UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS SPORT ALLERLEI TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 24 JANUARI 1931 Dp LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Januari 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 764.2 te la Coruna Laagste barometerst.: 724.0 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 25 Jan.: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar be wolkt. Enkele regenbuitjes. Iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR: 6.8 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.59 uur tot Zondagmorgen 7.25 uur; van Zondagnamid dag 5.00 uur tot Maandagmorgen 7.24 uur. VOORSCHOTEN. Personalia. Bij Kom Besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oost- Beijeiiand mr. J. J. L. Temmink, adv. en procureur te Voorschoten, w.n,d. griffier bij het kantongerecht te Leiden. WOERDEN. Stemming. Morgen zal de stemming plaals hebben voor de candidaten voor de Provinc. Staten. Door de vergadering van Zondag j.l. zijn bij acclamatie candidaat ge steld de beide aftredende leden en de heer H. G, van Kempen, burgemeester van Woer den. Het is van belang, dat alle leden der R.K. Kiesvereeniging zich Zondag naar de R.K. Jongensschool begeven, waar de stemming plaals heeft. De gelegenheid bestaat na alle H.H. Missen tot des middags l*»-ee uur. Naar het bestuur van de Kiesvereeniging ons mededeelt, zal gedurende de maand Maart een propaganda-actie worden gevoerd door bestuur en propagandaclub. Waar schijnlijk zal op Zondag 12 April een leden vergadering worden gehouden, waarop de regels zullen worden vastgesteld volgens welke de candidaatsstelling zat plaats heb ben voor den gemeenteraad. De stemming heeft dan hoogstwaarschijnlijk plaats op Zondag 26 April. Personalia. Tot onderwijzer aan de cen trale school te Den Haag is benoemd de heer P. Hendrikse, alhier. De gevolgen van een ongeluk. Tegen den Utrechtschen monteur, die in November j.l. het doodelijk ongeluk op den Utrechtschen Straatweg alhier, veroorzaakte, werd door den Officier van Justitie te Utrecht twee maanden gevangenistraf geëiicht. Uitspraak op 2 Februari. Nieuwe woningen. Aan het verslag van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht ontleenen wij het volgende: Bouwvergunnin gen werden verleend: lo. voor nieuwe woon huizen 56, 2e. voor nieuwe gebouwen niet tot woonhuis bestemd 48, 3e. voor verbou wingen van woonhuizen 13, 4e voor verbou wingen van niet tot woonhuis bestemde ge bouwen: 16. Het aantal nieuwe woningen in 1930 ver meerderde met 48, terwijl 4 woningen onbe woonbaar werden verklaard. Consultatiebureau v. zuigelingen. Uit 't eerste jaarverslag van het Consultatiebureau voor zuigelingen, alhier, blijkt wel, dat dit bureau wel degelijk reden van bestaan heeft. In 1930 werden in 't geheel 157 zuigelingen ingeschreven. Op 't bureau legden 876 moe ders een bezoek af om adviezen in te winnen. In 270 huisgezinnen werden door Zuster Hermien en mej. C. Hoogendoorn bezoeken afgelegd. WADDINXVEEN Vechtpartij. Een muziekonderwijzer uit Arnhem kreeg ten huize van de fa milie De G. kwestie over een aan hern geleverd muziekinstrument ten bedrage van 4.50. Als hij niet betaalde, zou hij op een flink pak slaag worden getrac- teerd. De vader met drie zoons en een vriend gingen hem buiten te lijf. De mu- ziekleeraaar sloeg drie zijner aanvallers- tegen den grond, waarop de overigen op de vlucht gingen. De politie nam den aangevallene en liet vijftal mede naar het gemeentehuis, waar procesverbaal werd opgemaakt. Twee der aanvallers moesten zich on der doktersbehandeling stellen. ZOETERWOUDE Sportvereeniging „A. S. C.' De datums zijn nu