Begrooting der gemeente Leiden ZATERDAG 24 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De begrooting na negen vergaderingen toch afge handeld. Tot 3 uur 's nachts vergaderd. Het slot der replieken. De heer v. Eek boekt een suc cesje met zijn motie inzake de Zondagswet. De artikelsgewijze behandeling der begrooting. Het millioenen-slot. De aap uit de mouw. De heer K o o i s t r a verklaart zich te gen het voorstel-Manders om huizen in huurkoop beschikbaar te stellen. Spr. ont wikkelt verscheidene bezwaren tegen dit stelsel. Wanneer men verhuizen wil, om welke reden dan ook, zit men aan zoo'n woning vast. Spr. meent de reden van een dergelijke actie te vinden in een uitlating van een R. JL tijdschrift, dat meent, dat bezitters van dergelijke huizen niet spoedig te vinden zullen zijn voor revolutionaire pogingen dus niet toegankelijk zijn voor het socialisme. Daaraan wenscht spr. niet mee te werken. Omtrent de kwestie „Zuiderzicht" zegt spr., ervan overtuigd te zijn, dat de ge meente zich zelf een groot nadeel heeft he- zorgd, door niet eerst den grond bouwrijp te maken alvorens deze te verkoopen. De wethouder heeft gezegd, dat er genoeg woningen zijn in Leiden, maar waarop ba seert de wethouder dat? Wethouder Splinter: Op de statis tiek. De heer K ooi s tra: Wie zegt, dat de statistiek goed is. Spr. heeft reden aan te nemen, dat deze niet goed is. Daarom dringt hij nogmaals aan op instelling van een ge meentelijke woningbeurs. Omtrent de uitvoering van de Zondags wet dringt spr. erop aan, dat de raad ten minste het 2e gedeelte van het desbetref fend voorstel-v. Eek (openstelling der bios copen) zal aannemen. Nog eens liefdadigheid. Mevr. Braggaar-de Does rehabili teert zich door te zeggen, dat zij niet sma lend gesproken heeft over de tegenwoordige „vader" en „moeder" van het Geref. Min nehuis. De werkloozenzorg is een taak van de overheid en niet "an de particuliere lief dadigheid, omdat deze laatste de arbei ders week en onderdanig maakt. (Protesten geroep: Dus u wilt ie werkloozen maar aan hun lot overlaten). Zij pleit nogmaals voor het voorgestelde Tehuis van Oudere van Naar aanleiding van de toezegging van den voorzitter omtrent de vrouwelijke func tionaris bij de politie, trekt spr. haar mo tie dienaangaande in. Spr. verklaart ten slotte, dat wanneer de S.D.A.P. haar voorstellen gebruikt voor eigen partijpropaganda, men evengoed zeg gen kan, dat de Christelijke partijen de philanthropie gebruiken om de arbeideis aan zich te binden. De heer S c h 11 e r is erkentelijk voor de erkenning van wethouder Tepe, dat de loonen van het gemeentepersoneel laag zijn. Spr. blijft er bij dat de dienstcommis sie van Gemeentewerken gereorganiseerd moet worden. Hij noemt eenige feiten, waarop wethouder Splinter hem bij inter ruptie antwoordt. Spr. herhaalt nog eens wat hij zeide omtrent den spoed, welke wethouder Tepe wel kon vinden voor het verstrekken van gelden aan Katholieke in stellingen. Hij begrijpt niet, wat hij mis zegd heeft; zij voeren toch propaganda voor het Katholicisme. (Het regent interrupties, de voorzitter hamert voortdurend). Spr. beweert, dat het college van B. en W. stelselmatig de demping van het Le vendaal heeft tegengehouden. De S.D.A.P. heeft herhaaldelijk op spoed aangedrongen en heeft thans eindelijk succes. Spr. wijdt dan uit over zijn werkzaamheid in de Comm. v. Fabricage, waar de heer Parmentier hem nimmer steunt. De heer Parmentier: Pas op, ga niet liegen. De heer S c h 11 e r verdedigt dan op nieuw de uitvoering -van werken in eigen beheer, als middel tot werkverruiming. Hij dringt nogmaals aan op verplaat sing vam den airbeid. Zijn bêtcog komt vooral neer op een persoonlijk debat met den heer Paimenteir, zijn medelid in de Comm. v. Fabricage, wien hij o-a. verwijt, dat hij spreekt voor de tribune. (De V oorzitter dringt er herhaal delijk op aan, dat de heer SchüMer zioh zal beperken en niet al te veel in details zal treden, evenwel tevergeefs.) Spr. verdedigt dan nogmaals zijn voor steden en komt vrij uitvoerig terug op elke opmerking, aan zijn adres