De winter is gevaarlijk! PHILIPS \U// "ULTRAS O L" kA|\\ CATERDAG 24 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 RECHTZAKEN ZWENDEL IN DEN NAAIMACHINEHANDEL Civiele procedure voor den kantonrechter te Amsterdam, strekkende tot ontbinding van een door een los arbeider te Leiden met een naaimachine handel gesloten huurovereenkomst. Voor den kantonrechter te Amsterdam, mr. L S. G, de Hartog, zijn gistermiddag plei dooien gehouden in een civiele procedure tus schen A. J. R.. los arbeider, wonende te Lei den, en de in naaimachines handelende N V, Husqvarna Hollandsche Maatschappij, welke te Leiden een filiaal houdt. Deze procedure hield verband met een van de Kamer van Koophandel te Leiden en en kele andere lichamen uitgaande actie tegen de zwendelpractijken in den naaimachinehan del, waardoor vooral werkloozen e.d. gedu peerd worden; zij was aanhangig gemaakt door de in genoemde stad gevestigde „Vereeniging Protestantsch Bureau voor Socia'e Adviezen". Uit de verslagen van de Commissie, welke 25 November, 2 en 9 December j.l, m het gebouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te Leiden zitting hield bleek o.m. de verklaringen van alle bezoekers zijfa nauw keurig genotuleerd dat tegen de uitwassen van het afbetalingssysteem in den naaimachi nehandel, zoowel ter bescherming van het pu bliek als van den bona-fide handel, krachtig dient te worden opgetreden. De aan het dag licht gekomen feiten wijzen er ernstig op. dat in het bijzonder lieden uit de volksklasse door onoirbare handelingen zijn gedupeerd. De practijken, welke men woeker van het slecht ste soort zou kunnen noemen wettigen het vermoeden, dat in vele opzicMen is geparasi teerd op de armoede, waarin menig door werkloosheid geteisterd gezin verkeert. Het ergelijke van de gesignaleerde practij ken zoo luidt het verder in ^et rapport is, dat arme drommels, die in huurkoop ont vangen machinés verkochten, in den regel niet meer dan 40 of 60 van het verduisterde van den opkooper ontvingen en dat zij voor die machines in termijnen zelt prijzen, vari- eerende van 120 tot 240 moeten betalen. In de onderhavige procedure vordert ge noemde A. J. R. als eischer in 'echte de ont binding van een met de gedaagde vennoot schap gesloten huurovereenkomst, een Husq- varna-naaimachine betreffende, met veroor deeling van gedaagde tot bela'ing van een schadevergoeding, gelijkstaande aan het be drag, dat eischer in termijnen bereids in min dering op de overeengekomen huurkoopsom heeft afbetaald. Bij dagvaarding is daartoe gesteld, dat ge daagde zich heeft schuldig gemaakt aan wan prestatie ten aanzien van een na het sluiten van de overeenkomst tusschen oartijen getrof fen regeling. Verder is geponeerd, dat het huurkoopcontract tot stand is gekomen door bedrog en dat de tusschen partijen tot stand gekomen overeenkomsten in strijd zijn met de wet, de openbare orde en de goede zeden. De zaak is van groot belang, omdat hier een principieele beslissing wordt uitgelokt, waarbij alle gedupeerden belang hebben. De gedaagde op wier verzoek de kantonrech ter partijen in de gelegenheid gesteld had, hun standpunt mondeling toe te lichten heeft filialen in alle deelen van het land. Vqor haar trad op mr. A. G. G. Rooyaards te Den Haag, die betoogde, dat het hier meer een moreele kwestie betreft. De naam der N.V. Husqvarna, een bedrijf, dat, wat zijn beteekenis aangaat, te vergelijken is met dat van Philips, is op weinig fraaie wijjte door het slijk gehaald. De zaak zelve komt hierop neer, dat R. een naaimachine in huurkoop neemt, en een klein bedrag afbetaalt, de ma chine verduistert'door haar naar de Bank van Leening te brengen en nu op grond van die verduistering, waarbij hij stelt, dat gedaagde daarmee annex is, primair ontb'nding van de