22ste Jaargang MAANDAG 26 JANUARI 1931 No. 6805 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Eaidóokz 6ou/fcomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f250 per kwartaal Bq onze Agenten 20 cent per week f2.50 per kwartaal franco per post f 295 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolmgen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Wat is er gisteren gebeurd? Er is gisteren veel gebeurd zooals er i e d c r e n dag veei gebeur;- in het per soonlijk leven van elk onzer, om hetgeen wij doen en om hetgeen wij niet doen Maar 't is niet onze bedoeling, om deze gedachte hier uit te werken. Wie dat wenscht, overdenke zelf de groote be langrijkheid van eiken levensdag!.... 't Is er ons vandaag eenvoudig om te doen, in enkele woorden er op te wijzen, wat er gisteren gebeurd is in de plaatse lijke Katholieke Kiesvereenigin- g e n, in de provinciale Kieskringen Leiden en Gouda, door de stemming, waaraan de leden dezer Kiesvereenigingen hebben deelgenomen. Dat schijnt ons niet overbodig. Wij hebben wel 'ns gedacht, dat n u wel allen leden het verkiezingswerk in onze Kiesvereenigingen duidelijk is! Maar daar mede hebben wij een fout begaan, waaraan ook anderen, meenen we, zich wel ns schuldig maken, door te veronderstellen n.l., dat wat ons krachtens ons beroep en onzen dagelijkschen arbeid moet interrfs- seeren ook a n d e r e r belangstelling n dezelfde mate heeft! Wij komen ter zake. Dit jaar treden af de leden der Provin ciale Staten (zulks geschiedt om de vier jaar). Er zullen dus candidaten moeten worden ingediend. Zooals bij de verkiezing van Tweede-Ka merleden, het Rijk in Kieskringen is inge deeld, en in iederen Kieskring candidaton kunnen worden gesteld, zoo is ook bij de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten de Provincie in Kieskringen ge scheiden. Unze courant bestrijkt o.m. de Provin ciale Kieskringen Leiden en Gouda in de Provincie Zuid-Holland (welke Kieskrin gen samen bij de Kamerverkiezingen den Rijkskieskring Leiden vormen). In de/,e Kieskringen is de Leidsche Courant het meest gelezen Katholieke dagblad we mogen zelfs zonder twijfel constateeren, dat in vele gemeenten dezer Kieskringen onze courant het bijna uitsluitend gelezen katholieke dagblad is. Vandaar dat wij ons voor den gang van zaken in deze Kieskringen zeer bijzonder interesseeren. De leden der plaatselijke Katholieke Kiesvereenigingen moeten bijtijds zorgen, dat zij een katholieke candidatenlijst ge reed hebben, welke' voor den Kieskring Leiden in Leiden en voor den Kieskring Gouda in Gouda zal moeten Worden inge leverd. Op deze candidatenlijst zullen alle ka tholieke kiezers lator bij de stemming hun stem uit brengen. Dat mogen en moeten wij veronderstellen. Hoe die candidatenlijst er uitziet daarop hebben alléén invloed de leden der Kiesvereenigingen. De anderen hebben zichzelf van dien invloed uitgesloten. Dat is bij andere partijen ook zoo; en 't zou ook moeielijk anders kunnen! Voor de samenstelling van die candida tenlijst nu is gisteren gestemd. In den Kieskring Gouda is er alléén gisteren gestemd. In den Kieskring Lei den doet men er drie keer over. Dat ver schil hebben de in een provincialen Kies kring vereenigde Katholieke Kiesvereeni gingen zelf zoo bepaald. In den Kieskring