gericht. Spr. becijfert o-a,, sprekende over de grond-polditiek en de kwestie-Zuiderzicht, dat bij deze laatste transactie aan de par ticulieren een winst van circa 70.000 in handen is gespeeld. Spr. eindigt met een krijgshaftige pero ratie met betrekking bot de verkiezingen en met den kreet: „Heil het socialisme." De heer Groeneveld komt terug op de antwoorden hem door B. en W ge geven omtrent de diverse detail zak en, door hem in eerste instantie te berde ge bracht. Spr. levert o.a. criitiek op de deskundig heid van de personen, die zitting hebben in de commissie betreffende de pohtie- brand-weer en verdedigt zijn voorstellen omtrent de schoolbioscoop en het zwem- onderrioht op school. Hij dringt alsnog aan op handhaving van de maximum snelheid; de auto is de groot .site moorde naar van dezen tijd. Hij herhaalt zijn plei dooi voor een parkeerverbod en voor de aanstelling van een verkeersagent op de kruising HoogewoerdBreestraatKore- vaarstraat. Spr. hekelt de houding van den heer Eikerbout, die een voorstel indiende tijdens de replieken en blijkbaar eerst de houding van den raad heeft willen af wachten t.o.v. de socialistische voorstel len. Spr. maakt daarna eenige opmerkingen over het eigen-beheer-stelsel, de werkloos heid en de huidige orisis. Hij erkent, dat. de heer v. -Stralen zich wat ongelukkig uit gelaten heeft over het „politieke fortuin tje" voor de belastingverlaging van ver leden jaar. Het was ook niet noodig de rechterzijde dat fortuintje te misgunnen, omdat ook de S.D.A.P. vertrouwde op de voorlichting van den heer de Be ede, een der onderteekenaars van dat voorstel. Achteraf bekeken, was het misschien verstandiger geweest om die belastingve^1- Langing niet zoo sterk door te voeren. De heer Koole is niet geheel bevre digd door het antwoord van wethouder Tepe inzake de boestand van sommige schoollokalen. Spr. hoopt dat dit spoedig verholpen zal worden. Het spijt spr. dat de burgemeester geen termen aanwezig vindt om de zweminrichting op Zondag open te stellen. Spoedeischend voorstel. Ten slotte wordt een spoedeischend voorstel aan de orde gesteld, n.l. om de bovenbouw van de brug over het Galge water ondershands aan te besteden aan de N.V. F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen te Kinderdijk voor de som van 19.825 en het bewegingswerk aan de N.V. Haarlem- sche Machinefabriek gebrs. Figee te Haar lem voor 7.955. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot 's avonds 8.15 uur. AVONDZITTING. Nog steeds wordt voortgegaan met de replieken. Aan het woord is thans de heer Don ders, die zich nader verklaart omtrent de voorstcllen-v. Stralen. Tegen eenige dezer voorstellen heeft spr., zooals hij vroeger reeds zeide, geen bezwaren, doch de wet houder heeft hem bevredigende voorstel len gedaan. De heer Bergers ziet het nut van een gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Da gen niet in- De menschen gaan niet graag naar een gesticht en blijven liever in hun huisje. Spr. releveert nog eens, dat Leiden wat vlecsch betreft niet duurder is dan Amsterdam. Ook is spr. geen voorstander van eigen beheer. Als men de S. D. A. P. gelooft dat er onder de particuliere werkij slechts uitbuiters en uitzuigers, doch spr. DE AUTO-TENTOONSTELLING te Amsterdam. Wat er in een wereldbol te zien is. gelooft dat e ronder de particuliere werk gevers ook goede menschen zijn. Partijdigheid. De heer Manders verzet zich tegen de beschuldiging van den heer Schüller aan het adres van wethouder Tepe (gelden aan Katholieke instellingen). Dat is uitge sproken anti-papisme van den heer Schül ler. Het verwondert spr. dat, de geheele socialistische fractie zich daarmede blijk baar vereenigt. Speciaal de heer Schüller mag den wethouder geen partijdigheid vei- wijten. Want hij is partijdiger dan iemand in dezen raad, hetgeen spr. illustreert met een voorbeeld van een benoemingskwestie in de comm. van fabricage. Er heerscht een anti-katholieke mentaliteit in deze commissie. Wethouder Splinter heeft ge zegd, dat hij meer waarde hecht aan het advies van den heer Manders. Doch