vastgesteld; op 9 en 10 Februari a.s. zal de groote uitvoering worden gehouden. Den eerste navond wordt alleen toegang ge geven aan de ouders en den volgenden avond hebben de leden introductie recht. In de groote zaal zal een uitgebreid pro gramma afgewerkt worden. De schoolafdee- lingen geven kleuter-gymnastiek en adspij- rantmensjes vlag- en stokoefeningen en de damesafdeeling komt met vrije oefeningen enz. uit. De flinke adspiranten fongensafdeeling en de heeren geven werktuigoefeningen, terwijl de athletiekclub een beeld zal geven hoe de zen winter de voorbereidende oefeningen zijn gegeven voor de sport van den komenden zomer. Vier afdeelingen van de reidans-club zul len elk een reidans uitvoeren en daarmede het frissche programma voltooien. Er wordt nog met volle kracht geoefend om goed klaar te komen. Als a'le leden zon der verzuim op de lessen komen kan alles goed gaan, maar als kaartavondjes voor gaan.... dan komt er van de sport niets terecht. Enfin, dat begrijpen onze sportlui allang. Geboren: Petrus Hendrikus Cornel is, z. v. P. H. Versteegen en H. G. C. de Groot. Overleden: Josephina Gerarda v. d. Poel 10 m. Leendert Jacobus Hofman 67 j. Martina van Velzen echtgen. van G. v. d. Hoeven 57 j. Gehuwd: Nicolaas Johannes Nederpel 28 j. en Maria Johanna van der Poel 24 j. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag en Donder dag geen audiëntie verloenen. WIELRENNEN LEIDSCHE REN- EN T0ERISTENVER- EENIGING „SWIFT". Zondagmorgen zoilien er hoimet-radn- wedstrijdem -gereden werden door de Akl-ossers over 2 K.M., door de Bk/lossers en Junioren over 1 K.M. Er aal zoo moge! ijk gereden worden over 3 ritten, hij die hierin hot. mooist aan tal punten behaald zal winnaar zijn. Sa menkomst. der renners 9.30 u. in het club lokaal van den heer J. v. Meizen, N. Bees tenmarkt 13; aanvang dor wedstrijden 10 uur. Postkantoor Leiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de le helft der maand Januari 1931. Brieven Binnenland: J. v. d. Bos, Haag. H. B ijle veld, Zeist. Crdt. Indee- lingsdistrict, Ilaag. de Groot, Amster dam. Mevr. de Groot, Amsterdam. Heimans, Amsterdam. Mej. van Buner, Amsterdam. van Imhoff, Rotterdam. Land en Tuinbouw Belang, Utrecht. A. Litjens, Haarlem. B. Pleepstra, Amster dam. Nieuwenhuis, Lisse. C. J Mid dendorp, Leiden. Minister v. Arbeid, Handel en Nijverheid, Haag. Minister v. Onderwijs, Kunst en Wetenschap, Haag (2 stuks). C. Misset, Doetinchem. R. Roeleveld, Schevèningen. L. Solieveld-, Haag. R. Spanjaard, Beverwijk. - F. Sijthoff, Haag. Korporaal Weisveld, Rot terdam. A. L. Vlieland, Katwijk a. Zee. G. J. C. v. d. 11 de 1, Utrecht. Briefkaarten Binnenland. Mej. v. d. Aa,. Haarlem. M. v. d. Beek, Utrecht. P. Berger, Leiden. J. v. d. Berg, Amsterdam. J. de Boer, Haag. Grijpma, Oegstgeest. Storm v. Graven- zaaide, Haag. P. Coal?, Arnhem. L. King, Amsterdam. S. Paats, 11 M. Las- schuit, Rotterdam. v. d. Zanden Hakkert, Haag. 0. Lina, de Bilt. Lager .-nan, Leiden. v. d. Meer, Roelofarendsveen. A. A. v. Oosterom, Amsterdam. A. Siran, 11 P. Schinveld, Rotterdam. Mej. A. Visser, Amsterdam. Nieuwen Haven Haag. Brieven Buitenland. C. F. A. Schock, BazeL J. v. Kellar, Lundee. K. Schaafstra, Dieppe. G. Brokaar, Brussel. Briefkaarten Buitenland. A. Elbrecht, Osnabruck. R. Gratuid. 1 Frankfurt a-Main. E. v. d. Hoog, Boeka rest. B. Szotkorsska, Place de la gare? België. L. Kenbeek, Detroit. 