22ste Jaargang DINSDAG 27 JANUARI 1931 No. 6S06 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Êeicbelve (Bou/toml' DE ABONf Ei^ENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weekf2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Internationaal samenwerken ook nationaal en plaatselijk! In verband met het streven om te ko- men naar een katholieke internationale vredesactie is, schrijft de „Msbd.", de vol gende uitlating wel opmerkelijk uit het ar tikel van den katholieken Leidschen hoog leeraar C. C. Berg in het pas verschenen annuarium der Roomsch Katholieke Stu denten Katholicisme is Universalisme, niei" alleen op godsdienstig gebied, maar op elk der mensohelijke betrekkingen. Hoe weinig wordt dat nog begrepen, ook in ons land! Hoe 6lap is nog onze houding, waar het vaak de belang rijkste kwesties geldt, waar vaak de hoogste Katholieke belangen op het «pel staan. Wat staren wij ons toch blind op de grenzen van ons land! Hoe bedroevend slecht nog is onze groote macht internationaal georga niseerd. Wat spelen wij voor rol in de pacifistische wereldbeweging? Wat doen wij eigenlijk te zamen met ge lijkgezinden in het buitenland om economische barrières neer te halen. 't Is alle6 waar, wat prof. Berg .schrijft 't is waar, dat de katholieken interna tionaal te weinig samen spreken, samen overleggen, samen doen. De katholieken, die internationaal elkaar betrekkelijk zoo gemakkelijk kun nen vinden, door ons centrum Rome, door ons gemeenschappelijk belijden, onze ge meenschappelijke beginselen. De klacht van prof. Berg: „Wat staren wij ons toch blind op de grenzen van ons landwordt niet zonder gereede aanlei ding geuit. Maar mogen wij hierbij de opmerking maken, dat wij toch ook weer moeten op passen, ons niet blind te staren niet o p maarover de grenzen van ons land, naar wat ver-weg ligt! Wij bedoelen dit: internationale samen werking van de katholieken is nuttig en noodzakelijk, maar vergeten wij dan toch ook niet allereerst te streven, met volle krachten, naar wat meer nabij ligt, naar samenwerking van de katholieken in het eigen land, in de eigen stad, in het eigen dorp. En hapert daaraan ook niet vaak te veel tot schade van de nationale, de plaatselijke, de katholieke belangen? Er zijn immers zoo veel maatschappe lijke verschillen, zooveel standsverschil len, en zoo veel andere verschillen in per soonlijke eigenschappen onder ons. Wij onthouden ons van een, zelfs min of meer gevaarlijk, idealisme, om de werkelijkheid van die verschillen te loochenen; wij er kennen die verschillen, ook in vele daar uit voor het maatschappelijk leven getrok ken consequenties. Doch het moet worden betreurd, dat in deze zoo schrikbarend overdreven wordt, bewust en, veel méér nog, onbe wust! Wij overdrijven vaak die verscnil- len zóó, dat de kracht van een op onze katholieke saamhoorigheid gebaseerde ac tiviteit daardoor wordt gebroken Wij ontkennen niet de werkelijk be staande verschillen tusschen personen van verscheiden nationaliteit en toch be hoeven en mogen die verschillen geen be letsel zijn voor internationale samenwer king van de Katholieken. Zoo is 't precies hetzelfde met de verschillen in stand enz., welke wij hier bedoelen! Tengevolge van die verschillen mogen wij niet, als waren wij vreemden, tegen over elkander staan, terwijl wij over veel zouden kunnen samen praten, samen bera den, voor veel zouden kunnen samen arbei den. Tusschen „gelijk-gezinden" over heel de wereld moet samenwerking zijn, maar ook en allereerst tusschen gelijkgezinden in het eigen vaderland, in de eigen gemeento die maar al te vaak jaren en jaren naast elkaar leven, terwijl zij, in verscheiden zicht, met elkander konden en moesten •nen-streven! DUITSCHLAND MINISTER CURTIUS' POSITIE VERSTERKT Na het Geneefsch debat. Het verloop der vergadering van den Vol- kecbondsraad heeft in politieke kringen te Berlijn een opvallend eensluidenden weerklank gehad. Algemeen is de verrassing groot, dat men