huurkoopovereenkomst vraagt op grond van wanprestatie. Volgens pl. is echter deze eiscb niet ontvan kelijk, daar de gedaagde onderneming niet aansprakelijk is voor de gesloten bij-overeen komst betreffende de teruggave van het be- leenbriefje tegen overgave van de benoodigde gelden. Voorts achtte pl. niet opgaan den sub- sidiairen ontbindingseisch op grond, dat het huurkoopcontract zoa zijn tot siand gekomen door bedrog en dat de tusschen partijen tot stand gekomen overeenkomsten zijn in strijd met de wet, de openbare orde en de goede zeden. Grieven toch over slechte practijken, waarvan de Husqvarna door de tegenpartij wordt beschuldigd, behooren tot het terrein van den strafrechter en zijn niet ter zake in een civiel gedrag. Pl. meent, dat aan de ge- heele dagvaarding geen touw is vast te knoo- pen. Niemand zal ontkennen, en ook pl. doet dit niet, dat het zeer wel moge'ijk is, dat in het huurkoopbediijf door reizigers wel eens dingen worden gedaan, die niet door den beu gel kunnen; de directie van de Husqvarna tracht echter misbruik zooveel mogelijk te voor komen, en treedt, indien zij van zulke laak bare feiten kennis krijgt, zeer streng tegen de betrokkenen op. Met klem wijst pl. dan ook de lasterlijke praatjes van de hand, die over de Husqvarna worden uitgestrooid. Mr. F. H .van der Tas uit Leiden, voor eischer optredende, zeide dat hij juridisch niet veel heeft op te merken. Het gaat hier alleen om het feit, dat er een overeenkomst is geslo ten tegen de goede orde en zeden. Het bedrijf der Husqvarna kent pl. niet eens, hij weet niet cf het een groote maatschappij is en hij wil er rond voor uitkomen, dat hij niet verder heeft gekeken dan naar de gedragingen van de Husqvarna te Leiden. En wat dèiar aan het licht is gekomen, mag terecht hemeltergend worden genoemd. Er zijn voor de Commissie meer dan twintig menschen geweest, die voor geen cent goed waren en tegen zulke lieden is door de vertegenwoordigers van gedaagde gezegd, dat er wel voor gezorgd zou worden, dat zij de in huurkoop verkregen naaimachines zouden kunnen verkoopen, verdu'steren of be- leenen. Het gaat niet op, dat de Husqvarna beweert, voor de daden van haar colporteurs niet aansprakelijk te zijn. Het systeem van verkoop van dit bedrijf deugt absoluut niet en ook is niet waar de bewering van de directie, dat de solvabiliteit van de koopers behoorlijk wordt onderzocht; meer dan 25 gevallen zijn bekend, waarbij aan paupers is verkocht, ter wijl ook bekend is het geval van een man, wien een derde machine in huurkoop werd gegeven, terwijl men wist, dat hij de twee andere had verduisterd en ook die derde ma chine verduisteren zou. Gedaagde motiveerde dit door te zeggen: ,,'t Hindert niet, als hij maar betaalt!". Het zal er dus ook van komen, dat gevallen van dergelijken aard voor den strafrechter zullen worden gebracht; wat dus deze aange legenheid betreft, zal de tegenpartij haar zin krijgen! Pl. eindigde zijn pleidooi met de opmer king, dat alles, wat in de dagvaarding ge steld is, te bewijzen valt. Na re- en dupliek bepaalde de kantonrech ter de uitspraak op 18 Februari a.s. LETTEREN EN KUNST ANNA PAWLOWA t Naar wij vernemen, is de impresario van wijlen Anna Pawlowa, de heer A. Lewidof, gisteravond naar Parijs vertrokken. Haar echtgenoot is naar Londen afgereisd. De Russische kolonie in Parijs oefent groo- ten drang uit, dat *zij daar za' worden begra ven. Naar verluidt, wil de heer Dandré trachten Anna Pawlowa een rustplaast te bezorgen in den tuin van Ivy House in Hampstead bij Londen, waar zij het liefst vertoefde. LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN. (Secretariaat Leliestraat 7). Maandag. Rechtskundig Bureau van 6.30 —8 uur voor de leden van de afd. Leiden en Omstreken. Bondsgebouw Steenschuur no. 15. Zij die gebruik maken van het Rechts kundig Bureau worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. Voor leden van buiten de 6tad rijwiel stalling in het Bondsgebouw. Maandag. Cursus van den heer Tobé, 8 uur. Dinsdag. Bestuur R. K. Bouwvakarbei ders, zitting van 78 uur. Kantoor boven. Dinsdag Grafische Studieclub 8 uur. Woensdag Bestuursvergadering R. K. Volksbond. Donderdag. Jaarvergadering Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael 3 uur, op komst noodzakelijk. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Werkmeesters, 8 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging Pulchri Studio S uur, tevens aan melden van nieuwe leden. Zaterdag S e e» vsr>hotbank 78 uur. Sluiting kantoor precies 8 uur. Sparen voor de Reiskas van 78 uur. Bibliotheek van 7.308.30 uur. Brandstoffencomnussie houdt zitting van 7—8 uur in het kantoor. iNTERPAROCHIëELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als hd van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in- 8''jven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Uien Maandag van de maand, 's avonds om half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend vau 12.30— 2.30 en van 7.tot 10.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.159.45. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting St. Joseph Spaarkas, welke wordt waar genomen door de heeren C. de Goede en A. Bik. Van 11.30 uur bibliotheek. Na het Lof prijsbiljarten. Extra prijzen. Te half 1 wordt door de Studie en De- ba tingsclub St. Petrus Ganisius een excur sie gehouden naar de Marekerk. Men ge lieve op tijd op het plein voor de kerk aan wezig te zijn. Van 8.15 uur tot 10 uur is er gelegen heid voor de Gezellen van IS21 jaar de progx-amma's voor het vastenavondfeest af te halen. Maandag bijeenkomst voor de leden vaD 8 tot 10.15 uur. 8.15 uur kegelclub'„Alle Negen". 8.30 uur Esperanto-cursus op de boven zaal. Dinsdag ia de zaal voor de Gezellen gesloten. Woensdag 8.15 uur repetitie Liedertaf el „Sebastian Schaeffer". S.30 uur repetitie tooneelclub .Adolf Kolping". Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8—10.15 uur. Van 89 uur in de Bestuurskamer zit ting R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Telefoon 1168. Vrijdag. Sjunphonie Frans Schweitzer repetitie om S.30 uur. Van 810 uur turnclub Oranje-Zwart lokaal Pieterskerkhof. Allen op tijd aanwezig. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden. 8.30 uur repetitie tooneelclub „Adolf Kolping''. 8.30 uur boekhoudcursus school Pieters kerkhof. Zaterdag te 8 uur plaatsbespreking. Zaterdag is de zaal gesloten. S.15 uur kegelclub de Poedelaars. Iederen Zaterdag van S tot 9 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. le uren Zondag van 1 tot 2 uur zitting van de St. Joseph's Spaarkas in de be stuurskamer. Verdere mededeelirigen: Zondag 1 Febr. eerste der zeven Zondagen die het feest van St. Joseph -voorafgaan. Te half zeven in de St. Lodewijkskerk Gez. H. Mis, waar onder Alg. H. Communie. Na de H. Mis Door kou en regen terug van school - natte jassen, koude voeten Wat zijn die gure regendagen toch gevaarlijk Mor gen hoesten ze weerl De „Ultrasol" Philips' hoogtezon voor huisge bruik - geeft Uw kinderen gezondheid en weer standsvermogen - en dat hebben ze noodig in dit gevaarlijke jaargetijdel Vraagt inlichtinqen en demdn- stratiej bii Uw installateur of bij Uw handelaar. Gedönoneerd a wordt gezongen „Knielt, Christensohaar", bladz. 24 en na de luide dankzegging „II. Joseph, trouwe hoeder", bladz. 32, waarna in het Gezellenhuis gemeenschappelijk ontbijt, waarbij wordt gezongen „Gezellen- lied" bladz. 9 en „Kolpingsglorie" bladz. 