H. M. PIERROT jJAiERDAG 24 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Maarsmanstraat 7 Telefoon no. 630 Laatsle week der groote OPiRUBSmiNG Wegens verkoop v.li. huis in onze afd. huish. artikelen SLUmNG ZATERDAG AANSTAANDE 31 JANUARI Alles spotgoedkoop Twijfel niet Profiteert er van Nog koopjes in Tafel-, Ontbijt- en Theeserviezen, enz. Klein restant in andere artikelen. Komt nooit terug voor deze prijzen, het is weg gegeven, zoo goedkoop der H. Kerk, omdat de liefde tot God een leugen is, wanneer men zijn evenmenseh niet bemint. De leer van Christus bestaat geheel uit liefde. Denkt daarom aan de profetische woor den van Christus: Wat gij aan den minste der mijnen gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan. Vooral zijn wij verplicht onzen evenmenseh bij te staan in den geestelijken nood. Wij moeten hem helpen door het ge bed. Daarom herinnert de eerw. spreker aan de internationale bidweek. Deze groote gebedsactie is ingesteld om te komen tot een schaapstal en een Herder. Dat de wereld, negentien eeuwen na Christus' geboorte, uog zoo ver van dit ideaal af is, komt omdat, de verchrisie- lijking dei wereld niet alleen van het hoofd (Christus), maar ook van de ledenmaten der Kerk moet uitgaan. Wij moeten al degenen, die het leven als een waanzin beschouwen en met open oogen hun verderf tegemoetgaan, helpen door ons voorbeeld-, ons gebed en ons woord. Door ons woord, door nimmer te zwij- te blijven mannen uit een stuk, die de con sequenties van onze geloofsovertuiging dur ven te beleven, .overal en'altijd. Door ons gebed, door veel en vurig te bidden. Niet voor niets is het apostolaat des gebeds ingesteld. Het is een machtig wapen in den strijd tegen het ongeloof. Door ons woord, doo rnimmer te zwij gen, gelijk de apostelen hun „non possu- mus", wij kunnen niet zwijgen, wij moeten spreken, de wereld in riepen, wanneer zij de ongerechtigheden aanschouwden, waar tegen zij hadden op te treden. Wij moeten derhalve onze taak vervullen in den strijd voor of tegen Christus met ons woord, gebed en voqrbeeld. Slechts wanneer wij aldus onze taak opvatten, zullen wij de eeuwige vruchten ervan pluk ken. Tot slot werd door allen gezongen: Aan U, o Koning der Eeuwen. Hiermede eindigde het triduum, dat zich al de drie dagen in een bevredigend getal bezoekers mocht verheugen. A.s. Zondag komen alle leden van P. K. in de kapel van het St. Eilzabethzieken- huis bijeen, waar om negen uur de modera tor een gezongen H. Mis zal opdragen. Onder de H. Mis, algemeene H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het Eigen-Huis. De Gregoriaansche Mis zal gezongen worden door het P. K. Klein-Ivoor. Uitvaart en begrafenis Chr. W. Driessen. Nadat hedenmorgen in de Hartebrugs- kerk de plechtige uitvaartdiensten waren gehouden voor de zielerust van wijlen den heer Chr W. Driessen, had te 10 uur van uit de kerk de begrafenis plaats van het stoffelijk overschat op 't kerkhof aan de Zijlpoort. De absoüte en beaarding werden verricht door den weleerw. pater Smitz. Onder de vele aanwezigen merkten we o.m. op de patroons van den overledene, de heeren Daniels uit Rotterdam, de hoofd bestuursleden van „St. Christofefl", de hee ren Kokshoorn en Disselbrink, de bondsbe- 'stuurder Bekkering, de voorz. van de afd. Haarlem, de heer van Willige, bestuursle den van de afd. Leiden der R.-K. Handels- reizigersvereeniging met. den adviseur ka pelaan Dorkeck, vertegenwoordigers van de Leidsche Horlogemakersvereeniging en van de R.