zoo gemakkelijk tot overeenstemming is gekomen in het minderheden-conflict. Er wordt hier op gewezen, dat Duitschland door Cur- tius' toedoen een succes heeft geboekt. Het is geen geheim, dat de oppositie zich sinds lang erop had voorbereid, Curtius in ver band met deze Raadsvergadering ten val te brengen Een nederlaag te Genèvê zou het hem onmogelijk hebben gemaakt, in Februari a.s. voor den Rijksdag te verschijnen. In plaats daarvan boekte hij, zooal geen overwinning, dan toch een succes, dat deze tactiek der op positie verijdeld heeft. FRANKRIJK. DE KABINETSCRISIS Laval formeert een nieuwe regeering Laval is er in den loop van den nacht in ge slaagd een kabinet te formeeretf. Tegen 1 uur werd officieel de volgende ministerlijst bekend gemaakt. Minister-president en minister van binnen- landsche zaken: Laval; Justitie en vice-presi dent Lion Berard; buitenlandsche zaken Briand; oorlog Maginot; marine Charles Du- mont; luchtvaart Dumesnil; financiën Flandin; begrooting Pierri; handel Rollin; handelsma rine De Chappedelaine; landbouw Tardieu. Tel. SPANJE. ANARCHISTEN-CONFERENTIE TE BARCELONA. In de Lladostraat te Barcelona, waar de ze- ter der republikeinen gevestigd is, overviel de politie gisterochtend een aantal anarchisten, die in geheime vergadering bijeen waxen, om nieuwe plannen te beramen. Er waren er drie en twintig, die allen gear resteerd werden. De politie arresteerde ook een achttal leden van het bestuur van hooger genoemde republi keinen, benevens den concierge van 't gebouw, omdat ze een zaal voor deze anarchisten-bij eenkomst hadden beschikbaar gesteld. LITAUEN. DE KERKVERVOLGING IN LITAUEN Nieuwe aanvallen op de Katholieken. Men schrijft aan de „Msbd.": De buitengewone conferentie der Litausche bisschoppen, welke te Kaunas gehouden is, is weer voorbij maar de daar genomen besluiten zullen nog langen tijd den toestand in het klei ne landje beheerschen. De bisschoppen hebben een diepgaand onder zoek naar den toestand der kerk, der geloovi- gen en hun organisaties ingesteld en namen in verband daarmede een reeks besluiten, wel ke ter gelegenheid openbaar gemaakt zullen worden. Bijzonder werd met groote vreugde kennis genomen van het schrijven van den H. Vader, dat, op voorschrift der bisschoppen, in alle kerken zal worden voorgelezen, waarna de priesters de noodige toelichtingen zullen moe ten geven. De censuur, op grond van den staat van beleg ingesteld, poogt deze voorlezing echter te verhinderen, wijl het Pauselijk schrij ven haar niet ter goedkeuring is voorgelegd! Met een speciale voorliefde behandelden de bisschoppen de zoo ernstig bedreigde.katholie ke actie. Er zij nmaatregelen voorzien, welke tegen de bedoelingen der nationalisten in het den katholieken organisaties mogelijk zal ma ken haar weldoende actie zoo breed mogelijk te ontplooien. Met groote verontwaardiging werd de vervolging der priesters en leeken- apostelen, die voortdurend aan allerlei kwel lingen zijn blootgesteld, z.g. wij) zij politieke doeleinden nastreven, veroordeeld. Onvoor waardelijk hebben de bisschopper zich achter ue geestelijkheid en de Katholieke Actie ge steld. In het middelpunt der belangstelling ston den voorts de nationalistische pogingen om de opvoeding en de organisatie der jeugd te mo- nopoliseeren. De „ook-katholieke" jeugdbon den, welke van nationalistische zijde gesticht zijn om de jeugd te lokken en met geweldige middelen omtrent welker herkomst niemand in twijfel kan verkeeren vervolmaakt wor den, zullen meedoogenloos ontmaskerd worden. De besluiten der bisschoppen werden volko men eenstemmig genomen en zullen in volko men overeenstemming doorgevo rd worden. Daardoor is de laatste hoop der regeering om oneenigheid in het episcopaat te zaaien, schan delijk mislukt. Ook de verwachting, dat men een deel der geesteli jkheid zou kunnen winnen, is absoluut mislukt. De regeering staat tegen over een vastaaneengesloten front der geheele katholieke bevolking. Deze wordt