Gouda zijn drie Ka tholieken afgevaardigd; in den Kieskring Leiden twee. Het zijn voor Gouda de hee- ren von FisenDe(!id van Gedeputeerde Sta ten), dr. Hoffman en v. d. Weyden; burge meester v. d. Weyden wenschte niet voor een herbenoeming in aanmerking te ko men; voor Leiden hebben zitting de hee- ren Bader en mr. Bolsius, welke beide hee- ren opnieuw zijn gecandideerd. In den Kieskring Gouda is, zooals ge zegd, gisteren bij ééne stemming gestemd over de samenstelling der candidatenlijst. De kiezers moesten zes personen aanwij- een; wie de meeste stemmen heeft zal no. 1 staan, enz. De officieele candidatenlijst zal zes namen bevatten. In den Kieskring Leiden is eerst ge stemd voor no. 1, waarbij is gekozen Je heer Bader; gisteren is er gestemd voor no. 2 en over 14 dagen zal er een stem ming zijn om de volgende vier plaatsen aan te wijzen voor de officieele candidatenlijst, welke ook zes namen zal bevatten. Deze kort uiteenzetting ten gerieve van onze lezers, die misschien graag een toe lichting hebben bij wat zij elders in dit nummer lezen óver de gisteren in de Ka tholieke Kiesvereenigingen gehouden stem mingen. VOLKENBOND DE SLOTZITTING VAN DEN V B. RAAD Een succesvolle zilti'g Zaterdagavond om 7 uur is de 62ste zit ting van den Volkenbondsraad gesloten. Deze raadsziting is een dei meest succes volle geweest gedurende het oastaan van den volkenbond. Aangezien ook de zitting van de Europee- sche studiecommissie buiten verwachting een zeer bevredigend verloop heet! gehad, kun nen wij thans zeggen, tien da^en van inter nationale besprekingen achter den rug te hebben, die eenigermale een UcD'straal in den duisteren toestand van Europa hebben ge bracht. in de slotvergadering nam de raad eerst aan het rapport en de ontwerpconventie in zake de beperking van de fah.:cage van ver- doovende middelen en behandelde vervol gens een aantal Duitsche en Povi-sche minder heden-petities en stelde het geschil tusschen Memel en Litauen, waarover ?en lange dis cussie plaats vond, zonder tot eenig resul taat te leiden, uit tot zijn vo gende zitting. Verder nam de raad nog aai. een voorstel van de gedelegeerden van Guatemala, Vene zuela en Peru, waardoor besl-.ien is, dat de kwestie van de nationaliteit var- de gehuwde vrouw op de agenda van de a.s Volkenbonds vergadering geplaatst zal worden en dat in den tusschentijd een comité van vertegenwoor digers van de internationale V ouwenorgani- saties de kwestie zal bestudeer ->n en den raad zal inlichten over het standpunt der vrouwen in deze aangelegenheid. Hierna kwam het rapport Vin den Japan- schen gedelegeerde Josjisjawa over de inci denten in Poolsch-Opper-Silezis aan de orde. Dit rapport werd zonder veriere verklarin gen aangenomen. Het bevat een absolute ver- orrdeeling van de toestanden .u Opper-Sile- zië zonder verder in te wi'ten gaan op de motieven daarvoor en verklaa-t dat de in cidenten als een schending van het minder- hedenverdag beschouwd moeten worden. Na een opsomming van de enqucles, die de Poolsche regeering verklaard r-eeft ingesteld te hebben, wordt de Poolsche egeering ver zocht, voor de a.s. Raadszitting een volledige uiteenzetting te geven van d? 