-K. Oratoriumvereeniging. Nadat de teraardebestelling had plaats gehad werd voor de zielerust van den overleden een kort gebed gestort. 36-jarig dienstbetoon. Morgen hoopt de adjudant-onderofficier A. J. Valk, alhier, den dag te herdenken, dat hij voor 36 jaren in 's lands dienst trad. De uitreiking der gouden medaille zal plaats hebben Maandag a.s. om 11 uur des morgens op de binnenplaats der Morsch- poortkazei'ne. Bibliotheek Zita-vereeniging. Wij vestigen er gaarne de aandacht op, dat de bibliotheek der Zita-vereeniging in het gebouw Pielerskerkkoorsteeg 15 Dinsdag- en Vrijdagavond is geopend. Om voor ieder de keuze nog ruimer te maken, zijn een aantal jeugdboeken aan gekocht. ST. ELISABETH-VEREENIGING Jaarverslag 1930. Met dankbaarheid mogen wij wederom terug zien op ons werken en streven -n het afgeloo- pen jaar, waarin wij, zooals uit het hieronder volgende zal blijken, getracht nebben, het doel der St. Elisabeth-vereeniging. de verpleging n.l. en geestelijke opheffing der arme zieken en kraamvrouwen, naar best ve:mogen na te streven, waartoe voorzeker ook hebben bij gedragen de verschillende mi.de gjiften m geld en natura, die wij van or ze vele wel doeners mochten ontvangen. Over de samen stelling van ons bestuur valt mets bijzonders te melden, aangezien de bestuursfunctie in de zelfde handen bleven. Van de werkende leden nam alleen mej. Swart om gezondheidsredenen ontslag, het welk haar onder dankzegging voor de zeer vele bewezen diensten op de meest eervolle wijze werd verleend De gewone gang van zaken werd gevolgd n.l. iedere week de gewone vergadering en verder 3 bestuursvergaderingen Volgens gebruik werden vier i mnd. H. Mis sen gelezen voor de overleden zieken tijdens hun ziekte bezocht door de dames der St. Eli- sabeth-vereen., alsnog op 19 November, feest dag der H. Elisabeth een H. Mts voor de 'eden en weldoeners der vereeniging. De liefdadig- heidspredicatie werd dit jaar gehouden in de parochie van Onze Lieve Vrouw Onb. Ontv.; de opbrengst der collecte in de 4 parochieker ken gehouden, bracht op 926. Aan giften werd ontvangen f 455. Er werd ook nog ontvangen op de eerste plaats een prachtige partij goederen van Je Leidsche Katoenmaatschappij, welke ais steeds ten zeerste welkom was; verder nog verschillende kleedingstukken van werken de- en oud-werkende leden. Bij gelegenheid van het Kerstfeest werd aan circa, 50 gezinnen eenige kleedingstuk ken verstrekt als ook een tractatie, be staande uit erwten, spek en worst. Er werd uitgereikt 11.321 ys L. melk en 7137 eieren De collecte op de vergaderingen bracht op 137.48 1/2, de boete 112.50. De uitgaven bedroegen 4331.58 Y*. Er werden 1986 huisbezoeken gebracht, waarbij 218 zieken werden gesteund. Uitgegeven werd 33 pakjes voor kraam vrouwen, 5 wollen dekens en 104 kleeding stukken met Kerstmis. Zooals uit bovenstaande gegevens blijkt hebben wij wederom een aardig bedrag in spijs en kleeding aan de arme zieken ver strekt, doch gezien de nood der tijden, hadden wij nog zoo gaarne veel meer ge geven. Moge daarom niemand het ons ten kwa de duiden, dat wij langs dezen weg nag eens een extra beroep doen op Leid ens lief- dadigen, speciaal de Katholieken, om zoo mogelijk in het nu loopende jaar, onze zoo schoon werkende vereeniging nog eens bg- zonden gedenken. Moge de penning.esse weldra eene krach tige uitwerking van onze zoo rechtmatige bede kunnen registreeren, hoe zou dit onze arme zieken, doch ook u zei ven ten zege zijn. Pastoor