de commissie van fabricage heeft het advi- seeren tot taak evenals ieder lid van die commissie afzonderlijk. Spr. vraagt meer waardeering voor dat advies. Spr. komt dan tot zijn voorstellen. Deze heben van ver- schilenude zijde waardeering ondervonden. Van Katholieke zijde is dat niets bijzon ders, want zij zijn in Katholieken geest, een geest, die zoo oud is als de Kerk zelf. De heer Kooistra is tegen het geven van woningen in huurkoop, omdat het de vrij heid van beweging belemmeren zou, doch spr. gunt den arbeiders die vrijheidsbelem mering gaarne. Spr. ineent, dat het betoog van den heer Bosman in een cirkel draait. De oorzaak van de malaise is de onder-consumptie. Verlaagt men nu de loonen, dan wordt de onderconsumptie evenwel nog grooter en wordt de malaise eveneens grooter. Spr. noemt een recent geval van iemand, die 5 per week krijgt van Armensteun en meent, dat een werkloosheidsregeling, waarbij zoo iets mogelijk is, niet deugt. Spr. brengt hulde aan het harde werken van wethou der Splinterer is zelfs misschien te hard gewerkt, doordat men van de zomer werk heeft uitgevoerd, dat had kunnen blijven liggen tot den winter als vorm van werk verruiming. Dat is nakaarten, natuurlijk, maar juist daarom wenscht spr een com- misie te belasten met het nagaan van der gelijke dingen. Spr is niet geneigd om zijn voorstellen in te trekken, zooals wethouder Goslinga adviseerde. Hij geeft toe, dat ze wat onbe stemd zijn, doch dat is met opzet gebeurd om ze soepel te houden. Spr. gevoelt iets voor verschilende voorstellen van den heer v. Stralen, doch niet voor alle, zoo is spr. tegen de verhooging van de steunnorm, daar de kleine loonen daar niet van profi teered Evenmin is spr. voor de huurtoe- slag, tenminste zooalö dit is voorgesteld. Spr. is voorstanders voor een eenigszins beperkte medezeggenschap, maar niet zóó onbestemd als de heer v. Eek wil. Hij ver dedigt nogmaals het requestreeren aan de landsregeering. De laatste spreker. De heer Parmentier (de 49ste en laatste spreker, zooals de voorzitter zegt) verdedigt zich tegenover de opmerkingen van den heer v. Stralen en verklaart zich nader inzake de groote inkomens in de S. D.A.P. Spr. heeft goede nota genomen van de verklaring van den heer v. Eek, dat de S. D. A. P. langs ordelijken weg haar doel wil bereiken. Doch spr. haalt eenige citaten aan, welke op het tegendeel zouden wijzen. Spr. blijft bij zijn meening, dat de z.g. medezeggenschap bij het „Volk" niets an ders is dan een soort advies-recht. Hij trekt de beschuldiging van opruiing aan het adres van den heer v. Eek niet terug hij gemruikt nu 't woord „opruiing" niet in den juridischen zin van aanzetten tot straf bare daden. Doch hij meent, dat hij van opruiing kan spreken als iemands rede lei den kan tot relletjes en oproer. Geweldda dig verzet is hier inderdaad voorgevallen. De heer v. Eek: Niet door onze men schen. De heer Parmentier: Wie het wa ren weet ik niet. Doch dat was het ge volg van uw agitatie. Over de rede van den heer Schüller zegt spr. dat de zakelijke inhoud daarvan niet evenredig was aan de heftigheid, waarmede hij deze gehouden heeft. Hij verdedigt zich verder tegen de beschuldigingen vau den heer Schüller. Een incident. De heer v. E c k acht zich beleedigd door het feit, dat de heer Parmentier hem ver antwoordelijk gesteld heeft voor de plaats gehad hebbende werkloozenrelletjes. Dat is in strijd met ons optreden in Lei den en absoluut onjuist. In de Gehoor zaal heeft spr. niets anders gezegd dan hier in den raad; hij heeft slechts B. en W. becritiseerd. Mag dat in de Gehoorzaal niet gebeuren? Onze optochten zijn orde lijk verl oopen. Wanneer er gevechten heb ben plaatB gehad, dan is dat niet gebeurd door onze menschen en is dat niet geschied door ons toedoen. Wij zien in politie-relir- tjes geen heil en sporen altijd aan tot waardige en rustige demonstraties. Het op treden van den heer Parmentier acht spr. onbehoorlijk. De v o o r z. gelooft aan een misver stand. Men moet niet verwarren „naar aan leiding van en op aanstichting van.". Spr. stelt er prijs op