'esultaten de zer enquêtes, de sanctieraaatrege'en die er op gevolgd zijn, en de schadeloosstelling aan de personen der minderheid, die hiervoor in aan merking komen en die de Poo'-che regeering moet erkennen. Het grootste succes voor Cur- tius is echter het gedeelte van het rapport, dat over de indirecte verantwoordelijkheid voor de incidenten aandelt. H.erbij wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, dat ïd 'n streek als Opper-Silezië alles vermeden wordt, wat de gemoederen der bevolking zou kunnen prikkelen, en vervolgens wordt ver klaard, dat het natuurlijk is, -Jat dit voor de autoriteiten een buitengewoon zware verant woordelijkheid meebrengt, dia strikte eer biediging van de minderhe lerrechten van hen eischt. Het rapport zegt verder, dat in geen geval de autoriteit en boe hooger hij geplaatst is, des te noodzakelijker ver dacht raag kunnen worden, ze f een aandeel te nemen in den politieken strijd. Deze pas sage doelt natuurlijk regelrecht op de Woj- wode Grazinsky. Verder zegt het rapport, wat betreft de Unie van opstandelingen, dat deze vereeni- ging zeker niet door een geest kezield is, die de toenadering tusschen beide groepen der bevolking kan vergemakkelijken en dat het duidelijk is, dat in een streek >ooa1s Opper- Silezië geen vereeniging met een uitgesproken I nationaal karakter een bevoo-rechte positie I ji DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Jhr. v. Karnebeek als president? Naar in Volkenbondsknugen verluidt, schijnen de kansen van een cindidatuur van minister Van Karnebeek voot het presidium van de ontwapeningsconferentie aanmerkelijk te stijgen, aangezien de Volkenbond bericht ontvangen schijnt te hebben var de Ameri- kaansche regeering, dat deze z'ch verzet te gen de benoeming van een Amerikaanschen president, en er tegen de andere personen, die voor het presidium in aanmerking zouden kunnen komen, verschillende bezwaren be slaan. FRANKRIJK. LAVAL KABINETSFORMATEUR De president der republiek iueft Zaterdag avond zijn consultaties beëind;gd. Na beleefdheidshalve de opdracht tot ka binetsformatie aan Briand te ^ebben aange boden, die, zcoals begrijpelijk is, weigerde, beeft hij senator Laval bij zich doen komen. Laval heeft hem meegedeeld, onmiddellijk zijn consultaties te zullen aanvangen en een snelle oplossing van de crisis te beproeven SPANJE. NORMALER TOESTANDEN IN SPANJE Staat van beleg gedeelteli/k opgeheven. De regeering heeft besloten, met onmiddel- lijken ingang in geheel Spanje den staat van beleg op te heffen, met uitzondering van de militaire districten Madrid en Huesca, waar zich de vorige maand centra der revolution- naixe activiteit bevonden. Da perscensuur is nog gehandhaaid, doch zal voo-taan door de burgerlijke en niet mèer doo< de militaire autoriteiten worden uitgeoefend. Beweerd wordt, dat ook de censuur we'dra zal wor den opgeheven. Berenguer verklaarde in een toelichting dezer besluiten, dat de regeering, alvorens daartoe over te gaan. zich er van heeft vergewist, dat de openbare orde in Spanje niets te wenschen overlaat. De staking der studenten duurt evenwel voorl; het aantal stakers is tot ongeveer 5000 gestegen. Gisteravond kwam te Madrid de Madri- leensche afdeeling der socialistische partij bijeen, ten einde te beraadslagen over de vraag, of al dan niet aan de vz»kiezingen zal worden deelgenomen. Met 258 tegen 38 stem men werd in afwijzenden zin