10, uit de liederenbundel. R. K. PATRON ATEN BOND (District Leiden). Secretariaat: Heerenstrrat 23. Donderdag van 8 tot 9 uur R. K. Ar beidsbeurs voor onze Patronaat sjongena ra het Gebouw der St. Joseph's-Gezellen- Veiceniging, Rapenburg 52. Tel. 1168. ST-PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdeeling Leerlingen van de St. Joseph's Gezellen- Vereeniging, Augustus 18S7September '920). Zaterdag Leesbibliotheek van 89 uur. Zondag van 1 tot 1.30 uur bibliotheek, half 5 Conferentie, 5 uur contributiebeta- len, spaarkas en ontspauuing. Dinsdag te 8 uur feestavond voor de Patronaatsjongens en hun Ouders. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag 910 uur H. Mis met predikatie 1010.15 uur ontbijt; 10.1510.45 uur bij zonder godsdienstonderricht ter voorberei ding voor de 1ste H. Communie, 10.15 11.30 uur ontspanning. Afd. I 5.306 uur catechismus, 6.006.30 uur Lof, 6.307.30 uur ontspanning; Afd. 11, III en IV, 6.30 S.30 uur ontspanning Afd. I. Maandag 5.306.30 Spaarbank en biblio theek. 8.009.30 uur Ilandteekenen. Dinsdag 6.15—7.3C Vlecht- en C'artonna- gewerk; 7.308.45 Lijn, projectie- en ma- chineteeken; 8.459.00 Recreatie. Woensdag 4.305.45 uur Vlecht en Kar- tonagewerk; 6.45—7.30 Zang; 7.30—8.00 Lof. van 8.008.30 uur recreatie afd. I, II, III; afd. I tot 9 uur. Donderdag 7.30S.45 uur Bouwkundig teekeneu, Sloyd, 8.459.00 Recreatie. Vrijdag 8.309.00 uur Debatingclub, 9.00 9.30 Recreatie. Zaterdag 6.007.00 Gymnastiek jongste afdeeling; 7.00—8.00 idem hoogste afdee ling; 8.00—10.00 Recreatie, afd. I. ST. ANT0NIUS-PATR0NAAT. Zondag onder de H. Mis vau half 8 alg. 0. Communie voor Bestuur en leden; te half 5 Godsdienstonderricht-, waarna ont- spa-niiiinig. Maandag 810 uur bijeeinkomst Gezel len. Donderdag 810 uur bijeenkomst Ge zellen. Zaterdag van 7—S bibliotheek, betaling der contributie, gelegenheid tot sparen en retraitefonds. NATIONAAL-SOCIALISME EN KATHOLICISME. De positieve overwinning van het Nationaal Socialisme door Friedrich Muckermann S.J. Het Nationaal Socialisme heeft op het oogenblik weliswaar een geschreven pro gramma en een mismoedigdc partijleiding maar er heerscht onder hen geen eenheid van ideeën. De millioenen die plotseling zijn toegestroomd zijn natuurlijk in een oogen- blik niet in eens andere menschen gewor den dan toen zij hun oude partij verlieten, misschien dat sommigen ook toen voor het eerst ter stembfts gingen. De eene groep is de partij binnengegaan langs de poort waar boven het woord „Socialist" geschre ven stond en de andere groep ging langs de poort waarboven het woord „nationaal"' prijkte. Wanneer ze vroeger toen ze nog vóór die poort stonden geslagen werden, dan zal dat waarschijnlijk achter die deur ook nog wel worden voortgezet zooals ook trouwens uit de jongste litteratuur over het Nationaal Socialisme duidelijk blijkt. Wij willen hier nieman een verwijt rnaaen maar een woord van Hitier zelf onderschrij ven, dat met een partij van 10 millioen menschen geen revolutie te ontketenen is. Adolf Hitier heeft een boek geschreven waarin de kern van al zijn ideeën en op vattingen omtrent het Nationaal Socialis me duidelijk staan omschreven. Maar voor eerst is dat boek „Mijn strijd" veel te groot ruim S00 bladzijden ten tweede is het veel te duur ook in de volksuitgave en ten derde is het zoo langdradig dat de meeste partijgenooten nooit den moed zul len bezitten om het te lezen. Wie de be ginselen van het Nationaal Socialisme zoo als ze in dit boek tot uiting komen als do grondslag van het Nationaal Socialisme be schouwt, zal aan deze partij het beste recht doen wedervaren, maar op het oogenblik zijn die ideeën al heel wat vervaagd. Wan neer we een stelling van Hitier tegenover de waarheid plaatsen dan zullen we vanzelf het recept krijgen voor een homoeopathi- sche geneeswijze van deze nationale hyste rie. Adolf Hitler is een aanhanger van de