nog steeds aangevallen. Zoo is b.v. het katholieke gymnasium in Furbarken van zijn subsidie beroofd, zoodat zelfs zijn voortbestaan in gevaar is gebracht. In het dis trict Anyksciai is de gedelegeerdenvergadering der kath. jeugd ontbonden, zoodat de priesters daar nog slechts in de kerk kunnen spreken. Maar al deze daden van willekeur verster ken slechts de vastberadenheid der Katholie ken. die op alles voorbereid tot alle offers be reid zijn, en die ook zeker zijn van de eind overwinning. RUSLAND MOSKOU'S DRAADL00ZE PROPAGANDA. Een krachtig protest van de „Germania*. De „Germania" wijdt een uitvoerig ar tikel aan de sovjet-propaganda per radio in Duitschland. Reeds eenigen tijd geleden, aldus het blad, is openlijk gewezen op de buiten gewone activiteit van een aantal sovjet zenders. die door hun sterkte alle landen van Europa bestrijken en in alle talen een rystematisohe en steeds feller propa ganda over ons werelddeel uitzenden. Op die technisch en propagandistisch zoo perfect geoutilleerde Russische radio- uitzend-organisatie correspondeert in Duitschland een communistische ontvang organisatie, de z.g. „V rijc radiohond" geheel op samenwerking met den Russi schen zender ingesteld. Genoemde bond organiseert luister avonden, waar de uitzendingen der sov jet? worden „genoten" en besproken. Ook anderszins ontwikkelt deze bond een merkwaardige activiteit; op groote schaal wordt er b.v. les gegeven in het opnemen en seinen van morse-teekens. Het is hoog tijd, betoogt het blad, dat de openbare opinie in Duitschland om trent deze actie wordt ingelicht en dat de rijksxegeering zich met alle diploma tieke en politieke middelen, waarover ze beschikt, te weer stelt tegen een toe stand, het rijk onwaardig en onduldbaar. Het dulden van deze propaganda zou de meest funeste gevolgen kunnen hebben. Aard en inhoud dezer uitzendingen zijn in flagranten strijd met de vroeger tus schen Duitschland en Rusland getroffen overeenkomsten. Verleden jaar nog heb ben tusschen beide landen langdurige gedachtenwisselingen plaats gehad, waar bij de kwestie der Russische communis tische propaganda andermaal besproken werd. Resultaat dier onderhandelingen was een van 14 Juni gedateerd gemeenschap pelijk communiqué der beide regeeringen, waarin plechtig de verplichting wordt aanvaard, ieder pogen, om de binnen- landsche aangelegenheden van 't ander land actief te beinvloeden, achterwege te laten. De sovjet-regeering zal wellioht weer voor den dag komen met een oeroude „truc" en zeggen, dat zij die verplichting, wat haar zelf betreft, erkent en naleeft, maar dat die verplichting niet kan gelden voor de Russische en internationale com munistische organisaties. Het schijnt ons dringend noodzakelijk, betoogt het centrumsorgaan, dat de Duit- sche autoriteiten laten blijken, dat zij aan deze belachelijke uitvlucht, die trou wens: een leugen ie, geen waarde hechten. Radenregeering, communistische partij van Rusland, communistische internatio nale en de andere roode organen, hoe zc ook heeten mogen, zijn in werkelijkheid één en onafscheidelijk. Reeds het uitzenden der roode propa ganda in de Duitsche taal, waartegen dr overweldigende meerderheid van het Duitsche volk zich scherp kant. is een actieve inmenging in Duitsche aangele genheden. Wij protesteeren er tegen met klem, dat door de Russische draadlooze een soort boven de staten uitgaande commu nistische gemeenschap verwezenlijkt wordt. En het zou de taak van het de partement van buitenlandsche zaken zijn de Russische regeering aan het verstand te brengen, dat voortzetting van deze propaganda voor 'Duitschland ondulJbaai is en zeer zeker ook van invloed zal zijn op de Duitsch- Russische betrekkingen. BRITSCH-IND1E GANDHI OP VRIJE VOETEN Naar Bombay vertrokken. De Britsch Indische leider, Gandhi, is in vrij heid gesteld, evenals Vullabhai Patel en Hai- dikar, twee leden van de congres-coranrssie. Gandhi is uit Poona naar Bombay vertrokken. De burgemeester van