besloten. Beves tigd wordt, dat ook de rep iplikeinen niet aan de verkiezingen zullen deelnemen. De groep, die het bijeenroepen cener constilu- eerende vergadering wenscht, zal begin der volgende week onder voorziuerschap van Sanchez Guerra een bijeenkomst houden. Het is reeds gebleken, dat tal van leden dezer groep eveneens voorstanders riin van het niet deelnemen aan de verkiezingen. mag innemen, die de belangen van de min derheid zou kunnen schaden. Het rapport meent daarom dat het van be'ang zou zijn, wanneer de Poolsche regeering de banden zou verbreken, die zouden kunnen bestaan tusschen de autoriteiten en dergelijke ver- eenigingen, die een politieke actie uitoefenen. De raad verzoekt de Poolsche regeering, rapport te willen uitbrengen >ver wat zij. in dit opzicht heeft gedaan, opdat het geschokte vertrouwen der minderheid herwonnen zal worden. BRITSCH-INDIE GANDHI EN DE ZIJNEN IN VRIJHEID Onvoorwaardelijke amnestie. De onderkoning van Indië nteft gistermid dag de volgende verklaring gepubliceerd. Ten einde gelegenheid te gzv-n tot een vól kernen vrije bespreking van de verklaring van den premier, welke den 19den Januari werd afgelegd, heeft mijn regeering 'ia overleg met de provinciale regeeringen he« wenscheluk geoordeeld, dat de 'eden vao de werkcom- roissie van het Indische congres volledig vrijheid zullen genieten om d-c/e kwestie met elkaar te bespreken. In overeenstemming met deze beslissing en om geen we-telijke belem mering aan een bijeenkomst der congresleden in den weg te leggen, zullen de decreten, waarbij de congrescommissie* lot onwettige organisaties werden verklaard worden inge trokken door alle provinciale .egeeringen. Er zullen maatregelen worden £er. men voor dé onmiddellijke invrijheidstelling van Gandhi en der andere sinds 1 Januari 19/) gearresteer de leden van de congres-commi.«sie. Mijn re geering heeft geen voorwaarden voor deze invrijheidstelling bepaald, daar zij overtuigd is, dat het herétel van een toes''nd van vrede in Indië er het meest bij gebaat is, als de door de betrokkenen te voeran besprekingen in onvoorwaardelijke vrijheid kunnen worden gehouden. Deze beslissing is genomen .n overeenstem ming met het oprechte verlangen een toe stand van vrede te scheppen, die de regee ring in staat zal stellen, de door den premier gegeven belofte te vervullen, .,rn zoodra de binnenlandsche rust weer gehep' en al her steld is, niet achter te blijven om het hare te doen. Ik vertrouw, dat zij d e bij deze be- s'issing zijn betrokken in den-p'fden geest zullen handelen als wij en ïk vertrouw, dat zij de beteekenis zullen er! kalme en onpartijdige bestudee'ing van deze ernstige kwestie". Het invrijheidstellen van Gandhi is een onmiddellijk gevolg van de 'esultaten der Fonde-Tafel-conferentie, welke de Enge'sche regeering aanleiding heeft gegeven tot een koersverandering ten aanzien <ian Indië. Zoo als bekend werd Gandhi den ^den Mei 1930 gearresteerd als leider van de r*>weging tegen het zoutmonopolie, waarmee de algemeene nationalistische campagne werd begonnen. Thans zal moeten worden afgewacht, of Gandhi zal vasthouden aan rijn politiek van lijdelijk verzet, dan wel zal deelnemen aan de komende onderhandelingen over de nieu we regeling van de plaats, die Ind'ë in het Britsche Rijk zal