7 Briefkaarten zonder adres. DE UITVINDING DER UURWERKEN. De klokkenfabricage in het Zwarte Woud, Ondanks de ongunstige economische ver houdingen, de moeilijkheden bij den uit voer en den gewijzigden smaak, zijn in de uurwerkfabrieken in bet Zwarte Woud nog 20.000 arbeiders werkzaam. Maar va'n de oude landelijke huisindustrie, die twee eeuwen lang in deze omgeving bloeide, is nauwelijks iets overgebleven, nadat in 1867 Eberhard Junghans uit Schramberg naar Amerikaansch voorbeeld een fabriek op richtte en de uurwerkeu uit het Zwarte Woud al spoedig een gewild handelsartikel werden. Van het begin der klokken-fabricage in het Zwarte Woud veten wij weinig af. De eerste berichten van de vervaardiging van een heel eenvoudige houten klok de ar beid van een bewoner van het Zwarte Woud, een zekeren Kreuz, die op het „Glas hof" te Wafdau bij Neustadt werkte be reiken ons uit het jaar 1667. Het was, zoo- als een moderne imitatie in het Rijksmu seum van Baden te Karlsruhe aantoont, een eenvoudige uit hout gesneden klok met drie raderen, een onrust en een uurwijzer. Den minutenwijzer, die tegen het einde der 17de eeuw ingang vond, kende men in het Zwar te Woud eerst omstreeks het midden der 18de eeuw. De oorsprong van dit soort klok ken moet men in de Boheemsche hangklok ken zoeken, die door de glashandelaren in het Zwarte Woud werden ingevoerd. Ook Kreuz was waarschijnlijk een handelaar in glas, Menige boer, wiens vaardige hand heel goed weg wist nmt het houtsnijmes, begon nu zulke houten klokken te vervaar digen. Een der eersten, van wien wij daarna hooren, was omstreeks 1680 een arme schrijnwerker in de Spürzen bij St. Margen, Lorenz Frey heette hij, ofschoon hij onder den naam „Hackbretterlenz" beter bekend was, omdat hij allerlei slagsnaarinstrumen ten maakte en verkocht. Oorlogen, in de daarop volgende periode, waren oorzaak, dat pas na don vrede van Utrecht in 1713 de klokkenmakerskunst in het Zwarte Woud zich vorder kon ontwikkelen. Franz Ketterer uit SchÖnwald (geboren in 1676) en Simon Dilger (geboren in 1673) uit den omtrek van Urach, beiden arme dorpelingen, voerden een groote verbetering in. Zij waren de eersten, die stevig weer sta, ndbiedond hout, voornamelijk beukeu- hout, gebruikten. In de plaats van oet „broodmes" kwam een door boer Matthias Löffler in 1720 uitgevonden practisch werk tuig, waarmede men nauwkeuriger kon werken, alhoewel een fijne afwerking nog niet te bespeuren viel. Friedrioh Dilger, de zoon van Simon, on dernam in 1720 een reis naar Parijs, waar l ij den arbeid der klokkenmakers bestu deerde en, met. nieuwe kennis toegerust, in zijn vaderland aan den slag toog. In 1740 zorgde Christian Wehrle voor een BÜngur, die de onrust verving. Het maken van slagwerken gaat terug tot twee eeuwen geleden. De reeds genoem de klokkenmaker Franz Anton Wetterer wordt als de vader van de koekoeksklok beschouwd. Volgens Wistner is het echter niet met stelligheid te bewijzen, dat de/e man juist in het jaar 1730 de eerste koe koeksklok vervaardigde. Men noemt ook Michael Dilger en Matthias Hummel als de eerste makers van koekoeksklokken. Zij zouden naar Boheemschen trant hebben ge werkt. Aanvankelijk bestond het slagwerk uit glazen klokjes, die om hun breekbaarheid voor de marskramerij minder geschikt wa ren. Friedrioh Dilger ging in 1740 over rot het gebruik van klokjes van gegoten me taal, die men eerst uit Solothurn en later uit Neurenberg betrok, tot men ze «>en leste zelf ging gieen. De vogel, die de uren aankondigde en uit een deurtje te voor schijn sprong, moet men als de eerste figuur beschouwen, die bij de klokkenmodellen uit het Zwarte Woud te bespeuren viel. Meestal bevatten zij, in navolging van de kunstwerken in de kerken, allerhande be weegbare figuren. In het Rijksmuseum van Baden bevindt zich b.v. de naar alle waarschijnlijkheid oudste koekoeksklok met een koeien-staart als slinger en verder de oudste klok uit het Zwarte Woud met koekoek en