Th. Beukers, directeur; D. Coe- bergh, presidente; M. Duijnstee-Brantjes, vice-presidente; J. A. Gründemann-Hofmaa, le secretareses; M. Coebergh-v. Cranen- burgh, 2e secretaresse, J. Noordman, pen ning.esse; E. v. d. Laan-Claessens, le raaga- zijn.esse; A. Sohmier, 2e magazijn.esse. wijk XVIII van Frankrijk, op liet kasteel van zijn gracieuse, kalme tante een schuilplaats had gevonden. Vermakelijk werd de situatie, toen de prefect van politie den schuldige op t kasteel kwam zoeken en daartoe een be diende omkocht. Di bediende was de schuldi ge zelf! Een prachtig geslaagd type was ook de Baron de Montrichard in jn zilver-grijs costuum, die heldendaden fantaseerde, doch op 't beslissende moment zich bescheiden terug trok. Hij en de kalme tante, gravin d'Autreval," waren de „sterren" in dit stuk Zijn spel was raak-getypeerd en levendig. De tante gedroeg zich in alles gelijk een gracieus». uit den tijd rondom 1817 betaamde. Minder geslaagd en minder goed gekozen leken one de pe sonen van Henri de Flavigneii! en van het nichtje Léonie. hoewel hun spel te prijzen was. Om de grappige voorvallen. waaraan dit stuk rijk is, heerschte in de zaa groote vroo- liikheid; na afloop was er voor „Pieter Nieuw land" veel applaus. MUZIEK. Alexandra Trianti. Het muzikale Leiden in de Kleine Ge hoorzaal vereenigd, heeft de Grieksche zangeres Alexandra Trianti door opkomst in grooteD getale naar waarde gehuldigd. De stem van deze begaafde zangeres is buitengewoon groot, mooi en sterk, door en door geoefend, zoodat gelijkheid in hol gebruik der registers volkomen verzorgd is. Er zijn er die onvoorwaardelijk waar- deeren wat deze zangeres doet; en te oordeelen naar het enthousiasme werd do zaal grootendeels door dezen gevuld. Hel merkwaardige is, wanneer wij deze zange res beluisteren, zóó dat men onder den in druk komt van haar ontzaglijk kunnen, dat men toch niet door haar wordt ontroerd. Wanneer men zich zonder voorbehoud aan haar wil overgeven, bederft zij het door haar al te opzettelijke voordrachtsopdrij ving en bestudeerde stem en expresssieve pose. Bestudeerd effect is natuurlijk beter dan maar vrij den teugel te laten aan ge- voetsimpulsies, maar we kunnen ons niet voorstellen dat deze zangeres hoe knap en gaaf ook alles moge wezen, zingt met in nige deelnemins en glqeiend enthousiasme: dat zij de stemmingen doorleeft en haar hoogtij viert met en in het lied. In hoofdzaak gebruikt zij forto en pianis simo mei weinig tuasehentinten, en wij be grijpen niet waarom zij niet meer klauk schakeering aanwendt. Waaróm emotioneert haar zingen niet? Laat deze zangeres dat maerialisme eens weggooien, ophouden met al die dramatische standen en poses, en laat. zij geloven in de intuïtieve schoonheid die van uit de ziel moet geboren worden, dan zal de kwaliteit van de schoonheid in meer geestelijken zon worden ontwikkeld. Wij stellen ons de kunst van een liederzan geres voor als volgt: muziek en littera tuur: declamatie en dramatiek. Wij voelden in de Italiaansche liederen niet dat jeugdig frissche als pas ontloken bloesem. Alge meen muzikaal ontwikkeld is zij ongetwij feld, waneer men het enorm aantal liederen van allerlei aard aanziet, welke zij naar voren brengt. Zook ook Schuman's „Lieder- kreis". Haar opvatting viel wel wat buiten onze Schumann-idee en wij hadden gaarne iets van haar dramatische opvatting der ro mantiek verwisseld voor wat meer poëzie en lyrische teerheid. Dan zong zij van Cé- sar Franck „La Procession". César Franck. die de