innemen. CANDIDA ATSTELLIN G PROV. STATEN KIESKRING LEIDEN. Stemming vcor no. 2 Candidaten waren Mr. E. J. M. H. Bolsius, te Leiden; J. P. de Bruijn te Zoeterwoude; H. L. van Delft te Warmond; J. Groenewegen te Zoetermeer; F. G. M. Haase te Lisse; P. Heemskerk te Leiden; P. Klaver te Hille- gom; G. van Leeuwen te Wassenaar; F. C. van Lierop te Hillegom; B. N. Loerak ker te Hillegom; J. B. Meskers te Hille gom; C. P. J. Paardekooper te Oegst- geest; W. de Ruijter te Noord wijk; P. F. Veelent-urf te Hazerswoude. Leiden. Bolsius 358, de Bruijn 3, van Delft 1, Haase 1, Heemskerk 18, Loerak ker 5, Meskers 1, ie Ruijter 5. Uitgebracht 388 stemmen. Zoeterwoude. Bolsius 363, de Bruijn 11, v. Delft 4, Groenewegen 3, Haase 1, Loerakker 9, Paarder.ooper 4, Veelenturf 4, van onwaarde 4. Uitgebracht 403 stecn- Sassenheim. Bolsius 67, de Bruijn 2, Haase 1, van Delft 1, Loerakker 194. Uit gebracht 279 stemmen. Lisse. Bolsius 195. de Bruin 10, Groe newegen 1, Haase 10, can Lierop 3, Loerak ker 246, Meskers 4, de Ruijter 1, van on waarde 1. Uitgebracht 471 stemmen. Katwijk. Bolsius 105, Loerakker 4, de Bruijn 2, v. Delft 2, Heemskerk 1, Paar dekooper 1, Veelenturf 1. Uitgebracht 116 stemmen. Voorhout. Bolsius 147, de Bruijn 5, v. Delft 3, Groewegen l, v. Lierop 5, Loerak ker 109, Veelenturf 3. Uitgebracht 273 stemmen. Leiderdorp. Bolsius 30, Klaver 1, v. Lierop 2, Loerakker 9. Uitgebracht 42 stemmen. Noordwijk. Bolsius 88, de Bruijn 3, v. Delft 3, Groenewegen 1, Haase 1, Klaver 1, Loerakker 105, Meskers 1, de Ruijter 47, Van onwaarde 1. Uitgebracht 251 stemmen Koudekerk. Bolsius 34, de Bruijn 1, de Ruijter 7, Veelenturf 3. Van onwaarde 1. Uitgebracht 46 stemmen. Oegstgeest. Bolsius 182, de Bruijn 1, v. Delft 1, Groenewegen 2, v. Lierop 1, Loerakker 4. Van onwaarde 1. Uitge bracht 192 stemmen. Warmond. Bolsius 180, v. Delft 21, Loerakker 32, de Ruijter 2, v. Lierop 1, Paardekooper 1, de Bruijn 1. Uitgebracht 239 stemmen. Voorschoten. Bolsius 189, Heemskerk 3, de Bruijn 1, Loerakker 1, G. van Leeu wen 4, Van onwaarde 2. Uitgebracht 200 stemmen. Hillegom. Bolsius 156, Loerakker 167, v. Lierop 10, Klaver '0, de Ruijter 1, Vee lenturf 7, enz. Wassenaar. Bolsius 127, de Bruijn 24, v. Delft 9, Heemskerk 1, Klaver 2, v. Leeu wen 104, Loerakker 53, Paardekooper 4, De Ruijter 1, van onwaarde 19. Uitge bracht 344 stemmen. Noordwijkerhout. Bolsius 307, de Bruijn 17, v. Delft 2, Haase 1, Klaver 2, v. Lierop 4, Loerakker 208, Meskers 9, de Ruijter 3. Uitgebrocnt 554 stemmen, waar van 1 van onwaarde. Wij hebben den ui'slag van alle kies- i vereenigingen in den Kieskring Leiden, uitgezonderd die van Rijnsburg. 't Blijkt, dat het aftredend lid mr. Bol sius is gekozen als no. 2 op de officieele candidatenlijst. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De slotzitting van den Volkenbondsraad. Naar normale toestanden in Spanje. Gandhi vrijgelaten. BINNENLAND. Nederlandsche sleepboot op den Rijn bij Xanten gezonken. (Gem. Ber., 3de blad). Twee motorongelukken te Amersfoort. (Gem. Ber., 3de blad). De Donge-dijk bij Raamsdonkveer op nieuw doorgebroken. (Gem. Ber., 3de blad). Nadere bijzonderheden omtrent den roofoverval te Nieuwe Niedorp. (Gem. Ber., 3de blad). KIESKRING GOUDA. Stemmnig voor de geheele lijst. Candidaten waren: A. C. van Berkel, Gouda; A. Brand