Calcutta, Soebhas Bose, die Zaterdag in vrijheid werd gesteld, is gis termiddag opnieuw gearresteerd, toen hij te Maidan trachtte ter gelegenheid van de viering van den „onafhankelijkheidsdag' een redevoe ring te houden. Daar de menigte, die zich om de cenotaaph had geschaard, weigerde uiteen te gaan, zag de politie zich genoodzaakt van de 'athi s gebruik te maken. In totaal werden bij de botsingen circa 100 personen gearresteerd, O-W. 83 vrouwen. Met uitzondering van Bose en vier anderen werden later op den dag alle aan gehoudenen weer op vrije voeten gesteld. Nu nog 23.000 gevangenen. In de Wetgevende Vergadering te Delhi is gisteren van regeeringswege medegedeeld, dat er tusschen April en December van het vorige jaar 54.000 lieden wegens deelneming aan den veldtocht van burgerlijke ongehoorzaamheid veroordeeld waren. Van dezen waren 20.000 in hechtenis genomen, omdat zij postten en ande ren vrees aanjoegen. Elf hunner werden in vrij heid gesteld, nadat zij volledig berouw getoond hadden. Op het oogenblik zitten nog 23.000 lieden gevangen. Door onlusten zijn in het tijdvak van April tot Juli 100 menschen van de menigte door ge weervuur gedood en 427 gewond. Engelsche perscommentaren. Verschillende Engelsche bladen leveren com mentaar op de invrijheidstelling van Gandhi cs. De „Daily Mail" veroordeelt de vrijlating en zegt, dat er, met het oog op de ernstige situatie in Britsch-Indië, absoluut geen rechtvaardiging voor bestaat. De „Morning Posttwijfelt er aan of de proefneming wel verstandig is, terwijl de „Daily Telegraph'" van meening is, dat er ab soluut geen zekerheid bestaat, dat de gebeurte nissen nu den loop zullen nemen, welken de onderkoning zich voorstelt. Zonder twijfel be staat er verband tusschen het besluit van den onderkoning, aldus het blad, en de gunstige ontvangst van het resultaat der Ronde-Tafel- Conferentie door de Indische partijen en belan gen, die los van de Congrespartij staan, terwul het besluit van Lord Irwin ook samenhangt met den wensch van een deel van de Congrespartij om de ongehoorzaamheidspolitiek te laten va ren en met het feit, dat aan de eischen van de Congrespartij, zooals die achttien maanden ge leden luidden, tegemoet is gekomen door het- egen nu wordt voorgesteld. Het blad zegt ver der, dat het nu genomen besluit tot die du bieuze categorie van maatregelen behoort, wel ke alleen rechtvaardiging kunnen vinden door het succes, dat zij behalen. De ,-,Manchester Guardian" is van meening, dat de vrijlating van Gandhi de gematigde ele menten in de Congrespartij zal aanmoedigen. Het is een geste, die wijst op een goeden wil en met het verleden breekt. Door de resultaten van de Ronde-Tafel-Conferentie, aldus het blad, is een nieuw tijdperk aangebroken. De rust, die er op het oogenblik heerscht, geeft hoop voor de toekomst. De „Daily News" zegt, dat er na dit besluit geen twijfel meer over blijft en dit zullen allen, die het wel met In dië meenen van harte hopen dat spoedig al- gemeene amnestie zal volgen. De stap, die nu is genomen, staat er borg voor. HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Dertig jarig huwelijksfeest op 7 Febr. a.s. Op 7 Februari zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik den dag her denken, waarop zij dertig jaar geleden in het huwelijk traden. Het huwelijksfeest zal vermoedelijk ten paleize gevieni worden. VOOR BEHOUD VAN DE ZUIDERZEE. Een landelijk comité van actie. Naar aanleiding van de onlangs te *6 Gravenhage gehouden openbare vergade ring heeft Zaterdagavond een bespreking plaats gehad tusschen belangstellenden en het bestaande Harderwijksch Comité tot behoud van de Zuiderzeevisscherij. Als resultaat hiervan is opgericht een lande lijk comité, dat van een centraal punt uit krachtige, doelbewuste actie zal voeren tot behoud van de Zuiderzee. De dagelijk- sche leiding van het comité berust bij de heeren F. W. Drijver, bankdirecteur te Harderwijk, voorzitter; Fred. Thomas, re dacteur van „De Tijd", Amsterdam, secre taris en A. J. C. Vitringa, ingenieur te Harderwijk, penningmeester. Voorbereidd wordt o.m. een reeks open bare vergaderingen in de voornaamste ste den, waarvan de eerste begin Februari te Amsterdam wordt gehouden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuw kabinet in Frankrijk gevormd. Gandhi op vrije voeten gesteld. BINNENLAND. Een mislukte roofoverval te Rotterdam door kranig optreden van een 16-jarigen jongen. (Gem. Ber„ 2de blad). Ernstig spoorwegongeluk te Groningen. Drie dcoden, verscheidene gewonden. (Gem. Ber„ 2de blad). Dijkdoorbraak bij Meyel. (Gom. Ber„ 2de blad). Het 30ste wapenfeest van den Kon. On derofficieren Schermbond (Sport, 2de blad). VOOR ONZE KATH. INSTELLINGEN. Een centrale voorlichting. Verschenen is het eerste nummer van een nieuw vecrtiendaagsch periodiek „Techni sche Gids" voor R.-K. Kerk en Pastorie, Seminarie, School, Ziekenhuis en Gesticht ter voorlichting op Technisch en Econo misch gebied. Uit het inleidend artikel „Onze Taak zij vermeld, dat volgens de stichters op het breede terrein van het daadwerkelijke ka tholieke leven van kerk-, gestichten-, scho lenbouw, enz. te weinig centrale zoowel als onderlinge voorlichting, te weinig uitwis seling van ervaringen bestaat. Hierin wil het nieuwe orgaan verandering brengen. Het wil niet zijn een periodiek, dat tei- reinen betieedt welke reeds door andere uitgaven bestreken worden, het wil geen polemisch karakter dragen, het wil een geheel eigene plaats innemen door »?en on misbare technische en economische gids te zijn in pastorie en bestuurszaal, in regen tencollege en directiekamers, kortom m den breeden kring van allen, die verant woording dragen voor onze kerken en pes- tories, voor onze seminaries, scholen en pensionaten, voor onze ziekenhuizen en weesinrichtingen, voor onze verzorging van misdeelden en ouden van dagen, enz. enz. Zóózeer was Z. D. H. de Bisschop van Haarlem met het plan ingenomen, dat hij een eigenhandig geschreven bewijs van in stemming en aanmoediging heeft willen ge ven voor het eerste nummer, gelijk ook onze Minister-President Z.Exc. jhr. mr. Ch. Ruvs de Beerenbrouck deed. De uitgave der Uitgevers-Mij. „Diligeii- tia", Heerengracht te Amsterdam, is rijk geïllustreerd en typografisch uiterst ver zorgd. Als hoofdredacteur treedt op den heer L. A. P. M. van den Broeke, als re dactie-secretaris do heer Hans Schnabel. STRAFBAAR STELLEN VAN GODS LASTERING. Namens de Federatie van R. K. Vrou wen bonden is do volgende motie gezonden aan Zijne Excellentie don Minister van Justitie en de leden van de Tweedo Kamer der Staten Generaal: „Het Bestuur van le Federatie van II. K. Vrouwenbonden in Nederland (met de aangesloten Vereenigingen ruim 50.000 le den tellend), veigaderd te Utrecht, den 13en Januari 1931: gezien: het satanische artikel van „Do Tribune getiteld „Weg met het Kerstfeest", overwegende: het grof beleedigende en diep grievea- de hiervan voor de verhevenste gevoelens eener Christelijke natie, spreekt als zijn meening uit: dat onze wetgeving driuyenJ aanvulling behoeft door het strafbaar stellen van Goaslastering en van een, door haar kwet- senden vorm, onduldbare wijze van mee- ningsuiting, besluit: deze motie ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, van de leden der Tweede Kamer der Sta ten Generaal en van de Pers. Namens het Bestuur der Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland: F. Steenbcrghe-Engeringh, Voorzitster; L. de Quay, wnd. Secretaresse". HELMOND'S KATO ENFABRI EKEN WEER IN WERKING. Naar de „Msb." verneemt, is door het Departement van Waterstaat een bijzon dere voorziening getroffen inzake de ver ontreiniging van het kanaalwater beneden Helmond, waardoor het de directie der firma P. F. van Vlissingen en C'o.'s Ka toenfabrieken te Helmond mogelijk werd haar bedrijf, dat een week heeft stilge staan, in zijn geheel weer in werking te stellen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1