harten ontroerde dooi de meditatie ve droomen die hij op zijn orgel der St. Clothilda (als tusschenspel) improviseerde, wanneer hij eiken dag wéér het mysterie der H Mis beleefde en godsvrucht en over gave meer en meer zijn hart indrongen. Deze geest beheerscht ook dit wonder mooie lied. Als stemkunst valt ook hierop iets te zeggen, maar is het als voordracht aan zichzelf onttrokken. Lag er wijding en dévotie in, zielsontroeringen? De duizeling wekkend moeilijke liederen van Ravel, gees tig en vernuftig geschreven, een muzikale illustratie van Jules Renard's ironische ge dichtjes „Histoire naturelle", zong zij met équilibreerende en elastische virtuositeit, die eveneens om van te duizelen was. On der de mooist gezongene vermelden wij „Le Bachelies de Salamanque" van Rousel als mede de Grieksche liederen, die haar na aan 't hart liggend, met veel kracht van uitbeelding werden vertolkt en 't gevolg waren van twee toegiftjes. Hans Schouw man, als trouwe wachter aan het klavier, was prachtig op dreef en zijn begeleidingen waien van de'eerste tot de laatste van een zeldzaam aanvullende muzikaliteit; de kleurige verscheidenheid van een kunste naar met fijne smaak. Men was zeer opge togen. Blijkens het enthousiast en langdu rig applaus had men genoten. Concert Lous Stortenbeker. De HolJand-sche violiste, mejuffrouw Lous Stortenbeker, zal Vrijdag 30 Januari a.s. in den Foyer de- 't-idegehoorzaal een ooncert geven. De heer Theo van der Ris zal haar bcgefleiden. Nadere bijznderh©den zullen nog worden bekend gemaakt. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van: a. J. P. R. Meykamp, om vergunning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor buskruit in het perceel Vrouwesteeg No. 7 b. G. P. van der Drift,' om vergunning tot het oprichten van een machine- en con structiewerkplaats in een gedeelte van het perceel Maredijk No. 157; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; als mede dat «.p Zaterdag, den 7-en Fe bruari e.lc. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen. Agenda He>b sitedel ijk museum de Lakenhal is door aankoop in het beoit gekomen van een schilderij van de hand van A. Schelfhout, voorstellende een gezicht op de Vliet, ter plaatse waar dit water naar het noordwes ten afbuigt, met in het verschiet de stad Leiden. Rechts is afgebeeld het kasteel Cronesteyn, kort voor de afbraak in 1828. Het hoofdgebouw vertoont nog Hen slanken vierkanten toren oprijzend uit- den voorge vel en hangtorens aan de hoeken. Hoe we1 reedis onbewoond en verlaten lijkt het gebouw op het schilderij nog hecht en sterk, met alle kenteekenen van de bouw orde uit het laatst der 16c eeuw. Het met groote uitvoerigheid geschilder de stuk laat de Vliet nog zien als een lan delijk riviertje en geeft duidelijk aan hoe sterk de omgeving der groeiende stad in den loop der tijden is veranderd. Oronesteijn, dat reeds dagteek en-fc van de 13e eeuw, werd gedurende het 'beleg in 1574 door de Spanjaarden verwoest en kort daarna weer hersteld. Na in het bezit te zijn geweest van verschillende eigenaren werd het kasteel in het laatst der ISe eeuw verlaten en in 1828 afgebroken. Het was een van de laatst overgebleven ka steel en en ridderhofsteden, die vroeger Leiden als een krans omringden. Het .voor Leiden zeer merkwaardige schilderij is tijdelijk opgesteld in de zaa-1 voor nieuwe aanwinsten, bij den ingang van het museum. Voor het examen in Engelschp Hand-els- ■rrespondentic der Fed. „Mercurius" aagde mej. A. A. van Buuren, alhier (leer- der Pontschool, Steenschuur 14.) Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4710. A. Peter, Leiden, Ha ven 22, schoen- en leerhandel, fournituren en reparatie-inrichting. De zaak: Haven 22 isopgeheven, zoodat het filiaal: Haarlem merstraat 232, thans hoofdzaak is gewor den. 1698. Firma J. P. Oudshoorn en Zoon, Sa-s- senhekn, Hoofdstraat 256, timmerman en aannemersbedrijf in den ruims ten zin. Uittr. Venn.: J. P. Oudshoorn, Sas-senhekn, d.d. 1 Jan. 1929. Wijz. handelsn. thans: Firma J. P. Oudshoorn en Zonen. N. Venn.: L. Oudshoorn, Sassonheim. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad, waarin de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken een lezing aankon digt over „Onbewoonbaarverklaring van woningen" te houden op Dinsdag 27 Jan. door den heer L. Klawer, redacteur van „Ons Eigendom". T00NEEL. T00NEELWEDSTRIJD „LITTERIS SACRUM". De tooneelwedstrijd van de Koninklijke „Lit- teris" blijft zich in onverflauwde belangstelling verheugen: ook gisteravond, loen de vereeni ging „Pieter Nieuwland" uit Amsterdam voor de tweede maal in t strijdpeik trad, was in de schouwburg geen stoel ongebruikt. „Pieter Nieuwland voerde .p het door Scribe en Legouvé geschreven tooneelspel: „Liefdes-duel". Twee dames 'ot over de krul len van heur haar verliefd op éen en denzelf den man! Twee dames, die bovendien tante en nicht waren! Twee dames, waarvan de een het liefdesduel streed met het middel: gratie en kalmte, de ander zich in deze „bataille des da mes" meer toelegde op lieftalligheid en tra nenvloed. Het middelpunt van dezen wedstrijd, was de overmoedige, luchthartige Hen-i de Flarigueul, die, verdacht van samenzwering tegen Lode- BI0SC0PEN. Trianon Iïet is langen tijd geleden, dat wij Pola Negri hier op het witte doek zagen en nu in „De vrouw; uit Mos-kou" toont zij zich weer ontegenzeggelijk als dq grootste actrice, die door haar sterke spel de toe schouwers weet te boeien en te begees teren. Zij is nu de dochter van een graaf uit het militariseb Czaienregime en ver- ecnigt in haar spel een bewonderens waardige hooghartigheid en tegelijk echt vrouwelijke gevoeligheid. De aanvang van deze film is al bijzon der mooi als zij thuiskomt uit Moskou, zelf de troika mennend, waarbij de specifiek Russische muziek der balalaika dit ge deelte begeleidt, Dan begint het eigenlij ke verhaal, cle moord op den man, die haar echt-genoote zou worden, de vlucht van den moordenaar naar Parijs en haar vertrek daarheen om den moor denaar te ontmaskeren Tot zij hem vindt in de salons van een Russische gravin en de rest misschien wel te raden is. Alleen een Pola Negri kan van dit so ber gegeven een aangrijpend geheel ma ken en zij is er met behulp van de zeer goede muzikale illustratie in geslaagd van deze film iet-s bijzonders te maken. Als tweede hoofdfilm is er een span nende sensatiefilm „De geheime tegen stander" met Carlo Aldini in de hoofdrol. Zijn naam in het programma beteekent spannende avonturen, heldhaftige daden en sensationeel verwikkeling. Daaraan ontbreekt het dan ook in deze film niet. Er is een geheim document, een ge heimzinnig huis, een raadselachtige staatssecretaris en tusschen dat alles door rent- en vecht Carlo Aldini, met zijn be vallige helpster. Eve Gray, die er samen een pakkende en spannende film van ma ken. Met een aardig voorprogramma biedt- het Trianon-theater deze week aan vol wassenen een smaakvol en interessant programma. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Oratorium-uitvoeringen. Zondag en Maandag zijn de laatste twee uitvoeringen. Wij twijfelen er niet aan, of de zaal zal beide keeren zijn uitverkocht. Geen wonder, wien men ook ontmoet, 't gesprek komt dadelijk op de uitvoeringen. De zang klinkt dan ook heerlijk en bij sommige gedeelten overweldigend, terwijl de beeldengroepen in één woord prachtig zijn. 't Geheel maakt een plechtigen en diepen indruk. Hofleverancier. Ons bericht van voor enkele dagen verdient aanvulling, daar hier ter plaatse meerdere firma's van der Schoot zijn gevestigd. De hooge onderschei ding van Hofleverancier van H. M. de Ko ningin is ten deel gevallen aan de N.V. Van der Schoot's Bloembollenkweekerij en -handel Wij wenschen de Directie hiermede gaarne geluk. Aan het kantoor der N.V. aan de van den Endelaan wappert de Va- derlan'dsche vlag. Biljart-eindwedstrijd. Donderdag heeft 'in café „Schoonoord" de eindwedstrijd plaats tusschen de Biljartvereenigingen „Excelsior I" te Lisse en „Schoonoord I" alhier. De eerste club wordt vertegenwoor digd door de heer P. Duivenvoorde Jr., G. C. Degger, A. van der Berg en P. Duiven voorde Sr. De Hillegomsche club komt met de heer J. Veenman, A. H. Cepenis, J. v. d. Mey en J. Waasdorp. Waar beide groepen vrijwel even sterk zijn, belooft deze eind- kamp spannend te worden. Geboren: z. van H. A. Leijer-Voorbij; d. van P. Admiraal-Dekker; d. van J. Ber- beus-Turk; d. van G. de Keijzer-De Jong; z. van M. J. Teeuwen-Hulsebosch; z. van M. W. Broxterman-van der Barselaar. Ondertrouwd: M. C. Kokkelkoren en J. J. Rijnbeek. Getrouwd: J. F. J. Berkhout en A. D. van Maris. Overleden: E. Marijt, wede. J. van Schravendijk 92 j. VEUR. Stemming. Zondag 23 Januari 1931 zal de stemming voor de definitieve can- ddida-tenlijst der R-K. Staatspartij voor de Provinciale Staten wan Z.H. plaats vin den. Door de R.K. Kiesvereniging „De Eens gezindheid" te Veur werden op de onlangs gehouden Ledenvergadering als ca-ndidaten voorgesteld die heeren Jhr. vom Fis-enne, Dr. Hofman en Burg. W. Keijzer. Het stembureau houdt zitting in het Pa tronaat sgebouw op Zondag 25 Jan. wan s morgens 8 uur tot 's namiddags 3 uur. Des namiddags te 3 uur opening der stem bus, waarbij alle leden toegang hebben. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Viacentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag. Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman", Burchtzaal, 8.15 uur Woensdag. Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. On derwijzers, „In den Vergulden Turk", 6.15 uur. Donderdag, ledenvergadering A. R. K. A., Den Burcht, 8 uur. Lustrumprogramma P. K. Zaterdag. Kindermatinée, Kleine Stads- zaal, 2.30 uur. Zondag. H. Mis Kapel St. Elisabethge- sticht, 9 uur. Receptie Eigen Huis, 3 uur; Gezellig samenzijn, Eigen Huis, 8 uur. Maandag. Reünie voor leden en oud leden Eigen Huis, 8.30 uur. Woensdag. Schouwburgavond, Leidsche Schouwburg. Donderdag. Lustrumviering Foyer Stads gehoorzaal, 9 uur. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal Zondag worden waargenomen door de dr. v. Bochel, Simons, Meyboom en Ras- sers. De Zondagsdienst der buisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Jan. a.s. waargeno men door apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. SASSENHEIM. L.T.B. Gisteravond hield de afdee-liog van den land- en tuinbouwboerenbond, een algemeene vergadering in het K.S.A.