. 26 Jan. van Beaumont te Rotterdam. DAMSTERDIJK, Rotterdam v. d. Paci fick. vertr. 23 Jan. van Cristobal. DRECH1DIJK, Pacifick. naar Rotter dam, vertr. 24 Jan. van Los Angeles. EEMDIJK arr. 25 Jan. van Hamburg te Bremen. NEBRASKA(Pacifick. naar Rotterdam arr. 23 Jan. te Liverpool. POISO arr. 25 Jan. van Portland (O.) te Hamburg. HOLLAND-O OST-AZIE-LIJN. OUDERKERK (thuisr.) vertr. 25 Jan. van Suez. RIOUW (uitr.) vertr. 25 Jan. van Pe- nang. ZOSMA (uitr.) vertr. 24 Jan. van Genua. HOLLAND BR ITSCH-I ND IE-L UN. BOVENKERK (thuisr.) pass. 24 Jan. Perim. HOOGKERK (uitr.) vertr. 25 Jan. van Suez. KOUDEKERK arr. 25 Jan. van Bremen te Hamburg. SCHIEKERK arr. 25 Jan. van Calcutta, 1. v. Antwerpen te Rotterdam. HOLLAND—AU STR A LIE-LIJN. ARENDSKERK (thuisr.) arr. 25 Jan. te Suez. ROTTERDAMSCHE LL0YD. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 24 Jan. Perim. INSULINDE (uitr.) pass. 24 Jan. Oues- sant. INSULINDE (uitr.) pass. 25 Jan. Fi- nisterre. KEDOE (uitr.) arr. 26 Jan. te Sabang. KOTA AGOENG (thuisr.) vertr. 24 Jan. van Port Said. KOTA PINANG arr. 26 Jan. van Ham burg te Rotterdam. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 24 Jan. Point de Galle. MENADO (uitr.) pass. 25 Jan. Vlissin- gen van Antwtrpen. SITOEBONDO (uitr.) arr. 25 Jan. te SOEKABOEMI arr. 26 Jan. van Ham burg te Rotterdam. TAPANOELI (uitr.) arr. 26 Jan. te Genua. 1—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE (thuisr.) vertr. 24 Jan. van Montevideo. ALPHERAT vertr. 24 Jan. van Hamburg naar Rotterdam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN.* AENEAS, Japan-Rotterdam, pass. 25 Jan. Gibraltar. AGAMEMNON arr. 25 Jan. van Japan 1. v. Amsterdam te Londen. DOLIUS arr. 26 Jan. van Hamburg te Rotterdam. EURYLOCHUS, Rott.-Japan, vertr. 23 Jan. van P. Swettenham. EURYBATES arr. 24 Jan. van Batavia 1. v. Londen te Hamburg. PROMETHEUS arr. 24 Jan. van Japan 1. v. Amsterdam te Hamburg. EMZETC0 LIJN JONGE ANTHONY, Gandia naar Ham burg, pass. 25 Jan. Gibraltar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8