te verklaren, dat bij de autoriteiten, die de orde hebben te hand haven, nooit eenige angst bestaan heeft, dat de demonstraties van .e S. D. A. P. wanordelijk zullen verloopen. De heer Parmentier heeft z.i. niet bedoeld, dat de relletjes veroorzaakt zijn op aanstichting van de S. D. A. P. De heer Parmentier bevestigt dat. De heer v. Eek: Stelt u mij aansprake lijk. De heer Parmentier: Niet in den zin van art. 131 van het Wetboek v. jtraf- recht. De heer v. Stralen: Niet er om heen draaien. Het regent interrupties. De heer v. Eek: U hebt mij gelijk ge- sield met een communistischcn spreker. De heer Schüller: U zult dat intrek ken of anders gaan wij geen stap verder. De heer Parmen'ier beunuert er aan, dat de heer v. Eek gezinspeeld heeft op het radeloos worden van de werkloo- De heer v. Eek: Wij maken ze niet ra deloos. Spr. verlangt van den voorz. dat deze hem beter moet beschermen tegen de onbehoorlijke gezegden van den heer Par mentier. De voorz.: De heer Parmentier heeft u niet beschuldigd van aanstichting der relletjes. De voorz. wil onder heftig pr itest van de S. D. A. P..de discussies over dit punt sluiten. De socialisten dreigen de vergadering te verlaten. De heer Wilmer: De heer Parmen tier weigert. Wij kunnen den beer Par mentier toch niet dwingen om te spreken. Men kan het betreuren, dat hij zich niet verontschuldigen wil, maar dat is toch geen reden om het vergaderen te staken.. De heer Schüller heeft zijn beschuldiging aan het adres van den heer Tf-pe ook niet in getrokken. De heer Parment:er verstaart, dat hij den heer v. Eek persoonlijs niet aan sprakelijk stelt voor de relletjes, doch dat hij deze een gevolg acht an de optocht- beweging. De heer v. E c k is nog niet tevreden. De leiding van deze optocht is evenmin aan sprakelijk. De heer Parmentier bevestigt dat. Hiermede is het incident gesloten. Daarna wordt overgegaan iot. het stem men over de voorstellen. HET LOT DER DIVERSE VOORSTELLEN. Het voorstel-v. Eek inzake principieele aanvaarding van de invoering van mede- zeggénschap voor gemeente-personeel word verworpen met 22 egsn 10 .-tem men. Vóór stemde allen de S D. A. P. Het voorstel-v. Eek om het aantal op centen op de vermogensbelasting te bren gen van 15 op 50 wordt verworpen mei 22 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S. D. A. P. Het voorstel-v. Eek om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van de instelling van een centralen dienst voor de levensmiddelenvoorziening, woidt ver worpen met 22 tegen 10 ste urnen. Vóór alleen de S. D. A. P. De motie-v. Eek om als regel op Zon dagmiddag toe te staan: a. optochten met muziek en banieren en b. het houden van openbare vermakelijkheden, wordt, wat a. betreft verworpen met 19 tegen 12 stem men. Vóór stemden de S.D.A.P. en de heeren Bosman, Komijn en Zitman. Het voorstel sub b. wordt aangeno men met 17 tegen 15 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren Coster, v. Tol, Reimeringer, Bosman, Romijn, Ber gers en Zitman. Het voorstel-v. Eek tot intrekking van de straatbelasting wordt verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Vóór tsemden de S.D.A.P. en de heeren Manders en Zitman. Het voorstel-v. Eek tot invoering van een belasting op de bouwterreinen wordt ver worpen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór stemden alleen de S.D.A.P. Het voorstel-v. Eek tot wederinvoering der zakelijke belasting op het bedrijf, wordt verworpen met 20 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Het voorstel-v. Stralen om de steunnor- men te verhoogen: voor gehuwden en kost winners van 13.50 op 15.met een ver hoogde kindertoeslag van 1.25 op 1.50 per kind; en voor kostgangers van 9.op 10.wordt verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Heb voorstel-v. Stralen om de verminde ring der steungelden na 20 weken (resp. 15 weken) tijdelijk buiten werking te stellen, wordt verworpen met 20 tegen 12 stem men. Vóór stemden de S.D.A.P. en de heeren Manders en v. Tol. Het voorstel-v. Stralen om de huurtoe- slag voor werkloozen te verhoogen, wordt verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. Het voorstel-v. Stralen inzake een toeslag op de kasuitkeeringen, wordt verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heer Manders. Het voorstel-v. Stralen om de wachttijd regeling voor uitgetrokken werkloozen tijde lijk buiten wérking te stellen, wordt ver worpen met 21 tegen 11 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heer Manders. Het voorstel-Schüller om een onderzoek in te stellen naar de technische en admi nistratieve samenstelling van den dienst van Gemeentewerken en naar de mogelijk heid van eigen beheer, wordt verwor pen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Het voorstel-Schüller om alle bestratings- werken in eigen beheer te nemen, wordt verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Het subsidiaire voorstel-Schüller om bij aanbesteding van straatwerken in het be stek de bepaling op te nemen, dat de ar beidsvoorwaarden der straatmakers gelijk moeten zijn aan die van het gemeenteperso neel, wordt verworpen met 21 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Het voorstel-mevr. Braggaar-de Does en v. Stralen inzake oprichting van een ge meentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen, wordt verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Het voorstel-Manders, om B. en W. fcit te noodigen om te onderzoeken, op welke wijze het best de werkloosheid kan worden bestreden, door een reeds bestaande of een te benoemen commissie op te dragea ieder jaar voorstellen te doen, wordt met 17 te gen 15 stemmen om praeadvies gezonden. Vóór: De S.D.A.P., do Katholieken (be halve de heer Tepe) en de heer Zitman. Het voorstel-Manders om B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk te komen met voorstellen tot werkverruiming, wordt eveneens om praeadvies gezonden. Vóór: de S.D.A.P., de Katholieken (behalve de heeren Donders en Tepe) en de heeren Zit man en de Reede. Het voorstel-Manders om de steunrege ling te herzien, wordt eveneens om prae advies gezonden, als voren. Het voorstel-Manders om B. en W. uit te noodigen tot het doen van voorstellen, waardoor bevorderd wordt dat op gemak kelijke voorwaarden woningen in eigendom kunnen worden verkregen, wordt om prae advies gezonden, als voren. Het voorstel-Manders om a. zooveel mo gelijk werken te doen uitvoeren ter bestrij ding van de werkloosheid; b. te onderzDe ken of de arbeidstijd verkort kan worden bij de gemeentebedrijven; c. na te gaan of ook particuliere bedrijven genegen zijn dien verkorten arbeidstijd toe te passen, wordt om praeadvies gezonden, als voren. Omtrent het voorstel-Manders om te re questreeren bij de Landsregeering wordt met 31 tegen 1 stemmen besloten het niet in praeadvies te geven. De heer Manders trekt het daarop in. Het voorstei-Elkerbout tot instelling van een raadscommissie om het met de vakcentrales pracliseh op te lossen, wordt na een verklaring van wethouder Goslinga verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de S.D.A.P. en de heeren Eikerbout, v. Tol en Rosmalen. Wethouder Goslinga stelt in de plaats van het voorstei-Elkerbout voor, om B. en W. (in plaats van een Raadscommissie) uit te noodigen om in overleg met de vakcen trales maatregelen te beramen ter bestrij ding van de werkloosheid, welk voorstel z. h. st. wordt aangenomen. Het voorstel-Schüller om een commissie te benoemen voor onderzoek naar de „Zui- derzicht"-affaire wordt verworpen met 21 tegen 10 stemmen. Vóór stemde alleen de S.D.A.P. Tevens wordt thans in stemming ge bracht: 6. Praeadvies op het beroepschrift van C. C. van den Bosch, tegen de afwijzende beschikking van B. en W., op zijn verzoek om vergunning tot den bouw van twee woonhuizen en een fabrieksgebouw op een terrein nabij den Zoeterwoudschen Singel Sectie M, No. 1162. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 28 tegen 4 stemmen. Tegen: de heeren v. Es, Goster, Manders en Eikerbout. DE AUTO-TENTOONSTELLING te Amsterdam ia Vrij dagmiddag geopend. Een typische reclame op een der wagens.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9