-ge- booiw. De heer Veddey opende deze bijeen komst op de gebruikelijke wijze en heette allen, in -het bijzonder den spreker van dezen avond, Rector Kok, hartelijk welkom. Ook de besturen der afd. Voorhout en Lisse. Het bestuur heeft volgens spreker het nut tig en noodig geacht, de vereen-igingsge- dacihibe weer eens wakker te schudden. Al is de tijd niet in stijgende lijn voor het land- en tuinbouwbedrijf, de organisatie- geest mag ten geene deele verslappen. Vervolgens heet spreker ook welkom den pianist Groenewond en den heer Berg, die on-s dezen avond op eenige nummers zullen vergasten. Hierna verkreeg Rector Kok, de algemee ne Bonds-Adviseur, het woord, en sprak een woord van welkom tot alle vooraanstaande mannen in het organisatieleren. Het is nog niet zooveel jaren geleden, dat hij voor den L.T.B. spreekbeurten had vervuld over an d-ere onderwerpen dan hij nu wilde beha-n- de-elen. Verschillende omstandigheden heb ben hem geleid om dezen beer eens te be spreken de zendbrief „Rerum Novarum", welke door Paus Leo is uitgevaardigd. Van deze encycliek walt zeker veel te zeggen en nog veel meer te leeren. Want al bestaat deze reeds 40 jaar nog dagelijks blijkt dat- dezen tot op heden uog verschillende licht punten aantoont. Spreker zette in korte trekken uiteen, dat, wat de uitwerking en encycliek betreft-, al vele dingen zijn ge schied, welke zeker doel en nut hebben. We hebben nog niet lang geleden de vruchten er van gezien, zooals ziektewet-, pensioen fonds hindert ceslagfonds, enz. tot st-and zijn gekomen, al-les door de goede ver-stand houding der Organisaties. Spr. legt uit, hoe het liberalisme en soci alisme van de „Rerum Nova-rum" hebben kennis genomen en de mensehen door alle mooie beloften hebben willen bewerken, om de wereld op hiun manier te hervormen. Maar wij Katholieken houden vast aan on ze gedachten, welke de groote Paus ons voorhoudt. Spr. zette uiteen, hoe hef ge neesmiddel voor de wereld is de leer wan de Kath. kerk en de Christelijke naasten- liefd. Daarom is het noodzakelijk, dat een organisatie bestaat, waarin het goed wor den uitgedragen. Nog veel had spr. te vertellen, maar hij wilde besluiten e-ro-p te wijzen hoe, als hier geen Kath. a-rbeidershond bestond me-t col lectief contract, he-t er dan uit zou zien. Daarom hooren alle patroons en werkne mers in een organisatie om samen te wer ken, tot groei en b'oei der maa-f-s"'1" op ij. De resultaten hebben bewezen, bes' t spr. dat de L.T.B. en de a-rbeiders met dat contract zegenriik hebben gewerkt. De Voorzitter dankt Hen spreker voor 'diens opwekkende woorden en hoopt dat hiervan iets naar buiten zal worden gedra gen. Spr. hoopt, dat ieder propagand-adist za-1 zijn voor den L.T.B. Vervolgens dankte de heer Warmend"m uit Sanne den a-Vgemee adviseer voor hetgeen deze reed® tot st-and heeft gebracht in het-belang voor d<" L.T.B. Hierna was het woord aan den hwmorif Berg, die eenige nummers liet hooren. M een dankwoord van den voorzitter, we-rd e bijeenkomst ges-loten. J. K. FRANSCHE AVOND, door het Toonkunst-trio. Op Vrijdag 20 Februari a.s. aail het Toon kunst-trio, bestaand uit mejufrouw Gorry van Batenburg (violoncel) en He heeren Jac. van den Burg (viool) en Henk Geimaert (piano) en e"- Fa-nschen avond geven. Hei programma vermeldt werken va-n Oouperin Saint Saens en Ohaueso-n. De heer Va-n den Berg zal ook een viool-solo speien van Cha us-son. Na dezon Framsohem avond ligt het in het. voornemen van. het Toonkunst-trio ook een Brahms-avond te geven.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2