beweegbare figuren (een man met een kan en beker). Dit uurwerk heeft nog een onrust en slechts één uurwijzer. Handige kooplieden in de dorpen van het Zwarte Woud hebben ook de vernuftige fantasie- en speelgoedklokken uitgevonden. In 1763 vervaardigde Johann Wehrle, af komstig uit Neukirch, klokken, die oen walsje speelden. En als een sprookje weet men nog te vertellen, hoe hij jaren lang over deze mogelijkheid gepiekerd en getobd had, net zoolang tot zijn brein be neveld was. Zijn zoon verving de door Wehrel toegepaste glazen klokjes door me talen snaren, pijpen, triangels enz. Zóó vormde hij den grondslag voor de later, veelvuldig gebouwde, mechanische muziek instrumenten. Friedrieh Dilger was daaren tegen de eerste, die op het denkbeeld kwam klokken als automaten de wereld in te stu ren. En de houtsnijkunstenaars in het Zwarte Woud verstonden het, telkens weer nieuwe ontwerpen te maken. Zoo kon men bijvoorbeeld op de heelè uren van een twee meter hooge fantasieklok, die Fideli Stamm uit Boll omstreeks 1800 na den arbeid vaa zes jaren voltooid had, niet minder dan zos- en-twintig figuren zien verschijnen: kei zers, koningen, potsenmakers, dansparen enz. Vóór de klokkenfabrikanten in het Zwar te Woud hun groote industrieën gingen ves tigen, werd met de voortbrengselen van deze bóeren-handwerkslieden door mars kramers „Trager" genaamd, gevent. In hun krakteristieke kleeding trokken zij met hun dikken knuppel en hun eigenaardigen draagbak het. land door. Reeds tegen het einde der 18de eeuw werden deze mars kramers, die tot dusver voor de Zwarte Woud-bewoners de eenige wederverkoo- pers waren, zelfstandiger. Zij sloten zich hechter aaneen en vormden vaste kernen. Destijds kende men vijf groepen van marskramers: de „Trager" uit den Elzas, die ook Frankrijk bezochten; de Zwitsers, die eveneens in Noord-Italië kwamen; de Schwaben, in de omgeving van het Boden- meer; de Wiirtembergers, die tot Bohemen reisden en de Paltsers, die het tegenwoordi ge Baden, de Rijn-Palts en Frankenland bezochten. Met het ontstaan van vaste magazijnen kwam spoedig het einde voor deze mars kramerij en de oude landelijke huisvlijt ging in de tweede helft van de 19de eeuw plaats m«.ken voor de nuchtere massa-pro ducten van de moderne uurwerkindustrie. „Hbld." De Kalif en de bedelaar. Een bedelaar kwam bij den poortwach ter van het paleis van den machtigen kalif Moawia en vroeg binnengelaten tc wor den. „Wien mag ik aandienen?" vroeg de poortwachter. „Den broer van den kalif", antwoordde de man. De poortwachter ging het paleis binnen en meldde den vreemdeling. „Laat hem binnen", zei Moawia, en toen de bedelaar voor hem stond, vroeg hij hem hoe hij er toe kwam, zich voor zijn broer uit te geven. „Het is, waar, Moawia, wij stammen beiden van Adam en Eva". ,.Je hebt gelijk"', zei Moawia en gaf hem wat kopergeld. „Wat, een stukje koper geef jc je broer!" vroeg de bedelaar. „Zeker, broer", antwoordde Moawia, „als ik' ieder van mijn broers van Adam en Eva af, slechts één penning had geschon ken, had ik dezen ééne zelfs niet voor jou overgehouden." Het zekere voor het onzekere. „Frans", zei de beer tot zijn knecht, ,vga eens naar het station, en vraag wan neer de laatste trein vertrekt." Frans ging en kwam een uur of drie la ter terug. „Hij is juist weg, meneer. Hij vertrok om 5 minuten over half zeven." „Drommels", zeide do heer, „waarom kon je mij dat niet eerdei komen zeggen?" „Wel, ik had het gevraagd, en men had het mij gfezc-gd ook, maar ik wilde eens zien, of men mij niet voor den gek hield." Courage! Sergeant (tot recruten): „Courage maar, jongens! Alexander de Groote is ook niet in één dag onderofficier gewor