Pz., Boskoop; H. E. J. Bunk, Hoogmade; G. Bulten, Voorhout; W. L. M. Daniels, Hil- legersberg; A. C. A. "Deerenberg, Schoon hoven; J. Duinisveld, Zoetermeer; Jhr. 1.. C. M. von Fiser.ne (aftr.), Rijswijk; Dr. A. C. A. Hoffman (aftr.), Gouda; J. Hoo- genboom. Oudewater; P. de Jong Czn., RoelofarendsveenP. Kasteel, 's-Graven- hage; H. G. van Kempen, Woerden, W. J. H. J. M. Keijzer, Stonjpwijk—Veur; C. H. Koemans. Gouda; J. Kok, Loosduinen; J. C. J. v. d. Leeuw, PijnaekerA. J. v. Lieshout, Sehiebroek; B. N. Loerakker, Hillegom; E. A. Meijer, Voorburg; W. Mooiiman, 's-G rave aha ge; H. C. J. L. d. Plas, Voorburg; C. Schalkwijk, Reou- wijk; H. Stulemeijer, Schiedam; C. J. van Veen, Zevenhoven; P. F. Veelenturf, Ha zerswoude; W. G. de Vroom. Bleiswijk; A. J. M. van Well, Zegwaart; J. J. Wub- ben, Rijswijk. Alphen aan den Rijn. Bank 65, van Berkel 119, Brand Pzn. 44, Bulten 171, Da niels 5, Deerenberg 335, Duinisveld 17, von Fisenne 400, Groenewegen 18, Hoffman 386, Hoogenboom 13, Je -Tong'Czn. 64, Kas teel 90, v. Kempen 347, Keijzer 8, Koemans 11, Kok 6, v. d. Leeuw 2, Loerakker 120, Meijer 3, Mooijman 13. v. d. Plas 2, Schalkwijk 5. Stulemeijer 24, van Veen 35. Vee'enturf 144, de Vroom 1, van Well 20, Wubben 4. Woerden: Bank 11, v. Berkel 35, Bran* Pzn. 17, Bulten 27, Daniels 5, Deerenberg 13, Duinisveld 14, von Fisenne 203. Groe newegen 5. Hoffman 206, Hoogenboom 38. de Jong Czn. 34, Kasteel 47, van Kempen 208, Keijzer 16, Koemans 31, Kok 31, v. d. Leeuw 15, van Lieshout 26, Loerakker 57, Meijer 13, Mooijman 42. v. d. Plas 7, Schalk wijk 26, Stulemeijer 44, van Veen 5, Vee lenturf 45, de Vroom 30, van Well 5, Wub ben 10. Boskoop. Bank 15. v. Berkel 31, Brand 178, Bulten 27, Daniels 102, Deerenberg 11, Duinisveld 14, von Fisenne 156, Groe newegen 3, Hoffman 7Q, Hoogenboom 11 de Jong Czn. 48, Kasteel 9, van Kempen 8, Keijzer 103, Koemans 17, Kok 7. v. d Leeuw 3, van Lieshout 3, Loerakker 32, Meijer -I, Mooijman 4. v. d. Plas 3, Schalk wijk 140, Stulemeijer 10, van Veen 4, Vee lenturf 133, de Vroom 5, van Well l en Wubben 1. Hazerswoude. Bank 88, v. Berkel 3* Brand Pzn 354, Bulten 63, Daniels 11 Deerenberg 90, Duinisveld 95, von Fisenne 381, Groenewegen 39, Hoffman 169, Hoo genboom 16, de Jong Czri. 335, Kasteel 12. van Kempen 54, Keijzer 33, Koemans 15, Kok 42, v. d. Leeuw 11, van Lieshout 14, Loerakker 139, Meijer 7, Mooijman 13, v. d. Plas 5, Schalkwijk 37. Stulemijer 22, v. Veen 27, Veelenturf 418, de Vroomcn 1!) v. Wel 51, Wubbe 21. Veur. Bank 7, v. Berkel 324, Bran Pzn. 3, Bulten 8, Dame's 4, Decrenbe- 324, Duinisveld 5, von Fisenne 344, Groe newegen 3, Hoffman 337, Hoogenboom 7 de Jong Czn. 9, Ka3teel 1, v. Kempen 7 Keijzer «35. Koemans 3. Kok 6. v. d. Leen 2, van Lieshout 1, Loerakker 15, Meijer Mooijman 9, v. d. Plas 5, Schalkwijk Stulemeijer 3, van Veen 1, Veelenturf de Vroom 321, Well 2, Wubben 4. Leidschendam. Bank 1, v. Berkel 11,;, Brand Pzn. 1. Bulten 3, Daniel 3, Deeren berg 113, Duinisveld 8, v. Fisenne lift, Groenewegen 2, Hoffman 115, de Jong Czn 2, v. Kempen 2, Keijzer 121. Koemans i, Kok 3, v. d. Leeuw l. Loerakker 6, Meijer I, Mooijman 3, v. d. Plas 1, Schalkwijk Stulemeijer 3, van Veen 1, Veelenturf 1 de Vroom 1, van Well 3, Wubben l

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1