leer, volgens welke alles in het werk gesteld moet worden om het zuivere arische ras te behouden. Eenmaal de mogelijkheid gege ven dat het arische ras zich onvermengd kan voortplanten, wordt zij door dat feit zelve geheel Duitseh. Uitdrukkelijk merkt Hitler op dat ook de Ethiek haar maatstaf ontleent aan de om standigheid of zij voor een ras bevorderlijk is of niet. Wij Katholieken bennen geen onderscheid tusschen ras en volk, want het Katholicis me heeft vanaf het begin van haar bestaan krachtens haar wezen en natuur steeds den volksaard bevorderd. Natuurlijk speelt ook in den volksaard het rassen-element een rol, zij het dan ook slechts een onderge schikte Volksaard wil volgens onze leer zeggen de trouw ten overstaan van de tra dities die ve van onze voorouders geërfd hebben. Onder deze tradities nemen gods dienst en zeden de hoogste plaats in. Het ras wordt bij Hitier ondergeschikt aan den staat. Het begrip staat is echter volgens Hitler niet meer dan een politiek gevormd rassensysteem. Volgens ons is echter de staat tevens een geestelijke orde. De allereerste wet van den staat is niet de bloedmenging maar do gerechtigheid. Wie den staat niet-als 'n geestelijke orde ning wil zien moet vooreerst ontkennen dat er nationaliteit-staten kunnen bestaan en vervolgens geeft hij iedere nationale staat volkomen vrijheid om zijn minderheden te terroriseeron en als kwaad bloed te be handelen. Met do kerk is het niet anders gesteld hoewel Hitier ze theoretisch wil eerbiedi gen en hoewel hij iedere stijd met den gods dienst verbiedt, zoo wordt deze praktiscii to^h ondergeschikt gemaakt aan zijn ra-=- sen-iedeeën. Zoo heeft b.v. het Oude Tes tament volgens Hitier alleen gediend om de Joden te beschermen, waaruit volgt dat het met het nieuwo testament niets anders is. Alleen zou men in plaats van het woord Joodsch het woord Arisch kunnen brengen. Het valt niet te ontkennen dat de ge dachte welke Hitler over het huwelijk ont wikkelt scherp gekant zijn tegen de hedeu- daagsche corruptie. Doch zij komt niet uit boven het peil van zijn rassen-idee en men kan zo dus evenzeer toepassen op schapen en runderen. Dat het huwelijk een soera- ment is zoekt men bij Hitler tevergeefs. Ten slotte is zijn rassen-idee niet meer dan een politieke wereldbeschouwing wel ke door Hitier zelf als volgt geformuleerd wordt. Het arische ras, d.i. het Duitsehe ras is het meest begaafde van heel de wereld. Derhalve kan zij een natuurlijk recht op wereldheerschappij doen geldon, ongeveer zooals het sterkste heft voorop in de kudde loopt; een en ander kan echter slechts be reikt worden ten koste van strijd ten koste van een leven van harden, bruten strijd. Volgen^ Hitler is daarom geen enkele tak van sport meer aanbevelenswaardig dan het boksen. Wie echter in dit leven een geestelijke ordening erkent zal natuurlijk de strijd der ideeën stellen boven deu bru ten vuistkamp. Wie echter in zich den geest van het Christendom levend weet zal nooit •een rasse^idee, kunnen aanhangen, welke integenspraak is met Christus woorden Leert vau Mij zachtmoedig en ootmoedig van harte te zijn. Wie bovendien den staat haar juiste plaats inruimt en de gerechtig heid tot grondslag van de staatsidee maakt zal nooit lot een vaag pacifisme ver vallen. In noodzakelijke gevallen mag nij met do wapens voor zijn recht opkomen. Wij loochenen geenszins de goede kern welke ooii in Hitler's wereldbeschouwing schuilt. Wij voor ons kunnen slechts de Mee en de ontwikkeling van het nationaal Socia lisme zien, zooals wij het hierboven om schreven, waaruit echter zonneklaar blijkt dat er geen vergelijk met deze leer en het Katholicisme mogelijk is, zoolang de 'ei ders dergelijke opvattingen blijven huldi gen en in hun wereldpolitiek in praktijk trachten te brengen. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 810.30 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsehe meis jes op Zondag en Donderdag van 810.30 uur. Bemiddeiinys-bureau. Inschrijving voor dienstboden kosteloos. Voor werkgeefsters wordt berekend 1.25 bij inschrijving en 1.25 bij plaatsing van een meisje. Het bureau 19 geopend iederen werkdag, be halve Zaterdag, van 9.3011 uur des moreens. Bibliotheek is geopend Dinsdag- en V rijdagavend. R. K. DAMES GYMNASTIEK-VEREEN. „KLIMOP". Vrijdag. De lessen worden gegeven als volgt lvleutcrs'tuikje (mensjes viain 810 uur). Adspiranten: 5.30—6.30 uur groep i 6.457.45 groep II. 8—9 uur groep III en leden. Aangeven nieuwe ledeu N. Rijn 32. Vraag: Kan iemand, die in zijn. twee de huwelijk eigendom verkregen heefidit verkoopen zonder toestemming der kinde ren uit het eerste huwelijk. Zij zijn meer derjarig: er is geen boedelscheiding bij overlijden der eerste vrouw i Antwoord: Wanneer deze eigendom tijdens '1 tweede huwelijk is verkregen, kan zij bezwaarlijk behooren tot de nalaten schap van de overleden eerste vrouw. Goe deren uit een onverdcelden boedel mogen niet verkocht worden zonder toestemming van de erfgenamen, doch wanneer later eigendom verkregen is. heeft alleen de eige naar er over te beschikken. Vraag: Indien iemand eigendom ver kregen heeft in zijn tweede huwelijk, uit beide huwelijken meerderjarige kinderen zijn en ook de tweede vrouw nog leeft, wie is dan bij overlijden van den nian wettig erfgenaam. Antwoord: Evfgenamen zijnalle kinderen uit beide huwelijken benevens de echtgenoote. EEN ZELDZAME RACE. Wie is de snelste? Onlangs vond op de polovclden van Hooton te Liverpool een eigenaardige race plaats. Ditmaal nu eens niet in Amerika. Ziehier de bijzonderheden van deze races De afstand bedroeg 30o yards ('270 Me ter). Deelnemers: een windhond., 'n ren paard, een motorrijwiel en een auto. Interessant, niet waar? Wie winnaar was, zult u vragen...,. De uitslag luidde als volgt 1. Het motorrijwiel, tijd precies 14 se conden; 2. de windhond, tijd 17 sec.; 3. het renpaard, 20 sec.; 4. de auto, 22 sec. Verloop van den wedstrijd: (van een specialey verslaggever). Na het startschot ook windhonden weten wat dat bet eekent nam de wind hond onmiddellijk dc leiding. De auto kon zoo vlug niet op gang komen, waar door de windhond een aanzienlijken voorsprong verkreeg op het vierwielige voertuig. Het tweewielige motorrijwiel was gauwer op gang en baalde het ren paard, dat tot op de helft van den af stand 150 yards in tweede positie lag, in. Ondanks wanhopige pogingen van den windhond gelukte het don laatste niet te winnen, het motorrijwiel haalde hem een 35-tal meter vóór de finish in en won gedecideerd na een fraaien eindspurt Tweede: de windhond met een tijd van 3 sec. langer. Het renpaard werd goede derde, terwijl de auto op dezen korteu afstand nog steeds niet een hoog toeren tal had weten te bereiken en dus vierde werd. Als dc afstand grooter ware ge weest, dan had per slot van rekening de auto gewonnen, ware de afstand klei ner geweest, dan was de windhond als winnaar uit de race te voorschijn geko men. Een en ander bleek duidelijk uit het verloop van den wedstrijd. Deskun digen waren bij den wedstrijd aanwezig Naar verluidt moeten tal van belangwek kende bijzonderheden aan het licht zijn gekomen. Men herinnert zich den wedstrijd tus soheu de schildpad en de haas. Waarbi, de haas de schildpad niet kon inhalen Dc geschiedenis herhaalt zich.... Al thans in Engeland! Professor, wat te doen In dc kinder kliniek heeft de verpleegster twee pasge boren kinderen verwisseld. Zoo, zeide de verpleegster, dat zij ver wisseld waren. Ja. Nu, wissel ze dan opnieuw om, dan i de zaak in orde.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15