den!" LAATSTE BERICHTEN DE AARDBEVING OP JAVA. Aneta seint uit Batavia: Officieel wordt van den gouverneur van Midden-Java het bericht ontvangen dat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving tot 22 is ge stegen, terwijl het aantal gewonden 85 be draagt. Te Pangebatan i3 een bivak ingericht waarin ruim 800 dakloozen zijn opgenomen die vanwege het binnenlandsch bestuur van voedsel worden voorzien. Hiervoor werd 1000 beschikbaar gesteld. EEN BRUTALE ROOFOVERVAL. Wild West in een rustig dorp. In den afgeloopen nacht heeft zich te Nieuwe Niedorp een Wild-West-gebeurte- nis afgespeeld. Hinds jaren is daar kassier van de coöperatieve Boerenleenbank de heer H. Schoorl, die aan het einde van het dorp in een kleine villa woont. Hij leeft daar met zijn bejaarde vrouw en dochter. Tusschen 1 en 2 uur vannacht ontdekte do heer Schoorl onraad. Het bleek, dat inbre kers door de tuindeur waren binnengeko men en direct waren doorgedrongen naar de slaapkamer van den heer des huizes. De inbrekers vielen den bejaarden man aan. Een van hen wist de heer Schoorl met buitengewone krachtinspanning over het ledikant te werpen, de andere echter over mande hem, waarna hij werd gebonden. Daarna drongen de inbrekers de slaapka mer van de vrouw en de dochter binnen en ook deze beiden werden gebonden. In dien tijd wist de heer Schoorl zijn kamer weer uit te komen en ïuet zijn geboeide handen was hij reeds bij de duiiendeur, toen hij door de inbrekers werd achterhaald. Opnieuw werd hij vastgegrepen en gebon den en onder bedreiging met revolvers werd hij gedwongen de brandkast open maken, waaruit ƒ210.000 werd geroofd. De 79-jarige man kon zich tegen de bandieten niet verzetten. Voorzoover dit mogelijk was. heeft hij het zeer kranig gedaan. In het dorp heerschte begrijpelijker wijze van nacht een groote consternatie. De politie doet onderzoek. Doodelijk ongeluk. De gehuwde 60-jarige koopman R. te Sohildwolde is, toen hij per rijwiel den weg I wilde oversteken, door een auto van den heer ter L. overreden. Bewusteloos is hij zijn woning binnengedragen en vandaar naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overle den. Vermoedelijk treft den chauffeur dus geen schuld. Vrachtauto door tram gegrepen. Gisteravond te 9 uur werd de vracht auto van den heer Duivelshof te Oldenzaal bij het passeeren van de spoorlijn, op een 25-tal meters van het station gelegen, door een vracht stoomt ram, welke juist van be1, station Oldenzaal vertrok, gegrepen en een 10-tal meters meegesleurd. Onder de totaal vernielde auto werd de heer D., een handelaar in steenkolen, zwaar ge wond te voorschijn gehaald. De ongeluk kige is met zware inwendige kneuzingen I en een groote hoofdwonde door het trein- J personeel naar zijn woning vervoerd, die in de onmiddellijke nabijheid is gelegen. DE ALGEMEENE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Amerika wil niet presideeren. WASHINGTON 24 Januari. (V.D.) Hoe wel de Volkenbondsraadszitting pas giste ren den datum wist vast te stellen van de in Februari 1932 te houden Internationale Ontwapeningsconferentie, laten verschillen de personen uit regceringskringen te Wash- ington naar aanleiding van de suggestie als zou een Amerikaan voorzitter der con ferentie moeten worden, zich reeds uit, dat i de Vereen. Staten niet bereid zijn eeu voorzitter der Algemeene Ontwapenings- j conferentie aan te wijzen. I Ontploffing op een school. KATTOWITZ 24 Januari. (V.D.) Vrijdag i heeft in een school te Kochlowitz een ern stige ontploffing plaals gehad. Bij proef nemingen tijdens oene natuurkundige les zijn twee reservoirs met waterstof ontploft. Een leerling werd ernstig gewond, 7 ande re leerlingen liepen lichtere verwondingen op. Hoewel dc schuld niet vast staat, schijnt de leeraar niet de noodige voor- l zorgsmaatregelen te hebben genomen. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Berichten reeds in een groot deel onzer vorige oplage geplaatst. BINNENLAND. 1 DE OVERVAL OP CURACAO. Geen gratie voor kapitein Borren. Naar wij van den eersten onderteeke naar vernemen, heeft H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het door dorden in gediende gratie-verzoek ten behoeve van kapitein A. F. Borren, die door het Hoog Militair Gerechtshof in verband met den bekenden overval op Curasao is veroor deeld tot 1 dag gevangenisstraf. Zooals men weet, had kapt. Borren zelf geweigerd een verzoek om gratie in te dienen. Tusschen de buffers doodgedrukt. Op het rangeerterrein van de Ned. Spoor wegen te Winschoten is vanmorgen to om streeks elf uur de 50-jarige A. Dekker tus schen twee buffers bekneld geraakt en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van eeni- ge kinderen. Aanvaring bij Zoutelande. Het Engelsche stoomschip „Dorhan- castle", komende van Antwerpen naar Rotterdam is in aanvaring geweest met he: Duitsche stoomschip „Hedwig I'isser" nabij Zoutelande. Het Engelsche schip is tengevolge van de aanvaring aan den grond geraakt en later door de Duitsche sleepboot „Wofcan" vlotgesleept. De „Hed wig Fisser" ligt nu op do reede van Vlis- singen om nadere orders af te wachten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aan den grond en weer vlot Het Spaansohe stoomschip „Magda Me- lania" is bij Terneuzen aan den grond ge- loopen en door de sleepboot „Remon" vlot gebracht. Het schip is naar Antwerpen opgestoomd. LEIDEN, 24 Jan. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden marlet wa ren als volgt: prima fabrieksboter (con trole) 1.70 en prima boerenboter 1.65 1.80 per kg. Aangevoerd 26/8 en 10/16 va ten, wegende 615 kg. Handel vlug. Eieren. Totale aanvoer 5123 stuks. De prijzen waren: kippeneieren 5.406.40 per 100 stuks. Handel matig. Turfmarkt van 19 tot en met 24 Jan. Lange turf geen aanvoer, prijs 7.508.00 per 1000 stuks. BOSKOOP, 23 Jan. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Columbia f 1.50—2.10, Butterfly 0.90—1.40, Willi. Kordes f 0.701.30, Rosalandia 0.90 1.50. Diversen: Asparagus 1332 oent, Tulpen 2251 cent, Seringen 0.901.80, Freesia's 13 cent. ALPHEN a. d. RIJN, 22 Jan. Melkvei- ling. Aanvoer 6100 L. Laagste prijs 7.80, hoogste 800. midden 7.90 per 100 L. Eierenveiling. Aanvoer 6863 stuks. Per 100 stuks: kippeneieren 5.00—6.70, eendeneieren 6.106.50 per 100 stuks. 23 Jan. Groentenveiling. Per 100 kg.: Knolrapen 1.30—1.50, Spruitkool I 13.20 14.00, uien 1.902.70: per 100 bos: sel derie 3.003.20, knolselderie 3.406.80 prei 1.502.00. boerenkool 1.70; per 100 stuks: savoyekool 8.009.70, roode- kool 7.2011.50, groenekool 3.003.20. W1S8ELN UTK KRIN iEN (AMSTERDAM.) (Niet officieel). Berlijn 59,08 Londen 12.06il/16 New York 2.48t/9 Parijs 9.74 Ug Brusse «MM»».»... 34.65 'L Zwitserland 48.10 Milaan 13.01 Madrid 25.971/0 Oslo 66.411 /9 Kopenhagen 66.3(19 Stockholm 66.53l/« We-me) 34.97 Praai 7.36»/2 Boedapest BEURSOVERZICHT. Er was heden een opgewekte markt ter beurze tengevolge van do disconto-verla ging der Ned. Bank en de vastere houding van Wallstreet. De Influstrieelen, Olie waarden en Tabakken waren vast ge stemd. Dc stijging in Philips bleef aan houden. Suikerwaarden aarzelend. Rubber- fondsen verdeeld; A'dam Rubbers iets hooger, doch verschillende minder cou rante sooren bewogen zich onsystema tisch. Redjangs flauwer. Scheepv. stil. Amerikaansche fondsen hoogcr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3